Неділя третя після Пасхи. Святих жон-мироносиць і Йосифа Праведного
У суботу ввечері на малій вечірні
Стихири воскресні 3, глас 2:
Прийдіть, поклонімося народженому предвічно від Отця Богу Слову…
Христос, Спас наш, рукописання проти нас розідрав…
З архангелами прославмо воскресіння Христа…
І східну 1, глас той самий: Про Тебе, розіп’ятого і похованого Владику…
Слава…
Чому миро зі сльозами… (див. за посиланням нище).
І нині…
Догматик, глас 2: О превелика таємнице! Побачивши чудеса, проповідую Божество; бо Еммануїл як Чоловіколюбець відкрив ворота природні, але як Бог ключів дівства не порушив, а так з утроби вийшов, як увійшов при Благовіщенні; так прийняв тіло, як зачатий був; безстрасно увійшов, невимовно вийшов, як говорить пророк: ці врата замкнені будуть, ніхто не пройде крізь них, тільки один Господь Бог Ізраїлів, що має велику милість.
Світло тихе…
Прокимен: Господь воцарився…
На стиховні стихира воскресна, і Богородиці, глас 2:
Воскресіння Твоє, Христе Спасе, весь світ просвітило, і Ти покликав до Себе творіння Своє; Всесильний Господи, слава Тобі.
Стих: Пом’яну ім’я Твоє у всякому роді і роді.
Пречиста, Ти — радість усіх скорботних, і заступниця покривджених, і годувальниця вбогих, і утішителька подорожніх, і палиця сліпих, відвідувачка хворих, покров і заступниця струджених, і помічниця сиріт; Мати Бога Всевишнього, поспіши, молимося, щоб спастися рабам Твоїм.
Стих: Слухай, дочко, і споглянь, і прихили вухо Твоє.
Усяке беззаконня немилостиво, всякий гріх нестримано чинив я, окаянний, тому став достойним усякого осудження. Подай мені, Діво, спосіб покаяння, щоб я неосудженим там явився, бо до Тебе звертаюсь як до заступниці, Тебе закликаю як молитвеницю, не осором мене, Богоневісто.
Стих: Лицю Твоєму помоляться багаті народи.
Іншого захисту перед Творцем і Владикою, крім Тебе, не маємо, чиста Богоневісто. Не відкинь нас від теплого Твого заступництва і не посором тих, що з любові під Твій покров прибігають, Мати Бога нашого, поспіши, покажи багатство милости Твоєї і від нинішнього гніву спаси нас.
Слава: і нині, глас 2:
Мироносиці, що були рано… (див. за посиланням нище).
Після Трисвятого тропар: Благообразний Йосиф…
І відпуст.
На великій вечірні
Христос воскрес… як звичайно. Далі псалом 103: Благослови, душе моя, Господа… Кафизма 1 Псалтиря.
На Господи, взиваю… ставимо стихів 10 і співаємо стихири воскресні, 3, глас 2.
Стих: Виведи з темниці душу мою, щоб славити ім’я Твоє.
Прийдіть, поклонімось народженому предвічно від Отця Богу Слову, що тіло прийняв від Діви Марії, бо з волі Своєї Він хрест перетерпів, і на погребіння Себе віддав, і воскрес із мертвих, спас мене, людину заблудлу.
Стих: На мене чекають праведники, поки явиш мені милість Твою.
Христос, Спас наш, рукописання проти нас розірвав, на хресті розіп’явшись, і владу смерті знищив. Поклоняємося його триденному воскресінню.
Стих: З глибини взиваю до Тебе, Господи, Господи, почуй голос мій.
З архангелами прославимо воскресіння Христа, бо Він — Визволитель і Спаситель душ наших, і у славі страшній та силі могутній знову прийде судити світ, що його Він створив.
І східні 4, глас той самий.
Стих: Нехай будуть вуха Твої уважні до голосу благання мого.
Про Тебе, розіп’ятого і похованого Владику, ангел сповістив і сказав жінкам: прийдіть і подивіться, де лежав Господь; бо як всемогутній Він воскрес, як і сказав. Тому поклоняємося Тобі, єдиному безсмертному: Життєдавче Христе, помилуй нас.
Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.
Хрестом Твоїм Ти, Спасе, знищив прокляття, що від дерева постало, погребінням Твоїм умертвив владу смерти, а воскресінням Твоїм рід наш просвітив. Тому взиваємо до Тебе: Життєдавче, Христе Боже наш, слава Тобі.
Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи; страждає Душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.
Перед Тобою, Господи, відкрилися від страху врата смерти, а вартові пекла, побачивши Тебе, убоялися, бо сокрушив Ти врата і розбив окови залізні, і вивів нас із темряви й тіні смертної, і розірвав кайдани наші.
Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.
Спасіння пісню співаючи, устами викликуємо: прийдіть усі до дому Господнього, припадімо, промовляючи: Ти, що на древі розіп’ятий був, і з мертвих воскрес, і в лоні Отчому перебуваєш, очисти гріхи наші.
Далі стихири мироносицям самогласні 3, глас 2. Анатолієві.
Стих: Бо в Господа милість, і велике в Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.
Мироносиці-жінки, рано-вранці, взявши пахощі, прийшли до гробу Господа, знайшли те, на що не сподівалися, благоговіючи помислами про відвалення каменя, і одна до одної говорили: де печаті гробу, де Пилатова сторожа, і небезпечне твердження? Був же сповіститель — сяючий ангел, який сказав здивованим жонам: чому з плачем шукаєте Живого, Який оживотворює рід людський? Воскрес Христос Бог наш із мертвих як всесильний, подає всім нам нетління і життя, просвічення і велику милість.
Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.
О учениці! Чому миро розбавляєте сльозами? Камінь відвалено, гріб опустів; бачите тління, життям подолане, печаті свідчать явно, міцно спить сторожа непокірних, смертне спаслося через плоть Божу, пекло ридає. Ідіть з радістю і скажіть апостолам: Христос, що умертвив смерть, первісток із мертвих, випередить вас у Галилеї.
Стих: Велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.
Мироносиці, що були рано, гробу Твого поспішно досягли, шукаючи Тебе, Христе, щоб помазати Твоє тіло. І, сповіщені словами ангела, апостолам радість звістили, що воскрес Начальник спасіння нашого, полонив смерть, світові ж дарував життя вічне і велику милість.
Слава… глас 6. Косьми-ченця:
Мироносиці-жінки досягли Твого гробу і побачили печаті гробові; не знайшовши ж Твого пречистого тіла, ридаючи, поспішно вийшли, кажучи: хто украв наше Уповання? Хто взяв мертвого, нагого, смирною помазаного, Матері єдину втіху? О, як став мертвим Той, Хто оживляє мертвих? Як погрібається Той, Хто полонив пекло? Але воскресни, Спасе, самовладно, триденно, як Ти сказав, спасаючи душі наші.
І нині…
Богородичний, глас 2: Минула тінь закону, коли зійшла благодать; бо як купина не згорала, охоплена полум’ям, так Дівою Ти породила і Дівою залишилася; замість стовпа вогненного засяяло праведне Сонце, замість Мойсея — Христос, спасіння душ наших.
Вхід. Світло тихе… Прокимен: Господь воцарився…
На літії стихири самогласні, глас 1:
Мироносиці-жінки, чого прийшли до гробу? Чого шукаєте Живого серед мертвих? Воскрес Господь, радійте! — взиває ангел.
Зі страхом прийшли жінки до гробу, намагаючись помазати тіло Твоє пахощами: і, його не знайшовши, дивувались одна до одної, не знаючи про воскресіння. Але постав перед ними ангел і сказав: воскрес Христос, даруючи нам велику милість. Прийшли до гробу Магдалина і друга Марія, шукаючи Господа, і побачили ангела, як блискавку, що сидів на камені і промовляв до них: чого шукаєте Живого між мертвими? Він воскрес, як сказав, у Галилеї Його знайдете. До Нього ж взиваймо: воскреслий із мертвих, Господи, слава Тобі.
Слава… глас 6:
Випросив Йосиф тіло Ісусове і поклав Його у новім своїм гробі: належало бо йому із гробу, як із чертога, вийти. Ти, що сокрушив смерти державу і відкрив людям врата райські, Господи, слава Тобі.
І нині…
Богородичний, глас той самий:
Творець і Визволитель мій, Христос Господь, із Твого, Пречиста, лона вийшовши, в мене зодягнувся, від першої клятви Адама визволив. Тому до Тебе, Всечиста, як до Божої Матері і Діви, воістину взиваємо невмовкно: радуйся, по-ангельськи, радуйся, Владичице, заступнице і покрово, і спасіння душ наших.
На стиховні стихира воскресна, глас 2:
Воскресіння Твоє, Христе Спасе, весь світ просвітило, і Ти покликав до Себе творіння Твоє; всесильний Господи, слава Тобі.
Далі стихири Пасхи з приспівами їх.
Слава… глас 5:
Тебе, що зодягнувся у світло, як у ризу, зняли з древа Йосиф з Никодимом, побачили Тебе мертвого, нагого, не похованого; жалібний плач підняв Йосиф і, ридаючи, взивав: О горе мені, улюблений Ісусе! Тебе бо побачивши на хресті розіп’ятим, сонце в темряву вдягнулося, і земля зі страху затряслася, і розідралася церковна завіса; я ж нині бачу Тебе, що мене ради зволив прийняти смерть. Як же я поховаю Тебе, Боже мій, або якою плащаницею обгорну? Як же руками доторкнуся до нетлінного тіла Твого? Або якою піснею оспіваю Твою кончину, Щедрий? Величаю страсті Твої, оспівую і поховання Твоє з воскресінням, взиваючи: Господи, слава Тобі.
І нині… Воскресіння день… і Христос воскрес… (один раз).
Далі Нині відпускаєш…
На благословенні хлібів тропар Богородице Діво…
І звичайне читання Діянь.
Коли ж не буває всенічної, співаються на Господи, взиваю… стихири воскресні, 4, і мироносиць з літійними, на 6.
Вхід. Прокимен. На стиховні стихири Пасхи.
Слава: і нині… глас 5:
Тебе, що зодягнувся у світло…
На полуношниці канон троїчний співається за звичаєм.
Нехай буде відомо, що від неділі святого Фоми не буває переломлення хліба після благословення хлібів через те, що коротка ніч.
На ранній
На Бог Господь… тропар, глас 2.
Коли зійшов Ти до смерті, Життя безсмертне, тоді пекло умертвив Ти сяйвом Божества. Коли ж і померлих із глибин підземних воскресив Ти всі Сили Небесні взивали: Життєдавче, Христе Боже наш, слава Тобі (двічі).
Слава…
Благообразний Йосиф, з древа знявши пречистеє тіло Твоє, плащаницею чистою обгорнувши і пахощами в гробі новім покривши, поклав.
І нині…
Мироносицям-жонам при гробі з’явився ангел і промовив: миро мертвим подобає, Христос же тління не зазнав; але взивайте: воскрес Господь, подаючи світові велику милість.
Після кафизми 1 — сідальні, глас 2:
Камінь гробовий Ти не заборонив запечатати, воскреснувши, дарував усім камінь віри; Господи, слава Тобі.
Стих: Воскресни, Господи Боже мій, нехай вознесеться рука Твоя.
Лона пречистого у Вишніх Ти не залишив, погребіння і воскресіння за всіх Ти прийняв; Господи, слава Тобі.
Все вище розуму, всі преславні Твої таїнства, Богородице: чистота запечатана, і дівство збережене: Матір’ю стала істинною. Бога породивши істинного: Його моли, щоб спастися душам нашим.
Після кафизми 2 — сідальні, глас 2:
Мироносиці, прийшовши ранком і побачивши гріб порожнім, апостолам говорили: тління подолав Всесильний і тих, що в пеклі, визволив із кайданів; проповідуйте сміливо, що Христос Бог воскрес, даруючи світові велику милість.
Стих: Прославляю Тебе, Господи, всім серцем моїм.
Таємно вранці прийшовши до гробу, жони принесли миро для Твого погребіння, боячись юдейського злодійства і передбачаючи силу воїнів; але мужність перемогла неміч єства, бо благим наміром бажали догодити Богу, достойно взиваючи: воскресни, Господи, допоможи нам і визволи нас заради слави імені Твого.
Слава: і нині.
Богородичний: Преславна Богородице Діво, оспівуємо Тебе, бо хрестом Сина Твого зруйноване пекло і смерть омертвлена; померлі встали і життя сподобилися, сприйнявши насолодження древнього раю. Тому, дякуючи, прославляємо Христа Бога нашого всесильного і єдиного милостивого.
Після непорочних тропарі: Ангельський собор… потім такої, глас 2.
Після страждань прийшли жони до гробу, щоб помазати тіло Твоє, Христе Боже, побачили ангелів у гробі і вжахнулися, бо почули від них слова, що воскрес Господь, даруючи світові велику милість.
Далі ступеневі глас 2 (по двічі).
Антифон 1:
До неба піднімаю очі серця мого, до Тебе, Спасе; спаси мене Твоїм осяянням.
Помилуй нас, що постійно згрішаємо перед Тобою; о Христе мій, подай образ покаяння перед Тобою раніше кінця.
Слава…
Святому Духу належить царювати, освячувати, оновлювати творіння: Бог бо є, єдиносущний Отцю і Слову.
І нині… той самий.
Антифон 2:
Якби не Господь був з нами, хто зберігся б від ворога, разом і людиновбивці.
Зубам їхнім не віддай, Спасе, раба Твого; бо, як леви, піднімаються на мене вороги мої.
Слава…
Святому Духу — життєначало і честь: все бо творіння, як сущий Бог, силою зберігає в Отці, Сином же.
І нині… той самий.
Антифон 3:
Ті, що уповають на Господа, уподібнюються святій горі, яка ніколи не зрушиться ворожими підступами.
Нехай не простягають рук своїх до беззаконь ті, що живуть побожно: не карає бо Христос жезлом насліддя Своє.
Слава…
Святий Дух виточує всяку премудрість: від Нього благодать апостолів, увінчуються страждання мучеників, і пророки передбачають.
І нині… той самий.
Прокимен, глас 2: Воскресни, Боже, суди землю, бо Ти успадкував усі народи.
Стих: Господи Боже мій, на Тебе надіюся, спаси мене.
Все, що дише…
Євангеліє раннє воскресне 3, від Марка, зачало 71.
Далі: Воскресіння Христове бачивши… (тричі). Псалом 50 та інше.
Канон Пасхи з ірмосом і з богородичними його, на 6, потім цієї неділі, канон Тріоді на 8, глас 2, Творіння преподобного Андрія Критського. Катавасія: Воскресіння день…
Канон Пасхи, глас 1
Пісня 1
Ірмос: Воскресіння день…
Очистьмо почуття і побачимо Христа… Небеса ж нехай достойно веселяться…
Інший канон богородичний, глас той самий:
Умертвленню кінець поклала Ти, Діво всенепорочна, народивши Христа — вічне Життя, що із гробу нині засяяв, і світ просвітив.
Воскреслого побачивши Сина Твого і Бога, радуйся з апостолами, Богоблагодатна чиста; і «радуйся» першою прийняла Ти, Богомати всенепорочна, як причина радости всіх.
Інший канон мироносиць, з нього ставимо стихів 8.
Ірмос: Мойсеєву пісню сприйнявши, взивай, душе: помічник і покровитель був мені на спасіння: Він мій Бог, і прославлю Його.
Розіп’явся Ти плоттю, безстрасний єством Отчим; проколотий був Ти в ребра, виточивши світові кров і воду; Ти Бог наш, і прославляємо Тебе.
Хрест Твій шаную, і погребіння славлю, Благий, і оспівую, і поклоняюсь Твоєму воскресінню, і взиваю: Ти Бог наш, і прославляємо Тебе.
Якщо і спожив Ти жовчі, солодкість церковна, але виточив нам нетління із ребер Твоїх: Ти Бог наш, і прославляємо Тебе.
Причислений був Ти, Спасе, до мертвих, мертвих воздвигнувши, спожив Ти тління; істління ж ніякого не зазнав Ти: Ти Бог наш, і прославляємо Тебе.
Нехай веселиться Сион, нехай радіє і небо, воскрес Христос, мертвих воздвигнувши, що піснями оспівують: Ти Бог наш, і прославляємо Тебе.
Плащаницею обгорнув Йосиф тіло Твоє, Христе, у гробі новому поклав Тебе, спасіння; Ти ж мертвих воскресив як Бог.
Випередивши ранок, жінки побачили Христа і до божественних учеників взивали: воістину Христос воскрес, прийдіть, з нами оспівайте Його.
Слава…
Всесвята Тройце, єдине Божество, безначальна Єдинице, Отче, і Сину, і Божественний Душе, спасай світ; Ти Бог наш, і прославляємо Тебе.
І нині…
Стародавню клятву знявши, Чиста, в утробі Твоїй Ти зростила нам Благословення, народивши Немовля, бо Він Бог, хоч і плоть носить.
Пісня 3
Ірмос: Прийдіть, пиймо пиття нове…
Нині все наповнилося світлом… Вчора поховано мене з Тобою, Христе…
Богородичний: До нетлінного життя приходжу нині, заради благости Народженого Тобою, Чиста, що всім краям землі світло засвітив.
Бога, Якого народила Ти плоттю, як Він і сказав, із мертвих воскреслого побачивши, радій, Чиста, і Його як Бога, Пречиста, звеличуй.
Інший.
Ірмос: Неплідний мій розум, Боже, покажи плодоносним, Творче добра і Насадителю блага, милосердям Твоїм.
Руки на хресті простягнувши Ти, Ісусе, всі народи від омани зібрав, до пізнання Твого закликав, Спасе.
Юдейські люди до Пилата викликують: відпусти нам злодія розбійника; візьми, візьми і розіпни безгрішного.
Коли розіп’яли Тебе, Христе, світло затьмарилося, земля затряслася, і багато мертвих встало з гробів, від страху держави Твоєї.
Стоячи перед хрестом, Агниця Твоя, Ісусе, плачучи взивала: куди йдеш, Сину? Куди грядеш, Агнче, за всіх заколотий?
Поклоняюся Твоєму хресту, оспівую і погребіння, шаную страждання, і цвяхи у руках, і спис, Ісусе, і воскресіння Твоє.
Воскрес Ти, Ісусе, ворог був полонений, Адам визволився, і Єва з ним — від кайданів і тління, воскресінням Твоїм.
Коли Ти воскрес, Христе, сокрушилися засуви, врата пекла і кайдани смерти розірвалися від страху держави Твоєї.
Богоприємниче Йосифе, гряди, стань з нами і взивай: воскрес Ісус Визволитель, що воздвиг Адама Своїм милосердям.
Нехай радуються з нами дванадцять учеників, — з мироносицями-жінками і Йосифом, і з іншими учениками й ученицями Христовими.
Слава…
З Отцем — і Сину, й Духу істини, єдиному Єству поклоняюся й оспівую, Лиця розділяючи, а Істоту з’єднуючи.
І нині…
Блаженна Ти, Чиста, суща з кореня Ієсеєвого, з якого ж зростила заради нас жезл і квітку — Христа плоттю.
Кондак, глас 8:
Хоч і до гробу зійшов Ти… й ікос.
Сідальний, глас 2: Жони тепло приносять миро до гробу, Спасе, ангели радістю душі веселять і проповідують Тебе Богом усіх, і ученики взивають: воістину воскресло із гробу Життя всіх.
Слава: і нині, глас той самий.
Собор учеників Твоїх радується єдинодушно з мироносицями, загальне бо свято з ними святкують, на славу і честь Твого воскресіння. І з ними взиваємо до Тебе, Чоловіколюбче Господи: людям Твоїм подай велику милість.
Пісня 4
Ірмос: На божественній сторожі…
Дівствену утробу відкривши… Як однолітній агнець, Богоотець же Давид перед ковчегом…
Богородичний: Той, Хто сотворив Адама, Твого праотця, Чиста, утворився в Тобі, і смертну оселю зруйнував Своєю смертю нині, і осяяв усе божественним сяйвом воскресіння.
Його ж, Якого породила Ти, Христа, що із мертвих дивно засяяв, побачила Ти, Чиста, добра й непорочна між жонами і велична: нині, радіючи з апостолами, на спасіння всіх Його прославляй.
Інший.
Ірмос: Те, що від Діви Твоє різдво, пророк, передбачивши, проповідуючи, взивав: про явлення Твоє почув і убоявся, бо від півдня, з гори святої, вкритої зеленню, прийшов Ти, Христе.
Хрестом полонив Ти черево пекла, і воскресив мертвих, і смерти зруйнував муки; тому ми, що від Адама, поклоняємось і оспівуємо погребіння Твоє і воскресіння, Христе.
Благозволив Ти, Спасе наш, заради милосердя милости розіп’ятися на хресті, і від праотчої клятви визволити нас, розірвати кайдани безлічі наших гріхів: бо Ти можеш творити, що хочеш.
На хресті розіп’яв Ти мою стародавню клятву, і виточив мені, Спасе, благословення кров’ю із ребер Твоїх, розірвав кайдани безлічі моїх гріх, бо Ти можеш творити, що хочеш.
Пекло, Спасе, зустрівши Тебе в глибинах, засмутилося, думаючи, як це — те, що колись змогло пожерти, нині невільно віддаю; катується внизу, полоняється і звільняє мертвих.
Хоч і запечатали камінь зі сторожею, о беззаконні вороги, але Господь воскрес, як прорік, розриваючи кайдани безлічі моїх гріхів; бо Ти можеш творити, що хочеш.
Ти воскрес із гробу, і полонив пекло, і оживив мертвих, і нетління виточив мені Твоїм воскресінням; розірви кайдани безлічі моїх гріхів, бо Ти можеш творити, що хочеш.
Воістину осоромилися беззаконні, Христос бо воскрес і воскресив мертвих, взиваючи: насмілюйтесь, Я переміг світ. Або віруйте Йому, або мовчіть, обманщики, що відкидаєте Його воскресіння.
Ти виголосив, Благий, мироносицям, коли воскрес із мертвих: радуйтеся, і апостолів сповістіть про Моє воскресіння; розірви кайдани безлічі моїх гріхів, бо Ти можеш творити, що хочеш.
Йосифа благообразного, ревнителя благочестя, радника й ученика, вшануймо разом з мироносицями й апостолами: взиваючи з ними і з вірою оспівуючи Спасове світлоносне воскресіння.
Слава…
Вічного Божества нероздільну славу хто може висловити? Єдина бо єством, будучи Тройцею, оспівується безначальна, з’єднана як Єдиниця, в Тройці прославляється простими Іпостасями.
І нині…
Ти, Мати Діво, породила Того, Хто безмужно вселився в утробу Твою; безперестанно благай Його як Богородиця розірвати кайдани безлічі моїх гріхів, бо Ти можеш допомогти, кому хочеш.
Пісня 5
Ірмос: Встаньмо рано на світанні…
Безмірне Твоє милосердя бачивши… Приступімо зі свічками до Христа…
Богородичний: Просвітлюється побожне зібрання Божественним і життєносним промінням воскресіння Сина Твого, Богомати Пречиста, і радістю наповнюється.
Не розкрив Ти врата дівства, коли втілився, і гробу печатей не зруйнував, Царю творіння: тому, побачивши Тебе воскреслим, Мати Твоя радується.
Інший.
Ірмос: Морок душі моєї, Спасе мій, Ти розігнав, світлом заповідей Твоїх осяй мене як єдиний Цар миру.
Першу одежу мою, що зіткав мені на горе мені сіяч гріха, Ти, Спасе мій, зняв, зодягнувшись у мене.
Листя смоковниче зшив мені гріх мій, горе мені, бо я не зберіг, Спасе мій, пречисту Твою заповідь за змієвою порадою.
На мою душу, зранену розбійничими думками моїми, Той, Хто із Марії став переді мною, вилив єлей і зцілив мене, — Христос.
Біля хреста стояла Пречиста Богородиця і як Мати взивала: О, Сину Мій і Боже! Ти залишив Мене одну.
Ти злоначального змія зброєю хреста Твого знищив Твоїм воскресінням і сокрушив жало смерти, Ісусе.
Де твоє, смерте, жало? Де твоя, пекле, перемога? Нехай взиває Адам: сокрушив тебе оживленням Той, Хто воскресив мертвих.
Мироносиці-жінки, досягнувши Твого гробу, що оживив тих, хто унизу, почули голос: воскрес Христос.
Благочестивих мироносиць пам’ять святкуючи, і всіх учеників Твоїх, у світлоносному Твоєму воскресінні оспівуємо Тебе, Христе.
Благообразного всі вшануймо достойно, бо він тіло Господнє з древа зняв і поховав вірно.
Слава…
Тобі, Богу — Отцю, і Сину, і Святому Духу поклоняюся, трьом Іпостасям, і вірую Єдиному і Трьом, істотою єдиним.
І нині…
Тебе, що безсіменно народила надприродно Того, Хто оновив єство, Христа єдиного Владику, оспівуємо, вірні.
Пісня 6
Ірмос: Зійшов єси, Христе, в глибини підземні…
Цілими зберігши печаті, воскрес єси із гробу, Христе… Спасе мій, жива і незаколена Жертва…
Богородичні: Постало те, що здавна утримувалося смертю і тлінням, через Втіленого із Твого пречистого лона, для нетлінного і вічного життя, Богородице Діво.
Зійшов у глибини землі Той, Хто зійшов у лоно Твоє, Чиста, і оселився і втілився незбагненно, і воздвиг з Собою Адама, воскресши із мертвих.
Інший.
Ірмос: У глибині гріховній перебуваю я, Спасе, і в безодні житейській бурею охоплений; але, як Іону від звіра, і мене від пристрастей визволи і спаси мене.
Мертвим стало пекло, насмілюйтеся земнородні, Христос бо, розіп’явшись на древі, кинув на нього зброю, і воно лежить мертвим; те, що мало, втратило і полонилося.
Полонися, пекло, насмілюйтеся, мертві; гроби відкрилися, вставайте із пекла, взиває до вас Христос, Який прийшов визволити всіх від смерти і тління.
Колись ти мертвих могло пожерти, нині, зруйноване пекло, віддай їх Мені, взиває до тебе Життєдавець і Бог, Який прийшов визволити всіх від ненаситного твого чрева.
Жони-мироносиці, чому поспішаєте й далі? Для чого Живому приносите миро? Воскрес Христос, як і передрік, нехай припиняться ваші сльози і перейдуть у радість.
Плащаницею обгорнув Тебе Йосиф благообразний, у гробі поклав; миропомазав же зруйнований Твого тіла храм, привалив камінь великий до гробу.
Господь воскрес, полонив ворога і ув’язнених всіх, визволивши, вивів, і первозданного Адама підняв як милосердний і Чоловіколюбець Бог.
Слава…
Тройцю в Єдиниці оспіваймо, вірні, з Сином Отця славлячи, і Духа, єдиносущного Сину, і сущого в Отці безначального і присносущного Бога.
І нині…
У лоні зачала Ти, Чиста, нетлінне Гроно, як лоза; з Неї ж струмені безсмертя, як вино, виточує нам життя вічне.
Кондак, глас 2: Радіти мироносицям повелів Ти, плач праматері Єви заспокоїв воскресінням Твоїм, Христе Боже, апостолам же Твоїм проповідувати повелів Ти: Спас воскрес із гробу.
Ікос: До гробу Твого, Спасе, йдучи, мироносиці не могли зрозуміти і взивали: хто відвалить нам камінь гробовий? І, глянувши, побачили, що камінь був відвалений; вигляду ж ангела й одежі дивувалися; будучи охопленими трепетом, думали втікати. А юнак промовив до них: не бійтеся, Той, Кого ви шукаєте, воскрес; прийдіть, подивіться на місце, де лежало тіло Ісусове, і швидко йдіть, сповістіть учеників… Спас воскрес із гробу.
Пісня 7
Ірмос: Той, Хто отроків з вогню визволив…
Жони богомудрі з миром… Смерти святкуємо умертвіння… Воістину священна і святкова…
Богородичні:
Умертвив Син Твій смерть нині, Всенепорочна, всім смертним дарував постійне життя повіки, єдиний благословенний отців Бог і препрославлений.
Той, Хто царює над усім творінням, став людиною, оселився у Твоїй, Богоблагодатна, утробі, і розп’яття і смерть перетерпів, воскрес боголіпно, воскресивши з Собою і нас як Всемогутній.
Інший.
Ірмос: Херувимам уподібнюючись, юнаки в печі, радіючи, взивали: благословенний Ти, Боже, що істиною і судом навів усе це на нас гріхів ради наших, оспіваний і препрославлений по всі віки.
Ти як Чоловіколюбець, бажаючи спасти від омани всіх, кого створив, перетерпів розп’яття на хресті, щоб похований пристрастями образ оновити плоттю Твоєю, Спасе, і пекло зруйнував, воскресив і померлих з Собою.
На хрест піднятий, Ти всіх закликав до Себе, Щедрий, як і обіцяв, Благий, бо воістину заради гріхів наших усі ці страждання благозволив перетерпіти, тому і розбійнику Ти відкрив врата раю, Спасе.
Ти храм зруйнований тілесний воздвиг триденно із гробу, як і обіцяв Ти, Благий, щоб воістину показати славу Твою, яку нам виточуєш через віру; кайдани розірвав, якими пекло тримало колись закованих.
О юдейське безумство! О злоба беззаконних! Що ви бачили невірне і не вірували Христу? Чи не словом Він зціляв немічних? Як не спасе Такий весь світ? Нехай приведуть вас до віри хоча б воїни або із мертвих воскресіння.
Нехай нині говорить омертвіла сторожа: як був украдений Той, Якого ніколи не бачили, нерозумні? Бо якщо Воскреслого не бачили і не відчували, як можна зрозуміти, що Його украли? Нехай приведуть вас до віри хоча б камінь цей і погребальні пелени Христові.
Для чого мертвого охороняєте? Для чого печаті поклали на камені, євреї? Бо як воскрес, якби не був Христос Богом? Нехай приведуть вас до віри ті многі, що бачили його.
Слава…
З Отцем славимо Сина, і Духа Святого, взиваючи безперестанним гласом: Тройці єдина Істото, помилуй, спаси всіх; у трьох Лицях Єдинице, ущедри нас, препрославлений Боже повіки.
І нині…
В утробі Твоїй, Пречиста, як Ти вмістила Немовля, від Якого тремтять як від Бога всі сили ангельські? Тільки з волі Своєї, як Сам знає, вселився, бажаючи спасти всіх від Адама земнородних, знявши з Адама ту клятву, що через гірку поживу.
Пісня 8
Ірмос: Цей урочистий і святий день…
Прийдіть, в урочистий день воскресіння… Поглянь навкруги, Сионе… Отче Вседержителю…
Богородичні:
Прийшов Тобою у світ Господь, Діво Богородице, і утробу пекла розірвав, смертним нам воскресіння дарував, тому благословляємо Його повіки.
Всю силу смерти подолав Син Твій, Діво, Своїм воскресінням; як Бог всемогутній возніс із Собою й нас і обожив, тому оспівуємо Його повіки.
Інший.
Ірмос: В купині на Синайській горі чудо Мойсея, що колись прообразувало Діву, оспівуйте, благословляйте і прославляйте по всі віки.
Сонячна зоря сховалася від страху страждань Христових, і воскресли мертві, і гори розколювались, і земля коливалась, і пекло спустошилось.
В печі перебуваючи колись, преблаженні юнаки, піднімаючи руки, прообразували, Благий, Твій пречесний хрест, яким Ти знищив ворожу силу, Христе.
О юдеї, сліпі в омані, і злочинці, невіруючі у воскресіння Христа, ніби воно неправдиве, що невірне ви бачили, коли Христос воскрес і мертвих воздвиг?
О юдеї-вороги, якщо і нам не вірите, запитайте ви ваших воїнів, чого злякалися вони? Хто відвалив камінь руками від гробу?
Хто висушив смоковницю, Хто суху руку зцілив, Хто колись наситив безліч народу в пустелі, якщо не Христос Бог, Який воскресив мертвих?
Хто просвітив сліпих, і прокаженних очистив, і кривих виправив, і переходив море сухими ногами, як по суші, якщо не Христос Бог, що воскресив мертвих?
Хто воскресив із гробу чотириденного мерця, і сина вдови, Хто підняв як Бог розслабленого з постелі, якщо не Христос Бог, що воскресив мертвих?
Закликає сам камінь, печаті взивають, які ви поклали, поставивши сторожу до гробу: воістину Христос воскрес і живе повіки.
Воістину Христос воскрес, поклав пекло, умертвив змія, визволив Адама, потряс глибини землі; чому не віруєте й далі, вороги і злочинці?
Благословимо Отця, і Сина, і Святого Духа Господа. З Отцем Сина, і Духа Святого, Святу Тройцю в єдиному Божестві прославляємо, взиваючи: свят, свят, свят єси повіки.
І нині…
Богородичний: В лоні Твоїм, Чиста, присножиттєвий хліб, змішаний незмішано змішанням нашим, породила Ти істинно єдиного Христа Бога у двох природах.
Хвалимо, благословляємо, поклоняємось Господу…
Чеснішу… не співаємо до віддання Пасхи у всі неділі.
Пісня 9
Ірмос: Світися, світися, новий Єрусалиме…
О Божественне, о любе, пресолодке Слово Твоє…
О Пасха велика і найсвятіша…
Богородичні:
Єдиногласно, Діво, Тебе ублажаємо, вірні; радуйся, двері Господні; радуйся, граде одухотворенний; радуйся, бо заради Тебе засяяло нам світло Тобою народженого, із мертвих воскресіння.
Веселіться і радуйтеся, Божественні двері світла, бо Ісус, Який зійшов у гріб, засяяв світліше від сонця і всіх вірних просвітив, Богорадувана Владичице.
Інший.
Ірмос: Надприродно плоттю зачала Ти в лоні від Отця безлітне сяюче Слово; у піснях невмовкних Тебе величаємо, вірні.
Той, що на хресті, розбійник, упізнав у Тобі Бога; Ти вчинив його раю спадкоємцем, який взивав: пом’яни мене, Всесильний Спасе.
Били Тебе по шоках заради нас і обпльовували беззаконники, Ісусе, Тебе, що на Синаї накреслив закон на скрижалях угоднику Мойсею.
Оцтом і жовчю напоєний був Ти, Спасе, заради нас, а нам дав тіло і чесну кров, на споживання і пиття вічного Твого життя.
У животворні ребра списом був проколотий Ти, Христе, пречисту Твою кров і чесну воду виточивши світові, як присножиттєве джерело.
Зарахований був Ти до мертвих, і оживив мертвих; у гробі був покладений, і гроби спустошив; полонив пекло, і воскресив Адама.
Воскрес Ти, Ісусе, і зв’язаний був ворог; полонив пекло і спустошив гроби, воскресли ті, що в глибинах землі, поклоняючись Тобі, Христе.
Хто украв мертвого, та ще й нагого? Чого обманюєтесь, юдеї? Христос воскрес, і зруйнувалися кайдани і засуви пекла.
Слава Тобі, Христе Спасе, що виточив життя, і світло засвітив сущим у темряві невідання, і всю землю просвітив воскресінням Твоїм.
Благообразний радник Йосиф нехай оспівується з мироносицями і божественними апостолами як проповідник воскресіння Христового.
Йосифа дивного прославимо, вірні, разом з Никодимом і вірними мироносицями, взиваючи: воістину воскрес Господь.
Слава…
Безначальний Отче, нестворений Сину, співпрестольний і Душе Святий, єдині ці Троє єством, і Троє лицями, єдиний Боже істинний.
І нині…
Нехай веселиться Ієсей, нехай радіє і Давид: ось бо Діва Богорощений Жезл виростила, Квітку присножиттєву — Христа.
Замість Достойно є… ірмос; катавасія: Світися, світися… потім Свят Господь Бог наш… на глас 2. Екзапостиларій Пасхи: Плоттю заснув… (один раз).
Слава…
Мироносицям: Жони, почуйте голос радування: мучительне пекло подолане, від тління світ визволився; ідіть і сповістіть Моїм друзям благовісти: хочу бо Своє творіння радістю осяяти звідкіля прийшла печаль.
І нині… той самий.
На Хваліте… Все, що дише… ставимо стихів 8 і співаємо стихири воскресні 4, глас 2.
Стих: Виконати над ними суд написаний. Слава ця буде всім преподобним Його.
Все, що дише, і все творіння прославляє Тебе, Господи, бо Ти хрестом смерть знищив, щоб явити людям Твоє воскресіння з мертвих як єдиний Чоловіколюбець.
Стих: Хваліть Бога в святих Його, хваліть Його в утвердженні сили Його.
Нехай скажуть юдеї, як воїни, що стерегли Царя, не встерегли Його. Чому камінь не вберіг Каменя життя? Або нехай віддадуть Похованого, або Тому, Хто воскрес, нехай поклоняться, з нами промовляючи: слава багатству милосердя Твого, Спасе наш, слава Тобі.
Стих: Хваліть його в могутності сили Його, хваліть Його за безмежну велич Його.
Радуйтеся, люди, і веселіться. Ангел, сидячи на камені гробу, благовістив нам, промовивши: Христос Спаситель світу воскрес із мертвих і все пахощами наповнив; радуйтеся, люди, і веселіться.
Стих: Хваліть його голосом сурми, хваліть його на арфі і гуслях.
Ангел перед зачаттям Твоїм, Господи, приніс Благодатній «радуйся». Ангел і камінь від Твого славного гробу під час воскресіння Твого відвалив. Той бо слово радости замість печалі провістив, а цей Владику Життєдавця замість смерти нам проповідав. Тому взиваємо до Тебе: Благодійнику всіх, Господи, слава Тобі.
Стих: Хваліть Його хором під тимпани, хваліть його на струнах і органах.
І східні 4:
Жінки зі сльозами миро на гріб Твій вилили, і уста їхні радістю наповнилися, коли вони говорили: воскрес Господь.
Стих: Хваліть Його на органах милозвучних, хваліть Його на органах і зі співом. Все, що дише, нехай хвалить Господа.
Нехай хвалять народи і люди Христа Бога нашого, Який добровільно задля нас хрест перетерпів і три дні в пеклі перебував, і нехай поклоняться Його воскресінню з мертвих, через яке просвітилися всього світу кінці.
Стих: Воскресни, Господи Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.
Розіп’ятий і похований був Ти, Христе, як Сам зволив; але як Бог і Владика Ти смерть знищив і воскрес у славі, даруючи світові життя вічне і велику милість.
Стих: Славитиму тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої.
О беззаконні, що камінь запечатали, воістину ви більшого чуда сподобили нас. Сторожа зрозуміла, що Він нині із гробу вийшов, ви ж говорили: скажіть, що коли ви спали, прийшли ученики і вкрали Його. Хто ж краде мерця, особливо оголеного? Він воскрес як Бог владою Своєю, навіть погребальні пелени Свої залишивши у гробі. Прийдіть, побачте, юдеї, що не розірвав печатей Той, Хто знищив смерть і дарує родові людському життя безконечне й велику милість.
Слава… глас 2.
Стихира євангельська: З миром прийшли жони з Марією і не розуміли, як їм виконати бажання; виявилося, що камінь відвалений, і божественний юнак, заспокоївши смуток душ їхніх, промовив: воскрес Господь Ісус. Тому сповістіть проповідників, Його учеників, ідіть у Галилею, і побачите Його воскреслим із мертвих, як Життєдавця і Господа.
І нині…
Преблагословенна єси, Богородице Діво…
Славослів’я велике. Тропар воскресний. Єктенії і відпуст. І звичайний вихід у притвор. Повчання Студитове. Час перший. І кінцевий відпуст. На часах тропар воскресний. Слава… Благообразний Йосиф… І нині… Богородичний часів. Після Трисвятого кондак: Радіти мироносицям повелів Ти… Так буває і на інших часах.
На Літургії
Блаженні гласа, на 4, глас 2:
Пом’яни, Господи, і нас, як пом’янув Ти розбійника у Царстві Небеснім.
Дерево вигнало Адама, хрест ввів розбійника в Царство Небесне.
Гріб прийняв, Спасе, Тебе, що гроби спустошив і мертвим дарував життя як Бог.
Апостоли славні Христові, моліть Його щиро, щоб Він спас нас від бід.
Із канону дня, пісня 6, на 4.
Після входу тропар: Коли зійшов Ти до смерти… і Благообразний Йосиф…
Слава…
Кондак Тріоді: І нині… Пасхи: Хоч і у гріб зійшов Ти…
Прокимен: Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє.
Стих: До Тебе, Господи, взиваю: Боже мій, не зневаж мене.
Апостол у Діяннях, зачало 16.
Алилуя, глас 8: Ти благоволив, Господи, до землі Твоєї повернув єси з полону Якова.
Стих: Милість і істина зустрілися, правда і мир поцілувалися.
Євангеліє від Марка, зачало 69.
Причасний: Тіло Христове прийміть…
Другий: Хваліть Господа з небес…
Якщо храм святих жон-мироносиць, на малій і великій вечірні, і на ранній, і на літургії співаємо так само як Георгію Побідоносцю (Юрію Переможцю). Тільки на вечірні читаємо паремії, написані в неділю всіх святих.
На ранній після полієлея величання співаємо це:
Величаємо вас, святі мироносиці, і шануємо святу пам’ять вашу, ви бо молите за нас Христа Бога нашого.
Псалом: Блажен муж, що боїться Господа… і далі.
У неділю на вечірні
На Господи, взиваю… ставимо стихів 6 і співаємо стихири свята 3, глас 5.
Цвяхами прибитий, Ти древом знищив клятву, що від дерева; був покладений у гріб, і мертвих від віку божественною силою воскресив; Твою силу гучним гласом славимо: Пасха божественна, Ісусе всесильний, життя нашого Отче сяйво. Тобі небесне і земне радується, переможні пісні Тобі, Слове, Творцю перемоги, співаючи, Христе Вседержителю, що подаєш світові велику милість.
Істинно, з мертвими — життя, під землею ж — невечірнє Сонце ще і нині є, — мироносиць зібрання, ридаючи, взиває: прийдіть, поспішно ідімо, і побачимо у гробі Святого. Всередині ж побачили сяючого ангела, не розуміючи, вжахнулися; Той, хто перемінив їхні ридання, промовив: Життєдавець воскрес, не жахайтеся, любочесні; Він царює і дарує світові велику милість.
Раніше сонця, зібрання жінок шукало суще Сонце, що тоді зайшло у гріб; світлосяйний же ангел звістив їм: засяяло Світло й озорило тих, що спали у темряві; світлосяйних учеників сповістіть: плач на радість перемініть, Пасху ж радісну і спасительну для світу, плещучи, несумнівним серцем прославляйте: Христос воскрес, даруючи світові велику милість.
І з Мінеї 3. Слава: і нині, глас 1:
Мироносиці-жони, чого прийшли до гробу? Чого шукаєте живого між мертвими? Воскрес Господь, будьте сміливі, — взиває ангел.
Потім: Світло тихе…
На стиховні стихира воскресна, глас 2:
Прийдіть, поклонімося народженому передвічно від Отця Богу Слову, що тіло прийняв від Діви Марії, бо з волі Своєї Він хрест перетерпів, і на погребіння Себе віддав, і воскрес із мертвих, спас мене, людину заблудлу.
Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині — до рук господині її, так очі наші — до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.
Згрішив перед Тобою, Спасе, як блудний син, прийми, Отче, мене, що каюся, і помилуй мене, Боже.
Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від багатих та зневаги від гордих.
Мученичий: Земного насолодження не полюбили, страстотерпці, небесних благ сподобилися, і ангелам співгромадянами стали; Господи, молитвами їх, помилуй і спаси нас.
Слава: і нині, глас 1:
Зі страхом прийшли жінки до гробу, поспішаючи помазати тіло Твоє пахощами, і, його не знайшовши, не розуміючи, одна до одної говорили, не знаючи про воскресіння. Але постав пред ними ангел і сказав: воскрес Христос, даруючи нам велику милість.
Потім: Нині відпускаєш… Тропар: Благообразний Йосиф… Слава… Коли зійшов Ти до смерті… І нині… Мироносицям-жонам при гробі явився ангел…
Якщо ж є тропар святого, читай спочатку тропар: Благообразний Йосиф… Слава… святого; І нині… Мироносицям-жонам… (Тропар: Благообразний Йосиф… і тропар воскресний: Коли зійшов Ти до смерті… ввечері співаємо їх поперемінно весь тиждень, як про це було сказано раніше). І єктенія, і відпуст.
Службу ж святого з Мінеї, що випав на неділю, співаємо на повечір’ї. Після Трисвятого, кондак один із Тріоді святу. Так служимо до неділі всіх святих.
Христос воскрес! Не можу надякуватись Вам!!!! Ви – мої справжні друзі!!!!
Воістину воскрес! У цей радісний день вітаю вас зі святом Жон-мироносиць. Оце і є справжнє свято для жінок, яке дає, вам жінкам, (і нам чоловікам:), хоча саме нам, насамперед, потрібно навчатися у жінок) для наслідування християнських чеснот, які малі ці мужні жінки: любов до Господа, відсутність страху від небезпеки, сповідування тощо. Тож і вас вітаю, Мирославо, котра носите це славне ім’я, із цим жіночим святом, бо і ймення «Мирослава» чомусь так сьогодні славно звучить у це свято, – «миро» і «слава».
Зі святом усіх жінок!