«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 

Михайло Гайворонський

Гайворонський Михайло Орест (15.09.1892, Заліщики,Тернопільщина — 11.09.1949, Нью-Йорк, США). Композитор, музикант, диригент, педагог, скрипаль, критик, громадський діяч, автор стрілецьких пісень, капельмейстер Армії УНР.

Народився 15 вересня (за інш. дан. 1 вересня) 1892 року в м. Заліщиках. Дитинство Михайла було сповнене музичних вражень. Наука гри на скрипці і музичної теорії розпочалася, коли йому виповнилось 8 років. У 12 років спробував свої сили як диригент хору.

У Заліщицькій учительській семінарії М. Гайворонський опанував кларнет, трубку і тромбон, юнаком Михайло Гайворонський керував у семінарії мішаним і чоловічим хорами, а також оркестром. Невдовзі талановитий семінарист почав працювати з сільськими оркестрами в Старих Заліщиках, Добровлянах і Блищанці.

Перші композиторські спроби й успіхи Гайворонського пов’язані з 1910 р. До ранніх його творів належали: хорова композиція на слова із збірки М. Шашкевича «Ой вилетів орел» та скрипкові твори.

В 1912 році закінчив учительську семінарію, а в 1912 р. Гайворонський почав працювати учителем в селі Зашкові недалеко від Львова, студіював музику у Вищому музичному інституті ім. М. Лисенка.

У 1914 р. Михайло Гайворонський вступив до Українських Січових Стрільців. Тут він організовує і сам керує військовим духовим оркестром.

З 1920 р. завідував секцією мистецтв в Золочеві. По війні працював викладачем Вищого музичного інституту ім. М. Лисенка у Львові, вчителював у жіночих середніх школах, був диригентом Львівського хору «Боян», керував хорами в українських театрах.

У 1923 р. Михайло Гайворонський виїхав до США, де продовжував музичні студії в Колумбійському університеті. З другої половини 30-х років М. Гайворонський зосереджується на композиції, а також надає постійну допомогу молоді, згуртованій у «Лізі Української Молоді Північної Америки».

Музична спадщина Гайворонського досить велика. До найвідоміших його творів належать понад 30 стрілецьких пісень, рапсодія «Довбуш», увертюри, танці та марш для духовного оркестру. В Америці були створені «Симфонічне алегро», вальс «Червона калина», квартет «Морозенко», «Різдв’яна сюїта», «Коломийка» для скрипкового тріо, твори «Елегія», «Колискова», «Пісня без слів», «Серенада», «Сонатина».

Перу композитора належать також хорові збірки «Колядки та щедрівки», «Гуцульське різдво», дві «Служби Божі», два «Іже Херувими». З театральної музики найвідоміша його музика до п’єс «Вій», «Довбуш» та «Гетьман Дорошенко». Згодом організував Українську консерваторію і струнний оркестр, яким сам керував. У 1946 р. видав «Збірник українських народних пісень для молоді». Писав музику до дитячих п’єс, організував двохсот особливий хор і був його диригентом.

Помер Михайло Гайворонський 11 вересня 1949 р. в Нью-Йорку на 57 році життя.

Його іменем названа вулиця в Заліщиках, споруджено пам’ятник.

Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору