«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиМінея святкова. Частина I

Пам’ять Святих Отців VII Вселенського Собору

На великій вечірні

На Господи, взиваю… стихири Октоїха, воскресні 4, і святих отців на 6, глас 6.

Скликаний чесний Собор отців, із різних країн воєдино зібраний, прийняв правило, яке дуже добре написав патріарх Герман новий, воно вміщає тих догмати, їх же і в молитовники постійні пропонує перед Господом на спасіння, пастві з пастирями (двічі).

Закону писання поклало чесну седмицю для людей єврейських, що дотримувалися образів і служили їм; отці, зібравшись повелінням Божим на Сьомий Вселенський Собор, який за шість днів усе створив, і сьомий благословив, учинили його святим, виклавши незмінні основи віри.

Блаженні отці, ви ясно передали вчення про Тройцю, Яка є причиною речей і всього світобуття; третій і четвертий Собори тайну сформулювали словом і відкинули порушників православного вчення, Тройцю з’ясували, Яка сотворила світ.

Пророк Єлисей, щоб повернути життя єдиному сину служниці, дуже зігнувся, нахилився над ним і сім разів звернувся з молитвою; і цим як пророк провістив ваші Собори, які піднесли умертвлення Божественного Слова, умертвивши Арія і його послідовників.

Хто Твою, Спасе, ризу розідрав? Арій, — сказав Ти; він розсік Тройці єдиночесне начало і розділив Її, він відкинув Тебе як єдиного із Тройці, він і Несторія навчив не називати Богородицю; але Собор Нікейський проповідав Тебе Сином Божим, Господи, Отцю і Духові співпрестольним.

Слава… глас 6.

Нині прославимо богоносних отців, таємничі сурми Духа, що співали посеред Церкви єдинодушно пісню богослів’я: Тройцю єдину незмінну, істоту і Божество; ви скинули Арія, і православну віру захистили; моліться завжди Господу, щоб були помилувані душі наші.

І нині… богородичний, догматик гласу.

Вхід. Прокимен дня.

Паремії три.

Буття читання (14, 14-20).

Авраам, почувши, що Лот, племінник його, узятий у полон, озброїв рабів своїх, народжених у домі його, триста вісімнадцать, і переслідував ворогів до Дана; і, розділившись, напав на них уночі, сам і раби його, і подолав їх, і переслідував їх до Хови, що ліворуч від Дамаска; і повернув усе майно і Лота, племінника свого, і майно його повернув, також і жінок і народ. Коли він повертався після поразки Ходоллогомора і царів, що були з ним, цар Содомський вийшов йому назустріч у долину Шаве, що нині долина царська; і Мелхиседек, цар Салимський, виніс хліб і вино, — він був священик Бога Всевишнього, — і благословив його, і сказав: благословенний Авраам від Бога Всевишнього, Владики неба і землі; і благословенний Бог Всевишній, Який віддав ворогів твоїх у руки твої. Авраам дав йому десяту частину з усього.

Второзаконня читання (1, 8-11, 15-17).

В ті дні сказав Мойсей синам Ізраїлевим: ось, я даю вам землю цю, підіть, візьміть у спадщину землю, яку Господь із клятвою обіцяв дати батькам вашим, Аврааму, Ісааку і Якову, їм і нащадкам їхнім. І я сказав вам у той час: не можу один водити вас; Господь, Бог ваш, розмножив вас, і от, ви нині численні, як зірки небесні; Господь, Бог отців ваших, нехай розмножить вас у тисячу разів проти того, скільки вас тепер, і хай благословить вас, як Він говорив вам. І взяв я старійшин із колін ваших, мужів мудрих, розумних і випробуваних, і зробив їх начальниками над вами, тисяченачальниками, стоначальниками, п’ятдесятиначальниками, десятиначальниками і наглядачами за колінами вашими. І дав я повеління суддям вашим у той час, говорячи: вислуховуйте братів ваших і судіть справедливо, як брата з братом, так і прибулого його; не розрізняйте осіб на суді, як малого, так і великого вислуховуйте: не бійтеся лиця людського, тому що суд — справа Божа.

Второзаконня читання (10, 14-21).

У ті дні сказав Мойсей синам Ізраїлевим: ось у Господа Бога твого, небо і небеса небес, земля й усе, що на ній; але тільки отців твоїх прийняв Господь і полюбив їх, і обрав вас, сíм’я їх після них, із усіх народів, як нині бачиш. Отже, обріжте крайню плоть серця вашого і не будьте і далі жорстокосердими, тому що Господь, Бог ваш, є Бог богів і Владика владик, Бог великий, сильний і страшний, Який не дивиться на особи і не бере дарів, Який дає суд сироті і вдові, і любить прибулого, і дає йому хліб і одяг. Любіть і ви прибулих, тому що самі були прибулими в землі Єгипетській. Господа, Бога твого, бійся і Йому одному служи, і до Нього приліпися, і Його ім’ям клянися: Він хвала твоя і Він Бог твій, Який зробив із тобою ті великі і страшні діла, які бачили очі твої.

На літії стихира храму.

Слава… глас 3.

Ви, святі отці, були відомими охоронителями апостольського передання; навчили сповідувати православно єдиносущність Пресвятої Тройці, хулу Арія соборно відкинули, з ним же викрили і Македонія духоборця, осудили Несторія, Євтихія і Диоскора, Савелія ж і Севира безголового; щоб їхньої омани позбавитися нам, непорочне життя у вірі зберегти, молимося.

І нині…

Богородичний: Без мужа від Божественного…

На стиховні Октоїха.

Слава… отців, глас 4.

Нині молитовну пам’ять побожно з вірою святкуємо богоносннх отців, що з усієї вселенної зібрались у святому граді Нікеї на православний Собор, бо вони відкинули богомудро лютого Арія безбожне вчення, і із кафоличної соборної Церкви того вигнали; і Сина Божого єдиносущного і співприсносущного, що був раніше віків, усіх навчили сповідувати, у Символі віри ясно і побожно це відобразили. Тому і ми, наслідуючи їх божественні повеління, правдиво з вірою служимо з Отцем Сину, і Духу Святому, у єдиному Божестві, Тройці єдиносущній.

І нині…

Богородичний: Споглянь на моління…

На благословенні хлібів тропар Богородице Діво, радуйся… (двічі) і отців, глас 8.

Препрославлений Ти, Христе Боже наш, світила на землі — отців наших — заснував, і ними в істинній вірі всіх нас настановив; Многомилостивий, слава Тобі (один раз).

На ранній

На Господь… тропар воскресний (двічі).

Слава… отців.

І нині…

Богородичний: Той, Хто заради нас народився від Діви…

Канон воскресний

З ірмосом на 4, хрестовоскресний на 2, і Богородиці на 2, і святих отців на 6. Глас 8.

Пісня 1

Ірмос: Колісниці гонителя фараона…

Бажаючи нині оспівувати Сьомий Собор — Собор семи дарувань, дай мені, Господи, Духа Святого, що умудрив Собор отців вогнеязично, і змусив замовкнути всю хульну язиковадність.

Найбільше від початку — число сім; бо після божественного творіння всього вседовершений спокій настав на сьомий день, і нині кінець усім єресям настав на Соборі, рівночисельному семи.

Собор отців переміг богоборчого Арія в Нікеї пастирським жезлом, щоб Церква жила православним вченням, і нині в цьому посоромив іконоборців, як поборник.

Богородичний: Отці благочесно навчили вірно сповідувати, що дівствена утроба безболісно народила плоттю Безплотного; поклоняймося ж Йому, зображеному на іконі, і побожно цілуймо.

Катавасія: Відкрию уста мої…

Пісня 3

Ірмос: Ти утвердив на початку…

Не можна захитати нерушиму Христову Церкву; таємно навчені Христом богомудрі пастиреначальники відкинули від благочесних тих, що хотіли її захитати, як частину антихристову.

Отців Собор очищає від каламутних і багнистих потоків струмками вчення, яке вони почерпнули із джерела спасіння, і спраглих людей Христових напоїли.

Собор христолюбивий Сьомий був у славному граді Нікеї проти істинно ненависників і обмовників Христа; його ж захисниками були царі Ірина і Константин.

Богородичний: Нехай відступить усякий нечестивець, який не шанує ікони чесної Богородиці, і не проповідує Її, що Христа безмежно народила, і нехай буде посланий у вогонь, де буде горіти і не згорати.

Кондак і ікос воскресний.

Далі сідальний отців, глас 4.

Світильниками пресвітлими істини Христової стали ви світу на землі, воістину блаженні отці боговіщані, висушивши єресей хульних язикоблудство і погасивши вогневидий смуток злославних; тому як святителі Христові моліться, щоб спастися нам (двічі).

І нині…

Богородичний: Скоро нас попередь, Діво Мати чиста; визволи нас від ворогів, що хулять Тебе; знищ язикоблудство всіх єресей, зруйнуй силою Твоєю наміри їхні, щоб розуміли, що Ти єдина Богомати, і спасаєш Твоїми молитвами православних зібрання.

Пісня 4

Ірмос: Ти моя кріпкість, Господи…

Маючи слово Боже, як стрілу і меч, ви, отці боговіщані, закололи разом усе їхнє лихомовство образом хреста, бо вони не шанують зображення Христа, Богородиці й усіх святих.

Як від семи сурм єрихонські стіни упали після семи обходжень, так цими сімома Соборами все зібрання, що піднялося проти Бога, було зведено в безодню на Сьомому Соборі богогласними сурмами Духа.

Показуючи юнацьку наполегливість, божественною ревністю розпалений, Собор отців, як Ілля, ганебних священиків умертвив; тому сміливо навчив з любов’ю поклонятися Христовій іконі.

Богородичний: Ти моя надія, Пречиста, Ти мій і спів; Ти моє пристановище, Ти моє виправлення, бо Ти Бога Слово Отче втілене народила. Тому, поклоняючись без сумніву Твоїй іконі, я зміцнююся силою Твоєю.

Пісня 5

Ірмос: Навіщо Ти мене відкинув…

Небесним розумом розглянувши, ви, всечесні отці, піддали анафемі іконоборців, як єретиків, і повеліли віддавати шану іконі Христа, як належить.

Нині час радости, нині день спасіння, тому веселімось і до Христа радісно взиваймо: мир Твій подай нам, молитвами отців Сьомого Собору, Чоловіколюбче.

Богородичний: Заради милости, благосердя Син Божий незмінно народився від Діви, і чуже носив, як Своє, і виглядом тілесним описаний з волі Своєї, істотою Божественною неописанний.

Пісня 6

Ірмос: Очисти мене, Спасе…

Нехай викраплюють гори солодкість і радість; бо вигнані єретики, що виливали гірку отруту, святих ікон зневаження.

Нехай святкують небо і земля Дочки Божої велич; Вона звеличується через відкинення тих, хто Її зневажає.

Богородичний: Син Матері, Він є раніше Син Отця без матері; без отця же велично народився, і відродив мене; тому Ту, Яка народила, з Народженим зображаю, й ікону Її цілую.

Кондак, глас 6: Син, що з Отця засяяв незбагненно, від Діви народився у двох природах, Його ж бачачи, не відмовляймося від зображення Його вигляду, але, зображаючи його побожно, шануймо вірно; заради цього Церква, тримаючи істинну віру, цілує ікону втілення Христового.

Ікос: Всещедрий Бог, бажаючи, щоб ми завжди мали в пам’яті образ Його втілення, передав людям образ — для зображення Свого вигляду на іконі фарбами, щоб Його бачили очима і вірили у те, що чуємо зі слів, пізнаючи через уявлення діяння й ім’я, і зображення мучеників святих мужів, і Христа вінценосця, Який подає вінці святим, страдникам і мученикам. Через них Церква ясніше зберігає істинну віру, цілуючи ікону втілення Христового.

Пісня 7

Ірмос: Боже сходження…

Перемагаються догматами богомудрих мужів єресеначальники, шана ікони переноситься на першообраз, як говорить Великий Василій: благословенний Бог отців наших.

Нині храми прикрашаються святими іконами, заради цього мир у Церквах; більше за всіх людей величний добротою оспівує разом з тими, хто співає; благословенний Бог отців наших.

Світло засяяло, далеко темрява, нечестиві відігнані, тому все наповнюється світлом Світлоподавця Христа; з радістю співають і промовляють: благословенний Бог отців наших.

Богородичний: Пречиста Владичице, Ти єдина надія на спасіння всіх: Ти незбагненно народила Царя царів — Христа, на руках Його носила як Немовля, Тобі поклоняємося з Ним на іконі, як отці говорять.

Пісня 8

Ірмос: Семикратно піч…

Величне отців зібрання законополагає побожне поклоніння і написання святої ікони Христа; благочестиві люди, як діти благослухняні, звершують пам’ять їхню, і з любов’ю цілують ікону Христову.

Семикратно схиляли смиренних високомудрі, і побожних прагнення припиняли, божественні діяння їх звинувачували; але отці Сьомого Собору, що зібралися в Нікеї, гординю їхню знищили семикратно.

Для тих, у кого, за псалмом, мудрість є сивиною, виразки і рани тих, хто думає по-дитячому, бувають, як стріли дітей; Божественною силою перемагаються люди, що говорять хулу проти неба, і всякий, хто не знає Отця, і Сина, і Святого Духа, єдиного Бога, причину всього і єдиного.

Богородичний: Створюється Немовля зі Своєї волі, заради милости, від чистої крови Твоєї; Творець беріг Тебе всю, передочищену і чисту і після Різдва, очищаючи осквернений образ. Тому на іконах зображається разом з Тобою, бувши єством Людиною, Бог сущий єством.

Пісня 9

Ірмос: Вжахнулося від цього небо…

Великий у кріпкості й радою все утримуєш, незбагненний єдиний Боже, державний Воєначальнику, Всецарю, Церкву утверди, у православ’ї Твоєму зберігаючи, молитвами всеславних отців, що викрили злослів’я.

Великої пошани сподобилися ви на землі, небомудрі святі, бо ви зображення Христове з любов’ю вшанували, і нині, відкинувши тінь і покривало плоті, особисто бачите Його лице, і більшого сподобилися.

Ти попустив на нас, як покарання, військове нашестя варварського безсловесся; їхні наміри і гординю Ти Сам знищ, а вірних захисти, що надіються на Тебе, Вседержителю, благосміливими молитвами святих отців, їх же пам’ять святкуємо.

Богородичний: Зрозуміти таїну величного Твого Різдва не тільки ніякий людський розум не може, але й ангельський високий розум, бо Ти народила Бога, втіленого надприродно. Тому, знаючи Тебе, Богородицю, з Ним написану ікону величаємо.

Світильний воскресний. Слава… отців.

Отці небомудрі, що на Сьомому Соборі зібралися, молитву щиру Тройці принесіть, щоб позбавитися від усякої єресі й суду вічного, Царство Небесне одержати нам, що оспівуємо ваш Собор.

І нині…

Богородичний: Преблагий Господи, молитвами Твоєї Матері і святих отців, що на семи Соборах збиралися, утверди Церкву і віру укріпи; і покажи всіх причасниками Царства Небесного, коли прийдеш на землю судити все творіння.

На Хваліте… стихири воскресні 4, і отців 4.

Глас 6.

Зібравши всю душевну творчість, натхнені Божественним Духом, святі отці накреслили богописанний Символ віри, в якому ясно навчають Різдву співбезначального Слова й істинно єдиносущного, наслідуючи апостольське вчення, благославні й пребагаті істинно і богомудрі (двічі).

Стих: Благословенний Ти, Боже отців наших, і хвальне і прославлене ім’я Твоє повіки.

Просвітивши розум сяянням Святого Духа, надприродне богослів’я короткими словами і великим розумом ви богонатхненно проголосили, як Христові проповідники і предстателі євангельського вчення і благочестивого переданий; ви, блаженні, з небес припинити одкровення і просвітившись, виклали віру благочестиву.

Стих: Зберіть Йому преподобних Його.

Зібравши всю пастирську творчість, спонукувані праведним гнівом, ви відігнали хижих вовків, пращею Духа відлучивши від церковної повноти, як тих, що упали до смерти, і як безнадійно хворих, — божественні пастирі, як істинні раби Христові і священні тайнознавці божественного проповідання.

Слава…

Глас 8.

Святих отців Собор, зібравшись з усіх країв вселенної, навчив про єдину істоту і природу Отця, і Сина, і Святого Духа, і таїну богослів’я передав Церкві. Їх же прославляючи, з вірою ублажаючи, промовмо: о, божественний полк, богогласні зброєносці Господнього ополчення, зірки світлосяйні духовної тверді, таємничого Сиону непохитні стовпи, мирозапашні квіти райські, золоті уста Слова, Нікейська похвала, вселенної прикрашення! Щиро моліться за душі наші.

І нині…

Преблагословенна єси, Богородице Діво…

Славослів’я велике, і відпуст.

На літургії

Блаженні воскресні на 6; і отців, пісня 3, на 4.

Після входу тропар воскресний, і отців. Далі кондак воскресний.

Слава… отців… І нині… Богородичний…

Прокимен раніше воскресний; потім Пісня отців, глас 4:

Благословенний Ти, Боже отців наших, і хвальне і прославлене ім’я твоє повіки.

Стих: Праведний Ти в усьому, що Ти сотворив нам.

Апостол: Послання до Євреїв, зачало 334 (13, 7-16).

Алилуя… гласу; отців, глас 1: Бог богів, Господь, промовляє…

Стих: Зберіть Йому преподобних Його.

Євангеліє воскресне, і отців: від Іоана, зачало 56 (17, 1-13).

Причасний: Хваліть Господа з небес, хваліть Його у вишніх, і радуйтеся, праведні, у Господі.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору