БібліотекаІсторія, мова

Відкритий лист В. Ф. Януковичу від українських організацій Росії

Створено: 19 липня 2012, 11:53

До Вашої уваги відкритий лист українських організацій Росії щодо закону про засади державної мовної політики. Текст листа з підписами додається.

Відкритий лист
Президентові України
В. Януковичу
Заява
українських організацій Росії
щодо закону про засади державної мовної політики

Шановний пане Президенте!

Нелегітимне прийняття Верховною Радою України сумнозвісного закону про засади державної мовної політики — це крок назад у розбудові і зміцненні української державності, що веде до роз’єднання суспільства і розколу країни.

Українці Росії, як і всі зарубіжні українці, прагнучи зберегти українську ідентичність, не можуть зрозуміти і сприйняти того факту, що в Українській державі, яка відзначила 20-річчя незалежності, українська мова, українська культура, українська ідея досі в реальності не є головними гуманітарними цінностями. Чому державна українська мова ніяк не стане в державі Україна соціально-економічною категорією, одним з визначальних критеріїв життєвого стандарту її громадянина?! Як то є, скажімо з російською мовою в Росії, польською — в Польщі, естонською — в Естонії і т. д.

Невже українські можновладці не розуміють, що без належної підтримки та справжнього відродження державної мови Україна — це є нетривкий сурогат. Слова нетривкий і сурогат — обидва ключові.

У Росії немає українських шкіл, українських засобів масової інформації, і схоже на те, що їх, можливо, і не буде. Крім об’єктивних причин, у людей є невигадливе питання: а навіщо? У 1991-92 р.р. українці Росії масово повели своїх дітей до українських недільних шкіл, які тоді повсюди виникли в Росії, як гриби після дощу. Бо постала держава Україна з державною українською мовою (до речі, затвердила українську мову державною Верховна Рада радянського зразка). Батьки, вважаючи себе українцями, не відриваючи себе від України, думали про дітей, сприйняли державну українську мову як один із чинників життєвого стандарту в державі Україна.

Сьогодні ж бачимо, що в Україні все йде до того, що там можна жити, робити кар’єру без знання української мови. Яскравим прикладом цього, зокрема, є незнання державної української мови одним з найвищих посадовців України (який, можна сказати, освятив прийняття одіозного закону). Як це впливає на імідж України — питання риторичне.

Якщо в Україні принижується статус української мови (а це очевидний факт), то як нам тут зберегти українство, виховувати належність до нього у дітей. Щоб діти не соромились українських коренів, щоб не знічувалися вони від глузливих поблажливих вигуків при повідомленні, що хтось вивчає українську мову.

Явлена творцями закону турбота про статус російської мови в Україні є надуманою, якщо врахувати статистичні дані щодо засобів масової інформації, друкованої продукції в Україні, реального стану викладання у вищих учбових закладах і т. ін. У національно-культурній, побутовій царинах про утиски російської мови годі говорити, не говорячи вже про не зайве для законодавців порівняння стану російської мови в Україні зі становищем української мови у Російській Федерації, де вона фактично позбавлена будь-якої державної підтримки, зокрема, в мас-медіа. Згідно російської приказки при будь-якій роботі треба сім разів одміряти, а потім один раз відрізати.

Пане Президенте, ми згодні з Вами, що треба провести ретельну експертизу закону. Звичайно, краще це було б зробити перед його прийняттям. Горезвісний каток — це не той інструмент, який можна застосовувати в такій чутливій духовній сфері, як мова українського народу, яку століттями в умовах Російської імперії забороняли і викорінювали.

Українці — люди толерантні, і помилки можуть пробачити при наявності бажання їх виправити.

Пане Президенте, просимо Вас проявити державну мудрість, відхилити цей заснований на скороминущій політичній кон`юнктурі неправедний і хибний закон, підтвердити відданість українській державі, українській ідеї, українським цінностям, і підтвердити соборність, цілісність України.

Бірюк Микола Голова Воронезької регіональної громадської організації «Українське товариство «Перевесло»
Бубнюк Вячеслав Голова Далекосхідного українського духовно-просвітницького центру «ПРОСВІТА»
Винник Сергій Голова Омської обласної громадської організації «Сибірський центр української культури «Сірий клин»
Волик Михайло Член правління міської громадської організації «Українська національно-культурна автономія Санкт-Петербурга», голова Полтавського земляцтва м. Санкт-Петербурга