«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаМолитвиАкафістник. Том І

Акафіст святій рівноапостольній княгині Ользі

Кондак 1

Першообраній від усієї Київської Русі, славній і рівноапостольній угодниці Божій Ользі, складаємо похвалу як зорі, що в пітьмі ідолопоклонства світлом віри засяяла і путь до Христа всім русинам показала. Ти ж, що маєш сміливість перед Господом, Який прославив тебе, оберігай нас від усяких бід молитвами твоїми, щоб співати тобі:

Радуйся, свята рівноапостольна княгине Ольго, богомудра.

Ікос 1

Часи і літа у Своїй владі маючи та долею царств і народів по Своїй волі управляючи, ангелів і людей Творець захотів Русь святим хрещенням просвітити, тоді, бачачи добру волю серця твого, покликав тебе раніше на пізнання Себе, щоб була ти для всіх русинів прикладом і наставницею у християнській вірі. Тому співаємо тобі так:

Радуйся, ранішня зоре, від первозванного Апостола на горах Київських провіщена; радуйся, предивний паростку, від якого велике дерево правовір’я на землі нашій виросло.

Радуйся, першовчителько і просвітителько наша; радуйся, бо через тебе ми навчилися поклонятися в Тройці Творцеві.

Радуйся, бо через тебе Пресвяте ім’я Господнє усіма русинами прославляється; радуйся, бо і твоє преславне ім’я разом з рівноапостольним Володимиром по всіх краях землі величається.

Радуйся, Русі Київської духовний скарбе; радуйся, всієї Христової Церкви велична окрасо.

Радуйся, міст Києва і Пскова особлива доброто; радуйся, людям нашим від ворогів блага помічнице.

Радуйся, свята рівноапостольна княгине Ольго, богомудра.

Кондак 2

Бачачи тебе, свята Ольго, як лілею, що між терням виросла, хоч у роді язичницькому народжена була, однак закон Божий у серці твоєму написаний завжди мала і цнотливість твою як зіницю ока берегла, вдячно співаючи дивному у святих Своїх Богу: алилуя.

Ікос 2

Розумом твоїм усе добре відаючи, ти, богомудра Ольго, пізнала, що ідоли, створені людськими руками, не є богами, і, відкинувши їх, зажадала ти пізнати Бога істинного. Тому, вихваляючи твою мудрість, співаємо тобі так:

Радуйся, премудра жоно, що раніше за всіх заблудження русинів пізнала і оману ідолопоклонства зрозуміла; радуйся, що істинне богопізнання і правдиву віру старанно шукала.

Радуйся, бо ще до пізнання закону Божого за законом совісті праведно жила; радуйся, бо ще до прийняття християнської віри належно християнські діла творила.

Радуйся, що державу твою від нападу ворогів мужньо захищала; радуйся, що над підданими твоїми суди праведні чинила.

Радуйся, царською славою на землі і на небі вшанована; радуйся, бо як рівноапостольна Богом прославлена.

Радуйся, свята рівноапостольна княгине Ольго, богомудра.

Кондак 3

Силою благодаті Божої ведена, ти, богомудра Ольго, поспішила дійти до Царгорода, де, бачачи велич церковної благоліпності й послухавши Божественне вчення, запалала всім серцем твоїм любов’ю до Христа, вдячно взиваючи Йому: алилуя.

Ікос 3

Маючи серце, як землю родючу, шанобливо прийняла ти, Ольго, насіння святої віри, пізнавши Христа Бога істинного. Тому і хрещення прийняла ти від руки самого патріарха Царгородського, який і провістив тобі, що віднині ублажатимуть тебе всі сини руські. Бажаючи сповнити передречене, взиваємо до тебе так:

Радуйся, бо ти вірою у Христа від вічної смерті спаслася; радуйся, бо ти вірою життя вічне у Христі здобула.

Радуйся, бо ти благодаттю Святого Духа духовно народилася; радуйся, розумна горлице, бо ти від кігтів душогубного ворона вирвана.

Радуйся, бо ти під крила Орла Небесного прилетіла; радуйся, бо ти багатьох з собою через хрещення до Христа привела.

Радуйся, бо тих, що з безсумнівною вірою приходять до тебе, ти від твоїх чесних мощей світлом осяюєш; радуйся, бо їхнім душам і тілам усе на користь подаєш.

Радуйся, свята рівноапостольна княгине Ольго, богомудра.

Кондак 4

Як не дивуватися мудрості твоїй, Ольго преблаженна, бо ти бажання царя греків про шлюб з ним розумно відхилила, сказавши йому: не заради шлюбу прийшла сюди і не заради царювання з тобою, але нехай через хрещення наречуся безсмертному Жениху Христу Богу; Його ж понад усе полюбила душа моя, і Йому віднині й навіки не перестану співати: алилуя.

Ікос 4

Почувши від хрестившого тебе патріарха настанову про чистоту, піст, молитву і про всі дорогоцінні християнські чесноти, складала все це в серці своїм, прагнучи все це ділом виконувати. Тому і ми достойно співаємо тобі так:

Радуйся, бо ниву серця твого від терня душевних пристрастей очистила; радуйся, бо ти сльозами покаяння її зросила.

Радуйся, бо насіння Слова Божого в серці твоєму, як на землі родючій, укоренилося; радуйся, бо чистоту вдови непорочно зберегла.

Радуйся, бо ти стриманістю і молитвою Богу вгодила; радуйся, бо ти милостинею Творця умилостивила.

Радуйся, бо ти бідних і убогих потреби задовольняла; радуйся, бо ти просвіщення землі Руської світлом Христового вчення передбачила.

Радуйся, свята рівноапостольна княгине Ольго, богомудра.

Кондак 5

Боготканою одежею святого хрещення одягнулася і нетлінною їжею Пречистого Тіла і Крові Христових духовно укріпилася ти, Ольго преблаженна, не побоялася піти до невірних співвітчизників твоїх, прадідів наших, проповідувати їм Єдиного Істинного Бога. Йому ж сьогодні вся Русь єдиними устами співає: алилуя.

Ікос 5

Побачивши, свята Ольго, всіх людей Русі Київської, у пітьмі ідолопоклонства потопаючих, щиро намагалася просвітити їх світлом Христової віри і виховати їх дітьми світла і спадкоємцями Царства Небесного. Згадуючи цю твою турботу про нас, вдячно взиваємо до тебе:

Радуйся, премудра володарко народу землі Руської; радуйся, першій християнській цариці Єлені в ревності божественній послідовнице.

Радуйся, бо ти й ім’я її в святому Хрещенні прийняла; радуйся, бо ти Чесний Хрест Христів і святі ікони з Царгорода до міста Києва принесла.

Радуйся, бо священиків та кліриків з собою в землю Руську привела; радуйся, бо ти мудро навчила людей покинути темряву язичницького нечестя і прийняти світло християнського благочестя.

Радуйся, бо ти багатьох русинів світлом віри Христової просвітила; радуйся, бо ти перша від русинів до собору святих зарахована.

Радуйся, свята рівноапостольна княгине Ольго, богомудра.

Кондак 6

Апостолів, богонатхненних проповідників, ти, богомудра Ольго, наслідувала, проходила ти містами і селами володінь твоїх і скільки можна було людей приводила до віри Христової й навчила їх співати Єдиному в Тройці славленому Богові: алилуя.

Ікос 6

Утверджуючи в державі твоїй першооснови віри християнської, побудувала ти храми Божі в місті Києві і в краю народження твого, при річці великій біля міста Пскова. І так почали русини прославляти повсюдно Христа Бога нашого, тебе ж, просвітительку свою, похвалами оспівувати:

Радуйся, бо з чистого джерела святої Соборної і Апостольської Церкви чисте вчення прийняла; радуйся, бо ідольські капища та ідолів знищила.

Радуйся, бо, як і первозванний Апостол, з проповіддю Євангелія землю Руську обходила; радуйся, бо на місцях проповіді твоєї чесні хрести поставила і від них багато знамень та чудес, заради навернення невірних, силою Божою звершувалось.

Радуйся, бо через тебе всеблагий Господь русинам пізнання Своє явив; радуйся, бо через них багато інших народів світлом віри Христової просвітилося.

Радуйся, бо від твоєї крові Господь святого рівноапостольного князя Володимира дарував нам; радуйся, бо образом твого життя святий князь Володимир був натхнений прийняти християнську віру.

Радуйся, свята рівноапостольна княгине Ольго, богомудра.

Кондак 7

Бажаючи визволити сина твого Святослава від вічної загибелі, старанно умовляла його залишити шанування ідолів і вірувати в істинного Бога.

Але він не послухав материнського напоумлення і не захотів поміняти своє нечестя на благочестя. Тому як невірний відлучився від життя вічного і не сподобився з тобою у Небесному Царстві співати: алилуя.

Ікос 7

Нове знамення благовоління Свого явив тобі Господь, коли як образ Пресвятої Тройці три світлі промені з неба засяяли на місці в діброві, їх же не тільки одна ти бачила, але і всі люди, що там були, і разом з тобою прославили Триєдиного Бога. Ми ж, знаючи, що збулось передбачення твоє про побудову на місці цьому храму Живоначальної Тройці й міста, ублажаємо тебе:

Радуйся, велика Божа угоднице, що дару пророцтва сподобилася; радуйся, трисяйного небесного світла споглядачко.

Радуйся, всеблагої волі Божої про просвіщення народу землі Руської, після апостола Андрія, перша виконавиця; радуйся, міста Пскова початкова засновнице.

Радуйся, всієї землі Руської заступнице і покровителько; радуйся, бо волею Божою Київська Русь від моря до моря поширилася.

Радуйся, бо в храмах твоїх Безкровну Жертву за людей Богу приносять і хвалу святій Тройці співають; радуйся, бо жителі міст Києва і Пскова особливо тебе шанують і ублажають.

Радуйся, свята рівноапостольна княгине Ольго, богомудра.

Кондак 8

Подорожування в земному житті закінчуючи, тепло Господа молила ти, Ольго блаженна, щоб не залишив він землю Руську після кончини твоєї в пітьмі незнання перебувати, але щоб поклав Він у серця русинам навернення до Бога і щоб співали Йому: алилуя.

Ікос 8

Будучи вся огорнута благодаттю Божественною, ти, достохвальна Ольго, духовними очима бачила просвіщення всього народу твого, пророчо прорекла, що багато великих угодників Божих, як зірок світлих, на землі Руській засяють, що і збулося волею і благодаттю всемогутнього Бога. Тому достойно оспівуємо тебе так:

Радуйся, духовна наша мати, бо ти випросила у Бога просвіщення прадідам нашим; радуйся, бо всеблагий Господь, бачачи доброту душí твоєї, всіх людей землі Руської полюбив.

Радуйся, бо тебе знайшов Христос достойним сосудом, через який зволив виливати благодать Свою на землю Руську; радуйся, бо ти прозорливо передбачила велич і славу держави твоєї.

Радуйся, бо згідно з пророцтвом твоїм багато святих з роду нашого засяяло; радуйся, дому Живоначальної Тройці засновнице.

Радуйся, бо молитвами твоїми в скорботах і напастях за нас заступаєшся; радуйся, бо в тяжких обставинах Україну нашу від ворогів охороняєш і визволяєш.

Радуйся, свята рівноапостольна княгине Ольго, богомудра.

Кондак 9

Усяких чеснот будучи наповненою, Ольго блаженна, з молитвою на вустах віддала дух твій у руки Бога, Який оселив тебе в небесній оселі й першу з русинів приєднав до собору рівноапостольних угодників Своїх. Тому виблагай і для нас у Господа мирну християнську кончину, щоб, віддавши ду́ші наші в руки Христа Бога нашого, співали Йому хвалебну пісню: алилуя.

Ікос 9

Мудреці красномовні не можуть достойно оспівати тебе, богомудра Ольго: як ти, ніким від людей не навчена і не наставлена, пізнала марноту ідолопоклонства, правдивої ж віри шукала і, як рівноапостольна Єлена, знайшла безцінний бісер — Христа, і, славу лиця Його на небі нині споглядаючи, насолоджуєшся ти. Не забудь і нас, що благами цього світу затьмарились, а про вічні блага не дбаємо, щоб за твоєю молитвою знайшли вірну дорогу і радісно взивали до тебе:

Радуйся, бо ти добрими твоїми ділами і світлим розумом і бажанням серця приготувала себе як оселю для Божественної благодаті; радуйся, бо, не побачивши ніяких знамень або чудес, ти у Христа увірувала.

Радуйся, бо Дух Святий просвітив тебе пізнанням Царя Христа — Сина Божого; радуйся, бо ти повну покору волі Божій виявила і голосу благодаті Святого Духа, що покликав тебе, підкорилася.

Радуйся, бо в одинадцятій годині в саду Господньому стала до праці і винагороду з першими одержала; радуйся, бо умудрив тебе Господь — царську честь, багатство і славу в тобі поєднав з християнським смиренням.

Радуйся, бо ти цим ясно показала, що почесті й блага землі для боголюбивої душі не є перешкодою до досягнення благ небесних; радуйся, бо силою віри і чистотою богоугодного життя твого ти дар пророцтва від Бога прийняла.

Радуйся, свята рівноапостольна княгине Ольго, богомудра.

Кондак 10

Дорогу спасіння русинам влаштовуючи і передсмертне бажання твоє виконуючи, всеблагий Господь виростив у твоєму онукові Володимирі насіяне тобою насіння віри і через нього всю Київську Русь просвітив святим хрещенням. Тому прославляємо тебе, блаженна Ольго, бо ти — початок просвіщення нашого світлом святої віри, і ми зворушено співаємо Христу Спасителю нашому: алилуя.

Ікос 10

Прийнявши святе хрещення, онук твій Володимир потурбувався вийняти із землі нетлінні, наповнені неземними пахощами, мощі твої, і зі святителем Леонтієм і з великою кількістю народу поклали їх у храмі Пресвятої Богородиці. Відтоді почали зцілятися від них усі хворі, що приходили з вірою. Тому оспівуємо тебе так:

Радуйся, бо благодать Святого Духа, що в тобі оселилася, в твоїх мощах стала цілющим джерелом від усяких хвороб; радуйся, бо маловірним бачити їх не дозволяла.

Радуйся, бо явленням мощей твоїх юну Церкву Русі Київської звеселяла; радуйся, бо прославленням їх онука твого Володимира вельми обрадувала.

Радуйся, бо і до сьогодні побожний народ Русі славною пам’яттю про тебе втішається; радуйся, бо за твоїм перед Богом піклуванням вірні русини багатьох благ від Господа сподобляються.

Радуйся, бо молитвами твоїми просвіщення Київської Русі у Бога виблагала; радуйся, бо багатьом великим подвижникам і святим явитися на Русі Київській прорекла ти.

Радуйся, свята рівноапостольна княгине Ольго, богомудра.

Кондак 11

Піснеспіви зворушливі приносимо тобі, угоднице Божа, і смиренно тебе благаємо: моли за нас єдиного Чоловіколюбця Бога, щоб не відвернув лиця Свого від нас недостойних, що повсякчас согрішаємо і прогнівляємо благість Його. Нехай, як люблячий батько, покарає нас Господь тут, але там, у майбутньому віці, нехай спасе і помилує як праведний Суддя і Спаситель, щоб таким чином визволитися нам від вічних мук і сподобитися з тобою в райських оселях співати Йому: алилуя.

Ікос 11

Трисяйним світлом осяювана, зі всіма святими блаженствуєш ти нині на небесах, біля престолу Царя царюючих, Ольго всеблаженна, і звідти, як світосяйне світило, просвіщаєш усю Україну, розганяючи морок омани і показуючи путь до істинного пізнання і небесного блаженства. Тому, прославляючи тебе, промовляємо:

Радуйся, дороговказе, бо ти вірну путь нам до вічного спасіння вказуєш; радуйся, сильна помічнице і укріпителько проповідників православної віри.

Радуйся, повсякчасна покровителько добрих наставників, що старанно трудяться на користь християнам; радуйся, бо ти за́колоти і сварки приборкуєш.

Радуйся, всіх покривджених і несправедливо гнаних заступнице; радуйся, засмучених скора утіхо.

Радуйся, хворих милостива цілителько; радуйся, бо від Бога народові нашому допомогу молитвами твоїми посилаєш.

Радуйся, всієї землі Руської піклувальнице і захиснице.

Радуйся, свята рівноапостольна княгине Ольго, богомудра.

Кондак 12

Благодать Пресвятого Духа випроси нам, наставнице наша, від Всещедрого Бога і Спаса нашого, що напоумлює і зміцнює нас у ділі спасіння, щоб не безплідним було в нас посіяне тобою насіння святої віри, але нехай проросте і плід принесе, яким би могли живити ду́ші наші в майбутньому вічному житті, де всі святі співають Богові: алилуя.

Ікос 12

Оспівуючи незчисленні й преславні благодіяння твої, блаженна Ольго, явлені Київській Русі, коли Господь просвічував її світлом Христової віри, подяку приносимо тобі й з любов’ю взиваємо:

Радуйся, Русі Київської незламна огороже, покрове і захисте; радуйся, бо дівам руським ти образ непорочного життя вказала.

Радуйся, законного співжиття і матерям доброго виховання дітей наставнице; радуйся, для вдовиць прикладе спасіння.

Радуйся, бо ти на небі долі проповідників віри Христової співучасниця; радуйся, наполеглива за спасіння наше благальнице.

Радуйся, в годину смерті нашої за нас до Бога молитовнице; радуйся, бо в час кончини нашої допомогу і втіху нам подаєш.

Радуйся, свята рівноапостольна княгине Ольго, богомудра.

Кондак 13

О свята рівноапостольна велика княгине Ольго, прийми милостиво подяку цю і похвалу від усіх нас за все, що через тебе подав Господь отцям та праотцям нашим і всій землі Руській. Моли всеблагого Бога примножити милість Свою на нас і на роди родів наших, щоб зміцнити нас в істинній вірі й благочесті, охоронити від напастей, лиха та зла, щоб сподобилися ми з тобою, як діти з матір’ю, навіки співати Богові: алилуя.

Цей кондак читається тричі. Після цього знову читаються перший ікос і перший кондак.

Молитва до святої рівноапостольної княгині Ольги

О свята рівноапостольна княгине Ольго, першоугоднице руська, тепла за нас перед Богом заступнице і молитовнице. До тебе вдаємося з вірою і з любов’ю благаємо: будь нам у всьому доброму помічницею і сподвижницею. Як ти за життя намагалася просвітити праотців наших світлом святої віри і навчити їх творити волю Господню, так і нині, перебуваючи в небесних оселях, богоприємними твоїми молитвами допомагай нам у просвіщенні розуму і се́рця нашого світлом Христового Євангелія, щоб ми вдосконалювалися у вірі, благочесті й любові Христовій. Тих, що у скорботах і убогості, утіш; тим, що у бідності, подай руку допомоги; покривджених і тих, хто терпить на́пади, захисти́, а засліплених єресями, відпалих від істинної віри напоум. Виблагай для нас у Всещедрого Бога всілякі блага, потрібні для життя земного і вічного, щоб ми, богоугодно проживши, сподобилися стати спадкоємцями в Царстві Христа Бога нашого, Якому з Отцем і Святим Духом належить всяка слава, честь і поклоніння навіки-віків. Амінь.

4 відгуки
to «Акафіст святій рівноапостольній княгині Ользі»
 1. Олександр сказав:

  Свята рівноапостольна княгиня Ольга, моли Бога за Україну.


 2. Вікторія сказав:

  Можна відредагувати текст так, щоб не було ноток московщини? Що робить у тексті місто «псковськ»???

  • Дмитро сказав:

   Це текст із виданого (друкованого) Акафістника, тому, вважаю, не варто редагувати. Або видалити цю сторінку взагалі й опбулікувати деінде «альтернативний» текст, або ж залишити як є. 3. Ігор Орущак сказав:

  О рівноапостольна княгине Київська! Хочу сказати Тобі про те, що я обожнюю Тебе дуже-дуже, сильно-сильно! Зціли мене, мою сестру рідну та всіх в родині! І навертай мене та всіх моїх у сім’ї та родині до милостивого та істинного Бога: нашого Спаса – Ісуса Христа! Мила княгине! Я Тобою захоплююсь і є в Захваті! Амінь.


Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору