БібліотекаКниги, брошуриЖиття і діяльність святих нашої землі Руси-України прославлених

Преподобний Арефа, затворник Печерський

(Бл. 1195)

Про життя преподобного Арефи описав блаженний єпископ Симон. Він приїхав у Печорський монастир з міста Полоцька і прийняв постриг ченця. Мав велике багатство, яке тримав в келії, й був дуже скупим і грошолюбним. Одного разу злодії вкрали в нього гроші. Тоді монах затужив, до всіх прискіпувався, підозріваючи в злодійстві. Братія благала його, щоб він забув про це, сподіваючись на Господа. Бог дав і Бог забрав. Через декілька днів він так зажурився, що ледве не помер.

Однак людинолюбний Господь показав йому свою милість. Уже будучи при смерті, він раптом закричав: «Господи, допоможи! Господи, помилуй! Господи, спасай! Господи, згрішив! Усе Твоє і я не жалію за цим». Потім піднявшись, став здоровим і розповів братії про таке: «Бачив, як прийшли до мене ангели й бісівський полк, і почали сперечатися про моє украдене майно. Біси кажуть, що через це я неславив Господа й Арефа — наш. Ангели кажуть мені: «Через те, що ти не приніс подяку Богові за те, що в тебе вкрали майно, ми не можемо відвоювати тебе в дияволів. Бо якби ти подякував, то крадене зарахувалося б тобі в милостиню». Після цього я почав кликати: «Господи, помилуй! Господи, прости! Господи, згрішив! Усе що вкрали, — то Твоє і я не жалію за ним». Почувши це, біси повтікали».

Після того блаженний Арефа змінився. Решту життя провів у важкій праці, пості, молитві й творенні добрих справ. Останні роки був у затворі. У покоївся близько 1195 р. Його мощі знаходяться в Ближніх печерах. В акафісті всім Печерським преподобним про нього сказано: «Радуйся, Арефо, бо Господь милість Свою на тобі показав, радуйся, бо Господь вкрадене багатство на милість для тебе повернув». Пам’ять преподобного Арефи вшановується 6 листопада (24 жовтня за ст. ст.).