«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаМолитвиМолебень за перемогу в час нашестя варварів і навали чужинців

Молебень за перемогу в час нашестя варварів і навали чужинців

Диякон: Благослови, владико!

Священик: Благословений Бог наш, завжди, нинi, i повсякчас, i на віки вічні.

Співці: Амінь.

Царю Небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди, і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Милосердний, душі наші1.

Читець: Святий Боже, Святий Крiпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас (тричi).

Слава Отцю, i Сину, i Святому Духові, i нинi, i повсякчас, i на віки вічні. Амiнь.2

Пресвятая Тройце, помилуй нас; Господи, очисти грiхи нашi; Владико, прости беззаконня нашi; Святий, зглянься i зцiли немочі нашi iмені Твого ради.

Господи, помилуй (тричi).

Слава… i нинi…

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться iм’я Твоє; нехай прийде Царство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небi, так i на землi. Хлiб наш насущний дай нам сьогоднi; i прости нам провини нашi, як i ми прощаємо винуватцям нашим; i не введи нас у спокусу, але визволи нас вiд лукавого.

Диякон: Бо Твоє є Царство, i сила, i слава, Отця, і Сина, і Святого Духа нинi, i повсякчас, i на віки вічні.

Читець: Амiнь. Господи помилуй (12 разiв). Слава… i нинi…

Прийдіть, поклонімось Цареві нашому, Богу.

Прийдіть, поклонімось і припадімо до Христа, Царя нашого Бога.

Прийдіть, поклонімось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого.

Псалом 78

Боже, прийшли чужинці в насліддя Твоє, осквернили святий храм Твій, Єрусалим обернули на руїну. Кинули трупи рабів Твоїх на поживу птахам небесним, тіла святих Твоїх — звірам земним. Розлили кров їх, як воду, навкруги Єрусалима, і не було кому ховати їх. Ми стали посміховиськом для сусідів наших, наругою й соромом для тих, що оточують нас. Доки, Господи, будеш безупинно гніватися на нас, доки буде палати, як вогонь, обурення Твоє? Вилий гнів Твій на народи, які не знають Тебе, і на царства, які імени Твого не призивають. Бо вони пожерли народ Твій і місце його спустошили. Не згадуй давніх гріхів батьків наших, але скоро пошли нам милість Твою, бо дуже зубожіли ми. Поможи нам, Боже, Спасителю наш, задля слави імени Твого. Визволи нас, Господи, і очисти гріхи наші ради імени Твого. Щоб не сказали язичники: «Де Бог їх?» Нехай на очах наших пізнають вони помсту за пролиту кров рабів Твоїх. Нехай прийде перед лице Твоє стогін ув’язнених; могутністю Твоєю збережи засуджених на смерть. Усемеро поверни в серце ворогам нашим наругу їх, що нею Тебе, Господи, вони зневажили. А ми, народ Твій і вівці стада Твого, будемо вічно прославляти Тебе і з роду в рід сповіщати хвалу Твою.

Слава… і нині…

Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі).

Мирна єкте́нія

Диякон: У мирі Господеві помолімось.

Співці (за кожним проханням): Господи, помилуй.

Диякон: За мир з неба і спасіння душ наших Господеві помолімось.

За мир усього світу, за добрий стан святих Божих Церков і за з’єднання всіх Господеві помолімось.

За святий храм цей і тих, що з вірою, побожністю та страхом Божим входять до нього, Господеві помолімось.

За владику і отця нашого (ім’я), Святішого Патріарха, і владику нашого, преосвященнішого єпископа (ім’я), че́сне3 пресвíтерство, у Христі дияконство, за увесь при́чет і людей Господеві помолімось.

За боголюбиву і Богом бере́жену Україну нашу, за уряд і військо її Господеві помолімось.

За місто наше (село наше або святий монастир наш) і за всяке місто, село та країну і за тих, що по вірі живуть у них, Господеві помолімось.

За добре поліття, за врожай плодів земних і за часи спокійні Господеві помолімось.

За подорожніх, за недужих, знеможених та поневолених і за спасіння їх Господеві помолімось.

І ці прохання:

Щоб простив нам усі гріхи наші, які гнів Його розпалили на нас і чоловіколюбство Його прогнівили, Господеві помолімось.

Щоб милостивим був, і виправляв, і скоро схилявся до благань рабів Своїх; відвернув від нас увесь праведний гнів Свій і помилував нас Господеві помолімось.

Щоб на втечу обернув і погнав навспак зухвалі полчища безбожних чужинців, підкоряючи їх під ноги христойме́нному воїнству, Господеві помолімось.

Щоб скоро зламав силу та богоборчу зухвалість озброєних проти нас нечестивих чужинців; страх, і трепет, і жах зі слабодухістю вселив у серця їхні, а вірному народові мужнє подолання та перемогу силою Своєю подав, Господеві помолімось.

Щоб зглянувся на плач, стогін і голосіння людей Своїх, і спустошення власності Своєї, що нині безбожні варвари вчинили, і зруйнував, і знищив ворожу силу їхню, подолання та перемогу вірним Своїм на них подаючи, Господеві помолімось.

Щоб подав силу, кріпость і мужність христойменному воїнству та зміцнив руки їхні на подолання безбожних нападників-ворогів, Господеві помолімось.

Щоб як щезає дим, нехай щезнуть безбожні супостати наші, і як порох, що вітер змітає з лиця землі, нехай погинуть агаря́нські внуки від лиця христойменного воїнства Господеві помолімось.

Щоб послав ярість, гнів, і скорботу, і грізних ангелів супроти всіх христонена́висних народів, щоб вигубив їх з усім безбожництвом їхнім, і зруйнував царство та владу їхню, й очистив землю людей Своїх заради слави імени Свого, Господеві помолімось.

Щоб дорога їхня була темна й слизька, і ангел Господній переслідував і гнітив їх, і віддав їх у руки христойменному воїнству Господеві помолімось.

Щоб зберіг нас неушкодженими й нездоланними за будь-яких злих обставин і ворожого лютування та милостиво подав могутню перемогу над зухвалими мучителями вірним Своїм Господеві помолімось.

Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.

Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію з усіма святими пом’янувши, самí себе і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.

Співці: Тобі, Господи.

Священик: Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Співці: Амінь.

Диякон: Бог Господь і з’явився нам, благословен, хто йде в ім’я Господнє.

Співці — те саме 4 рази.

Вірші: 1. Прославляйте Господа, бо Він благий, бо повіки милість Його.

2. Обступили й оточили мене, я ж іменем Господнім переміг їх.

3. Не умру, а житиму і повідатиму про діла Господні.

4. Камінь, що його занедбали будівничі, став наріжним каменем. Від Господа це сталося, і дивне воно в очах наших.

І тропарі, глас 6

Страшний Ти, Господи, / і хто проти праведного гніву Твого може встояти / чи хто ублагає Тебе, Милосердний? / Чи хто заступиться перед Тобою за людей грішних і зневірених? / Тільки небесні чини: / архангели, ангели, господства, херувими та серафими, / які повсякчасно співають Тобі: «Осанна!». / З ними ж і ми однодушно взиваємо: / Свят, Свят, Свят єси, Боже, помилуй нас.

Слава…

Господи, Господи, Тебе все творіння страхається / і тремтить перед лицем слави Твоєї. / До Тебе, Безсмертний, і ми грішні з острахом і трепетом припадаємо / і молимося Тобі, Святий: / спаси душі наші / молитвами апостолів, пророків, мучеників і всіх святих Твоїх.

І нині…

Мати Божа Пречиста, / пристановище і покрово християн! / Подай силу й відвагу воєводам і воїнству нашому, / і всім людям, що завжди моляться Тобі, / щоб легко перемогти й подолати / христонена́висних і гордих варварів, / щоб усі ми співали Тобі: радуйся, Всевтішна.

Псалом 50

Помилуй мене Боже, з великої милости Твоєї і з безмежного милосердя Твого прости провини мої. Особливо омий мене від беззаконня мого і від гріха мого очисти мене. Бо беззаконня моє я знаю, і гріх мій повсякчас переді мною. Проти Тебе Єдиного я згрішив і лукаве перед Тобою вчинив, отже праведний Ти у слові Твоїм і справедливий у присуді Твоїм. Ось бо в беззаконні зачатий я, і в гріхах породила мене мати моя. Бо Ти істину полюбив єси, невідоме й таємне мудрости Твоєї явив Ти мені. Окропи мене гісопом4 – і очищуся, омий мене — і стану біліший від снігу. Дай мені почути радість і веселість — і зрадіють кості упокорені. Відверни лице Твоє від гріхів моїх і прости всі беззаконня мої. Серце чисте створи в мені, Боже, і духа праведного віднови в нутрі моєму. Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відійми від мене. Поверни мені радість спасіння Твого і Духом могутнім укріпи мене. Навчатиму беззаконників шляхів Твоїх, і нечестиві навернуться до Тебе. Визволи мене від вини кривавої, Боже, Боже спасіння мого, і язик мій радісно славитиме правду Твою. Господи, відкрий уста мої, і язик мій сповістить хвалу Твою. Бо коли б Ти жертви забажав, приніс би я: всепалення Ти не бажаєш. Жертва Богові — це дух упокорений, серця скорботного і смиренного Бог не відкине. Ущаслив, Господи, благоволінням Твоїм Сіон, і хай збудуються стіни Єрусалимські. Тоді буде угодна Тобі жертва правди, приношення і всепалення: тоді покладуть на Жертовник Твій тельців.

Канон молебний до Пресвятої Богородиці
в очікуванні битви.
Творіння кир Іоана,
писане (грецькою мовою) акровіршем
з такими заглавними літерами:

Будь споборницею рабам Твоїм, Пречиста
Глас 6

Пісня 1

Ірмос: Як по суші, пройшов по безодні Ізраїль стопами; бачачи, як гнобитель фараон потопляється, взивав: пісню перемоги Богові співаймо.

Приспів: Пресвятая Владичице, вислухай і будь нам заступницею.

Могутнього в перемогах і сильного в битвах народила Ти, Чистая; всесильною Твоєю рукою допоможи нам перемогти ворогів, що напали на нас.

Пресвятая Владичице, вислухай і будь нам заступницею.

У морі потопив Ти фараона та колісниці його погубив у глибині; і нині стань нам на поміч, Христе, молитвами Тієї, що породила Тебе.

Пресвятая Владичице, вислухай і будь нам заступницею.

Лікарі заради зцілення ріжуть і припікають, але Ти, Сину Божий, лагідними ліками милосердя Твого вилікуй нас молитвами Твоєї Матері.

Слава…

Колись усе воїнство Синахери́бове5 знищив Народжений Тобою Бог; і нині владною Твоєю рукою вигуби, Владичице, все воїнство варварське, що оточило нас.

І нині…

Тебе на гордих ворогів, що з нами воюють, замість себе підіймаємо та просимо йти проти їхнього полчища, Чистая, Ти бо християнам головна Воєвода.

Катавасія: Спаси від бід рабів Своїх, Богородице Діво, бо ми всі після Бога до Тебе вдаємося як до непорушної стіни і заступниці.

Пісня 3

Ірмос: Нема святішого, як Ти, Господи, Боже мій. Ти підніс силу вірних Твоїх, Милосердний, і утвердив нас на камені визнавання заповітів Твоїх.

Пресвятая Владичице, вислухай і будь нам заступницею.

Ці на багатьох колісницях і на силі-силенній коней; ми ж люди Твої, ім’я Твоє нині закликаємо і взиваємо: спаси нас, Владичице.

Пресвятая Владичице, вислухай і будь нам заступницею.

Міць і силу даєш Ти немічним і підносиш долю рабів Твоїх, Христе; і нині вірному Твоєму воїнству дай силу на нелюдів-ворогів заради Тієї, що породила Тебе.

Пресвятая Владичице, вислухай і будь нам заступницею.

Воїнство варварське, що зібрав народ безбожний, вогнем палає й дихає, радіє з убивств і тортур і війною суне на дітей Твоїх, але Ти, Владичице, нам допоможи.

Слава…

Мужі кровожерні, жорстокі та сповнені підступу проти нас ополчилися й вихваляються марними намірами; але Ти, Пречиста, раду їхню молитвами Твоїми скоро зруйнуй.

І нині…

Руки хрестовидно простягнув Мойсей, показавши образ Хреста, і ворожих амаликитя́н переміг; Ти ж рукою духовною, Отроковице, подолай ворогів народу Твого.

Катавасія: Спаси від бід рабів Своїх, Богородице Діво, бо ми всі після Бога до Тебе вдаємося як до непорушної стіни і заступниці.

Потрійна єктенія

Диякон: Помилуй нас, Боже, з великої милости Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.

Співці (за кожним проханням): Господи, помилуй (тричі).

Диякон: За владику і отця нашого (ім’я), Святішого Патріарха, і владику нашого, преосвященнішого єпископа (ім’я), че́сне пресвíтерство, у Христі дияконство, за увесь при́чет і людей Господеві помолімось.

Ще молимось за Боголюбиву i Богом бере́жену Україну нашу, за уряд, вiйсько i всю люднiсть її, за державнiсть, перемогу, спокiй, здоров’я та спасiння їх, щоб Господь Бог допомагав їм у всьому та охороняв вiд усякого ворога i супротивника.

Жало́ба й ридання найшли на нас нині, Господи, тому до Тебе, єдиного Бога нашого, зі зворушеним і скорботним серцем взиваємо: скоро прийди на поміч, як Милосердний, поки не поневолили нас, молимо Тебе, Захиснику наш, вислухай і помилуй.

Усевидю́щим оком, Господи, милостиво зглянься та подивись, як прийшли чужинці у володіння Твоє, осквернили святі храми Твої, кинули трупи рабів Твоїх на поживу птахам небесним, тіла святих Твоїх — звірам земним, розлили кров нашу, як воду, і нема кому поховати. Умилосердься й зухвалість їхню розори, і під ноги христолюбному воїнству скоро підкори, молимо Тебе, могутнього в битвах, вислухай і помилуй.

Усі ми грішили та беззаконстували, і щедроти милосердя Твого, Владико, безумством своїм обернули на гнів; через це й віддані на потоптання ворогам. Але розгріши, Довготерпеливий, і страх Твій у наших серцях за спокуту прийми, скоро визволи від безбожної облоги супротивників, молимось Тобі, скорому в помочі та сильному в заступництві, вислухай і помилуй.

Мойсею на амаликитя́н, і Самсо́ну на чужоземців, і Давиду на Голіа́фа Своєю владою перемогу Ти дарував; і нині, як сильний у перемогах, знищи силу та міць богоборчих народів, і зухвалу жорстокість їхню, обернувши на слабодухість і втечу, зітри й під ноги христолюбному нашому воїнству владно підкори, молимось Тобі, що могутністю великою припиняєш війни, вислухай і помилуй.

Ще молимось про милість, життя, мир, здоров’я, спасіння, Боже завітання, прощення і відпущення гріхів рабів Божих … (поминає імена за здоров’я), і всіх воїнів наших, усіх поранених і полоненних з усіма рідними та ближніми їхніми, усіх доброчинців і всіх християн.

Священик: Вислухай нас, Боже, Спасителю наш, надіє всіх кінців землі і тих, що в морі далеко, і, Милостивий, будь милостивим, Владико, до гріхів наших і помилуй нас.

Співці: Господи, помилуй (тричі)

Бо Ти Милостивий і Чоловіколюбець Бог, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на вiки вiчнi.

Люди: Амінь.

Пісня 4

Ірмос: «Христос — моя сила, Бог і Господь», — свята Церква побожно співає, взиваючи від серця чистого, Господа прославляючи.

Пресвятая Владичице, вислухай і будь нам заступницею.

Меч зішли, Чистая, і заколи всіх супостатів, що нині з нами воюють; будь нам споборницею проти них силою молитви Твоєї.

Пресвятая Владичице, вислухай і будь нам заступницею.

Соромом сповни, Владичице, ворожі обличчя й безчестя великого та ганьби; нехай верну́ться, за словами псалма, без нічого.

Пресвятая Владичице, вислухай і будь нам заступницею.

З того дізнаємося, Владичице, що Ти схотіла вберегти всіх людей Своїх зі Свого міста (села, краю) цього, коли не посміється з нас ворог-нищи́тель.

Слава…

Маємо Помічницю, Яка може все, що забажає, бо породила Того, Хто самим лише помахом усе може здійснити; тож, коли схочеш нашого спасіння, спасемося.

І нині…

У гніві Твого заступництва розбий ворожі голови сильних ратників, хай від жаху тремтять перед Твоєю могутністю, Чистая.

Пісня 5

Ірмос: Божественним Світлом Твоїм, Милосердний, просвіти, молюся, душі тих, що зранку вдаються до Тебе пізнати Тебе, Слово Боже, Істинного Бога, що з темряви гріхів визволяє.

Пресвятая Владичице, вислухай і будь нам заступницею.

Сатрапи, тирани, царі та начальники країн варварських, однодушні у злі, як леви та дикі звірі, на стадо Твоє люто рикають, але Ти подолай їх, Владичице.

Пресвятая Владичице, вислухай і будь нам заступницею.

Ти, що породила Сина Божого, Діво Богородице, пошли на поміч нам ангела небесних сил, духовного покровителя і споборника.

Пресвятая Владичице, вислухай і будь нам заступницею.

Жалоба й ридання найшли на нас нині, Владичице, але Ти, випередивши їх, умилосердься і ворогів безбожних подолай.

Слава…

Не віддай у руки варварів насліддя Твого, Чистая, щоб не сказали: «Де ж Богородиця, на Яку покладалися ви?», — але від знищення паству Свою збережи.

І нині: Усі царства земні нехай пізнають могутність Твою, Чистая, і силу Твою нездоланну; нехай стривожаться погани, хай затремтять люди, що не пізнали влади Твоєї.

Пісня 6

Ірмос: Житейське море, схвильоване бурею напастей, бачачи і до тихого пристановища Твого прийшовши, благаю: визволи з тління життя моє, Многомилостивий.

Пресвятая Владичице, вислухай і будь нам заступницею.

Міцними, як мідний лук, зроби вірних та обраних людей Твоїх і снагою та силою педпережи їх, Пренепорочна, подаючи їм з небес перемогу.

Пресвятая Владичице, вислухай і будь нам заступницею.

Не віддай нас у руки ворогів наших, Чистая, бо ми віруємо в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа та поклоняємося Народженому Тобою Всехвальному Господеві, але знищи їх до кінця, Отроковице.

Пресвятая Владичице, вислухай і будь нам заступницею.

Схиливши коліна та руки до неба здійнявши, зі стогоном узиваємо: согрішили, Владичице, перед Богом, але прихили Його милість, щоб не покарали нас варварські народи.

Слава…

Нестерпно, Владичице, коли хвалиться ворог: «Поженуся, наздожену, розділю здобич; насичу душу мою, заб’ю мечем, і подолає їх рука моя», — тому, випередивши, заступи нас.

І нині…

Храми святі, і священні вівтарí, й че́сні ікони Твої та всіх святих образи́, дорогоцінний посуд і скарби церковні вороги Твої, Діво, сплюндрували; але віддай їм за ділами їхніми, зруйнувавши їхню силу ворожу.

Катавасія: Спаси від бід рабів Своїх, Богородице Діво, бо ми всі після Бога до Тебе вдаємося як до непорушної стіни і заступниці.

Єктенія мала

Диякон: Ще і ще в мирі Господеві помолімось.

Співці: Господи, помилуй.

Диякон: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.

Співці: Господи, помилуй.

Диякон: Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю Богородицю пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові відамо.

Співці: Тобі, Господи.

Священик: Бо Ти Благий і Чоловіколюбець Бог, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Співці: Амінь.

Кондак, глас 86

Непереможній Воєводі — / переможнії ми, звільнившися від бід, / вдячні пісні підносимо Тобі, раби Твої, Богородице. / Але Ти, що маєш держа­ву непереможну, / від усяких бід нас визволи, щоб до Тебе взивати: / радійся, Невісто Неневісная.

Ступеневі, глас 6. Антифон 3

Ті, що надіються на Господа, / страшні для ворогів / і для всіх дивні, / бо на небесне зрять.

Не здійме праведник рук своїх на беззаконня, / маючи Тебе, Спасе, помічником. /

Влада Святого Духа над усіма; / Йому небесні воїнства покланяються / і все, що дихає на землі.

Читання Святого Письма

Диякон: Будьмо уважні.

Священик: Мир усім.

Читець: І духові твоєму.

Священик: Премудрість.

Читець: Проки́мен на глас четвертий. Нехай воскресне Бог і розвіються вороги Його.

Співці: Нехай воскресне Бог і розвіються вороги Його.

Диякон: Як щезає дим, нехай щезнуть.

Співці: Нехай воскресне Бог і розвіються вороги Його.

Читець: Нехай воскресне Бог…

Співці: …і розвіються вороги Його.

Диякон: Господеві помолімось.

Співці: Господи, помилуй.

Священик: Бо Ти Святий, Боже наш, і у святині перебуваєш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Співці: Амінь.

Диякон: Все, що дише, нехай хвалить Господа.

Співці: Все, що дише, нехай хвалить Господа.

Стих: Хваліть Бога у святих Його, хваліть Його у твердині сили Його.

Співці: Все, що дише, нехай хвалить Господа.

Диякон: Все, що дише…

Співці: …нехай хвалить Господа.

Диякон: І щоб сподобитися нам вислухати святого Євангелія читання.

Співці: Господи, помилуй (тричі).

Диякон: Премудрість. Станьмо побожно. Вислухаймо святе Євангеліє.

Священик: Мир усім.

Співці: І духові твоєму.

Священик: Від Марка́ святого Євангелія читання.

Співці: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.

Диякон: Будьмо уважні.

Сказав Господь: майте віру Божу, бо істинно кажу вам, якщо хто скаже горі цій: посунься і кинься в море, і не сумніватиметься в серці своїм, а повірить, що станеться за його словом, — буде йому, що тільки скаже. Тому кажу вам: усе, чого ви попросите в молитві, вірте, що одержите, — і буде вам. І коли стоїте на молитві, прощайте, коли щось маєте на кого, щоб і Отець ваш Небесний відпустив вам гріхи ваші. Якщо ж не прощаєте, то і Отець ваш Небесний не відпустить вам гріхів ваших. (Мк. 11:23-26, зачало 51).

Співці: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.

Співці (глас 6): Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові. / Отче Слове, і Душе, / Тройце Свята, очисти / безліч гріхів наших.

І нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь. / Молитвами Пречистої Богородиці, / Ми́лостивий, очисти / безліч гріхів наших.

Помилуй нас, Боже, / з великої милости Твоєї / і з безмежного милосердя Твого / прости провини наші.

Стихира, глас 6

Співці: Не доручай нас людському заступництву, Пресвята Владичице, / але прийми моління рабів Твоїх, / бо печаль огорнула нас, / і стріл демонових, і нашестя ворожого терпіти не можемо, / покрову не маємо, ніде сховатись окаянним, / завжди переможені й утіхи не маємо, / крім Тебе, Владичице світу, / надіє і заступнице вірних, / не відкинь молитов наших, / але здійсни їх.

Диякон: Спаси, Боже, людей Своїх і благослови насліддя Своє, навідай світ Твій милістю та милосердям, зміцни силу християн православних і пошли нам милості Твої багаті молитвами Всепречистої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії; силою Че́сного і Животворчого Хреста; заступництвом че́сних небесних сил безтілесних; че́сного славного пророка, Предтечі й Хрестителя Іоана; святих славних і всехвальних апостолів; святих отців наших і вселенських великих учителів і святителів: Василія Великого, Григорія Богослова та Іоана Золотоустого; святого отця нашого Миколая, архиєпископа Мирлікійського, Чудотворця; святих рівноапостольних Мефодія й Кирила, учителів слов’янських; святого рівноапостольного великого князя Володимира і блаженної великої княгині Ольги; святих отців наших, митрополитів Київських: Михаїла, Іларіона, Макарія, Петра, Олексія, Петра; Феодосія Чернігівського, Димитрія та Арсенія Ростовських, Інокентія Іркутського, Іоасафа Білгородського, Іоана та Павла Тобольських, Мелетія Харківського, Луки Кримського; святих славних і добропобідних мучеників: святого великомученика Юрія Переможця, святої великомучениці Варвари, святих благовірних князів-страстотерпців Оскольда, Бориса, Гліба та Ігоря; святого преподобномученика Афанасія, ігумена Берестейського; Миколи, князя Луцького; Макарія Канівського; Феодора, князя Острозького; святої Юліянії, княжни Ольшанської, святих віленських мучеників Антонія, Іоана та Євстафія; преподобних отців наших Антонія і Феодосія та інших чудотворців Печерських; преподобного Іова, ігумена і чудотворця Почаївського; всіх святих, на землі Українській прославлених, і святих (храму і дня); святих і праведних богоотців Йоакима й Анни і всіх святих, — молимо Тебе, Многомилостивий Господи, вислухай нас грішних, що молимось Тобі, і помилуй нас.

Співці: Господи, помилуй (12 разів).

Священик: Милістю і щедротами, і чоловіколюбством Єдинородного Сина Твого, що з Ним благословенний Ти, з Пресвятим і Благим і Животворчим Твоїм Духом, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

Пісня 7

Ірмос: Росоносною вчинив піч ангел для побожних отроків, а веління Боже, що халдеїв опаляло, приневолило гнобителя взивати: благословен єси, Боже отців наших.

Пресвятая Владичице, вислухай і будь нам заступницею.

Не здіймаємо рук наших до іншого бога, крім Тебе, Владико, бо хоч і грішимо, але не відступаємо від Тебе, й інших богів, окрім Тебе, не визнаємо́; тож молитвами Богородиці помилуй нас.

Пресвятая Владичице, вислухай і будь нам заступницею.

Ось, мов зграя псів, обступили мене, мов бики васанські, оточили мене й шукають, як по-звірячому розірвати нині рабів Твоїх, Владичице Чистая; але божественним Твоїм по́рухом далеко їх віджени.

Пресвятая Владичице, вислухай і будь нам заступницею.

Спасителько світу, Царице Всехвальна, що породила Царя над царями, збережи місто (село, край) це від гіркого нашестя, захоплення, полону та вигублення.

Слава…

Від міжусобиці, злої бучі, сум’яття та розбрату, ворожої пастки та підступу, наклепів і марних сподівань звільни Твоє місто (село, край), Пренепорочна.

І нині…

Твердинею непорушною, нездоланною та неприступною і вежею міцною, непохитною, маємо Тебе, Чистая, у час нападів і боротьби з народами варварськими, що кров’ю втішаються, і, до Тебе припадаючи, спасаємося.

Пісня 8

Ірмос: Із полум’я преподобним Ти росу виточив і жертву праведника водою спалив, бо все твориш Ти, Христе, зі Своєї волі: Тебе прославляємо по всі віки.

Пресвятая Владичице, вислухай і будь нам заступницею.

Люті звірі й хижі вовки обступили рабів Твоїх, як отару, і духовних ягнят Твоїх роздирають. Але Ти ви́переди їх, Діво Свята Богородице, і скоро з пащі їхньої визволи нас.

Пресвятая Владичице, вислухай і будь нам заступницею.

Підняв проти нас непримиренну рать народ незліченний, гордий, зарозумілий, що любить війни та клятви порушує. Але Ти випереди їх, Діво Свята Богородице, і скоро від їхньої кривди визволи нас.

Обгороди місто (село, край) Твоє полками духовними небесного воїнства, а ворожі зазіхання скоро змарнуй, Діво Свята Богородице.

Пресвятая Владичице, вислухай і будь нам заступницею.

Як той Ада́р беззаконний на Соломона, так люті агаря́ни, прозвані ізмаїлтя́нами, повстали на нас; але Ти випереди їх, Свята Богородице, і скоро від них визволи нас.

Слава…

Списом намагається подолати рабів Твоїх воїнство, що на зброю й ра́тища покладається; та ми на Тебе покладаємось і взиваємо: випереди, Діво Свята Богородице, і скоро визволи нас.

І нині…

Могутню зброю завжди знищувала Ти й численні варварські нашестя на втечу обертала; знищи ж і нині їхню зброю та війну, Владичице, Діво Свята Богородице, і скоро визволи нас.

Пісня 9

Ірмо́с: Бога людям неможливо бачити, бо на Нього й чини ангельські не сміють дивитись. Через Тебе ж, Всечиста, Слово стало тілом і з’явилось людям. Величаючи Його, з небесними силами Тебе прославляємо.

Пресвятая Богородице, вислухай і будь нам заступницею.

Твердинею і силою всепереможною будь людям Твоїм, Пренепорочна, охороною, покровою та зброєю, і мечем двосічним, що полки супротивників знищує та військо ворогів умить посікає.

Пресвятая Богородице, вислухай і будь нам заступницею.

Спини, Чистая, лютих безбожників зарозумілість, і диму́чу навалу мучителів, і погрози варварські, Ти бо християнам — стіна нерушима й нездоланна, непохитний мур і фортеця.

Колись під захистом ангела Гедеон мадіа́мські полки́ розгромив, і нині, Пречиста, Народженого від Тебе ублагай послати того ж таки ангела, щоб варварське військо прогнав і до решти вигубив ворогів, які напали на нас.

Пресвятая Богородице, вислухай і будь нам заступницею.

Перемагаються закони природи, Владичице, там, де Бог тільки схоче; і Ти, що Його надприродно породила, можеш у Нього все, що захочеш. Тож оберни на ніщо тих, хто прагне це місто (село, край) дощенту згубити.

Пресвятая Богородице, вислухай і будь нам заступницею.

Почуй рабів Твоїх від храму святого Твого, і вилий гнів Божий на народи, які не знають Тебе, і на царства, які всеба́жаного імени Твого з вірою не призивають.

Слава…

Зруйнував Ти, Слове, велику битву і ворожнечу правічну, з’єднавши земних з небесними; зруйнуй заради Богородиці й цю битву, нову та тяжку, і нас примири.

І нині…

Розгорни покров Твій, Владичице, як світлу хмару, і місто (село, край) Твоє покрий, і руками, якими носила Христа, обійнявши, збережи непохитним і нездоланним, щоб ми завжди величали ім’я Твоє.

Катавасія: Спаси від бід рабів Своїх, Богородице Діво, бо ми всі після Бога до Тебе вдаємося як до непорушної стіни і заступниці.

Глас 87

Достойно є, і це є істина, / славити Тебе, Богородицю, / завжди славну і Пренепорочну / і Матір Бога нашого. / Чеснішу від херувимів / і незрівнянно славнішу від серафимів, / що без істління Бога Слово породила, / дійсну Богородицю, Тебе величаємо.

Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас (тричі).

Слава… і нині…

Пресвята Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші імени Твого ради.

Господи, помилуй (тричі).

Слава… і нині…

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Царство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.

І тропарі, глас 6

Страшний Ти, Господи, / і хто проти праведного гніву Твого може стати / чи хто ублагає Тебе, Милосердний? / Чи хто заступиться перед Тобою за людей грішних і зневірених? / Тільки небесні чини: / архангели, ангели, господства, херувими і серафими, / які повсякчасно співають Тобі «Осанна!». / З ними ж і ми однодушно взиваємо: / Святий, Святий, Святий Ти, Боже, помилуй нас.

Слава…

Господи, Господи, Тебе все творіння страхається / і тремтить перед лицем слави Твоєї. / До Тебе, Безсмертний, і ми грішні з острахом і трепетом припадаємо / і молимося Тобі, Святий: / спаси душі наші / молитвами апостолів, пророків, мучеників і всіх святих Твоїх.

І нині…

Мати Божа Пречиста, / пристановище й покрово християн! / Подай силу й відвагу воєводам і воїнству нашому, / і всім людям, що завжди моляться Тобі, / щоб легко перемогти й подолати / христонена́висних і гордих варварів, / щоб усі ми співали Тобі: радуйся, Всевтішна.

Священик: Будьмо уважні, і всі, розчулено схиливши коліна душ і тіл наших, Господеві помолімось.

Співці: Господи, помилуй.

І священик з великим зворушенням, схиливши з усіма вірянами коліна, читає ці молитви — чи всі, чи розділивши на цей та інші дні.

Молитва 1
Макарія, архиєпископа Филаделфійського,
в час нашестя супостатів

Владико Господи, Боже наш, хто подібний до Тебе? Хто з богів зрівняється з Тобою? Господи Боже наш, хто бог великий, як Бог наш — сильний у милості та благий у могутності, щоб утішати і спасати всіх нас. Не мовчи, Боже, не барися відплатити гордим. Бо ось вороги Твої повстали, і ті, що ненавидять Тебе, підняли голову. Вони підступно змовляються проти народу Твого і радяться проти святих Твоїх. Сказали: «Підемо й винищимо їх з-поміж народів, щоб ніхто не згадував більше імени Ізраїля». Прийшли чужинці в насліддя Твоє, осквернили святий храм Твій, Єрусалим обернули на руїну. Кинули трупи рабів Твоїх на поживу птахам небесним, тіла святих Твоїх — звірам земним. Розлили кров їх, як воду, навкруги Єрусалима, і не було кому поховати їх.

Доки, Господи, палатиме, як огонь, гнів Твій? Доки відвертатимеш лице Своє від нас? Доки грішники вихвалятимуться? Доки злочинці зловживатимуть владою? Доки буде підноситися сила нечестивців над долею праведників?

Горе мені, бо намножилася ганьба наша, і принижені ми більше за всі народи. Горе мені, бо кривдники наші перемагають, і рана наша невиго́йна. І доки не помилуєш Ти Єрусалима, Господи Великий і Кріпкий, ридатиму я, наче Єремія, за гірку поразку мою, бо, наче листя, впали ми за беззаконня наші, стали, як мертві в пеклі.

Але, як Захарія, ще уповаю на Тебе, Господи, що бажаєш милості, бо Ти милосердний Бог: за́міри сильних відкидаєш, а молитви смиренних приймаєш.

Ми терпимо зневагу від народів близьких і далеких, які відхилилися від путі праведної, відкинули істину, впали в безбожництво й не знають Твого премудрого промислу, тому, бачачи, як Ти стражданнями відвідав нас, кажуть, що Ти відкинув нас. Належало б їм почути слова святих, бо Господь викриває нас покараннями, щоб зі світом не засудити. Належало б їм навчитися розуму й колись таки зрозуміти, що лікування надають не тим, що вмирають, і не мерцям, але лікарськео мистецтво застосовують до живих, що заслабли, і ця загальнолюдська болість наша перетвориться зрештою на небесну вічну радість. Але не бачать і не розуміють нечестивці, тому й лихословлять нас, і надію нашу на Тебе, істинного Бога, беззаконням називають.

Ми проповідуємо Тебе, Сина, Єдинородного Безпочатковому Отцеві, єдиносущного і нероздільного з Твоїм Отцем і Преблагим Твоїм Духом, і поклоняємось єдиному Єству, єдиній Істоті, єдиній силі Божества і Царства. А ці безумці страждання бояться і наше поневолення вважають не спокутою за гріхи, а помстою свого нечестя, тому й, глузуючи з Твого терпіння, зневажають Твоє Божество та насміхаються над Твоїм спасенним для всього світу провидінням.

Але прости, Господи, прости, найчоловіколюбніший Боже, змилуйся, наймилосердніший і милостивий Владико! І не засуди нас довіку в ярості Твоїй, щоб не зникли ми з лиця землі. І не у гніві Твоїм карай нас, щоб не залишилися ми такими, якими й були. Але будь з нами, як могутній воїн, якому не важко спасати ані кількох, ані багатьох. Зміцни нас, Господи, Боже наш, бо ми на Тебе надіємося і в ім’я Твоє підіймаємося.

І нехай справдиться нині слово Твоє, Господи, до нас, як Ти мовив до нас, що Ти з нами в усі дні до кінця віку. І нехай піднесеться сила християн; нехай посоромляться ті, що переслідують нас, убояться ті, що страхають нас, і вкриються ганьбою, й погинуть, і сила їхня нехай знищиться, і могутність зникне, і нехай пізнають усі, що ім’я Тобі Господь, і Ти єдиний Вишній на всій землі, і Твоє Царство, і сила, і слава, і Тобі належить поклоніння, істинному Богові й Спасителеві нашому з Безпочатковим Твоїм Отцем, і Пресвятим, і Благим, і Животворчим Твоїм Духом, нині, і повсякчас, і на вiки вiчнi.

Співці: Амінь.

Молитва 2
У час нашестя чужинців

Владико Господи Боже наш! Тобі молимося і Тебе просимо ми, грішні й негідні раби Твої, щоб зглянувся Ти на благання грішних і нікчемних рабів Твоїх і помилував нас.

Бо беззаконня та гріхи наші, Владико, перевищили голови наші, тому віддано нас на ганьбу, на посміх і наругу безбожним народам, що оточують нас, і принижені ми до смерти за гріхи та беззаконня наші й за лихослів’я наше. І хто не заплаче від такої недолі нашої? Хто не заридає над таким поневоленням нашим? Усе це найшло на нас за гріхи, беззаконня та лихослів’я наше. Через це й че́сні сини Сіонські стали, як посуд розбитий; через це почорніло золото й зіпсувалося добре срібло; через це назореї Сіонські, що сяяли яскравіше від снігу, стали, як ефіопи; ті, що були білішими від молока, потьмарилися більше за чорнила; виховані на вовні, зодяглися в сором — і намножилися беззаконня наші більше від беззаконь содомських. Через це сини дня і світла стали синами пітьми та ночі; через це сини Царства стали рабами синів беззаконня та безбожних народів. Бо грішили, беззаконствували, неправду чинили, переступаючи заповіді Господа Бога нашого.

Але не віддай нас назавжди, Господи, ради імени Твого й не розірви завіту Твого й не відійми милости Твоєї від нас ради милосердя Твого, Отче наш, що живеш на небесах, і ради найдорожчого Тобі Єдинородного Сина, і ради милости Святого Твого Духа, не пом’яни беззаконь і гріхів наших, але нехай скоро випередить нас милосердя Твоє, Господи, бо дуже зубо́жили ми.

Поможи нам, Боже, Спасителю наш, заради слави імени Твого. Прийми нашу сповідь, грішних і негідних рабів Твоїх, ради Че́сної і Святої Крови Сина Твого, Господа нашого Ісуса Христа, яку Він пролив за життя світу; ради апостолів Його і мучеників, що, подвизаючись в ім’я Його, і свою кров проливали; ради святих пророків, отців і патріархів, що подвигами догодили святому Твоєму імені.

Не зневаж молінь наших, Господи, не покинь нас назавжди, бо не на праведність свою ми надіємося, але на милість Твою, якою Ти рід наш обдаровуєш. Тому молимо і просимо Твою благість: не відкинь нас від лиця Свого, не відвернися від негідности нашої, але помилуй з великої Твоєї милости і з безмежного милосердя Твого забудь беззаконня та гріхи наші.

Так, Господи Всесильний! Почуй моління нас грішних і поможи людям Своїм, і укріпи воїнство в час битви, і сильним та міцним зроби його. Як дав Ти силу на супостатів Ісусові Навину й Давидові, пророку Твоєму, так, Господи Боже наш, зміцни та поможи людям Твоїм, що призивають ім’я Твоє святе. Бо, крім Тебе, іншого бога не визнаємо́ й ім’я Твоє призиваємо. Ти бо дієш у всьому й у всіх, і від Тебе допомоги чекаємо.

Зглянься ж з небес і поглянь від святого дому слави Своєї. Де ревність Твоя і сила Твоя? Де багатство милости та милосердя Твого? Бо Ти — Бог наш і Твоїм ім’ям називаємось. Відгукнися, Боже, заради рабів Твоїх, ради Церкви Святої Твоєї, ради всіх од віку святих Твоїх.

Супротивники наші потоптали святиню Твою, і сталося з нами, як тоді, коли ще не було Твоєї влади над нами, ми стали нечисті, неправда наша — мов лахміття скверне, і падаємо, як листя, за беззаконня свої, і немає того, хто міг би призвати ім’я Твоє і, згадавши нас перед Тобою, заступитися за нас. Ти відвернув лице Своє від нас і віддав нас у руки гордих, зарозумілих ворогів і невірних народів за наші беззаконня та хулу.

Але нині, Господи Боже наш, не прогнівайся до краю. Бо якщо Ти відкриєш небо, затремтять і розтануть від Тебе гори, і спалить огонь супротивних і безбожних ворогів наших, і настраша́ться імени Твого вороги Твої.

З роду-віку не підіймали ми очей наших до Бога чужого, тому нині, Владико. Прихилися з небес, і поглянь, і спаси нас ради імени Твого святого, і визволи нас від безбожних ворогів наших і від підступів та їхніх тенет звільни. І не відійми від нас Твоєї всемогутньої помочі, бо ми не можемо самі подолати наших нападників. Ти ж сильний, щоб спасати нас від супротивних і невірних ворогів наших. Укріпи людей Твоїх і воїнство наше, і утверди, і сильними та могутніми зроби їх у час битви, і подолай, і знищ, і на ніщо оберни безбожних і невірних варварів, і агарян, ворогів наших. І прослав ім’я Твоє святе, щоб не сказали язичники: «Де Бог їхній?», але милостиво подай скоре визволення та розраду людям Твоїм молитвами і благанням Усеблагословенної Владичиці нашої Богородиці та всіх святих Твоїх. Бо Ти — допомога і сила наша, і Тобі славу возсилаємо з Безпочатковим Отцем, і Пресвятим, і Благим, і Животворчим Твоїм Духом, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Співці: Амінь.

Молитва 3
Святішого Калиста, Патріарха,
за народ8 і воїнство його,
в час нашестя варварів

Господи і Боже милости, усякого добра Подателю, дивний Боже, Отче щедрот, Пристановище милосердя, невичерпне Джерело чоловіколюбства! Ти премудрістю влаштував усе: зв’язуєш — і знову звільняєш, упокорюєш — і знову підносиш. Ти гордим противишся, а смиренним даєш благодать. Твоєю владою утримується все творіння — духовне й тілесне. Твої присуди незліченні й путі недослідимі. Твій Дух усім керує, у Твоїх руках дихання всього, що живе. Тебе слухаються зорі, Тобі все підкоряється, Тобі все творіння служить. Перед Тобою всі сили небесні тремтять і безперестанним славослів’ям Тебе вшановують, Тебе всіма голосами невимовними оспівують. Бо Ти — духовне Сонце Правди, Боже істинний, що все твориш і змінюєш лише самим бажанням.

Добрим і милостивим оком поглянь на людей Твоїх, що згрішили та зневірилися, і зішли їм Твої багаті милості. Пощади власність Твою, пощади людей Твоїх, пощади виноград, що його насадила правиця Твоя. Надприродна доброта Твоя нехай благає Тебе за нас. Пом’яни пролиту кров рабів Твоїх, пом’яни святі вівтарі Твої, скверними ногами потоптані та вогнем попалені. Пом’яни дітей, що в полон до нечестивців потрапили, тому батьківського благочестя в нестямі зреклися й на службу дияволу віддалися, і спини кару ув’язнення у грішників, що спіткала праведників. Не віддай нас до кінця заради імени Твого святого й заради невимовної милости, яку Ти щедро виливаєш від Своєї благости, але дай нині христолюбному народові нашому полегшення від скорбот і припинення міжусобних чвар, заколотів і протистоянь. Зміцни силу нашу та подолай усіх, хто на нас повстає, і з’єднай воїнство наше в однодумності й мирі, і від усіх підступів видимих і невидимих ворогів неушкодженими нас збережи. Ангела-охоронителя від святої Твоєї оселі явно зішли, щоб він воював попереду народу Твого. Уряду нашому даруй у спокої та мирі глибокому працювати, щоб і народ Твій святий у тиші мирне та спокійне життя провадив, а всякі напасті та зраду незборимою Твоєю правицею зруйнуй і тихе та довге життя нам дару́й молитвами Всеславної і Преблагословенної Владичиці нашої Богородиці, духовних Твоїх служителів і всіх святих, що од віку Тобі вгодили.

Співці: Амінь.

Молитва 4
Того ж святішого Калиста в час нашестя варварів

Безпочатковий Царю, невидимий, недослідимий, незбагненний і несказанний, що в долоні Своїй усе творіння тримаєш, зберігаєш і невимовним Твоїм Словом керуєш ним. Ти стерпів колись беззаконня ніневитя́н, а потім покаяння та навернення їхнє прийняв і з невимовного Свого чоловіколюбства ще з більшою благістю та довготерпінням простив їм усі гріхи та беззаконня. Прийми й наші молитви́, як наве́рнення та покаяння ніневитян! Прийми сльози й зітхання, прийми смиренні наші благання, бо, обтяжені гріхами, не можемо звести очей до Тебе, єдиного Безгрішного! Прийми з глибини душі волання, що до Тебе, Владики, як пара, здіймається! Прийми прохання скривджених людей! Нехай безмежність Твого милосердя здолає безодню наших гріхів. і Спасіння та визволення від напастей подай людям Твоїм, і від смертної рани врятуй.

Так, Господи Боже наш! Почуй людей Твоїх у цей час, і мене грішного, і зупини жезл нечестивих, що піднявся над долею праведних, яких Ти Сам знаєш і чуєш, і які пізнали Тебе. Нехай і на нас, негідних рабах Твоїх, прославиться Пресвяте ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Співці: Амінь.

Молитва 5
Його ж, за християн

Тобі молимось і ревно Тебе просимо, Бога й Отця Господа нашого Ісуса Христа, щоб милостивим оком зглянувся на людей Своїх і на володіння Своє, умилосердився над нами та над землею нашою, спустошеною за беззаконня наші, яка в полоні перебуває та в рабстві у супостатів. Благоволи вернути їй колишню волю, як у давнину Якову, що був прообразом Твого Єдинородного Сина і Бога нашого, і з волі та бажання Твого вернув роди́ну свою до обітова́них Тобою благ. Бо з властивого Тобі чоловіколюбства Ти відпустив їм беззаконня їхні, стишив увесь гнів Свій і спинив ярість гніву Свого.

Наверни ж і нас, Боже, і сподоби про спасенні Твої заповіді дбати; відверни ярість Свою від нас і не гнівайся на нас повіки, не продовжуй гніву Свого з роду в рід.

Боже! Обернувшись, оживи нас, і люди Твої звеселяться в Тобі. Покажи на нас милість Твою, і знайдемо мир і радість у Тобі.

Так, Господи! Почуй нас, грішних і негідних рабів Твоїх, у годину цю, щоб оселити славу та мир на землі нашій. На Твою співдію та допомогу сподіваємося ми недостойні. Уповаємо, що милість та істина підуть поперед нами, бо крім Тебе іншого бога не визнаємо́ і Твоє ім’я призиваємо. Не відвернися ж від нас до кінця, але підіймися й повстань на допомогу нам, грішним і смиренним, і як Той, Хто не пам’ятає зла та вболіває за бідами нашими, відверни поневолення наше. Зупини бурю напастей, відпусти нам провини наші, щоб визволенням від лиха прославили Тебе, Отця Господа нашого Ісуса Христа, з Єдинородним Твоїм Сином і Святим Твоїм Духом, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Співці: Амінь.

Молитва 6
Кир Филофея, патріарха, до Пресвятої Богородиці
в час військового нашестя та за звільнення полонених

Діво Владичице, Богородице, що надприродно й невимовно породила Єдинородного Бога Слово, усього видимого й невидимого творіння Творця і Владику, одного з Тройці Господа, Бога і Людину. Усякої святині Божественне Вмістилище та благодаті Пристановище, в якому тілесно перебуває повнота Божества благоволінням Бога й Отця та дією Святого Духа. Вибрана з усього творіння, Пречиста, богоподібною вдачею маєш Ти незрівнянну перевагу. Найвища Славо, ангелів Церкви невимовна Радосте, апостолів і пророків Вíнче, дивна і всехвальна мучеників Мужносте, їхніх подвигів і перемог Причино, Увінча́ння страждальців і за вічні божественні нагороди Піклувальнице. Преподобних Че́сте і Славо, незрадливого шляху безмовності Вчителько, Двері одкровень духовних таїнств, Джерело світла, милости невичерпна Ріко́, усіх богоподібних дарувань нескінченне Море!

Тобі молимось і Тебе зворушено благаємо, милостиву Матір Чоловіколюбця Владики: змилуйся над нами, упокореними й негідними рабами Твоїми. Зглянься милостиво на поневолення наше і зціли страждання душ і тіл наших, видимі й невидимі полчища розбий і будь нам міцною фортецею, зброєю в битві, незмінним дозорцем і воєводою; і будь нам негідним споборницею непереможною перед лицем ворогів наших. Покажи на нас древні милості Твої та чудеса, покажи нині беззаконним ворогам нашим, що єдиний Цар і Владика — Син Твій і Бог, і Ти — істинна Богородиця, що істинного Бога в тілі породила, і що Ти все можеш і маєш силу чинити все, що хочеш на небі й на землі, тому всяке прохання на користь кожному даруй, Владичице: недужим — зцілення, мореплавцям — тишу й кермування; з подорожніми подорожуй та охорони; полонених від гіркого рабства визволи; муку скорботних утіш і всяке тілесне страждання полегши, а передусім від душевних немочей і пристрастей Твоїм невидимим піклуванням і напоумленням визволи, щоб добре та без спокуси скінчили ми цей шлях тимчасового життя й завдяки Тобі отримали вічні блага в Царстві Небеснім.

А вшанований найвищим іменем Єдинородного Сина Твого вірний народ наш, що на Твоє заступництво та благодать уповає і завжди має Тебе Молитвеницею та Помічницею, — невидимо укріпи на ворогів, що обступили нас. Розвій хмару знесилення нашого, відійми немочі душ і сердець наших і світлу благодушність і радість осели, утвердивши державу нашу мирною та непохитною.

Визволи, Владичице, молитвами Своїми віддане Тобі місто (відданий Тобі край), що потерпає від нападу, і всяке місто і край від голоду, пошести, трусу, потопу, вогню, меча, нашестя чужинців і міжусобиць і всякий гнів, що справедливо йде на нас, відверни добросердечністю та благістю Єдинородного Сина Твого, Якому належить усяка слава, честь і поклоніння з Безпочатковим Його Отцем, і Вічносущим, і Животворчим Духом, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Співці: Амінь.

Диякон: Премудрість.

Священик: Пресвятая Богородице, спаси нас.

Співці: Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.

Священик: Слава Тобі, Христе Боже, надіє наша, слава Тобі.

Співці: Слава… і нині…9 Господи, помилуй (тричі). Благослови.

Священик: Христос, (у великодній час — що воскрес із мертвих) істинний Бог наш, молитвами Пречистої Своєї Матері, силою Че́сного і Животворчого Хреста, святого Архистратига Божого Михаїла, святого великомученика Юрія Переможця, святителя Петра Могили, святого праведного Петра Калнишевського і всіх святих помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

Співці: Амінь.


Вослідова́ніє моле́бнаго пíнія,
піва́ємаго в наше́ствії ва́рвар і в нахожде́нії язи́ков
| Зміст |

  1. Від Пасхи до Вознесіння замість «Царю Небесний» читають тричі «Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим, що в гробах, життя дарував» (тричі). Від Вознесіння до Тройці молитви починають з Трисвятого. []
  2. Далі першу частину цієї молитви писатимемо «Слава…», а другу — «і нині…». []
  3. «Чесне́», «чесни́й» тощо — це суто московський наголос. В українських богослужбових книжках незмінно писали та вимовляли: «че́сне», «че́сний», «прече́сний» — і це традиція глибокої давнини. Оскільки ці прикметники походять від слова «честь» (що означає: «шана», «повага», «гідність», див. Етимологічний словник української мови 2012р., том 6, с.312), то український наголос ще й прояснює їхній сенс. Крім того, маємо багато утворених від цього слова похідних з подібним наголосом: «поче́сний», «рівноче́сний», «доброче́сний», «че́сниця», «че́стень», «поче́стя», «благоче́стя», «поче́сна» тощо. Зауважмо, що «Полный церковно-славянский словарь» прот. Г.Дяченка 1900 року подає тільки український наголос: «че́стный» (с. 818), вважаючи саме його правильним. Тож, якщо шануємо святоотцівську традицію, відучаймося від неправильної звички наголошування! []
  4. Гісоп (Hyssopus) — українська назва священної рослини; церковнослов’янською — «іссоп». []
  5. Сеннахерим, Санхериб, Синахериб (дослівно — «син Ахериба»), асирійський цар-завойовник, що напав на Юдею та ганьбив Бога, вихваляючись непереможністю. Господь уразив його військо під час облоги Єрусалима: «І сталося в ту ніч: пішов ангел Гос­подній і вразив у стані Ассирійському сто вісімдесят п’ять тисяч» (4 Цар. 19:35). []
  6. У Требникові не подано гласу. Для зручності подаємо традиційний 8-й глас. []
  7. У Требникові глас не вказано. Подаємо традиційний 8-й. Цю молитву співають ще на 4-й глас. []
  8. В оригіналі — «за царя». А в попередніх київських виданнях — «за Гетьмана». []
  9. Від Пасхи до Вознесіння замість «Слава… І нині…» — тричі співаємо «Христос воскрес iз мертвих, смертю смерть подолав i тим, що в гробахi життя дарував». []

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору