«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиМінея святкова. Частина I

Місяць грудень, 4-й день. Великомучениці Варвари і преподобного отця нашого Іоана Дамаскина

На малій вечірні

На Господи, взиваю… стихири на 4, глас 4.

Багряною кров’ю прикрасивши себе, славна Варваро великомученице, ти нетлінно з’єдналася, діво отроковице, з прекрасним добротою Женихом, Христом Богом нашим, Який оберігає твоє дівство нескверним в оселях небесних, у чертозі нерукотворному, мученице.

Кров’ю мук за Христа обагрена, ти, славна Варваро великомученице, з’єдналася з Ним — нетлінним Женихом, і дівство зберегла нескверним, в оселях небесних оселившись навіки.

Не довершеним тілом, але довершеним розумом давнього змія подолавши, ти стерла його голову силою духовною і показала його немічним, славна. Тому даровано тобі вінець перемоги, Варваро великоіменита, Тройці поборнице.

Омивши в хрещенні скверну гріха і випробувавши себе муками за Христа, як золото в горні, ти, Варваро, одягнулася в багряницю великомучениці, відігнала темряву язичницького безбожжя і засяяла, всехвальна, як сонце; спаси тих, що шанують твої мужні подвиги і пам’ять твою світлу святкують.

Убілившись краплями крови, ти, всехвальна, засяяла, як сонце, відігнала темряву батькового безбожжя і його скверну з себе омила благодаттю Христовою, великомученице Варваро, спаси тих, що шанують твої мужні подвиги і пам’ять твою світлу святкують велично.

Слава… глас 2.

Духовним світлом просвічена багато, ти зненавиділа тлінне багатство, возлюбивши єдине небесне; мученичою силою зодягнувшись, ти старанно прихилила главу свою під меч. Тому і ворога батька, який усік тебе, ти посоромила, увінчавшись вінцем перемоги, великомученице Варваро преславна, моли, щоб спастися всім нам.

І нині…

Богородичний: На Тебе, Богородице, надію покладаємо, уповання нехай не осоромить нас; спаси нас від бід, помічнице безнадійних, супротивних підступи зруйнуй, бо Ти наше спасіння, благословенна.

На стиховні стихири, глас 2.

Варваро славна, ти трьома віконцями зобразила Троїчну єдність і проповідала Єдиного Бога.

Стих: Святим, що на землі Його, створив Господь усі бажання Свої в них.

Вірою і надією окрилившись, великомученице, ти злетіла з землі на небо, і з Христом царюєш.

Слава… глас той самий.

Варвара, з відсіченою главою, з Христом царює; батько ж убивця, громом убитий, зійшов до пекла.

І нині…

Богородичний, глас той самий.

Владичице блага, воздвигши святі Твої руки до Сина Твого, поспіши ущедрити рабів Твоїх.

Тропар дивись на великій вечірні.

Слава: і нині.

Богородичний: Те, що від віку утаємничене…

На великій вечірні

Блажен муж… 1-й антифон, на Господи, взиваю…

Стихири на 8, глас 2.

Коли на страшному судилищі Юліянія побачила всеблаженну мученицю славну Варвару, яка страждала від ран, і тіло якої було розідране різними муками, з теплими сльозами взивала: Слове Божий, сподоби мене бути її спільницею, Чоловіколюбче.

Маючи воістину єдину благочестиву душу, Варвара і Юліянія подвизалися на ворога і перемогли його міцно, сподобившись слави від Христа Бога. Тому, знищивши шкоду згубних пристрастей, усім вірним подають зцілення.

Коли ти, мученице славна Варваро, була засуджена на солодку смерть, тоді, радіючи, поспіхом пішла на неї; пребеззаконними руками нечестивого батька була ти принесена в жертву, і тим принесла плід Богу. Тому з мудрими дівами, істино радіючи, бачиш Христа, Жениха твого, сяяння.

Слава… глас 6.

Вітчизну, рід, багатство покинувши, Варваро, і зненавидівши нечестя батька, ти полюбила Бога та Йому уневістилася, тому й названо тебе пребагатою. Його моли, щоб спастися душам нашим.

І нині…

Богородичний. Якщо ж не буває всенічної, хрестобогородичний.

Люди беззаконні неправедно розіп’яли Тебе на древі, Діва і чиста Мати Твоя бачила, як провістив Симеон, і серцем розпалялася, Спасе.

