«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиМінея святкова. Частина I

Місяць листопад, день 8-й. Собор святого архистратига Михаїла та інших безплотних сил

На великій вечірні

Співаємо Блажен муж… антифон 1.

На Господи, взиваю… стихири на 8, глас 4.

Ти, найсвітліший архистратиже Михаїле, завжди стоїш перед трисяйним божеством з горніми силами і, радіючи, взиваєш: свят єси, Отче, свят єси, Сину співбезначальний, свят єси, Душе; єдина слава, єдине Царство і єство, єдине Божество і сила.

І вигляд твій вогняний, і доброта чудесна, Михаїле першоангеле, бо своїм безтілесним єством ти проходиш усі краї землі, виконуючи повеління Творця; могутній ти в силі своїй, і джерелом зцілень став храм твій, ім’ям твоїм вшанований.

Ти твориш ангелами Своїми духів, як написано, і служить Тобі полум’я вогняне; серед чинів ангельських першим показав Ти, Господи, Михаїла архистратига, який виконує Твої повеління, Слове, і пісню трисвяту зі страхом виголошує славі Твоїй.

Інші стихири, глас 4.

Розум Божественний, що світ оновив, Гавриїла обрав, щоб він відкрив усій вселенній від віку божественну і велику тайну про народження з утроби дівочої Того, Хто, будучи безтілесним, тіло людське прийняв, щоб спасти людину.

Ти перед престолом Господнім стоїш і світлом трисонячного Божества освітлюєшся; тому всі люди радістю радіють і хвалять тебе; визволи із темряви пристрастей і освіти сяйвом, Гавриїле архангеле, і молися за душі наші.

Подолай лють агарян, що на людей твоїх часто нападають, припини розбрат Церков, утихомир бурю постійних спокус, визволи від бід і напастей тих, хто з любов’ю шанує тебе і під покров твій прибігає, Гавриїле архистратиже, і молися за душі наші.

Слава… глас 6.

Радійте з нами, всі ангельські чини, предстоятель бо ваш і наш заступник, великий архистратиг, у храмі сьогодні являється і все освячує. Йому ж і ми співаємо: покрий нас покровом крил твоїх, Михаїле архангеле.

І нині… глас той самий.

Радій з нами, весь дівствениць собор, оборонниця бо наша і заступниця, покровителька і велике пристановище в чесному Своєму храмі скорботних утішає; тому, оспівуючи Її, взиваємо; покрий нас божественним покровом Твоїм, Владичице Пречиста, Богородице.

Вхід. Прокимен дня.

Паремії три.

Ісуса Навина читання (5, 13-15).

Було, коли Ісус, знаходячись біля Єрихона, поглянув, і бачить, і ось стоїть перед ним чоловік, і в руці його оголений меч. Ісус підійшов до нього і сказав йому: чи наш ти, чи з ворогів наших? Він сказав: ні; я архистратиг воїнства Господнього, тепер прийшов сюди. Ісус упав лицем своїм на землю, і поклонився і сказав йому: що, владико, повелиш рабу своєму? Архистратиг воїнства Господнього сказав Ісусу: зніми взуття твоє з ніг твоїх, тому що місце, на якому ти стоїш, святе. Ісус так і зробив.

Суддів Ізраїлевих читання (6, 2; 7, 11-24).

Важка була рука мадианитян над Ізраїлем.

І коли взивали сини Ізраїлеві до Господа на мадианитян, прийшов ангел Господній і сів в Офрі під дубом, що належав Іоасу, нащадку Авиазера; син його Гедеон вибивав тоді пшеницю в точилі, щоб сховатися від мадианитян. І з’явився йому ангел Господній і сказав йому: Господь з тобою, муже сильний! Гедеон сказав йому: господарю мій! якщо Господь з нами, то чому найшло на нас усе це нещастя? І де всі чудеса Його, про які розповідали нам отці наші, говорячи: з Єгипту вивів нас Господь? Нині залишив нас Господь і віддав нас у руки мадианитян. Господь, поглянувши на нього, сказав: іди з цією силою твоєю і врятуй Ізраїля від руки мадианитян; Я посилаю тебе.

Гедеон сказав йому: Господи! Як я врятую Ізраїль? Ось, і плем’я моє в коліні Манассіїному найбідніше, і я в домі батька мого молодший. І сказав йому Господь: Я буду з тобою, і ти подолаєш мадианитян, як одну людину. Гедеон сказав Йому: якщо я знайшов благодать перед очима Твоїми, то зроби мені знамення, що Ти говориш зі мною: не йди звідси, доки я не прийду до Тебе і не принесу дара мого і не запропоную Тобі. Він сказав: Я залишуся до повернення твого. Гедеон пішов і приготував цапеня й опрісноки з ефи борошна; м’ясо поклав у кошик, а юшку влив у горщик і приніс до Нього під дуб і запропонував. І сказав йому ангел Божий: візьми м’ясо й опрісноки, і поклади на цей камінь, і вилий юшку. Він так і зробив. Ангел Господній простяг кінець жезла, що був у руці його, доторкнувся до м’яса й опрісноків; і вийшов вогонь з каменя і поїв м’ясо й опрісноки; і ангел Господній зник з очей його. І побачив Гедеон, що це ангел Господній, і сказав Гедеон: горе мені, Владико Господи, тому що я бачив ангела Господнього лицем до лиця. Господь сказав йому: мир тобі, не бійся, не помреш. І влаштував там Гедеон жертовник Господу і назвав його: Ягве Шалом.

Пророцтва Ісаї читання (14, 7-20).

Так говорить Господь: Уся земля відпочиває, спочиває, викликує з радости; і кипариси радіють за тебе, і кедри ливанські, говорячи: з тих пір, як ти заснув, ніхто не приходить рубати нас. Пекло підземне почало рухатися заради тебе, щоб зустріти тебе під час входу твого; пробудив для тебе Рефаїмів, усіх вождів землі; підняв усіх царів язичницьких з престолів їхніх. Усі вони будуть говорити тобі: і ти зробився безсилим, як ми! І ти став подібний до нас! До пекла зійшла гординя твоя з усім шумом твоїм; під тобою підстилається черва, і черва — покров твій. Як упав ти з неба, Денниця, син зорі! Розбився об землю той, що зневажав народи. А говорив у серці своєму; зійду на небо, вище зірок Божих піднесу престіл мій і сяду на горі в зібранні богів, на краю півночі; зійду на висоту хмар, буду подібний до Всевишнього. Але ти будеш скинутий у пекло, у глибини підземні. Ті, що бачать тебе, вдивляються у тебе, міркують про тебе: чи той це чоловік, що коливав землю, потрясав царства, вселенну зробив пустелею і руйнував міста її, полонених своїх не відпускав додому? Усі царі язичників, усі лежать у пошані, кожен у своїй усипальниці; а ти повалений поза гробницею своєю, як зневажена гілка, як одяг убитих, уражених мечем, яких опускають у кам’яні рови, — ти, як потоптаний труп, не з’єднаєшся з ними в могилі; тому що ти розорив землю мою, убив народ мій: повіки не пом’янеться плем’я лиходіїв.

На літії стихири, глас 1.

Небесних сил архистратиги, ви постійно стоїте перед престолом Владики, моліться до Господа, щоб Він подав світові мир і душам нашим велику милість.

Чиноначальник небесних сил, Михаїл — предстоятель ангелів, сьогодні нас до торжества закликав. Він завжди нас охороняє і відганяє спокуси диявольські. Прийдіть до нього, всі христолюбці, візьміть квіти чеснот, з чистими думками та совістю ангелів собор вшануймо; бо вони постійно перед Богом стоять і пісню трисвяту співають, і моляться за спасіння душ наших.

Глас 2.

Маючи природу безтілесну, розумних сил предстоятелі, трисонячною славою осяяні, ви просвітлюєте вселенну, архистратиги, і безперестанним гласом трисвяту пісню співаєте, і молитеся за спасіня душ наших.

Слава… глас 4.

Вогняними вустами оспівують Тебе херувими, Христе Боже, безтілесними ж устами безперестанно прославляє Тебе ангельський собор, Михаїл же, архистратиг Небесних Сил, переможну пісню постійно співає Тобі, він і нас сьогодні закликає возносити хвалу трисвятому Богу, щоб усе Твоє хвалою сповнилося; тому подавай світові велику милість.

І нині… глас той самий.

Нині Боговмістимий храм — Богородиця — в храм Божий приводиться, і Захарія Її приймає; сьогодні святеє святих радіє, і ангели таємно торжествують, з ними ж і ми, святкуючи, з Гавриїлом взиваємо Богородиці: радуйся, благодатна, Господь з Тобою.

На стиховні стихири, глас 4.

З ангелами святкуючи, Богу Сущому, що на престолі слави сидить, заспіваємо пісню: святий єси, Отче Небесний; святе єси, Слово безначальне, святий єси Душе Всесвятий.

Стих: Ти твориш духів ангелами Своїми, і слугами Своїми — вогненне полум’я.

Як перший серед чинів небесних, ти стоїш перед страшним престолом слави і маєш перед Творцем сміливість; спаси нас, Михаїле, самовидче божественних таїн, бо ми в нужді і напастях перебуваємо, і на молитви твої надіємось.

Стих: Хваліть Господа, всі ангели Його, хваліть Його, всі Сили Його.

Серед безплотних ангелів ти перший — служитель божественного світлосяйного вогню, самовидець таїн; спаси нас, Михаїле архистратиже, що шануємо щиро тебе і Тройцю Святу прославляємо.

Слава: і нині.

Глас 8.

Як чнноначальник і перший воєвода, і ангелів проводир, архистратиже, від усяких бід, скорбот і недуг визволи нас, що вірно оспівуємо і молимося тобі, ти бо надприродне пізнав і світлом Господньої слави осяяний, Він бо тіло нас заради від Діви чоловіколюбно прийняв, бажаючи людство спасти.

Тропар, глас 4: Небесних воїнств архистратиги, завжди молимо вас ми, недостойні, щоб своїми молитвами ви оберігали нас покровом крил духовної вашої слави, охороняючи нас, що ревно припадаємо до вас і взиваємо: від бід визволіть нас, як чиноначальники Небесних Сил (двічі).

Богородице Діво, радуйся… (один раз).

На ранній

На Бог Господь… тропар архистратигу (двічі).

Слава: і нині…

Богородичний: Те, що від віку утаєне…

Після 1-ї кафизми сідальний, глас 1.

Перед престолом страшним стоїте ви завжди і тому, осяяні трисяйним світлом Божества, просвітіть, відганяючи морок гріховний, нас, що світло святкуємо собор ваш, і щиро моліться, щоб позбавитися нам від бід, пресвітлі молитвеники.

Слава… глас той самий.

Собор ангельський, маючи божественного архистратига Михаїла, з ним Святій Тройці пісні приносить, бо Творець усього від небуття привів до буття воїнства вогненних чинів.

І нині…

Богородичний: Ти уповання християн, Пресвята Діво, бо Бога всіх породила незбагненно і невимовно, безперестанно моли Його з Небесними Силами, щоб подав нам гріхів наших відпущення і виправив життя тим, хто з вірою і любов’ю завжди Тебе прославляє.

Після 2-ї кафизми сідальний, глас 2.

Серед полків ангельських найстаршим є ти, Михаїле архистратиже, Всевишнього Царя безперестанно моли, щоб Він поборов мучителів наших гординю і, маючи сміливість перед престолом вогневидим, молися безперестанно за рабів твоїх.

Слава… глас 4.

Херувими і Серафими з многоочитим воїнством Архангелів, Влади, Престоли, Господства, Ангели, Сили і Начала, молять Тебе, Творця нашого, Бога і Владику, щоб зглянувся Ти на смирення рабів Твоїх, Боже многомилостивий.

І нині…

Богородичний: Діво Всенепорочна, Ти превічного Бога породила, з безплотними силами Його безперестанно моли, щоб простив нам гріхи, виправив життя всім, хто з вірою і любов’ю оспівує достойно Тебе, єдина Всехвальна.

Полієлей.

Величання: Величаємо тебе, святий архистратиже Божий Михаїле, і всі воїнства херувимів і серафимів, що прославляють Господа.

Псалом вибраний: Сповідуюсь Тобі, Господи, всім серцем моїм і перед ангелами оспівую Тебе.

Після полієлея сідальний, глас 8.

Небесних чинів наставнику, ти був достойним служителем Божественної слави за повелінням Творця твого, для християн ти заступник у спасінні, небесною твоєю славою ти оберігаєш земнородних. Тому достойно восхваляємо тебе всі, й торжество твоє сьогодні світло святкуємо; Михаїле архистратиже, моли Христа Бога, щоб гріхів відпущення нам дарував, усім, хто святкує святе твоє торжество.

Слава… глас 4.

Ангельські чини зі страхом стоять перед престолом Твоїм, Христе Боже, і, світлом Твоїм просвічені, піснями переможними Тебе завжди оспівують; їх же священними молитвами мир світові подай і душам нашим велику милість.

І нині…

Богородичний: Чиста і Всенепорочна Діво і Мати, безневісна, що єдина безлітного Бога Слова в літо породила; Його ж з безплотними Небесними Силами моли, щоб дарував нам відпущення гріхів і велику милість.

Ступеневі, антифон 1, глас 4.

Від юности моєї…

Прокимен: Ти твориш духів ангелами Своїми, і слугами Своїми — вогненне полум’я.

Стих: Благослови, душе моя, Господа, Господи Боже мій, звеличився Ти вельми.

Євангеліє від Матфея, зачало 52 (13, 24-30).

Слава…

Молитвами архангелів і ангелів, Милостивий, очисти безліч гріхів наших.

І нині…

Молитвами Богородиці…

Стихира після 50-го псалма.

Ангели Твої, Христе, перед престолом величі у страху стоять і, світлом Твоїм завжди осяяні, оспівують Тебе і Тобі служать; Тобою вони посилаються просвічувати душі наші.

Канон Богородиці з ірмосом на 6, глас 8

Пісня 1

Ірмос: Співаймо Господу, що провів людей Своїх через Червоне море, бо Він єдиний славно прославився.

Пречиста Богородице, Ти втілене превічне і пребожественне Слово надприродно народила, тому Тебе оспівуємо.

Тебе, Христе, гроно живоносне, що виточує солодкість всесвітнього спасіння, Діва породила.

Рід Адамів до незбагненного блаженства Тобою, Богородице, возведений; тому Тебе величаємо.

Канон безплотним, глас той самий.

Ірмос: Пісню співаємо, люди…

Всі, вірні, оспіваємо Тройцю нестворену, що керує Небесними Силами, які взивають: свят, свят, свят єси, Боже Вседержителю.

Поклав Ти всьому творінню початок, — істоти безтілесні, Творче ангелів, які пречистий Твій престіл оточують, взивають до Тебе: свят, свят, свят єси, Боже Вседержителю.

Радуйся, Гавриїле, тайновидче Божого втілення; радуйся, Михаїле, чинів небесних предстоятелю, безперестанно взиваючи: свят, свят, свят єси, Боже Вседержителю.

Богородичний: Тремчу, Христе, перед таїнством Твого втілення, будучи за єством Богом, Ти зволив від Діви народитися тілом, щоб світ спасти від рабства лукавого.

Інший канон безплотним, глас той самий. Пісня 1.

Ірмос: Колісницю гонителя…

Прийдіть, вірні, прославимо піснями розумних безплотних сил собори, бо вони за наше спасіння безперестанно моляться, і покаянню нашому радіють.

Всіх ангелів началовождів і напередобраних, і чиноначальників світлих, безтілесні розуми нині вшануємо і світлу їх пам’ять прославимо, з ними ж бо радіють і люди, пісні Тройці приносячи.

Хай веселяться сьогодні з ангелами всі люди радістю духовною, Гавриїл бо нині знову благовістить Церков з’єднання і єресі всякої знищення в пам’ять архистратигів.

Богородичний: Народжуєш Ти надприродно, Пречиста, Слово Боже, що вселилося в Тебе Духом Святим, маючи дві природи і дві волі, але іпостась єдину, тому Тебе величаємо.

Пісня 3

Ірмос: Ти єси утвердження тих, хто прибігає до Тебе, Господи. Ти єси світло затьмарених, і оспівує Тебе дух мій.

Подай нам допомогу Твоїми молитвами, Всечиста, підступи відганяючи всяких бід і напастей.

Єві, праматері, Ти була виправленням, Начальника життя світові породивши — Христа, Богородице.

Перепояши мене силою, Всечиста, Ти бо воістину Бога у плоті народила, Отцеву іпостасну силу.

Інший.

Ірмос: Страх Твій, Господи…

Силою обдарував Ти, Безсмертний, тих, що виконують Твою всесвяту волю і завжди стоять перед Тобою на небесах.

Таї́нників Твого втілення і чесного воскресіння, ангельських чиноначальників прийми, Христе, що моляться за нас.

Ангелів приставив Ти охоронцями для людей, як благоутробний, служителями спасіння показав Ти, Христе, твоїх угодників.

Богородичний: Невимовно зачала Ти, Богоневісто, Господа і Спаса, що визволяє від лютих провин нас, хто щиро Тебе призиває.

Інший.

Ірмос: Ти єси утвердження…

Першим між ангелами і другим світлом після Пресвятої Тройці став ти, архангеле Михаїле, для нас, що вірно прославляємо тебе.

Зорею Божественної благодаті Гавриїл вірно наповнив усю землю, проповідуючи Боже в плоті пришестя.

Безтілесну двойцю всеосяйну, Михаїла і Гавриїла, прославмо, світила Божі, хай просвітять і нас, що світло шануємо пам’ять їхню.

Богородичний: Оспівав Ісая Твоє розумом незбагненне Різдво; оспівую і я, щоб отримати очищення.

Сідальний, глас 8: Небесних Сил начальники і предстоятелі високопрестольної Божественної страшної слави, Михаїле і Гавриїле, архистратиги, чиноначальники ангелів і всіх безплотних, о, служителі Владики! За світ безперестанно моліться, випросіть прощення провин наших та милість і благодать у день судний (двічі).

Слава: і нині.

Богоблагодатна, чиста і благословенна, заради милосердя і щедрот Тобою Народженого, молися з Небесними Силами, ангелами й архангелами Йому, щоб подав нам раніше кінця молитвами вашими прощення гріхів, виправлення життя і велику милість.

Пісня 4

Ірмос: Почувши, Господи, провидіння Твого таїнство, зрозумів діла Твої і прославив Твоє Божество.

Ти Колос виростила життєдайний, неорана ниво, що подає світові життя, Богородице, спасай тих, хто оспівує Тебе.

Тебе як Богородицю, Всечиста, просвітившись, всі проповідуємо, бо Ти породила Сонце правди, Приснодіво.

Очищення даруй нашому невіданню як Безгрішний; подай мир світові Твоєму, Боже, молитвами Тієї, що Тебе народила.

Інший.

Ірмос: Возсів Ти на коней…

Возсів Ти на ангелах, як на конях, Чоловіколюбче, і прийняв у руки Свої управління ними, і спасенним стало воно для нас, що безперестанно співаємо: слава силі Твоїй, Господи.

Покриває ангелів благість Твоя, Чоловіколюбче, і кінці землі наповнюються Твоїм славним безначальним Божественним хвалінням; з ними до Тебе взиваємо: слава силі Твоїй, Господи.

Прийшов Ти для спасіння людей Твоїх, Христе, скликаєш друзів — Небесні Сили Твої, і радістю стало пришестя Твоє для нас, що вірно взиваємо до Тебе: слава силі Твоїй, Господи.

Богородичний: Дівою і Матір’ю надприродно стала Ти, Всечиста, бо Бога і людину — Христа — Ти народила; до Нього ж зі страхом взивають ангельські чини: слава силі Твоїй, Господи.

Інший.

Ірмос: Ти моя кріпость, Господи…

В Єрихоні явився сил Господніх архистратиг колись Ісусу Навину, що воював; допоміг перемогти Михаїл великий, безплотних начальник, від нього ж прийнявши силу, слуга Господній списом полонив супостата.

Колись начальник безплотних сил явився, принісши благовісти про дітонародження Захарії ієрею, Гавриїл великий і істинно божественний архангел; тому — за гласом слова народився Іоан і повернув отцю своєму голос.

Радіють радістю всі кінці землі сьогодні, чесну пам’ять святкуючи архистратигів Твоїх, Господи, Михаїла божественного і Гавриїла богомудрого, радіє разом і весь ангельський чин, світ оберігається покровом їх.

Богородичний: Ти єдина чистою залишилася, Діво, після народження, єдина явилася безмужною, молоком годуючи істинне Слово Отче, що від Духа Святого прийняло вигляд раба заради нас; Богородице Діво, Його ж подобу образа шануючи, Тебе величаємо.

Пісня 5

Ірмос: Зранку взиваємо до Тебе, Господи: спаси нас, Ти бо єси Бог наш, і іншого, крім Тебе, не знаємо.

Вгамуй нестерпиму бурю пристрастей моїх, Ти, що Бога породила, промислителя і Господа.

Служать народженому Тобою, Пречиста Богородице, ангельські чини і людей зібрання.

Маріє, Богородице безневісна, наміри ворогів утихомир і звесели тих, хто оспівує Тебе.

Інший.

Ірмос: Від ночі невідання…

Безповоротним бажанням завжди до неба, до Тебе, Христе, найвищого за усі бажання, прагнемо, Тебе ж ангельські чини безперестанно прославляють.

Ти вчинив розумними за природою і нетлінними благодаттю Твоєю, Христе, піснеспівців Твоєї величі, ангелів Твоїх створивши за образом Твоїм, Неосяжний.

Ти зберіг стійкими в добрі слуг Твоїх через наближення до Тебе, Христе, бо Ти є джерело благодаті й добра, і благосотворив тих, хто достойно Тобі служить.

Богородичний: Омертвілу пристрастями мерзотними душу мою оживи, Всенепорочна, Ти бо Хранителя життя породила, і на стежки вічности і блаженного життя направ.

Інший.

Ірмос: Навіщо Ти мене відкинув…

Валааму волхву, що не підкорився колись Божим невимовним чудесам, на роздоріжжі ангел ослу явився і через словесну тварину навчив пізнати зміни законів єства.

Петрові, який у в’язниці перебував, ангел Божий явився і від рук Іродових та від смерті визволив його. Тому прийдімо всі і хранителів душ вшануймо, мудрих архангелів прославмо.

Ангели, архангели і всі сили Божественні, всякі війни і церковні єресі й усі спокуси знищіть вашими молитвами до Бога, а нас в мирі збережіть.

Богородичний: У двох природах єдиного Тебе знаємо, Бога Творця, що двома волями і діями з’єднаний незлитно, Сина Божого, Який від Жони плоть прийняв, Її ж образ шануємо на іконах.

Пісня 6

Ірмос: Ризу подай мені світлу, Ти, що у світло одягаєшся, наче у ризу, многомилостивий Христе Боже наш.

Храмом Божим і ковчегом, і чертогом одухотвореним, і дверима небесними визнаємо Тебе, Богородице, Богу, що зруйнував ідольські капища, народженому Тобою, Маріє Богоневісто, поклоняємося з Отцем і Духом Святим.

Слово Боже показало Тебе, Богородице, земнородним небесною ліствицею, бо Тобою зійшло до нас.

Інший.

Ірмос: Іону в киті, Господи…

Господи, Ти Словом Твоїм з небуття богомудро привів до буття небесне воїнство безсмертне, світловидним його вчинивши.

Ви, таї́нники пречесні Божого хваління безплотні, жителі Божественної небесної скинії, Творцю достойно служите.

Розумні безплотних чини Тебе, Сину Божий безначальний, безперестанно хвалять і славословлять як Творця і Сотворителя всього.

Богородичний: Того, Хто на небесах з Отцем безначальним сидить, Пречиста, Ти сподобилася в обіймах носити; Його ж і нам подавай, рабам Твоїм, як милостива.

Інший.

Ірмос: Очисти мене, Спасе…

Як вогонь і полум’я, і світло, ви, будучи безплотними, над тілесним тлінням розумом піднімаєтеся, щоб ми тлінними устами безтілесних піснями величали.

Умертвіть пристрастей бурі, архангели, і втихомирте з ними всяке підбурення проти віри істинної, будучи Святої Тройці вогненними архистратигами.

Архангели Божі, безплотних начальники, вашим заступництвом збережіть нас від усякої єресі, Михаїле — чиноначальннку і Гавриїле — архистратиже.

Богородичний: Із утроби явився Ти з волі Своєї, втілившись від безмужної; безплотним будучи як Бог, Ти, Христе, став людиною; Твоє ж подобіє, вірні, — ікону — шануємо.

Кондак, глас 2: Архистратиги Божі, служителі божественної слави, ангелів начальники і людей наставники, корисного для нас просіть і великої милости — як безплотних архистратиги.

Ікос: Ти, Чоловіколюбче Безсмертний, сказав у писаннях Твоїх: безліч ангелів радіє на небесах за одну людину, яка кається. Тому і ми, беззаконні, Тебе, єдиного безгрішного Серцевидця, молимо як благоутробного — послати нам, недостойним, зворушення і подати прощення, бо за всіх нас Тобі моляться безплотнихархистратиги.

Пісня 7

Ірмос: Юдейські юнаки у Вавилоні колись вірою троїчною полум’я печі подолали, співаючи: отців Боже, благословенний Ти.

З дівственої утроби втілившись, явився Ти на спасіння наше, тому, Матір Твою визнаючи Богородицею, православно взиваємо: отців Боже, благословенний Ти.

Жезл проростила Ти, Діво, від кореня Єсеєвого, Всеблаженна, плід цвітоносний спасительний для тих, хто з вірою до Сина Твого взиває: отців Боже, благословенний Ти.

Премудрістю сповни всіх і силою божественною, іпостасна Премудросте Вишнього, Богородице, тих, хто з вірою Тебе оспівує: отців наших Боже, благословенний Ти.

Інший.

Ірмос: Юнаки єврейські…

Світло показав Ти ангелів Твоїх безтілесне єство, бо вони, постійно сповнюючись божественним світлом, взивають: благословенний Ти, Господи Боже, повіки.

Йому постійно предстоять сонми ангелів і служать, а лиця Божого бачити не можуть, взиваючи: благословенний, Господи Боже, повіки.

Словом Твоїм іпостасним Ти створив ангельське єство й освятив його Божественним Духом, і навчив богословити Тройцю Святу повіки.

Троїчний: Три розуміючи іпостасі, неописане прославимо єство — Отця, Слово з Духом, взиваючи: благословенний Ти, Господи Боже, навіки.

Інший.

Ірмос: Від Юдеї дійшови, юнаки…

З хором безплотних прийдіть, усі люди, поклонімось у богознаменний цей день архангелам Христовим, святкуючи їх пам’ять і взиваючи: свят, свят, свят, Боже отців наших.

Як колись страннолюбці Авраам боговидець і Лот славний прийняли ангелів і обітниці через них отримали, взиваючи: свят, свят, свят єси, Боже отців наших.

Маною мужньому і Товиту премудрому явились ангели, воздаючи нагороду за життя достойне; і юнакам, що в печі перебували, ангел колись погасив вогняне полум’я.

Богородичний: Все наше єство від Діви прийняв Ти, окрім змінення двох природ, але з єдиною іпостассю, Ісусе, Тебе проповідуємо і зображення Твоє шануємо і образу поклоняємося.

Пісня 8

Ірмос: Царя Небесного, Якого оспівують усі ангели, хваліть і прославляйте по всі віки.

Розпалені супротивниками на нас полум’яні стріли погаси, щоб ми оспівували Тебе по всі віки.

Ти, Діво, надприродно породила Бога Слово, Творця і Спаса, тому Тебе оспівуємо і прославляємо по всі віки.

Яскравим і золотосяйним світильником показав Тебе, Діво, Господь, Світло неприступне, що оселився в Тобі, по всі віки.

Інший.

Ірмос: На горі святій прославившись…

Уподібнимось ангелам у житті, і очі піднесімо до неба, і з ними духовно оспіваємо Господа, співаючи і прославляючи Його по всі віки.

Ангели завжди радіють, постійно оточуючи престіл слави, і Бога оспівують і прославляють по всі віки.

Тому, Хто нематеріального вогню творить полум’я, з ангелами і духами, що на небесах постійно служать Тройці, поклоняємося і славословимо його по всі віки.

Богородичний: Того, перед Ким на небесах невидимо з тремтінням стоять безліч ангелів, Ти на руках сподобилася носити, Богородице: Його ж моли, щоб спаслися ті, хто славословить Його по всі віки.

Інший.

Ірмос: Семикратно піч…

Начальником ангелів є Михаїл архангел, але славиться з ним і Гавриїл, світлий таїнник благодаті, і Діви обручитель чесний, воєвода безплотних, що достойно радість провіщає тим, хто взиває: люди, превозносьте Христа по всі віки.

Ангельські чини у різних образах побачив Єзекиїль і прорік, проповідуючи: серед них шестикрилі серафими стоять, і херувими многоокі оточують, з ними ж і архангелів бачив пресвітлих, що славословлять Христа по всі віки.

Страшне друге пришестя Твоє провіщав Даниїл, промовляючи: престоли поставляться, і Старець на них сяде, і збереться безліч ангелів, що з трепетом стоять, і голосами невмовкними прославляють Тройцю по всі віки.

Богородичний: Отцю і Духові єдиносущне Слово з волі Своєї нам явилося, від Діви тіло прийнявши, не змішавши природу людську з божественною; один і той самий являється в двох єствах і одній іпостасі; Його ж зображенню нині поклоняємось.

Пісня 9

Ірмос: Воістину Богородицею Тебе сповідуємо, спасенні Тобою, Діво Чиста, з безплотними силами Тебе величаємо.

Радістю і втіхою сповнена пам’ять про Тебе, Ти бо тим, хто приступає до Тебе, зцілення подаєш; тому Тебе, як Богородицю, всі величаємо.

Псалми співаємо Тобі безперестанно, Благодатна, і хваління приносимо, бо Ти радість для всіх породила.

Велично, Богородице, проріс плід Твій, сотворивши причасниками не тління, а життя тих, хто з вірою Тебе величає.

Інший.

Ірмос: Закони перемогла Ти…

Тебе, Христе, що небо з землею поєднав і Церкву утворив з людей та ангелів, безперестанно величаємо.

Ангели ж і Архангели, Престоли і Власті, Господства, Начала, Сили, Херувими і Серафими, з Богородицею разом за світ моліться.

Предстателями всіх є ви, Михаїле з Гавриїлом, відвідайте ж тих, хто з любов’ю вірно шанує світлу пам’ять вашу і взиває: спасайте від усякого лиха.

Богородичний: Радуйся, свята Богоневісто, радуйся, то світло для світу породила. Радуйся, стіно і покров для всіх нас; Бога всеблагого безперестанно за нас моли.

Інший.

Ірмос: Воістину Богородице…

Недужих і тих, що плавають, і тих, хто в нужді, ви — спасителі і захисники, Михаїле та Гавриїле, перші серед безплотних.

Сил і престолів божественних співучасник, як воєвода ангельський і охоронець таємниць божественних, за нас Спасу, Гавриїле, молися.

Як охоронці світу і Церкви, і чиноначальники Небесних Сил, за нас Богу моліться.

Богородичний: Всі, Богородице, Тебе славословимо, бо Ти від пристрастей і бід спасаєш нас, і наші моління на благо виконуєш.

Світильний: Ти, Михаїле, світлоносний архистратиже, поставлений Отцем предстоятелем вогненних сил; тому і сяяння Його слави випромінюєш, і біля престолу пречистого стоїш як перший серед безтілесних чинів.

Слава…

Безтілесних сил, Архангелів, Ангелів, Престолів, Господств і Начал ти предстоятель перед Богом постійний, архистратиже божественний, Михаїле преславний, ти перед Божим престолом стоїш, покрий же, захисти і спаси всіх, хто з вірою шанує тебе як охоронителя світу.

І нині…

Богородичний: Чесніша Ти від херувимів славних, і від серафимів славніша, і від усіх ангелів Ти святіша, Пречиста, бо Ти породила плоттю Творця всіх, Його ж моли, щоб рабам Твоїм подав гріхів прощення.

На Хваліте… стихири на 4, глас 1.

Як першоначальника небесних чинів і предстоятеля, людей на землі охоронителя і захисника, оспівуємо тебе вірно, Михаїле архистратиже, молимося, щоб від усякої тлінної хвороби нам визволитися.

Тебе, як чиноначальника Небесних Божественних Сил, сьогодні прикликають людські собори, щоб разом з ангелами святкувати світле свято собору їх божественного і разом співати Богові трисвяту пісню.

Всіх, хто під покров твій прибігає з вірою, Михаїле, божественний розуме, охороняй і покривай упродовж усього життя; і в час смертний страшний, архангеле, явися помічником нам усім благоприємним.

Глас 4.

Трисонячним промінням божественного світла осяяні, архистратиги безтілесні, просвітлюєте чиноначалля, як світила біловиді служите на небесах, вогнем горите в світлі неприступного Божества. Тому і трисвяту пісню безперестанно співаєте: свят, свят, свят єси, Боже наш, слава Тобі.

Слава… глас 5.

Де сяє благодать твоя, архангеле, звідтіля проганяється диявола сила, не може терпіти світла твого упалий Денниця. Тому молимо тебе, вогненосні його стріли, що на нас спрямовані, погаси заступництвом твоїм, визволи нас від спокуси його, достохвальний Михаїле архистратиже.

І нині…

Богородичний: Ублажаємо Тебе, Богородице Діво, і достойно славимо Тебе, вірні, як місто непохитне, стіну нездоланну, надійну заступницю і пристановище душ наших.

Славослів’я велике, і відпуст.

На літургії

Блаженні 1-го канону, пісня 3, і 2-го, пісня 6.

Прокимен, глас 4: Ти твориш духів ангелами Своїми, і слугами своїми — вогненне полум’я.

Стих: Благослови, душе моя, Господа, Господи Боже мій, звеличився Ти вельми.

Апостол: Послання до Євреїв, зачало 305 (2, 2-10).

Алилуя, глас 2: Хваліть Господа, всі ангели Його, хваліть його, всі Сили Його.

Стих: Бо Він промовив — і сталося, Він повелів — і створилося.

Євангеліє від Луки, зачало 51 (10, 16-21).

Причасний: Ти твориш духів ангелами Своїми, і слугами Своїми — вогненне полум’я.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору