«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиМінея святкова. Частина II

У неділю 2-гу після П’ятдесятниці Всіх святих землі української Творіння єпископа Афанасія

На великій вечірні

Блажен муж… кафизма вся. На Господи, взиваю… стихири на 10, воскресні 3, і стихири святих 6.

Стихири святих, глас 3.

Прийдіть, вірні землі Української, прославимо святих країни нашої: преподобних і святителів, і князів благовірних, мучеників і священномучеників, і святих жон собори, разом найменованих і не найменованих; вони бо ділами і словами, і різноманітним житієм, і даруванням від Бога стали святими; їхні ж і гроби Бог прославив чудесами, і нині безпосередньо вони предстоять Христу, Який їх прославив, і щиро моляться за нас, що з любов’ю святкуємо світле їх торжество.

Прийдіть, православні вірні, піснями прославимо богомудрих святителів українських, Христової Церкви світлу прикрасу; вінці священства, правило благочестя, невичерпні джерела божественних зцілень, пролийте ріки чудес духовними дарами, звеселяючи життя землі Української, теплі помічники православним людям, заради них Христос сокрушив піднесення ворогів, подаючи нам велику милість.

Земля веселиться і небо радується, отці преподобні, прославляючи подвиги і труди ваші, душевну благоміць і чистоту розуму — закони природи не перемогли вас. О, соборе святий і полк божественний, ви воістину утвердження землі нашої.

Інші стихири, глас 8.

Блаженні богомудрі князі Київські, ви сяєте мудрістю православ’я, світите світлом чеснот, просвічуєте вірних повноту, відганяєте бісів темряву; тому ми шануємо вас, славні, як неосоромних охоронителів вашого насліддя.

Мученики Христові преблаженні, на вільну жертву ви віддали себе, і землю Українську освятили вашою кров’ю, і повітря просвітили своїм успінням; нині ж живете на небесах, у світлі невечірньому, благаючи завжди за нас, боговидці.

Пам’ять святих стала великим торжеством у землі Українській, і, тому радіючи, взиваймо: не забудьте Вітчизни вашої, землі Української, але поминайте всіх нас, що святкуємо пам’ять вашу, всі святі, благаючи за нас Господа.

Слава… глас 1.

Веселися у Господі, Київська Русь, радій і торжествуй, одягнувшись світло вірою, тіла подвижників віри і свідків істини маючи в надрах своїх, як скарб; насолоджуйся чудесами, що від них витікають, і, бачачи цей святий собор, який оберігає тебе від видимих і невидимих ворогів, подячно взивай до Спаса: Господи, слава Тобі.

І нині… богородичний. Глас той самий: Всесвітню славу…

Вхід. Прокимен дня. Паремії три.

Ісаї читання (49, 8-15).

Так говорить Господь: у час сприятливий Я почув Тебе, і в день спасіння допоміг Тобі; і Я буду охороняти Тебе, і зроблю Тебе завітом народу, щоб оновити землю, щоб повернути спадкоємцям спадщини спустошені, сказати в’язням: «виходьте», і тим, що у темряві: «вийдіть». Вони при дорогах будуть пасти, і по всіх пагорбах будуть пасовища їхні; не будуть терпіти голоду і спраги, і не уразять їх спека і сонце; тому що Той, Хто милує їх, буде вести їх і приведе їх до джерел води. І всі гори Мої зроблю шляхом, і дороги Мої будуть підняті. Ось, одні прийдуть здалеку; і ось, одні від півночі і моря, а інші з землі Синім. Радуйтеся, небеса, і веселися, земле, і викликуйте, гори, з радости; тому шо утішив Господь народ Свій і помилував страдників Своїх. А Сион говорив: «залишив мене Господь, і Бог мій забув мене!» Чи забуде жінка немовля своє, щоб не помилувати сина утроби своєї? Але якщо і вона забуде, то Я не забуду тебе.

Премудрости Ісуса, сина Сирахового читання (44, 1-14).

Похвалимо тепер славних мужів і отців роду нашого; багато славного явив Господь через них, велич Свою від віку; це були володарі в царствах своїх і мужі, відомі силою; вони давали розумні поради, сповіщали через пророцтва; вони були керівниками народу на нарадах і в книжному навчанні. Мудрі були слова у їхньому навчанні, вони винайшли музичні лади і гімни записали; люди багаті, наділені силою, мирно жили в оселях своїх. Всі вони були шановані серед своїх племен і у свої дні мали славу. Є між ними такі, які залишили після себе імена для прославлення їх, і є такі, про яких не залишилося пам’яті, які щезли, начебто вони не існували, і зробилися ніби неіснуючими, і діти їхні після них. Але то були мужі милостиві, праведні діла яких не забуваються; у сімені їхньому перебуває добре насліддя; нащадки їхні — у завітах; рід їх буде перебувати повіки, і слава їх не щезне; тіла їхні поховані в мирі, й імена їхні живуть в родах; народи будуть розповідати про їхню мудрість, а Церква буде сповіщати їх похвалу.

Премудрости Соломона читання (3, 1-9).

Душі праведних в руках Божих, і муки не торкнуться їх. В очах безумних вони здавалися мертвими, і їхня кончина вважалася загибеллю, і відхід від нас — знищенням; але вони перебувають у мирі. Бо хоч вони в людських очах і приймають страждання, але надія їхня повна безмертя. Зазнавши невеликого покарання, вони сподобляться великих благодіянь, тому що Бог випробувавав їх і знайшов їх достойними Його. Він випробував їх, як золото в горнилі, і прийняв їх, як жертву довершену. В час воздаяння їм вони засяють, як іскри, що біжать по стеблу. Вони будуть судити племена і владарювати над народами, а над ними буде царювати Господь повіки. Ті, що покладають надію на Нього, пізнають істину, і вірні в любові перебуватимуть у Ньому; бо благодать і милість зі святими Його і Провидіння про обраних Його.

На літії стихири святих усі, глас 8.

Радійте з нами, всі собори святих і всі ангельські сили, духовно з’єднаймося, прийдімо і співаймо подячну пісню Христу Богу: ось бо безліч святих родичів наших предстоять Царю Слави і моляться за нас. Вони є стовпи і краса віри православної; вони ученням, і ділами, і пролитою кров’ю прославили Церкву Божу; вони засяяли в усіх містах землі нашої, і віру православну в ній утвердили чудесами і знаменнями, і в інші країни принесли, ревнуючи апостолам; інші ж прикрасили святими монастирями пустелі і міста, показавши ангельське житіє; многі перетерпіли наругу і рани, і люту смерть від синів віку цього; многі ж і іншими способами і в усякому званні несли подвиги, і подали нам приклад терпіння і зло страждання, і всі разом моляться Господу, щоб Він визволив землю нашу від бід і спас душі наші.

Інші стихири, подібні на вісім гласів.

Глас 1.

О, дивне чудо! Джерела благочестя в Україні з’явилися, і святі родичі наші стають для нас дороговказами на небеса. Веселися, Україно православна, їхня вітчизна земна. Взиваймо, вірні, маючи таких у бідах заступників: блаженні і святі, не переставайте молитися за нас Богу, що подає через вас землі нашій велику милість.

Глас 2.

Світіть Вітчизні нашій завжди, славні чудотворці, як зірки ясні, покриваєте бо її завжди від напасті ворогів і визволяєте від озлоблення і всіляких бур. Тому ми радісно святкуємо щорічну пам’ять вашу, блаженні, з вірою і любов’ю оспівуючи Господа, Який вас прославив.

Глас 3.

Велика святих Твоїх, Христе, сила; лежачи у гробах, духів проганяють і перемагають владу ворога з вірою в Тройцю, перебуваючи в подвигах благочестя.

Глас 4.

Ти дав знамення тим, що бояться Тебе, Господи, — хрест Твій чесний, яким вони посоромили начала і владу темряви, у святій Русі православ’я утвердили. Тому Твоє чоловіколюбне провидіння славимо, Ісусе всесильний, Спасе душ наших.

Глас 5.

Прийдіть, небесні предстателі наші, до нас, що потребуємо вашого милостивого відвідання, і позбавте озлоблення мучителів і лютої несамовитости невірних, які гонять нас як полонених і роздягнених з місця на місце, блукаючи по вертепах і горах. Ущедріть і даруйте нам послаблення, всехвальні, вгамуйте бурю, і погасіть обурення проти нас, благаючи Бога, Який подає через вас землі нашій велику милість.

Відкинувши всю житейську суєту і насолодження земне зневаживши, ви взяли хрест як тягар божественний і пішли за Христом, і в небесному спокої дивно оселилися. О, друзі Христові, сосуди чесні, святі всі, в Україні прославлені, прийдіть посеред нас невидимо, починаючи торжество і спів, і сподобляючи дарів духовних тих, що радісно святкують ваше свято.

Глас 7.

Не позбавлені ми надії на спасіння, бо маємо святих родичів наших, що моляться за нас; Господи слава Тобі.

Глас 8.

Господи, вони, будучи у всьому нам подібними, пристрасті земні відкинули, міцною любов’ю до Тебе прив’язалися, і увінчалися рукою Твоєю, і захищають душі наші.

Слава: і нині, глас той самий.

Богородичний: Радуйтеся з нами, ангельські сили, духовний зібравши хор, бачачи Царицю і Владичицю всіх, різноманітно вірними славиму; радуються ж душі праведних, бачачи видіння, як Вона в повітрі молитовно всечесні Свої руки простягає, благаючи примирення світу, і Україні утвердження, і спасіння душ наших.

На літії в молитві Спаси, Боже… диякон поминає українських святих, а священик — у молитві Владико, Многомилостивий…

На стиховні стихири святих, глас 2.

Земле Українська, граде святий Києве, прикрашай твій дім, в якому прославляй божественний великий собор святих.

Стих: Господи, Господь наш, яке дивне ім’я Твоє по всій землі.

Церкво Українська, красуйся і торжествуй, ось бо сини Твої предстоять у славі перед престолом Владичним і радуються.

Стих: Святим, що на землі Його, сотворив Господь усі бажання Свої в них.

Соборе святих українських, полк божественний, моліться до Господа за земну Вітчизну вашу і за тих, що шанують вас з любов’ю.

Слава… глас той самий.

Новий доме Єфрафів, земле обрана, Русь-Україно свята, храни віру православну, бо в ній твоє утвердження.

І нині… глас той самий.

Вишні собори, Богородице Діво, співають з нижніми, прославляючи Різдво Твоє Пречисте.

Інший богородичний, глас 8.

О, преславне чудо! Небес і землі Цариця, молитвами святих родичів наших, донині землю Українську покриває, й іконою Своєю милостиво збагачує. О, Владичице милостива! Не переставай і в грядущі літа проливати милості і чудеса на утвердження православ’я в землі Українській.

На благословенні хлібів Богородице Діво… (двічі), і тропар святих, глас 8.

Тропар святих, глас 8.

Як прекрасний плід Твого спасительного сіяння, земля Українська приносить Тобі, Господи, всіх святих, що в ній засяяли. Їхніми молитвами в мирі глибокому Церкву й Україну нашу Богородицею збережи, Многомилостивий.

На ранній

На Бог Господь… тропар воскресний, глас 1 (один раз), і тропар святих, глас 8 (один раз).

Слава… інший тропар, глас 4.

Єрусалима вишнього громадян, що в нашій землі засяяли і Богу догодили в усякому званні і всілякими подвигами, прийдіть, вірні, оспіваємо: о, всеблаженні землі Української заступнику моліться до Господа, щоб Він помилував її від гніву Свого, зцілив її рани і втішив вірних людей Своїх.

І нині… богородичний, глас той самий.

Нині світло прикрашається православна Україна, як зорю сонячну сприйнявши, Владичицe, чудотворну ікону Твою Вишгородську; до неї ж нині припадаючи і благаючи Тебe, взиваємо так: о, предивна Владичице Богородице, колися до Христа Бога нашого, що із Тебе воплотився; щоб Він зберіг землю Українську і всі країни християнські непошкодженими від усіх підступів ворожих і спас душі наші як Милосердний.

Після 1-ї кафизми сідальний святих, глас 2.

Сонце правди — Христос — послав вас, як промені, що просвічують землю Українську; угодники Божі, від роду нашого ви засяяли, тому моліть Його, святі, щоб Він розігнав хмару невір’я, що покриває нас, і дарував нам мир і велику милість.

Слава… інший сідальний, глас 3.

Мужайся, Христова Церкво, і владарюй над тими, хто даремно бореться проти тебе! Христові бо друзі про тебе турбуються, вони предстоять і захищають; їх же загальне свято нині радісно святкуємо.

І нині… богородичний, глас 5.

Перед святою Твоєю іконою, Владичице, молільники зцілень сподобляються, віру істинну пізнають, і агарянські нашестя відганяють. Тому і нам, що до Тебе припадаємо, гріхів прощення виблагай, помислами благочестя серця наші просвіти і до Сина Твого молитву піднеси за спасіння душ наших.

Після 2-ї кафизми сідальний, глас 1.

Як сонце ясне, як блискуча денниця, засяяла чесна пам’ять святих землі Української, що всіх нас посвічує і зігріває серця наші для уподібнення їм у божественному житії і ревності у вірі.

Слава… інший сідальний, глас той самий.

Якщо і говорять сини світу цього: прийдіть, залишимо всі свята Божі на землі; але Царство Господнє і далі буде владарювати і зухвальство ворогів відганяти.

Тому, теперішнє свято святкуючи, до єдиного Царя і єдиного Бога нашого взиваємо: слава Тобі, що освятив Україну православ’ям, слава Тобі, що Ти безліч святих в ній прославив; слава Тобі, що Ти і донині даруєш вірним силу.

І нині…

Богородичний, глас той самий: Боголюбива Царице, безневісна Діво, Богородице Маріє, моли за нас Того, Хто Тебе полюбив і народився від Тебе, Сина Твого, Христа Бога нашого, подати нам прощення гріхів, світові — мир, достаток плодів земних, пастирям — святиню, і всьому роду людському — спасіння; міста і всю Україну від іноплемінників захисти, і від міжусобної боротьби збережи. О, Мати боголюбива Діво, о, Царице всехвальна! Ризою Твоєю покрий нас від усякого зла, від видимих і невидимих ворогів захисти і спаси душі наші.

Полієлей. Величання.

Величання Пресвятій Тройці:

Величаємо Тебе, Триіпостасний Владико, що вірою православною землю Українську просвітив і святих родичів наших собор великий у ній прославив.

Далі співають священнослужителі величання Пресвятій Богородиці.

Достойно є величати Тебе, Богородице, землі Української Царицю Небесну і людей православних заступницю.

Потім стих: Благо є сповідатися Господу і співати імені Твоєму, Вишній, сповіщати зранку милість Твою і істину Твою кожну ніч.

Ублажаємо вас, чудотворці наші славні, що землю Українську чеснотами вашими осяяли й образ спасіння нам ясно показали.

Далі тропарі воскресні: Благословенний Ти, Господи…

Після полієлея сідальний, глас 5.

Прикрашайся, світися, Русь-Україна православна, промінням хреста, який є всім вірним охоронителем; ти ж усе множество демонське, темрявою сповнене, відкинь.

Слава… глас 3.

Радісно святкуючи нинішнє торжество, прославмо і Андрія Первозваного як апостола землі нашої, що перший євангельським благовістям її просвітив; він бо, як у давнину до праотців наших, так і до нас нині взиває: прийдіть, знайшли Того, кого чекали.

І нині… глас 4.

Як незбориму стіну і джерело чудес придбавши Тебе, раби Твої, Богородице Пречиста, перемагаємо ополчення супротивників. Тому благаємо Тебе: даруй мир землі Українській і душам нашим велику милість.

Прокимен воскресний, глас 1: Нині воскресну, — говорить Господь, — стану спасінням і не завагаюся в нім.

Стих: Слова Господні — слова чисті.

Все, що дише…

Євангеліє воскресне 2-е, від Марка, зачало 70 (16,1-8).

Стихира святих після 50-го псалма, глас 6.

Щорічну пам’ять святих родичів наших нині звершуючи, достойно їх прославляємо. Вони воістину пройшли через усі блаженства Господні: будучи убогими духом, збагатилися; бувши лагідними, землю лагідних успадкували; як ті, що плакали, утішилися; голодні на правду — наситилися; милували — самі помилуваними стали; будучи чистими серцем — Бога, наскільки це можливо, побачили; миротворці — синами Божими сподобилися стати; гнані й мучені заради правди і благочестя — нині на небесах радуються, веселяться і щиро моляться Господу, щоб він помилував Україну нашу.

Канон воскресний 1-го гласу з ірмосом на 4, і Богородиці 1-го гласу на 2; канон всіх українських святих, глас 8, на 8.

Канон всім святим землі Української, глас 8.

Пісня 1

Ірмос: У Червоному морі фараона з колісницями Ти потопив, і через Мойсея спас людей, що співали Тобі, Господи, пісню перемоги як Визволителю і Богу нашому.

В піснях духовних однодушно оспіваймо всі божественних отців наших, що засяяли благочестям, яких породила земля Українська на всякому місці і яких виховала Церква Київська.

Радуйтеся, святителі семичисельні: Василію, Єфреме, Євгенію, Єлпідію, Агафодоре, Єферію і Капітоне, що в Херсонесі священнодіяли і землю нашу своєю кров’ю освятили.

Прийдіть, вірні, шанувальники мучеників, піснями оспіваємо першомучеників руських — Феодора і юного Іоана, що ідолам не послужили і кров свою за Христа віддали.

Велич наша і похвало, Ольго богомудра, тобою бо визволилися від бісівської омани; не переставай нині молитися за людей, яких Ти привела до Бога.

Радуйся і веселися, рабе Христа, княже великий і мудрий Володимире, просвітителю наш, тобою бо ми визволилися від душезгубного ідолослужіння; тому взиваємо до тебе: радуйся.

Сяє, як зірка на небі, Божий ієрарх Михаїл, що світлом Божественної віри просвітив Київську Русь і привів до Владики людей нових, водою хрещення оновлених.

О, блаженні страстотерпці Христові, князі Борисе, Глібе та Ігоре, і Михаїле з боярином Федором. Не забувайте землі вашої, голод і озлоблення відганяйте, і від гріха міжусобиці визволяйте нас.

Богородичний: 3 ангельськими чинами, Владичице, з пророками, апостолами і зі всіма святими Богу молися, за нас, грішних, що Твій покров у землі Українській прославляємо.

Катавасія: Відкрию уста мої…

Пісня 3

Ірмос: Небесного кола Верхотворче, Господи, і Церкви Зиждителю, утверди мене в любови Твоїй; Ти найвище бажання, вірних утвердження, єдиний Чоловіколюбче.

Проповідує славно і більше за сурму взиває велика лавра Печерська, яка має початок в тобі, отче преподобний, Антонію славний, всіх руських ченців первоначальнику.

Оспіваймо радісно чернечого суспільного житія упорядника, блаженного Феодосія, з ним і Нестора, і Аліпія, іконописців на Русі начальника.

Ти рай духовний, Печерська свята гора, примножила духовні дерева, блаженних отців, яких по одному перелічити неможливо; за всіх разом приносимо хвалу єдиному Владиці.

Антонію, Іоане та Євстафію, тверді сповідники православної віри в землі Русько-Литовській, молитвами вашими охороняйте родичів ваших і всіх нас від зловредних мудрувань іновірців.

Заступниками будьте за земну Вітчизну вашу, Афанасію преподобномученику, і ти, отроче Гавриїле, навчіть і нас православ’я сміливо сповідувати і загрози ворожої не боятися.

Нехай вшанується Іов преподобний, лаври Почаївської прикраса, разом з усіма угодниками і чудотворцями Волинськими, вони бо ділами своїми і чудесами славно осяяли всі краї землі нашої.

Піснями священними прославмо Афанасія, Царгородського святителя, який приніс благословення землі Українській і чесні свої мощі, як запоруку єднання з Вселенською Церквою, нам залишив.

Богородичний: Ось, прийшов час заступництва Пресвятої Богородиці за нас, спокусами охоплених, час наших до Неї зітхань; о, братіє, промовмо всі від усього серця нашого: Владичице, Владичице, допомагай людям Твоїм.

Кондак, і ікос святих.

Сідальний святих, глас 7.

Коли нічна темрява згущається, яскравішим стає сяяння зірок, і до них очі заблудлих радісно піднімаються. Так і в час примноженої на землі гріховної темряви піднімімо до неба, браття, очі наші і, побачивши сяяння духовних зірок, що землю нашу освітлюють, до Небесної Вітчизни, поспішаймо, її ж нехай не позбавить нас, грішних, Господь, молитвами святих Своїх.

Пісня 4

Ірмос: Ти моя кріпость, Господи, Ти моя і сила, Ти мій Бог, Ти моя радість, що не залишив лона Отчого і нашу убогість відвідав; Тому з пророком Авакумом взиваю до Тебе: слава силі Твоїй, Чоловіколюбче.

Многими охоплені напастями, до вас прибігаємо, шукаючи спасіння, о, святі родичі наші, від лютих бід і недолі спасайте нас.

Пристрастей спокуси і великі печалі та біди, як морські хвилі, хвилюють нас, подавайте нам утіху вашими до Бога молитвами, святі землі Української.

Спаса Христа благайте, печерські чудотворці, щоб визволитися нам від бід і скорбот, землі ж нашій — від варварської навали, вашим теплим заступництвом.

Молимо вас, блаженні отці землі Української, душевний смуток і печалі бурю розженіть, і спокій нам подайте. Начальника миру Христа благайте.

Богородичний: Сподоби Твого, о, Богомати Владичице, божественного відвідання і провидіння нас, сущих у бідах і скорботах.

Пісня 5

Ірмос: Навіщо відкинув мене від лиця Твого, Світло незаходиме? Темрява ворожа покрила мене, окаянного; але наверни мене і до світла заповідей Твоїх путі мої направ, молюся.

Ви, Божі угодники, заступники і покровителі землі нашої Української, направте нас до пристановища спасіння, бо ви для вірних охорона.

Святим давнім уподібнившись і благодаттю від Бога збагатившись, допомагайте нам, дітям вашим, що завжди прославляємо вас як угодників Божих.

Милосердя безодню подайте, блаженні отці наші, нам, що закликаємо вас на поміч; ви бо велику сміливість придбали у милосердного Бога.

Маючи вас, славні угодники Божі, надією нашою і стіною непорушною, придбавши ваші молитви до Бога, ми визволяємося від бід і всілякого зла.

Наповніть радістю життя наше, визволяючи нас від варварського нашестя і міжусобної боротьби.

Визвольте нас від бід як заступники теплі і молитвеники за душі наші.

Розженіть темряву гріхів наших сяянням вашої світлости, світильники божественні і преславні.

Богородичний: Визволи нас від бід, Богородице Чиста, народивши вічне Визволення і Мир, що перевищує всякий розум.

Пісня 6

Ірмос: Молитву проллю я до Господа і Йому звіщу печалі мої, злом бо сповнилася душа моя, і життя моє до пекла наблизилось; і молюсь, як Іона: від тління, Боже, мене визволи.

Молитвами вашими, святі всі землі Української, виблагайте нам, сущим у скорботах, утіху, віру православну утвердіть і розсіяних людей зберіть, що у печалі, як Іона, взивають: від тління, Боже, визволи нас.

Знаємо тебе, священномученику Макарію, як твердого охоронителя землі нашої; тому до тебе прибігаємо, милість від тебе одержуємо і від усіляких бід визволяємося.

Як стіну і пристановище маємо вас, отці наші Печерські, полегшення в скорботах і бідах, і від недолі поміч, у хворобах зцілення і спасіння душ наших.

Богородичний: Знаємо Тебе як заступницю життя і міцну охоронительку; Ти бо хмари спокус розсіюєш і напади бісів відганяєш і завжди молишся — від загибельних пристрастей наших визволи нас.

Кондак святих, глас 3.

Нині собор святих, що в землі нашій Богу догодили, предстоїть у Церкві, і невидимо з нами молиться Богу; ангели з ним славословлять, і всі святі Церкви Христової разом з ним святкують, за нас бо вони разом молять превічного Бога.

Ікос: Едемського раю деревами явилися ви, святі, доброплідними і прекрасними, що вирощували квіти запашні вчення і плоди діл, від вас бо душі наші годуються і голод наш духовний вгамовують; прийдіть, вірні, під тінь їх і прославимо їх, як радість України нашої і прикрашення, і як образ для нас і накреслення; вони бо прийняли вінці нетлінні від превічного Бога.

Пісня 7

Ірмос: Божого зшестя вогонь посоромився колись у Вавилоні; тому юнаки в печі, немов у квітнику, веселими ногами ходили і, радіючи, співали: благословен єси, Боже отців наших.

Коли Ти, Спасе, побажав звершити наше спасіння, тоді прославив святих родичів наших чудесами, якими вони наставляють нас на путь благочестя, щоб ми співали: отців наших Боже, благословенний Ти.

Милостивого ублагайте, всі святі землі Української, визволитися від гріхів і душевної скверни тим, що з вірою взивають: отців наших Боже, благословенний Ти.

Скарбом спасіння ви є, святі землі Української, угодники Божі і наставники покаяння тим, що взивають: отців наших Боже, благословенний Ти.

Молимо вас, святителі Христові, Михаїле, Іларіоне, Макарію, Петре, Олексію, Петре Могило, митрополити Київські, душевний смуток і печалі нашої бурю розженіть і тишу нам подайте вашими до Бога молитвами.

Богородичний: Тілесну слабкість і душевні недуги зціли, Богородице, тих, хто до Тебе з любов’ю приступає, Пресвята Діво, що Христа Спаса нам народила.

Пісня 8

Ірмос: Семикратно піч халдейський мучитель для побожних юнаків у люті розпалив і, побачивши, що вони спасенні Силою Вищою, до Творця й Визволителя став взивати: юнаки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.

Ієрарше богомудрий Димитрію, житій святих написателю, і ревний уподібнювачу їм, слави їхньої причасниками сотвори нас, молитвами твоїми.

О, святителі богомудрі, Арсенію Ростовський, Феодосію Чернігівський, Іоасафе Білгородський, Інокентію та Софронію Іркутські, Іоане та Павле Тобольські, дивним нетлінням від Господа прославлені; вами і ми звеличені, будучи дітьми Церкви православної, в ній же і донині Господь чудеса являє і прославляє рабів Своїх.

Тих, хто допомоги вашої потребує, не зневажайте, блаженні отці землі Української, бо вони оспівують і прославляють Христа повіки.

Неміч душ наших зціляйте і від тілесної хвороби лікуйте тих, що прославляють Христа повіки.

Зцілення виточуєте, Божі угодники печерські, всім, хто притікає до вас з любов’ю і Христа прославляє повіки.

Богородичний: Як благодатний скарб, дарувала Ти Київській Русі ікону Твою Вишгородську, нею ж багаторазово і різноманітно Ти благодіяла. Не переставай і нині, о, Мати Божа, вгамовувати люті на нас напасті; і землю Українську спасай.

Пісня 9

Ірмос: Жахнулося небо, і кінці землі здивувалися, як то — Бог явився людям тілесно, і утроба Твоя стала просторішою небес; тому Тебе, Богородице, ангелів і людей чиноначальства величають.

О, великі родичі наші, поіменовані і безіменні, явлені і неявлені, ви досягли Небесного Сиону і велику славу прийняли від Бога; виблагайте ж утішення нам, сущим у скорботах, віру нашу впалу утвердіть і людей розпорошених зберіть, від нас, як дар, пісню подячну приймаючи.

О, вищі за всяку похвалу подвиги святих страстотерпців! Злобу бо лютих відступників і несамовитість злих безбожників перетерпіли, віру Христову, супротивну вченням світу цього, як щит, тримали і образ терпіння у стражданнях нам показали.

О, твердість і мужність нових мучеників Христових! Ви бо Церкву Православну прикрасили, і в країні нашій кров свою пролили, і через неї сім’я віри на землі нашій посіяли, і разом з усіма святими нині прославляєтеся.

О, Тройце Пресвята, прийми те, що приносить Тобі Україна, як початок і як пахощі вибрані, всіх угодників раніших і пізніших, знаних і незнаних, і молитвами їхніми визволи її від усякого зла.

Богородичний: О, Діво Благодатна, міста і села наші Ти збагатила зображеннями чесного лиця Твого, як знаменням благовоління; подяку нашу прийми і від бід лютих Україну нашу збережи, бо всі ми Тебе величаємо як Покров всемогутній землі нашої.

Світильний воскресний 2-й.

Слава… світильний святих.

В піснях прославмо світила незаходимі землі Української, тайнознавців Божественного Слова, Христа славлячи, що їх просвітив і полюбив і дав нам їх помічниками в скорботах наших.

І нині… богородичний.

Світлом лиця Твого Ти, Господи, землю Українську осяяв, і нині у святих Твоїх, як у промінні незчисленному, не переставай нас просвічувати премудрістю Твоєю, яка є Софією Великоіменитою.

На Хваліте… стихири на 8, воскресних 4, глас 1; і святих 4.

На Хваліте… стихири святих, глас 5.

Радуйся Церкво Українська вірна; радуйся, княже благовірний Володимире преславний; радуйся, Ольго, богообрана. Ви бо перед Владикою всіх найперші наші заступники, і начальники православ’я, і наставники в істинній вірі. Радуйтеся, всяке місто і вся Україно, що виховали громадян Небесного Царства, вони бо явилися святими світилами для душ наших; вони зорею чудес, і ділами, і знаменнями духовно осяяли всі краї землі нашої і нині молять Христа подати душам нашим велику милість.

Радуйтеся, землі нашої прикраса, Церкви Української незбориме утвердження, слава православних, джерела чудес, струмки невичерпні любови, світильники многосвітлі, Духа Святого органи, лагідні і незлобиві, чеснотами прикрашені, люди небесні, земні ангели, Христа друзі вірні! Його щиро благайте, щоб Він подав велику милість тим, хто шанує вас.

Прийдіть, заступники наші небесні, до нас, що потребуємо вашого милостивого відвідання, і визволіть від погроз мук, лютого озлоблення, несамовитості невірних, які нас гонять, як полонених і безпомічних, з місця на місце часто переганяючи нас, заблудлих у горах і вертепах; ущедріть нас, всехвальні, і дайте нам послаблення, вгамуйте бурю і погасіть проти нас озлоблення, благаючи Бога, Який подає через вас землі нашій велику милість.

Слава… глас 4.

Преславні чудотворці землі нашої, вас не сховала земля наша, але небо прийняло вас, і відкрилися вам райські двері, і, будучи всередині раю, древом життя насолоджуєтеся; Христу моліться, щоб Він дарував Україні нашій мир і велику милість.

І нині… богородичний, глас той самий.

Завжди земля Українська Тобою хвалиться і веселиться, маючи Тебе заступницею неосоромною і стіною непорушною; не переставай і нині, Владичице, визволяти людей Твоїх від усяких бід.

Славослів’я велике. Єктенії і відпуст.

На літургії

Блаженні святих, глас 8, з канону пісні 1-а і 3-я.

Вхід. Прокимен воскресний, глас 1.

Нехай буде, Господи, милість Твоя на нас, бо ми надіємося на Тебе.

Стих: Радуйтеся, праведні, у Господі, праведним подобає похвала.

Прокимен святих, глас 4: Святим, що на землі Його, сотворив Господь усі бажання Свої в них.

Стих: Збережи мене, Господи, бо я надіюся на Тебе.

Апостол воскресний до Римлян, зачало 81, від половини (2, 10-16); і святих Апостол до Колосян, зачало 256, від половини (2, 20-23; 3, 1-3).

Алилуя, глас 1: Бог творить суд за мене, і підкорює людей під мене.

Стих: Величай спасіння Цареве, і сотвори милість помазанику Своєму Давиду, і сімені його повіки.

І святих, глас 4: Боже, вухами нашими почули, і отці наші розповідали нам.

Євангеліє від Луки, зачало 67 (12, 32-40).

Причасний воскресний: Хваліть Господа з небес, хваліть Його в вишніх.

І святих: Благоволить Господь до людей Своїх і підносить лагідних до спасіння.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору