БібліотекаКультура, наука

Лист до Патріарха Київського і всієї Руси–України Філарета

Дякуємо всім, хто долучив свій голос до цього прохання. Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет благословив поминати Максима Березовського на церковних заупокійних службах.

Ваша Святосте!

Уклінно просимо Вас порушити питання про дозвіл поминати одного з найвидатніших українських композиторів — Максима Березовського — на проскомидії, панахиді та інших церковних заупокійних службах

1. зважаючи на те, що самогубство композитора не доведено, його кончина вкрита темрявою і від початку породжувала чутки про вбивство;
  2. враховуючи певні обставини життя Березовського, що дають підставу його біографам сумніватися в самогубстві, а також час правління Катерини ІІ, коли було закатовано й зумисно очорнено багатьох великих українців;
  3. взявши до уваги колосальний внесок українського генія в культуру православ’я, у світову духовну музику; його глибоко побожні, неперевершено прекрасні твори, що прославляють Господа, Церкву й Україну;
  4. схиляючись на приватні молитви тисяч і тисяч християн, що протягом двох століть з уболіванням молилися Богові за душу побожного митця.

Відомо, що російську поетесу Марину Цвєтаєву Церква прийняла у своє лоно, зглянувшись на 50-літній молитовний подвиг її сестри Анастасії, хоч Марина Цвєтаєва не була духовною поеткою і факт її самогубства беззаперечний. Тим більше гідний милості композитор, який стільки зробив для Церкви, так прикрасив її та загинув за нез’ясованих обставин.

Позитивне рішення Церкви у цій справі сприятиме відновленню історичної справедливості, відродженню пам’яті й любові до найславетніших синів рідної землі, піднесенню авторитету Церкви.

Почитати докладніше про життя та творчість композитора, можна в опублікованій на сайті брошурі «Помолися за них, Україно: Максим Березовський, Артем Ведель». Також по цьому посиланню доступні ноти та музичні фрагменти для прослуховування.