БібліотекаКниги, брошуриЖиття і діяльність святих нашої землі Руси-України прославлених

Святитель Леонтій, єпископ Ростовський

(1073)

Святитель Леонтій, єпископ Ростовський, за даними Печерського патерика, був родом із Києва. В описі життя святителя, який був створений дещо пізніше в Ростові, йдеться, що він був за національністю греком, його поставили на Ростовську кафедру безпосередньо з Константинополя без участі Київського митрополита. Історики ставляться до цих даних із великою пересторогою і вбачають у них тенденцію Ростова висловити свою незалежність від Києва.

Згідно з українськими даними, святитель Леонтій із молодих літ відбував подвиг у Печерському монастирі й став першим з його ченців, якого було висвячено на єпископа. Святитель був людиною освіченою й великим подвижником. Після висвячення в єпископи провадив рівноапостольну місійну працю в Ростовській єпархії (третій єпископ на цій кафедрі), що знаходилася далеко на півночі великої Київської держави, серед поган, ворожих християнству. Святитель Леонтій зазнав багато переслідувань від поган. Вигнаний ними з міста Ростова, побудував за містом у полі невелику церковцю, у якій навчав молодь істин Христової віри. Одного разу батьки цих дітей прийшли до святителя, щоб убити його. Єпископ Леонтій не злякався їх, а вийшов до них із хрестом у руках, і вони відступили від свого наміру, а дехто навіть охрестився.

Святитель Леонтій обходив міста й села, проповідуючи Святе Євангеліє, творячи чудеса та христячи тих, хто увірував у Христа. Рівноапостольна праця святителя закінчилася його мученицькою смертю від рук поган, за одними даними в 1073 р., за іншими — кілька років пізніше, але перед 1077 р. У 1164 р. були відкриті його нетлінні мощі, у 1190-1194 рр. він був канонізований.

Пам’ять святителя Леонтія вшановується 5 червня (23 травня за ст. ст.).