«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаМолитвиАкафістник. Том ІІ

Акафіст Животворчому Хресту Господньому

Кондак 1

Прийдіть, христоімениті люди, складе́мо похвалу Че́сному Хресту, на ньому ж Христос, Цар Слави, руки простягнувши, підніс нас до колишнього блаженства, яке втратили ми через оману змія. Ти ж, о Пресвятий Хре́сте, маючи дану тобі силу Розíп’ятого Христа, спаси і збережи від усяких бід тих, хто з любов’ю взиває до тебе:

Радуйся, Че́сний Хре́сте, всерадісне знаме́ння нашого спасіння.

Ікос 1

Ангелів чини, як Божі служителі, навколо Хреста зібравшися, добровільне страждання Христа Життєдавця прославляли. Ми ж, стражданнями Його од вічної смерті визволившись, насліду­ючи Небесні Сили, радісно взиваємо:

Радуйся, Хресте, бо на тобі Христос Бог наш, волею руки розпростерши, спасіння наше звер­ши́в; радуйся, бо Христос, Який розпрозтерся на тобі, злочин Адама і Єви, що руками тор­кнулися до дерева забороненого, скасував.

Радуйся, бо піднятий на тобі, як злочи­нець, Законодавець знищив давнє прокляття, що на нас тяжіло; радуйся, бо звершеним на тобі дивним таїнством рід людський від тління смертного звільнився.

Радуйся, бо Той, Хто Постраждав і Помер­ на тобі, жало смерті знищив; радуйся, бо че­рез те страждання Бог з людьми примирився.

Радуйся, Чесний Хресте, всерадісне знамення нашого спасіння.

Кондак 2

Бачачи упалих людей, Господи, Ти втілився, Хрест і смерть добровільно Плоттю перетерпів за рід наш, щоб від смерті вічної визволити тих, хто сповідує Тебе, Сина Божого, і взиває до Тебе: алилуя.

Ікос 2

Розум людський знемагає в осягненні вели­кої таємниці Твого, Христе, втілення і вільно­го за нас страждання: як Ти, будучи Богом безстрасним, страждання хресні, як людина, терпів і це знаряддя смерті Твоєї зробив джерелом життя і спасіння всім, хто благочестиво в Тебе вірує та похвалами оспівує:

Радуйся, Хресте, бо на тобі зверши́лося таїн­ство, од віку наперед визначене; радуйся, бо на тобі здійснилося наше спасіння, багаторазо­во в образах і пророцтвах показане.

Радуйся, бо померлий на тобі Життєдавець кров і воду виточив, якими гріхи наші омива­ються; радуйся, бо краплями святої Крови Його гріховні струпи душ наших очищаються.

Радуйся, Хресте, що, як Дерево Життя посеред раю Божого, християнам жаданий; радуйся, бо ти плодами безсмертя духовно годуєш нас і надією життя вічного слабкодухість нашу підбадьорюєш.

Радуйся, Чесний Хресте, всерадісне знамення нашого спасіння.

Кондак 3

Хрест Твій хоч як дерево видиме є речовиною, але Божественною одягнене силою і і чуттєво миру являючись, духовно творить чудо нашого спасіння, закликаючи співати Тобі: алилуя.

Ікос 3

Маючи перед очима нашими Хрест Пресвя­тий, святим і величним поклонінням його ша­нуємо заради Розіп’ятого на ньому Спасителя Христа і, цілуючи, взиваємо:

Радуйся, Хресте, прославлений послухом і стражданням Христовим; радуйся, звеличений Піднесенням на тобі Сина Божого, що весь світ од падіння Адамового підняв.

Радуйся, бо через звершене на тобі Страшне Таїнство земля вжахнулася й затремтіла, ніби бажаючи поглинути законопорушників; радуйся, бо через заколеного на тобі Агнця Божого за­віса храму роздерлася і жертва старозавітна припинилася.

Радуйся, Хресте, бо каменем, що під тобою розколовся, кам’яносерді люди єврейські через невіру відпали від Бога і Благодать священну та Царство втратили; радуйся, бо через затьмарене сонце під час страждань Христових ніч багатобожжя минула і світло віри засяяло.

Радуйся, Чесний Хресте, всерадісне знамення нашого спасіння.

Кондак 4

Бурею злоби́ дихаючи, заздрістю керовані, первосвященики юдейські сховали в землю Хрест Твій, Христе Боже, щоб не було викрито безумство їхнє; але він, як скарб дорогий, із надр землі засяяв, старанням благочестивої цариці Єлени знайдений і на радість усьому світові воздвигнутий з величною піснею: алилуя.

Ікос 4

Бачили тоді християнські люди Чесного Хреста знайдення, прославляли Розіп’ятого на ньому Христа Бога, «Господи, помилуй» взиваючи. Ми ж нині, наслідуючи їх, прославляємо Хрест Його святий такими похвальними піснями:

Радуйся, Хресте, у землі схований, бо осквернене гріхами наше земне єство ти освятив; радуйся, бо явленням своїм з надр земних ти хулителів Втілення і Божества Христового посоромив.

Радуйся, бо Постраждалий на тобі Плоттю от­римав усяку владу на Небесах і на землі, щоб усіх і все до Бога Отця привести; радуйся, бо По­мерлий на тобі як Людина силою Божества Сво­го сокрушив врата пекла і вивів звідти душі пра­ведних.

Радуйся, Хресте, бо розбійник благорозумний, з Христом розіп’ятий, Його сповідавши, тобою, наче ліствицею, на Небеса зійшов; радуйся, бо всіх, хто відсіканням пристрастей з Христом співрозпинається, ти возводиш у Царство Небесне.

Радуйся, Чесний Хресте, всерадісне знамення нашого спасіння.

Кондак 5

Господи, колись за пророка Мойсея щойно образ Хреста Твого являвся, перемагав ворогів Твоїх, нині ж, самий Хрест Твій маючи, допо­моги просимо: зміцни Церкву Твою і даруй Їй перемогу над ворогами, нехай розбіжаться всі вороги Твої, які не співають Тобі: алилуя.

Ікос 5

Чесного Хреста, Христе, дійство прообразував Мойсей у пустелі Синайській, бо коли простя­гав руки, Хреста образ творив, і укріплялися люди; нині ж це ділом сповнилося в нас: Хрест воздвигається, і демони втікають, нині все творін­ня від тління звільняється, бо ради Хреста зася­яли нам усі дарування. Тому, радіючи, взиваємо:

Радуйся, Хресте, зброя Христова страшна, від якої демони тремтять; радуйся, бо сила на тобі Розіп’ятого Христа бісівські полчища далеко проганяє.

Радуйся, бо силою, що діє в тобі, Божествен­ною Благодаттю перемога над супротивника­ми христолюбивим людям дарується; радуйся, бо від тебе, як високорослого і багатоплідного дерева, на якому Христос постраждав, плоди життя і спасіння нам виростають.

Радуйся, Чесний Хресте, всерадісне знамення нашого спасіння.

Кондак 6

Проповідником сили і Божества Христового явилося колись Животворче древо Хресне, коли дотиком своїм воскресило мертвого і до життя вернуло його; побачивши це, багато юдеїв і язичників пізнали велику благочестя тайну, бо ради спасіння людського Бог у плоті явився і страждання хресні перетерпів, щоб спасти тих, хто взиває до Нього: алилуя.

Ікос 6

Наче дерево райське велике, засяяв на Гол­гофі Чесний Хрест Христів, од нього на весь світ поширилося духовне віття благодаті Розіп’ятого на ньому: під його тінню знаходять про­холоду опалювані спекою пристрастей і спраглі благочестиво жити у Христі Ісусі. Тому й ми, благодаті Його причасні, радісно взиваємо:

Радуйся, святий Хресте, прообразований де­ревом життя, яке ради Адама було в Едемі насаджене; радуйся, бо Новий Адам, Який руки на тобі простягнув, явив тебе світові.

Радуйся, бо під покров благодатного захисту твого всі вірні вдаються; радуйся, бо милосер­дям Того, Хто дарував нам тебе, розкаяні гріш­ники вогню геєнського уникають.

Радуйся, Хресте, утіхо наша у скорботах і пе­чалях; радуйся, цілюща відрадо й допомого тим, хто знемагає в боротьбі з підступами пристрас­тей, світу та диявола.

Радуйся, Чесний Хресте, всерадісне знамення нашого спасіння.

Кондак 7

Бажаючи явити родові людському добра й милосердя Свого недослідиму безодню, Хрест Твій, Господи, дав Ти нам як твердого охоронця і прогонителя демонів. Тому всі ми, що в Тебе віруємо, прославляємо велич страждань Твоїх і вдячно співаємо Тобі: алилуя.

Ікос 7

Дивні діла явив Ти, Господи, Хрестом Твоїм Чесним, бо Ти розіп’явся на ньому плоттю — і все творіння змінилося: сонце проміння своє сховало, основи землі захиталися, пекло зруйнувалося державою влади Твоєї і вивело в’язнів, яких од віку тримало. Заради цього прикрашаємо тебе цими пісенними квітами:

Радуйся, Хресте, бо Тому, Хто на тобі по­страждав, усе творіння співстраждає, як Творцеві своєму і Владиці; радуйся, бо силу Його і Божество засвідчили сонце затьмаренням і зем­ля коливанням.

Радуйся, бо Той, Хто помер на тобі, не був утриманий серед мертвих, але, зруйнувавши державу смерті, на третій день Воскрес; радуйся, бо Воскресінням Його проповідь євангельська, що почалася від апостолів, усіх країв землі досягла.

Радуйся, Хресте, бо тобою ідолослужіння та многобожжя язичницьке знищилося; радуйся, бо через тебе православна віра в Єдиного Бога, у Тройці славленого, по всій землі утвердилася.

Радуйся, Чесний Хресте, всерадісне знамення нашого спасіння.

Кондак 8

Незбагненно Бога втіленого і на Хресті Розіп’ятого духовно бачачи, віддалімося від суєтного світу, розум до Небес піднесімо, бо заради цього Бог на землю зійшов і на Хрест піднісся, щоб, наче сходами, на Небеса привести тих, хто співає Йому: алилуя.

Ікос 8

Сьогодні Адам з Євою веселиться, бачачи перед собою Хрест, яким був уражений супостат, що колись у раю споживанням забороненого пло­ду спокусив і зробив їх своїми полоненими. Тому й ми, радіючи разом з праотцями нашими за визволення від полону нашого душевного, благоговійно спі­ваємо:

Радуйся, Хресте, бо на тобі Пастир Добрий ду­шу Свою віддав за овець Своїх і навіть до пекла зійшов, шукаючи тих, що заблукали; радуйся, бо Він не зневажив діло рук Своїх, Адама з Євою, але з іншими праведниками вивів їх із пекла, як з пащі лютого звіра, і в рай вселив їх.

Радуйся, бо через прибитого на тобі цвяхами Христа полум’яна зброя повернулася назад, і херувим, який охороняв Едем, відступив від дерева життя; радуйся, бо ми, нині хрещенням відроджені, у Христі нові люди, безперешкодно причащаємося райської їжі.

Радуйся, Хресте, жезле сили Христової, від Сіону посланий, який випасає нас на пасови́щах євангельського вчення; радуйся, бо ти неушкодженими оберігаєш нас од вовків душозгубних, що, наче леви, рикають і шукають, кого пожерти.

Радуйся, Чесний Хресте, всерадісне знамення нашого спасіння.

Кондак 9

Усяких бід і підступів ворожих позбав нас, Хресте триблаженний, бо ти прийняв благодать і силу від пригвождженого на тобі Христа, Йому ж як Богу і Спасителю нашому вдячно і по­хвально співаємо: алилуя.

Ікос 9

Красномовство всяке земнородних недостат­нє для прославляння Хреста Твого, Господи, на якому Ти звершив наше спасіння; тому, не зна­ючи, як достойно прославити його, взиваємо так:

Радуйся, Хресте, бо Вознесений на тобі Спаситель світу багатьох людей до пізнання Свого покликав і донині закликає; радуйся, бо Світло істинне, засяявши на тобі, як на свічнику, всі краї землі світлом Богопізнання просвіщає.

Радуйся, бо нині Схід і Захід прославляє Того, Хто на тобі по­страждав; радуйся, бо й тебе, як підніжжя Христове, всі вірні, возносячи, про­славляють.

Радуйся, бо від тебе, як від невичерпного дже­рела, христойменні люди повноту благ вічних черпають.

Радуйся, Чесний Хресте, всерадісне знамення нашого спасіння.

Кондак 10

Усім, хто спастися хоче і під покров захисту твого вдається, будь помічником, пресвятий Хресте, зберігаючи нас від усякого зла силою на тобі Розіп’ятого Христа, Йому ж як Богу і Спасителю нашому з подякую та похвалою співаємо: алилуя.

Ікос 10

Ти, Христе всече́сний, стіна, що захищає нас од бід і напастей, і стовп міцний проти ворогів, до якого невидимі борителі приступити не сміють, боячись дивитися на силу Твою. Зара­ди цього з вірою осіняємо себе святим твоїм знаменням і весело співаємо:

Радуйся, прече́сний Хресте Христів, бо від на­паду духів злоби нас захищаєш ти; радуйся, бо від різних їхніх стріл ти неушкодженими нас зберігаєш.

Радуйся, бо від знамення твого, що з вірою благочестиво твориться, всі сили пекла, як дим од вітру, зникають; радуйся, бо тобою вся сила їхня, як віск од вогню, тане.

Радуйся, бо святі мученики, знаменням твоїм осіняючи себе й ім’я Христове закликаючи, всякі муки мужньо перетерпіли; радуйся, бо пре­подобні отці з допомогою Божої сили, що зна­менню твоєму властива, бісівські страхання і напади пристрастей перемагали.

Радуйся, Чесний Хресте, всерадісне знамення нашого спасіння.

Кондак 11

Спів зворушений приносимо Тобі, всече́сний Хресте, і смиренно молимося Розіп’ятому на тобі Христу Богові нашому, Який дарував нам тебе як відраду й утіху в скорботах; нехай страждан­ням Своїм позбавить нас пристрастей, шкідли­вих для душі, і навчить благовірно співати Йому: алилуя.

Ікос 11

Світлом благодаті Божої, що таємниче в тобі присутня, просвіти наші душевні почуття, пресвятий Хресте, щоб, нею просвічені й наставлені, не спотикались об камінь спокус, але щоб змогли путями заповідей Божих іти у всьому житті нашому, співаючи тобі так:

Радуйся, постійних чудес Христових віснику і милосердя Його до роду людського проповідни­ку; радуйся, Хресте, роду людського оновлення й Нового Завіту Христового печать і утвердження.

Радуйся, торжество віри християнської і бла­гонадійний якорю уповання нашого; радуйся, святих храмів Божих окрасо і домів благочес­тивих огороже.

Радуйся, нив і садів благословення; радуйся, всіх стихій освячення.

Радуйся, Чесний Хресте, всерадісне знамення нашого спасіння.

Кондак 12

Благодать Твою всемогутню подай нам, Гос­поди, щоб ми уподібнювалися Тобі, Владиці на­шому, взявши Хрест наш, не цвяхами прибивалися до нього, а ділами, стриманістю та смиренням, щоб стати причасниками страждань Твоїх, від них же течуть пото­ки життя вічного, що напувають усіх право­славних, які побожно співають Тобі: алилуя.

Ікос 12

Оспівуючи велич твою, всечесний Хресте, ве­личаємо тебе всі, як переможний скіпетр Царя Небесного, нашого ж спасіння всерадісне зна­мення, тому й взиваємо:

Радуйся, Хресте, православних християн дер­жаво і непохитна їх огороже; радуйся, святителів окрасо і всіх подвижників віри та благочес­тя сило й підкріплення.

Радуйся, Хресте, бо від колиски й до гробу на всіх путях життя ти нас огороджуєш і після смерті на піднебесних митарствах від духів злоби нас захищаєш; радуйся, бо ті, що під знамен­ням твоїм спочивають, померлі у вірі та благо­честі, в останній день воскреснуть у життя вічне.

Радуйся, Хресте, бо явленням своїм на Небесах ти маєш попередити славне друге пришес­тя Христове; радуйся, бо ті, що розпинали Христа, і всі невірні побачать тебе тоді та будуть гірко ридати; ті ж, що люблять Господа, побачивши тебе, дуже зрадіють.

Радуйся, Чесний Хресте, всерадісне знамення нашого спасіння.

Кондак 13

О пречесний і животворчий Хресте Господній, усіх християн утіхо! Тебе нині перед собою бачачи, підносимося думками до Розіп’ятого на тобі Христа, Йому ж і молимося смиренно, щоб заради тебе помилував нас, грішних, і сподо­бив в оселях райських співати Йому: алилуя.

Цей кондак читати тричі. Після цього повторити перший ікос і перший кондак.

Молитва до Чесного Хреста перша

Хресте Чесний, охоронителем душі й тіла будь мені: образом своїм бісів подолай, ворогів одже­ни, пристрасті приборкай і благоговіння даруй мені, і життя, і силу, і сприяння Святого Духа дорогоцінними молитвами Пречистої Богородиці. Амінь.

Молитва до Чесного Хреста друга

О пречесний і животворчий Хресте Господній! Колись ти був знаряддям ганебної страти, нині ж ти знамення спасіння нашого, що завжди шанобливо прославляють! Як достойно змо­жу я, негідний, оспівати тебе і як насмілю­ся схилити коліна серця мого перед Спасителем моїм, сповідуючи гріхи свої! Але милосер­дя і невимовне чоловіколюбство Розіп’ятого на тобі подає мені смиренну відвагу, щоб відкри­ти вуста мої та славити тебе; заради цього співаю тобі: радуйся, Хресте, Церкви Христової окра­са й основа, всієї вселенної — утвердження, хри­стиян усіх — уповання, царів — держава, вірних — пристановище, ангелів — слава й оспівуван­ня, демонів — страх, знищення і відігнання, не­честивих і невірних — посоромлення, правед­них — насолода, обтяжених — послаблення, су­щих у бурі — пристановище, одержимих при­страстями — розкаяння, убогих — збагачення, мореплавців — керманич, слабких — сила, на війні — перемога й подолання, сиріт — вірний покров, удів — заступник, дівственників — цнотливості охорона, безнадійних — надія, недужих — лікар і мертвих — воскресіння! Тебе прообразував чудотворним жезлом Мойсея, життєдайне дже­рело, що напоює спраглих духовним життям і втішає нашу скорботу; ти — ложе, на якому царствено спочивав триденний Воскреслий Пере­можець пекла. Заради цього і вранці, і ввечері, і в опівдні прославляю Тебе, триблаженне древо, і благаю: волею Розіп’ятого на тобі нехай про­світить Він і зміцнить тобою мій розум, нехай відкриє в серці моєму джерело любові, а всі мої вчинки й путі мої тобою осяє, щоб величати Пригвождженого на тобі заради гріхів моїх, Господа Спасителя мого. Амінь.


Зміст | Акафіст Святому і Животворчому Духу

5 відгуків
to «Акафіст Животворчому Хресту Господньому»
 1. Tarasiy сказав:

  ВДЯЧНОЇ ЄДНОСТІ НАМ ! спасиБОЖЕ за молитви! Карпати радіють КИЯНАМ!


 2. Олександр сказав:

  О Пречесний і Животворчий Хресте Господній, допомагай мені немічному у всьому.


 3. Аліна сказав:

  О Пречесний і Животворчий Хресте Господній, захисти і спаси рабів твоїх Олександра, Надію, Людмилу, Галину, Ольгу з чадами, Ірину, отр.Домніку, отр.Олександра, отр. Анастасію, В’ячеслава, Миколая, Гери, Анни, Олени, Лізи з чадом і весь народ України!


 4. Аліна сказав:

  Господи, молитвами Пречистої Богородиці і силою Чесного Животворящого Хреста,
  Захисти і збережи батьків Олександра, Надію, рідних моїх Ірину, Домніку, Наталю, Анатолія, Катерину, Анастасію, Геру, Миколая, Анну, Олега, Дмитра, Дмитра, Тетяну, Любов, Андрія, Анну, Ольгу, Дмитра, Світлану з мл.Назарієм, мл.Пелагею, Сергія і весь народ України! Заступнице наша Небесна, прикрий нас від ворогів наших чесним своїм омофором!

  Відповіcти


 5. Таня сказав:

  Чесний і Животворящий Хресте, стань радісним знаменням перемоги України у війні за добро! Наділи воїнів світлою силою, щоб перемогти зло!


Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору