БібліотекаКниги, брошуриЖиття і діяльність святих нашої землі Руси-України прославлених

Преподобномученик Євстратій Печерський

(1097)

Євстратій жив в XI ст. Він народився в м. Києві й походив із багатої родини. Роздавши багатство, постригся в ченці Київського монастиря приблизно 1076 р. Черничий подвиг проводив у молитвах і суворому пості.

Коли на Київ напав половецький князь Буняк, то блаженний Євстратій разом з іншими монахами був захоплений у полон і проданий одному єврею в м. Корсунь у Криму. Усіх проданих було 50; монастирських — 30, а інших християн — 20.
Противник християнської віри почав вимагати від полонених, щоб вони відмовилися від Христа, а тих, хто не відмовиться, морили голодом. Але мужній Євстратій укріпляв і вмовляв усіх такими словами: «Брати мої, усі ми прийняли хрещення і віруємо в Христа, ми не станемо відступниками від Нього і не нарушимо даної обіцянки при хрещенні. Христос нас хрестив водою і духом; Христос викупив нас від гріха Своєю святою кров’ю і зробив спадкоємцями царства свого. Для мене життя — Христос, а смерть — надбання» (Пилип. 1, 21).

Ці слова зміцнили дух християн, і полонені вирішили пожертвувати тимчасовою їжею і життям, щоб постраждати за Христа. Усі вирішили померти, щоб не відлучитися від Христа, істинного хліба й джерела життя вічного. Поступово всі повмирали, залишився живим лише Євстратій, який з юності звик постити. Побачивши, що причиною втрати прибутку від продажі полонених є Євстратій, невірний єврей вирішив йому помститися. На єврейську Пасху, у суботу, Євстратія розіп’яли на хресті й знущалися з нього. Мученик сказав, що настане день, коли прийде розплата за пролиту кров. Почувши це, єврей розгнівався й убив блаженного Євстратія. Тіло його викинули в море.

Існують перекази, що християни шукали в морі мощі преподобномученика, але не знайшли. За Божою волею їх знайшли в Ближніх печерах, де вони знаходяться і нині.

Скоро пророчі слова страждальця здійснилися. Прийшов указ від грецького царя, щоб усіх євреїв, які мучили християн, вислати за межі держави. Єврея, який розіп’яв Євстратія, було повішено на дереві. Деякі євреї, які бачили дивні чудеса після смерті преподобного Євстратія, істинно увірували в Христа й похрестилися. Преподобномученик Євстратій упокоївся 1097 р. В акафісті всім преподобним Печерським про нього співається: «Радуйся, Євстратію, добрий мученику і постнику, ти Христу в стражданнях уподібнився, радуйся, бо ти всі рани Господа на тілі своєму носив». Пам’ять преподобного Євстратія вшановується 10 квітня (28 березня за ст. ст.).