«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаХристиянство: віровчення та традиціїЗакон Божий

Частина друга. Молитви

КОРОТКІ МОЛИТВИ

Кожен православний християнин має своїм обов’язком молитися щоденно, вранці і ввечері, перед їжею і після, перед початком і після завершення усякої справи (наприклад: перед заняттями і після тощо).

Вранці ми молимося, щоб подякувати Богу за те, що Він зберіг нас у минулу ніч, попрохати Його Отцівського благословення і допомоги на нинішній день.

Увечері, перед сном, ми також дякуємо Господу за щасливо проведений день і просимо зберегти нас уночі.

Щоб успішно і добре робилася справа, ми повинні також передусім прохати в Бога благословення і допомоги у праці, яку належить виконувати, а після завершення дякувати Богу.

Щоб висловити наші почуття Богу і Його святим угодникам, Церквою дано нам різні молитви. Ось найбільш уживані:

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

В ім’я — на честь, на славу; амінь — істина, правда. Молитва ця називається початковою, тому що ми вимовляємо її перед усіма молитвами.

У ній ми просимо Бога Отця, Бога Сина і Бога Духа Святого, тобто Пресвяту Тройцю, невидимо благословити нас на майбутню справу Своїм ім’ям.

ЗАПИТАННЯ: Як називається ця молитва? Кого ми прикликаємо в цій молитві? Чого ми бажаємо, коли промовляємо молитву: В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа? Що означає: амінь?

Господи, благослови!

Цю молитву ми промовляємо на початку кожної справи.

ЗАПИТАННЯ: Про що ми просимо у Бога в цій молитві?

Господи, помилуй!

Помилуй — будь милостивий, прости.

Молитва ця найдавніша і загальна у всіх християн. Її легко може запам’ятати і дитина; її ми промовляємо, коли згадуємо наші гріхи. На славу Святої Тройці ми, християни, промовляємо цю молитву тричі. Промовляємо її також 12 разів, прохаючи у Бога благословення на кожну годину дня і ночі; промовляємо і 40 разів, для освячення нашого життя.

ПОХВАЛЬНА МОЛИТВА ГОСПОДУ БОГУ

Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Слава — хвала.

У цій молитві ми у Бога нічого не просимо, а тільки славимо Його. Її можна сказати коротко: Слава Богу. Промовляється вона після завершення справи на знак нашої вдячності Богу за Його милості до нас.

МОЛИТВА МИТАРЯ

Боже, будь милостивий до мене, грішного.

Це молитва митаря (збирача податків), який покаявся у своїх гріхах і отримав прощення. Вона взята з притчі Спасителя, яку він одного разу розповів людям для їхнього напоумлення. Ось ця притча: Двоє людей увійшли в храм помолитися. Один з них був фарисей, а інший митар. Фарисей став попереду всіх і молився Богу так: «Дякую Тобі, Боже, що я не такий грішний, як оцей митар. Я десяту частину майна віддаю жебракам, двічі на тиждень дотримуюсь посту». А митар, усвідомлюючи себе грішним, став при вході у храм і не смів звести очі свої до неба. Він бив себе у груди і проказував: «Боже, будь милостивий до мене, грішного!» Богу молитва смиренного митаря була приємнішою й угоднішою, ніж молитва гордовитого фарисея.

ЗАПИТАННЯ: Як називається ця молитва? Звідки вона взята? Перекажіть цю притчу. Чому Богу приємніша молитва митаря, молитва ніж фарисея?

МОЛИТВА ГОСПОДУ ІСУСУ

Господи, Ісусе Христе, Сину Божий, молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих помилуй нас.

Амінь.

Помилуй нас — будь милостивим до нас, прости нас. Ісус Спаситель; Христос — Помазаник; молитвами — за молитвами.

Ісус Христос є Син Божий — друга Особа Святої Тройці. Як Син Божий, Він — істинний Бог наш, так само, як і Бог Отець і Бог Дух Святий.

Ми називаємо Його Ісусом, тобто Спасителем, тому що Він спас нас від гріхів і вічної смерті. Для цього Він, будучи Сином Божим, вселився в пренепорочну Діву Марію і, при зішесті Святого Духа, втілився і став людиною від Неї, тобто прийняв тіло і душу людські — народився від Пресвятої Діви Марії, зробився такою самою людиною, як і ми, та тільки, на відміну від людей, був безгрішним — став Боголюдиною. І замість того, щоб нам страждати й мучитися за наші гріхи, Він, з любові до нас, грішних, постраждав за нас, помер на хресті і на третій день воскрес — переміг гріх і смерть і дав нам життя вічне.

Усвідомлюючи свою гріховність і не надіючись на силу молитов своїх, ми в цій молитві просимо помолитися про нас, грішних, перед Спасителем нашим усіх святих і Божу Матір, Яка має особливу благодать спасати нас, грішних, Своїм заступництвом за нас перед Сином Своїм. Спаситель наш називається Помазаником (Христом) тому, що Він повною мірою мав ті дари Святого Духа, які у Старому Завіті через помазання отримували царі, пророки і первосвященики.

ЗАПИТАННЯ: Хто є Син Божий? Як ще ми Його називаємо? Чому ми називаємо Його Спасителем? Як Він здійснив наше спасіння?

МОЛИТВА СВЯТОМУ ДУХУ

Царю Небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни і спаси, Благий, душі наші.

Душе істини — Дух істини, Дух правди; Скарбе добра — джерело, умістилище усякого добра; життя Подателю — що дає життя; від усякої скверни — від усякого гріха, злого вчинку.

У цій молитві ми молимося Святому Духу, третій Особі Святої Тройці.

Ми називаємо в цій молитві Духа Святого Царем Небесним, тому що Він як істинний Бог рівний Богу Отцю і Богу Сину, невидимо царює над нами, володіє нами і всім світом. Називаємо Його Утішителем, тому що Він утішає нас у наших скорботах і бідах, як Він утішив і апостолів на десятий день після вознесіння Ісуса Христа на небо.

Називаємо Його Духом істини (так назвав Його Сам Спаситель), тому що Він як Дух Святий навчає всіх тільки однієї істини, правди, тільки того, що для нас корисне і служить для нашого спасіння.

Він Бог, і Він скрізь перебуває і все Собою наповняє: Він всюдисущий і все наповняє. Він як Той, що керує усім світом, усе бачить і, де що потрібно, дає. Він є Скарб усякого добра, тобто охоронець усіх добродійств, джерело усього доброго, що тільки нам потрібно мати.

Ми називаємо Духа Святого життя Подателем, тому що все у світі живе і рухається Духом Святим, тобто все від нього отримує життя, а люди одержують від Нього духовне, святе і вічне життя за гробом, очищаючись через Нього від своїх гріхів.

Якщо Дух Святий має такі дивовижні властивості, скрізь перебуває, все наповняє Своєю благодаттю і всім дає життя, то ми й звертаємось до Нього з такими проханнями: прийди і вселися в нас, тобто постійно перебувай у нас, як у Своєму храмі; очисти нас від усякої скверни, тобто від гріха, зроби нас святими, гідними Твого в нас перебування, спаси, Благий, душі наші від гріхів і тих покарань, які бувають за гріхи, і через це даруй нам Царство Небесне.

ЗАПИТАННЯ: До Кого ми звертаємося з цією молитвою? Святий Дух — яка Особа Святої Тройці? Як Він у цій молитві називається? Чому Царем Небесним, Утішителем, Духом істини, що скрізь перебуває, все наповняє? Про що ми просимо Його? Що означає: прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші?

АНГЕЛЬСЬКА ПІСНЯ ПРЕСВЯТІЙ ТРОЙЦІ, АБО «ТРИСВЯТЕ»

Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас.

Кріпкий — дужий, сильний; Безсмертний — невмирущий, вічний.

Цю молитву потрібно читати тричі на честь трьох Лиць Святої Тройці.

Ангельською піснею вона називається тому, що її співають святі ангели, оточуючи на небі Престіл Божий. Люди, які вірують у Христа, стали використовувати її через 400 років після Різдва Христового. В Константинополі стався великий землетрус, від якого руйнувалися будинки і поселення. Настрахані цар Феодосій II і народ звернулися до Бога з молитвою. Під час цього загального моління один благочестивий отрок (хлопчик) на очах усіх був піднятий невидимою силою на небо, а потім цілим і неушкодженим був спущений знову на землю. Він розповів людям, які оточили його, що він чув на небі, як співали святі ангели: «Святий Боже, святий Кріпкий, святий Безсмертний». Зворушений народ, повторивши цю молитву, додав: «Помилуй нас», — і землетрус припинився.

У цій молитві Богом ми називаємо першу Особу Святої Тройці — Бога Отця: Кріпким — Бога Сина, тому що Він такий самий всемогутній, як і Бог Отець, хоча бувши людиною Він страждав і помер; Безсмертним — Духа Святого, тому що Він не тільки Сам вічний, як Отець і Син, а й усім тваринам дає життя і безсмертне життя — людям.

Оскільки в цій молитві слово святий повторюється тричі, то вона називається також і «Трисвяте».

ЗАПИТАННЯ: Кому ми молимось у цій молитві? Скільки разів потрібно повторювати її? Як вона називається? Чому називається ангельською піснею? Що відомо про походження цієї молитви? Чому вона називається ще «Трисвятим»?

СЛАВОСЛІВ’Я ПРЕСВЯТОЇ ТРОЙЦІ

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Слава — хвала; нині — тепер; на віки віків — вічно, на вічні віки.

У цій молитві ми нічого не просимо у Бога, а тільки славимо Його, Який з’явився людям у трьох Лицях (Особах): Отця, і Сина, і Святого Духа, Яким тепер і вічно належить однакова честь, прославлення.

ЗАПИТАННЯ: Кого ми славимо (хвалимо) в цій молитві?

МОЛИТВА ПРЕСВЯТІЙ ТРОЙЦІ

Пресвята Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші імені Твого ради.

Пресвята — у вищому ступені свята; Тройце — три Лиця (Особи) Божества: Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий, гріхи і беззаконня — діла наші, противні волі Божій; зглянься — прийди, відвідай; зціли — вилікуй; немочі — гріхи, хвороби; імені Твого ради — для уславлення імені Твого.

Молитва ця — прохальна. В ній ми звертаємося спочатку до всіх трьох Лиць разом, а потім до кожного Лиця Тройці окремо: до Бога Отця, щоб Він очистив гріхи наші; до Бога Сина, щоб Він простив беззаконня наші; до Бога Духа Святого, щоб Він прийшов і зцілив немочі наші.

А слова: «імені Твого ради» стосуються знову всіх трьох Лиць Святої Тройці разом, і, оскільки Бог єдиний, то й ім’я у Нього одне, а тому ми кажемо «імені Твого», а не «імен Твоїх».

ЗАПИТАННЯ: Яка це молитва? До Кого ми звертаємось у ній? Що означають слова: очисти гріхи наші, прости беззаконня наші, прийди і зціли немочі наші? До Кого ми звертаємося, коли кажемо: імені Твого ради? Що означають ці слова?

МОЛИТВА ГОСПОДНЯ

1Отче наш, що єси на небесах,
2нехай святиться ім’я Твоє;
3нехай прийде Царство Твоє;
4нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі.
5Хліб наш насущний дай нам сьогодні;
6і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим;
7і не введи нас у спокусу,
8але визволи нас від лукавого.
Бо Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Що єси на небесах — Який знаходиться на небесах; святиться — прославляється; насущний — необхідний для існування; дай нам сьогодні — на нинішній день; прости нам провини — гріхи; винуватцям нашим — людям, які вчинили щось погане супроти нас; не введи нас у спокусу — спокуса, небезпека впасти у гріх; лукавого — усього хитрого і злого, тобто диявола (дияволом називається злий дух).

Молитва ця називається Господньою, тому що її дав Сам Господь Ісус Христос Своїм ученикам, коли вони просили Його навчити, як їм молитися. Тому ця молитва — найголовніша молитва з усіх.

У цій молитві ми звертаємося до Бога Отця, першого Лиця Святої Тройці.

Вона поділяється на: прикликання, сім прохань і славослів’я.

Прикликання: Отче наш, що єси на небесах! Цими словами ми звертаємося до Бога і, називаючи Його Отцем Небесним, закликаємо вислухати наші прохання.

Коли ми кажемо, що Він на небесах, то повинні мати на увазі духовне, невидиме небо, а не той видимий блакитний простір, що розкинувся над нами і який ми називаємо «небом».

Прохання 1-е: нехай святиться ім’я Твоє, тобто допоможи нам жити праведно, свято і своїми святими справами прославляти ім’я Твоє;

прохання 2-е: нехай прийде Царство Твоє, тобто удостой нас і тут, на землі, Царства Твого Небесного, яке є правда, любов і мир; царюй у нас і управляй нами;

прохання 3-є: нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі, тобто хай буде все не так, як нам хочеться, а як Тобі вгодно, і допоможи нам підкоритися цій Твоїй волі і виконувати її на землі так само беззастережно, без ремствування, як її виконують, з любов’ю та радістю, святі ангели на небі. Тому що тільки Тобі відомо, що нам корисно і потрібно, і Ти більше бажаєш нам добра, ніж ми самі;

прохання 4-е: хліб наш насущний дай нам сьогодні, тобто подай нам на цей день, на сьогодні, хліб наш насущний. Під хлібом тут слід розуміти усе необхідне для життя нашого на землі: їжу, одяг, житло, та найважливіше над усе — пречисте тіло і чесну кров у Таїнстві святого причастя, без якого нема спасіння, нема вічного життя.

Господь заповідав нам просити собі не багатства, не розкошів, а тільки найнеобхіднішого, і в усьому надіятися на Бога, пам’ятаючи, що Він, як Отець, завжди піклується, турбується про нас;

прохання 5-е: і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим, тобто прости нам провини наші так, як і самі ми прощаємо тих, які нас образили чи скривдили.

У цьому проханні гріхи наші названі «провинами нашими», тому що Господь дав нам сили, здібності і все інше для того, щоб творити добро, а ми часто все це обертаємо на гріх і зло і стаємо «винуватцями» перед Богом. Отож, якщо ми самі не будемо щиро прощати наших «винуватців», тобто людей, що мають гріхи щодо нас, то й Бог нас не простить. Про це сказав нам Сам Господь наш Ісус Христос;

прохання 6-е: і не введи нас у спокусу, спокусою називається такий стан, коли нас щось чи хтось тягне на гріх, спокушає зробити щось беззаконне і погане. Ось тому ми й просимо — не допусти нас до спокуси, яку ми перемогти не вміємо; допоможи нам подолати спокуси, коли вони бувають;

прохання 7-е: але визволи нас від лукавого, тобто визволи нас від усякого зла в цьому світі і від винуватця (начальника) зла від диявола (злого духа), який завжди ладен погубити нас. Визволи нас від цієї хитрої лукавої сили та її обманів, яка перед Тобою є ніщо.

Славослів’я: Бо Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Тобі, Богу нашому, Отцю, і Сину, і Святому Духу, належить Царство, і сила, і вічна слава. Все це істинно.

ЗАПИТАННЯ: Чому ця молитва називається Господньою? До кого ми звертаємось у цій молитві? Як поділяється вона? Що означає: що єси на небесах? Як передати своїми словами 1-е прохання: нехай святиться ім’я Твоє? 2-е: нехай прийде Царство Твоє? 3-є: нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі? 4-е: хліб наш насущний дай нам сьогодні? 5-е: і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим? 6-е: і не введи нас у спокусу? 7-е: але визволи нас від лукавого? Що означає слово «амінь»?

АНГЕЛЬСЬКЕ ВІТАННЯ БОЖІЙ МАТЕРІ

Богородице Діво, радуйся, благодатна Маріє, Господь з Тобою. Благословенна Ти між жонами, і благословен плід утроби Твоєї, бо Ти народила Спаса душ наших.

Богородице — Та, що народила Бога; благодатна — сповнена благодаті Духа Святого; благословенна — прославлена чи гідна прославлення; плід утроби Твоєї — народжений від Тебе Ісус Христос; Спаса — Спасителя.

Молитва ця до Пресвятої Богородиці, яку ми називаємо благодатною, тобто сповненою благодаті Святого Духа і благословенною з усіх жінок, тому що від Неї зволив народитися Спаситель наш Ісус Христос, Син Божий.

Молитва ця називається ще ангельським вітанням, тому що в ній є слова ангела (архангела Гавриїла): радуйся, благодатна Маріє, Господь з Тобою; благословенна Ти між жонами. Ці слова він сказав Діві Марії, коли з’явився до Неї в місто Назарет, щоб сповістити Їй велику радість, що Вона народить Спасителя світу. Благословенна Ти між жонами і благословенний Народжений Тобою, сказала також Діві Марії при зустрічі з нею і праведна Єлизавета, мати святого Іоана Хрестителя.

Богородицею Діва Марія називається тому, що народжений Нею Ісус Христос є істинний Бог наш.

Дівою називається тому, що Вона до Різдва Христового була Дівою, і в пологах, і після пологів залишилася такою самою, адже дала обітницю (обіцянку) Богу не знати чоловіка, і, перебуваючи завжди Дівою, народила Сина Свого від Духа Святого в чудесний спосіб.

ЗАПИТАННЯ: Кому ми молимося, вимовляючи молитву: Богородице Діво, радуйся? Як ми називаємо Діву Марію в цій молитві? Що означають ці слова: благодатна і благословенна Ти між жонами? Як пояснити слова: бо народила Спаса душ наших? Чому молитва ця називається ангельським вітанням? Що означають слова: Богородице Діво?

ХВАЛЕБНА ПІСНЯ БОГОРОДИЦІ

Достойно є, і це є істина, славити Тебе, Богородицю, присноблаженну і пренепорочну і Матір Бога нашого. Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.

Достойно є — достойно, справедливо; і це є істина — істинно, дійсно; присноблаженну — що завжди має вищу радість (щастя), гідну повсякчасного прославлення; пренепорочну — цілком непорочну, чисту, святу; херувими і серафими — найвищі і найближчі до Бога ангели; без істління — безгрішно і безболісно; Бога Слово — Ісуса Христа, Сина Божого (так Він названий у святому Євангелії); сущу — справжню, істинну.

У цій молитві ми славимо Богородицю як Матір Бога нашого, завжди блаженну і цілком непорочну, і величаємо Її, кажучи, що Вона Своєю честю (чеснішу) і славою (славнішу) перевершує найвищих ангелів: херувимів і серафимів; тобто Божа Матір за своєю досконалістю стоїть вище за всіх — не тільки людей, але й святих ангелів. Вона безболісно, в чудесний спосіб від Духа Святого народила Ісуса Христа, Який, ставши від Неї Людиною, є водночас і Сином Божим, Який зійшов з небес, а тому Вона є істинною Богородицею.

ЗАПИТАННЯ: Кого ми славимо в цій молитві? Як славимо Її? Що означають слова: присноблаженну і пренепорочну і Матір Бога нашого? Що означають слова: чеснішу і славнішу (без порівняння з херувимами і серафимами)? Без істління Бога Слово породила? Сущу Богородицю?

НАЙКОРОТША МОЛИТВА ДО БОЖОЇ МАТЕРІ

Пресвята Богородице, спаси нас!

У цій молитві ми просимо Божу Матір, щоб Вона спасла нас, грішних, Своїми святими молитвами перед Сином Своїм і Богом нашим.

МОЛИТВА ЖИВОТВОРЧОМУ ХРЕСТУ

Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє, перемогу православним християнам над супротивниками подай і хрестом Твоїм охороняй нас — оселю Твою.

Благослови — ощаслив, обдаруй ласкою; насліддя Твоє — майно, володіння Твоє; оселю Твою — Твоє житло, тобто спільноту істинно віруючих, серед яких Бог невидимо перебуває; хрестом Твоїм охороняй — зберігай силою хреста Твого.

У цій молитві ми просимо Бога, щоб Він спас нас, людей Його, і благословив православну країну — нашу Батьківщину великими милостями; дав перемоги православним християнам над ворогами і взагалі зберіг нас силою хреста Свого.

ЗАПИТАННЯ: Як читається молитва святому Хресту і молитва за Батьківщину? Що означають слова: спаси, Господи, людей Твоїх? І благослови насліддя Твоє? Подай перемогу православним християнам над супротивниками? І хрестом Твоїм охороняй нас, оселю Твою?

МОЛИТВА АНГЕЛУ—ОХОРОНИТЕЛЮ

Ангеле Божий, охоронителю мій святий, на збереження мені від Бога з небес даний, сердечно молю тебе: ти мене нині просвіти, і від усякого зла збережи, на добру справу настав і на шлях спасіння направ. Амінь.

Кожному християнинові Бог при хрещенні дає ангела-охоронителя, який невидимо оберігає людину від усякого зла. Тому ми і повинні щодня просити ангела, щоб він уберіг і помилував нас.

МОЛИТВА СВЯТОМУ

Моли Бога за мене, святий (свята) (ім’я), бо я щиро звертаюся до тебе, як до скорого помічника і молитвеника (скорої помічниці й молитвениці) за душу мою.

Крім молитви Ангелу-Охоронителю, ми повинні також молитися і тому святому, ім’я якого нам було дане, тому що він також молиться завжди за нас Богу.

Кожному християнинові, як тільки він народжується на світ Божий, св. Церквою при хрещенні дається святий у помічники і покровителі.

Вона піклується про новонародженого, як любляча мати, й оберігає його від усіх бід та нещасть, які трапляються людині в житті.

Потрібно знати день пам’яті свого святого (день своїх іменин), знати життєпис цього святого. В день іменин ми повинні прославити його молитвою у храмі і прийняти святе причастя, а якщо з якихось причин не можемо бути у храмі в цей день, то повинні старанно помолитися.

МОЛИТВА ЗА ЖИВИХ

Спаси, Господи, і помилуй отця мого духовного (ім’я його), батьків моїх (їхні імена), родичів, навчителів і добродійників і всіх православних християн.

Ми повинні думати не тільки про себе, але й про інших людей, любити їх і молитися за них Богу, тому що ми всі діти одного Отця Небесного. Такі молитви корисні не тільки тим, за кого ми молимось, але й для нас самих, адже цим ми засвідчуємо любов до них. А Господь сказав нам, що без любові люди не можуть бути дітьми Божими.

Ми повинні молитися за нашу країну, в якій живемо, за отця духовного, за батьків, родичів, добродійників, православних християн і за всіх людей, як за живих, так і за померлих, тому що у Бога всі живі (Див.: Лк 20, 38).

МОЛИТВА ЗА ПОМЕРЛИХ

Упокой, Господи, душі спочилих рабів Твоїх (імена) і всіх спочилих родичів та добродійників моїх, і прости їм усі гріхи вільні і невільні, і даруй їм Царство Небесне.

Упокой — прийми їх у вічне блаженне життя разом зі святими; спочилих — тих, що заснули, так ми називаємо померлих, тому що люди після смерті не знищуються, а душі їхні відокремлюються від тіл і переселяються з цього життя в інше, небесне. Там вони перебувають до часу загального воскресіння, яке настане після другого пришестя Сина Божого, коли за Його словом душі померлих знову з’єднаються з тілом,— люди оживуть, воскреснуть. І тоді всі отримають за заслугами: праведні — Царство Небесне, блаженне, вічне життя, а грішники — вічну кару; гріхи вільні — гріхи, вчинені з власної волі; невільні — поза волею, з примусу або з невідання; Царство Небесне — вічне блаженне життя з Богом.

МОЛИТВА ПЕРЕД НАВЧАННЯМ

Милосердний Господи! Пошли нам благодать Духа Твого Святого, що подає нам розум і зміцнює душевні наші сили, щоб, слухаючи уважно вчення, що нам викладають, виросли ми Тобі, нашому Творцеві, на славу, батькам нашим на втіху, Церкві і Батьківщині на користь.

Благодать Духа Святого — невидима сила Святого Духа; душевні наші сили — наші душевні здібності (розум, серце, воля); Батьківщина — держава, країна, де здавна жили наші предки: прадіди, діди і батьки, тобто Україна.

Ця молитва до Бога Отця, Якого ми називаємо Творцем. У ній ми просимо Його послати Святого Духа, щоб Він Своєю благодаттю зміцнив наші душевні сили (розум, серце, волю), і щоб ми, слухаючи уважно учення, яке нам викладають, виросли відданими синами Церкви і вірними слугами своєї Батьківщини і на втіху своїм батькам.

Замість цієї молитви перед навчанням можна читати молитву Святому Духу: Царю Небесний…

ЗАПИТАННЯ: Яка це молитва? Кого стосується? Що ми просимо в цій молитві?

МОЛИТВА ПІСЛЯ НАВЧАННЯ

Дякуємо Тобі, Творче, що сподобив єси нас благодаті Твоєї, щоб розуміти учення. Благослови наших начальників, батьків і вчителів, що ведуть нас до пізнання добра, і подай нам силу і кріпкість продовжувати навчання це.

Що сподобив єси — що Ти сподобив, удостоїв; благодаті Твоєї — невидимої допомоги Твоєї, щоб з увагою слухати і розуміти; благослови — пошли милість; до пізнання добра — до пізнання усього доброго; кріпкість — здоров’я, бажання, наснага.

Молитва ця — Богу Отцю. В ній ми спершу дякуємо Богу, що Він послав поміч розуміти учення, яке нам викладають. Потім просимо Його послати милість Свою нашим начальникам, батькам і вчителям, які дають нам можливість пізнати усе добре і корисне; і нарешті просимо дати нам здоров’я і бажання, щоб ми з успіхом продовжували навчання.

Замість цієї молитви після навчання можна читати молитву Божій Матері: Достойно є…

ЗАПИТАННЯ: До Кого ця молитва? На початку молитви за що ми дякуємо Богу? Чого ми просимо в цій молитві?

МОЛИТВА ПЕРЕД ПРИЙНЯТТЯМ ЇЖІ

Очі всіх на Тебе, Господи, уповають, і Ти даєш поживу всім своєчасно, простягаєш Твою щедру руку і всіх задовольняєш милістю Своєю.

У цій молитві ми висловлюємо впевненість в тім, що Бог пошле нам їжу своєчасно, тому що Він не лише людям, але й усім тваринам дає все потрібне для життя.

Замість цієї молитви перед їжею можна читати молитву: Отче наш…

ЗАПИТАННЯ: Кому читається молитва перед прийняттям їжі? Що ми в ній висловлюємо? Як Бог ставиться до живих істот?

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЙНЯТТЯ ЇЖІ

Дякуємо Тобі, Христе Боже наш, що Ти наситив нас земними Твоїми благами (їжею); не позбав нас і Небесного Твого Царства. Але як Ти прийшов, Спасе, серед учеників Твоїх і мир дав їм, прийди й до нас і спаси нас.

У цій молитві ми дякуємо Богу, що Він нагодував нас їжею, і просимо Його не позбавляти нас після нашої смерті і вічного блаженства, про що ми завжди повинні пам’ятати, отримуючи земні блага.

ЗАПИТАННЯ: Яка молитва читається після прийняття їжі? За що ми дякуємо Богу в цій молитві? Що розуміють під земними благами? Що називається Царством Небесним?

РАНКОВА МОЛИТВА

До Тебе, Владико Чоловіколюбче, вставши після сну, вдаюся і до діл Твоїх стаю з милості Твоєї. Молюся Тобі: допоможи мені повсякчасно, в усякім ділі, і захисти мене від усякого злого діла і диявольської спокуси, і спаси мене, і введи у Царство Твоє вічне. Бо Ти мій Творець, і всякого блага Промислитель і Податель. На Тебе вся моя надія. І Тобі славу возсилаю, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

ВЕЧIРНЯ МОЛИТВА

Господи Боже наш! Все, у чому я згрішив сьогодні, словом, ділом і помислом, Ти як благий і Чоловіколюбець прости мені. Мирний і спокійний сон даруй мені. Пошли мені Твого ангела-охоронителя, щоб він покривав мене й охороняв мене від усякого зла. Бо Ти охоронець душ і тіл наших, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духу, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору