Легенда — територія кохання
Цей колектив — лауреат і дипломант національних та міжнародних конкурсів і фестивалів: Польща (м. Мендзиздрое, 1991), Угорщина (м. Дебрецен, 1992, 1996, 1998), Німеччина (м. Марктобердорф, 1993, 1997, м. Майнгаузен, 1993), учасник міжнародного фестивалю духовної пісні візантійського обряду у м. Кошице (Словаччина, 1994, 1995, 1999, 2000), дипломант міжнародного конкурсу хорів у м. Тур (Франція, 1996), лауреат міжнародного конкурсу хорів у м. Трнава (Словаччина, 1996, 1998), переможець 2-го міжнародного конкурсу хорів у м. Ельзенфельд (Німеччина, 1998, район Мільтенберг), дипломант міжнародного конкурсу хорів у Бельгії (м. Маасмехелен, 1999), лауреат ХХХVІІ міжнародного конкурсу хорів у м. Шпіталь ан дер Драу (Австрія, 2000).
ЧОМУ «ЛЕГЕНДА» СТАЛА «ЛЕГЕНДОЮ»
Художнім керівником і головним диригентом муніципального камерного хору «Легенда» є викладач Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Ігор Циклінський.
Колектив заснував заслужений діяч мистецтв України Олег Іванович Цигилик, надзвичайно популярний і талановитий хормейстер. А назву «Легенда» запропонувала Ніна Пономаренко, яка працювала у тодішньому педінституті. Вона походить із Борислава, а зараз живе в Австралії. «Легенда» — так називається твір класика української музики Миколи Дмитровича Леонтовича. Це романтична розповідь про кохання. Ця назва колективу збереглася й до сьогоднішнього дня.
У муніципальному камерному хорі «Легенда» беруть участь музиканти-професіонали з музичного училища імені Василя Барвінського та з музично-педагогічного факультету Дрогобицького педуніверситету. Також у колективі співає творча молодь, студенти.
За словами Ігоря Циклінського, якоїсь системи підбору виконавців немає. Критерій один: приймають до «Легенди» виключно з професійної точки зору. Людина може мати яскраве природне обдарування, але існує таке поняття як спеціальна професійна музика. Без спеціальної підготовки такій людині буде важко. Тобто треба мати не лише музичну, а й професійну освіту.
Ігор Циклінський каже: «Знаєте, є такий афоризм: диригент — це не професія, а стан душі. Для мене сьогодні за муніципальним камерним хором «Легенда» стоїть усе. Це цілодобове життя з колективом, творчий процес, вирішення адміністративних справ. Я маю дуже гарних помічників. Це насамперед директор Наталія Миколаївна Самокішин, концертмейстер Ольга Казимирівна Козак, Оксана Всеволодівна Вінцьковська, багато інших, які беруть участь у цьому процесі».
Сам Ігор Циклінський пройшов звичайний процес виховання як людини, професіонала. Закінчив музичну школу в Стрию, музичне училище імені Василя Барвінського в Дрогобичі, відтак – Львівську вищу музичну академію імені Миколи Лисенка, як вона сьогодні називається. Це традиційний на нинішній час шлях музиканта-професіонала. Професійних музикантів у його родині не було. Хоча ніхто з них не мав музичної освіти, але багато були людьми талановитими й обдарованими від природи. Для батька, матері спів, музичне мистецтво було чимось вищим. Вони казали йому: «Дитино, йди вчися, бо станеш паном». Оце їхнє просте селянське розуміння сутності мистецтва передалося, вважає Ігор Циклінський, і йому.
У ПОЛЬЩІ «ЛЕГЕНДА» БУЛА НАЙКРАЩОЮ
Нещодавно колектив, яким керує Ігор Циклінський, брав участь у ХХІІІ Міжнародному фестивалі церковної музики. Він відбувався у місті Бялосток (Республіка Польща). Наші краяни стали переможцями в категорії камерних хорів. Журі не присуджувало другого місця, настільки за якістю виконання «Легенда» відірвалися від найближчих конкурентів. Були визначені лише два третіх місця.
Серед членів журі слід назвати дуже відомого композитора і громадського діяча, професора Ромуалда Твардовського із Польщі, професора Московської консерваторії Бориса Тебліна, професора Дімітра Дімітрова із Болгарії, з України — нашого відомого диригента Микола Гобдича. Журі було авторитетним, і тим вагомішою є перемога «Легенди».
У найближчих планах «Легенди» — виступ з концертом, присвяченим Дню Незалежності. На День Дрогобича разом з міським відділом культури колектив планує провести фестиваль хорової музики. Є надія, що приїдуть колективи зі Львова, Івано-Франківська, Умані Черкаської області, Стрия, виступлять дрогобицькі хори. Крім того, готуються авторські концерти сучасних композиторів.
І, звичайно, найголовніше, до чого готується «Легенда», — так це до свого 35-ліття. Колектив насамперед буде святкувати цю дату вдома, у Дрогобичі. До міста Юрія Котермака з’їдуться колишні учасники, які нині живуть у Польщі, Франції, Німеччині, Росії, Угорщині, по всій Україні.
Джерело: Поступ