«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаМолитвиАкафістник. Том ІІ

Акафіст святій великомучениці Катерині

Кондак 1

Обрану та увінчану діву-мученицю, невісту Христову Катерину похвальними піснями оспі­ваймо як преславну переможницю мучителя і премудру філософів наставницю. Ти ж, вели­комученице Катерино, маючи сміливість перед Господом, милостиво схилися до благопотрібних прохань тих, хто взиває до тебе:

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Ікос 1

Рівну ангелам чистоту маючи, ти, свята діво Катерино, з ангелами Божественного осяяння сподобилася. Разом із ними Трисвяту пісню співаючи, почуй нас, що співаємо тобі на землі це:

Радуйся, чесна оселе святині; радуйся, чудесне знамення Промислу Божого, що на тобі збувся.

Радуйся, сосуде благовоління Отчого; радуй­ся, Христових страждань сповнення.

Радуйся, чиста Святого Духа оселе; радуйся, бо ти світлом благочестивої віри просвітилася.

Радуйся, бо ти у святій купелі відроджена; ра­дуйся, бо ти омила ризи у крові Агнця на землі.

Радуйся, бо ти торжествуєш разом зі святими дівами на Небесах.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 2

Побачивши видіння, Катерина пішла до свя­того старця, який перед тим ікону Богоматері їй дав, і розповіла йому, як відвертав від неї Своє лице Христос, Який явився їй зі Своєю Пречистою Матір’ю, і як безумною, убогою та просторідною її назвав, поки вона не залишить ідольського нечестя. Почувши це, преподобний навчив її таїнствам віри і охрестив. Вона ж в оновленні духу вдячно співала Богові: алилуя.

Ікос 2

Розум благий, шляхетність істинну та багат­ство негинуче в духовному відродженні здобув­ши, ти, свята Катерино, стала достойною Небесного Жениха Христа, Який, знову явившись, полюбив тебе і, перстень подарувавши, Своєю невістою обручив. Вона ж, таке Боже благово­ління до себе відчувши, настільки Його любо­в’ю була вражена, що не могла більше про земні речі думати. Але тільки постійно про свого Улюбленого думала. Ти, що такої благодаті сподобилася, почуй від нас:

Радуйся, бо ти мирський сморід зненавиділа; радуйся, бо ти до пахощів мира Христового линеш.

Радуйся, бо ти Жениха Безсмертного щиро по­любила; радуйся, скарбе благовоління Вишнього.

Радуйся, пресвітла зоре; радуйся, місяцю до­сконалий.

Радуйся, оливкове дерево, що в домі Божому посаджене; радуйся, високий кедре ліванський.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 3

Силою Вишнього дано було тоді святій Кате­рині сміливість, щоб нечестивого царя Максиміана за принесення жертв ідолам безбоязно посоромити. І він довгий час був безмовним, бо не міг її слова заперечити. Вона ж, дякуючи Богу, співала: алилуя.

Ікос 3

Свята Катерина, маючи дану їй з Небес пре­мудрість, коли нечестивий цар розпитував її про рід її і про сан, назвала себе царською дочкою, що філософські та риторські науки добре вив­чила, ідольське служіння відверто заперечую­чи, перш за все невістою Христовою себе на­звала.

Радуйся ж, Катерино преславна; радуйся, царське свячення.

Радуйся, бджоло, що від ідольського диму від­летіла; радуйся, голубко, що золоті крила має.

Радуйся, кадиле пахощів Христових.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 4

Шаленіючи від лютого гніву на святу діву, цар до неї промовив: не кажи поганого про богів наших. Свята Катерина відповіла: якщо захо­чеш струсити морок омани, то зрозумієш нікчемність твоїх богів і пізнаєш істинного Бога, Його ж лише промовлене ім’я або зображений у по­вітрі хрест відганяє та нищить твоїх богів. І якщо повелиш, то явлю тобі істину, співаючи Богові: алилуя.

Ікос 4

Почувши свобідну та мудру відповідь про віру Христову, нечестивий цар злякався, щоб не бути тобою переможеним, зібрав на спір зі всіх країв своєї країни п’ятдесят мудреців. Ти ж, будучи архангелом Михаїлом утверджена і в перемозі переконана, зраділа можливості з ними спере­чатися. Прийми ж, діво, від нас цю похвалу:

Радуйся, бо ти розум Христів виявила; ра­дуйся, бо ти херувимське Богопізнання при­дбала.

Радуйся, бо ти серафимською любов’ю до Бога палаєш; радуйся, мудріша за мудрих.

Радуйся, бо ти духовний меч на невір’я наго­стрила; радуйся, бо ти нечестя прогнала.

Радуйся, вірних наставнице.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 5

До боготічної зірки була подібна ти, Катерино, коли п’ятдесят мудреців перемогла і настанови­ла їх своїми мудрими словами на християнську путь, що веде до праведного Сонця, Христа Бога, Який від Діви засяяв; вони, будучи за Христа на спалення засудженими, твоєю молитвою були зцілені, ідучи у вогонь, з радістю співали: алилуя.

Ікос 5

Цар, бачачи, як тобою його повеління нехтуються та умовляння зневажаються, лукаво ви­рішив своєю улесливістю тебе в оману ввести, пообіцявши тобі півцарства дати. Ти ж вірі, а не земним скарбам, перевагу надавши, Же­ниха Христа більше, ніж земне царство, полю­бивши та одяг мучеництва більше, ніж багря­ницю, обравши, відкинула марнослів’я. Тому возсилаємо тобі похвальні пісні ці:

Радуйся, діво, що улесливість викрила; ра­дуйся, бо ти змія-спокусника перемогла.

Радуйся, царська дочко; радуйся, діво, у зо­лоті вишивання одягнена.

Радуйся, бо ти все земне зневажила; радуйся, бо ти на гору богоспоглядання піднялася.

Радуйся, світлом богопізнання просвіщена; радуйся, сурмо Духа, що голосом істинного бо­гослов’я заспівала.

Радуйся, добре сповідання віри; радуйся, світла євангельського сяяння.

Радуйся, охоронителько вічних законів; ра­дуйся, наша помічнице.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 6

Проповідникам богоносним, апостолам рев­нуючи, ти перед лицем мучителя сміливо про­повідувала Христа, істинного Бога. Йому ж у ранах, у в’язниці ти співала: алилуя.

Ікос 6

Світло істинного богопізнання, яке засяяло у твоєму серці, відігнало від тебе морок скорботи. Голодною ти не була залишена, бо голубка тобі поживу приносила; і хвороба тебе не пригнічу­вала, бо Сам Христос підбадьорив і багато вінців тобі обіцяв, відвідавши тебе у в’язниці. Ти ж, будучи сильною в терпінні, цим ще більше зміцнилася і царицю Августу та воєводу Порфирія, що з воїнами прийшли до тебе, навернула до світла Христової віри і навчила співати тобі це:

Радуйся, мироположнице божественної лю­бові; радуйся, міцний діаманте.

Радуйся, причино невимовних чудес; радуй­ся, бо ти терпінням ворога знищила.

Радуйся, бо ти рани Господа на своєму тілі носила; радуйся, бо ти цариці Августі разом із супроводжуючими путь подвигу її вказала.

Радуйся, бо ти у темряві світлом була; радуйся, бо сам Господь, Світло світу, тобі, що в темниці перебувала, Себе явив.

Радуйся, від кайданів гріха швидка визволи­телько; радуйся, хворих скора зцілителько. Радуйся, помічнице нашого спасіння.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 7

Бажаючи тебе, премудра, до мерзотного ідолошанування схилити, безбожний цар знову тенета тобі підкидає і, підступно красу твою хвалячи, тебе зловити сподівається. Ти ж, назвавши красу непостійною і скороминучою, Христа сповідала Богом Живим і істинним і співала Йому: алилуя.

Ікос 7

Іншу лютість та нелюдськість виявив цар, ко­ли наказав єпархові на колесі роздирати дівственне, чисте і святе тіло твоє. Але чудесною рукою ангела ти несподівано була визволена від цього неушкодженою, а колеса на частини були розбиті. Від їх уламків багато хто з не­вірних загинув. Це викликало здивування у царя та народу, який виголошував: великим є Бог християнський. Ми ж, цьому дивуючись, виголошуємо тобі:

Радуйся, мученице, до ангелів подібна та їхньої шани гідна; радуйся, полків страждаль­ницьких славо.

Радуйся, світла перемого над ворогами; ра­дуйся, страху невірних.

Радуйся, сосуде великої Божої сили; радуйся, радосте вірних.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 8

Дивну переміну слави і страждання за Христа цариці разом із її воєводою та воїнами поба­чивши, відмовимося від любові до світу і плоті та спрямуємо розум до Бога, бо Він є краса, сла­ва та вінець для нас, що співаємо: алилуя.

Ікос 8

Завжди жаданою насолодою був для тебе, свята Катерино, Ісус, бо заради Нього ти з ве­ликою насолодою терпіла гіркі муки і пропонований тобі скіпетр ти знехтувала, передба­чаючи майбутню нагороду. Тому прийми від нас цю похвалу:

Радуйся, чиста, що чисто Чистого полюбила; радуйся, горлице, що у пустелі земного світу прекрасного Жениха забажала.

Радуйся, бо ти пахощами Його риз наповни­лася; радуйся, сарно, що на ароматних горах шукала Того, Хто народжується раніше за давні пагорби.

Радуйся, бо ти заради любові Христової страждальницький подвиг звершила; радуйся, бо ти собор мучеників до Бога привела.

Радуйся, бо через тебе красномовці отримали Царство Небесне; радуйся, бо за твоїми молит­вами те ж саме і ми сподіваємось одержати.

Радуйся, наша покрово і забрале.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 9

Усе єство ангельське зраділо, бачачи, як ти, Катерино, перемігши миродержця, як непере­можна воєводина, у супроводі полку страждаль­ників прямуєш до вічного блаженства, співаєш переможні пісні, взиваючи: алилуя.

Ікос 9

Проповідники велемовні посоромилися, не маючи змоги протистояти богонатхненним сло­вам твоїм, мовчанням ушановують дарування твої; ми ж, немічні, як можемо відкрити уста наші для того, щоб хвалити тебе? Але насмілює­мось і молимо: сподоби, блага, безбідно прине­сти тобі пісню цю:

Радуйся, орга́не Духа Святого; радуйся, зоре невимовного осяяння.

Радуйся, догматів Божественних безодне; радуйся, бо ти мудрістю перевищила філо­софів.

Радуйся, чаше премудрості; радуйся, бо ти плетіння красномовців розірвала.

Радуйся, бо пута гріховні ти зруйнувала.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 10

Бажаючи спасти душу свою, ти про тіло не дбала, Катерино, і на усічення мечем, звершене мучителем, ти радо йшла, співаючи Святому Безсмертному: алилуя.

Ікос 10

Стіною твердою і нездоланною явилася ти жонам, які на місце усічення тебе з риданням проводжали, називаючи тебе жорстокосердною і безрозсудною щодо себе, бо не пощадила ти солодкого життя в розквіті юності, знехтував­ши запропоноване тобі все земне царство і бла­женство. Ти ж заборонила суєтний їхній плач і пустослів’я, бажаючи швидше через смерть з’єднатися зі своїм Улюбленим, і ради цього чуєш:

Радуйся, бо ти з радістю за Главу Церкви Христа голову свою під меч схилила; радуйся, бо ти до кінця перетерпіла.

Радуйся, бо ти життя добре закінчила; радуй­ся, бо ні через скорботи, ні через рани, ні через меч ти з путі Христового сповідання не звернула.

Радуйся, полум’я любові під час витікання крові ти не погасила; радуйся, мучеників окрасо.

Радуйся, постійне християн пристановище.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 11

Співи похвальні наважуємося принести тобі, але бідніє слово наше і не розуміє розум, як нам взивати, бо слово твоє премудре, що бага­тьох відвернуло від невір’я та ідолопоклонства, наставляє нас. Дай нам слово твоє, щоб співа­ти Богові, який відкрив на тобі велич Свою: алилуя.

Ікос 11

Як світлоприємну свічку, через усічення ме­чем погашену, але на свічнику Небесному пе­ред престолом Святої Тройці поставлену, бачи­ли святі ангели. Поклонившись Тому, Хто живе у віках, отримали від Владики повеління дівственне тіло твоє на горі Синайській похо­вати, щоб не бачили його, як ти сама хотіла, вороги Господні. Ми ж пісню таку співаємо тобі:

Радуйся, сонцеподібна діво, що на Небеса ду­хом вознеслася; радуйся, бо ти Сіону Горнього досягнула.

Радуйся, вінець доброти в руках Господніх; радуйся, чаше, що від повноти Дому Господ­нього черпаєш радість.

Радуйся, бо до Скинії нерукотворної і вічної ти наблизилася; радуйся, бо ти на горі Закону спочиваєш тілом.

Радуйся, бо там ти сподобилася бачити шестя Бога на Синаї, Бога Яковового; радуйся, бо на місці богобачення Мойсеєвого ти перебуваєш.

Радуйся, бо ти є ревності Ілліної указання; радуйся, купини неопалимої явлення.

Радуйся, діво, бо ти Діву Царицю, в ризи позолочені зодягнену, наслідувала; радуйся, бо тобою Сущий оспівується посеред дів тимпанниць.

Радуйся, бо на тобі велич Його; радуйся, бо ти стоїш перед престолом вічним.

Радуйся, бо з храму вселенної молитвеники на тебе споглядають; радуйся, кадило молитов за нас до Всевишнього благоприємне.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 12

Благодать дано тобі від Бога вести до пізнан­ня Його істини, що в таїні сокровенна, і всім давати корисне на їхнє прохання. Тому ми, за­тьмарені, зворушено просимо тебе, мудра діво: просвіти розумні наші очі і проклади для нас стежку на Небеса, щоб співати нам з тобою нині і у всі віки Єдиному Премудрому: алилуя.

Ікос 12

Оспівуючи великі твої мученицькі подвиги, хвалимо тебе як одушевлений сосуд спасіння людей; твоїм бо розумом Бог премудрість муд­рих віку цього посоромив, тобою красномовців покликав до народу святого, до людей онов­лених, щоб постраждала за Христа. Просвіти і нас, блага діво, затьмарених, щоб взивати до тебе:

Радуйся, дзеркале Божої мудрості; радуйся, силою Вишнього зодягнена.

Радуйся, подвижнице, єлеєм радості помаза­на; радуйся, воєводино, що полк Божий до вічної величі направила.

Радуйся, бо ти у світлість святих увійшла; радуйся, бо ти стоїш серед полум’яних слуг Того, Хто живе у світлі неприступному.

Радуйся, бо грім трисвятого співу ти голосом своїм примножуєш; радуйся, бо ти невимовну солодкість доброти споживаєш.

Радуйся, бо хвала і радування над головою твоєю; радуйся, бо вічна слава тебе обіймає.

Радуйся, від Триіпостасного Божества вінцем Небесним увінчана; радуйся, благодать і без­кінечну славу дарувати нам ти молишся.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 13

О свята великомученице Катерино! Прийми ці похвальні співи і визволи нас від ворогів видимих і невидимих і від вічної муки твоїм благоприємним заступництвом збережи, щоб з тобою завжди співали Богові: алилуя.

Цей кондак читається тричі. Після цього знову читаються перший ікос і перший кондак.

Молитва до святої великомучениці Катерини

О святая Катерино, діво і мученице, істинна Христова невісто! Молимо тебе через особливу благодать, якою нагородив тебе Жених твій, найсолодший Ісус. Ти посоромила спокуси му­чителя мудрістю твоєю, п’ятдесят мудреців пе­ремогла ти і, напоївши їх Небесним вченням, до світла істинної віри наставила; так і нам виблагай цю Божу мудрість, щоб ми, всі споку­си пекельних мук подолавши і відкинувши світу і плоті гріхи, достойними явилися Божественної слави, і для розширення святої нашої пра­вославної віри сосудами достойними стали, і з тобою в Небесній оселі Господа і Владику на­шого Ісуса Христа, з Отцем і Святим Духом, величали і прославляли навіки-віків. Амінь


Акафіст святому священномученику Кипріану | Зміст | Акафіст преподобному Агапіту, лікарю Печерському

2 відгуки
to «Акафіст святій великомучениці Катерині»
 1. Олександр сказав:

  Свята великомучениця Катерина, моли Бога за мене та моїх рідних.


 2. Олександр сказав:

  О великомучениця моди бога за родину
  Дроняків
  Штигерів
  Чипаків
  Чутків
  Карасів


Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору