«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиМінея святкова. Частина I

Неділя Святих Праотців

На вечірні

На Господи, взиваю… стихири воскресні 3, і анатолієві 3, і праотців на 4, глас 8.

Нині, вірні, звершуючи пам’ять праотців, оспіваймо Христа Спасителя, що прославив їх серед усіх народів і через них як Вседержитель показав явні чудеса, жезл сили — єдину безневісну, Діву чисту, Марію, з Якої вийшла квітка — Христос; Вона виростила нам Життя, і невичерпну споживу, і спасіння вічне.

Ти, Владико, що визволив святих юнаків від вогню, і від пащ левів — Даниїла, що благословив Авраама, й Ісаака — раба Твого, і його сина Якова, благозволив бути з нами від сімені їхнього, щоб спасти тих, хто спокусився, — праотців наших — хрестом Твоїм і воскресінням; і, розірвавши кайдани смерти, Ти воскресиш усіх від віку спочилих, що поклоняються Тобі, Христу — Царю віків.

Юнаки Божі ходили в Халдеї посеред вогню, радіючи, будучи зрошеними росою Духа, таємниче цим прообразувавши Тройцю і втілення Христове, і як премудрі погасили силу вогняну; Даниїл же праведний став приборкувачем левів. Їхніми молитвами, Спасе, ставши Людиною, визволи і нас від невгасимого і вічного вогню і сподоби нас Царства Твого.

Як у росі, перебуваючи у вогняному полум’ї печі, святі вірні юнаки таємниче передживонаписали від Діви Твоє пришестя, неопалимо засяявши нам; Даниїл же, праведний і серед пророків дивний, ясно засвідчив про Твоє Божественне друге пришестя; він говорить: бачив, як ставляться престоли, і Суддя сідає, і вогняна ріка тече; від неї ж визволи нас, Владико Христе, їхніми молитвами.

Слава… глас 6.

Прославмо нині, вірні, отців, що жили до Закону: Авраама Боголюбивого, й Ісаака, що був народжений за обітницею, і Якова, і дванадцятьох патріархів, Давида лагідного, і Даниїла, що бачив майбутнє, і з ними трьох юнаків, що вогонь печі на росу перетворили, прославмо, благаючи прощення у Христа Бога, Який прославив святих Своїх.

І нині… богородичний догматик гласа.

На літії стихира храму. Слава… глас 1.

Вельмипрославлені пророки, осяяні промінням боговіщання, завжди ублажаються, приносячи плоди віщання Святого Духа, проповідуючи всім невимовне Різдво Христа Бога, в Законі життя завершивши, проживши життя дивне.

І нині…

Богородичний: Ось сповнилося Ісаї пророцтво.

На стиховні стихира воскресна. Слава… глас 3.

Прийдіть, шанувальники свята, щоб прославити собор праотців: Адама праотця, Єноха, Ноя, Мелхиседека, Авраама, Ісаака та Якова; після Закону — Мойсея, і Аарона, Ісуса, Самуїла і Давида, з ними ж Ісаю, Єремію, Єзекиїля і Даниїла, і дванадцятьох патріархів; разом Іллю, Єлисея і всіх; Захарію і Хрестителя, що проповідували Христа, життя і воскресіння роду нашого.

І нині…

Богородичний: Без мужа…

Тропар: Богородице Діво, радуйся… (двічі).

Потім тропар праотців, глас 2.

Вірою праотців Ти виправдав, ними заручив Церкву від язичників; хваляться у славі святі, бо від їхнього сімені є Плід благословенний — Та, що безмужно народила Тебе, Тих молитвами, Христе Боже, помилуй нас (один раз).

На ранній

На Бог Господь… тропар воскресний (двічі).

Слава: і нині, праотців.

Після обох кафизм сідальні воскресні, з їх богородичними. Після полієлея іпакої гласа і сідальний праотців, глас 8.

Авраама, Ісаака та Якова прославмо всі піснями; Давида лагідного, Ісуса і дванадцятьох патріархів разом з трьома юнаками, що загасили вогняне полум’я силою духовною, взиваючи до них: радійте, бо

ви мужньо викрили оману безумного царя; моліться Христу, щоб Він дарував прощення гріхів тим, що з любов’ю святкують вашу святу пам’ять (двічі).

Слава: і нині.

Богородичний: Подячну похвалу, як та вдова дві лепти, достойно приношу Тобі, Владичице, за всі Твої дарування, бо Ти є покров і поміч, що завжди визволяєш мене від напастей і скорбот; тому, наче зсередини палаючої печі, визволившись від кривдників, від серця взиваю до Тебе: Богородице, допоможи мені, благаючи Христа Бога, щоб Він подав мені прощення гріхів, бо я покладаю надію на Тебе, раб Твій.

Канони три: воскресінні на 4, і трьох юнаків на 4, і праотців на 6.

Канон трьох юнаків, глас 8

Пісня 1

Ірмос: Воду пройшовши, як по сухому…

Безначальне Слово, що з Отця раніше віків велично народжується, Яке образно бачили юнаки в печі, прославмо.

Побожні юнаки терпінням обплювали слова злочестивого мучителя, не бажаючи осквернитися поживою беззаконних халдеїв.

Ви годувалися споживою духовною більше, ніж ті, що годуються їжею плотською, і тому постали перед царем з красивими лицями.

Богородичний: Змій влив у вуха Єви гірку отруту, Діва ж, що виросла від Давида, зцілила, народивши Спасителя.

Інший канон святих праотців, глас 1.

Принесімо пісні отцям, що до Закону і в Законі засяяли і з доброї волі догодили Господу і Владиці, що засяяв із Діви, і нині насолоджуються Світлом невечірнім.

Вшануймо першого Адама, якого Творець ушанував Своєю рукою і який, для всіх нас став праотцем, що з усіма обраними спочиває в оселях небесних.

Бог усіх і Господь прийняв Авеля, який приніс дари від благородної душі і, скверною вбивчою рукою умертвленний, був принесений Світлу як божественний мученик.

Богородичний: Послухаймо божественне віщання, що проповідує Христове явлення: ось бо у вертепі народжується від Діви неневісної Той, величне народження Якого провіщає мудрецям зірка, що з’явилася.

Катавасія: Христос народжується, славімо…

Пісня 3

Ірмос: Ти єси утвердження…

Одержавши розум богонавчений, Владико, юнаки Давидові закони отців богомудро зберігали.

Вогонь не опалив чесні тіла благочестивих, бо вони напоєні постом душеспасительним.

Хвалу всесвітню і преславну співають три юнаки, посеред печі давно зрошені.

Богородичний: Щоб показати нам народження із дівственого тіла, Ти спасаєш у печі дівствені тіла.

Інший.

Оспівується у світі гаряча любов Сифа до Творця, бо він непорочним житієм істинно догодив Йому, і нині в небесних оселях взиває: свят єси, Господи.

Єнох дивний мав надію, коли натхненними устами, язиком і серцем призивав Владику всіх і Бога, і благовгодно поживши на землі, сподобився слави.

Священним славослів’ям ублажім Єноха, який, боговгодивши Богу, преставився на небо у славі, як написано, бувши міцнішим за смерть, як вірний Божий раб.

Богородичний: Нині гряде від Діви очікування народів, і Вифлеєм відкриває зачинений Едем, приймаючи втілене Слово, що возлежить у яслах плоттю.

Іпакої, глас 2: На росу перетворився для юнаків вогонь, плач жон змінився на радість; в обох випадках ангел послужив чуду: одним на спасіння перемінив піч, цим же сповістив триденне воскресіння. Начальнику життя нашого, слава Тобі.

Пісня 4

Ірмос: Почув, Господи…

Даниїл, пророк наймудріший, Богом просвічений, царям сни роз’яснив божественною благодаттю.

Страждання в печі юнаків прославилося чудесами: вони схилили мучителя визнати Тебе, Всесильний.

Музика гармонійна і пісні милозвучні не захопили мужніх юнаків і не примусили їх поклонитися золотому ідолу.

Богородичний: Юнаки, що у Вавилоні, піснями шанують Сина Твого пребожественного, Якого вони пізнали в печі, Всехвальна.

Інший.

Принесімо хвалу Богу, шануючи піснями Ноя, воістину праведного, бо він прикрасив себе всіма божественними заповідями і Христу боговгодив; Його ж оспівуємо, вірні: слава силі Твоїй, Господи.

Бог побачив твою, Ною, благородну й просту душу і, в усьому довершеного, показав тебе началовождем другого світу, бо ти врятував від потопу весь живий рід і насіння, як Він Сам повелів.

Ублажімо побожно піснями Ноя, який виконав закон Божий, був тоді праведним у своєму роді й урятував у дерев’яному ковчезі безсловесних тварин, за повелінням Вседержителя.

Твоя пам’ять, Ною блаженний, виточує нам, що шануємо тебе, вино, яке завжди веселить душі й серця тих, хто побожно прославляє твою чисту душу і житіє божественне.

Богородичний: Нині наше Спасіння покладається в яслах і пеленами повивається, як Немовля; і волхви, царі східні, приходять, щоб побачити Бога і Царя, що народився від Пречистої, поклонитися і принести дари.

Пісня 5

Ірмос: Навіщо Ти мене відкинув…

Навчившись закону, Твої угодники не відмовилися від Тебе — Даниїл великий з трьома юнаками богомудрими, — але, отримавши від Тебе, Благодійника, силу, мужньо перемогли мучителів.

Розумом пізнав Даниїл Твої, Чоловіколюбче, тайни, бо він чистим розумом побачив Тебе, Сина Божого і Людину, що гряде на хмарах як Суддя і Цар усіх народів.

О, діти! Ваша єдність прикрасила вас більше за камінь сапфір; як золота зоря, розпалені ревністю благочестя, ви радісно ходили в печі — на всесвітнє торжество.

Богородичний: Даниїл божественний ясно написав про Тебе, Діво, як про гору; три ж юнаки, побачивши вогонь зрошений, піснями прославили Його божественне Різдво, як Спасителя, Творця і Господа.

Інший.

Хвалами божественними вшануймо Сима, який примножив благословення отче, і, будучи угодником Божим, до собору праотців приєднався і в оселях небесних радісно упокоївся.

Авраам, як друг Божий, сподобився бачити день Творця свого і сповнився духовною радістю; тому, шануючи за праведність розуму, ублажаємо його всі, як Христового божественного праотця.

Ти, преславний Аврааме, бачив, наскільки можливо було бачити людині, Тройцю і пригостив Її, як присний друг; тому і нагороду одержав за гостинність, щоб бути тобі отцем у вірі безлічі народів.

Богородичний: Повнота заради нас виснажується плоттю; і Безначальний приймає начало; Багатий убожіє; і Слово, будучи Богом, у безсловесних яслах покладається, як Немовля, звершуючи спасіння всіх від віку сущих.

Пісня 6

Ірмос: Безодня гріхів…

О, мудрі онуки Давида, подолавши силою слова душевні пристрасті, ви стали володарями людей у країні Халдейській, бо Бог знає, як дарувати шану тим, хто володіє чеснотами.

Зодягнувшись удавнину в живоносну мертвість, Даниїл убив уявного бога нечестивих халдеїв, найзлішого змія, що убив людей споживою; священиків нечестивих він також убив мудро.

Богородичний: Ублагай, Богородице Діво, Сина Твого і Суддю, щоб Він був милостивим у день суду і визволив від лютих страждань, бо на Тебе, Богомати, єдину надію мою покладаю.

Інший.

Образом Христових страждань був ти, преславний Ісаак, коли вели тебе, як покірного батькового сина, в жертву Богу; заради цього ти прославився і став близьким у Бога рабом, радіючи з усіма праведниками.

Найвірнішим з усіх угодників Божих став Яків; тому і боровся з ангелом, і був названий розумом, що бачив Бога, а коли спав, бачив божественну ліствицю, на верхівці якої сидів Бог, що зодягнувся у плоть, заради Свого милосердя.

Благопокірний Йосиф, улюбленець батьків, був укинутий у колодязь і проданий, як прообраз розіп’ятого і похованого у гробі Христа; він був хлібодавцем у Єгипті, цнотливим і праведним, істинним царем над пристрастями.

Богородичний: Той, Хто завжди з Отцем і Духом, пізнається на землі як немічне Дитя і пеленами повивається; Той, Хто повиває небо хмарами, у яслах безсловесних покладається; Його ж Різдво безмужне ми нині радісно передсвяткуємо.

Кондак, глас 6: Ідола, руками зробленого, ви, всехвальні, не вшанували, але, незбагненною Істотою захищені, в подвигу з вогнем прославили себе, бо, знаходячись у полум’ї нестерпного вогню, до Бога взивали: о, Милосердний, як Милостивий поспіши на поміч, бо Ти все можеш, якщо хочеш.

Ікос: Простягни Твою руку, яку в давнину відчули єгиптяни поборювані, і євреї — переможці. Не залиплі нас, щоб не пожерла нас смерть, що жадає нас, і сатана, який ненавидить нас; але наблизься до нас і змилуйся над нами, як колись Ти спас юнаків Твоїх, сущих у Вавилоні, які безперестанно прославляли Тебе, будучи вкинутими в піч заради Тебе, і з неї взивали до Тебе: Милосердний, поспіши на поміч, бо Ти милостивий і все можеш, якщо хочеш.

Пісня 7

Ірмос: Юнаки благочестиві…

Гласом боголюбивим співали Вседержителю зсередини вогню; Азарія ж, зібравши божественний хор, співаючи пісню, взивав: благословенний Бог отців наших.

Сопілка юнаків богословствує про Бога всіх і Вседержителя, Який явно явився їм у печі, і, пісню співаючи, взивали: благословенний Бог отців наших.

Цар бачив трьох, укинутих у піч, коли ж побачив четвертого, назвав Його Сином Божим і до всіх взивав: благословенний Бог отців наших.

Богородичний: Даниїле богоблаженний, маючи просвічений божественною зорею розум, ти ясно передбачив Різдво Діви, передзображене таємничими образами, і, благословляючи, взивав: благословенний Бог отців наших.

Інший.

Вшануймо Ананія, Азарію і Мисаїла з Даниїлом, які піч вогняну і хижих левів угамували, Христу одностайно співаючи: отців Боже, благословенний Ти.

В часи Закону перетерпівши напасті й великі скорботи, Іов був названий істинним угодником Божим, лагідним, незлобливим, правдивим, довершеним, непорочним, який виголошував; отців Боже, благословенний Ти.

За віру вшануймо Мойсея, Аарона й Ора, прославляючи Ісуса, Левія священного, Гедеона і Самсона, і виголосимо: отців Боже, благословенний Ти.

Богородичний: Ось, як прорік пророк, Діва безневісна зачала в утробі Бога, і гряде народити у Вифлеємському вертепі; Йому ж усі співаймо: отців Боже, благословенний Ти.

Пісня 8

Ірмос: Семикратно піч…

Ви, преподобні, намагалися зберегти Авраамове благородство і придбали властиві йому віру і надію, терпіння і в напастях очікування, взиваючи: священики, благословляйте Владику, люди, прославляйте Його повіки.

Як світила, ви засяяли і землю зробили небом, благочестям просвітилися, всесвітнє склавши зібрання, і співаєте Владиці, Який спас від напастей: юнаки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.

Давидові онуки по-юнацьки погасили розпалену піч і левів пащі закрили; нині, радіючи, оспівують Тебе, Благодійника і Царя всіх: юнаки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.

Богородичний: Тайнонавчає Даниїл премудрий, і передзображають троє богомудрих юнаків Твоє, Пречиста, Різдво; вони бачили у прообразах Того, Хто невимовно вийшов з Твого лона: Його ж юнаки благословляють, священики оспівують, люди прославляють по всі віки.

Інший.

Сьогодні святкуємо пам’ять усіх від віку сущих чесних отців: Адама й Авеля, Сифа і Ноя, Єноса, Єноха й Авраама, Мелхиседека й Іова, Ісаака і вірного Якова: нехай благословляє творіння Господа і прославляє по всі віки.

Собор богоугодних отців прославмо — Варака і Нафана, Єлеазара, Іосію і Давида, Ієфая і Самуїла, які, майбутнє передбачаючи, взивали: нехай благословляє творіння Господа і прославляє Його по віки.

Пісню похвальну принесімо божим пророкам, прославляючи Осію і Міхея, Софронія і Авакума, Захарію та Іону, Агея та Амоса, Авдія з Малахією і Наумом, Ісаю і Єремію, Єзекиїля разом з Даниїлом, Іллею та Єлисеєм.

Оспіваймо, вірні, троїчними словами Пресвяту Тройцю: Отця безначального, Сина, і Духа Святого, Єдиницю триіпостасну, Яку все, що дише, славить, взиваючи: нехай благословляє все творіння Господа і прославляє по всі віки.

Богородичний: Ти, Христе, явився втіленим від дівственої крови за невимовним словом, як Немовля у вертепі, народившись заради безмежного милосердя; Тебе, Ісусе, зірка здаля провістила волхвам, що взивали: вірою оспівуйте і прославляйте по віки.

Пісня 9

Ірмос: Воістину Богородицю…

Юнаки всеблаженні, ви досягли бажаного кінця і предстоїте у небесних чертогах.

Ви прийняли, радіючи, плоди доброго вашого землеробства і сліз: і принесли Колос вашого плодоношення.

Нині достойно засяяла вам світлість, і серце зацвіло радісно: ви радієте там, де немає печалі.

Богородичний: Ти, Діво, зруйнувала косовище смерти, народивши Життєдавця Господа, Який оживляє тих, хто з вірою величає Тебе.

Інший.

Силою Твоєю, Господи, дивні діла творили дочки твої Анна і Юдиф, і Девора, Олда, Іаїль, Есфір, Сара, Маріам же Мойсеєва, Рахіль і Ревека, і Руф — жони премудрі.

Побожно вшануймо святих юнаків, які погасили піч, разом з Даниїлом пророком і всіма праведниками, що раніше Закону добре засяяли, і в Законі догодили Владиці.

Будучи онуками Авраамовими, премудрі Божі пророки провістили Духом народження Бога Слова від Авраама й Іуди; їхніми молитвами, Ісусе, всіх ущедри.

Все творіння освятилося вашою пам’яттю, і ми, радіючи, взиваємо, як раби: підносьте завжди мольби до Господа, блаженні, щоб сподобилися вічних благ ті, що прославляють вас.

Богородичний: Той, Хто зодягнувся в мене від Діви, гряде — у вертепі народжується Слово Отче незлитно; торжествуй, творіння, вдячними голосами прославляючи Того, Хто заради милосердя зійшов до нас.

Світильний воскресний: Слава… праотців.

Адама прославмо, Авеля, Сифа і Єноса, Єноха і Ноя; Авраама, Ісаака і Якова; Мойсея, Іова й Аарона; Єлеазара й Ісуса; Варака, Самсона та Ієфая; Давида і Соломона.

І нині…

Творець — Сонце велике — поспішає до Вифлеєма, щоб просвітити нас через народження від безневісної Діви, Яка від Адама. Світла пам’ять праотців сповіщає про це чудо.

На Хваліте… стихири воскресні 4, і святих праотців 4.

Глас 2.

Всі ми святкуємо нині пам’ять чесних праотців, оспівуючи їхнє богоугодне житіє, за яке вони прославлені.

Стих: Благословенний Ти, Господи Боже отців наших, і хвальне і прославлене ім’я Твоє повіки.

Юнаки погасили силу вогню, радіючи в печі і прославляючи Бога всесильного.

Стих: Ти праведний у всьому, що створив єси  нам. Будучи вкинутим у рів, пророк Даниїл пожив зі звірами, які не доторкнулися до нього.

Слава… глас 7.

Прийдіть, усі вірні, прославмо щорічну пам’ять отців, що жили до Закону: Авраама і сущих з ним. Вшануймо достойно рід Іуди — тих юнаків, що у Вавилоні погасили полум’я печі, як прообраз Тройці; прославмо Даниїла, тримаючи його пророчі проречення; з Ісаєю голосно взиваймо: ось Діва в лоні прийме, і народить Сина Еммануїла, що означає — з нами Бог.

І нині… Преблагословенна єси, Богородице Діво…

Славослів’я велике. Єктенії, і відпуст.

Стихира євангельська.

Час перший, і кінцевий відпуст.

На літургії

Блаженні Октоїха, на 6; праотців пісня 3, на 4.

Після входу тропар воскресний, і праотців.

Слава: і нині, кондак праотців.

Прокимен, пісня отців, глас 4: Благословенний Ти, Господи Боже отців наших, і хвальне і прославлене ім’я Твоє повіки.

Стих: Праведний Ти у всьому, що сотворив нам.

Апостол: Послання до Колосян, зачало 257 (3, 4-11).

Алилуя, глас 4: Мойсей і Аарон між ієреями Його, і Самуїл між тими, що призивають ім’я Його.

Стих: Взивали вони до Господа, і Він вислухав їх.

Євангеліє від Луки, зачало 76 (14, 16-24).

Причасний: Хваліте Господа з небес, хваліте Його в вишніх.

Другий: Радуйтеся, праведні, у Господі, праведним подобає похвала.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору