«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиЛітургікон, або Служебник

Відпусти

Як належить виголошувати відпусти

Священик повинен знати, що виголошувати відпуст денний або на свято Богородиці не належить так:

Христос, Істинний Бог наш, молитвами пречистої Своєї Матері, чесного і славного Різдва Її (або Успіння, або Введення та інших свят Її; або святого Іоана Предтечі Різдва, або Усікновення, і інших святих пам’яти або преставлення їх, або явлення і перенесення мощів).

Але, коли свято Богородиці, Її Різдва, або Успіння тощо, належить відпуст виголошувати так:

Христос, Істинний Бог наш, молитвами пречистої Своєї Матері і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

Коли ж святого:

Христос, Істинний Бог наш, молитвами пречистої Своєї Матері і святого апостола (або святителя, або мученика)… (ім’я) і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

Не Різдво бо Богородиці, не Введення або Успіння Її підносимо до Бога на молитву, але саму пресвяту Богородицю.

Також не самі дні святкування або преставлення святих приводимо на молитву до Бога, але їх самих.

Відпусти свят господських

Різдво Христове

На всеношній: Христос, Істинний Бог наш, що для нашого спасіння в вертепі народився і в яслах був положений, молитвами пречистої Своєї Матері, преподобних і богоносних отців наших і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

На Літургії: Христос, Істинний Бог наш, що для нашого спасіння в вертепі народився і в яслах був положений, молитвами пречистої Своєї Матері, святих славних і всехвальних апостолів, святого отця нашого … (ім’я святителя, чия була Літургія) і святого… (ім’я святого, що його храм), преподобних і богоносних отців наших і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

Обрізання Господнє

Христос, Істинний Бог наш, що у восьмий день найменування зволив прийняти ради нашого спасіння, молитвами…

Богоявлення

Христос, Істинний Бог наш, що в Йордані від Іоана зволив хреститися ради нашого спасіння, молитвами…

Стрітення Господнє

Христос, Істинний Бог наш, що на руках праведного Симеона спочивати зволив ради нашого спасіння, молитвами… За Уставом свято Стрітення вважається богородичним…

Квітна неділя

Христос, Істинний Бог наш, що на осля сісти зволив ради нашого спасіння, молитвами…

Увечері: Христос, Істинний Бог наш, Господь, що йде на добровільні муки ради нашого спасіння, молитвами…

Великий Четвер

Христос, Істинний Бог наш, що з надмірної благости найкращу путь смирення нам показав, коли ноги учеників умив, і аж до хреста і погребіння дійшов, молитвами…

Відпуст Святих Страстей

Христос, Істинний Бог наш, що для спасіння світу оплювання, биття, хрест і смерть перетерпів, молитвами…

Велика П’ятниця

Христос, Істинний Бог наш, що для нас, людей, і для нашого спасіння страшні муки, і Животворчий Хрест, і добровільне погребіння тілом прийняти зволив, молитвами…

Воскресіння Христове і ввесь Світлий тиждень

Христос, Істинний Бог наш, що воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим, що в гробах, життя дарував, молитвами…

Вознесіння Господнє

Христос, Істинний Бог наш, що у славі вознісся від нас на небо і сів праворуч Бога і Отця, молитвами…

Зіслання Святого Духа на апостолів (П’ятдесятниця)

Христос, Істинний Бог наш, що в подобі вогненних язиків з Неба послав Пресвятого Духа на святих Своїх учеників і апостолів, молитвами…

Увечері: Христос, Істинний Бог наш, що з Отчого і Божественного лона Себе понизив і з неба на землю зійшов, і все наше єство прийняв і обожествив його, після цього ж на небо знову вознісся і сів праворуч Бога і Отця, а Божественного, і Святого, і Єдиносущного, і Рівносильного, і Рівнославного, і Співвічного Духа послав на святих Своїх учеників і апостолів і цим просвітив їх, а через них і ввесь світ, молитвами пречистої і пренепорочної святої Своєї Матері, святих славних, всехвальних богопроповідників і духоносних апостолів і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

Преображення Господнє Христос, Істинний Бог наш, що на горі Фаворській преобразився в славі перед святими Своїми учениками і апостолами, молитвами…

Відпусти на кожний день усього тижня

Неділя

У суботу на вечірні і у неділю на утрені

Христос, що воскрес із мертвих, Істинний Бог наш, молитвами пречистої Своєї Матері, святих славних і всехвальних апостолів, … (і святого, що його храм, і святого, що його пам’ять у той день), святих і праведних богоотців Іоакима та Анни і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

У неділю на Божественній Літургії

Христос, що воскрес із мертвих, Істинний Бог наш, молитвами пречистої Своєї Матері, святих славних і всехвальних апостолів, і святого отця нашого Іоана, архиєпископа Царгородського, Золотоустого (або — святого отця нашого Василія Великого, архиєпископа Кесарії Каппадокійської), … (і святого, що його храм, і святого, що його пам’ять у той день) і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

Понеділок

У неділю на вечірні та в понеділок на утрені

Христос, Істинний Бог наш, молитвами пречистої Своєї Матері, заступництвом чесних небесних сил безтілесних, святих, славних і всехвальних апостолів, … (і святого, що його храм, і святого, що його пам’ять у той день), святих і праведних богоотців Іоакима та Анни і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

Вівторок

У понеділок на вечірні та у вівторок на утрені

Христос, Істинний Бог наш, молитвами пречистої Своєї Матері, чесного славного пророка, Предтечі і Хрестителя Іоана, святих славних і всехвальних апостолів, … (і святого, що його храм, і святого, що його пам’ять у той день), святих і праведних богоотців Іоакима та Анни і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

Середа

У вівторок на вечірні і в середу на утрені

Христос, Істинний Бог наш, молитвами пречистої Своєї Матері, силою Чесного і Животворчого Хреста, святих славних і всехвальних апостолів, … (і святого, що його храм, і святого, що його пам’ять у той день), святих і праведних богоотців Іоакима та Анни і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

Четвер

У середу на вечірні і в четвер на утрені

Христос, Істинний Бог наш, молитвами пречистої Своєї Матері, святих славних і всехвальних апостолів, святого отця нашого Миколая, архиєпископа Мир-Лікійського, чудотворця,… (і святого, що його храм, і святого, що його пам’ять у той день), святих і праведних богоотців Іоакима та Анни і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

П’ятниця

У четвер на вечірні і в п’ятницю на утрені

Христос, Істинний Бог наш, молитвами пречистої Своєї Матері, силою Чесного і Животворчого Хреста, святих славних і всехвальних апостолів, … (і святого, що його храм, і святого, що його пам’ять у той день), святих і праведних богоотців Іоакима та Анни і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

Субота

У п’ятницю на вечірні і в суботу на утрені

Христос, Істинний Бог наш, молитвами пречистої Своєї Матері, святих славних і всехвальних апостолів, святих славних і добропобідних мучеників, преподобних і богоносних отців наших,… (і святого, що його храм, і святого, що його пам’ять у той день), святих і праведних богоотців Іоакима та Анни і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

На Божественній Літургії протягом цілого тижня бувають відпусти, як написано на вечірні та утрені, додається ж тільки ім’я святого, що його Службу Божу правимо, а саме: святого отця нашого Іоана, архиєпископа Царгородського, Золотоустого, або — святого отця нашого Василія Великого, архиєпископа Кесарії Каппадокійської, або — святого отця нашого Григорія Двоєслова, папи Римського.

Малий відпуст

Протягом цілого тижня на повечір’ї, полуношниці й на часах виголошується малий відпуст:

Христос, Істинний Бог наш, молитвами пречистої Своєї Матері, преподобних і богоносних отців наших і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

У неділю на полуношниці й на часах додається з початку:

Христос, що воскрес із мертвих…

У п’ятницю на вечірні і в суботу на утрені і на Божественній Літургії не належить виголошувати на відпусті: силою Чесного і Животворчого Хреста, тому що в той день ніякої служби Хрестові нема, бо в який день буває спомин і служба Чесного Хреста, тоді і піст є, яку середу і п’ятницю, і в день Воздвиження Чесного Хреста. Так само і в неділю в відпусті Хрест не згадується, бо це не є пісний день. Такого порядку і звичаю додержує Свята Східна Церква у всіх патріярхатах, в монастирях і всюди. Треба і це знати, що де є храм Спаса Христа, Різдва, Богоявлення, Вознесіння тощо, в тижневому відпусті не виголошується ніколи відпусту свята, а тільки в день свята і аж до віддання виголошується святочний відпуст. Протягом же цілого року тільки: Христос, Істинний Бог наш, та інше, залежно від дня.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Сторінки

Важливе

Останні відгуки

Канали RSS

Нагору