«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаМолитвиАкафістник. Том ІІ

Акафіст усім преподобним Печерським

Кондак 1

Богообраний полк і собор богокрасний, отці наші Печерські, багатьох чудес джерела, чернечого подвижницького життя на Русі першовчителі і наставники, через душевне бажання ми насмілюємося принести вам похвальні пісні. Ви ж, маючи велику сміливість перед подвигоположником Христом і Богом нашим, моліться Йому, благаємо, щоб визволитися нам від усяких бід і недолі і щоб з подякою взивати до вас:

Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світильники, великі і преславні чудотворці.

Ікос 1

Ангелоподібного життя забажали ви, отці богомудрі, суєти світу уникнувши, в печерах темних і тісних оселилися, де труди великі і подвиги взяли на себе, щоб Христа придбати, тому і чуєте від нас грішних і немічних такі піснеспіви:

Радуйся, Антоніє, отримання, смирення, послуху і безмовності дзеркало, віри православної міцне забрало.

Радуйся, Феодосіє, ченців похвало; радуйся, обителі твоєї велична славо.

Радуйся, Михаїле, перший наш архіпастирю і вчителю; радуйся, віри Христової старанний насадителю й ідолослужіння викоренителю.

Радуйся, Прохоре, чудотворче блаженний, ти хлібами з трави і сіллю з попелу людей голодних годував.

Радуйся, Іоанне, бо ти постом невимовним засяяв.

Радуйтеся, Федоре і Василію, бо ви в земному житті союзом Христової любові себе зв’язали; радуйтеся, бо від користолюбивого князя Мстислава ви постраждали.

Радуйтеся, бо після блаженної кончини вашої в одній раці ви дружелюбно почили; радуйтеся, бо ви одночасно перед престолом Божим предстали.

Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світильники, великі і преславні чудотворці.

Кондак 2

Христос Господь, бачачи, що ви в ім’я Його зійшлися для спільного життя, посеред вас перебував, допомагаючи вам у різних подвигах, найперше ж у боротьбі з духами злоби піднебесної, і збагачував вас благодаттю Духа Пресвятого, одному подаючи дар пророцтва, іншому дар зціляти, іншому дар виганяти духів нечистих, ви ж, благодать цю приймаючи, не підносилися духом своїм, а в простоті душі і серця зі смиренням і вдячністю благоподателю Богу пісню співали: алилуя.

Ікос 2

Розум непохитний маючи і віру в Бога, ви трималися спасительної путі, її ж і пройшли з допомогою Христа і Пречистої Матері Його, таку допомогу і нам, ш;о бажаємо життя ваше наслідувати, виблагайте перед престолом Всевишнього, щоб ми подячно співали вам:

Радуйся, Полікарпе, голово пресвітла, бо ти життя святих написав і в одне зібрав; радуйся, бо ти з ними перед престолом Тройці представ.

Радуйся, Варлааме, розуме благодатний, бо ти печеру темну і тісну вибрав, а не палати просторі; радуйся, бо ти золототканий одяг на хламиду чернечу замінив.

Радуйся, Даміане, цілителю безкорисливий, бо молитвами і святим єлеєм ти хворих лікував; радуйся, бо ти оселю на небесах з преподобним Феодосієм для себе випросив у Господа.

Радуйся, Никодиме, бо ти у випіканні хлібів священних тридцять років трудився.

Радуйся, Лаврентію, бо ти в затворі тісному багато років подвизався.

Радуйся, Афанасію, бо ти дар сліз і умилостивлення у Господа випросив.

Радуйся, Еразме, бо ти за прикрасу храму Пресвятої Богородиці палату краси невимовної в Небесному Царстві у Господа придбав.

Радуйся, Луко, бо ти заповіді Божі старанно виконував.

Радуйся, Нектарію, бо ти послух без ліності виконував.

Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світильники, великі і преславні чудотворці.

Кондак 3

Силою і благодаттю, даною тобі від Бога, в житті твоєму, Агапіте блаженний, хвороби різні ти лікував. Благодать ця і сила в тобі і сьогодні присутня, навіть і примножилася. Тому молимо тебе: зціли недуги наші, вилікуй пристрасті душевні і тілесні, щоб ми зі здоровими тілом і душею взивали до Христа, що прославив тебе: алилуя.

Ікос 3

Маючи до вас віру, любов і старання, заступництва просимо за життя вічне, отці богоприємні. Ваші бо молитви багато можуть перед престолом Всевишнього, тому і ми до вас звертаємося, як до великих помічників наших і заступників, прославляючи вас так:

Радуйся, Іоане, бо ти послух і після кончини своєї проявив; радуйся, бо ти старшому брату ложе своє смертне уступив.

Радуйся, Феофіле, бо ти братнім послухом від гніву зцілився; радуйся, бо ти замість гніву сльозами і зворушенням збагатився.

Радуйся, Кукшо священномученику, бо ти язичників безліч до Христової віри привів; радуйся, бо ти за Христа з учнем своїм усічення голови перетерпів.

Радуйся, Олексію, бо ти молитву розумну завжди звершував.

Радуйся, Григорію, ікон святих благоговійний художнику.

Радуйся, Савво, чудес великих творителю.

Радуйся, Сергію, послуху прехвальний любителю.

Радуйся, Меркурію, бо ти життя безплотних наслідував,

Радуйся, Пимене багатохворобливий, бо ти на Бога завжди надію покладав.

Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світильники, великі і преславні чудотворці.

Кондак 4

Буремний і широкий шлях мирського життя ви зненавиділи, а полюбили всією душею вузьку і скорботну стежку життя чернечого і нею старанно прямували, отці богомудрі; тому і Господь, бачачи ваші благі наміри, заповідав Ангелам Своїм допомагати вам і укріпляти. Тому ми Христові, що всім бажає спасіння, співаємо: алилуя.

Ікос 4

Чули люди, що Господь прославив нетлінням святі тіла ваші і дарував вам благодать зціляти недуги і хвороби, тому і йшли до вас з вірою зі сходу, заходу, півночі і півдня, прославляючи вас вітаннями такими:

Радуйся, Несторе, перший руський літописцю; радуйся, життя отців Печерських написателю і старанний їх у всьому насліднику.

Радуйся, Євстратію, добрий мученику і поснику, ти Христу у стражданнях уподібнився; радуйся, бо ти всі рани Господа на тілі своєму носив.

Радуйся, Елладію, затворників похвало.

Радуйся, Єремію, прозорливих славо.

Радуйся, Мойсею, цнотливості світило.

Радуйся, Іоанне, дівства перемого.

Радуйся, Марку, бо твої чесні руки гроби святим копали, твого голосу мертві слухали.

Радуйся, Миколо княже, бо ти послуху братії Печерській себе повністю віддав.

Радуйся, Григорію, бо ти через потоплення в річці кончину блаженну прийняв, і тіло твоє в келії чудесно було знайдено.

Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світильники великі і преславні чудотворці.

Кондак 5

Побачив Діонисій богомудрий тіла ваші, ш;о в гробах перебували, коли увійшов покадити в день Пасхи Христової, з любов’ю і благоговінням до вас взивав: «Христос воскрес», і, о чудо, почув від вас голосну відповідь «Воістину воскрес». Дивуючись цьому чуду преславному, ми співаємо воскреслому Христу, який вічно перебуває: алилуя.

Ікос 5

Розумними зірками неба печерного ви є, отці прехвальні. Ви бо шлях чернечого життя освічуєте і Церкву святу православну осяюєте. Слава бо всечесних подвигів ваших по всіх кінцях землі поширилась, сповідання святої віри ваше вся вселенна усвідомила, тому і ми насмілюємося вам принести убогий спів такий:

Радуйся, Онисиме, бо через тісноту затвору печерного ти просторі оселі райські наслідував; радуйся, бо голод і спрагу на постійне бачення Бога ти замінив.

Радуйся, Матфею бо за чистоту душі і тіла ти дар пророцтва отримав; радуйся, бо отриманням і незлобливістю ти чеснот високих досягнув.

Радуйся, Ісайє, колодязю глибокий смирення; радуйся, невичерпне джерело чудотворень.

Радуйся, Авраамію, сину святого трудолюбства.

Радуйся, Нифонте святителю, поборнику православ’я.

Радуйся, Сильвестре, бісере пречесний.

Радуйся, Пимене, сосуде Духа Святого вибраний.

Радуйся, Онуфрію, бо ти язиком мовчав та розумом Бога хвалив.

Радуйся, Анатолію, трепетний душею і розумом цнотливий.

Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світильники, великі і преславні чудотворці.

Кондак 6

Проповідницею нам явилася чесна правиця твоя, Спиридоне богоприємний, нею бо православних дітей твоїх навчаєш, як пальці складати для зображення хреста святого на чолі, вуста ж нечестивців закриваєш, явно викриваючи їх, таким бо чином осінивши себе хресним знаменням, відійшов ти до Христа, Йому ж молися, щоб згасив полум’я пристрастей наших і дарував нам істинне старання славословити Його безперестанно в псалмах і піснях духовних в цьому житті і майбутньому, співаючи: алилуя.

Ікос 6

Засяяла, як пресвітле світило, богознаменита обитель ваша, отці преподобні, і всю землю нашу благодаттю Божою просвітила; її ж ви кровними потами будували і на неї благодать молитвами вашими і подвигами виблагали, бо, ревнуючи, ви пророцтву поревнували, яке говорить: на горах цих засяє благодать Божа і віра примножиться. Тому вам, як причині сповнення пророцтва, взиваємо:

Радуйся, Арефо, бо Господь милість свою на тобі показав; радуйся, бо Господь вкрадене багатство твоє на милість для тебе повернув.

Радуйся, Феофіле, бо тобі земля ложем була, а волосяниця одежею.

Радуйся, Сисою, бо тобі бдіння було сном, а сльози заспокоєнням.

Радуйся, Аліпію, бо тобі Ангели в трудах іконописання допомагали.

Радуйся, Симоне святителю, бо твої святі руки житія святих написали і нам корисне для душі залишили.

Радуйся, Никоне, Антонія перший благоговійний учень; радуйся, Феодосія в ділах благоговійних помічник і в душоспасительних подвигах співпрацівник.

Радуйся, Феофане, бо ти тіло постом умертвив.

Радуйся, Онисифоре, бо ти душу нічними молитвами оживив.

Радуйся, Макарію, бо ти за святе життя тлінням тіла від Господа вшанувався.

Радуйся, Анастасію, дияконе благоговійний і страждальнику предивний.

Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печорські, всесвітні світильники, великі і преславні чудотворці.

Кондак 7

Бажаючи країну вашу благодаттю Своєю збагатити, Господь Духом Святим покликав вас на скорботне і богоугодне життя, ним ви здивували не тільки людей на землі, а й Ангелів на небі, бо ви, отці богоносні, в печерах перебуваючи, як у гробах, старанно теплотою серця і душі Єдиному Богові послужили, прекрасно співаючи Йому пісню: алилуя.

Ікос 7

Нового життя чернечого явилися ви вчителями, якого на Русі не було ніколи, його ви насадили і вкоренили. Тому велике число ченців пішло за вами, подячно співаючи:

Радуйся, Авраамію, бо ти Христа Господа всім серцем і всією душею полюбив; радуйся, бо ради Нього ти труди великі життя печерного на себе прийняв.

Радуйтесь і ви, дванадцять братів прекрасних, бо церкву Божої Матері ви подібно до небес прикрасили; радуйтесь, бо за труди ваші нагороду, Царство Небесне, ви від Сина її, Христа, отримали.

Радуйся, Ісаакію, бо великими стражданнями ти спокуси диявольські переміг.

Радуйся, Ілле, бо за подвиги стриманості і безстрастя ти благодаттю зодягнувся.

Радуйся, немовля мученику Іоане, бо кров твою святу ти невинно за Христа пролив; радуйся, Никоне, бо Христу, що на хресті був розіп’ятий, незлобливістю ти догодив.

Радуйся, святителю Єфреме, бо як бджола соти солодкі, так ти студійський устав до обителі Печерської приніс.

Радуйся, Тите блаженний, бо силу бісівську ти смиренням зруйнував; радуйся, бо темряву лукавих бісів ти далеко від нас проганяєш.

Радуйся, бо як світло, заклик не гніватись на ближніх ти на нас проливаєш.

Радуйтеся всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світильники, великі і преславні чудотворці.

Кондак 8

Дивне і преславне чудо явилося перед лицем усіх вірних; печера розбійника на храм Божий перемінилася, бо там гріх знищився і благодать примножилась, там кедри раю Христового примножились, бо терня беззаконня викоренилося, де влада смерті поширювалась, там Господь воцарився. Дивуючись зміні правицею Всевишнього, взиваємо: алилуя.

Ікос 8

Усе ваше, преблаженні отці, старання, бажання і піклування було, щоб потоптати і знищити горду голову всезлобного ворога християнського роду, а Господа Ісуса Христа в душах і тілах наших звеличити і прославити; ради цього взиваємо до вас:

Радуйся, священномученику Лукіане, бо наготоване для тебе небесне житло; радуйся, бо як страднику, даровані тобі нескінченні райські оселі.

Радуйся, Лаврентію, бо ти уникнув суєти мирської; радуйся, бо спільного життя з силами ангельськими ти удостоївся.

Радуйся, Пафнутію, бо, пам’ятаючи час смертний, безперестанно плакав ти; радуйся, бо при кончині від Ангелів утішення ти сподобився.

Радуйся, Мартирію, бо за велику чистоту і піст ти дару зціляти людські недуги сподобився.

Радуйся, Іларіоне ієрарху, бо стадо словесних овець Христових на пасовищі православ’я ти добре упас.

Радуйся, княже Федоре, бо на честь і славу Церкви Православної ти багато потрудився.

Радуйся, Діонисію, бо «воістину воскрес Господь» від преподобних отців у день Пасхи почув ти.

Радуйся, Афанасію, бо красою світу цього ти знехтував.

Радуйся, святителю Феофіле, пастирю добрий, бо за паству свою ти готовий був життя віддати.

Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світильники, великі і преславні чудотворці.

Кондак 9

Ви для всіх є всім, преподобні отці, бо небесні зцілення подаєте нам і безкоштовне лікування нам пропонуєте, не хитрістю людською, а дією Святого Духа душевні і тілесні зцілення посилаєте; їх приймаючи, весь рід і вік людський Благодійнику і Промислителю взиває подячно: алилуя.

Ікос 9

Проповідники красномовні риторськими своїми вустами не могли достойно оспівати вашої святині, тим більше я, убогий словом і розумом, якими піснями прославлю вас, о отці, Ангелам рівночесні; однак спонуканий старанням і любов’ю до вас, насмілююсь увінчати вас цими недостойними моїми похвалами:

Радуйся, Зиноне, бо постом і іншими подвигами чернечого життя ти світло засяяв; радуйся, бо через смирення і цнотливість ти землю обіцяну успадкував.

Радуйся, Григорію, бо через зілля, яким годувався, ти здоров’я хворим подавав.

Радуйся, Іпатію, бо святим отцям ти в недугах старанно допомагав і за це благодать Духа зціляти недуги отримав.

Радуйтеся, отці преподобні, бо ваші пречесні голови на здоров’я душ і тіл наших мироточать; радуйтеся, бо ваші пресвяті душі перед престолом слави Божої стоять.

Радуйся, Мойсею, бо молитвами, постом і веригами пристрасті ти умертвив.

Радуйся, Йосифе, бо воротами смиренного і старанного послуху у вічний спокій увійшов ти.

Радуйся, Павле, бо ніколи ти часу не марнував, тому зі струдженими і обтяженими упокоївся.

Радуйся, Сисою, бо надзвичайними подвигами посту ти не тільки людей, але й Ангелів здивував.

Радуйтеся, Леонтію і Геронтію, бо з дитинства ви Христа полюбили; радуйтеся, бо в юнацькі роки ви наставникам уподібнились.

Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світильники, великі і преславні чудотворці.

Кондак 10

Бажаючи спасти багатьох і всім спасіння подаючи, Христос Бог наш вас другими отцями Єгипту, Фіваїди і Палестини Русі показав, щоб через вас багатьох напоумити і життям вашим путь до спасіння показати, в чому ви потрудилися, навчаючи тих, хто істиною Євангельською не просвічений, їх ви до правої віри привели і до богоугодного і чистого життя, до збереження заповідей Божих словом і ділом постійно закликаєте, Богові Помічнику постійно співаючи пісню: алилуя.

Ікос 10

Стіною твердою і огорожею міцною будьте ви нам, всехвальні отці, бо ми з теплою вірою, старанням і любов’ю до вас вдаємося, огородіть нас від плотських і мислених ворогів наших, щоб ми не боялись їх, а перемагали вашими молитвами до Христа Бога, взиваючи з подякою так:

Радуйся, Несторе, бо ти до земного ставився з презирством, а небесне полюбив; радуйся, бо перед кончиною ти самого Господа Ісуса Христа з Ангелами бачити сподобився.

Радуйся, Федоре, бо охорону устам своїм поклав ти.

Радуйся, Памво сповіднику, бо ти богів язичницьких прокляв, а ім’я Господа на землі і на небі сповідував.

Радуйся, Софронію, бо ти затвором міцним і залізом тіло скував, душею ж і тілом з псалмоспівами до небес постійно піднімався.

Радуйся, Панкратію, бо ти хворим благодаттю Духа Святого зцілення подавав.

Радуйся, Антонію, бо духів лукавих ти виганяв з тих, хто приходив до тебе.

Радуйся, Мардарію, бо вбогість і безкорисність ти полюбив.

Радуйся, Аммоне, бо древніх отців ти в подвигах наслідував старанно.

Радуйся, Піоре, бо пристрасті тілесні ти вогнем стримання попалив.

Радуйся, Мартирію, бо ти чеснотами життя просвітив.

Радуйся, Руфе, бо ти взірцем стримання і подвижництва був.

Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світильники, великі і преславні чудотворці.

Кондак 11

Спів всякий похвальний не може описати ваших подвигів і трудів надмірних, ш;о перевершує життя людське, але до ангельського подібне, тому похвалам не лише від людей, а й від Ангелів ви достойні; однак бачачи наше щире бажання, прийміть пісні, які ми вам приносимо з вірою і любов’ю і випросіть нам відпущення гріхів, щоб у покаянні і доброму виправленні ми закінчили наше тимчасове життя, а у вічному сподобилися за молитвами вашими співати Богові: алилуя.

Ікос 11

Світло вам незаходиме засяяло, бо ви зненавиділи пристрастей темряву, угодники Божі преславні, радість нескінченну прийняли ви, добрий подвиг старанно закінчивши. Тому, стоячи перед престолом Христовим, поминайте нас, що взиваємо так:

Радуйся, Євфросиніє, небесного Єрусалима дочко пречесна; радуйся, земного Єрусалима, нашого міста Києва, мати пресвітла.

Радуйся, Юліаніє діво, лілеє прекрасна, бо проросла ти в земному Христовому саду; радуйся, бо ти зацвіла в небесному Його вертограді.

Радуйся, Макарію священномученику, бо ти до смерті був вірним пастирем; радуйся, бо раніше ніж прийняти престіл на землі ти на небесний престіл був призначений.

Радуйся, Кассіане, затворнику дивний.

Радуйся, Арсенію, бо за богоугодні тимчасові діяння ти вічності від Христа сподобився.

Радуйся, Євфимію, бо через піст і велике славослов’я Богу ти райськими солодощами наситився і з Ангелами співаєш.

Радуйся, Веніаміне, бо, роздавши майно своє, ти на лоні Авраамовому спочив.

Радуйся, Тите, бо земного царя воїнство залишивши, ти небесним хоробрим воїном став.

Радуйся, Ахило, бо від юності ти розіп’явся для життя і пристрастей, щоб з Христом, Який з волі Своєї на хресті розіп’явся, з’єднатися.

Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світильники, великі і преславні чудотворці.

Кондак 12

По благодаті всемилостивого і всещедрого Бога життям рівноапостольним ви пожили, отці богоносні, чудес багато творячи, храм Пречистій Владичиці Діві Богородиці предивний збудували і як невісту прекрасну золотом, сріблом та дорогоцінним камінням прикрасили, до нього ж люди з усієї вселенної приходять, щоб прославити Христа Бога, співаючи Йому: алилуя.

Ікос 12

Оспівуючи ваше подвижницьке життя, хвалимо подвиги ваші — піст, молитви, сльози, коліносхилення, всенічні бдіння, плоті умертвіння, духу скрушення, смирення, лагідність, терпіння, мовчання, чистоту, убогість, безкорисність і все те, що ви взяли на себе заради любові Христової, так співаємо вам:

Радуйтеся, Паісію і Меркурію, бо в нерозлучному житті і єдинодушній любові братській ви життя на землі прожили; радуйтеся, бо однодушним життям ви насолоджуєтеся на небесах з Христом.

Радуйся, Макарію, бо, як Самуїл, ти в юному віці для служіння Господу покликаний.

Радуйся, Пімене, бо, як пшениця з ниви Христової, у житницю небесну ти був наперед призначений.

Радуйся, Силуане, бо на крилах посту і молитви ти до Бога злетів.

Радуйся, Агафоне, бо на плечах чеснот ти до небес піднятий.

Радуйся, Захарію, бо для бісів ти страшним був, а для Ангелів співрозмовником явився, з ними ж перед престолом Тройці стоїш.

Радуйся, Ігнатіє, княже пресвітлий печерного міста; радуйся, пастирю преподобний богообраного стада.

Радуйся, мученику немовля, бо за Христа від Ірода безумного ти чашу смерті прийняв; радуйся, бо землю Сходу ти кров’ю освятив і нашу країну пришестям своїм благословив.

Радуйся, Лонгіне, бо шляхом вузьким ти правильно йшов, і ним же раю Божого досягнув.

Радуйтеся, всі преподобні отці наші Печерські, всесвітні світильники, великі і преславні чудотворці.

Кондак 13

О всеблаженні і всяких похвал виш;і, преподобні отці наші Печерські, прийміть це мале вам приношення, як Господь прийняв дві лепти вдовиці, не погордуйте приношенням нашим, як Христос не відкинув цілування блудниці, і нас удостойте через заступництво ваше до Господа з покаянням життя наше закінчити, з молитвою в серці і на устах відійти з цього життя у вічне і стати перед престолом Всевишнього, перед яким ви стоїте з Архангелами і Ангелами і зі всіма святими, співаючи пісню: алилуя.

Цей кондак читається тричі. Після цього знову читаються перший ікос і перший кондак.

Молитва до всіх преподобних Печерських

Преподобні і богоносні отці наші Антонію і Феодосію та всі преподобні Печорські, світила землі пресвітлої, що від темних печер землі нашої славно засяяли і її всю багатьма світосяйними ангелоподібними зорями освітили, всю ж вселенну високих чеснот і чудес Божественних сяянням здивували, і сьогодні, у смертному гробі тілом перебуваючи, душі ваші з Христом, Сонцем Правди, разом з усіма праведниками сяють, як сонце в Царстві Небеснім; звідтіля молитовне ваше проміння до Бога Світла за вітчизну свою посилаєте, не забудьте і нас, що молимося до вас, перебуваючи в ночі скорбот і пристрастей наших, промінням благодаті осяйте нас, щоб ми ходили правдиво у світлі чеснот вашого життя і сподобилися бачити світло недоторканної слави Божої, прославляючи Його разом з вами навіки-віків. Амінь.


Акафіст святим страстотерпцям Борису і Глібу | Зміст | Акафіст преподобному Антонію Печерському

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору