«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 8. Субота

У суботу ввечері на малій вечірні

На Господи, взиваю… ставимо стихів чотири і співаємо три воскресні стихири Восьмигласника, повторюючи першу.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай упо­вають люди на Господа.

Вечірню пісню і словесну службу Тобі, Христе, при­носимо, бо Ти зволив помилувати нас воскресінням.

Стих: Бо в Господа милість, і велике у Нього визволен­ня. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Господи, Господи, не відкинь нас від лиця Твого, але благоволи помилувати нас воскресінням.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Радуйся, Сіоне святий, мати Церков, Божа оселе, бо ти перший дістав відпущення гріхів через воскре­сіння.

Стих: Бо велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

Вечірню пісню і словесну службу Тобі, Христе, при­носимо, бо Ти зволив помилувати нас воскресінням.

Слава, і нині… богородичний (догматик): Як ублажимо Тебе, Богородице? І як прославимо незбагненну таємницю Різдва Твого, преблагословенна? Бо Тво­рець віків і природи нашої, змилосердившись над образом Своїм, віддав Себе на приниження незбаг­ненне: у безтілесному лоні Отця перебуваючи, Він у Твою, Чиста, утробу вселився і через Тебе, неневісна, незмінно плоттю став, залишившись за єством Богом, Яким був. Тому поклоняємося Йому, довер­шеному Богу і довершеній людині, Тому Самому, єди­ному, і в іншому вигляді, бо в Ньому воістину одне і друге єство перебуває, і відповідно до двоїстості при­род усі природні властивості Його за двоїсті визнає­мо, шануючи два діяння і дві волі. Бо як єдиносущ­ний з Богом Отцем Він зі Своєї волі бажає й діє як Бог; а як одноістотний з нами, Він зі Своєї волі бажає й діє як людина. Моли Його, Чиста всеблаженна, щоб спастися душам нашим.

Потім Світло тихе… і Прокимен: Господь воцарився, у красу зодягнувся… з його стихами. Після Сподоби, Господи… єктенії не буває, а співаємо першу воскресну стихиру на стиховні: На хрест зійшов Ти, Ісусе, що з неба зійшов; прийшов Ти на смерть, Життя безсмер­тне, для сущих у темряві — Світло істинне, для загиб­лих — Воскресіння всіх. Світло і Спасе наш, слава Тобі.

Інші стихири Пресвятої Богородиці

Стих: Пом’яну ім’я Твоє у всякому роді і роді.

Радуйся, всечесна Богородице. Радуйся, джерело, що життя вірним виточує. Радуйся, благословенна Царице всіх і Владичице творіння. Радуйся, всенепорочна, преславна. Радуйся, всепречиста. Радуйся, палато. Радуйся, Божественна оселе. Радуйся, Чис­та. Радуйся, Мати Діво. Радуйся, Богоневісто.

Стих: Слухай, дочко, і споглянь, і прихили вухо твоє.

Радуйся, Пречиста Богомати. Радуйся, надіє вір­них. Радуйся, очищення світу. Радуйся, Ти, що рабів Твоїх від усякої скорботи визволяєш. Радуйся, живо­носна утіхо людей. Радуйся, заступнице. Радуйся, мо­гутність тих, що призивають Тебе. Радуйся, Боже­ственна оселе Бога і горо свята.

Стих: Лицю Твоєму помоляться багаті народи.

Радуйся, Богородице Владичице! Радуйся, єдина надіє і людей заступнице. Радуйся, пристановище. Радуйся, світильнику вічного світла. Радуйся, свічко осяйна. Радуйся, палато освячена. Радуйся, раю. Ра­дуйся, оселе Божественна. Радуйся, джерело, що роз­ливає потоки тим, хто звертається до Тебе.

Слава, і нині… богородичний: Той, Кого небо не вміщає, нетісно у Твоїй, Діво Богородице, утробі вмістився, і Ти, несказанним словом, чистою зали­шилася, з дівством непорушеним. Ти бо єдина між жонами була і Матір’ю, і Дівою; і Ти єдина, Пречис­та, молоком годувала Сина — Життєдавця і на руках Твоїх носила Око невсипуще; але Він не покидав лона Отця, де перед тим раніше віків був; Він з ангелами на висоті — довершений Бог, і через Тебе — довершена людина, на землі і всюди незбагненно. Його ж моли, Пресвята Владичице, щоб спаслися ті, що Тебе, чис­ту Богородицю, православно величають.

Потім Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… тропар воскресний, Слава, І нині… богородичний тропа­ря, мала єктенія і відпуст.

У суботу ввечері на великій вечірні

Після початкового псалма перша кафизма Псалтиря. На Господи, взиваю… ставимо стихів 10 і співаємо стихир воскресних 7, і святого дня 3, або 4, або й 6, якщо є свято святого.

Стихири воскресні Восьмигласника

Стих: Виведи з темниці душу мою, щоб славити ім’я Твоє.

Вечірню пісню і словесну службу Тобі, Христе, при­носимо, бо Ти зволив помилувати нас воскресінням.

Стих: На мене чекають праведники, поки явиш мені милість Твою.

Господи, Господи, не відкинь нас від лиця Твого, але благоволи помилувати нас воскресінням.

Стих: 3 глибини взиваю до Тебе, Господи; Господи, по­чуй голос мій.

Радуйся, Сіоне святий, мати Церков, Божа оселе, бо ти перший дістав відпущення гріхів через воскре­сіння.

Стих: Нехай будуть вуха Твої уважні до голосу благання мого.

Предвічно від Бога Отця народжене Слово, і Те Саме Слово, в останні часи від неневісної втілене, розп’яття смертне добровільно перетерпіло й умерт­влену колись людину спасло Своїм воскресінням.

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Прославляємо Твоє, Христе, із мертвих воскресін­ня, що через нього визволив Ти рід Адама від муки пекельної і як Бог дарував світові життя вічне і ве­лику милість.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страж­дає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Слава Тобі, Христе Спасе, Єдинородний Сину Бо­жий, що був на хресті розіп’ятий і на третій день во­скрес із гробу.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай упо­вають люди на Господа.

Прославляємо Тебе, Господи, що задля нас добро­вільно хрест перетерпів, і поклоняємось Тобі, всесиль­ний Спасе. Не відкинь нас від лиця Твого, але вислу­хай і спаси нас воскресінням Твоїм, Чоловіколюбче.

Слава… (з Мінеї, якщо є свято святого), І нині… (богородичний з Восьмигласника). А як свята святого нема, то Слава, і нині… і цей богородичний: Цар Небесний з чоловіколюбства на землі з’явився і з людьми пожив, бо, від чистої Діви тіло прийнявши і з Неї з прийня­тим тілом вийшовши, Він є єдиний Син, двоїстий за єством, але не за іпостассю; тому, проповідуючи Його як воістину довершеного Бога і довершеного чолові­ка, ми визнаємо Христа Бога нашого. Моли Його, Мати неневісна, щоб були помилувані душі наші.

Після входу й після Світло тихе… співаємо прокимен дня, на глас 6: Господь воцарився, у красу зодягнувся.

Стих: Зодягнувся Господь у силу й опоясався.

Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.

Після звичайної єктенії і Сподоби, Господи… та єктенії: Доповнимо вечірню молитву… співаються воскресні стихири на стиховні.

На хрест зійшов Ти, Ісусе, що з неба зійшов; прий­шов Ти на смерть, Життя безсмертне, для сущих у темряві — Світло істинне, для загиблих — Воскресін­ня всіх. Світло і Спасе наш, слава Тобі.

Стих: Господь воцарився, у красу зодягнувся.

Прославмо Христа, що воскрес із мертвих, бо Він, душу й тіло прийнявши, одне від іншого відділив під час страждання, коли пречиста душа зійшла до пек­ла, що його ж і полонила, а святе тіло Визволителя душ наших у гробі не зазнало тління.

Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Псалмами й піснями прославляємо Твоє, Христе, воскресіння із мертвих, що ним визволив Ти нас од муки пекельної і як Бог дарував життя вічне і вели­ку милість.

Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.

Владико всього, незбагненний Творче неба й землі! На хресті постраждавши, Ти для мене джерелом безстрастя став, а погребіння прийнявши і в славі вос­кресши, Ти всемогутньою рукою Адама воскресив з Собою. Слава Твоєму на третій день воскресінню, що ним дарував Ти життя вічне й прощення гріхів як єдиний милосердний.

Слава… святого, якщо є, а як ні, то Слава, і нині… і богородичний: Неневісна Діво, що невимовно зачала Бога тілом, Мати Бога Всевишнього! Прийми бла­гання рабів Твоїх, Всенепорочна, що подаєш усім гріхів очищення; прийнявши нині благання наші, молися, щоб спастися всім нам.

Потім Нині відпускаєш… Трисвяте по Отче наш… тропар воскресний.

З висоти зійшов єси, Благоутробний, погребіння прийняв триденне, щоб нас визволити від страждань. Життя і воскресіння наше, Господи, слава Тобі.

Слава, і нині… богородичний: Ти, що ради нас наро­дився від Діви і розп’яття перетерпів, Благий подолав смертю смерть і воскресіння явив як Бог. Не по­кинь нас, створених рукою Твоєю, вияви Твоє чоловіколюбство, милостивий, вислухай Богородицю, Матір Твою, що молиться за нас, і спаси, Спасе наш, безнадійних людей.

У суботу на повечір’ї

Канон молебний до Пресвятої Богородиці. Глас 8

Пісня 1

Ірмос: Співаймо Господеві, що провів людей Своїх через Червоне море, як Єдиний славно прославився.

Приспів: Пресвята Богородице, спаси нас.

Прийдіть таємно, браття, щоб на початку принес­ти вірно нову пісню святій Богородиці, нині прослав­ляючи велич Її.

У давнині Мойсей, просвічений боговидінням, ясно пізнав Твоє величне надприродне зачаття, Діво Чис­та, яке явилося йому в купині.

Слава… Тобі пропоную діяння серця і подаю при­ємне писання; як сущий покров божественного за­ступництва, пропоную Тебе Владиці Христу.

І нині… Прихили вухо Твоє у світлі лиця Твого, Чиста, до мене, що православною вірою з любов’ю до Тебе звертаюся і зі страхом поклоняюся; почуй благальний мій голос.

Пісня 3

Ірмос: Ти єси утвердження тих, що звертаються до Тебе, Господи; Ти єси світло затьмарених, і оспівує Тебе дух мій.

Ліствиця патріархова в давнині прообразувала Тебе, Всенепорочна; ангели являли зішестя Боже до нас — божественне сходження в утробу Твою.

Коліно Юдине, веселися, бо Яків прорік: із твого коліна вийде Визволитель, Ісус Христос; Його ж Ти, Пречиста, народивши, прославилася.

Слава… Будучи у відчаї від безлічі гріхів, я знай­шов Тебе — спасительне пристановище, Пречиста Бо­городице, уповання наше і поміч; тому приведи мене до покаяння.

І нині… Ти, Преславна Владичице, с близькою до Владики; книгу діянь моїх з вірою я покладаю на Тебе; не замовкай ущедрити мене.

Пісня 4

Ірмос: Із гори, покритої зеленню, пророк богонатхненно передбачив, Слове, що Ти хочеш воплотитися від єдиної Богородиці, і зі страхом прославив силу Твою.

Ти як невіста Отця, одягнена в золоту вишиванку, прийнявши благодать, прикрасилася добротою дівства і стала Матір’ю Сина Божого.

Ти, Христос Слово, як істинний Сіон, благозволив обрати Собі в божественне поселення Богородицю, обрану на оновлення всього світу.

Слава… Радуйся, прекрасна палато Слова, дівственний чертог Царя; радуйся, похвало всіх безплот­них; радуйся, поміч людям.

І нині… Віддаляються від Бога, тому й гинуть ті, що відкидають ікони Сина Твого, Мати Божа Діво Богородице, якими спасаються шануючі Тебе.

Пісня 5

Ірмос: Морок душі моєї розжени, світлодавче Христе Боже, що прогнав безодню первісної темряви; і даруй мені світло Твоїх повелінь, Слове, щоб я зранку прославляв Тебе.

Зійшовшись із божественним Гавриїлом, взивай­мо вірно до Богородиці: радуйся, Діво Свята, благо­датна, Господь з Тобою; Він заради Тебе знищив пе­чаль і дарував радість.

Гедеон передбачив пречисту Твою утробу, Діво Чис­та, в яку, як дощ, зійшло Слово і воплотилося Боже­ственним Духом, не розлучившись із Божеством Отця.

Слава… Ти — помічниця світу і заступниця людей грішних, Богородице Діво; і тим, що з вірою і любо­в’ю вдаються до Тебе, спасительна переміна і відпу­щення многих гріхів.

І нині… Виростила Ти без сімені Того, Хто раніше всього творіння, від Отця народженого Сина безлітно і безначально, Божественним Духом, Богородице Чи­ста, подобіє Його образу всі шануємо.

Пісня 6

Ірмос: Мене, охопленого многими гріхами, прийми, Чоловіколюбче, що припадаю до щедрот Твоїх, як пророка, Господи, і спаси мене.

Тебе, суще дзеркало дівства і чисте вмістилище Божества, прославляємо піснями, Діво безневісна.

Бог втілився в утробі Твоїй, Богоневісто, безстрасно і жахливо, як написаний у новому сувої рукою Божою.

Слава… Очищенням маємо покров Твій, і тверду надію, і заступництва, Діво Чиста; не осором рабів Твоїх, Владичице.

І нині… Несамовите біснування пристрастей зупи­ни, Богоневісто, Твоїм заступництвом, і переміни на тишу, і приведи до тихого пристановища.

Далі: Господи, помилуй (тричі). Слава, і нині…

Кондак, глас 8

Непереможній Воєводі — переможні ми, звільнив­шися від бід, вдячні пісні приносимо Тобі, раби Твої, Богородице. Але Ти, що маєш державу непереможну, від усяких бід визволи нас, щоб ми до Тебе взивали: радуйся, Невісто неневісна.

Пісня 7

Ірмос: Божим сходженням зганьблено колись вогонь у Вавилоні, заради цього юнаки в печі радісними ногами, як у квітнику, ходили і, радіючи, співали: благословенний, Боже отців наших.

Радості нашої Ти була причина, Діво; приносячи з любов’ю вінець благодаті, взиваємо до Тебе: радуй­ся, Благословенна чиста.

Ти — гора Божа свята, покрита зеленню; гора пло­доносна, Всенепорочна; гора, зрошена божественним сяянням; гора, на якій Бог благозволив жити.

Слава… Нема гріха, який би перемагав Твою бла­годать, бо Ти маєш материнську сміливість і волю, і прощаєш гріхи молитвами Твоїми, і припиняєш усі пристрасті.

І нині… Єдиного із Тройці народила Ти, Богороди­це, Який не змінився, з’єднавшись із плоттю, маючи дві природи; вигляд Його образа шануємо.

Пісня 8

Ірмос: Господа, що на горі святій прославився і у вог­няній купині явив Мойсею тайну Приснодіви, оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Кадильницею з божественним вугіллям явилася Ти пророку, яка очищає гріхи, Богородице Діво, Мати Бога нашого.

Даниїл передбачив Тебе як гору велику, Богороди­це Діво, із Якої чесний камінь — Христос одягнувся у плоть і зруйнував храми ідольської омани.

Слава… Великий кит прагне пожерти мене, що перебуваю у відчаї від тяжкого гріха і пристрастей моїх, але попередь, Владичице, і спаси раба Твого.

І нині… Той, що говорив з людьми через Тебе, — сущий Бог усього, що прийняв образ раба; Його ж образ написаний шануємо, Діво.

Пісня 9

Ірмос: Воістину Богородицю Тебе сповідуємо, спасенні Тобою, Діво Чиста, з безплотними силами Тебе величаючи.

Ти, Діво Богородице, є зачинений виноградник і запечатане джерело Духом Божественним, як співає в піснях премудрий Соломон; тому як сад життя вті­люється Христос.

Пророк написав про Твоє невимовне Різдво, перед­бачивши Тебе як запечатану книгу, таїну якої ніхто не розумів, воплощення Різдва Твого.

Слава… Тобі всі молимося у зворушенні душі; не зневаж, Владичице, нашої молитви, але будь благоприхильним нашим покровом і почуй нашу молитву.

І нині… До Твого і Сина Твого образа припадаю, а тих, що сумніваються шанувати, відкидаю як Манентову лжу, Богородице Діво; тому закінчую православ­ну пісню.

Далі: Достойно с… Трисвяте по Отче наш… Кондак гласу та інше звичайне і відпуст.


Глас 7. Субота | Зміст | Глас 8. Неділя


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору