Миколаївська церква1601рік
Лудинська церква – одна з найдавніших дерев’яних церков усієї Волині, тож увагою науковців не обділена. Та й її світлин у всесвітньому павутинні доста. Як видно, не лякають аматорів УЦА ані прикордонна зона із суворими табличками, ані жахливі дороги.(далі…)
Михайлівська церква1770 рік
Михайлівська церква у Хмелеві — типова південна волинячка. Прямокутні зруби складені із соснових брусів і обшиті шалівкою без нащільників. (далі…)
Миколаївська церква1757 рікта дзвіниця, ХІХ ст.
Класична волинська церква за деякими джерелами належить до ХVІІ століття (1678 р.). Проте динамічні форми мініатюрного храмика все ж таки ближчі до епохи бароко.(далі…)
Покровська церква1725 рік
Про древність церкви свідчить кругле віконце у південній стіні її верху. А от прибудована в другій половині ХІХ ст. дзвіниця свідчить про фатальний несмак тодішніх русифікаторів Волині. Втім, несмак — явище інтернаціональне і позачасове.(далі…)
Хрестовоздвиженська церква та дзвіниця1782 (1670?) рік
Церква збудована із дубового брусу за «типовим» проектом горохівського краю, проте має яскраве обличчя. Вона на диво компактна і гармонійна. Все в ній до ладу і до місця — широка шалівка, несуцільне опасання, стриманий декор.(далі…)
Преображенська церква та дзвіниця1765 рік
У Квасові все якесь двоїсте. З першого погляду зауважуємо одночасну стрункість і монументальність храму, а також оксюморон широкий простору і затишку церковної садиби. Подвійне враження справляє і триярусна дзвіниця. Логвин пише, що в її маківці помітний вплив ХІХ століття.(далі…)
Ганнозачатіївська церква та дзвіницяПерша пол. ХVІІ ст.
Древня волинська церква вирізняється вельми пластичним куполом із заломом, наче провозвісником українського модерну. Ясний український образ незбагненним чином впливав і на долю храму: свого часу підберезівська громада увійшла до УАПЦ другої формації, а в радянські часи священики свято зберігали (точніше, ховали) в церкві українську богослужбову літературу. (далі…)
Борисоглібська церква1864 рік
Від 2011 року автентичну шклинську церкву можна побачити тільки на старих фото. Нових фото не даємо принципово. Бо те, що зробили з цим милим волинським храмом, — не піддається розумінню. Святиню не просто оббили потворним пластиком і осквернили ще потворнішіми євровікнами, а й суттєво спростили у формах. А вона ж до «ремонту» була у чудовому стані!(далі…)
Покровська церкваХVІІІ ст.
У 1872-му році церкву добудували і підкорегували. Та попри традиційний для тогочасся намір зросійщити храм, щось пішло не так. Адже і приставлена до бабинця дзвіниця, і трапецієві вікна дивним чином отримали ясний український вигляд і анітрохи не зіпсували церкву. (далі…)
Дзвіниця Успенської церквиХVІІІ ст.
Дзвіниця впадає в око: по-перше, до нашого часу лишається проїзною, по-друге, непроста у плані і структурі. І западає в душу, бо навіть поруч із шедевральною Успенською церквою — усипальнею вікопомного Адама Киселя — анітрохи не губиться, а навпаки, підкреслює досконалість монастирського ансамблю. Таки мали смак предки…(далі…)