«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиЛітургікон, або Служебник

Утреня

Відкривши завісу царських дверей, священик в єпітрахилі й фелоні стає перед св. престолом з кадилом і починає:

Священик: Благословенний Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Читець: Амінь.

Якщо Великий Піст, то після виголосу священика читаються початкові молитви:

Читець: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі. Царю Небесний. Святий Боже. Пресвятая Тройце. Отче наш (стор. 6).

Священик: Бо Твоє є Царство…

Читець: Амінь. Господи помилуй (12 разів). Слава… і нині…

Прийдіть, поклонімось… (тричі).

Коли ж Великого Посту нема, то по благословенні священика:

Читець: Амінь. Прийдіть, поклонімось… (тричі).

Псалом 19

Господь почує тебе в день скорботи. Ім’я Бога Якова заступить Тебе. Він пошле тобі поміч із святині і з Сіону підкріпить тебе. Він спом’яне всі жертви твої і дари твої — всепалення твоє прийме. Господь дасть тобі по серцю твоєму і наміри твої здійснить. Звеселімося ж спасінням і піднесімо прапор в ім’я Бога нашого. Господь задовольнить всі прохання твої. Тепер я знаю, що Господь спасає обранця Свого; з святих небес Своїх відповідає йому могутністю спасаючої правиці Своєї. Безбожні хваляться колісницями та зброєю своєю, а ми хвалимося іменем Господа Бога нашого. Вони хитаються й падають, а ми стоїмо твердо. Господи, спаси царя і вислухай нас, в який би день ми не зверталися до Тебе.

Псалом 20

Господи, силою Твоєю веселиться цар і спасінням Твоїм вельми радується. Ти дав йому бажання серця його і прохання уст його Ти не відкинув. Ти зустрів його благословенням ласкавим і положив на голову його вінець із чистого золота. Життя він просив у Тебе, і Ти дав йому довголіття на віки й віки. Велика слава його в спасінні Твоїм, славою й величністю Ти прикрасив його. Ти дав йому благословення, навіки звеселив його радістю перед лицем Твоїм. Бо цар надіється на Господа і по милості Всевишнього не захитається. Рука Твоя, Господи, знайде всіх ворогів Твоїх, правиця Твоя досягне всіх, що ненавидять Тебе. В часі гніву Твого Ти, як піч, розпалиш їх. У гніві Своїм Господь погубить їх, і поїсть їх вогонь. Ти знищиш плід їх із землі і рід їх з-поміж синів людських. Бо вони замислили ворожнечу проти Тебе — злий намір, якого не можуть здійснити. Ти поженеш їх перед Собою, з луків Твоїх пустиш стріли в лице їх. Піднесися, Господи, силою Твоєю! Будемо співати й прославляти могутність Твою.

Слава… і нині…

Святий Боже… Пресвятая Тройце… Отче наш… (стор. 6).

Священик: Бо Твоє є Царство…

Читець: Амінь.

Тропарі

Тропар, гл. 1: Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє; перемогу побожному народові нашому на супротивників подай і Хрестом Твоїм охороняй нас — оселю Твою.

Слава… Кондак, гл. 4: Ти, що зійшов на хрест з волі Своєї, Христе Боже, даруй щедру Свою ласку Твоїй новій християнській громаді. Звесели силою Твоєю побожний народ наш, подаючи йому перемогу над супротивниками, бо він у поміч має зброю миру, Хрест Твій, — знак перемоги непоборний.

І нині… Заступнице усердна й непохитна, всесвята Богородице, не погордуй, Милосердна, молитвами нашими, зміцни життя християн, спасай побожний народ наш і подай йому з неба перемогу, бо Ти породила Бога, єдина Благословенна.

Священик під час читання псалмів кадить престол, вівтар, іконостас, людей, весь храм і, ставши перед престолом, виголошує єктенію:

Потрійна єктенія

Священик: Помилуй нас, Боже, з великої милости Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.

Люди: Господи, помилуй (тричі).

Диякон: Ще молимось за (все)святішого отця нашого (або — блаженнішого владику нашого) … (ім’я, титул глави Помісної Церкви), і (високо)преосвященнішого владику нашого … (ім’я, титул єпархіяльного архиєрея) і за все у Христі братство наше.

Люди: Господи, помилуй (тричі).

Священик: Ще молимось за боголюбиву і Богом бережену Україну нашу, за уряд, військо і всю людність її, за державність, перемогу, спокій, здоров’я та спасіння їх.

Люди: Господи, помилуй (тричі).

Священик: Ще молимось за всю братію і за всіх християн.

Люди: Господи, помилуй (тричі).

Священик: Бо Ти Милостивий і Чоловіколюбець Бог єси, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь. Іменем Господнім благослови, отче.

Священик: Слава Святій, Єдиносущній, і Животворчій, і Нероздільній Тройці завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

І читаємо Шестипсалміє дуже уважно і з страхом Божим, наче б самі невидимо розмовляли з Христом Богом, молячись за гріхи наші. А священик читає перед престолом ранкові молитви. Після третього псалма він виходить на солею перед царські двері, де й закінчує читання молитов. Якщо служить диякон, то священик, закінчивши молитви, йде у вівтар, якщо ж ні, то залишається на місці і, по закінченні Шестипсалмія, тут же виголошує велику єктенію.

Шестипсалміє

Читець: Слава в вишніх Богу і на землі мир, між людьми благовоління (тричі).

Господи, відкрий уста мої, і язик мій сповістить хвалу Твою (двічі).

Псалом 3

Господи, як намножилось ворогів моїх! Скільки тих, що повстали проти мене! Багато кажуть душі моїй: «Нема йому спасіння в Богові його». Але Ти, Господи, захист мій, Ти слава моя, Ти підносиш голову мою. Голосом моїм кличу я до Господа, і Він чує мене з гори святої Своєї. Я лягаю, і сплю, і встаю, бо Господь захищає мене. Не побоюся я безлічі напасників, що звідусіль нападають на мене. Встань, Господи, і спаси мене, Боже мій, бо Ти поражаєш усіх ворогів моїх і зуби нечестивців сокрушиш. Від Господа спасіння, і над народом Твоїм благословення Твоє.
Я лягаю, і сплю, і встаю, бо Господь захищає мене.

Псалом 37

Господи, не в обуренні Твоїм суди мене і не в гніві Твоїм карай мене. Бо стріли Твої пройняли мене і рука Твоя гнітить мене. Нема цілого місця на тілі моїм від гніву Твого, нема супокою в кістках моїх від гріхів моїх. Бо беззаконня мої перевищили голову мою і, як тягар великий, пригнітили мене. Смердять і гниють рани мої від безумства мого. Я зовсім зігнувся, поник, і цілий день сумуючи ходжу. Бо стегна мої ранами покриті, і нема здорового місця на тілі моїм. Я знемігся і занепав, ридаю від болю серця мого. Господи, перед Тобою всі бажання мої і зітхання мої не втаєні від Тебе. Серце моє стривожене, покинула мене сила моя, і світло очей моїх — і його вже не стало в мене. Друзі мої і приятелі мої одійшли від мене, і родина моя стала осторонь мене. А ті, що шукають душі моєї, поставили сітку на мене, і ті, що бажають загибелі мені, щодня придумують підступи. А я, наче глухий, не чую, і як німий, не відкриваю уст моїх. Я став, як людина, що не чує, і не має чим виправдатися. Бо на Тебе, Господи, моя надія, Ти даси відповідь, Господи, Боже мій. І я сказав: «Нехай не потішаються з мене вороги мої». Я — мов поранений, і болі мої зо мною завжди. Бо провину мою я визнаю і сумую через гріх мій. Вороги ж мої живуть і зміцнюються більше, ніж я, і намножилося тих, що ненавидять мене без вини. Ті, що відплачують мені злом за добре, ворогують проти мене, що я про добро дбаю. Не покинь мене, Господи, Боже мій, не відходь від мене. Поспіши на поміч мені, Господи, Спасителю мій.

Не покинь мене, Господи, Боже мій, не відходь від мене. Поспіши на поміч мені, Господи, Спасителю мій.

Псалом 62

Боже, Боже мій, до Тебе з ранку лину я, жадає Тебе душа моя в землі пустій, сухій та безводній. Як у святиню явився я до Тебе, щоб бачити силу Твою і славу Твою. Бо милість Твоя краща над життя, уста мої прославлятимуть Тебе. Хвалитиму Тебе так, поки й життя мого, і в ім’я Твоє буду підносити руки мої. Як ситтю і маслом наповнюється душа моя і радісним голосом хвалять Тебе уста мої, коли я згадую Тебе на постелі моїй і всі години ночі думаю про Тебе. Бо Ти прийшов на допомогу мені, і в тіні крил Твоїх я радуюся. Лине до Тебе душа моя; правиця Твоя підтримує мене. Ті ж, що даремно шукають душу мою, впадуть у безодню підземну, вразить їх сила меча, здобиччю звірів вони будуть. Цар же звеселиться в Бозі, і радітиме кожний, хто покладається на Нього. Бо замовкнуть уста тих, що говорять неправду.

Всі години ночі думаю про Тебе. Бо Ти прийшов на допомогу мені, і в тіні крил Твоїх я радуюся. Лине до Тебе душа моя; правиця Твоя підтримує мене.

Слава… і нині… Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі). Господи, помилуй (тричі). Слава… і нині…

Псалом 87

Господи, Боже, Спасителю мій, вдень і вночі я благаю Тебе. Нехай дійде до Тебе молитва моя, прихили вухо Твоє до благання мого. Бо переповнена страждань душа моя, і життя моє до смерти наблизилось. Я став як ті, що сходять в могилу, як чоловік, позбавлений сили, кинутий між мертвих, як ті побиті, що лежать у гробах, котрих уже не споминаєш Ти і які від руки Твоєї відкинуті. Положили мене в яму глибоку, у темряву і в тінь смерти. По мені пройшов гнів Твій, і всі хвилі Твої поразили мене. Ти віддалив від мене знайомих моїх, бо став я огидним для них. Я в неволі і не можу вийти. Очі мої знемоглися від горя. Взивав я до Тебе, Господи, кожного дня. До Тебе простягав я руки мої. Хіба для мертвих твориш Ти чудеса? Хіба мертві встануть і будуть славити Тебе? Хіба сповіщатимуть про милість Твою у гробах, і про істину Твою у місці тління? Хіба пізнані будуть у темряві чуда Твої і правда Твоя в землі забуття? Я ж, Господи, благаю Тебе, і зранку молитва моя зустрічає Тебе. Нащо Ти, Господи, відкидаєш душу мою і відвертаєш лице Твоє від мене? Я немічний і в труднощах від юнацтва мого, а несучи кари Твої, я знесилився. По мені пройшов гнів Твій і страхіття Твої пригнітили мене. Вони облягають мене кожний день, як вода, обступають мене всі вкупі. Ти віддалив від мене друга-приятеля і знайомих моїх від моїх страждань.

Псалом 102

Благослови, душе моя, Господа, і вся істото моя — ім’я святеє Його. Благослови, душе моя, Господа, і не забувай усіх добродійств Його. Він прощає всі провини твої і зціляє всі недуги твої. Він звільняє від тління життя твоє, милістю та щедротами вінчає тебе. Він задовольняє добрі бажання твої,  оновиться, як у орла, молодість твоя. Господь творить справедливість і суд усім покривдженим. Він показав путі Свої Мойсеєві; синам Ізраїлевим — діла Свої. Щедрий і милостивий Господь, довготерпеливий і многомилостивий. Не докраю Він гнівається і не навіки карає. Не за беззаконнями нашими вчинив нам і не за гріхами нашими відплатив нам. Бо як високо небо над землею, так велика ласка Його до тих, що бояться Його. Як далеко схід від заходу, так віддалив від нас Бог гріхи наші. Як батько милує дітей, так милує Господь тих, що бояться Його. Бо Він знає істоту нашу, пам’ятає, що ми — порох землі. Людина — як трава, життя її, як квітка польова, цвіте й відцвітає. Повіє вітер над нею — і не стане її, і не знайти вже й місця по ній. Милість же Господня від віку й до віку на тих, що бояться Його. І правда Його на дітях дітей тих, що додержують заповіти Його і пам’ятають заповіді Його, щоб виконувати їх. Господь поставив на небі престол Свій, і над усім володіє Царство Його. Благословіть Господа, всі ангели Його, силою потужні, виконавці слова Його, покірні голосові слів Його. Благословіть Господа, всі воїнства Його, слуги Його, виконавці волі Його. Благословіть Господа, всі створіння Його по всіх місцях володіння Його. Благослови, душе моя, Господа.

По всіх місцях володіння Його благослови, душе моя, Господа.

Псалом 142

Господи! Почуй молитву мою, зглянься на благання моє в істині Твоїй; вислухай мене по правді Твоїй. І не входь у суд з рабом Твоїм, бо не виправдається перед Тобою ніхто з живих. Бо ворог переслідує душу мою, топче в землю життя моє, кинув мене в темряву, як мерців давно померлих. І впав у мені дух мій, стривожилось у мені серце моє. Я згадую дні давні, розважаю про діла Твої і в творінні рук Твоїх повчаюся. До Тебе простягаю руки мої, і душа моя, як земля спрагнена, перед Тобою. Скоро почуй мене, Господи, згасає дух мій. Не відверни лиця Твого від мене, бо уподібнюся тим, що сходять у могилу. Дай мені зрання відчути милість Твою, бо на Тебе уповаю. Вкажи мені, Господи, путь, якою піду, бо до Тебе підношу душу мою. Визволи мене від ворогів моїх, Господи, до Тебе вдаюся, навчи мене творити волю Твою, бо Ти — Бог мій. Дух Твій Милосердний нехай веде мене на землю правди; імени Твого ради, Господи, оживи мене; правдою Твоєю виведи з напасти душу мою, і по милості Твоїй знищ ворогів моїх. І вигуби гнобителів душі моєї, бо я — раб Твій.

Вислухай мене, Господи, по правді Твоїй, і не входь у суд з рабом Твоїм. Дух Твій Милосердний нехай веде мене на землю правди.

Слава… і нині… Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (двічі).

Люди: Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже.

Під час Шестипсалмія священик читає ранкові молитви.

Молитва перша

Дякуємо Тобі, Господи Боже наш, що підняв нас із постель наших і вклав до уст наших слово хвали, щоб вклонятися Тобі і призивати ім’я Твоє Святе; благаємо милосердя Твоє, що його повсякчас виявляв Ти для нашого життя: пошли і нині поміч Свою тим, що стоять перед лицем святої слави Твоєї і сподіваються від Тебе багатої милости; і дай їм, що з страхом і любов’ю завжди Тобі служать, хвалити невимовне милосердя Твоє.

Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва друга

З ночі лине дух наш до Тебе, Боже наш, бо заповіти Твої — світло для нас на землі. Навчи нас чинити справедливе і святе в страсі Твоїм, бо ми прославляємо Тебе, воістину сущого Бога нашого. Нахили вухо Твоє і вислухай нас, і пом’яни, Господи, по імені всіх, що стоять тут і моляться з нами, і спаси їх силою Твоєю. Благослови людей Твоїх і освяти насліддя Твоє. Пошли спокій світові Твоєму, Церквам Твоїм, священикам, країні нашій і всім людям Твоїм.

Бо благословилося і прославилося всечесне і величне ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва третя

З ночі лине дух наш до Тебе, Боже, бо заповіти Твої — світло. Навчи нас, Боже, правди Твоєї, заповідей Твоїх і заповітів Твоїх, просвіти очі думок наших, щоб не заснули ми в гріхах на смерть. Віджени всяку темряву від сердець наших. Даруй нам сонце правди і охорони життя наше печаттю Святого Твого Духа. Направ стопи наші на путь миру. Дай нам бачити ранок і день в радості, щоб ми ранні молитви Тобі приносили.

Бо Твоя влада і Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва четверта

Владико Боже, Святий і Незбагненний, Ти світлу наказав засяяти з темряви, Ти заспокоїв нас у нічному сні і підняв для славлення і благання Твоєї милости; з добросердя Свого прийми нас, що й нині поклоняємось Тобі і по змозі дякуємо Тобі, і подай нам все, що просимо, для спасіння. Покажи нас синами світла і дня та наслідниками вічних Твоїх благ. Пом’яни, Господи, з великого милосердя Твого, і всіх людей Твоїх тут присутніх, які моляться з нами, і всіх братів наших, що на землі, на морі і на всякім місці володіння Твого потребують чоловіколюбства й помочі Твоєї, і всім подай велику милість Твою, щоб завжди спасаючись душею й тілом, ми безбоязно славили дивне і благословенне ім’я Твоє.

Бо Ти єси Бог милости, щедрот і чоловіколюбства, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва п’ята

Скарбе добра, Джерело вічнотекуче, Отче Святий Чудотворче, Всесильний і Вседержителю, всі ми Тобі поклоняємось і Тобі молимось, призиваючи милість Твою і щедроти Твої на поміч і заступництво нашого смирення: пом’яни, Господи, Твоїх рабів; прийми ранішні молитви від усіх нас, як кадило перед Тобою, і жодного з нас не лиши відкинутим, але всім нам пошли щедроти Твої. Пом’яни, Господи, тих, що пильнують і співають на славу Твою і Єдинородного Твого Сина і Бога нашого, і Святого Твого Духа; будь їм помічником і заступником; прийми їх моління в наднебесний і мисленний Твій жертовник.

Бо Ти єси Бог наш, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва шоста

Дякуємо Тобі, Господи Боже спасіння нашого, бо Ти все чиниш для добра життя нашого, щоб ми завжди підносили очі до Тебе, Спаса і Доброчинця душ наших; бо Ти дав нам відпочинок в минулу пору ночі, і підняв нас з ложа нашого, і поставив на поклоніння чесному імені Твоєму. Тому молимо Тебе, Господи: подай нам благодать і силу, щоб ми сподобилися співати Тобі розумно і молитися безперестанно, в страсі і трепеті дбаючи про своє спасіння заступництвом Христа Твого. Пом’яни, Господи, і тих, що вночі до Тебе взивають, вислухай їх і помилуй, впокори під ноги їхні невидимих і войовничих ворогів.

Бо Ти єси Цар світу і Спас душ наших, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва сьома

Боже і Отче Господа нашого Ісуса Христа, Ти підняв нас з ложа нашого і зібрав нас на час молитви. Дай нам благодать відкривати уста наші, і прийми наші посильні подяки та навчи нас заповітів Твоїх, бо молитися, як подобає, ми не знаємо, коли Ти, Господи, Святим Твоїм Духом не наставиш нас. Тому молимо Тебе: якщо ми нагрішили аж до цього часу словом, чи ділом, чи думкою, з волі чи з неволі, — полегши, відпусти, прости. Бо якщо на беззаконня зважатимеш, Господи, Господи, хто ж устоїть? Та в Тебе визволення є: Ти єси Єдин Святий, Помічник сильний, Оборонець життя нашого, і про Тебе ми співаємо завжди.

Нехай буде влада Царства Твого благословенна і прославлена, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва восьма

Господи Боже наш, Ти відігнав від нас сонну байдужість і зібрав нас покликом святим, щоб і вночі здіймали ми руки наші і прославляли Тебе за суд Твій праведний. Прийми благання наші, молитви, хваління, нічні служби, і дай нам, Боже, віру бездоганну, надію міцну, любов нелицемірну, благослови наші входи й виходи, вчинки, діла, слова, помисли; і дай нам дочекати початку дня, хвалячи, славлячи, благословляючи доброту Твого невимовного милосердя.

Бо благословилося всесвяте ім’я Твоє, і прославилося Царство Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва дев’ята

Засвіти в серцях наших, Чоловіколюбче Владико, нетлінне світло богопізнання Твого, і відкрий мисленні очі наші на розуміння євангельської проповіди Твоєї. Всели в нас страх блаженних заповідей Твоїх, щоб ми, подолавши всі тілесні похоті, провадили духовне життя, і думали, і чинили все угодне Тобі.

Бо Ти єси освячення наше, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва десята

Господи Боже наш, Ти дарував людям прощення через покаяння і, як приклад визнання гріхів і сповідання їх, показав нам покаяння пророка Давида. Сам, Владико, з великої ласки Твоєї, помилуй і нас, що у многі і тяжкі провини впали, і з безмежного милосердя Твого очисти беззаконня наші, бо згрішили ми, Господи, проти Тебе, що знаєш невідоме і таємне серця людського і єдиний маєш владу відпускати гріхи. Серце ж чисте створивши в нас і Духом могутнім укріпивши нас, і радість спасіння Твого показавши нам, не відкинь нас від лиця Твого, але сподоби, як Благий і Чоловіколюбець, аж до останнього зітхання нашого приносити Тобі жертву правди і дари на святих Твоїх жертовниках.

Милістю і милосердям, і чоловіколюбством Єдинородного Сина Твого, що з Ним благословен єси з Пресвятим і Благим і Животворчим Твоїм Духом, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва одинадцята

Боже, Боже наш, що з волі Своєї духовні й розумні сили сотворив єси, — молимо Тебе і благаємо Тебе, прийми посильну хвалу нашу з усіма творіннями Твоїми і подай багаті дари Твоєї благости, бо Тобі вклоняється кожний рід небесних і земних і підземних, і все, що дише, і всяке творіння прославляє незбагненну славу Твою, бо Ти один Бог Істинний і Многомилостивий.

Бо Тебе славлять усі сили небесні, і Тобі ми славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва дванадцята

Хвалимо Тебе, в піснях славимо і дякуємо Тобі, Боже отців наших, що Ти відвів тінь ночі і знову показав нам світ денний. Але благаємо Твою добросердечність: очисти гріхи наші і прийми моління наші з великого милосердя Твого; бо ми вдаємося до Тебе, Милостивого і Всесильного Бога: засвіти в серцях наших істинне сонце правди Твоєї, просвіти розум наш і всі почуття охорони, щоб побожно ходячи, як удень, путями заповідей Твоїх, осягнули ми життя вічне, — бо в Тобі джерело життя, — і сподобилися насолоди неприступного Твого світла.

Бо Ти єси Бог наш, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Велика або мирна єктенія

Диякон: В спокої Господеві помолімось.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: За мир з неба і спасіння душ наших Господеві помолімось.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: За спокій всього світу, за добрий стан святих Божих Церков і за з’єднання всіх Господеві помолімось.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: За святий храм цей і тих, що з вірою, побожністю та страхом Божим входять до нього, Господеві помолімось.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: За (все)святішого отця нашого (або — блаженнішого владику нашого)… (ім’я, титул глави Помісної Церкви), і (високо)преосвященнішого владику нашого … (ім’я, титул єпархіяльного архиєрея), чесне пресвітерство, у Христі дияконство, за ввесь причет і людей Господеві помолімось.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: За боголюбиву і Богом бережену Україну нашу, за уряд та військо її Господеві помолімось.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: За місто наше (або — село наше, святий монастир наш) і за всяке місто, село і країну і за тих, що по вірі живуть у них, Господеві помолімось.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: За добре поліття, за врожай плодів земних і за часи спокійні Господеві помолімось.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: За подорожніх на воді, на землі і в повітрі; за недужих, знеможених та поневолених і за спасіння їх Господеві помолімось.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: Щоб визволитися нам від усякої журби, гніву, небезпеки та недолі, Господеві помолімось.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: Пресвяту, пречисту, преблагословенну, славну Владичицю нашу Богородицю і Вседіву Марію зо всіма святими пом’янувши, самі себе і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.

Люди: Тобі, Господи.

Священик: Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Бог Господь

Диякон (на солеї): Бог Господь і з’явився нам; благословен, хто йде в ім’я Господнє.

Люди: Бог Господь і з’явився нам; благословен, хто йде в ім’я Господнє (повторюють чотири рази на голос тропаря, а диякон виголошує стихи).

Стих 1: Прославляйте Господа, бо Він Милосердний, бо повіки ласка Його.

Стих 2: Обступили й оточили мене, я ж іменем Господнім переміг їх.

Стих 3: Не умру, а житиму і повідатиму про діла Господні.

Стих 4: Камінь, що занедбали будівничі, став в основу вугла. Від Господа це сталося, і дивне воно в очах наших.

Тропарі

Після «Бог Господь» співають тропар дня, двічі, і богородичний на глас тропаря. А коли припадають два тропарі, то перший співається двічі, потім другий і богородичний (або як належить за Уставом).

Алилуя

А коли є «Алилуя» або Велика Чотиридесятниця, то по великій єктенії співаємо на черговий голос:

Диякон (на солеї): Алилуя, алилуя, алилуя.

Люди: Алилуя, алилуя, алилуя (повторюють чотири рази на голос тропаря, а диякон виголошує стихи).

Стих 1: Від ночі лине дух наш до Тебе, Боже, бо заповіти Твої — світло на землі.

Стих 2: Навчіться правди, ті, хто живе на землі.

Стих 3: Заздрість охопить людей ненавчених.

Стих 4: Упокори їх, Господи, упокори славних землі.

По цьому зараз же тропарі Троїчні на відповідний голос, крім суботи, а в суботу — тропарі заупокійні (в службі за упокій).

Кафизми

І читаємо кафизми з Псалтиря та сідальні по черзі їх. По прочитанні однієї кафизми диякон виголошує малу єктенію:

Мала єктенія 1

Диякон: Ще і ще в спокої Господеві помолімось.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: Пресвяту, пречисту, преблагословенну, славну Владичицю нашу Богородицю і Вседіву Марію зо всіма святими пом’янувши, самі себе і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.

Люди: Тобі, Господи.

Священик: Бо Твоя є влада і Твоє Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

І сідальний свята чи святого.

По прочитанні другої кафизми — мала єктенія і виголос:

Мала єктенія 2

Священик: Бо Ти Благий і Чоловіколюбний Бог єси, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

І другий сідальний свята чи святого.

Далі співається Полієлей (псалми 134 та 135) або 17-та кафизма («Непорочні»). Після цього в неділю співається «Ангельський собор…» («Благословен єси Господи…»), а у свята (після Полієлею) — величання. Під час цих піснеспівів чиниться кадіння всього храму, починаючи з вівтаря.

Полієлей і «Ангельський собор…»

Люди: Хваліть ім’я Господнє, хваліть раби Господа. Алилуя (тричі).

Ви, що стоїте у храмі Господнім, у дворах дому Бога нашого. Алилуя (тричі).

Господи, ім’я Твоє повік, і пам’ять про Тебе з роду в рід. Алилуя (тричі).

Благословен Господь від Сіону, що живе в Єрусалимі. Алилуя (тричі).

Прославляйте Господа, бо Він Милосердний, бо повіки ласка Йога Алилуя (тричі).

Утвердив землю на водах, бо повіки ласка Його. Алилуя (тричі).

І визволив нас від ворогів наших, бо повіки ласка Його. Алилуя (тричі).

Прославляйте Бога Небесного, бо повіки ласка Його. Алилуя (тричі).

Тропарі гл. 5 (співаються тільки в неділю).

Благословен єси, Господи, навчи мене заповітів Твоїх.

Ангельський собор здивувався, бачучи, що Ти, Спасе, мертвим став, але смерти силу зруйнував, і з Собою Адама воскресив, і з пекла всіх визволив.

Благословен єси, Господи, навчи мене заповітів Твоїх.

«Нащо ви, учениці, змішуєте миро зі сльозами жалю?» — Запитав мироносиць ангел, що сяяв у гробі — «Дивіться на гріб і зрозумійте, що Спас воскрес із гробу».

Благословен єси, Господи, навчи мене заповітів Твоїх.

Рано на світанку мироносиці поспішали до гробу Твого, плачучи, але з’явився їм ангел і провістив: «Пора голосіння минула, не плачте; про воскресіння ж звістіть апостолам!»

Благословен єси, Господи, навчи мене заповітів Твоїх.

Мироносиці-жінки, що з миром прийшли до гробу Твого, Спасе, ридали. Ангел же їм сказав, мовивши: «Чому між мертвими Живого шукаєте? Він, як Бог, воскрес із гробу».

Слава… Поклонімось Отцю, і Його Сину, і Святому Духові та з серафимами заспіваймо Святій Тройці в єдиній істоті: Свят, Свят, Свят єси, Господи.

І нині.. Коли Ти, Діво, породила Життядавця, то Адама від гріхів визволила, замість туги радість Єві подала, а тих, що втратили життя, знову повернув до нього Той, Хто тіло прийняв від Тебе, Бог і Чоловік.

Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі).

Мала єктенія 3

По єктенії — виголос:

Священик: Бо благословилося ім’я Твоє і прославилося Царство Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Іпакої і антифони ступеневі

Іпакої й антифони ступеневі на відповідний голос. На свята — антифон ступеневий, гл. 4:

Люди: Від юности моєї перемагає мене багато пристрастей, але Сам захисти мене і спаси, Спасе мій.

Ненависники Сіону, посоромтеся Господа, бо, як трава вогнем, будете ви знищені.

Слава… і нині… Святим Духом всяка душа відживляється і чистотою підноситься, освітлюється єдністю Тройці священнотайно.

Читання Євангелія

Диякон: Будьмо уважні

Священик: Мир усім.

Диякон: Премудрість. Будьмо уважні

І виголошується прокимен недільний або свята.

Прокимни недільні

Голос 1. Нині воскресну, — говорить Господь, — стану спасінням і не завагаюся в нім (Пс. 11:6).

Стих: Слова Господні — слова чисті (Пс. 11:7).

Голос 2. Встань, Господи, Боже мій, на суд, що заповідав Ти, і громади народів обступлятьТебе (Пс. 7:7–8).

Стих: Господи, Боже мій, на Тебе надіюся: спаси мене (Пс. 7:2).

Голос 3. Скажіть народам, що Господь воцарився, бо Він створив світ, який не похитнеться (Пс. 95:10).

Стих: Заспівайте Господеві пісню нову, співай Господеві, вся земле (Пс. 95:1).

Голос 4. Воскресни, Господи, поможи нам і визволи нас імени Твого ради (Пс. 43:27).

Стих: Боже, вухами нашими чули ми, і батьки наші розповідали нам  (Пс. 43:2).

Голос 5. Воскресни, Господи Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, бо Ти царствуєш повіки (Пс. 9:33, 37).

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповім про всі чудеса Твої (Пс. 9:2).

Голос 6. Господи, піднеси силу Твою і прийди спасти нас (Пс. 79:3).

Стих: Вислухай, Пастирю Ізраїля, що провадиш Йосифа, наче ягня (Пс. 79:2).

Голос 7. Воскресни, Господи Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця (Пс. 9:33).

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповім про всі чудеса Твої (Пс. 9:2).

Голос 8. Царюватиме Господь повік, Бог твій, Сіоне, з роду в рід (Пс. 145:10).

Стих: Хвали, душе моя, Господа. Буду хвалити Господа, поки життя мого (Пс. 145:1).

Далі диякон біля престолу підносить орар і виголошує:

Диякон: Господеві помолімось.

Люди: Господи, помилуй.

Священик: Бо Ти Святий єси, Боже наш, і в святині перебуваєш, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Диякон: Все, що дише, нехай хвалить Господа.

Люди: Все, що дише, нехай хвалить Господа.

Диякон (стих): Хваліть Бога у святині Його, хваліть Його у твердині сили Його.

Люди: Все, що дише, нехай хвалить Господа.

Диякон: Все, що дише,

Люди: нехай хвалить Господа.

Диякон: І щоб сподобитися нам вислухати святого Євангелія, Господа Бога молімо.

Люди: Господи, помилуй (тричі).

Диякон: Премудрість. Станьмо побожно. Вислухаймо святе Євангеліє.

Священик: Мир усім.

Люди: І духові твоєму.

Священик: Від … (ім’я євангелиста) святого Євангелія читання.

Люди: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.

Диякон: Будьмо уважні.

Священик читає Євангеліє: якщо в неділю, то порядкове, якщо в інші дні — святого або свята. По Євангелію:

Люди: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.

В недільні дні Євангеліє читається на солеї лицем до народу, а в інші свята — серед народу в храмі. По прочитанні священик переносить Євангеліє на тетрапод для цілування вірними. Перед Євангелієм несе братчик свічника, лишаючи його за тетраподом аж до часу, коли Євангеліє береться з тетраподу, — по другій єктенії на канонах або після великого славослов’я. Священик, коли вносить Євангеліє до вівтаря, то із царських дверей благословляє ним людей.

Воскресна пісня

Воскресіння Христове бачивши, поклонімось святому Господеві Ісусу, Єдиному Безгрішному. Хресту Твоєму поклоняємось, Христе, і святеє воскресіння Твоє оспівуємо і славимо. Бо Ти єси Бог наш, крім Тебе, іншого не знаємо, ім’я Твоє призиваємо. Прийдіть, усі вірні, поклонімось святому Христовому воскресінню, бо через Хрест прийшла радість усьому світові. Повсякчас благословляючи Господа, оспівуємо воскресіння Його, бо, перетерпівши розп’яття, Він смертю смерть переміг.

Псалом 50

Помилуй мене (стор. 34).

Слава… Молитвами апостолів, Милостивий, очисти безліч гріхів наших.

І нині. Молитвами Богородиці, Милостивий, очисти безліч гріхів наших.

Помилуй мене, Боже, з великої ласки Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої.

Далі — у неділю (а у свято — стихира свята):** Воскрес Ісус із гробу, як і провістив, дарував нам життя вічне і велику милість.

В неділі Митаря і фарисея, Блудного сина, М’ясопусну, Сиропусну і до П’ятої неділі Великого посту співаємо на Слава…, замість «Молитвами апостолів», — «Покаяння відкрий мені двері, Життядавче». І на І нині…: «На стежку спасіння». Далі «Помилуй мене, Боже» і «Багато заподіяних мною гріхів».

Диякон: Спаси, Боже, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє, навідай світ Твій милістю і милосердям, зміцни силу християн православних і пошли нам милості Твої багаті молитвами всепречистої Владичиці нашої Богородиці і Вседіви Марії; силою Чесного і Животворчого Хреста; заступництвом чесних небесних сил безтілесних; чесного славного пророка, Предтечі й Хрестителя Іоана; святих славних і всехвальних апостолів; святих отців наших і вселенських великих учителів і святителів: Василія Великого, Григорія Богослова й Іоана Золотоустого; святого отця нашого Миколая, архиєпископа Мир-Лікійського, чудотворця; святих рівноапостольних Мефодія й Кирила, учителів слов’янських; святого благовірного і рівноапостольного великого князя Володимира і блаженної великої княгині Ольги; святих отців наших митрополитів Київських: Михаїла, Іларіона, Макарія, Петра, Олексія, Петра; Феодосія Чернігівського, Димитрія Ростовського, Інокентія Іркутського, Йоасафа Білгородського та Іоана Тобольського; святих славних і добропобідних мучеників; святого великомученика Юрія Переможця, святої великомучениці Варвари, святих благовірних князів-страстотерпців Бориса, Гліба та Ігоря; святого преподобномученика Афанасія, ігумена Берестейського; Миколи, князя Луцького; Макарія Канівського; Феодора, князя Острозького; святої Юліянії, княжни Ольшанської святих віденських мучеників Антонія, Іоана і Євстафія; преподобних отців наших Антонія і Феодосія та інших чудотворців Печерських; преподобного Іова, ігумена і чудотворця Почаївського; всіх святих, на землі Українській прославлених, і святих (храму і дня); святих і праведних богоотців Іоакима і Анни і всіх святих, — молимо Тебе, Многомилостивий Господи, вислухай нас грішних, що молимось Тобі, і помилуй нас.

Люди: Господи, помилуй (12 разів).

Священик: Милістю і щедротами, і чоловіколюбством Єдинородного Сина Твого, що з Ним благословен єси, з Пресвятим і Благим і Животворчим Твоїм Духом, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Канон

Співаються канони: недільний, хрестовоскресний, богородичний або святковий.

Після 3-ої пісні — мала єктенія і виголос:

Священик: Бо Ти єси Бог наш, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Потім сідільний за Мінеєю.

Після 6-ої пісні — мала єктенія і виголос:

Священик: Бо Ти єси Цар спокою і Спас душ наших, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Далі кондак та ікос і читання з Синаксарія.

По 8-ій пісні:

Люди: Хвалимо, благословимо, поклоняємось Господеві, оспівуючи і прославляючи Його по всі віки.

Диякон кадить святу трапезу, стає з кадилом перед образом Божої Матері, кадить і виголошує:

Диякон: Богородицю і Матір Світла в піснях звеличаймо.

Люди: Величає душа моя Господа, і зрадувався дух мій Богові Спасу моєму.

Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, дійсну Богородицю, Тебе величаємо (після кожного стиха).

Що зглянувся на покірливість раби Своєї, ось бо віднині ублажатимуть мене всі роди. Чеснішу…

Велике бо вчинив мені Всемогутній, і святе ім’я Його. Милосердя Його з роду в рід на тих, що бояться Його. Чеснішу…

Виявив могутність руки Своєї, розкидав гордих в помислах сердець їх. Чеснішу…

Могутніх скинув з престолів, підняв угору смиренних; наситив благами голодних, багатих же відіслав з порожніми руками. Чеснішу…

Він пригорнув Ізраїля, слугу Свого, згадавши Своє милосердя, як обіцяв був батькам нашим — Авраамові і його потомству повіки. Чеснішу…

При цьому співі чиниться кадіння іконостасу, тетраподу і людей. Замість «Чеснішу» співаємо приспіви і ірмос 9-ої пісні в такі дні: 1) у день Пасхи і всі дні Пасхального тижня; 2) у великі Господні свята: Різдво Христове, Богоявлення, Вознесіння, Преображення і Воздвиження Чесного Хреста, а також на Стрітення.

Замість «Чеснішу» співаємо тільки ірмос 9-ої пісні в такі дні 1) у дні від суботи Лазаря до Пасхи; 2) у неділі Квітну, ап. Фоми, Мироносиць, Розслабленого, Самарянки, Сліпого і П’ятдесятниці; 3) в Преполовення і віддання його; 4) в понеділок Святого Духа; 5) в віддання П’ятдесятниці.

В неділю після канонів — мала єктенія і виголос:

Священик: Бо Тебе хвалять усі сили небесні, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Світильні

У неділю:

Диякон: Свят Господь Бог наш.

Люди: Свят Господь Бог наш (співають за кожним стихом на голос прокимна утрені).

Стих: Бо Свят Господь Бог наш.

Стих: Над усіма людьми Бог наш.

І тоді люди співають воскресний світильний.

В свята, передсвяття й посвяття співаються відразу світильні свята. В інші дні після канону співають «Достойно є» та світильні.

Хвалітні

Псалом 148

Люди: Все, що дише, нехай хвалить Господа. Хваліть Господа з небес! Хваліть Його у вишніх Тобі належить пісня Богові.

Хваліть Його всі, ангели Його, хваліть Його, всі сили Його. Тобі належить пісня Богові.

Хваліть Його, сонце й місяць, хваліть Його, всі зорі й світло. Хваліть Його, небеса небес і вода, що вище небес. Нехай хвалять ім’я Господнє, бо Він промовив — і сталося. Він повелів — і створилося. Поставив їх на віки вічні; дав їм закон, що не перейде. Хваліть Господа на землі, всі моря, всі риби і всі безодні. Хваліть Його, вогонь, град, сніг, туман, вітер буйний, що чините волю Його. Хваліть Його, гори і всі горби, дерева плодові і всі ліси, звірі і всі тварини, всі плазуни і птахи крилаті, царі земні і всі народи; князі і всі судді, юнаки й діви, старі з молодими — нехай хвалять ім’я Господнє, бо прославилось ім’я Його Одного. Слава Його на небі і на землі Він підніс силу народу Свого, славу всіх святих Своїх, людей Ізраїлевих, Йому близьких.

Псалом 149

Співайте Господеві пісню нову! Хвала Йому в Церкві преподобних Його. Нехай звеселиться Ізраїль Сотворителем своїм, сини Сіону нехай возрадуються Царем своїм. Нехай хвалять ім’я Його хором, під тимпани і з гуслями нехай співають Йому. Бо любить Господь народ Свій і покірних підносить до спасіння. Нехай звеличаться преподобні у славі і зрадіють в оселях своїх. Нехай буде хвала Богові в устах їх, і мечі двосічні в руках їх, щоб учинити помсту над нечестивими і кару над беззаконними, зв’язати царів їх путами, і славних їх — кайданами залізними.

(На 6 стихир:) Вчинити над ними суд написаний. Слава ця буде всім святим Його.

Псалом 15

Хваліть Бога у святині Його, хваліть Його у твердині сили Його.

(На 4 стихири:) Хваліть Його в могутності сили Його; хваліть Його за безмежну величність Його.

Хваліть Його голосом сурми; хваліть Його на псалтирі та гуслях.

(На 2 стихири:) Хваліть Його хором під тимпани; хваліть Його на струнах і органах.

Хваліть Його на кимвалах милозвучних; хваліть Його на органах і з співами. Все, що дише, нехай хвалить Господа.

Гл. 2: Преблагословенна єси, Богородице Діво, бо Той, Хто тіло прийняв від тебе, пекло полонив, Адама викликав, прокляття знищив, Єву звільнив, смерть умертвив і нас оживив. Тому, співаючи, виголосимо: благословен Христос Бог, що так благозволив, слава Тобі.

Священик: Слава Тобі, що показав нам світло!

Велике славослов’я

Люди: Слава в вишніх Богу, і на землі мир, між людьми благовоління. Хвалимо Тебе, благословимо Тебе, поклоняємось Тобі, прославляємо Тебе, дякуємо Тобі ради великої слави Твоєї. Господи, Царю Небесний, Боже Отче, Вседержителю, Господи, Сину Єдинородний, Ісусе Христе, і Святий Душе. Господи Боже, Агнче Божий, Сину Отця, Ти, що береш гріхи світу, помилуй нас. Ти, що береш гріхи світу, прийми молитву нашу. Ти, що сидиш праворуч Отця, помилуй нас. Бо Ти Єдиний Святий, Ти Єдиний Господь, Ісус Христос, задля слави Бога Отця. Амінь. Повсякчас благословлятиму Тебе і вихвалятиму ім’я Твоє поки віку і на віки вічні.

Сподоби, Господи, в день цей без гріха зберегтися нам. Благословен єси, Господи, Боже отців наших, і хвальне, і прославлене ім’я Твоє навіки. Амінь. Нехай буде, Господи, милість Твоя на нас, бо ми надіємось на Тебе.
Благословен єси, Господи, навчи мене заповітів Твоїх (тричі).

Господи, пристановищем нашим був Ти від роду й до роду. Я сказав: Господи, помилуй мене, зціли душу мою, бо нагрішив я перед Тобою. Господи, до Тебе вдаюсь, навчи мене творити волю Твою, бо Ти Бог мій, бо в Тобі джерело життя; в сяйві Твоєму побачимо світ. Нехай завжди буде милість Твоя на тих, що визнають Тебе.

Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас (тричі).

Слава… і нині…

Святий Безсмертний, помилуй нас.

Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас.

Тоді у свята тропарі за Уставом. У неділю — тропар воскресний відповідно до голосу.

Тропарі воскресні

(Голос 1, 3, 5, 7) Тропар, гл. 1: Удень спасіння світу співаймо воскреслому із гробу і Начальнику життя нашого; зруйнував бо Він смертю смерть, перемогу подав нам і велику милість.

(Голос 2, 4, 6, 8) Тропар, гл. 2: Воскрес із гробу і кайдани пекельні розірвав єси, зруйнував єси і осудження на смерть, Господи, всіх від сітей ворожих визволивши, явивши Себе апостолам Твоїм, послав єси їх на проповідь і ними мир Твій дав єси світові, Єдиний Многомилостивий.

Потрійна єктенія

Диякон: Помилуй нас, Боже, з великої милости Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.

Люди: Господи, помилуй (тричі).

Диякон: Ще молимось за (все)святішого отця нашого (або — блаженнішого владику нашого) … (ім’я, титул глави Помісної Церкви), і (високо)преосвященнішого владику нашого … (ім’я, титул єпархіяльного архиєрея), і за все у Христі братство наше.

Люди: Господи, помилуй (тричі).

Диякон: Ще молимось за боголюбиву і Богом бережену Україну нашу, за уряд, військо і всю людність її, за державність, перемогу, спокій, здоров’я та спасіння їх, щоб Господь Бог допомагав нам у всьому та охороняв від усякого ворога і супротивника.

Люди: Господи, помилуй (тричі).

Диякон: Ще молимось за святіших патріярхів православних, за благочестивих і повікнезабутніх князів і гетьманів наших, за вікопомних фундаторів святого храму (в монастирі — святого монастиря) цього і всіх православних отців і братів наших, що тут і повсюди давніше спочили.

Люди: Господи, помилуй (тричі).

Диякон: Ще молимось про милість, життя, мир, здоров’я, спасіння, Боже завітання, прощення і відпущення гріхів рабів Божих, парафіян святого храму цього (в монастирі — братії святого монастиря цього).

Люди: Господи, помилуй (тричі).

Диякон: Ще молимось за тих, що дари приносять і добро діють у святому і всечесному храмі цьому, за тих, що працюють, співають, і за всіх присутніх людей, що сподіваються від Тебе великої і багатої милости.

Люди: Господи, помилуй (тричі).

Священик: Бо Ти Милостивий і Чоловіколюбець Бог єси, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Благальна єктенія

Диякон: Доповнімо ранішню молитву нашу і Господеві.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.

Люди: Господи, помилуй.

Диякон: Дня всього звершеного, святого, спокійного і безгрішного у Господа просімо.

Люди: Подай, Господи.

Диякон: Ангела спокою, вірного провідника, охоронителя душ і тіл наших у Господа просімо.

Люди: Подай, Господи.

Диякон: Прощення і відпущення гріхів та провин наших у Господа просімо.

Люди: Подай, Господи.

Диякон: Доброго і пожиточного для душ наших і спокою для світу у Господа просімо.

Люди:  Подай, Господи.

Диякон: Останок життя нашого в спокої та покаянні скінчити у Господа просімо.

Люди: Подай, Господи.

Християнського кінця життя нашого, безболісного, бездоганного, спокійного, і доброї відповіді на страшному суді Христовім просімо.

Люди: Подай, Господи.

Диякон: Пресвяту, пречисту, преблагословенну, славну Владичицю нашу Богородицю і Вседіву Марію зо всіма святими пом’янувши, самі себе і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.

Люди: Тобі, Господи.

Священик: Бо ти єси Бог милости, щедрот і чоловіколюбства, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Священик: Мир усім.

Люди: І духові твоєму.

Диякон: Голови наші вклонімо перед Господом.

Люди: Тобі, Господи.

Голововклонна молитва

Господи Святий, що на небі перебуваєш і смиренних доглядаєш, і всевидячим оком Твоїм все творіння бачиш, перед Тобою вклонилися ми душею й тілом, і молимось Тобі: простягни невидиму руку Твою з святої оселі Твоєї і поблагослови всіх нас; і якщо згрішили чимось вільно чи невільно, — прости, як Бог Благий і Чоловіколюбець, подаючи нам добро земне й небесне.

Священик: Бо Тобі належить милувати і спасати нас, Боже наш, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Відпуст

Диякон: Премудрість.

Люди: Благослови.

Священик: Благословенний Христос Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь. Утверди, Боже, святу православну віру і всіх православних християн на віки вічні.

Священик: Пресвятая Богородице, спаси нас.

Люди: Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, дійсну Богородицю, Тебе величаємо.

Священик: Слава Тобі, Христе Боже, надіє наша, слава Тобі.

Люди: Слава… і нині… Господи, помилуй (тричі). Благослови.

Священик: Христос, ( у неділю — що воскрес із мертвих), Істинний Бог наш, молитвами пречистої Своєї Матері, святих, славних і всехвальних апостолів, … (і святого, що його храм, і святого, що його пам’ять у той день святкуємо), святих і праведних богоотців Іоакима і Анни, преподобних і богоносних отців наших і всіх святих помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

Люди: Амінь. (Все)святішого отця нашого (або — блаженнішого владику нашого) … (ім’я, титул глави Помісної Церкви), і (високо)преосвященнішого владику нашого… (ім’я, титул єпархіяльного архиєрея), настоятеля і парафіян святого храму цього, і всіх православних християн, Господи, збережи на многії літа!

Після відпусту священик іде до вівтаря. Царські двері й завіса зариваються, священик здіймає з себе фелон, а читець читає перший час.

Мале славослов’я

Під час Великого посту або іншого дня, що не має великого славослов’я, після псалма 150 виголос:

Священик: Тобі слава належить, Господи Боже наш, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Священик: Слава Тобі, що показав нам світло.

Люди: Слава в вишніх Богу, і на землі мир, між людьми благовоління. Хвалимо Тебе, благословимо Тебе, поклоняємось Тобі, прославляємо Тебе, дякуємо Тобі ради великої слави Твоєї Господи, Царю Небесний, Боже, Отче Вседержителю, Господи, Сину Єдинородний, Ісусе Христе, і Святий Душе. Господи Боже, Агнче Божий, Сину Отця, Ти, що береш гріхи світу, помилуй нас. Ти, що береш гріхи світу, прийми молитву нашу. Ти, що сидиш праворуч Отця, помилуй нас. Бо Ти Єдиний Святий, Ти Єдиний Господь, Ісус Христос, задля слави Бога Отця. Амінь. Повсякденно благословлятиму Тебе і вихвалятиму ім’я Твоє поки віку і на віки вічні. Господи, пристановищем нашим був Ти від роду й до роду. Я сказав: Господи, помилуй мене, зціли душу мою, бо нагрішив я перед Тобою. Господи, до Тебе вдаюсь, навчи мене творити волю Твою, бо Ти Бог мій, бо в Тобі джерело життя; в сяйві Твоєму побачимо світло. Нехай завжди буде милість Твоя на тих, що визнають Тебе.

Сподоби, Господи, в день цей без гріха зберегтися нам. Благословен єси, Господи, Боже отців наших, і хвальне, і прославлене ім’я Твоє навіки. Амінь. Нехай буде, Господи, милість Твоя на нас, бо ми надіємось на Тебе. Благословен єси, Господи, навчи мене заповітів Твоїх. Благословен єси, Владико, врозуми мене заповітами Твоїми. Благословен єси, Святий, просвіти мене заповітами Твоїми. Господи, милість Твоя повік, не відкинь творіння рук Твоїх. Тобі належить хвала, Тобі належить співання. Тобі слава належить, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Благальна єктенія. Далі — стихири стиховні.

Стих 1: І наповни нас вранці милости Твоєї, і зрадіємо та звеселимось. Звесели нас у всі дні наші —за ті дні, коли Ти упокорював нас, за літа, коли ми бачили лихо. І покажи рабам Твоїм творіння Твоє, а величність Твою — синам їх (Пс. 89:14–16).

Стих 2: І нехай буде сяйво Господа Бога нашого на нас, і в ділах рук наших нам поможи, і діла рук наших на добро наведи.

Слава… Самогласний. і нині… Богородичний.

Після стиховних читаємо: Добре є прославляти Господа й співати імені Твоєму, Всевишній, повідати вранці про милість Твою, і щоночі — про істину Твою.

Святий Боже… Пресвятая Тройце… Отче наш… (стор. 6).

Священик: Бо Твоє є Царство…

Читець: Амінь.

Закінчення постової утрені

У Великий піст утреня закінчується так

Читець: Стоячи в храмі слави Твоєї, Богородице, себе на небі уявляємо. Ти, Двері Небесні, відкрий нам двері милости Твоєї.

Господи, помилуй (40 разів). Слава… і нині… Чеснішу…

Іменем Господнім благослови, отче.

Священик: Благословенний Христос Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Читець: Амінь. Небесний Царю, вірних людей зміцни, народи втихомир, світ заспокой, святий храм цей в добрі збережи. Раніш померлих отців і братів наших в оселях праведників осели, і нас після покаяння і сповіди прийми, бо Ти Благий і Чоловіколюбець.

Молитва прп. Єфрема Сиріна Господи і Владико життя мого! (стор. 32)

І читець читає перший час.

Закінчення повсякденної утрені

Поза Великим постом після «Отче наш» — тропар денний. Слава і нині… Богородичний.

Потрійна єктенія.

Диякон: Премудрість.

Люди: Благослови.

Священик: Благословенний Христос Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь. Утверди, Боже, святу православну віру і всіх православних християн на віки вічні.

І як великого славослов’я нема, починає читатися перший час. А як є велике славослов’я, то утреня закінчується так:

Священик: Пресвятая Богородице, спаси нас.

Люди: Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, дійсну Богородицю, Тебе величаємо.

Священик: Слава Тобі, Христе Боже, надіє наша, слава Тобі.

Люди: Слава… і нині… Господи, помилуй (тричі). Благослови.

Священик: Христос, Істинний Бог наш, молитвами пречистої Своєї Матері, святих, славних і всехвальних апостолів…(і святого, що його храм, і святого, що його пам’ять у той день святкуємо), святих і праведних богоотців Іоакима і Анни, преподобних і богоносних отців наших і всіх святих помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

Люди: Амінь.

І читається перший час.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Сторінки

Важливе

Останні відгуки

Канали RSS

Нагору