«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаМолитвиАкафістник. Том ІІІ

Акафіст святій великомучениці Ірині

Кондак 1

Обраній Богом від роду ідолослужителів на просвіщення язичників, богомудрій і преславній невісті Христовій, подячний і хвалебний спів приносимо тобі, молитвеники твої, свята і багатостраждальна мученице Ірино. Ти ж, маючи сміливість перед Господом, визволи нас від усяких бід і скорбот, щоб ми взивали до тебе:

Радуйся, свята мученице Ірино, невісто Христова преславна.

Ікос 1

Ангельську чесну і вселюб’язну чистоту, свята великомученице Ірино, ти непорочно зберегла і з ангелами на Небесах сподобилася співати трисвяту пісню Богу, почуй нас, що тобі вірно співають на землі:

Радуйся, бо ти прийняла Духа Святого і Ним ідолів подолала; радуйся, бо ти заручників земних ради Небесного Жениха відкинула.

Радуйся, Богом Отцем наперед визначена страждати подібно до Сина Його; радуйся, бо ти покликана Сином Божим із темряви до благодатного світла заради страждань.

Радуйся, бо ти убілила ризи твої на землі в крові Агнчій; радуйся, бо ти в чертозі Небесному царюєш з Христом на Небесах.

Радуйся, свята мученице Ірино, невісто Христова преславна.

Кондак 2

Свята мучениця Ірина, бачачи себе поставленою батьком на величному стовпі, помишляла про провидіння Боже і створення Неба і землі, розумом підносячись від темряви ідолослужіння до світла істинного Бога, Йому ж вірні співають: алилуя.

Ікос 2

Премудрості Божої вмістилищем була ти, непорочна отроковице, з молодості ти відмовилася від світу і всього, що в ньому, бо всією душею ти полюбила Христа Жениха, Йому ж ти нарівні з апостолами послужила, серед язичників проповідуючи Бога істинного. Заради цього, такому твоєму розуму дивуючись, промовляємо так:

Радуйся, діво євангельська, віри Христової і добрих діл сповнена; радуйся, більше за мудреців світу цього премудрістю напоєна.

Радуйся, апостольське проповідання Христового благовістя; радуйся, дівства і чистоти преславна окрасо.

Радуйся, бо зброєю хреста Христового ти примушуєш тікати демонів; радуйся, бо ти своїми молитвами багатьох до Христа приводиш.

Радуйся, свята мученице Ірино, невісто Христова преславна.

Кондак 3

Силою, дарованою тобі від Бога, одяглася ти, свята мученице Ірино, у святому хрещенні, коли пресвітер Тимофій просвітив тебе, дав тобі послання святих апостолів і цим покликав тебе на велике апостольське служіння. Ти ж, сповнена Духом Премудрості, без страху скрушила золотих ідолів перед лицем царя, батька твого Лікинія, і як раба Господня сповідала єдину віру православну в Бога Отця, і Сина, і Святого Духа, взиваючи: алилуя.

Ікос 3

Маючи, свята Ірино, звище дану тобі премудрість і силу, коли батько твій Лікиній, багато разів називаючи тебе Пенелопою, примушував тебе поклонитися ідолам, ти сказала йому: «Ірина я, так нарік мене ангел у видінні, і так я у святому хрещенні названа, щоб не служила бісам, яких ти називаєш богами. Єдиний Бог мій, Якому я поклоняюся, і Жених мій улюблений, Господь Ісус Христос». Ми ж, сміливістю твоєю укріплені, приносимо тобі похвали ці:

Радуйся, стовпе віри і утвердження християнського житія; радуйся, співрозмовнице і Христа служителько.

Радуйся, орлице, Отцем Небесним для просвіщення словом обдарована; радуйся, в землі батька твого ти служіння ідолам викоренила.

Радуйся, як голуб, орел і ворон подвиг твій дарами своїми ти сповістила; радуйся, бо знаменнями твоєї перемоги були оливка, вінець і змій.

Радуйся, свята мученице Ірино, невісто Христова преславна.

Кондак 4

Бурю тяжких випробувань підняв на тебе ворог роду людського, коли батько твій наказав кинути тебе під копита диких коней на наругу і роздроблення тіла. Найлютіший з них наскочив на Лікинія і, розбивши плече його, потоптав його до смерті; тебе ж голосом людським назвав на ім’я. Ти ж, звільнена від пут і неушкоджена, воскресила батька твого іменем Христа Сина Божого. Цар і батько твій Лікиній, увірувавши з безліччю людей, взивав до Бога: алилуя.

Ікос 4

Седекія, злочестивий цар, почувши розумні твої слова про віру Христову, розгнівався на тебе люто, особливо коли ти сказала йому: «Не сяду у соборі нечестивому і з законопорушником не ввійду. Я готова всякі муки перетерпіти і плоті моєї не пощаджу за ім’я Господа мого Ісуса Христа». Ти була вкинута царем Седекією у глибокий рів з отруйними зміями і пробула там неушкодженою десять днів, охоронювана твоїм ангелом. Бачачи всі ці чудеса, тобою звершені, славимо ім’я твоє і взиваємо до тебе:

Радуйся, страстотерпице чиста, омани ідольської викривальниця; радуйся, агнице лагідна, що за віру все до кінця перетерпіла.

Радуйся, лукавого ворога духом твоїм ти посоромила; радуйся, мучителів вірою і мужністю ти перемогла.

Радуйся, дочко багатостраждальна, що підступи царя Седекії зруйнувала; радуйся, подвигами твоїми нечестивих царів ти привела до Бога.

Радуйся, свята мученице Ірино, невісто Христова преславна.

Кондак 5

До богосвітлої зірки була подібною ти, мученице Ірино, бо багато племен і народів ти до спасіння привела. Три ідолоязичницькі країни з правителями їхніми і служителями ти просвітила, тяжкі страждання від Седекії і Саваха ти перетерпіла; тричі тебе залізними пилами розпилювали і жорнами роздрібнювали. Небесні стихії не могли терпіти твоїх мук, піднялися і вразили нечестивих. Люди ж, увірувавши, трепетно прославляли Бога, співаючи Йому: алилуя.

Ікос 5

Цар Савах, побачивши, що Божа сила в тобі чудодіє, поборює і посоромлює його безумні повеління, послав сто тисяч воїнів на місто Магедцон. Ти ж ублагала Господа, щоб Він уразив сліпотою супостатів; умилостивившись, знову просила ти Владику, щоб прозріли князь і всі, що були з ним. Цієї радості сповнені, і ми промовляємо до тебе так:

Радуйся, діво свята, що країни язичницькі просвітила; радуйся, Христової віри сповідання і світла євангельського сяяння.

Радуйся, бо ти дивно напоумила богохульних царів і воїнів; радуйся, бо ти місто Магеддон молитвою до Бога захистила.

Радуйся, бо ти перебувала вірною хранителькою закону Божого; радуйся, бо ти лютих супостатів зброєю молитви дивно подолала.

Радуйся, свята мученице Ірино, невісто Христова преславна.

Кондак 6

Проповідникам богоносним апостолам поревнувала ти; перед мучителями своїми страху не знаючи, Христа Бога сповідала, Його ж ради перетерпіла наругу і обпалювання у печі. Разом з тобою, ангелом Господнім збереженою у славу Божу, і ми взиваємо до Бога Всемогутнього: алилуя.

Ікос 6

Засяяло в серці твоєму світло богорозуміння, світло Господа нашого Ісуса Христа. Він, як твій улюблений Жених, укріпляв тебе, співпричасницю Його страждань, коли вбили у п’яти твої гострі цвяхи і тягнули вуздою як лоша, п’ять поприщ насильно вели тебе. Ти ж, терплячи жорстокість і молячись Богу, багато людей просвітила, а беззаконних мучителів, землею поглинутих, посоромила; тому взиваємо до тебе:

Радуйся, рабо Господня і добропобідна молитвенице за нас, грішних; радуйся, лагідна голубко і чесна страждальнице за Христа.

Радуйся, бо ти зцілилася ангелом від ран, що стікали кров’ю від цвяхів; радуйся, бо Господь дарував тобі силу перемагати тих, хто став проти істини.

Радуйся, бо тобою грішники від багатьох ран і недугів зціляються; радуйся, бо тобою біси виганяються і прокажені очищаються.

Радуйся, свята мученице Ірино, невісто Христова преславна.

Кондак 7

Захотів безумний мучитель схилити тебе до ідолослужіння, свята Ірино, умовляючи принести жертву ідолам. Ти ж, хрестом осінивши себе, виголосила: «Моя жертва є Богові Всевишньому, Який володіє життям і смертю всього творіння». Мучитель дуже розлютився, скреготав зубами і повелів палити тебе в мідних печах, але ангел Господній остудив жар печі, зберіг тебе неушкодженою на радість тим, що оспівували Бога: алилуя.

Ікос 7

Нову нелюдську лютість показав вселукавий Ваводан, коли повелів тебе, свята мученице Ірино, закувати в залізні пута і полити кип’ятком і жиром. Ти ж, страждальнице за ім’я Боже, зрошувана ангельською росою і перебуваючи неушкодженою, співала хвалу істинному Богу. Бачачи таке чудо, Ваводан і радники його упали до ніг твоїх, благаючи прощення і сповідуючи Сина Божого. Ми ж з любов’ю до тебе взиваємо:

Радуйся, кріпка страждальнице, що багато перетерпіла за Церкву Христову; радуйся, свята діво, що мучителів своїх посоромила.

Радуйся, сповіднице, бо тебе заради Христа жорстоко палили; радуйся, страстотерпице, бо тебе в печі і на багатті жорстоко мучили.

Радуйся, бо чудесами в стражданнях своїх ти привела багато людей до пізнання істинного Бога; радуйся, бо ти перемогла гонителів віри Христової.

Радуйся, свята мученице Ірино, невісто Христова преславна.

Кондак 8

Бачачи дивні і страшні страждання святої мучениці, вірні дивувалися, як молода отроковиця мужньо за Христа терпить муки. Також і ми, сповнившись зворушеності, подячно взиваємо до Бога: алилуя.

Ікос 8

Увесь солодкістю був для тебе Найсолодший Ісус, мученице Ірино, ти ж гіркі муки і тяжкі тортури за Христа від семи мучителів перетерпіла. Як агницю, мечем нечестивого Саварія тебе було усічено і поховано, потім ти встала із мертвих з райською гілкою в руці. Коли ж ти явилася в Месемврії царю на напоумлення і посоромлення богохульників, цар-убивця впав зі страхом до ніг твоїх, взиваючи: «Великий Бог християнський!» Просвіти ж і нас немічних, свята Ірино, щоб ми взивали до тебе:

Радуйся, свята рівноапостольна Ірино, просвітителька країн язичницьких; радуйся, ріко, наповнена благодаттю Божою.

Радуйся, богоулюблена ластівко, покликана із небожителів на спасіння богохульників і відкинутих; радуйся, блаженна страстотерпице, що від Христа прийняла райську гілку.

Радуйся, преславна мученице, бо ти багато богопротивників просвітила; радуйся, бо ти силою Божою підступи демонів знищила.

Радуйся, свята мученице Ірино, невісто Христова преславна.

Кондак 9

Усі Небесні сили зраділи, прославляючи Бога, Який дарував тобі таку мужність і непохитну твердість перемагати в боротьбі душозгубних аспидів. Бо ти, силою Божою укріплена, язичників просвітила, радісно співаючи Богу: алилуя.

Ікос 9

Красномовці багатослівні риторськими своїми язиками не можуть висловити твої болісні страждання і мученицькі подвиги, які ти перетерпіла за Христа. Бо хто може перелічити незчисленні твої страждання, жахаючись яких, взиваємо до тебе:

Радуйся, чудодійне видовище для ангелів і людей; радуйся, незрозуміла таємнице для гонителів і мучителів.

Радуйся, бо ти кров свою пролила за Христа, твого Жениха; радуйся, мучеників похвало і вірних радування.

Радуйся, чудоточне віття саду Ісусового; радуйся, доброплідна лозо винограду Христового.

Радуйся, свята мученице Ірино, невісто Христова преславна.

Кондак 10

Захотівши спасти душі, що гинули у темряві ідолослужіння, боголюбива мученице Ірино, ти поревнувала у Господі пророку Іллі; йому уподібнюючись, ти скрушила ідолів, бісів прогнала, мучителів викрила і посоромила. Богу ж безперестанно співала ти переможну пісню: алилуя.

Ікос 10

Стіною кріпкою і непохитною була ти у сповіданні православної віри, бо ти не пощадила солодкоквітучої юності твоєї, зневаживши все царське достоїнство батька твого, зажадавши через мученицьку смерть уневіститися Христу і з Ним бути в ангельському соборі. Ми ж, згадуючи твої подвиги і страждання, ублажаємо тебе так:

Радуйся, бо ти добре закінчила мученицьку путь; радуйся, житієм твоїм рівноапостольним ти послужила Господу.

Радуйся, бо ти була опоясана силою звище на боротьбу з супротивниками; радуйся, вірним християнам міцне заступництво.

Радуйся, безпомічним заступнице, сиротам покровителько; радуйся, мучеників радування, дівственників славо.

Радуйся, свята мученице Ірино, невісто Христова преславна.

Кондак 11

Піснями похвальними достойно оспівати тебе розум наш неспроможний, свята мученице Ірино, бо ти уподібнювалася заколеному Агнцю-Христу і поклала душу свою за друзів своїх, пом’янувши, що більше за цю любов немає нічого. Однак ми всі, будучи вдячними, співаємо Богу: алилуя.

Ікос 11

Світлосяйним світильником істинного світла, сущим на землі, являєшся ти, богообрана отроковице; просвіщаєш серця вірних, зціляєш недужих і прокажених, що приходять до тебе з любов’ю; подаєш здоров’я розслабленим і сліпонародженим, які дякують тобі так:

Радуйся, за спасіння грішних всемогутня заступнице; радуйся, покривджених захиснице, злочинців приборкання.

Радуйся, дарохранителько благ Небесних, що всю піднебесну просвіщає; радуйся, золота кадильнице, що приносить до Бога фіміам молитви.

Радуйся, скарбнице дарів Божих невичерпна; радуйся, Царства Небесного жителько прекрасна.

Радуйся, свята мученице Ірино, невісто Христова преславна.

Кондак 12

Благодать тобі була дана, як апостолам, проповідувати Слово Боже грішному світу, навертати затьмарених ідолослужінням і всім допомагати в подвигах земних. О достохвальна рабо Господня, ти багато потрудилася за рід християнський, молися за нас Всемилостивому Богу, Спасителю нашому, щоб Він сподобив і нас у цьому і майбутньому віці Бога в Тройці прославляти: алилуя.

Ікос 12

Оспівуємо твої славні подвиги, шануємо твої страждання, хвалимо довготерпіння, ублажаємо святу твою кончину, славимо твою у немічному тілі непереможну мужність, якою ти подолала все мудрування віку цього. Тому прийми від нас, недостойних, похвальний цей спів:

Радуйся, собором дівственників ти була введена в чертог Небесний; радуйся, бо полки мучеників проводили тебе під вінець слави.

Радуйся, від небожителів ти прийняла достойне у Господі цілування; радуйся, бо нагорода твоя є радість вічна у світлостях святих.

Радуйся, бо тобою від несподіваної смерті ми сподіваємося зберегтися; радуйся, бо твоїм заступництвом очікуємо сподобитися Царства Божого.

Радуйся, свята мученице Ірино, невісто Христова преславна.

Кондак 13

О преславна і всехвальна свята мученице Ірино! Прийми від нас цей малий похвальний спів і не переставай молитися за нас Господу Богу, щоб Він визволив нас від ворогів видимих і невидимих і твоїм заступництвом сподобив нас вічного Царства, де разом з тобою і всіма святими будемо співати Богу: алилуя.

Цей кондак читається тричі. Після цього знову читаються перший ікос і перший кондак.

Молитва до святої великомучениці Ірини

О багатостраждальна і преславна Ірино, невісто Христова всехвальна, угоднице Божа! Стоячи перед престолом Пресвятої Тройці і насолоджуючись невимовним блаженством, споглянь милостиво на нас, що приносимо тобі цей похвальний спів. Виблагай нам милість, відпущення гріхів у Преблагого Господа; знаємо бо, воістину знаємо, що все, що ти захочеш, виблагати у Нього можеш. Тому ми смиренно припадаємо до тебе і просимо: умилостиви Владику Неба і землі, щоб Він подав нам дух твоєї ревності для виконання Його заповідей, щоб ми змогли провадити земне житіє доброчинно, успадкувати райські оселі і з усіма святими прославляти Отця, і Сина, і Святого Духа навіки-віків. Амінь.


Акафіст великомучениці Анастасії Узорішительці | Зміст | Акафіст святій мучениці Параскеві

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору