Від автора
Молитва преподобного Нестора перед написанням житія преподобного Феодосія Печерського. (Києво-Печерський Патерик)
У другу неділю після П’ятидесятниці Українська Православна Церква відзначає пам’ять Усіх святих землі Української. Це свято є перехідним і залежить від дня святкування найбільшого і найсвітлішого із православних свят — Христового Воскресіння.
Уже з самого початку існування нашої Церкви, тобто з 988 року, з’явився ясний Хор святих — священнослужителів, а також і світських осіб, благочестивих християн, які своїм земним життям і працею надто догодили Господу. Їх визнання Церква здійснювала шляхом канонізації — офіційного прославлення конкретної померлої людини і зараховувала до сонму святих.
У цій праці автор досліджує життєписи саме святих землі Української, тобто українських святих, безумовно знаючи, що «…нема різниці між юдеєм та елліном, бо один Господь у всіх…» (Рим. 10, 12).
То кого ж названо українськими святими?
У першу чергу це ті святі, канонізовані Православною Церквою, що були українцями, які багато і самовіддано працювали для свого народу й заслужили на його велику пошану, жили і діяли в Україні. Серед них є й ті, що з місіонерськими або іншими цілями опинилися за межами України і там прославилися як святі. Були й такі, що прийшли в Україну, в основному в Києво-Печерський монастир з інших земель і прославилися як святі на українській землі. І вони зараховані до українських святих, разом, як і ті декілька святих, що повернулися додому. Зараховано до українських святих і тих іноземців, що служили (наприклад, митрополити) або просто перебували в Україні, тут спочили і тут залишилися їх мощі. До українських святих належать також і вселенські святі І — IV ст., які діяли на території теперішньої держави України.
Українські святі є небесними покровителями нашого українського народу і молитовниками за нього та за нашу багатостраждальну Батьківщину. Звичайно, у Господа хор наших українських святих набагато більший. Дні святкування пам’яті святих, це в першу чергу дні їх упокоєння. Але, по окремих святих, відзначаються й інші дні. Наприклад, дні знайдення мощів, їх перенесення або дні прославлення святих.
У пропонованій праці подаються життєписи українських святих згідно з Православним церковним календарем Київської Патріархії на 2008 рік, починаючи з січня за старим стилем, дати за новим стилем наведені в дужках. Дослідженню піддано значний обсяг життійної та світської літератури про українських святих. Про окремих святих написано досить мало через відсутність відомостей.
У нашій церкві кожна дитина, а буває і доросла людина підчас хрещення отримує ім’я конкретного православного святого згідно з календарем, який є його небесним покровителем і найбільшим оборонцем перед Господом. Його життєпис і подвиги ми повинні знати досконало і постійно наслідувати та звертатися в молитвах до його заступництва.
Це і є мета автора книги, яку ви тримаєте в руках.
Автор свідомий того, що він людина грішна і що його праця буде потребувати виправлень і постійних доповнень та щиро сподівається на вдячного читача.