Вхід. Прокимен дня.

Паремії три.

Пророцтва Ісаї читання (43, 9-14).

Так говорить Господь: нехай зберуться усі народи і зійдуться племена. Хто між ними прорік це? Нехай сповістять, що було спочатку; нехай поставлять свідків від себе і виправдаються, щоб можна було почути і сказати: правда! А Мої свідки, говорить Господь, ви і раб Мій, якого Я обрав, щоб ви знали і вірили Мені, і розуміли, що це Я: переді Мною не було Бога і після Мене не буде. Я, Я Господь, і немає Спасителя, крім Мене. Я передрік, і спас, і сповістив; а іншого немає у вас, і ви — свідки Мої, говорить Господь, що Я Бог;

від початку днів Я Той самий, і ніхто не спасе від руки Моєї; Я створю, і хто відмінить це? Так говорить Господь, Визволитель ваш, Святий Ізраїлів.

Премудрости Соломона читання (5, 15-6, 3).

Праведники живуть повіки; нагорода їх — у Господі; і піклування про них — у Всевишнього. Тому вони приймуть царство слави і вінець краси від руки Господа, бо Він захистить їх правицею і охоронить їх раменом. Він візьме за зброю ревність Свою і озброїть створіння на помсту ворогам; зодягнеться у справедливість, як у броню, і накладе на Себе шолом — нелицемірний суд; візьме непереможний щит — святість; загострить, як меч, гнів суворий; і весь світ піде з ним на битву проти безумних. Понесуться влучні стріли блискавок із хмар, як із туго натягнутого лука, полетять у ціль. І, як із каменеметального пристрою, посиплеться град гніву; розлютується на них вода морська, і ріки нещадно затоплять їх; повстане проти них дух сили і, як вихор, розвіє їх. Так беззаконня спустошить усю землю, і злочинство повалить престоли сильних. Тож слухайте, царі, і розумійте; навчіться, судді кінців землі. Прислухайтеся, що володієте безліччю і гордитеся перед народами. Від Господа дана вам влада, і сила — від Всевишнього.

Премудрости Соломона читання (3, 1-9).

Душі праведних в руках Божих, і муки не торкнуться їх. В очах безумних вони здавалися мертвими, і їхня кончина вважалася загибеллю, і відхід від нас — знищенням; але вони перебувають у мирі. Бо хоч вони в людських очах і приймають страждання, але надія їхня повна безсмертя. Зазнавши невеликого покарання, вони сподобляться великих благодіянь, тому що Бог випробував їх і знайшов їх достойними Його. Він випробував їх, як золото в горнилі, і прийняв їх, як жертву довершену. В час воздаяння їм вони засяють, як іскри, що біжать по стеблу. Вони будуть судити племена і владарювати над народами, а над ними буде царювати Господь повіки. Ті, що покладають надію на Нього, пізнають істину, і вірні в любові перебуватимуть у Ньому; бо благодать і милість зі святими Його і Провидіння про обраних Його.

На літії стихири, глас 1.

Красуйся і веселися, граде Києве, радій і торжествуй, Церкво Божа. Ось бо в тобі скарбниця невичерпних Божественних дарів явилася: рака мощей великомучениці Варвари, від них бо подаються вірним зцілення і благодать дарується тим, хто приходить з вірою і шанує з любов’ю святу пам’ять її.

Як скарбницю многоцінну придбавши твої святі мощі, Варваро преславна, Церква Українська нині святкує чесне твоє свято і до тебе світло взиває: радуйся, Варваро багатостраждальна; радуйся, дівства висоном і порфирою страждань прикрашена; радуйся, ти бо уневістилася Христу, і з Ним царюєш, і молишся за душі наші.

Глас 2.

Прийдіть усі, хто шанує дівство, і ревнителі чеснот, у святковий день всехвальної діви-мучениці Варвари, урочисте свято звершимо і в піснях оспіваємо: дивний у святих Бог Ізраїлів, Який прославив на землі святу Свою діву Варвару і мученицькою діадемою увінчав її. Тому вона від несподіваної смерти визволяє тих, хто з вірою призиває її ім’я, і подає велику милість.

Ангельські чесноти полюбивши, ти, всечесна Варваро, зберегла чистоту нескверну для Жениха — Христа. Тому і після смерти чесне твоє тіло зберігається нетлінним, у Володимирському соборі сподобилося бути покладеним, і подає зцілення від усяких пристрастей і хвороб усім, хто звертається з вірою. Ти ж, радіючи з ангелами, виблагай мир усім вірним і душам нашим велику милість.

Слава… глас 6.

Радісно нині зібравшись на свято богомудрої Варвари, о, мучениколюбці, прикрасьмо її похвалами, як квітами, взиваючи: радуйся, ти бо сміливо проповідувала Бога Єдиного в Тройці і безбожжя батька викрила. Радуйся, ти батька і вітчизну відкинула, і заради любови до Христа віддала плоть свою на рани і смерть. Радуйся, ти бо горні оселі як нагороду за страждання прийняла і з Христом царюєш. Його ж старанно моли, щоб Він зберіг від усякої недолі й несподіваної згубної смерти і від ворогів нашестя град цей і людей, і спас душі наші.

І нині…

Богородичний: Богородице, Ти єси лоза істинна, що виростила нам Плід життя; Тобі молимося, молися, Владичице, зі святими апостолами, щоб помилувати душі наші.

На стиховні стихири, глас 1.

Отця нечестивого і матір, Варваро, зневаживши, ти полюбила Бога і Вишній Єрусалим, у ньому ж нині живеш, і, щоб нам бути з тобою, ублагай Владику Христа.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Ні любов до батьків, ні насолоди, ні краса тілесна, ні багатство, ні муки не могли віддалити тебе від любови до Творця; Його ж до нас, великомученице, милостивим сотвори.

Стих: Святим, що на землі Його, сотворив Господь усі бажання Свої в них.

В Тройці єдиного Бога сповідуючи сміливо, ти, Варваро, віддала голову на відсічення і прийняла від Христа з неба вінець; з Ним же нині царюючи, мир усім виблагай.

Слава… глас 2.

Як дорогоцінне миро, кров свою принесла ти Жениху Христу, Варваро, мученице непереможна; нагороду ж від Нього прийняла — вінець нетлінний. Тому після страждань твоїх від чесних мощей твоїх зцілення подається тим, хто з вірою приходить і шанує тебе, їх же і нам неоскудно подавай і моли, щоб спастися душам нашим.

І нині…

Богородичний: Все уповання моє на Тебе покладаю, Мати Божа, збережи мене під покровом Твоїм.

Тропар святої, глас 8.

Варвару святу вшануймо, бо вона ворожі сіті сокрушила і, як птах, визволилася від них, поміччю і зброєю хреста, всечесна.

Інший тропар, глас 4.

Агниця всеблаженна Варвара, осяяна Божественним світлом трисонячним Святої Тройці, і в купелі утверджена, перемагаючи оману батьківську, віру сповідала Христову; тому, всечесна, з неба благодать тобі дарував Бог зціляти недуги і хвороби всі. Його ж моли, великомученице, щоб Він спас душі наші.

І нині… богородичний.

На ранній

На Бог Господь… тропар святої (двічі).

Слава: і нині, богородичний.

Після 1-ї кафизми сідальний, глас 4.

Дівства добротою і кров’ю страждань прикрасивши душу свою, мученице славна Варваро, ти доручила себе Творцеві, Який повіки істинно зберігає тебе нетлінною; тому і радієш ти з архангелами й ангелами, апостолами, пророками і мучениками, всехвальна.

Слава: і нині.

Богородичний: Як неусипна в молитві перед Господом, Пречиста, приспи напасті, і хвилі втихомир окаянної душі моєї, і втіш серце моє скорботне, благаю Тебе, Богоотроковице, і облагодій мій розум, щоб я достойно Тебе прославляв.

Після 2-ї кафизми сідальний, глас 4.

Кров’ю Христа — Жениха освятившись, всехвальна, ти прикрасила твоєю кров’ю плотське одіяння. Тому, будучи всебічно просвіченою, ти, всехвальна Варваро, сподобилася світлого Його чертога. Його ж моли, щоб визволитися від тління і бід тим, хто з вірою святкує всечесну пам’ять твою.

Слава: і нині.

Богородичний: Скоро прийми, Владичице, молитви наші і принеси їх Сину Твоєму і Богу, Всенепорочна. Визволи від недолі тих, хто до Тебе звертається, сокруши підступність і зруйнуй зухвальство безбожних, озброєних проти рабів Твоїх, Пречиста.

Після полієлея сідальний, глас 6.

Благодать чудес отримавши, ти подаєш зцілення нужденним і визволяєш усіх людей від усяких згубних недуг. Тому, приходячи до твого храму, оспівуємо твою пам’ять, взиваючи: визволи рабів твоїх від згубних недуг, діво мученице Варваро, молитвами твоїми до Бога.

Слава: і нині.

Богородичний: Богородице Діво, моли Сина Твого, волею розіп’ятого на хресті і воскреслого із мертвих, Христа Бога нашого, щоб спастися душам нашим.

Ступеневі, 1-й антифон, глас 4.

Прокимен: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Стих: В церквах благословляйте Бога, Господа від джерел Ізраїлевих.

Все, що дише…

Євангеліє від Матфея, зачало 104 (25, 1-13).

Після 50-го псалма стихира, глас 6.

Вітчизну, рід і багатство залишивши, Варваро, і нечестивого батька зненавидівши, ти полюбила Бога, Йому ж уневістила себе, і була названа великим купцем. Його моли, щоб спастися душам нашим.

Канон Богородиці

З ірмосом на 6, і канон святої, глас 2.

Ірмос: У глибині знищила колись фараонове все воїнство потужна сила, а втілене Слово всезлобний гріх загладило. Препрославлений Господь, славно бо прославився.

О Тройце Божественна чесна, що незбагненно подаєш дарування рабам Твоїм, надихни світлоносний промінь затьмареному моєму розуму, щоб прославити Твою мученицю Варвару, приснопам’ятну.

Воістину перевищила всяку похвалу слава Твоїх мучеників, Чоловіколюбче, але, прийнявши від віри по силі похвалу, пошли, Владико, велику милість.

Від тернового кореня виріс прекрасний паросток, Церкву Христову наповнив пахощами; кров’ю страждань обагрилася славна Варвара, її ж достойно оспіваємо.

Інший канон святої, глас 8.

Ірмос: Воду пройшовши наче сушу і єгипетського лиха уникнувши, Ізраїль взивав: Визволителю й Богу нашому співаймо.

Воду нечестя забруднену залишивши, до води очистительної ти прийшла, Варваро, і наші очисти серця, щоб чисто оспівувати твої страждання.

Водою хрещення очистившись, великомученице, до Чистого Жениха Христа ти приєдналася; до Нього ж і нас чисто приєднай молитвами твоїми.

Тому, хто у воді потопив змія лукавого, уподібнюючись, кров’ю твоєю страдницькою ти потопила ворожу силу, страстоносице, від нього ж щоб і нам визволитися, Спаса ублагай.

Богородичний: Воду очищувальну сліз, Пречиста, подай мені, і, очистивши мене від скверни беззаконь, чистим представ, Богородице, Сину Твоєму і Богу.

Пісня 3

Ірмос: Процвіла пустеля, як квітка, Господи, неплідна церква язичницька через пришестя Твоє, в ній же утвердилося моє серце.

Уражена Твоєю любов’ю, як жениховою, Владико, нестримним устремлінням страстотерпиця Варвара все батьківське безбожжя зненавиділа.

Ні краса, на квітуча доброта, ні багатство теж, ні насолоди молодости не задовольняли тебе, славна Варваро, бо ти уневістилася Христу, діво чиста.

Ні жіноча слабкість, ні юність віку не стали перешкодою до звершення подвигів, Христе, бо вона була укріплена невидимою силою Твоєю.

Інший святої.

Ірмос: Небесного кола Верхотворче, Господи, і Церкви Зиждителю, утверди мене в любови Твоїй; Ти найвище бажання, вірних утвердження, єдиний Чоловіколюбче.

Небесного кола розглядаючи красу, мудра діво Варваро, Верхотворця пізнала ти, Його ж полюбивши, воліла й служити Йому; і нас в любові до Нього утверди, молимося.

Небесного Творця в Тройці зображаючи єство, три вікна в батьківській бані ти повеліла зобразити, навчаючи поклонятися Троїчному Божеству; Йому ж і нас вічно поклонятися сподоби.

Небесного чертога бажаючи, для Небесного Жениха чистоту дівства ти зберегла, тимчасове відкинувши; і мене в чистоті Тому служити, мученице, укріпи.

Богородичний: Небесного Творця, Богородице всехвальна, породивши, явилася Ти просторішою за небеса; мене з просторого шляху загибельного відхили і на небесну путь настанови, молюся.

Сідальний, глас 3: Стражданнями твоїми ти всіх здивувала, як ти терпіла рани від мучителів, зв’язування, муки і в’язницю, Варваро всехвальна. Тому й вінець з небес тобі дав Христос, до Нього ж, щиро жадаючи, ти прийшла; Він дарував тобі благодать, мученице, зцілення подавати людям.

Слава: і нині.

Богородичний: Божественною скинією слова була Ти, єдина Пречиста Діво Мати, чистотою ангелів перевершивши; мене, сущий прах, більше за всіх оскверненого плотськими гріхами, очисти божественними водами молитов Твоїх, Чиста, подаючи велику милість.

Якщо не буває всенічної, хрестобогородичний.

Нескверна Агниця Слова, нетлінна Діва Мати, побачивши на хресті розіп’ятим Нею без болістей Народженого, як Мати ридала, взиваючи: горе Мені, Сину Мій, як Ти страждаєш вільно, бажаючи визволити від безчесних пристрастей людей?

Пісня 4

Ірмос: Прийшов єси не заступник і не ангел, а Господь, від Діви втілений, і спас єси всього мене чоловіка; тому до Тебе взиваю: слава силі Твоїй, Господи.

Народившись від Діви, Ти дарував юним дівам силу перемагати лукавого; тому добропобідна Варвара над його гордістю насміялася.

Праматір раніше, спокусившись хитрістю лукавого, була позбавлена райської споживи; Варвара ж, над ним насміявшись, у небесному чертозі нині перебуває.

Хрестом Твоїм смерти силу Ти зруйнував; тому юна діва Варвара, Христе, тіла не пощадивши, терпить мужньо рани світлим розумом.

Інший святої.

Ірмос: Почув я, Господи, про Провидіння Твого таїнство, зрозумів діла Твої і прославив Твоє Божество.

Почувши, Варваро, що небеса показують славу Божу, на землі Бога славити ти зажадала; Його ж слави і нас сподоби.

Почув батько твій, що ти сповідуєш Вишнього Отця, гнав тебе на вбивство, але не зміг відірвати від істинного Бога.

Почувши погрози батькові і муки від нього терплячи, Варваро, ти непохитною була; і мене непохитним у чеснотах утверди.

Богородичний: Почувши, Пречиста Владичице, моління моє, визволи мене від зла, і голоси благословенних, що закликають у Царство, почути сподоби.

Пісня 5

Ірмос: Посередником між Богом і людьми став Ти, Христе Боже, бо через Тебе, Владико, до світлоначальника Отця Твого від темряви незнання доступ маємо.

Три віконця бані збудувати повелівши, таємниче ти, Варваро, зобразила хрещення, що Троїчним світлом подає світлоносне душі істинне очищення.

До сущого Бога любов’ю розпалена, всехвальна діво Варваро, лжеіменних богів лиця обплювала, насміявшись зовнішньо над миродержцем.

Ти ухилилася від безумної лютости батька, Варваро, тебе прийняла гора, що несподівано розійшлася, як раніше сховала приснопам’ятну первомученицю Феклу, чудодією Христовою.

Інший святої.

Ірмос: Просвіти нас повеліннями Твоїми, Господи, і силою Твоєю високою мир Твій подай нам, Чоловіколюбче.

Засвітивши свічку свою, мученице, вірою, на обпалювання свічками ти віддала тіло твоє, в чертог небесний світло ввійти бажаючи.

Просвічувалися вірою невір’ям затьмарені люди, бачачи, як ти обпалювання, удари, різання терпіла мужньо, мученице.

Просвіти мене, о, Варваро, затьмареного мороком гріховним, і Світлом невечірнім осяятися, світла діво, сподоби, молюся.

Богородичний: Просвітила Ти затьмарене єство, Богородице, Світло істинне народивши; тому і мене, світлом просвітивши, від темних ворогів визволи.

Ірмос: У безодні гріховній потопаючи, благаю незбагненну безодню милосердя Твого: від тління, Боже, мене відведи.

Обіцяв Ти дарувати мудрість божественну, Спасе, тим, що стоять на судилищі мучителів заради Тебе; на славній Варварі це сповнилося.

Безбожних оману викрила ти словом богомудрим, Варваро славна; терпінням же мучителів ти здивувала.

Непорочна страстотерпиця віддала тіло, щоб його до ран нещадно стругали, грубою ж власяницею твердо роздирали, заради Христа.

Інший святої.

Ірмос: Молитву проллю я до Господа і Йому звіщу печалі мої, злом бо сповнилася душа моя, і життя моє до пекла наблизилось; і молюсь, як Іона: від тління, Боже, мене визволи.

Молитву твою у стражданні почув Христос, Варваро, у в’язниці зачинену відвідав, зцілення від ран подав і на подвиг укріпив; ти ж мої рани гріховні вилікуй, мученице, молюся.

Молитвою твоєю, і страдницьким твердим терпінням, і чудесним зціленням ти Юліянію привела страждати з тобою за Христа; приведи і мене до горнього мудрування, страстоносице.

Молитву всякий приносить з вірою тобі, мученице, і до мощей твоїх святих прибігає, душевних і тілесних пристрастей зцілення скоро одержує; його ж і нам багато подавай, молимося.

Богородичний: Молитву нашу прийми, Пречиста, і всесильною Твоєю молитвою визволи нас від ворогів видимих і невидимих, від гріхів і всяких мук; моли Того, Якого Ти народила, Чоловіколюбця Бога.

Кондак, глас 4: В Тройці благочесно оспіваного Бога сповідуючи, страстотерпице, ти ідольські зруйнувала капища; страждаючи, Варваро, ти посеред подвигу мучителів не убоялася, мужемудра, великим гласом співаючи: Тройцю шаную, єдине Божество.

Ікос: Варвару, яка уневістилася Христу стражданнями, зійшовшись, вшануймо достойно, щоб її молитвами позбавитися душетлінної пагуби, згубности, землетрусу і моровиці, щоб життя в мирі провидиці і сподобитися з усіма святими, що від віку Богу благовгодили, ходити у світлі і співати з ними; подай, Спасе, милості Твої всім людям, що з вірою сповідують: Тройцю шануємо, єдине Божество.

Пісня 7

Ірмос: За богопротивним велінням беззаконного мучителя високе полум’я було розпалене, але Христос пролив побожним юнакам росу духовну, бо Він благословенний і препрославлений.

Мучитель, який, лютуючи, хотів погубити землю і сокрушити море, як іграшка, лежить під ногами діви Варвари; бо його подолав Христос і, як поганого птаха, зв’язав.

Коли твоє тіло нестерпно стругали до ран, і воно обагрялося краплями крови, і свічками палили ребра, ти терпіла, мученице всехвальна, Христові дякуючи, Варваро славна.

О, нелюдська і немилосердна мучителів жорстокість, і крайнє безбожжя! Груди мучениці, як у м’ясорубці, люто мечами відсікали; Подвигоположник же Христос утверджував її розум.

Інший святої.

Ірмос: Юнаки, що з Юдеї прийшли, колись у Вавилоні вірою в Тройцю полум’я в печі перемогли, співаючи: отців наших Боже, благословен єси.

Юнаків єврейських ангел від вогню неопаленими зберіг, і тебе, коли нагою водили, від сорому захистив, одежею з неба одягнув, Варваро, що співала: благословенний Ти, Господи Боже, повіки.

За дитячі іграшки вважаючи муки, не пощадила ти тіла твого, коли його за Христа стругали і гострим терли, великомученице, співаючи: благословенний Ти, Господи Боже, повіки.

Юнакам єврейським і я уподібнююся, Варваро, хвалю Христа, що дав тобі силу; ти ж, мене на подвиг чеснот укріпивши, в одежу небесну одягнутися сподоби повіки.

Богородичний: Дітонародженню Твоєму дивуюся, Богородице, бо Ти і після різдва перебуваєш Дівою; здивуй же і мене милістю Сина Твого, щоб я, помилуваний Тобою, співав: благословенний Бог, що благословив Тебе, Матір Свою, повіки.

Пісня 8

Ірмос: Піч вогненна колись у Вавилоні з Божого веління чудеса явила, халдеїв опаляючи, росою покривала вірних, що співали: благословіть, усі діла Господні, Господа.

Явився тобі Христос у світлі неприступному, о, Варваро, ув’язненій у темниці, бути сміливою повеліваючи, і рани зцілив, і радість дарував; тому утвердилася ти твого Жениха любов’ю.

Явилося, Христе, явним Твоє пророцтво: батько бо дитя на смерть віддає; самовладно приніс у жертву окаянний батько Твою мученицю, тому вогнем з неба був знищений.

Ангел світлий тебе, оголену заради Христа, одягнув у світловиду одежу, чесна Варваро, як невісту, що терпіла страждання; без одіяння залишившись, мученице, ти прийняла Божественну світлосяйність.

Ірмос: З милости Твоєї мучителя й полум’я перемігши, вірні заповідям Твоїм, юнаки взивали: благословляйте, всі творіння Господні, Господа.

Переможцями непереможної твоєї віри мучителі намагалися бути, груди твої нещадно відрізали, ти ж, твердо терплячи, молоком вчення про Бога напоїла тих, що предстояли і благословляли Христа повіки.

Перемогла ти мужністю твоєю, мученице Варваро, всі хитрощі мучителів; моли ж Владику Христа, благаємо тебе, перемогу над ворогами подати всім вірним, що співають: благословляйте, всі діла, Господа і прославляйте Його повіки.

Переможницею жорстокого твого батька явилася ти, мученице: він бо небесним вогнем був зведений до вогню пекельного, ти ж на небо зійшла; його ж і мені виблагай, від вогню визволяючи мене повіки.

Богородичний: Переможи, Пречиста, ворогів видимих і невидимих, що намагаються нас знищити, і від пристрастей усяких мене визволи, щоб я співав радісно: благословляйте, всі діла, Господа і прославляйте повіки.

Пісня 9

Ірмос: Безначального Отця Син, Бог і Господь, тіло від Діви прийнявши, нам явився, щоб у темряві сущих просвітити, розсіяних зібрати; тому всехвальну Богородицю величаємо.

Славну маючи прийняти кончину від меча, Варваро, твоїх страждань, з Юліянією сподобилася вінців мученичих, почула ти глас Божественний, який сповнював моління твої.

З’єднавшись нині з твоїм Царем — Женихом Христом, осяяна славою божественного світла, Варваро, в небесних чертогах, співців твоїх охороняй, від пристрастей визволяй і приведи до Живого Бога.

Виконуючи Твоє прохання, Варваро страстотерпице, Христос зцілення подає тим, що святкують з вірою щорічно пам’ять твою; істинно, як морський пісок, твої благославні чудеса.

Інший святої.

Ірмос: Воістину Богородицею Тебе визнаємо, Тобою, Діво чиста, визволені, з хором безплотних Тебе величаємо.

Воістину Бога визнаючи, мученице, чертог небесний ти успадкувала, його ж і нас сподоби, щоб ми з тобою Христа вічно величали.

Воістину на тобі, Варваро, сповнилося Христове пророцтво: віддасть батько дитя на смерть; нею ж ти вічне життя знайшла.

Воістину ніхто, хто приходить до тебе, страстоносице, не відходить без благодаті твоєї, нею ж і мене наповни, молюся.

Богородичний: Воістину істинного Бога плоттю, Богородице, народила Ти, Його ж милостивим у день Суду сотвори, щоб ми безкінечно з Ним Тебе величали.

Світильний святої.

Як паросток прекрасний, виросла ти із кореня терму, діво Варваро, обагрившись кров’ю священного страждання, мученице; і нині тих, що з любов’ю святкують твою пам’ять, спасай від бід.

Слава: і нині.

Богородичний: Воістину Тебе, Богородицю, сповідуємо, Владичице, Тобою спасаючись, бо Ти невимовно народила Бога, Який сокрушив хрестом смерть і до Себе закликав преподобних собори; з ними ж прославляємо Тебе, Діво.

На Хваліте… стихири святої, на 4.

Насолодженим земною їжею зневаживши, і батьківське багатство, разом же і славу зненавидівши, Небесною Жениха ти полюбила, Варваро преславна; з усіченою мечем главою, ти ввійшла з мудрими дівами до Жениха Христа. Тому згубний недуг відганяючи, ти вірних зціляєш дією Святого Духа і молишся безперестанно за душі наші.

Глас 2.

Осоромився лукавий ворог, жоною переможений, бо вчинила гріх праматір; від Діви бо втілене Слово Отче, незмінно і незмішано, як Сам Єдиний знає, клятву зняв з Адама і Єви Христос, Який достойно увінчав Варвару мученицю, і заради неї дарує нам очищення і велику милість.

Богозвана мучениця Варвара, страждаючи, на судилищі промовляла: люті нинішні муки, о, мучителі, але вічне життя радісне; ніяк не можу віддати перевагу земним благам над небесними. Заради нього січіть, стругайте плоть, і вогню віддавайте мене, я, радіючи, відійду до Жениха мого Христа. Її ж молитвами, Христе Боже, пошли милість Твою і спаси нас, що страждання її святкуємо вірно.

Торжество нинішнє страстотерпиці Варвари, прийдіть, люди, оспіваємо: бо її ні меч, ні вогонь, ні будь-які інші муки, ні різносплетені ловлення диявола не перемогли. І до неї з вірою взиваємо: Христа моли, добропобідна і всеславна, дарувати нам велику милість.

Слава… глас 6. Іоана ченця.

Страдницьким ідучи шляхом, праотців спокуси ти не сприйняла, Варваро всечесна, і як мудра діва, носячи світильник, ти увійшла у двори Господа твого, і як мучениця мужня прийняла благодать зцілювати плотські пристрасті. Але і нас, що прославляємо тебе, визволи від душевних болістей, твоїми молитвами до Бога.

І нині…

Богородичний: Ніхто з тих, що звертаються до Тебе, посоромленим не відходить від Тебе, Пречиста Богородице Діво, але просить благодаті і приймає виконання корисних прохань.

Якщо не буває всенічної, хрестобогородичний.

Пречиста, коли побачила Тебе на хресті розіп’ятим, плакала і як Мати взивала: Сину Мій і Боже Мій, найсолодший Мій, як Ти терпиш ганебні страждання.

На стиховні Октоїха.

Слава: і нині, богородичний або хрестобогородичннй.

Глас 8.

Не можу терпіти, Сину, бачачи на древі заснулим Тебе, що всім подаєш бадьорість, щоб тим, що в давнину від плоду гріховного заснули, божественну і спасительну дарувати сміливість, Діва промовляла, плачучи; Її ж величаємо.

На літургії

Блаженні з канону мучениці, пісня 3.

Прокимен, глас 4: Дивний Бог у святих своїх, Бог Ізраїлів.

Стих: В церквах благословляйте Бога, Господа від джерел Ізраїлевих.

Апостол: Послання до Галатів, зачало 208 (3, 23-29).

Алилуя, глас 1: Терплячи, потерпів перед Господом, і вислухав молитву мою.

Євангеліє від Марка, зачало 21 (5, 24-34).

Причасний: Радуйтеся, праведні, у Господі, праведним подобає похвала.

4 відгуки
to «Місяць грудень, 4-й день. Великомучениці Варвари і преподобного отця нашого Іоана Дамаскина»
 1. Катерина сказав:

  У стихирі Варварі дивний переклад:
  Вітчизну, рід, багатство залишивши, Варваро, і нечестивого батька зненавидівши, ти полюбила Бога, Йому ж уневістила себе, і була названа великим купцем. Його моли, щоб спастися душам нашим.

  Ему́же уневе́стилася еси́ и была́ еси́ великоку́пница наречена́ – у вашому перекладі чомусь названа купцем, хоча слово Великокyпница – стяжавшая что-л. великое.

  • Редакція Нашої Парафії сказав:

   Дякуємо, пані Катерино! Це, на жаль, абсолютна норма перекладів нашої Патріархії :( Ми вже не дивуємося. Тому в наших виданнях ми редагуємо тексти, виправляючи граматичні та стилістичні помилки. Виправимо й це.

   • Ганна сказав:

    Переклали цей текст по-божеськи: Вітчизну, рід, багатство покинувши, Варваро, і зненавидівши нечестя батька, ти полюбила Бога та Йому уневістилася, тому й названо тебе пребагатою. Його моли, щоб спастися душам нашим.
 2. Катерина сказав:

  Дякую! Це велика і складна праця переклади з цсл.


Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору