«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиМінея святкова. Частина I

Часи напередодні Різдва Христового

Час перший

Священик: Благословенний Бог…

Читець: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Царю Небесний… по Отче наш… Господи, помилуй (12 разів). Слава: і нині… Прийдіть, поклонімось… (тричі).

Псалом 5

Господи, почуй слова мої, зглянься на благання мої. Вислухай голос моління мого, Царю мій і Боже мій, бо до Тебе молюся я, Господи! Зранку почуй голос мій, зранку стану я перед Тобою і буду чекати. Бо Ти Бог, що не хочеш беззаконня, і не оселиться з Тобою лукавий. Не залишаться нечестиві перед очима Твоїми, Ти зненавидів усіх, що чинять беззаконня. Ти погубиш усіх, хто говорить неправду. Кровожерним і підступним гидує Господь. Я ж з великої милости Твоєї увійду в дім Твій, поклонюся до храму святого Твого зі страхом перед Тобою. Господи, настав мене правдою Твоєю, ворогів моїх заради виправ дорогу мою перед Тобою. Бо нема істини в устах їхніх, серце їхнє лукаве, гріб відкритий — гортань їх; язиком своїм облещують. Осуди їх, Боже, нехай відпадуть від намірів своїх, за безліч нечестя їхнього відкинь їх, бо вони повстали проти Тебе, Господи. І нехай звеселяться всі, що уповають на Тебе, і повіки радіють. Ти оселишся між ними, і будуть хвалитися Тобою ті, що люблять ім’я Твоє. Бо Ти благословляєш праведника, Господи, і благоволінням, наче щитом, покриваєш його.

Псалом 44

Вилилось із серця мого слово благе, говорю я про діла мої Цареві. Язик мій — перо книжника-скорописця. Ти прекрасніший за синів людських, виливається благодать із уст Твоїх. Тому благословив Тебе Бог навіки. Прив’яжи меч Твій до бедра Твого, сильний, славою Твоєю і красою Твоєю. І натягни лук, і встигай, і царюй істини ради, і лагідности, і справедливости, і дивно поведе Тебе правиця Твоя. Гострі стріли Твої, сильний! Вони в серце ворогам Царя. Впадуть народи перед Тобою. Престіл Твій, Боже, повік віку, жезл правоти — жезл Царства Твого. Ти полюбив правду і зненавидів беззаконня, тому помазав Тебе, Боже, Бог Твій єлеєм радости більше, ніж спільників Твоїх. Вся одежа Твоя — як смирна, алое і касія; в палатах із слонової кості звеселять Тебе. Дочки царів почесні гості Твої; стала цариця праворуч Тебе, в ризи позолочені одягнена, прикрашена. Слухай, дочко, і споглянь, і прихили вухо твоє, і забудь народ твій і дім отця твого. І забажає Цар доброти твоєї, бо Він — Бог твій, і поклонишся Йому. І дочка Тира з дарами, і найбагатші з народів помоляться лицю Твоєму. Вся слава дочки царя в ній самій, одежа її шита золотом. В дорогих прикрашених ризах введуть її до Царя. Приведені будуть діви вслід за нею, подруги її. Приведуть їх з піснями радости і введуть їх у палату Царя. Замість батьків Твоїх будуть сини Твої. Ти поставиш їх князями по всій землі. Пом’яну ім’я Твоє у всякому роді і роді. Заради того люди всі вихвалятимуть Тебе і прославлятимуть ім’я Твоє повік віку.

Псалом 45

Бог нам пристановище і сила, скора допомога в біді, що надходить на нас. Тому не будемо боятися, хоч би захиталася земля, і гори зрушились у безодню моря. Нехай шумлять і хвилями здіймаються води і трясуться гори від хвиль їхніх. Потоки рік веселять місто Боже, святу оселю Всевишнього. Бог посеред нього — воно не захитається; Бог допоможе йому зранку. Стривожилися народи, захиталися царства: Всевишній подав голос Свій, і похитнулася земля. Господь Сил з нами, Бог Якова — захисник наш. Прийдіть і погляньте на діла Божі, які чуда вчинив Він на землі. Він спинив війни до країв землі, поламав лук, знищив зброю і колісниці попалив вогнем. «Заспокойтеся і пізнайте, що Я — Бог, піднесуся між народами і прославлюся на землі». Господь Сил з нами, захисник наш — Бог Якова.

Слава: і нині, алилуя (тричі).

Господи, помилуй (тричі).

Слава…

Тропар передсвята, глас 4: Записатися прийшла колись зі старцем Йосифом, як з роду Давидового, у Вифлеєм Маріам, носячи в утробі безсіменне народження; настав час Різдва, і не було місця для перебування; але величною палатою вертеп Цариці здався. Христос народжується, щоб воскресити раніше впалий образ.

І нині…

Богородичний: Як нам назвати тебе, Благодатна? Небом, — бо з Тебе засяяло Сонце правди; раєм, — бо Ти виростила цвіт нетління; Дівою, — бо Ти зосталася нетлінною; чистою Матір’ю, — бо Ти носила у святих обіймах Твоїх Сина, всіх Бога. Його благай, щоб спастися душам нашим.

Далі тропарі ці по двічі, глас 8.

Вифлеєме, готуйся, благоприкрашайтеся, ясла; вертепе, прийми, Істина йде; тінь проходить мимо; і Бог людям від Діви являється, прийнявши наш образ, і обожив плоть, тому Адам оновлюється, з Свою взиваючи: на землі явилося благовоління спасти рід наш.

Потім співаємо па глас 3.

Стих: Бог від півдня прийде, і Святий з гори, осіненої зеленню.

Нині гряде сповнення провіщеного пророками, що таємно промовляли: і ти, Вифлеєме, земле Іудина, нічим не менша серед володінь, готуй вертеп: бо із тебе вийде вождь народів — втілений від Діви Христос Бог, Який буде пасти людей Своїх — нового Ізраїля. Його ж усі величаймо.

Стих: Господи, почув голос Твій, і убоявся. Господи, зрозумів діла Твої, і вжахнувся.

Тропар, той самий.

Слава… глас 8.

Так говорить Йосиф до Діви: Маріє, що це за діло, яке я в Тобі бачу? Не розумію і дивуюся, і розумом жахаюся; відійди від мене таємно. Маріє, що це за діло, яке я в Тобі бачу? За шану — сором; за радість — скорботу; замість похвали — докір принесла мені. Не можу терпіти ганьби людської; від священиків із Церкви Господньої прийняв я Тебе непорочною, і що бачу?

І нині… той самий тропар.

Прокимен, глас 4: Господь промовив до мене: Син мій єси Ти, Я нині родив Тебе.

Стих: Проси в Мене, і дам Тобі народи в насліддя Твоє, і край землі — у володіння Твоє.

Пророцтва Михея читання (5, 2-4).

Так говорить Господь: і ти, Вифлеєме, доме Ефрафа, чи менший ти між тисячами Іудиними? Із тебе бо вийде для Мене Вождь, Який повинен бути Владикою в Ізраїлі, і походження Його з початку, від днів вічних. Тому Він залишить їх до часу, поки не народить Та, що має народити; тоді повернуться до синів Ізраїлевих і брати їхні, що залишилися. І стане Він, і буде пасти силою Господньою, у величі імені Господа Бога Свого вони будуть жити у безпеці, тому що тоді Він буде великим до країв землі.

До Євреїв послання святого апостола Павла читання, зачало 303 (1, 1-12).

Бог, Який багаторазово й різноманітно говорив здавна отцям через пророків, в останні ці дні говорив нам через Сина, Якого поставив спадкоємцем усього, що Ним і віки створив. Цей, будучи сяєвом слави і образом іпостасі Його і тримаючи все словом сили Своєї, здійснивши Собою очищення гріхів наших, сів праворуч престолу величі на висоті, ставши настільки кращим від ангелів, наскільки славніше від них успадкував ім’я. Бо кому коли з ангелів сказав Бог: «Ти — Син Мій, Я нині породив Тебе»? І ще: «Я буду Йому Отцем, і Він буде Мені Сином»? Також, коли вводить Первородного у всесвіт, промовляє: «І нехай поклоняться Йому всі ангели Божі». Про ангелів сказано: «Ти твориш духів ангелами Своїми і слугами Своїми вогненне полум’я». А про Сина: «Престіл Твій, Боже, повік віку: жезл царства Твого — жезл правоти. Ти полюбив правду і зненавидів беззаконня, тому помазав Тебе, Боже, Бог Твій єлеєм радости більше, ніж спільників Твоїх».

Та: «На початку Ти, Господи, заснував землю, і небеса — діло рук Твоїх; вони загинуть, а Ти перебуваєш, і всі постаріють, як риза, і як одяг згорнеш їх, і зміняться; але Ти Той самий, і літа Твої не скінчаться».

Євангеліє від Матфея, зачало 2 (1, 18-25).

Різдво Ісуса Христа було так: по зарученні Матері Його Марії з Йосифом, перш ніж зійтися їм, виявилося, що Вона має в утробі від Духа Святого. Йосиф же, чоловік Її, будучи праведним і не бажаючи ославити Її, хотів потай відпустити Її. Та щойно він помислив це, як ось ангел Господній з’явився йому уві сні, промовляючи: Йосифе, сину Давидів! Не бійся прийняти Марію, жону твою, бо зачате в Ній є від Духа Святого. Народить же Вона Сина, і неречеш Йому ім’я Ісус, бо Він спасе людей Своїх від гріхів їхніх. Це ж усе сталося, щоб збулося сказане Господом через пророка, який говорить: ось Діва в утробі прийме й народить Сина, і наречуть ім’я Йому Еммануїл, що означає: з нами Бог. Прокинувшись, Йосиф зробив, як звелів йому ангел Господній, і прийняв жону свою. І не знав Її, поки й породила Сина Свого первістка, і він нарік ім’я Йому: Ісус.

Потім:

Стопи мої направ за словом Твоїм, і нехай беззаконня не опанує мене. Визволи мене від обмови людської, і буду зберігати заповіді Твої. Лице Твоє покажи світлим рабу Твоєму і навчи мене оправдань Твоїх.

Нехай наповняться уста мої хвалою Твоєю, Господи, щоб я оспівував славу Твою, увесь день — велич Твою.

Далі Трисвяте, і по Отче наш…

Кондак, глас 3: Діва днесь превічне Слово у вертеп гряде народити невимовно; радій, вселенна, почувши, прослав з ангелами і пастирями Того, Хто хоче явитися, Дитя мале, превічного Бога.

Господи, помилуй (40 разів).

І молитва:

Ти, що кожного часу й кожної години на небі й на землі поклоняємий і славимий, Христе Боже, Довготерпеливий, Многомилостивий і Премилосердний, що праведників любиш і грішників милуєш, що всіх кличеш до спасіння обітницею прийдешніх благ. Прийми, Господи, в цю годину й наші молитви, і направ життя наше до заповідей Твоїх. Душі наші освяти, тіла очисти, помисли направ, думки очисти, і визволи нас від усякої скорботи, біди й страждання. Оточи нас святими Твоїми ангелами, щоб ми, бережені і проваджені ними, прийшли до єдности віри й до пізнання неприступної Твоєї слави, бо Ти благословен єси на віки віків. Амінь.

Господи, помилуй (тричі).

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.

Іменем Господнім благослови, отче.

Священик: Боже, ущедри нас і благослови нас, просвіти лице Твоє на нас і помилуй нас.

Христе, Світло істинне, що просвітлюєш і освячуєш кожну людину, яка приходить у світ, нехай осяє нас світло лиця Твого, щоб у ньому ми побачили світло неприступне. Направ життя наше на сповнення заповідей Твоїх, молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх Твоїх святих. Амінь.

Час третій

Прийдіть, поклонімось… (тричі).

Псалом 66

Боже, ущедри нас і благослови нас, просвіти лице Твоє на нас і помилуй нас. Щоб пізнали ми на землі путь Твою, в усіх народах — спасіння Твоє. Нехай славлять Тебе народи, Боже, нехай славлять Тебе народи всі. Нехай веселяться і радіють племена, бо Ти судиш народи праведно і керуєш всіма племенами на землі. Нехай славлять Тебе народи, Боже, нехай славлять Тебе народи всі. Земля дає плід свій: благослови нас, Боже, Боже наш. Нехай благословить нас Бог, і нехай бояться Його всі краї землі.

Псалом 86

Основи його на горах святих, любить Господь врата Сиону більше за поселення Якова. Преславне говорять про тебе, місто Боже. Згадаю Єгипет і Вавилон перед тими, що знають мене. Ось филистимляни і Тир з людьми ефіопськими скажуть: це все сталося там. І про Сион скажуть: і цей, і той чоловік народився в ньому, і Сам Всевишній заснував його. Господь напише в переписі народів: ось такий народився там. Бо в Тобі оселя всіх, що співають і веселяться.

Псалом 50

Помилуй мене, Боже, з великої милости Твоєї, і з великого милосердя Твого прости провини мої. Особливо омий мене від беззаконня мого і від гріха мого очисти мене. Бо беззаконня моє я знаю, і гріх мій повсякчас переді мною. Проти Тебе єдиного я згрішив і лукаве перед Тобою вчинив, отже праведний Ти у слові Твоїм і справедливий у присуді Твоїм. Ось бо в беззаконні зачатий я, і в гріхах породила мене мати моя. Бо Ти істину полюбив єси, невідоме й таємне мудрости Твоєї явив Ти мені. Окропи мене ісопом — і очищуся, омий мене — і стану біліший від снігу. Дай мені почути радість і веселість — і зрадіють кості мої упокорені. Відверни лице Твоє від гріхів моїх і прости всі беззаконня мої. Серце чисте створи в мені, Боже, і духа праведного віднови в нутрі моєму. Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відніми від мене. Поверни мені радість спасіння Твого і духом могутнім укріпи мене. Навчатиму беззаконників шляхів Твоїх, і нечестиві навернуться до Тебе. Визволи мене від вини кривавої, Боже, Боже спасіння мого, і язик мій радісно славитиме правду Твою. Господи, відкрий уста мої, і уста мої сповістять хвалу Твою. Бо коли б Ти жертви забажав, приніс би я: всепалення Ти не бажаєш. Жертва Богові — це дух упокорений, серцем скорботним і смиренним Ти не погордуєш. Ублажи, Господи, благоволінням Твоїм Сион, і нехай збудуються стіни єрусалимські. Тоді буде угодна Тобі жертва правди, приношення і всепалення: тоді покладуть на Жертовник Твій тельців.

Слава: і нині, Алилуя (тричі).

Господи, помилуй (тричі).

Слава…

Тропар, глас 4: Записатися прийшла колись зі старцем Йосифом, як з роду Давидового, у Вифлеєм Маріам, носячи в утробі безсіменне народження; настав час Різдва, і не було місця для перебування; але величною палатою вертеп Цариці здався. Христос народжується, щоб воскресити раніше впалий образ.

І нині…

Богородичний: Богородице, Ти єси  виноградна лоза істинна, що зростила нам плід життя. Благаємо Тебе: молися, Владичице, з апостолами й з усіма святими, щоб були помилувані душі наші.

Далі тропарі ці по двічі, глас 6.

Сей Бог наш, нема іншого, крім Нього, народився від Діви, і з людьми пожив; в яслах убогих лежить видима людина — Син Єдинородний; і пеленами повивається Господь слави; і волхвів зірка сповіщає — на поклоніння Йому; і ми співаємо: Тройце Свята, спаси душі наші (двічі).

Потім співаємо, глас 8.

Стих: Бог від півдня прийде, і Святий з гори, осіненої зеленню.

Раніше Різдва Твого, тремтячи, бачимо таїнство Твоє, Господи; небесні воїнства дивуються: як благозволив народитися Немовлям Ти, що прикрасив небо зорями; і в яслах возлежиш Ти, що рукою утримуєш усі краї землі. Бо таким є милосердне провидіння Твоє, Христе; велика милість Твоя, слава Тобі.

Стих: Господи, почув голос Твій, і убоявся; Господи, зрозумів діла Твої, і вжахнувся.

Тропар той самий.

Слава… глас 3.

Йосифе, скажи нам: як ти, прийнявши від храму святого Діву, приводиш Її вагітною до Вифлеєма? Я, — відповідає він, — довідавшись від пророків і одержавши вістку від ангела, упевнився, що Марія народить Бога незбагненно, Якому прийдуть поклонитися волхви зі сходу, і чесними дарами вшанують Його. Господи, що воплотився заради нас, слава Тобі.

І нині… тропар той самий.

Прокимен, глас 4: Дитя народилося нам, Син, і дано Його нам.

Стих: Влада Його на раменах Його.

Пророцтва Єремії читання (3, 36 — 4, 4).

Цей є Бог наш, і ніхто інший не зрівняється з Ним. Він знайшов усі шляхи премудрости і дарував її рабу Своєму Якову й улюбленому Своєму Ізраїлеві. Після того Він явився на землі і перебував між людьми. Ось книга заповідей Божих і закон, що перебуває повік. Усі, що дотримуються її, будуть жити, а ті, що залишають її, помруть. Навернися, Якове, і тримайся її, ходи при сяйві світла її. Не віддавай іншому слави твоєї, і корисного для тебе — чужому народу. Блаженні ми, Ізраїль, що ми знаємо, що благовгодно Богу.

До Галатів послання святого апостола Павла читання, зачало 208 (3, 23-29).

Браття! До пришестя віри ми були замкнені під охороною закону, до того часу, як належало відкритися вірі. Тому закон був вихователем, який вів нас до Христа, щоб нам виправдатися вірою; коли ж прийшла віра, ми вже не під вихователем. Бо всі ви — сини Божі через віру в Христа Ісуса; усі ви, що в Христа хрестилися, у Христа одяглися. Нема вже ні юдея, ні язичника; нема ні раба, ні вільного; нема ні чоловічої статі, ні жіночої; бо всі ви — одно в Христі Ісусі. А коли ви Христові, то ви нащадки Авраамові і за обітницею спадкоємці.

Євангеліє від Луки, зачало 5 (2, 1-20).

У ті дні вийшов від кесаря Августа наказ зробити перепис по всій землі. Цей перепис був перший за правління Квиринія Сирією. І всі йшли записатися, кожен до свого міста. Пішов також і Йосиф з Галилеї, з міста Назарета, до Юдеї, до міста Давидового, що зветься Вифлеєм, бо він був з дому і роду Давидового, записатися з Марією, зарученою з ним жінкою, яка була вагітна. Коли ж вони були там, надійшов час родити Їй; і народила Сина Свого Первістка, і сповила Його, і поклала Його в ясла, бо не було їм місця в гостиниці. У тій стороні були на полі пастухи, які стерегли нічної пори отару свою. Аж ось ангел Господній став між них, і слава Господня осяяла їх; злякалися вони страхом великим. І сказав їм ангел: не бійтеся; я благовіщу вам радість велику, яка буде всім людям. Бо нині у місті Давидовому народився для вас Спаситель, Який є Христос Господь. І ось вам знамення: ви знайдете сповите Немовля, Яке лежатиме в яслах. І раптом з’явилося біля ангела численне воїнство небесне, яке славило Бога і викликувало: слава у вишніх Богу і на землі мир, в людях благовоління!

І коли ангели відійшли від них на небо, пастухи сказали один одному: підемо до Вифлеєма і подивимось, що там сталося, про що сповістив нам Господь. І, поспішивши, прийшли і знайшли Марію та Йосифа, і Немовля, Яке лежало в яслах. Побачивши ж, розповіли про те, що було сповіщено їм про Немовля Це. І всі, хто чув, дивувалися тому, що розповідали їм пастухи. А Марія зберігала всі слова ці, складаючи в серці Своїм. Пастухи ж повернулися, славлячи і хвалячи Бога за все те, що чули й бачили, як було сказано їм.

Далі:

Господь Бог благословенний, благословенний Господь день у день, поспіши на поміч нам, Бог спасіння нашого; Бог наш — Бог, щоб спасати.

Далі Трисвяте, і по Отче наш..

Кондак, глас 3: Діва днесь Превічне Слово…

Господи, помилуй (40 разів).

Молитва: Ти, що кожною часу…

Господи, помилуй (тричі).

Слава: і нині…

Чеснішу від херувимів…

Іменем Господнім благослови отче.

Священик: Молитвами святих отців…

Далі молитва:

Владико Боже, Отче Вседержителю, Господи, Сину Єдинородний, Ісусе Христе й Святий Душе, єдине Божество, єдина Сило, помилуй мене грішного і, як Сам знаєш, спаси мене, недостойного раба Твого, бо Ти благословен єси на віки віків. Амінь.

Час шостий

Прийдіть, поклонімось… (тричі).

Псалом 71

Боже, Суд Твій цареві дай і синові царя — правду Твою. Щоб судив справедливо народ Твій, і вбогих Твоїх — судом праведним. Щоб гори принесли мир людям, і пагорби — правду. Щоб судив убогих у народі, спасав синів бідних та смирив гнобителя. Він раніше сонця, раніше місяця з роду в рід. Він зійде, як дощ на траву, і як роса, що падає на землю. В часи днів його засяє правда і буде великий мир, аж доки світить місяць. І заволодіє від моря до моря, і від рік — до краю землі. Скоряться перед ним жителі пустелі, і вороги його перед ним уклоняться до землі. Царі Фарсійські з островів дари піднесуть, царі Аравії і Сави дари принесуть. І вклоняться йому всі царі землі, і всі народи будуть служити йому. Бо він визволить безсилого від сильного, і убогого, що не мав захисника. Буде милостивий до вбогих і бідних, і душі їхні спасе. Від кривди і від насильства спасе душі їхні, і кров їхня буде дорогоцінна перед очима його. І буде він жити, і принесуть йому золото Аравії; будуть молитися за нього, завжди і щодня будуть благословляти його. Буде достаток хліба на землі і на верхах гір; плоди його піднесуться вище Ливану, і розмножаться люди, як трава на землі. Нехай буде ім’я його благословенне навіки; раніше сонця перебуває ім’я його, і в ньому благословляться всі покоління землі і всі народи будуть прославляти його. Благословен Господь, Бог Ізраїлів, що творить чудеса єдиний. І благословенне ім’я слави Його повіки. Славою Його буде повна вся земля. Амінь. Так буде. Амінь.

Псалом 131

Пом’яни, Господи, Давида і всю лагідність його. Як він присягався Господу, давав обітниці Богу Якова: «Не ввійду в світлицю дому мого, не ляжу на постіль мою, не дам заснути очам моїм і задрімати повікам моїм; не заспокоюся, поки не знайду оселі для Господа, дому для Бога Якова». Ось ми чули про Нього в Єфрафі, знайшли Його на полях Іарима. Ходімо в оселі Його, поклонімося підніжжю ніг Його. Воскресни, Господи, у спокій Твій, Ти і кивот святині Твоєї. Священики Твої зодягнуться в правду, і преподобні Твої зрадіють. Ради Давида, раба Твою, не відверті лиця від помазаника Твою. Клявся Господь Давиду істиною і не зречеться її: «Із синів роду твого посаджу на престолі твоїм. А коли сини твої зберігатимуть завіт Мій і повеління Мої, яких Я навчу їх, то й сини їхні навіки сидітимуть на престолі твоїм». Вибрав Господь Сион, забажав його на оселю для Себе. «Це місце спокою Мого повік віку, сказав Господь, тут оселюся, бо Я полюбив його. Поживу його Я, благословляючи, благословлю, і вбогих його Я нагодую хлібом. Священиків його Я зодягну в спасіння, і праведні його будуть радіти радістю. Там Я вирощу спасіння Давидові, поставлю світильник помазанику Моєму. Ворогів його осоромлю Я, на ньому ж розцвіте святиня Моя».

Псалом 90

Хто живе під охороною Всевишнього, той під покровом Бога Небесного оселиться. Каже він до Господа: «Ти пристановище і захист мій, Бог мій, і я уповаю на Тебе». Він спасе тебе від сіті ловця і від пошести згубної. Плечима Своїми Він захистить тебе, і під тінню крил Його ти надійно спочиватимеш. Обороною тобі буде правда Його. Не побоїшся страху вночі, ані стріли, що летить удень. Ані пошести, що ходить у темряві, ані напасти духа зла опівдні. Впаде біля тебе тисяча, і десять тисяч праворуч тебе, але до тебе не наблизиться. Тільки очима твоїми будеш дивитися і помсту над беззаконними бачити. Бо ти сказав: «Господь — надія моя», і Всевишнього ти обрав за оборонця собі. Отже, не прийде до тебе лихо, і пошесть не наблизиться до оселі твоєї. Бо Він ангелам Своїм звелить, щоб охороняли тебе на всіх путях твоїх. На руках вони понесуть тебе, щоб нога твоя не спіткнулася об камінь. На гаспида й василиска ти наступатимеш і потопчеш лева й змія. Бо каже Господь: «За те, що він поклав надію на Мене, Я визволю його і захищу його, бо він знає ім’я Моє. Буде кликати Мене, Я почую його; буду з ним у скорботі, визволю його і прославлю його. Довгим життям обдарую його і дам йому спасіння Моє».

Слава: і нині, Алилуя (тричі).Господи, помилуй (тричі).

Слава…

Тропар, глас 4: Записатися прийшла колись зі старцем Йосифом, як з роду Давидового, у Вифлеєм Маріам, носячи в утробі безсіменне народження; настав час Різдва, і не було місця для перебування; але величною палатою вертеп Цариці здався. Христос народжується, щоб воскресити раніше впалий образ.

І нині…                              

Богородичний: Через превеликі гріхи наші сміливости не маємо, але Ти, Богородице Діво, благай Народженого від Тебе: бо багато може молитва Матері до благосердя Владики. Не відкинь благання грішних, Всечиста, бо Милостивий і спасти може Той, Хто й страждати за нас зволив.

Далі ці тропарі по двічі. Глас 1.

Прийдіть, вірні, піднесімось божественно, і побачимо сходження Божественне з неба, і явлення нам у Вифлеємі; і, очистивши розум, принесімо житіє побожне, замість мира готуючи різдвяний вхід, від душевної скарбниці взиваючи: слава Богу, сущому в Тройці, бо заради Нього явилося благовоління в людях, щоб визволити Адама від первородної клятви, як Чоловіколюбець (двічі).

Глас 4.

Стих: Бог від півдня прийде, і Святий з гори, осіненої зеленню.

Слухай, небо, і почуй, земле, нехай зрушаться основи землі, нехай тремтить пекло: бо Бог же і Творець одягається у плоть; Той, що державною рукою створив творіння, створюється в утробі. О, глибина багатства і премудрости і розуму Божого! Бо недослідиме Провидіння Його, і незбагненні путі Його.

Стих: Господи, почув голос Твій, і убоявся; Господи, зрозумів діла Твої, і вжахнувся.

Тропар той самий.

Слава… глас 5.

Прийдіть, люди Христові, щоб побачити чудо, яке страшить усякий розум і знесилює, і, побожно оспівуючи, поклонімося, вірні. Сьогодні до Вифлеєма приходить Діва, будучи вагітною, народити Господа; чини ангельські супроводжують. І це побачивши, Йосиф-обручник взиває: що за дивне в Тобі таїнство, Діво? Як Ти хочеш народити, будучи безневісною Агницею?

І нині… той самий.

Прокимен, глас 4: Із утроби раніше денниці народив Тебе, клявся Господь і не розкаявся.

Стих: Сказав Господь Господеві моєму: сиди праворуч Мене.

Пророцтва Ісаї читання (7, 10-15; 8, 1-4, 8-10)

Продовжував Господь говорити Ахазу, і сказав: проси собі знамення у Господа Бога твого: проси або в глибині, або на висоті. І сказав Ахаз: не буду просити і не буду спокушати Господа. Тоді сказав Ісая: слухай же, доме Давидів! Хіба мало для вас утруднювати людей, що ви хочете утруднювати і Бога мого? Отже, Сам Господь дасть вам знамення: ось, Діва в утробі прийме і народить Сина, і наречуть Йому ім’я: Еммануїл. Він буде годуватися молоком і медом, доки не буде розуміти, як відкидати зле й обирати добре, це Немовля. І сказав мені Господь: візьми собі великий сувій і накресли на ньому людським писалом. І свідками приведи мені вірних людей: Урію священика і Захарію, сина Варахиїна. І приступив я до пророчиці, і вона зачала і народила сина. І сказав мені Господь: наречи йому ім’я; бо раніше, ніж дитя буде вміти вимовити: батько мій, мати моя, — багатства Дамаска і здобич Самарійську понесуть перед царем Ассирійським. З нами Бог, розумійте, народи, і підкорюйтеся. Почуйте аж до краю землі. Могутні, підкорюйтеся; бо якщо знову в силу прийдете, то знову переможені будете. І коли якусь раду задумаєте, зруйнує Господь. І коли яке слово скажете, не справдиться вам, бо з нами Бог.

До Євреїв послання святого апостола Павла читання, зачало 304(1, 10-14; 2, 1-3).

«На початку Ти, Господи, заснував землю, і небеса — діло рук Твоїх; вони загинуть, а Ти перебуваєш, і всі постаріють, як риза, і як одяг згорнеш їх, і зміняться; але Ти Той самий, і літа Твої не скінчаться». Кому коли з ангелів сказав Бог: «Сиди праворуч Мене, доки не покладу ворогів Твоїх до підніжжя ніг Твоїх»? Чи не всі вони духи служіння, що їх посилають служити тим, які мають успадкувати спасіння? Тому ми повинні бути особливо уважні до того, що чули, щоб не відпасти. Бо коли слово, сповіщене через ангелів, було тверде і всякий злочин і непослух одержували справедливу кару, то як ми уникнемо, не подбавши про таке спасіння, яке, будучи спочатку проповідане Господом, ствердилось у нас тими, хто чув від Нього.

Євангеліє від Матфея, зачало 3 (2, 1-12).

Коли Ісус народився у Вифлеємі Юдейському у дні царя Ірода, волхви зі сходу прийшли до Єрусалима, кажучи: де є народжений Цар Юдейський? Бо ми бачили зірку Його на сході і прийшли поклонитися Йому. Почувши це, Ірод цар стривожився, й увесь Єрусалим з ним. І, зібравши всіх першосвя- щеників і книжників народних, питав у них: де мав би народитися Христос? Вони ж сказали йому: у Вифлеємі юдейському, бо так написано пророком: і ти, Вифлеєме, земле Іудина, нічим не менший від інших володінь Іудиних; бо з тебе вийде Вождь, Який упасе народ Мій, Ізраїля. Тоді Ірод, потайки покликавши волхвів, вивідав від них час з’явлення зірки і, пославши їх до Вифлеєма, сказав: підіть, старанно розвідайте про Немовля і, коли знайдете, сповістіть мене, щоб і мені піти поклонитися Йому. Вони, вислухавши царя, пішли. І ось зірка, яку бачили вони на сході, йшла перед ними, аж поки, нарешті, прийшла і зупинилась над місцем, де було Немовля. Побачивши зірку, вони зраділи радістю вельми великою. І, увійшовши в дім, побачили Немовля з Марією, Матір’ю Його, і, впавши, поклонилися Йому; і, відкривши скарби свої, принесли Йому дари: золото, ладан і смирну. І, одержавши уві сні одкровення не повертатися до Ірода, іншою дорогою відійшли до країни своєї.

Далі:

Скоро пошли нам щедроти Твої, Господи, бо зубожіли дуже ми. Поможи нам, Боже, Спасителю наш, задля слави імені Твого; Господи, визволи нас і очисти гріхи наші заради імені Твого.

Потім Трисвяте, і по Отче наш…

Кондак, глас 3: Діва днесь Превічне Слово…

Господи, помилуй (40 разів).

І молитва: Ти, що кожного часу…

Господи, помилуй (тричі); Слава: і нині… Чеснішу від херувимів… Іменем Господнім благослови, отче…

Священик: Молитвами святих отців…

Потім молитва Василія Великого:

Боже й Господи Сил і всього творіння Сотворителю! Ти з милосердя і незрівнянної милости Твоєї послав на спасіння роду нашого Єдинородного Сина Твого, Господа нашого Ісуса Христа, і чесним Його хрестом рукописання гріхів наших розірвав і переміг ним начало й владу темряви. Сам, Владико Чоловіколюбче, прийми й від нас грішних ці вдячні та благальні молитви, і визволи нас від усякого всезгубного й темного гріха, і від усіх видимих і невидимих ворогів, що бажають вчинити нам зло. Пригвізди до страху Твого тіла наші й не допусти сердець наших до слів або помислів лукавих, але любов’ю Твоєю пройми душі наші, щоб повсякчас на тебе дивлячись і світлом Твоїм просвітлені, бачачи Тебе, неприступне й вічне Світло, ми безперестанно Тобі похвалу й подяку возсилали — Безпочатковому Отцеві з Єдинородним Твоїм Сином і Всесвятим, і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Час дев’ятий

Прийдіть, поклонімось…(тричі).

Псалом 109

Сказав Господь Господу моєму: «Сиди праворуч Мене, доки покладу ворогів Твоїх у підніжжя ніг Твоїх». Жезл сили Твоєї пошле Господь із Сиона; царюй посеред ворогів Твоїх. З Тобою народ Твій у день сили Твоєї, у світлостях святих Твоїх. «Із утроби раніше віків Я породив Тебе». Клявся Господь і не розкається: «Ти священик повік за чином Мелхиседековим». Господь праворуч Тебе, Він у день гніву Свого уразить царів. Він учинить суд над народами, покриє землю трупами, знищить голови багатьох у великій країні. І з потоку в дорозі буде пити, тому високо піднесе голову.

Псалом 110

Прославляю Тебе, Господи, всім серцем моїм в раді праведників і в зібранні. Великі діла Господні, вони жадані для всіх, що люблять їх. Діла Його — краса і слава; правда Його перебуває вічно. Незабутніми зробив Він чудеса Свої; щедрий і милостивий Господь. Він дає поживу всім тим, що бояться Його. Завіт Свій пам’ятає вічно. Могутність діянь Своїх явив Він народові Своєму, щоб дати йому насліддя народів. Діла рук Його — істина й правосуддя; всі заповіді Його вірні, тверді на віки вічні, встановлені на істині й правоті. Визволення послав Господь народові Своєму, навіки поставив завіт Свій. Святе і страшне ім’я Його. Початок премудрости — страх Господній, і розум добрий мають ті, то додержуються заповідей Його. Хвала Йому на віки віків.

Псалом 85

Прихили, Господи, вухо Твоє і почуй мене, бо я немічний і вбогий. Охорони душу мою, бо я відданий Тобі. Боже мій, спаси раба Твого, що уповає на Тебе. Помилуй мене, Господи, бо я взиваю до Тебе кожного дня. Звесели душу раба Твого, бо до Тебе я підношу душу мою. Бо Ти, Господи, благий і лагідний і многомилостивий до тих, що призивають Тебе. Почуй, Господи, молитву мою і вислухай голос благання мого. В день скорботи моєї я взиваю до Тебе, бо Ти почуєш мене, Боже. Немає між богами такого, як Ти, Господи, і ніщо не може зрівнятися з ділами Твоїми. Всі народи, що їх створив Ти, прийдуть і поклоняться Тобі, Господи, і прославлять ім’я Твоє. Бо Ти великий і твориш чудеса. Ти — Бог єдиний. Настав мене, Господи, на путь Твою, і буду ходити в істині Твоїй. Утверди серце моє в страху перед іменем Твоїм. Буду вихваляти Тебе, Господи, Боже мій, всім серцем моїм і прославлятиму ім’я Твоє повіки. Бо велика милість Твоя наді мною: Ти визволив душу мою з пекла найглибшого, Боже! Беззаконники повстали проти мене, і натовп сильних шукає душі моєї, і не мають Тебе перед собою. Ти ж, Господи, щедрий і милостивий, довготерпеливий і многомилостивий і істинний. Зглянься на мене і помилуй мене; дай силу рабу Твоєму, спаси сина раби Твоєї. Покажи на мені ознаку милости Твоєї, щоб побачили ненависники мої і посоромилися, бо Ти, Господи, допоміг мені і втішив мене.

Слава: і нині, Алилуя (тричі).

Господи, помилуй (тричі).

Слава…

Тропар, глас 4: Записатися прийшла колись зі старцем Йосифом, як з роду Давидового, у Вифлеєм Маріам, носячи в утробі безсіменне народження; настав час Різдва, і не було місця для перебування; але величною палатою вертеп Цариці здався. Христос народжується, щоб воскресити раніше впалий образ.

І нині…

Богородичний: Благий, що ради нас народився від Діви й розп’яття перетерпів, смертю смерть подолав і воскресіння явив як Бог; не зневаж тих, що їх створив Ти рукою Своєю. Покажи чоловіколюбство Твоє, Милостивий, прийми молитву за нас Богородиці, що Тебе породила, і спаси, Спасе наш, людей зневірених.

Не залиш нас до кінця ради імені Твого Святого, не порушуй завіту Твого й не віддаляй милости твоєї від нас заради улюбленого Тобою Авраама, і ради Ісаака, раба Твого, й Ізраїля святого Твого.

Далі тропарі ці по двічі, глас 7.

Здивувався Ірод, побачивши волхвів благочестя, прогнівався; вивідавши кількість років, учинив матерів бездітними, жорстоко умертвивши немовлят; груди зсихалися, молоко зникало, великий був плач. Вірні, побожно зібравшись, поклонімося Різдву Христовому (двічі).

Стих: Бог від півдня прийде, і Святий з гори, осіненої зеленню.

Коли Йосиф ішов до Вифлеєма, печаллю обтяжений, Ти, Діво, промовляла до нього: чому ти сумуєш і уболіваєш, бачачи Мене вагітною, не знаючи страшного таїнства, що в Мені? Відкинь усякий страх і пізнай преславне: Бог бо сходить на землю заради милости — в утробі моїй нині, щоб прийняти плоть. Його ж побачивши народженого і радости сповнившись, ти поклонишся Йому як твоєму Сотворителю, Якого безперестанно оспівують ангели і прославляють з Отцем і Святим Духом.

Стих: Господи, почув голос Твій, і убоявся. Господи, зрозумів діла Твої, і вжахнувся.

Тропар той самий.

Слава: і нині, глас 6.

Нині народжується від Діви Той, що в руках Своїх тримає все творіння; як земний, пеленами повивається Той, Хто як Бог неосяжний істотою; у яслах возлежить Той, що утвердив спочатку небеса словом; молоком годується Той, що в пустелі дарував людям манну; волхвів закликає Жених церковний, дари від них приймає Син Діви. Поклоняємося Різдву Твоєму, Христе; поклоняємося Різдву Твоєму, Христе; покажи нам і божественне Твоє Богоявлення.

І чинимо три поклони.

Прокимен, глас 4: Мати Сион промовляє: людина, і людина народилася в ньому.

Стих: Основи Його на горах святих.

Пророцтва Ісаї читання (9, 6-7).

Дитя народилося нам, Син, і дано його нам; влада Його на раменах Його; і назветься ім’я Його: Великої ради Ангел, Дивний, Радник, Бог Кріпкий, Володар, Начальник миру, Отець будучого віку; примноженню влади Його і миру немає межі на престолі Давида і в царстві його, щоб Йому утвердити його і укріпити його судом і правдою віднині і повіки. Ревність Господа Саваофа сотворить це.

До Євреїв послання святого апостола Павла читання, зачало 306 (2, 11-18).

Браття, хто освячує і хто освячується, всі — від Єдиного; тому Він не соромиться називати їх браттями, кажучи: «Оповіщу ім’я Твоє браттям Моїм, посеред церкви оспіваю Тебе». І ще: «Я буду надіятися на Нього». І ще: «Ось Я і діти, яких дав Мені Бог». А оскільки діти причетні плоті і крови, то і Він також прийняв те ж саме, щоб смертю позбавити сили того, хто має державу смерти, тобто диявола, і визволити тих, що страхом смерти все життя трималися в рабстві. Бо не ангелів приймає Він, але приймає сім’я Авраамове. Тому Він повинен був у всьому уподібнитися браттям, щоб бути милостивим і вірним першосвящеником перед Богом, для умилостивлення за гріхи народу. Бо оскільки Сам Він перетерпів, бувши спокушеним, то може й спокушуваним допомогти.

Євангеліє від Матфея, зачало 4 (2, 13-23).

Коли ж вони відійшли, то ангел Господній уві сні з’явився Йосифові, говорячи: устань, візьми Немовля і Матір його та біжи в Єгипет і будь там, доки не скажу тобі, бо хоче Ірод шукати Немовля, щоб погубити Його. Він же, вставши, взяв Немовля і Матір Його вночі та й пішов у Єгипет і був там до смерти Іродової, щоб збулося сказане Господом через пророка, який говорить: з Єгипту покликав Я Сина Мого. Тоді Ірод, побачивши себе осміяним волхвами, дуже розгнівався і послав повбивати усіх немовлят у Вифлеємі і в усіх околицях його, — від двох років і менше — за часом, про який вивідав у волхвів. Тоді збулося сказане через пророка Єремію, який говорить: голос в Рамі чути, плач і ридання та голосіння велике; Рахиль плаче за дітьми своїми і не хоче втішитися, бо нема їх. Як помер Ірод, то ангел Господній уві сні з’явився Йосифові в Єгипті і говорить: устань, візьми Немовля і Матір Його та йди в землю Ізраїлеву, бо вже померли ті, що шукали душу Немовляти. Він же, вставши, узяв Немовля і Матір його і прийшов у землю Ізраїлеву. Почувши ж, що Архелай царює в Юдеї замість Ірода, батька свого, побоявся йти туди; а одержавши уві сні одкровення, пішов у землю Галилейську. І, прийшовши, оселився в місті, яке зветься

Назарет, щоб збулося сказане через пророків, що Він Назореєм наречеться.

Потім:

Не залиш нас до кінця ради імені Твого Святого, не порушуй завіту Твого й не віддаляй милости Твоєї від нас заради улюбленого Тобою Авраама, і ради Ісаака, раба Твого, й Ізраїля святого Твого.

Далі Трисвяте, і по Отче наш…

Кондак, глас 3: Діва днесь Превічне Слово…

Господи, помилуй (40 разів).

І молитва: Ти, що кожного часу…

Господи, помилуй (тричі). Слава: і нині… Чеснішу від херувимів… Іменем Господнім благослови, отче.

Священик: Молитвами святих отців…

Молитва Василія Великого:

Владико Господи, Ісусе Христе Боже наш, Довготерпеливий до наших гріхів, що сподобив нас дожити до цієї години, коли, на животворчому древі розіп’ятим бувши, вхід у рай відкрив єси благорозумному розбійникові і смертю смерть знищив, очисти нас, грішних і недостойних рабів Твоїх. Бо нагрішили ми й беззаконня натворили, і недостойні ми піднести очі наші й глянути на височінь небесну, тому що залишили путь правди Твоєї і пішли з волі серця нашого. Але молимо Твою безмірну благість: пощади нас, Господи, з безмежної милости Твоєї і спаси нас заради імені Твого святого, бо марно минають у світі дні наші. Визволи нас із рук супротивника і прости нам гріхи наші. І умертви тіла нашого пристрасті, щоб, ветхої позбувшися людини, в нову ми зодяглися та жили для Тебе, нашого Владики й Благодійника, і так, ідучи за Твоїми повеліннями, досягли вічного спокою, де оселя всіх, що радуються. Бо Ти єси істинна втіха і радість для тих, що люблять Тебе, Христе Боже наш, і ми славу возсилаємо Тобі з Безпочатковнм Твоїм Отцем і Пресвятим, і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Псалом 102

Благослови, душе моя, Господа і, вся істото моя, ім’я святеє Його. Благослови, душе моя, Господа і не забувай усіх добродійств Його. Він очищає всі беззаконня твої, зціляє всі недуги твої. Він звільняє від тління життя твоє, вінчає тебе милістю і щедротами. Він виконує благі бажання твої: оновиться, подібно орляті, юність твоя. Господь творить справедливість і суд усім покривдженим. Показав путі Свої Мойсеєві, синам Ізраїлевим — хотіння Свої. Щедрий і милостивий Господь, довготерпеливий і многомилостивий. Не до кінця прогнівається і повік не ворогуватиме. Не за беззаконнями нашими вчинив нам і не за гріхами нашими воздав нам. Бо як високо небо над землею, так утвердив Господь милість Свою над тими, що бояться Його. Як далеко схід від заходу, так віддалив Він від нас беззаконня наші. Як отець милує дітей, так милує Господь тих, що бояться Його. Бо Він знає сутність нашу, пам’ятає, що ми — порох землі. Людина — як трава, дні її — немов цвіт польовий, цвіте й відцвітає. Повіє вітер над нею, і не стане її: не знайти вже й місця по ній. Милість же Господня від віку й до віку на тих, що бояться Його. І правда Його на синах синів, що бережуть завіти Його і пам’ятають заповіді Його, щоб виконувати їх. Господь на небесах уготував Престіл Свій, і Царство Його усім володіє. Благословіть Господа, всі ангели Його, сильні міцністю, що виконуєте слово Його, слухаючи голосу слів Його. Благословіть Господа, всі Сили Його, слуги Його, що творите волю Його. Благословіть Господа, всі діла Його. На всіх місцях володіння Його благослови, душе моя, Господа!

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу.

Псалом 145

Хвали, душе моя, Господа! Буду хвалити Господа, поки й життя мого. Співатиму Богові моєму, поки й живу. Не надійтеся на князів, на синів людських, в них нема спасіння. Вийде дух його і вернеться в землю свою; в той день загинуть усі помисли його. Блажен, кому Бог Якова — помічник його; у кого надія на Господа Бога свого, що створив небо і землю, море і все, що в них; Він береже істину повік, творить суд покривдженим, дає поживу голодним. Господь визволяє закованих, Господь умудряє сліпців, Господь підносить повалених, Господь любить праведників; Господь охороняє пришельців; сироту і вдову прийме, а путь грішників погубить. Царюватиме Господь повіки, Бог твій, Сионе, з роду в рід.

І нині, і повсякчас, і на віки віків, амінь.

Єдинородний Сину і Слово Боже, Безсмертний єси, і зволив ради нашого спасіння воплотитися від Святої Богородиці і Приснодіви Марії, непреложно ставши Чоловіком. Розіп’ятий був, Христе Боже, і смертю смерть подолав; Ти Єдиний у Святій Тройці, співпрославлений з Отцем і Святим Духом, спаси нас.

Далі:

У Царстві Твоїм пом’яни нас, Господи, коли прийдеш у Царство Твоє.

Блаженні убогі духом, бо їхнє є Царство Небесне.

Блаженні ті, що плачуть, бо вони втішаться.

Блаженні лагідні, бо вони успадкують землю.

Блаженні голодні й спраглі правди, бо вони наситяться.

Блаженні милостиві, бо вони помилувані будуть.

Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать.

Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться.

Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Радуйтесь і веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах.

Слава: і нині.

Пом’яни нас, Господи, коли прийдеш у Царство Твоє.

Пом’яни нас, Владико, коли прийдеш у Царство Твоє.

Пом’яни нас, Святий, коли прийдеш у Царство Твоє.

Хор небесний прославляє Тебе й промовляє: «Свят, Свят, Свят Господь Саваоф, повні небо і земля слави Твоєї».

Стих: Приступіть до Нього й просвітіться, і лиця ваші не осоромляться.

Хор небесний прославляє Тебе й промовляє: «Свят, Свят, Свят Господь Саваоф, повні небо і земля слави Твоєї».

Слава…

Хор святих ангелів і архангелів зі всіма Небесними Силами прославляє Тебе й промовляє: «Свят, Свят, Свят Господь Саваоф, повне небо і земля слави Твоєї».

І нині…

Сповідання православної віри Першого Собору (якщо є літургія, в цьому місці не промовляємо, а післяІ нині… читаємо: Полегши, відпусти, прости…;

Вірую в Єдиного Бога Отця, Вседержителя, Творця неба і землі, всього видимого і невидимого.

І в Єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, Єдинородного, що від Отця народився перше всіх віків. Світло віл Світла, Бога Істинного від Бога Істинного, рожденного, несотворенного, єдиносущного і Отцем, що через Нього все сталося.

Він для нас, людей, і ради нашого спасіння зійшов і небес, і воплотився від Духа Святого і Марії Діви, і став чоловіком.

І розіп’ятий був за нас при Понтії Пилаті, і страждав, і був похований.

І воскрес на третій день, як було написано.

І вознісся на небо, і сидінь праворуч Отця.

І знову прийде у славі судити живих і мертвих, і Царству Його не буде кінця.

І в Духа Святого, Господа Животворчого, що від Отця походить, що Йому з Отцем і Сином однакове поклоніння і однакова слава, що говорив через пророків.

В Єдину, Святу, Соборну і Апостольську Церкву. Визнаю одно хрещення на відпущення гріхів. Чекаю воскресіння мертвих.

І життя будучого віку.

Амінь.

Далі:

Полегши, відпусти, прости, Боже, гріхи наші вільні й невільні, які вчинили ми словом чи ділом, свідомо й несвідомо, вдень і вночі, розумом і думкою. Усе нам прости, бо Ти Благий і Чоловіколюбець.

І по Отче наш…

Кондак, глас 3: Діва днесь Превічне Слово…

Господи, помилуй (40 разів).

Потім ця молитва:

Всесвята Тройце, єдиносущна Державо, нероздільне Царство, всякого блага Причино, вияви любов і до мене грішного: зміцни, врозуми серце моє і знищи всю мою скверну; просвіти мою думку, щоб я повсякчас славив, хвалив і поклонявся і промовляв: єдин Свят, єдин Господь, Ісус Христос, у славу Бога Отця. Амінь.

Далі Достойно є… і відпуст дня.

Вечірня ж буває з літургією Василія Великого у свій час.

Псалом 33-й: Благословлю Господа… промовляємо на літургії після заамвонної молитви. Якщо ж літургії не буває, промовляємо тут:

Нехай буде ім’я Господнє благословенним віднині і довіку (тричі).

Слава: і нині.

Псалом 33

Благословлю Господа на всякий час, завжди хвала Йому в устах моїх. Господом буде хвалитися душа моя; нехай почують вірні і звеселяться. Величайте Господа зі мною, і прославмо ім’я Його всі вкупі. Я шукав Господа, і Він почув мене і від усіх скорбот визволив мене. Приступіть до Нього й просвітіться, і лиця ваші не осоромляться. Ось убогий благав, і Господь почув його і від усіх скорбот спас його. Ангел Господній охороняє тих, що бояться Його, і визволяє їх. Споживіть і побачите, що благий Господь. Блажен муж, що уповає на Нього. Бійтеся Господа, всі святі Його, бо не знають нестатку ті, що бояться Його. Багаті зубожіли і зголодніли, а ті, що шукають Господа, не будуть позбавлені всякого блага. Прийдіть, діти, послухайте мене, я страху Господнього навчу вас: Хто з людей бажає жити і бачити дні благі — стримуй язик свій від зла, і уста твої нехай не будуть облесливі. Ухиляйся від всього злого і роби добро, будь мирний і пильнуй того. Очі Господні до праведних і вуха Його до молитви їх. Лице ж Господнє проти тих, що чинять зло, щоб знищити з землі й пам’ять про них. Взивали праведні, і Господь почув їх і від усіх скорбот визволив їх. Близько Господь до скорботних серцем, і смиренних духом Він спасає. Багато скорбот у праведника, та від усіх них визволить його Господь. Господь охороняє всі кості їх, і ні одна з них не зламається. Смерть же грішників люта, і ті, що ненавидять праведного, загинуть. Господь визволить душі рабів Своїх, і не загине ніхто з тих, що уповають на Нього.

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Достойно є… І відпуст.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору