Олександр Тарасенко
Тарасенко Олександр Леонідович народився 12 жовтня 1967 року у селищі Квасилів, Рівненської області в сім’ї службовців. Невдовзі сім’я переїздить в м. Здолбунів, де Олександр закінчує 8 класів загальноосвітньої школи та музичну школу по класу скрипки. У 1982 році успішно складає вступні іспити на диригентсько-хорове віділення Рівненського музичного училища. З успіхом закінчивши курс навчання в училищі (диригування — засл. вчитель України Зеленко Г. О., хор-клас — засл. діяч мистецтв України Олійник О. М., диригентська практика — засл. працівник культури України Фесай П. М.).
1986 року вступає на перший курс Вокально-диригентського факультету (кафедра хорового диригування) Київської Національної музичної академії України (НМАУ) імені П. І. Чайковського (диригування — Народний артист України проф. Кречко М. М., хор-клас — Народний артист України проф. Муравський П. І.). Після 1-го курсу — служба в ансамблі пісні і танцю Червонопрапорного Західного прикордонного округу на посаді хормейстера ансамблю.
Звільнившись у запас, продовжує навчання в Академії, яке поєднує з працею церковного регента — спочатку як помічник головного регента Свято-Володимирського Кафедрального Собору в Києві, а трохи згодом — регентом Свято-Михайлівського Київського чоловічого монастиря у Видубичах.
По закінченні НМАУ 1992 року, не зважаючи на привабливі пропозиції зайняти місце регента одного з Київських храмів та продовжити навчання в аспірантурі, Олександр повертається в Рівне і приймає запрошення на посаду регента нещодавно відкритого Свято-Воскресенського Кафедрального собору. Того ж року Тарасенко О. Л. розпочинає свою педагогічну діяльність як викладач хорових дисциплін у Рівненському музичному училищі, а з 1995 року — у РДІК, згодом РДГУ за сумісництвом.
Вже восени 1992 року створений Олександром Тарасенком Архієрейський хор «Воскресіння» на запрошення Баварського товариства «Сприяння зустрічі християн Заходу і Сходу» здійснює гастрольне турне містами Баварії (Мюнхен, Аусбург, Кемптен, Оттобойрен, Кауфбойрен, Ульм та інш.). Найвищою оцінкою виступів молодого хору в Західній Німеччині було запрошення хору «Воскресіння» відвідати Баварію з концертами в наступному році.
1993 рік став особливим у житті хору «Воскресіння» та його диригента. У травні цього року хор стає Лауреатом Першої премії на II-му Всеукраїнському хоровому конкурсі ім. Миколи Леонтовича. На тому ж конкурсі хор стає володарем двох спеціальних нагород — за найкращу інтерпретацію творів Леонтовича та за найкраще виконання на конкурсі духовної музики. Такий успіх молодого диригента був високо оцінений, і в 1994 році диригенту Архієрейського хору «Воскресіння» Свято-Воскресенського Кафедрального собору м. Рівне Указом Президента України було присвоєно почесне звання — заслужений діяч мистецтв України. Молодий колектив, повіривши у свої сили та у свого диригента, в наступні роки примножує творчі досягнення і під орудою О. Тарасенка стає Лауреатом багатьох Міжнародних конурсів та учасником чисельних фестивалів.
Найпомітніші з них:
- 1994:
- XIII-й Міжнародний конкурс церковної музики в Гайнівці, Польща (ІІ премія)
- 1995:
- Участь в Міжнародному Конгресі «Evropa Nostra» (Краків, Польща)
- 1996:
- Міжнародний конкурс хорової пісні в м. Щецін, Польща (ІІ премія)
- Міжнародний хоровий конкурс «Ankara Polifonik Fest» в м. Анкара, Туреччина (ІІІ премія)
- Участь в Міжнародному фестивалі в м. Мішкольц, Угорщина
- 1997:
- Міжнародний хоровий конкурс імені проф. Г. Дімітрова в м. Варна, Болгарія (ІІ премія, Премія за краще виконання обов’язкового твору не болгарським хором, Диплом кращого диригента конкурсу /О. Тарасенко/)
- 1998:
- Міжнародний хоровий конкурс «Флоріже Вокал де Тур» в м. Тур, Франція (ІІІ премія)
- 1999:
- Участь в Міжнародному фестивалі «Milenium Sakrum» в м. Валенсія, Іспанія
- 2000:
- Всеукраїнський конкурс ім. Д. Січинського в м. Івано-Франківськ (І премія)
- Участь у Всеукраїнському хор-фесті «Золотоверхий Київ»
- Здобуття колективом хору обласної мистецької премії ім. Г. Жуковського
- 2001:
- Участь у Всеукраїнському фестивалі духовного піснеспіву «Від Різдва до Різдва» в м. Дніпропетровську
- Участь в Міжнародному фестивалі «Передзвін» в м. Івано-Франківськ
- 2001, 2002, 2003, 2004, 2006:
- Участь в Міжнародному фестивалі «Колядки по-сусіцьки» м. Краків
- 2003:
- Участь в Міжнародному фестивалі «З днем народження, Гендель» в м. Галлє, Німеччина
- 2004:
- Участь в Міжнародному хор-фесті в м. Ваасаа, Фінляндія
- Міжнародний Європейський конкурс Кафедральних хорів в м. Ам’єн, Франція (ІІІ премія)
- 2007:
- Участь у фестивалі Legnica cantat 38 (м. Лігниця, Польща)
- Участь у фестивалі Музики християнської у Гданську (Польща)
- Участь виставі Краківського театру STU Ф. Достоєвського «Бесы» (квітень-травень)
- 2009:
- Участь у фестивалі «Музика в Миколайові» (м. Миколайов, Польща)
- Участь (спільно з Краківським Театром STU) у фестивалі Християнської культури (м. Лодзь, Польща)
З 1997 р. О. Тарасенко очолює хор Рівненського музичного училища РДГУ. За сім років роботи колективу під керівництвом О. Тарасенка хор училища поставив низку цікавих програм:
- А. Вівальді «Gloria» з камерним оркестром музучилища (дириг. Ю. Чорнобай).
- Дж. Перголезі «Stabat Mater» з камерним оркестром обласної філармонії (дириг. П. Товстуха).
- «З народної криниці» — програма творів М. Леонтовича (до 120 річниці з дня народження композитора).
- «Духовна музика Західної і Східної Християнських церков» спільно з хором «Воскресіння».
- Спільно з колективом Обласного музично-драматичного театру взяв участь в постановці вистави М. Старицького «Утоплена», в якій виконав написані М. Лисенком хори.
- Л. Бетховен «Симфонія № 9» спільно з хором «Воскресіння» та симфонічним оркестром обласної філармонії (диригент П. Товстуха).
- «Тебе, Бога, хвалим» — програма творів Д. Бортнянського (до 250-річчя з дня народження композитора).
- Л. Ревуцький, «Хустина».
У 2002 році хор училища під керівницвом О. Тарасенка стає Лауреатом Першої премії на Всеукраїнському конкурсі хорових колективів ім. М. Леонтовича (Київ). А в наступному 2003 році здобуває знову Першу премію на Всеукраїнському хоровому конкурсі ім. Д. Січинського (Івано-Франківськ).
2005 року Ректорат і кафедра хорового диригування Національної музичної академії України (НМАУ) ім. П. Чайковського (м. Київ) запросила Олександра Тарасенка очолити Хоровий клас Академії. За рік роботи (2005–2006) хоровим колективом НМАУ під керівництвом Тарасенка О. Л. поставлено такі програми:
- О. Кошиць, «Канти і псалми українського народу»;
- Д. Шостакович, «Десять хорових поем на вірші революційних поетів»;
- Є. Станкович, «Господи, Владико наш» (хоровий концерт);
- Г. Гаврилець, «Нехай воскресне Бог» (хоровий концерт);
- В. Сильвестров, «Отче наш» (хоровий концерт);
- Дж. Росіні, «Stabat mater» (№№ 1, 10);
- В. Зубицький, Хоровий концерт «Гори мої» (1, 2, 3, 6 част.);
- Ф. Пулєнк, «Stabat mater»;
- Г. Свірідов, «Ладога» (хорова поема);
- Г. Свірідов, «Концерт памяти А. Юрлова»;
- Г. Свірідов, Три хора к трагедии А. К. Толстого «Царь Феодор Иоаннович»;
- С. Рахманінов, «Всенощное бдение» (№№ 6, 7, 8, 9).
У листопаді 2005 року хор студентів НМАУ під орудою О. Тарасенка записав CD-диск «О. Кошиць, „Канти і псалми українського народу“». Цей проект був підтриманий Президентом України В. А. Ющенком і здійснений під його патронатом.
З 2006 року О. Тарасенко — доцент кафедри хорового диригування РДГУ.
З 2011 року — директор Рівненської обласної філармонії.
Олександр Леонідович Тарасенко — відомий в Україні та за кордоном диригент-хормейстер, педагог, завідувачй диригентсько-хоровим відділенням Рівненського музичного училища (1997–2005), головний диригент хору студентів Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського (2005–2006 рр.), доцент кафедри хорового диригування Інституту мистецтв РДГУ (з 2006 р.), активний музично-громадський діяч, член Всеукраїнської Національної Музичної спілки, Голова Рівненського обласного відділення Всеукраїнської Національної Музичної спілки, композитор, артистичний директор фестивалю «Пасхальні співи».