Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа
Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Львівська область, Жовківський р-н, м. Жовква (передмістя Винники), Вічева площа, 16

Церква Різдва Пресвятої Богородиці (центральна група)
1705 рік

Іконостас церкви Різдва Богородиці приписують самому Івану Рутковичу та його найкращим учням. І це зрозуміло: за структурою, композицією та стилем він дуже подібний до славетного, так званого Жовківського іконостасу, чиїм автором достеменно є цей видатний ікономаляр. (Згаданий прототип, що нині експонується у Національному музеї ім. Шептицького (Львів), походить із мурованого храму Різдва Христового 1612 р., який донині прикрашає Жовкву).

При погляді на Різдвобогородичний храм складається враження, що й збудували його, так би мовити, під готовий іконостас: надто високою видається центральна дільниця досить скромної церкви. Хоча це, звісно, не так: іконостас створено переважно протягом 1708 — 1727 рр.

Доля святині — типова для краю. Постала вона коштом винниківських міщан та старанням панотця Йосифа Кирницького з паніматкою Іреною (ктиторський напис зберігся на огорожі хорів). Протягом двох віків (аж до Другої світової війни) нею опікувалися греко-католицькі ченці (брати-василіани). За часів СРСР церква стояла зачиненою, а за незалежності була повернута віруючим та відреставрована.

Тож якщо ви досі не дісталися храму і не бачили сяючої стіни його іконостасу — зрадуйтеся і звеселітеся: у вас попереду зустріч із небувалим…

Усі фото

Церква до останнього ремонту поч. !990-х
Іконостас, нижня частина. Різьблення - перехідне ренесансно-барокове
Іконостас, верхня частина
Богородиця Одигитрія, намісна ікона
Різдво Богородиці, намісна ікона