«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаМолитвиАкафістник. Том ІІ

Акафіст трьом святителям: Василію Великому, Григорію Богослову та Іоану Золотоустому

Кондак 1

Обрані світильники Церкви Христової Василію, Григорію та Іоане, ви вченням вашим світ просвітили і всі хитання єресей і хульні засмучення погасили; будучи заступниками нашого спасіння, збережіть нас вашими молит­вами від усяких бід і вічних мук, щоб ми з радістю подячно співали вам:

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Ікос 1

Ангели земні і люди Небесні, Святителі Хри­стові і отці Триблаженні, поборники осяяні, молитвеники безперестанні біля престолу Триіпостасного Божества за душі наші, почуйте нас, що від серця до вас взиваємо:

Радуйтеся, бо ви маєте сміливість взивати за нас до Господа; радуйтеся, Великі угодники Святої Тройці.

Радуйтеся, дарами єдиночесні; радуйтеся, апостолам єдинонравні.

Радуйтеся, бо вашим вченням дивно засяяла благодать Христова; радуйтеся, бо ви ваш ро­зум полонили у послух віри.

Радуйтеся, добрі робітники у винограднику Христовому; радуйтеся, від юності Богом бла­гословенні.

Радуйтеся, бо ви скорботи життя добре пере­терпіли і даний вам талант примножили; ра­дуйтеся, бо ви волю Божу сильним світу цього з великою сміливістю благовістили.

Радуйтеся, темряву нечестя ви відігнали; ра­дуйтеся, всю піднебесну зорями догматів ви просвітили.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 2

Бачачи єретиків люті напади, ти, святий Василію, явився гострим мечем, що розтинає сіті лжевчення, і вогнем, що спалює кукіль суємудрія, і пастирем прекрасним, який викрив ома­ну ідольську своїм богонатхненним віщанням. Навчи нас шанувати Святу Тройцю, розділену Іпостасями, з’єднану ж істотою, і взивати до Неї: алилуя.

Ікос 2

Розум, осяяний благодаттю Христовою, ма­ючи, як апостолів єдинонравні, учення право­славних догматів вияснили і явилися трьома світильниками Триіпостасного Божества; бо, вашими богонатхненними писаннями осяяна, Церква Христова світло красується, і її вірні діти підносяться, зростаючи в міру віку Хрис­тового. Тому, дивлячись на багатство благодаті Христової, вам дарованої, як наших просвітителів величаємо, взиваючи так:

Радуйтеся, богоносні Небесні таїнники; радуй­теся, покаяння невмовкні проповідники.

Радуйтеся, сосуди вибрані; радуйтеся, пре­мудрі учителі вселенної.

Радуйтеся, в Божественному вченні Христо­вому ви людей навчили; радуйтеся, бо ви за­вжди ходили у повеліннях Господніх.

Радуйтеся, різноманітні побожні обряди у вашому житті ви показали; радуйтеся, стовпи непохитні, що віру Христову божественними догматами утвердили.

Радуйтеся, бо ви словесне стадо Христове мудро упасли; радуйтеся, православ’я найкращі богослови.

Радуйтеся, світила, що всі краї землі про­свіщають; радуйтеся, сопілко і цівнице мило­звучні.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 3

Сила благань батька спонукала святого Гри­горія Понт залишити і переселитися в Назіанз заради допомоги батькові своєму, де вченням і ділами віщав славу Божу і єресь аріанську по­соромив. Тому і нас, великий святителю Григо­рію, перебуваючи в нетлінних оселях боже­ственного раю, поминай біля престолу Святої Тройці, щоб ми у зворушеності взивали до Неї: алилуя.

Ікос 3

Маючи в серцях світлоносну благодать Свя­тої, Єдиносущної і Нероздільної Тройці, Три богопроповідники, розділені тілами і з’єднані ду­хом, благочестиво ясно проповідували єдину Тройцю незмінну істотою і божеством, і цю проповідь запечатали стражданнями. Тому і ми, уподібнюючись вірі їхній, взиваємо так:

Радуйтеся, сильні і незборимі Церкви Хрис­тової співпоборники; радуйтеся, істини Хрис­тової щирі ревнителі.

Радуйтеся, до Пресвятої Тройці молитвени­ки теплі; радуйтеся, Церкви Христової пастирі добрі.

Радуйтеся, бо ви Арія скинули і православ­них утвердили; радуйтеся, бо ви діянням і вчен­ням прославили єдину Тройцю незмінну істо­тою і Божеством.

Радуйтеся, бо ви дивно уяснили іпостасі Свя­тої Тройці, Отця, і Сина, і Святого Духа; радуй­теся, бо ви перетерпіли великі скорботи і гонін­ня заради Трисяйного і єдиного Божества.

Радуйтеся, бо ви щоденну тяжкість до кінця свого життя постійно несли; радуйтеся, бо ви темряву ночі злочестивих єресей розігнали про­мінням богомудрих догматів.

Радуйтеся, бо ви душі вірних благодаттю на­ситили; радуйтеся, бо ви сподобилися бути спад­коємцями вічного Царства.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 4

Бурю люті і гніву підняли на тебе, о Золотоустий, безумні люди, зводячи на тебе наклепи і повеліваючи вигнати із царського міста. Ти ж, Золотославний, непохитно перебуваючи на ка­мені віри Христової, укріплений благодаттю Святого Духа, мужньо перетерпів бурю гонінь і мук і стражданнями приготував собі на Небесах нетлінний вінець, навчаючи всіх нести Хрест Христів у терпінні і взивати до Бога: алилуя.

Ікос 4

Чуючи про ваші богонатхненні слова, засвід­чені великими подвигами і стражданнями, до вас приходили здалеку ті, що жадали слів жит­тя вічного, і нетлінну поживу від вас приймали і божественне життя черпали, взиваючи до вас:

Радуйтеся, бо ви глибини Слова Божого доб­ре дослідили; радуйтеся, бо ви безперестанним старанням Бога знайшли.

Радуйтеся, хмари, що виточують росу благо­честя і напоюють вселенну; радуйтеся, завжди текучі ріки духовні, що напоюють вірних дітей Церкви Христової.

Радуйтеся, божественних таїн охоронителі і словесні сурми Божі; радуйтеся, правої віри і християнського благочестя насадителі.

Радуйтеся, бо ви безліччю чудес вірних про­свіщаєте; радуйтеся, ріки, що лікування нам виливаєте.

Радуйтеся, бо ви своїми молитвами охороняєте від спокус і напастей тих, хто старанно до вас вдається; радуйтеся, всього християнського роду похвало.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 5

Боготічною зіркою явив тебе Христос світу, великий серед ієрархів Василію, бо, придбав­ши пізнання божественних таїн і осяяння благодаті Божої звище від престолу Божого, ти дивно просвітив розум і серця вірних богонатхненними словами; одухотворений же любов’ю до Бога, ти добре перетерпів гоніння і страж­дання за Христа, і тому сподобився на Небесах молитовної сміливості біля престолу Царя Слави, будучи для вірних образом, словом, житієм, любов’ю, вірою і чистотою, щоб усі зворушено взивали до Пресвятої Тройці: алилуя.

Ікос 5

Бачачи вас, Святителі Христові, що завжди перебувають серед Небесних соборів і стоять біля престолу Божого, з розчуленістю оспівуємо Живоначальну Тройцю, Яка звеличила вас і Яку ви прославили словом і вашим житієм; вам же, особливим молитвеникам, від любові сердеч­ної співаємо:

Радуйтеся, бо ви до Небесних соборів при­єднані і стали співжителями святих ангелів; радуйтеся, бо ви завжди стоїте перед престо­лом Царя Слави зі всіма обраними.

Радуйтеся, славою Небесною прикрашені; радуйтеся, бо ви плоть і світ зненавиділи.

Радуйтеся, бо ви заради Христа вважали за сміття всі скарби світу і житейські насолоди; радуйтеся, бо ви зійшли на світлосяйну колісницю чеснот і досягли Небесного Царства.

Радуйтеся, бо і нам, грішним, образ чеснот сло­вом і ділом показали; радуйтеся, бо ви великими скорботами увійшли в радість Господа свого.

Радуйтеся, теплі за нас перед Богом заступ­ники; радуйтеся, православного богослов’я сві­тила прекрасні.

Радуйтеся, віри християнської похвало; ра­дуйтеся, святителів славо і Церкви окрасо.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 6

Проповідуючи істину боговіщаними твоїми словами, Григорію Богослове, ти скрушив ел­лінську суємудрість і єретичні спокуси, проповідував же невмовкно вселенній у Тройці славленого Бога Єдиносущного, Отця, і Сина, і Святого Духа, навчаючи всіх взивати: алилуя.

Ікос 6

Засяяли ви світлом доброчинного життя і спо­відання православної віри у всій вселенній і всім народам світло істинного богопізнання про­яснили, щоб бути вам пастирями і учителями всієї Церкви Христової. Тому і після смерті не переставайте споглядати на нас, що тепло до вас моляться і взивають:

Радуйтеся, Три Великі світила, що ведуть нас до спасіння; радуйтеся, просвітителі тих, що сидять у темряві невідання.

Радуйтеся, неосяжні тайни Триіпостасного Божества ви нам прояснили; радуйтеся, струм­ками мудрих повчань паству свою напоїли.

Радуйтеся, пастирі прекрасні, житіє своє вся­кими чеснотами ви благоприкрасили; радуйте­ся, стадо своє від вовків хижих зберегли.

Радуйтеся, світильники Трисонячного світла, що розум і серця вірних дивно осяює; радуйте­ся, образи цнотливості, що ревнувати про над­бання цієї чесноти нас навчаєте.

Радуйтеся, церковні керманичі, що путь пра­вославного богопізнання нам показуєте; радуй­теся, дванадцяти апостолів єдиноправні.

Радуйтеся, ангельських чинів співжителі; радуйтеся, разом зі всіма святими безперестан­но молитеся за нас.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 7

Змій лукавий, бажаючи спокусити тебе, як Іова багатостраждального, підняв бурю злоби нечестивих, які вигнали тебе на заслання. Од­нак, благодаттю Христовою укріплений, ти, отче Іоане Золотоустий, усякі злостраждання і болісті добре перетерпів і сподобився блажен­ної кончини. Нині ж, перебуваючи в невечірнім дні Царства Христового, не переставай моли­тися за нас перед престолом Триіпостасного Бога, щоб ми з розчуленістю взивали: алилуя.

Ікос 7

Новими світильниками світлосяйними і Цер­кви непохитними стовпами явилися ви, Великі Святителі; бо святістю житія вашого, ще буду­чи у плоті на землі, були як безплотні. Заради цього Церква Христова, завжди прославляю­чи вас, подячний спів підносить до світлоподавця Христа Бога, Його ж благодаттю укріп­лені, великі болісті перетерпіли і труди понес­ли у благовісті Христовому. Тому Христа, Який безперестанно благодіє Своїй святій Церкві, величаємо і до вас, як вірних слуг Христових і будівничих таїн Божих, взиваємо так:

Радуйтеся, Тройці вірні поборники; радуйте­ся, православ’я непереможні сповідники.

Радуйтеся, ієрархів священноначальники; радуйтеся, промінням вашого богослов’я ви зруйнували божевілля єресей.

Радуйтеся, пресвітлі образи благочестя; радуй­теся, бо ви вірних у богопізнанні утвердили.

Радуйтеся, Слова Божого богонатхненні пояснителі; радуйтеся, Владики Христа раби благі і вірні.

Радуйтеся, лагідність Мойсея і ревність Іллі у своїх подвигах ви втілили; радуйтеся, в терпін­ні скорбот і гонінь давньому Іову уподібнилися.

Радуйтеся, прикрашені цнотливістю і чисто­тою Йосифа; радуйтеся, Петрове сповідання і Іоанове богослов’я ви показали.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 8

Дивне чудо благодаті дароване тобі, святителю Василію, відчув на собі Єфрем Сирин; коли захо­тів побачити тебе, отче, ти послав свого архіди­якона привести його до тебе, і молитвою твоєю він зрозумів мову еллінську, і, дивуючись чуду, прославив Бога, співаючи Йому: алилуя.

Ікос 8

Усю віру у Святу Тройцю непорочною зберігши і багатьох до Христа привівши, ви, Святителі Христові, добрим подвигом подвизалися. Заради цього, дивлячись на дивний подвиг ваш і на чисте ваше житіє, зі зворушенням взиває­мо до вас так:

Радуйтеся, одежею православ’я, витканою звище, Церкву прикрасили; радуйтеся, єретичні марнослів’я ви ясно викрили.

Радуйтеся, вашими писаннями і словами ви зібрали духовний скарб Церкви Христової; радуй­теся, всю красу світу заради Христа ви відкинули.

Радуйтеся, бо ви більше за все шукали скар­би Небесні; радуйтеся, як вірні служителі Пастиреначальника Христа, ви живоносними стопами Його пішли.

Радуйтеся, бо ви високий образ чеснот у житії вашому показали; радуйтеся, бо ви душевні пристрасті, разом же і тілесні, духовним мечем посікли.

Радуйтеся, бо ви принесли самих себе в живу жертву Живоначальній Тройці; радуйтеся, грішників заступники.

Радуйтеся, убогих захисники; радуйтеся, па­стирів учителі і образи.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські учителі.

Кондак 9

Усією твоєю душею полюбивши Бога, отче Григорію, ти більше за все обрав боговидну чистоту і цнотливість і став великим богословом і таїнником. Стоячи нині перед престолом Святої Тройці, виблагай мир світові і спасіння всім нам, що величають тебе і оспівують Бога: алилуя.

Ікос 9

Красномовством богонатхненним трьох все­ленських святителів єретичні спокуси припи­нилися, православна ж віра все більше і більше перемагала. Заради цього від нашого старан­ня зі зворушенням і любов’ю взиваємо до вас так:

Радуйтеся, любов’ю до православ’я ви все життя ваше осяяли; радуйтеся, єдиного Бога у трьох лицях шанувати навчили.

Радуйтеся, Арієве злочестя і хулу інших єре­тиків ви подолали; радуйтеся, беззаконні уста лжевчителів світлістю слів ваших закрили.

Радуйтеся, Небесні сурми, що проповідували світові Христове Євангеліє; радуйтеся, серед ієрархів Три великих світила.

Радуйтеся, учителі лагідності, стриманості, разом же і покаяння; радуйтеся, ченців добрі учителі і наставники.

Радуйтеся, Церкви огородження і правосла­в’я поборники; радуйтеся, трудами апостольсь­кими потрудилися і колоски доброго сповідан­ня пожали ви.

Радуйтеся, за віру і подвиги від Пастиреначальника Христа нетлінні вінці ви прийняли; радуйтеся, великі труди і подвиги у благовлаштуванні Церкви Христової ви взяли на себе.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 10

Спаса Христа не переставай благати за тих, хто шанує пам’ять твою, всехвальний Іоане Золотоустий, бо тобі дана благодать молитися за нас. Тому і ми, як до сосуду запашного мира, що виточує зцілення всім, хто з вірою звертаєть­ся, з розчуленістю і любов’ю припадаючи, взи­ваємо до Бога, що прославив тебе: алилуя.

Ікос 10

Ви є незборима стіна тим, хто святкує па­м’ять вашу, і всім, хто вдається до молитовно­го покрову вашого, непосоромлена надія і кріпке заступництво. Тому і нам, що зі зворушеністю припадаємо до вас, святі Три Святителі, вибла­гайте біля престолу Святої Тройці милість і благодать на вчасну благу допомогу, щоб ми з радістю і вдячністю взивали до вас:

Радуйтеся, бо ви милість і віху всім вірним подаєте; радуйтеся, бо ви грішників, що каються, від сітей диявола визволяєте.

Радуйтеся, благодатних дарів щирі роздавателі; радуйтеся, всіх людей заступники і по­кров.

Радуйтеся, сиріт батьки і вдів заступники; радуйтеся, убогих багатство і хворих зцілення.

Радуйтеся, милосердя до стражденних невмовкні проповідники і юних наставники; ра­дуйтеся, жебраків годувальники.

Радуйтеся, тих, хто у скорботах, утішителі; радуйтеся, подорожніх супутники.

Радуйтеся, тим, хто знемагає, допомога; радуйтеся, тим, хто шанує вашу пам’ять, ви по­силаєте радість і спасіння.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 11

Спів Трисвятій Тройці ви принесли більше за всіх, Святителі Божі: розумом, словом, ділом і богословським красномовством вашим ви зруйнували риторські сплетіння, настановлюючи нас шанувати Тройцю в Єдиниці і оспі­вувати її: алилуя.

Ікос 11

Світлосяйну тройцю святих ієрархів: Василія, царства тезоіменитого, Григорія, Богосло­вом найменованого, Іоана Золотоустого, учителя вселенної, які дослідили глибини Божі, ве­личаючи і світлу пам’ять їхню побожно торже­ствуючи, похвальні пісні приносимо такі:

Радуйтеся, благознамениті сурми божествен­них слів; радуйтеся, цівниці богонатхненні.

Радуйтеся, апостольських писань богонатх­ненні пояснителі; радуйтеся, апостольських передань ревнителі.

Радуйтеся, дивну велич Божу всім земнородним ви сповіщали; радуйтеся, славу Божу ва­шим житієм і словом ви проповідували всій вселенній.

Радуйтеся, добрі провідники і наставники до спасіння; радуйтеся, розбещених звичаїв викоренителі, благих же нравів насадителі.

Радуйтеся, ви навчаєте відмовлятися від плотських похотей і пристрастей; радуйтеся, премудрі лікарі хвороб душевних і тілесних.

Радуйтеся, церковні світила, запалені від Трисонячного Світла; радуйтеся, квіти запашні райського насадження.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 12

Благодать Божа щедро вилилась із уст ва­ших, преблаженні; віра православна вами укрі­пилася і морок єретичних хитань і лжевчень світлом ваших богонатхненних писань розі­гнано. Тому, Святителі, моліться Христу Богу, щоб дух вашої ревності за віру і благочестя спочив і на нас, щоб ми сподобилися разом з вами співати Святій Тройці: алилуя.

Ікос 12

Оспівуючи і світло святкуючи священну пам’­ять вашу, Триблаженні Василію Великий, Бого­слове Григорію і Золотоустий Іоане, смиренно благаємо вас: не переставайте молитися Христу за всіх, хто з вірою закликає вас і з любов’ю благає так:

Радуйтеся, охоронителі православних догма­тів; радуйтеся, богослов’я живоносні джерела.

Радуйтеся, бо ви серця вірних божественно звеселяєте; радуйтеся, бо вашими неослабни­ми подвигами Арія знищено.

Радуйтеся, бо вогнем богонатхненних віщань ваших єресь Савелія було відігнано.

Радуйтеся, бо мудрування Несторія вами знищено; радуйтеся, за світ молитвеники пре­красні.

Радуйтеся, до Царства Небесного ви вірних приводите; радуйтеся, голоси Божі, що предив­но до нас загриміли.

Радуйтеся, для пастирів Церкви образи, до­стойні уподібнення; радуйтеся, бо, за апосто­лом, ви для всіх були всім.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 13

О Святителі Христові і отці Триблаженні, Василію Великий, церковне світило і стовпе не­похитний, Богослове Григорію, розуме богопросвіщений, архієрею превеликий, разом же і Золотоустий Іоане, покаяння твердий проповід­нику, перебуваючи з Небесними соборами і з’єднані з ангельськими силами, нинішнє при­йнявши мале моління наше, виблагайте нам у всещедрого Бога думати про Небесне і діяти, щоб, визволившись від вічних мук, ми успад­кували з вами Небесне життя, взиваючи до Бога: алилуя.

Цей кондак читається тричі. Після цього знову читаються перший ікос і перший кондак.

Молитва до трьох Святителів

О пресвітлі світильники Церкви Христової, Василію, Григорію і Іоане, світлом православ­них догматів ви осяяли всі краї землі і мечем Слова Божого хульне засмучення і хитання єресей погасили; припадаючи до вашого мило­сердя, з вірою і любов’ю із глибини душі взиваємо: стоячи перед престолом Пресвятої, Єдиносущної, Животворчої і Нероздільної Тройці, за Яку ви словом, писанням і житієм добре подвизалися і душі свої поклали, завжди мо­літься до Неї, щоб Вона укріпила і нас у право­слав’ї і однодумності, і непохитному навіть до смерті сповіданні віри Христової, і у вседушевному послуху Його Церкві святій; щоб Він опо­ясав нас із висоти силою на всіх видимих і не­видимих ворогів наших; щоб Він зберіг Церкву Свою нерозхитаною від невір’я, марновір’я, єре­сей і розколів; щоб Він дарував нашим архіпа­стирям здоров’я, довгоденство і у всьому бла­гий успіх; пастирям нашим щоб подав духовну тверезість і ревність у спасінні пастви; правителям — суд і правду, воїнам — терпіння, мужність і подолання ворогів, сиротам і вдо­вам — заступництво, хворим — зцілення, юним — добре у вірі зростання, старцям — утіху, покрив­дженим — захист, і всім усе, що для тимчасового життя потрібне, щоб у мирі та покаянні, пала­ючи бажанням спасіння, Господеві працюючи, добрим подвигом подвизаючись, життєвий шлях закінчивши, ми сподобилися у Царстві Небес­ному разом з вами завжди оспівувати і слави­ти Пресвяте і величне ім’я Отця, і Сина, і Свя­того Духа навіки-віків. Амінь.


Акафіст святому апостолу Андрію Первозванному | Зміст | Акафіст усім святим, що відвіку Богу вгодили

2 відгуки
to «Акафіст трьом святителям: Василію Великому, Григорію Богослову та Іоану Золотоустому»
  1. Олександр сказав:

    Святитель Василій Великий, моли Бога за нас!
    Святитель Григорій Богослов, моли Бога за нас!
    Святитель Іоан Золотоустий, моли Бога за нас!


  2. Валентина сказав:

    Акафест до святих! Я вірю що вони мені допоможуть!Молюся і благаю вас моліться за нас!


Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору