«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиТріодь Постова

Неділя перша Великого посту, вона ж Неділя Православ’я

У суботу на вечірні

Початок звичайний. Блажен муж,… кафизма перша.

На Господи, взиваю… стихири на 10: з Октоїха 6 і з Тріоді 4, глас 6:

Про Тебе, Незбагненного, що раніше зорі ранньої з духовного безтілесного лона Отцевого безпочатково засяяв, пророки, Твоїм Духом натхненні, Господи, прорекли, що маєш бути Дитям, від Безмужної родженим, людям явленим і сущим на землі видимим. Тому, Щедрий, сподоби нас просвітлення Твого, щоб оспівувати несказанне і всечесне Твоє воскресіння.

Богонатхненні пророки, що словом Тебе провістили і ділами вшанували, безконечне життя примножили. Не бажаючи служити творінню більше, ніж Тобі, Сотворителеві, по-євангельськи вони відвернулися від світу усього й уподібнилися Тобі у стражданнях, які провістили. Їх же молитвами сподоби нас непорочно пройти подвиг посту, єдиний Многомилостивий.

Божественним Твоїм єством незбагненно в останній час втілившись, Ти зволив, Владико, бути описаним: бо з прийняттям тіла Ти прийняв і всі властивості його. Тому ми, Твій образ малюючи, з любов’ю цілуємо Його, до Твоєї любови підносячись, і благодать зцілення одержуємо від Нього, дотримуючись апостольського Божественного передання.

Всечесну окрасу прийняла Христова Церква — чесні й святі ікони, найсвітліше відтворення Христа Спасителя, Богоматері й усіх святих; ними ж прославляється і красується благодаттю, а єретичне зібрання відганяє, і, радуючись, славить Чоловіколюбця Бога, що заради неї перетерпів Страсті добровільні.

Слава… глас 2:

Благодать істини засяяла, тінями віддавна прообразована, нині ж явно звершилася; ось бо Церква у тілесний образ Христів, як у прекрасні шати, одягнулася, нагадуючи прообраз скинії свідчення, і православної віри дотримуючись, щоб Його вшанувати, тому й образ тримаємо, не збиваючись із правильного шляху. Нехай соромом покриються ті, що не так вірують. Для нас же слава — образ Втіленого благочесно шанувати, не боготворити. Цілуючи Його, вірні, взиваймо: Боже, спаси людей Твоїх і благослови насліддя Твоє.

І нині…

Богородичний догматик, глас 1.

На літії ж, як звичайно, стихира храму.

Слава… глас 2:

Радуйтеся, чесні пророки, що законом Божим добре керувалися й у вірі були непоборними, стовпами непохитними; ви ж, і преставившись на небеса, стали заступниками Нового Завіту Христового; Його ж моліть примирити світ і спасти душі наші.

І нині…

Богородичний, глас той самий:

Всю надію покладаємо на Тебе, Мати Божа, збережи нас під Покровом Твоїм.

На стиховні стихири Октоїха.

Слава… глас 2:

Від нечестя до благочестя перейшовши і просвітившись світлом розуму, як у псалмах, руками заплещімо, хвалу Богу вдячно приносячи. Чесно поклонімось священним образам Христа, Пречистої і всіх святих, на стінах, дошках і священих сосудах написаним, відкидаючи злочесну віру нечестивих (честь до образу, як учить Василій Великий, переходить на Первообраз), просячи молитвами Пречистої Твоєї — Матері і всіх святих, Христе Боже наш, дарувати нам велику милість.

І нині…

Богородичний: О чудо нове, вище за всі чудеса давні! Хто ж бо знав Матір, що без мужа породила і на руках носила Владику всіх? З волі Божої походить Народжений. Його ж, Пречиста, що на Своїх руках Його носила і до Нього материнську сміливість маєш, безперестанно моли за тих, що величають Тебе, щоб помилувати і спасти душі наші.

Тропар: Богородице Діво, радуйся… (двічі) і свята: Пречистому Твоєму образу (див. на ранній, на Бог Господь…).

І далі продовження всенічної.

На ранній

На Бог Господь… тропар воскресний (двічі).

Пречистому Твоєму образу поклоняємося, Милосердний, благаючи прощення провин наших, Христе Боже; Ти бо з волі Своєї зійшов тілом на хрест, щоб визволити створених Тобою з неволі ворожої; тому вдячно співаємо Тобі: Ти радістю наповнив усе, Спасе наш, прийшовши світ спасти.

І нині…

Богородичний: Незбагненні й преславні всі Твої таїнства, Богородице; в чистоті запечатаною і в дівстві збереженою — дійсною Матір’ю стала Ти, Істинного Бога породивши; Його ж моли, щоб спастися душам нашим.

Після кафизми сідальні Октоїха, Ангельський собор,.. іпакої, ступеневі і прокимен гласу, Євангеліє воскресне, Воскресіння Христове,.. псалом 50, Слава,.. Покаяння відкрий мені двері,.. Спаси, Боже, людей Твоїх… і канон.

Канони: воскресний, і Богородиці, і Тріоді на 6, глас 4, творіння Феофана:

Пісня 1

Ірмос: Моря Червоного безодню сухими стопами древній перейшовши Ізраїль, хрестовидними Мойсеєвими руками Амаликову силу в пустелі переміг.

Плещучи руками, в радості співаймо нині, вірні: які дивні діла й велика сила Твоя, Христе, що нашу однодумність і згоду встановив.

Прийдіть, богомудрі, день радісний святкуємо, нині небо і земля веселяться, й ангельські чини і людей зібрання достойно святкують.

Бачачи превелике благодійство, розділені члени Христової Церкви з’єднуються в єдине; заплещімо ж руками і прославмо Бога, Який мир подав.

Одержала Церква сьогодні перемогу побожним велінням і порадою царів наших Михаїла і Феодори, які благочестиво сповідували віру православну.

Богородичний: Зброя злочестивих єресей явно щезла; храм бо Твій, Пречиста, образами благочесно прикрашений, бачачи, нині священно радіємо.

Катавасія: Моря Червоного безодню…

Пісня 3

Ірмос: Веселиться Тобою Церква Твоя, Христе, взиваючи: Ти моя сила, Господи, і пристановище, й утвердження.

Уже більше нечестиві єретики не будуть гордитися: Божа бо сила православ’я утвердила.

Хмари пророчі нехай зішлють нам з небес животворчу росу на зміцнення віри.

Благозвучні таємні труби Христових апостолів надприродно нехай провіщають шанування чесних образів.

Прославмо Христа, що явив нам царицю благочестиву, христолюбиву Феодору з богоувінчаним нащадком.

Богородичний: Прийшовши до святого храму Твого, Пречиста, ми, вірні, молимося, щоб посвітитися нам нині світлосяйною благодаттю.

Катавасія: Веселиться Тобою Церква Твоя…

Сідальний, глас 1: Божественний Твій вигляд відтворюючи в образах, Христе, ми ясно прославляємо народження, несказанні чуда, добровільне розп’яття; звідусіль страхом від них відганяються біси і нечестиві зі смутком ридають як співучасники бісів.

Слава…

Матір — вишній Сион — священно красується образами пророків, священномучеників та іконами всіх святих, як небесний Жених і невіста звеличуються духовними красотами.

І нині…

Богородичний: Покровом і могутньою заступницею стала Ти, Чиста, для тих, що з любов’ю шанують Твою святу ікону, однодумно прославляють й істинно поклоняються Тобі, бо Ти відвертаєш усяке лихо далеко від них як всемогутня.

Пісня 4

Ірмос: Вознесеним Тебе бачила Церква на хресті, Сонце праведне, і стала в чині своєму, достойно взиваючи: слава силі Твоїй, Господи.

Слово Боже, натхненням Божественного Утішителя Твій храм освяти, і пришестям Його єретицьку оману віджени, Многомилостивий.

Ти, визволивши людей Твоїх від злочестя, покажи благочестя їм, ревністю розпаленим, що з вірою взивають: слава силі Твоїй, Господи.

Дивлячись на Божественні оселі в сяйві священновидих образів Христа і Богородиці, благоговійно радіймо.

Духовно й тілесно прикрашена цариця, бажаючи істинного Христового Царства, написала Його Пречистий образ та ікони святих.

Богородичний: Породивши втілене Божественне Слово, Ти, Благодатна, явилася Божественним святилищем Його; Ним же і храм Твій світлосяйний оновлюється.

Катавасія: Вознесеним Тебе бачила Церква…

Пісня 5

Ірмос: Ти, Господи мій, Світло, що у світ прийшло, Світло святе, що виводить з темряви невідання тих, хто з вірою оспівує Тебе.

Дай, Господи, Церкві Твоїй тверду опору непорушною бути від віку й до віку від смути єресями.

По всій землі світло засяяло з неба, радість і Божественний захист дарувало.

Єдиний Благий і Джерело благости, піднеси силу православних царів, що шанують образ Твій.

Незаходиме світло благочестя засяяло повелінням богонатхненних пастирів і їхнім богомудрим словом.

Богородичний: Віднови нам стародавню красу, Пречиста Богомати, і дім Твій цей освяти Твоєю благодаттю.

Катавасія:Ти, Господи мій, Світло…

Пісня 6

Ірмос: Приношу Тобі жертву голосом похвали, Господи, — взиває Церква до Тебе, від бісівської крови очистившись кров’ю, що витекла з ребер Твоїх ради милости Твоєї.

Пишеться і шанується правдиво образ Владики, Якому поклоняються, і знову Церква набирається сміливости благочесно Спаса прославляти.

Звільняється від печалі й темряви єресей Христова Церква і носить одежу радости, і Божественною й світлоносною покривається благодаттю.

Давнє сяйво благослав’я одержав православний Собор — повеліннями цариці Феодори і її благочестивого сина царя Михаїла.

Богородичний: Той, Хто повелів віддавна бути скинії місцем богослужіння, в Тобі, як у скинії словесній, живе — єдиний Препрославлений, Який храм Твій, Діво, прославляє чудесами.

Катавасія: Приношу Тобі жертву голосом похвали…

Кондак, глас 2: Неописане Слово Отцеве від Тебе, Богородице, тіло прийнявши, описаним стало і, віддавна осквернений образ відтворивши, з Божественною добротою з’єднало; тільки визнаючи спасіння в ділах і словах, ми це виявляємо.

Ікос: Це таїнство Божого Провидіння давні пророки, з неба від Бога натхненними бувши, нас ради, провістили тим, що досягли кінця віків, одержавши це просвітлення. Маючи від нього пізнання, єдиного Господа Бога ми визнаємо, в трьох Іпостасях прославлюваного. Йому єдиному поклоняючись, єдину віру і єдине хрещення маючи, ми в Христа одягнулися; тільки визнаючи спасіння, у ділах і словах ми це виявляємо.

Пісня 7

Ірмос: У печі персидській юнаки Авраамові, опалені любов’ю благочестя більше, ніж полум’ям, взивали: благословенний Ти у храмі слави Твоєї, Господи.

Хай ангельське воїнство співторжествує любов’ю церковній урочистості, богомудро взиваючи: благословен єси в храмі слави Твоєї, Господи.

Церква первородних і собор святих радуються, бачачи, як побожні люди нині однодумно співають: благословен єси в храмі слави Твоєї, Господи.

Визволені раніше від нечестивої єресі повелінням достохвальної цариці Феодори, співаємо: благословен єси в храмі слави Твоєї, Господи.

Богородичний: Вище Небесних Сил вознеслася Ти, Всечиста, як єдина Мати Сотворителя; тому радісно взиваємо: благословенна Ти в жонах, всенепорочна Владичице.

Катавасія: У печі персидській…

Пісня 8

Ірмос: Руки розпростерши, Даниїл пащі левів затулив у рові; вогненну ж силу погасили, опоясавшись доброчесністю, благочестиві юнаки, взиваючи: благословіть, всі творіння Господні, Господа.

Закони отців Церкви зберігаючи, образи Христа і Його святих пишемо, і цілуємо устами, серцем і волею, взиваючи: благословіть, усі діла Господні, Господа.

З писаного образа на Первообраз честь і поклоніння переносячи, вчення богонатхненних наслідуючи, шануємо і до Христа з вірою взиваємо: благословіть, усі діла Господні, Господа.

Просвітивши розум світлом Божественного Духа, плоди богомудрости маючи, чесна цариця полюбила велич і красу Церкви Христової, прославляючи разом з вірними Ісуса Богочоловіка.

Богородичний: Промінням світла мисленого осяяний, Божественний храм Твій охороняє нині всіх покровом Духа й освячує вірних, які однодушно співають: благословіть, усі діла Господні, Господа.

Хвалимо, благословляємо, поклоняємося Господеві, співаючи і прославляючи по всі віки.

Катавасія: Руки розпростерши, Даниїл…

І співаємо Чеснішу від херувимів…

Пісня 9

Ірмос: Камінь нерукосічний від Тебе, Діво, нерозсіченої гори, відсікся і став наріжним каменем — Христос, і роз’єднані єства з’єднав, тому, радіючи, Тебе, Богородицю, величаємо.

Знову бачачи прикрашену священнописаними образами чесну церкву, з побожністю всі прийдімо і співаймо Богові: Тебе величаємо, Трисвятий.

Честь і славу придбавши, — хрест Твій, чесні ікони й образи святих, Церква з радістю і веселістю Тебе, Владико, величає.

Осяй Божественною Твоєю славою людей наших, Щедрий, і охорони їх всеозброєною силою ангелів, підкорюючи їм лютих ворогів, Владико.

Богородичний: Знято осуд з праматері Єви, Богородице, бо Ти, Чиста, несказанно породила Владику всіх; Його ж образ на іконах і нині цілуємо.

Катавасія: Камінь нерукосічний від Тебе, Діво…

Екзапостиларій воскресний і цей з Тріоді:

Заграйте, руками заплещіть і з радістю співайте: які дивні і надзвичайні діла Твої, Христе! І хто зможе, Спасе, висловити могутність Твою, Ти бо нашу однодумність і злагоду в єдину Церкву з’єднав.

Богородичний: Знищилася нині зброя єресі і з шумом щезла пам’ять про неї: бачачи Храм Твій, Пречиста, прикрашений благодаттю чесних ікон, всі наповнюємось радістю.

Хвалітні стихири воскресні 5 і Тріоді 3, глас 4:

Тобою, Женихом і Сотворителем своїм, Чоловіколюбче, радується Церква, бо Ти визволяєш її Божественною волею від ідольської спокуси і з Собою чесною кров’ю заручив; вона, світло приймаючи священне встановлення ікон і радіючи, оспівує Тебе і прославляє вірно.

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої (Пс. 9, 1-2).

Образ тіла Твого, Господи, встановлюючи, з любов’ю його цілуємо, усвідомлюючи велике таїнство провидіння Твого. Не привидом, як кажуть богоборні єретики, але істинно природою тіла явився Ти нам, Чоловіколюбче, і Тобою підносимося до Твоєї любові і волі.

Стих: Буду веселитися й хвалитися Тобою, буду співати імені Твоєму, Всевишній (Пс. 9, 3).

День радісний і веселістю сповнений настав нині: сяйвом бо істинних догматів палає і сяє нині Церква Христова, прикрашена встановленням ікон святих і сяйвом образів, і утверджується богошанована однодумність вірних.

Стих: Воскресни, Господи, Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, і не забудь убогих Твоїх до кінця (Пс. 9, 33).

Мойсей під час посту закон прийняв і людей навернув; Ілля, постячи, небеса замкнув; три юнаки Авраамові беззаконного мучителя постом перемогли. Ним же і нас, Спасе, сподоби воскресіння досягти і так співати: Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас.

Слава… та сама стихира.

І нині…

Преблагословенна єси, Богородице…

Велике славослів’я і відпуст.

В кінці стихира євангельська і час Перший.

На Літургії

Прокимен, глас 4, пісня отців: Благословен єси, Господи Боже отців наших, і хвальне, і прославлене ім’я Твоє навіки.

Стих: Бо праведний єси в усьому, що створив Ти.

Апостол: Євр. 11, 24-26: 12, 1-2, зач. 329 (від пол.).

Алилуя: Мойсей і Аарон між ієреями Його, і Самуїл між тими, що призивають ім’я Його (Пс. 98, 6).

Стих: Взивали вони до Господа, і Він вислухав їх (Пс. 98, 6).

Євангеліє: Ін. 1, 43-51, зач. 5.

Причасний: Хваліть Господа з небес, хваліть Його в вишніх.

Інший: Радуйтеся, праведні, в Господі; праведним подобає похвала (Пс. 32, 1).

В неділю на вечірні

На Господи, взиваю… стихири на 10; 4 стихири покаянні з Октоїха, а також ці з Тріоді, глас 4:

Дай зворушення, відчуження від злого і досконале виправлення мені, що у пристрастях тілесних нині потонув, віддалився від Тебе, Боже Всецарю, і втратив усяку надію; спаси мене, блудного, з великої милости, Ісусе всесильний, Спасе душ наших.

Мойсей дивний, постом очистившись, побачив Жаданого; наслідуючи це, смиренна душе моя, подбай, щоб у дні посту очиститися тобі від зла, щоб і ти побачила істинного благого і чоловіколюбного Господа, Який дасть тобі прощення, очищення і спасіння.

Інший, глас 6:

Другий тиждень посту нині світло почнімо, браття, удосконалюючись з дня на день, щоб вогненну колісницю створити нам, як Іллі Фесфітянину, чотири великі чесноти, розум очистимо безстрастям, тіло озброїмо чистотою, виступаючи проти ворога і перемагаючи його.

Також із Мінеї 3. Слава: і нині. Богородичний. Вхід: Світло тихе…

Прокимен, глас 8: Дав єси насліддя тим, що бояться Тебе, Господи…

Стих 1: Від краю землі взиваю до Тебе (Пс. 60, 3).

Стих 2: Дай мені, Боже, знайти спокій під покровом крил Твоїх (Пс. 60, 5).

Стих 3: Я буду співати імені Твоєму повіки (Пс. 60, 9).

І знову той самий: Дав єси насліддя…

Також: Сподоби, Господи (три поклони).

На стиховні стихири, глас 8:

Прийдіть, очистьмо себе милосердям і щедротами для вбогих, не вихваляючись і не виявляючи нашу благодійність; хай не знає ліва рука діл правиці, і хай не розвіє марнославство плодів милосердя, але до Бога, Який знає всі таємниці, взиваймо: Отче, прости провини наші як Чоловіколюбець.

Мученичий: Мученики Господні, ви всяке місце освячуєте і різні недуги зціляєте, благаємо вас: і нині моліться, щоб визволити душі наші з сітей ворожих.

Слава: і нині.

Богородичний: Небесні Сили прославляють Тебе, Всеблагодатна, Мати неневісна, і ми славословимо Твоє незбагненне Різдво; Богородице, молися за спасіння душ наших.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору