Богослужіння Святої Пасхи
Всенічна
|
Відправа полуношниці
(Після читання «Діянь», початок об 11:30 ночі)
Священик: Благословен Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні.
Читець: Амінь. Слава Тобі Боже наш, слава Тобі. Царю Небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші.
Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас (тричі).
Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.
Пресвята Тройце, помилуй нас, Господи, очисти гріхи наші. Владико, прости беззаконня наші. Святий, зглянься і зціли немочі наші імені Твого ради.
Господи, помилуй (тричі).
Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.
Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім`я Твоє; нехай прийде Царство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі; хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.
Священик: Бо Твоє є Царство Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні.
Читець: Амінь. Прийдіть, поклонімось Цареві нашому, Богу.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Христа, Царя нашого, Бога.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого.
Псалом 50
Помилуй мене, Боже, з великої милости Твоєї і з безмежного милосердя Твого прости провини мої. Особливо омий мене від беззаконня мого і від гріха мого очисти мене. Бо беззаконня моє я знаю, і гріх мій повсякчас переді мною. Проти Тебе Єдиного я згрішив і лукаве перед Тобою вчинив, отже праведний Ти у слові Твоїм і справедливий Ти у присуді Твоїм. Ось бо в беззаконні зачатий я, і в гріхах породила мене мати моя. Бо Ти істину полюбив єси, невідоме й таємне мудрости Твоєї явив Ти мені. Окропи мене ісопом — і очищуся, омий мене — і стану біліший від снігу. Дай мені почути радість і веселість — і зрадіють кості мої упокорені. Відверни лице Твоє від гріхів моїх і прости всі беззаконня мої. Серце чисте створи в мені, Боже, і духа праведного віднови в нутрі моєму. Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відніми від мене. Поверни мені радість спасіння Твого і духом могутнім укріпи мене. Навчатиму беззаконників шляхів Твоїх, і нечестиві навернуться до Тебе. Визволи мене від вини кривавої, Боже, Боже спасіння мого, і язик мій радісно славитиме правду Твою. Господи, відкрий уста мої, і язик мій сповістить хвалу Твою. Бо коли б Ти жертви забажав, приніс би я: всепалення Ти не бажаєш. Жертва Богові — це дух упокорений, серцем скорботним і смиренним Ти не погордуєш. Ублажи, Господи, благоволінням Твоїм Сион, і нехай збудуються стіни єрусалимські. Тоді буде угодна Тобі жертва правди, приношення і всепалення: тоді покладуть на Жертовник Твій тельців.
Далі канон великої суботи: Катавасія — ірмос.
Канон, глас 6
Пісня 1
Ірмос: Хто хвилею морською покрив колись гонителя мучителя, Того діти спасенних поховали в землі землі. А ми, як ті діви, вдячно заспіваємо Господеві, славно бо прославився.
Приспів: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.
Господи Боже мій, погребальний спів і надгробну пісню Тобі приношу, бо Ти погребінням Твоїм відкрив мені вхід до життя і смертю смерть і пекло умертвив.
Небесні і підземні сили, бачили Тебе вгорі на престолі і внизу у гробі, Спасе мій, дивувалися умертвленню Твоєму: незбагненно для розуму бачити Тебе мертвим, Життєдавче.
Щоб наповнити все Твоєю славою, Ти зійшов у глибини землі: від Тебе не приховався склад мого єства, що від Адама, і погребінням оновлюєш мене, зітлілого чоловіка.
Пісня 3
Ірмос: Тебе, що на водах повісив землю недержимо, творіння, як побачло, що висиш на Голгофі, жахом великим пройнялося, взиваючи: нема святого, крім Тебе, Господи.
Різними прообразами провістив Ти погребіння Твоє, нині ж таємне Твоє показав Ти як Бог, щоб і сущі у пеклі, Владико, взивали: нема святого, крім Тебе, Господи.
Ти простягнув руки й зібрав тих, що були давно розсіяні: одягнувшись же у плащаницю, Спасе, і поклавшись у гробі, Ти визволив закутих у кайдани, які взивали: нема святого, крім Тебе, Господи.
У гробі запечатаному Ти, невмістимий, добровільно був покладений, але силу Свою Ти показав діянням тим, хто Божественну могутність оспівує: нема святого, крім Тебе, Господи, Чоловіколюбче.
Сідальний, глас 1: Воїни, що охороняли гріб Твій, Спасе, упали, як мертві, від сяйва ангела, який з`явився жонам — мироносицям і сповістив про Твоє воскресіння. Тебе прославляємо, Переможця тління, припадаємо до Тебе, що воскрес із гробу, єдиного Бога нашого.
Слава: і нині, той самий.
Пісня 4
Ірмос: На хресті Твоє Божественне приниження передбачив Авакум, і з жахом до Тебе взивав: Ти знищив владу могутніх, Господи, коли зійшов до тих, що в пеклі, як Всемогутній.
Ти освятив нині сьомий день, що у давнину благословив спочинком від праці; бо все оновлюєш, Спасе мій: суботу шануєш і нас навчаєш.
Силою неперевершеною, що перемогла Тебе, душа Твоя відділилася від плоті, розірвавши кайдани обох, смерти і пекла. Твоєю державою, Слове.
Пекло,зустрівши Тебе, засмутилося, побачивши людину обожену, вкриту ранами і всемогутню, і від страшного видіння загинуло.
Пісня 5
Ірмос: Богоявлення Твого, Христе, що заради нас милостиво сталося, світло невечірнє Ісая з ночі побачив і, радіючи, взивав: воскреснуть мертві і встануть ті, що у гробах, і всі земнородні зрадуються.
Ти твориш земне новим, Сотворителю, Ставши земним; і плащаниця і гріб виявляють таємницю, що в Тобі, Слове; благообразний бо радник Тебе до погребіння готує і цим у Тобі дивно оновлює мене.
Смертю смертне, погребінням Ти змінюєш тлінне і робиш нетлінним його, богомудро творячи безсмертним прийняте Тобою; бо плоть Твоя, Владико, не зазнала тління, і душа Твоя дивно не залишилася в пеклі.
Ти, Сотворителю мій, вийшов з Неневісної і в ребра був проколотий; з Неї оновив Єву, ставши Адамом; заснув надприродно сном природним і життя підняв від сну і тління як Всемогутній.
Пісня 6
Ірмос: Взятий був та не втриманий у пащі китовій Іона, Твій прообраз, Христе, що на страждання і погребіння віддав Сам Себе; як із чертога, із звіра він вийшов, дорікав же й варті своїй: вартуєте даремно ви й марно, а милість Божу зневажили ви.
Били Тебе, Слово, але Ти не відділився від тіла, яке прийняв; бо хоч і зруйнували Твій храм під час страждань, але і тоді залишилося єдиним сполучення Божества і плоті Твоєї, бо в обох природах був Ти єдиний — Син, Слово Боже, Бог і людина.
Людиновбивчим, а не боговбивчим був гріх Адамів, бо хоч і страждало Твоє тілесне єство, але Божество було безстрасним: тлінне Твоє тіло перетворив Ти на нетлінне і став джерелом нетлінного життя через воскресіння.
Царює пекло над родом людським, але не вічно; Ти бо, Всемогутній, будучи покладеним у гробі, життєдайною рукою ключі смерти розкидав і провістив визволення дійсне тим, що спали там від віку, ставши первістком воскресіння з мертвих, Спасе.
Кондак, глас 6: Той, Хто замкнув безодню, стає мертвим і, обгорнений плащаницею зі смирною, покладається у гріб, як смертний, будучи безсмертним; жони ж, прийшовши намастити Його миром, плакали гірко і виголошували: ця субота пре благословенна, бо, заснувши нині, Христос воскресне на третій день.
Пісня 7
Ірмос: Невимовне чудо: Той, Хто визволив трьох побожних юнаків із полум’я, у гробі мертвий бездиханний покладається на спасіння нас, що співаємо: Спасителю, Боже, благословенний Ти.
Уразилося пекло, прийнявши в саме серце ураженого списом у ребра, і стогне, вогнем Божественним обпалене на спасіння нас, що співаємо: Визволителю, Боже благословенний Ти.
Багатий гріб, бо прийнявши в себе Творця життя ніби сплячого, став Божественною скарбницею на спасіння нас, що співаємо: Визволителю, Боже благословенний Ти.
Закон померлих виконує Життя всіх і покладається у гробі, який стає джерелом воскресіння на спасіння нас, що співаємо: Визволителю, Боже благословенний Ти.
Єдине Було нерозлучне Божество Христове — Те, що в пеклі, і у гробі, і в Едемі, з Отцем і Духом на спасіння нас, що співаємо: Визволителю, Боже благословенний Ти.
Пісня 8
Ірмос: Ужахнися від остраху, небо, і нехай захитаються підвалини землі: ось бо до мерців рівняється Той, Хто у вишніх живе, і в малому гробі дивно покладається. Його ж, юнаки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.
Зруйнувався пречистий храм, але Він відновлює зруйновану скинію; бо до Адама першого — Другий, що у вишніх живе, зійшов аж до пекельних сховищ. Його ж, юнаки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.
Покинула сміливість учеників, відзначається ж Йосиф Аримафейський — бачачи бо мертвим і нагим Бога всіх, прохає і погребає взиваючи: юнаки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.
О чудо нове! О благість! О невимовне терпіння! З волі Своєї під землю погребається Той, Хто у вишніх живе, і Бог, як обманщик, зневажається. Його ж, юнаки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.
Священик в повному світлому облаченні,відкривши царські врата, виходить до Плащаниці і, покадивши три рази навкруги, вносить її в вівтар, поклавши на престолі знову кадить тричі. Закриваються царські врата і завіса.
Пісня 9
Ірмос: Не ридай по Мені, Мати, бачачи у гробі Сина, що Його в утробі без сімени зачала Ти: устану бо і прославлюся, і назавжди піднесу із славою, як Бог, тих, що з вірою і любов’ю Тебе величають.
При дивному Різдві Твоєму болістей не зазнала надприродно, тому була блаженною, Безначальний Сину; нині ж бачу Тебе мертвим, бездиханним, Боже Мій, мечем скорботи розривається Моє серце; але воскресни, щоб Мене величали.
Земля покриває Мене з волі Моєї, Мати Моя, але ворота пекельні тремтять, бачачи Мене, одягненого в окривавлену одежу покарання: бо ворогів Моїх подолавши як Бог, воскресну і звеличу Тебе.
Нехай радіє творіння, нехай веселяться всі земнородні, бо ворог — пекло — полонене; жони з миром нехай зустрічають: Адама з Євою визволю, і на третій день воскресну.
Трисвяте по Отче наш…
Тропар, глас 2: Коли зійшов Ти до смерті, Життя безсмертне, тоді пекло умертвив Ти сяйвом Божества. Коли ж і померлих із глибин підземних воскресив Ти, всі Сили небесні заспівали: Життєдавче, Христе Боже наш, слава Тобі (тричі).
Єктенія
Диякон: Помилуй нас, Боже, з великої милости Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Співці: Господи, помилуй (тричі на кожне прохання).
Диякон: Ще молимось за Святійшого Отця нашого Патріарха (ім’я), Владику нашого Преосвященнійшого Єпископа (ім’я правлячого Єпископа), та за все у Христі братство наше.
Ще молимось за Україну нашу, за уряд, військо і людність її, за державність, і спасіння їх.
Ще молимось за всю братію і за всіх християн.
Священик: Бо Ти Милостивий і Чоловіколюбець Бог єси, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні.
Співці: Амінь.
І відпуст малий. Благовест…
Пасхальна рання
(початок о 12:00 ночі)
Настоятель при закритих царських вратах, в повному облаченні, взявши в ліву руку святий Хрест і трисвічник, в праву кадило, починає співати, з іншими священиками зовсім тихо — Воскресіння Твоє…, кадить навкруги престіл. Відкривається завіса і співається стихира голосніше: Воскресіння Твоє…, — знову кадиться престіл. Відкриваються царські врата і в повний голос співається стихира: Воскресіння Твоє… Настоятель знову кадиться престіл.
Співці: Воскресіння Твоє, Христе Спасе, ангели оспівують на небесах, і нас на землі сподоби чистим серцем Тебе славити.
Далі дзвонять в усі дзвони і хресним ходом обходять храм співаючи стихиру: Воскресіння Твоє…
Після хресного хода, перед зачиненими дверима храму, покадивши священик знаменує кадилом хрестовино двері храму, тримаючи в лівій руці хрест виголошує:
Слава святій, єдиносущній, животворчій, і нероздільній Тройці, завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.
Співці: Амінь.
Настоятель з іншими священнослужителями голосно співають:
Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим, що в гробах, життя дарував (тричі).
Співці також співають цей тропар тричі.
Настоятель промовляє стихи:
Стих 1. Нехай воскресне Бог, і розвіються вороги Його, і нехай біжать від лиця Його ненависники Його.
Співці: Христос воскрес… (один раз).
Стих 2. Як щезає дим, хай щезнуть, як тане віск від лиця вогню.
Співці: Христос воскрес… (один раз).
Стих 3. Так нехай загинуть грішники від лиця Божого, а праведники нехай звеселяться.
Співці: Христос воскрес… (один раз).
Стих 4. В цей день, його ж створив Господь, радіймо і веселімось в нім.
Співці: Христос воскрес… (один раз).
Слава… Христос воскрес… (один раз).
І нині… Христос воскрес… (один раз).
Настоятель: Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав.
Співці: І тим, що в гробах, життя дарував.
Відкриваються церковні двері і всі входять до храму.
Священик виголошує:
Велика або мирна єктенія
Диякон: З миром Господеві помолимось.
Співці: Господи, помилуй (на кожне прохання).
Диякон: За мир з неба і спасіння душ наших Господеві помолимось.
За мир всього світу, за добрий стан святих Божих церков і за з’єднання всіх Господеві помолимось.
За святий храм цей і тих, що з вірою, побожністю та страхом Божим входять до нього, Господеві помолимось.
За Святійшого Отця нашого Патріарха (ім’я), Владику нашого Преосвященнійшого Єпископа (ім’я правлячого Єпископа), чесне пресвітерство, у Христі дияконство, за ввесь причет і людей Господеві помолимось.
За Боголюбиву і Богом бережену Україну нашу, за уряд і військо її Господеві помолимось.
За місто (село або св. монастир наш) наше і за всяке місто, село і країну, і за тих, що по вірі живуть у них, Господеві помолимось.
За добре поліття, за врожай плодів земних і за часи спокійні Господеві помолимось.
За подорожніх на воді, на землі, і в повітрі, за недужих, знеможених та поневолених і за спасіння їх Господеві помолимось.
Щоб визволитися нам від усякої журби, гніву, небезпеки та недолі, Господеві помолимось.
Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Вседіву Марію зо всіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.
Співці: Тобі, Господи.
Виголос: Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні.
Співці: Амінь.
Канон, глас 1
Кадіння та єктенії на кожній пісні в перший день Пасхи, в інші дні світлого тижня тільки на 3, 6 і 9 пісні.
Пісня 1
Ірмос: Воскресіння день, просвітимось люди, Пасха, Господня, від смерти бо до життя, і від землі до неба Христос Бог нас привів, пісню перемоги співаючи.
Приспів: Христос воскрес із мертвих.
Очистьмо почуття і побачимо Христа, неприступним світлом воскресіння осяяного, Який промовляє: Радуйтесь! І ясно почуємо пісню перемоги співаючи.
Небеса ж нехай достойно веселяться, і земля ж нехай радується, і нехай святкує світ видимий і невидимий: Христос бо воскрес — радість вічная.
Богородичні (співаються весь світлий тиждень, крім першого дня).
Слава…
Умертвленню кінець поклала Ти, народивши Христа — вічне життя, що із гробу нині засяяв, Діво все непорочна, і світ просвітив.
І нині…
Воскреслого побачивши Сина Твого і Бога, радуйся з апостолами, Богоблагодатна чиста, і «радуйся» першою прийняла Ти, Богомати все непорочна, як причина радости всіх.
Катавасія: Воскресіння день… і Христос воскрес (тричі).
Єктенія мала і виголос: Бо Твоя держава, і Твоє є царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Пісня 3
Ірмос: Прийдіте, пиймо пиття новеє, не із каменя неплідного чудом явлене, а з нетління джерела, що виточив з гробу Христос, — Ним бо ми стверджуємось.
Приспів: Христос воскрес із мертвих.
Нині все наповнилося світлом, небо і земля, і глибини підземнії; нехай же святкує все творіння Христове Воскресіння — в Нім бо ми стверджуємось.
Учора поховано мене з Тобою, Христе, сьогодні встаю, коли Ти воскрес; учора розіп`ято мене з Тобою, Сам прослав мене, Спасе, у Царстві Твоїм.
Богородичні:
Слава…
До нетлінного життя приходжу нині, заради благости, Народженого Тобою, Чиста, що всім краям землі світло засвітив.
І нині…
Бога, якого народила Ти плоттю, як сказав, із мертвих воскреслого побачивши, Чиста, радій, і Його як Бога, Пречиста, звеличуй.
Катавасія: Прийдіте, пиймо пиття новеє… і Христос воскрес (тричі).
Єктенія мала і виголос: Бо Ти єси Бог наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духу, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Іпакой, глас 4:
Світання попередивши і знайшовши камінь, одвалений від гробу, ті, що були з Марією, від ангела почули: Чому шукаєте серед мертвих, як людину, Того, Хто в світлі вічному перебуває? Погляньте на похоронні пелени, поспішите і світові звістіте, що воскрес Господь, умертвивши смерть, Він бо є Син Бога, що спасає рід людський.
І читання із Григорія Богослова, його ж початок: На сторожі моїй стану…
Пісня 4
Ірмос: На божественній сторожі Богонатхненний Авакум нехай стане з нами і покаже світлоносного ангела, що радісно мовить: Сьогодні спасіння світу, бо воскрес Христос, як Всесильний.
Приспів: Христос воскрес із мертвих.
Дівственну утробу відкривши, первістком явився Христос, як чоловік же, агнцем називався і непорочним же, бо не зазнав скверни, Він — наша Пасха, і як Бог істинний, звершеним називався.
Як однолітній Агнець, благословенний нам вінець — Христос добровільно за всіх у жертву був принесений, Пасха очищення, і знову з гробу нам засяяв, красне Сонце правди.
Богоотець же Давид перед ковчегом, як прообразом, радіючи, веселився; ми ж, народ Божий, святий, прообразів здійснення бачивши, веселімось у Бозі, бо воскрес Христос, як Всесильний.
Богородичні:
Слава…
Той, Хто сотворив Адама, Твого праотця, Чиста, утворився в Тобі, і смертну оселю зруйнував Своєю смертю нині, і осяяв усе Божественним сяйвом воскресіння.
І нині…
Його ж, Якого породила Ти, Христа, що із мертвих дивно засяяв, побачила Ти, Чиста, добра й непорочна між жонами і велична: нині, радіючи з апостолами, на спасіння всіх Того прославляй.
Катавасія: На божественній сторожі… і Христос воскрес (тричі).
Єктенія мала і виголос: Бо Ти Благий і Чоловіколюбець Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духу, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Пісня 5
Ірмос: Встаньмо рано на світанні і, замість мира, пісню принесімо Владиці, і Христа побачимо, правди Сонце, що всім освітлює життя.
Приспів: Христос воскрес із мертвих.
Безмірне Твоє милосердя бачивши, зв`язані кайданами пекельними, до світла поспішали веселими стопами, Христе, Пасху славлячи вічную.
Приступімо зі свічками до Христа, що, немов жених, із гробу виходить, та з чинами ангельськими, що радісно святкують, прославляймо Пасху Божу, спасительну.
Богородичні:
Слава…
Просвітлюється побожне зібрання Божественним і життєносним промінням воскресіння Сина Твого, Богомати Пречиста, і радістю наповнюється.
І нині…
Не розкрив Ти врата дівства у втіленні, гробу печатей не зруйнував, Царю творіння; тому, побачивши Тебе воскреслого, Мати Твоя радується.
Катавасія: Встаньмо рано на світанні… і Христос воскрес (тричі).
Єктенія мала і виголос: Бо освятилося і прославилося пре чесне і величне ім`я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Пісня 6
Ірмос: Зійшов єси, Христе, в глибини підземнії, і розбив кайдани вічнії, що тримали зв`язаних, і на третій день, як з кита Іона, воскрес єси із гробу.
Приспів: Христос воскрес із мертвих.
Цілими зберігши печаті, воскрес єси із гробу, Христе, що ключів Діви не порушив єси народженням Своїм, і відкрив нам райські двері.
Спасе мій, жива і незаколена жертво, Сам Себе, як Бог, з волі Своєї приніс Ти Отцю, і з Собою праотця всіх, Адама, підніс, із гробу воскресши.
Богородичні:
Слава…
Повстало те, що здавна трималося смертю і тлінням, через Втіленого із Твого пречистого лона, для нетлінного і вічного життя, Богородице Діво.
І нині…
Зійшов у глибини землі Той, Хто зійшов у лоно Твоє, Чиста, і оселився і втілився незбагненно, і воздвиг з собою Адама, воскресши із гробу.
Катавасія: Зійшов єси, Христе… і Христос воскрес (тричі).
Єктенія мала і виголос: Бо Ти єси Цар миру, і Спас душ наших, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духу, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Кондак, глас 8: Хоч і до гробу зійшов Ти, Безсмертний, проте пекельну зруйнував єси силу, і воскрес єси, як Переможець, Христе Боже, жонам — мироносицям звістивши: радуйтеся; і Твоїм апостолам мир даруєш, а померлим подаєш воскресіння.
Ікос: Того, Хто Сонце, що раніше сонця, і зійшов у гріб, мироносиці — діви шукали, як день, попередивши ранок; і одна до одної взивали: о подруги, прийдіть, пахощами помажемо тіло життєносне і погребене Того, Хто воскресив плоть грішного Адама, яка лежить у гробі. Ходімо, поспішаючи, як волхви, і поклонімось, і принесімо миро — як дари, не пеленами, а плащаницею обвитому, і плачучи, взиваймо: о Владико, встань, і померлим подай воскресіння.
Далі промовляємо:
Воскресіння Христове бачивши, поклонімось Святому Господу Ісусу, Єдиному Безгрішному. Хресту Твоєму поклоняємось, Христе, і Святеє Воскресіння Твоє оспівуємо і славимо, бо Ти єси Бог наш, крім тебе, іншого не знаємо, ім`я Твоє призиваємо. Прийдіть, усі вірнії, поклонімось Святому Христовому Воскресінню, через Хрест прийшла радість всьому світові. Завжди благословляючи Господа, оспівуємо Воскресіння його, бо, перетерпівши розп`яття, Він смертю смерть переміг (тричі).
Воскрес Ісус із гробу, як і провістив, подав нам життя вічне і велику милість (тричі).
Пісня 7
Ірмос: Той, Хто отроків з вогню визволив, людиною ставши, страждає, як смертний, і стражданням смертнеє в красу нетління зодягає, єдиний благословенний отців Бог і препрославлений.
Приспів: Христос воскрес із мертвих.
Жони богомудрії з миром слідом за Тобою поспішали, та Кого з сльозами, як мертвого, шукали, Тому, як Богу Живому, радіючи, поклонилися, і Пасху таємну ученикам Твоїм, Христе, благовістили.
Смерти святкуємо умертвіння, пекла знищення, іншого життя вічного початок і, радіючи, славимо тебе, єдиного благословенного отців Бога і пре прославленого.
Воістину священна і святкова ця спасительна ніч воскресіння стала провісницею і світлосяйного дня, бо в ній вічне світло із гробу плоттю всім засяяло.
Богородичні:
Слава…
Умертвив Син Твій смерть нині, Всенепорочна, всім смертним дарував постійне життя повіки, єдиний благословенний отців Бог і препрославлений.
І нині…
Той, Хто царює над усім творінням, став людиною, оселився у Твоїй, Богоблагодатна, утробі, і розп`яття і смерть перетерпів, воскрес боголіпно, воскресивши з собою і нас як Всемогутній.
Катавасія: Той, Хто отроків з вогню… і Христос воскрес (тричі).
Єктенія мала і виголос: Нехай буде держава Царства Твого благословенна і препрославлена, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Пісня 8
Ірмос: Цей урочистий і святий день, всім суботам Цар і Господь, свято над святами і торжество із торжеств, у цей день благословімо Христа на віки.
Приспів: Христос воскрес із мертвих.
Прийдіте, в урочистий день, воскресіння, причасниками будьмо нового плоду виноградного, радости Божественної, Царства Христового, прославляючи Його ж, як Бога, навіки.
Поглянь навкруги, Сионе, і подивись, ось бо прийшли до тебе, немов світила Богосяйні, від заходу, і півночі, і моря, і сходу, діти твої, благословляючи Христа навіки.
Пресвята Тройце, Боже наш, слава Тобі.
Отче Вседержителю, і Слово, і Душе, в трьох лицях з`єднане Єство Пресущне і Пребожественне, в Тебе ми охрестились і Тебе благословляємо по всі віки.
Богородичні:
Слава…
Прийшов Тобою у світ Господь, Діво Богородице, і утробу пекла розірвав, смертним нам воскресіння дарував, тому благословляємо Його повіки.
І нині…
Всю силу смерти подолав Син Твій, Діво, Своїм воскресінням, як Бог Всемогутній возніс з собою і нас і обожив, тому оспівуємо Його повіки.
Катавасія: Цей урочистий і святий день… і Христос воскрес (тричі).
Єктенія мала і виголос: Бо Благословилося ім`я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Пісня 9
Диякон: Величай душа моя Воскреслого триденного із гробу Христа Життєдавця.
1-й клірос співає ірмос: Світися, світися, новий Єрусалиме, слава бо Господня над тобою зійшла, радій нині і веселися, Сионе, а Ти, Чистая, красуйся, Богородице, бо воскрес Народжений Тобою.
2-й клірос співає той самий приспів та ірмос.
1-й клірос: Величай душа моя Того, Хто добровільно страждав і був похований, і воскрес триденно із гробу. І ірмос: Світися…
2-й клірос співає той самий приспів та ірмос.
1-й клірос: Христос — нова Пасха, жертва жива, Агнець Божий, що взяв гріхи світу.
І тропар: О Божественне, о любе, пресолодке слово Твоє: з нами бо правдиво обіцяв Ти бути до кінця віку, Христе. Його ж утвердженням надії маючи, ми, вірні, радіємо.
2-й клірос співає той самий приспів і тропар.
1-й клірос: Ангел звістив Благодатній: Чиста Діво, радуйся, і знову кажу: радуйся! Твій Син воскрес на третій день із гробу і мертвих воскресив; люди, веселіться. І тропар: О Божественне…
2-й клірос співає той самий приспів і тропар.
1-й клірос: Розбудив Ти, заснувши, мертвих від віку, по-царськи рикнувши, як лев від Іуди. І тропар: О Божественне…
2-й клірос: Магдалина Марія, прийшовши до гробу і Христа побачивши, як садівника, запитувала. І тропар: О Божественне…
1-й клірос: Ангел сяючий до жінок взивав: припиніть плакати, бо Христос воскрес!
І тропар: О Пасха велика і найсвятіша, Христе, о Мудросте й Слово Боже і Сило, дай нам істинно причащатися Тебе, у невечірній день Царства Твого.
2-й клірос: Христос воскрес, смерть подолав і мертвих воскресив, люди, веселіться. І тропар: О Пасха велика…
1-й клірос: Нині все творіння веселиться і радується: бо Христос воскрес і пекло полонилось. І тропар: О Пасха велика…
2-й клірос: Нині Владика полонив пекло, визволив ув`язнених, що від віку там силою утримувались. І тропар: О Пасха велика…
1-й клірос: Величає душа моя Триіпостасного і нероздільного Божества державу. І тропар: О Пасха велика…
2-й клірос: Радуйся, Діво, радуйся; радуйся, Благословенна, радуйся Препрославлена, бо Твій Син воскрес триденний із гробу.
І тропар: О Пасха велика…
1-й клірос: Величай душа моя Воскреслого триденного із гробу Христа Життєдавця. І ірмос: Світися…
2-й клірос: Величай душа моя Того, Хто добровільно страждав і був похований, і воскрес триденно із гробу. І ірмос: Світися…
Далі обидва кліроси разом співають ірмос: Світися… і Христос воскрес… (тричі).
(Так співається 9-а пісня в перший день Пасхи. В інші дні світлого тижня — див. нижче устав ст. 24, 25).
Єктенія мала і виголос: Бо Тебе славлять усі сили небесні, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духу, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Екзапостиларій: Плоттю заснувши, як мертвий, Царю і Господи, на третій день воскрес єси, Адама з тління підняв і смерть подолав. Пасха нетлінна, світу спасіння (тричі).
Хвалітні, глас 1
Співці: Все, що дише нехай хвалить Господа. Хваліть Господ з небес, хваліть Його у вишніх. Тобі належить пісня Богу.
Хваліть Його, всі ангели Його, хваліть Його, всі сили Його. Тобі належить пісня Богу.
Стих: Хваліть Його в могутності сили Його; хваліть Його за безмежну велич Його.
Оспіваємо Твої, Христе спасительні страждання і славимо Твоє воскресіння.
Стих: Хваліть Його голосами сурми; хваліть Його на арфі та гуслях.
Хрест перетерпів, і смерть подолав, і воскрес із мертвих, даруй мир життю нашому, Господи, як єдиний Всемогутній.
Стих: Хваліть Його хором під тимпани; хваліть Його на струнах і органах.
Пекло полонив, і людину воскресив, воскресінням Твоїм, Христе, сподоби нас чистим серцем Тебе оспівувати і славити.
Стих: Хваліть Його на органах милозвучних; хваліть Його на органах і зі співом. Все, що дише нехай хвалить Господа.
Боголіпне Твоє сходження славлячи, оспівуємо Тебе, Христе; народився Ти від Діви, і не відлучився Ти від Отця; постраждав Ти як людина, і добровільно Ти перетерпів хрест, воскрес Ти, з гробу, як із чертога, вийшов, щоб спасти світ, Господи, слава Тобі.
Потім, обидва кліроси, з`єднавшись, співають:
Стихири Пасхи, глас 5
Стих: Нехай воскресне Бог, і розвіються вороги Його, і нехай біжать від лиця Його ненависники Його.
Пасха священна нам сьогодні з`явилася: Пасха нова, свята, Пасха таємна, Пасха преславна, Пасха — Христос Визволитель, Пасха непорочна, Пасха велика; Пасха вірних, Пасха, що двері райські нам відкриває, Пасха, що освячує всіх вірних.
Стих: Як щезає дим, хай щезнуть.
Прийдіте після видіння, жони — благовісниці, і Сионові скажіте: прийми від нас благу вість про воскресіння Христове, Єрусалиме, побачивши Царя Христа, що, немов Жених, із гробу виходить.
Стих: Так нехай загинуть грішники від лиця Божого, а праведники нехай звеселяться.
Мироносиці — жони рано — вранці прийшли до гробу Життєдавця, знайшли ангела, що сидів на камені, і він, провістивши їм, так промовив: чому шукаєте Живого серед мертвих, чому оплакуєте Нетлінного у тлінні? Ідіть, проповідуйте ученикам його.
Стих: В цей день, його ж створив Господь, радіймо і веселімось в нім.
Пасха красна, Пасха, Господня Пасха, Пасха преславна нам засяяла. Пасха, радісно обіймім один одного! О Пасха, визволення від скорбот, бо сьогодні із гробу, немов із чертогу, засяяв Христос, і жон радістю наповнив, промовивши: проповідуйте — апостолам.
Слава: і нині, глас 5:
Воскресіння день, просвітимось торжеством, і один одного обіймімо. Промовмо: браття — і тим, що ненавидять нас, простім все, заради воскресіння, і так взиваймо: Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим, що в гробах, життя дарував (тричі).
І співаємо це довго, поки цілує братія один одного.
Потім настоятель бере чесний хрест і стає ззовні перед святими Царськими вратами. Також і всі священики і диякони взявши кожен з них святе Євангеліє і чесні ікони.
Люди вклонившись настоятелеві, цілують чесний хрест, святе Євангеліє, чесні ікони, що їх тримають священики. Також цілують і самого настоятеля, промовляючи: Христос воскрес!
Він же відповідає: Воістину воскрес!
Після цілування читається Огласительне слово Іоана Золотоустого:
Святого отця нашого Іоана Золотоустого, архієпископа Костантинопольського, СЛОВО ОГЛАСИТЕЛЬНЕ У святий і світлий день преславного і спасительного Христа Бога нашого воскресіння.
Якщо хто благочестивий і любить Бога, нехай насолодиться цим світлим торжеством. Якщо хто раб благо розумний, нехай увійде, радіючи, у радість Господа свого. Якщо хто потрудився, постячися, нехай прийме нині винагороду. Якщо хто від першої години працював, нехай отримає нині справедливу заплату. Якщо хто після третьої години прийде, дякуючи, нехай святкує. Якщо хто після шостої години з`явився, нехай не засумнівається, тому, що нічого не втратив. Якщо хто затримався до дев`ятої години, нехай з`являється без усякого сумніву, нічого не боячись. Якщо хто прийшов тільки об одинадцятій годині, нехай не тривожиться тим, що запізнився, бо щедрий Владика і останнього приймає нарівні з першим; заспокоює того, хто прийшов об одинадцятій годині, як і того, що працював від першої; і останнього милує, і про першого турбується, і тому дає, і цьому дарує. І діла приймає, і наміри вітає, і діяння шанує, і думки хвалить.
Тому-то увійдіть всі в радість Господа свого: і перші, і другі, винагороду прийміть. Багаті і бідні, один з одним святкуйте! Стримані і ліниві, день вшануйте! Ті, що постилися, і ті, що не постилися, — звеселіться сьогодні! Трапеза готова: насолоджуйтесь усі! Тілець вгодований, нехай ніхто не вийде голодним, всі прийміть багатство благости! Ніхто нехай не ридає від убогости, тому що явилося загальне Царство. Ніхто нехай не оплакує гріхів: прощення бо засяяло із гробу! Ніхто нехай не убоїться смерти, визволила бо нас Спасова смерть; схоплений нею — подолав її. Зійшовши в пекло — полонив пекло, засмутив його, коли воно спробувало плоті Його. Це й Ісая передбачив, коли взивав: пекло засмутилося, зустрівши Тебе в безодні. Засмутилося, бо знищене; засмутилося, бо зневажене; засмутилося, бо смерть йому заподіяно; засмутилося, бо повалене; засмутилося, бо зв`язане. Узяло тіло, а знайшло Бога; взяло землю, а зустріло небо; взяло те, що бачило, а впало через те, чого не бачило. Де твоє, смерте, жало? Де твоя, пекло, перемога? Воскрес Христос — і ти повалене! Воскрес Христос — і попадали демони! Воскрес Христос — і радіють ангели! Воскрес Христос, – і життя триває! Воскрес Христос, – і немає жодного мертвого в гробі!
Христос, що воскрес із мертвих, став початком померлих. Йому слава і держава на віки віків. Амінь.