«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаЧудотворні ікони

Белзька (Ченстоховська) чудотворна ікона Божої Матері

Белзька (Ченстоховська) чудотворна ікона Божої Матері
Сергій Катькало, 3 курс КПБА

Місто Белз (нині Сокальського району Львівської області) відоме з 1030 року. Під цією датою в «Літописі Руському» є запис: «Ярослав узяв місто Белз». Белзька, або Ченстоховська чудотворна ікона Божої Матері, за переказами, була намальована євангелістом Лукою в Єрусалимі в Сіонській горниці, де відбувалась Тайна Вечеря (пам’ять 18 жовтня).

У 66 — 67 роках, під час навали римських військ під керівництвом Веспасіана і Тита, християни втекли у містечко Пеллу. Разом з іншими святинями вони зберігали у печерах і Ченстоховський образ Богоматері.

Цариця Олена, мати візантійського імператора Костянтина у 326 році, привезла цю ікону з Єрусалима до Констан¬тинополя. Як потрапила святиня до Белзу — невідомо. За однією версією, її безпосередньо отримав із Константинополя князь Лев, згідно з іншою — вона спочатку була в Болгарії, Моравії та Чехії, а потім дісталась украї¬нському князю Леву. Він помістив чудотворну ікону в замкову церкву в Белзі. По захопленню Галицького князівства польським князем Владиславом Опольським на Белз напали татари і взяли місто в облогу. Князь Владислав Опольський наказав винести ікону і поставити на фортечні мури. Татари, обстрілюючи замок, влучили в ікону. На військо бусурманів впав туман, це викликало великий переляк, і вони в паніці побігли від міста. Князь Владислав, залишаючи Галичину, не насмілився присвоїти чудотворний образ собі, а передав римо-католицькому ордену Павлінів і збудував для нього монастир на Ясній Горі біля Ченстохова.

1415 р. на Ченстохов напали гусити і сильно пограбували його, зробили спробу вивезти ікону Богоматері. Але коні не могли зрушити з місця воза, на якому знаходилася святиня. Один з гуситів викинув ікону на землю, інший вдарив по образу мечем. Перший відразу помер, у другого всохла рука. Так ікона залишилась в монастирі.

Ченстоховська ікона Пресвятої Богородиці у шатах

В 17 ст. шведи заволоділи майже всією Польщею. Незабаром їх загони з’явились і біля Ченстохова, взяли в облогу монастир на Ясній Горі. І знову ікона Богоматері врятувала монастир і всю Польщу. Король Ян Казимир проголосив святиню Королевою Корони Польської.

У 1813 році, коли російські війська увійшли у Ченстоховський замок, настоятель та братія Лаври подали генералу Сакену список з чудотворного образу. Згодом Чудотворна ікона була перевезена до Санкт-Петербургу у Казанський собор.

Здається, що чудеса здійснюються через Божу Матір з Ченстохови відбуваються головним чином у великому масштабі. Під час Її перебування в Константинополі, зазначено, що Вона злякала і відігнала обложників місто сарацинів. Схоже трапилося в 1655 р., Маленков група польських захисників була в состаяніі прогнати від Святилища численну шведську армію. У такий році, Божа Матір була проголошена Царицею Польщі через Короля Казимира (Krola Kazimierza).

Коли Російські (Радянська Армія) була біля воріт Варшави в 1920 р., тисячі людей вирушило на паломництво з Варшави в Ченстохову, щоб просити Чорну Мадонну за допомогою. Поляки перемогли Російських під час Варшавської Битви. Сьогодні, кожна дитина в школі знає цю перемогу як «Чудо на Віслі».

Велика кількість чудес від Ченстоховського чудотворного образа було засвідчено в особливій книзі, яка зберігається у храмі Ченстоховського монастиря. З цієї ікони було зроблено багато списків як для католицьких, так і для православних храмів.

Чому Вона Чорна?

Ця картина відома як «Чорна Мадонна» тому що на ній накопичувалася сажа від свічок, що палили у приміщенні перед іконою.

Молитва

О, Маріє, наша, люба Ченстоховська Владичице, поглянь прихильно на Твої діти в цьому змученому і грішному світі. Обійми нас Своєю люблячою Материнської турботою. Захисти нашу молодь від безбожної путі; допоможи нашим дітям прожити многії літа, щоб вони приготувалися до Небесної Батьківщини; захисти беззахисних ненароджених дітей від убивання і будь нашою силою проти всіх гріхів. Збережи Своїх дітей від усякої ненависті, кривди та війни. Наповнюй наші серця, наші родини та наш світ миром і любов’ю Твого Сина, якого Ти обіймаєш так ніжно. О Царице і Мати, будь нашою Втіхою та Силою в ім’я Свого Божественного Сина. Амінь.

2 відгуки
to «Белзька (Ченстоховська) чудотворна ікона Божої Матері»
  1. наталя сказав:

    Христос Воскрес! Дуже цікава розповідь про таку відому Чудотворну ікону. Минулих вихідних ми з друзями мали можливість побувати у Честохово, немає слів щоб описати ті відчуття що ми пережили — дух перехоплює, а голові «крутилася» одна думка: от як би ця ікона саме зараз була в нашій країні, не кажу на сході, хоча би у Львові, щоб всі християни змогли помолитися за мир у світі та в Україні зокрема. Якщо уважно прочитати історію ікони, то Вона вже колись була у нашій країні……

    • Андрій Баглик сказав:

      Ця ікона є у Львові, її копія – у храмі-музеї св.Івана Хрестителя, на пл. Старий Ринок. Там відкрито щодня -окрім понеділка. Ласкаво просимо!Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору