«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиВоскресний Октоїх і Загальна Мінея

Служба загальна преподобним двом або багатьом

Вечірня

На Господи, взиваю… стихири, глас 8.

Преподобні отці богомудрі, ви даєте сліпим світло, хворим зцілення і кульгавим здоров’я; милостиво схиляєтеся до тих, хто з вірою приходить до вашого храму і просить вашої допомоги; бо всі вірні знайшли вас своїми заступниками і молитовниками, прославляючи вас.

Преподобні отці всечесні, ви чеснотами зійшли на колісницю і піднялися до Бога, прийнявши почесті переможців; і як милість залишили нам, отці, тіла ваші, що лежать у гробницях, на зцілення і прогнання злих духів, тому ублажаємо вас, всехвальні.

Ви, блаженні, з’єдналися з собором посників, прикрасившись посницьким житієм, і нині, радіючи, живете в небесних оселях, де веселяться ангели, світлом Божественним воістину обожені; поминайте тих, що з любов’ю ублажають вас на землі і святе ваше відзначають свято.

Слава: і нині.

Богородичний: Мої помисли нечисті й уста улесливі, діла ж мої всі осквернені; і що вчиню, коли зустріну Суддю? Владичице Діво, благай Сина Твого і Творця і Господа, щоб Він прийняв мій дух у покаянні як єдиний милосердний.

Хрестобогородичний: Агнця непорочного, Агниця, побачивши розіп’ятим на древі добровільно, ридаючи, взивала: горе Мені, улюблений Сину, чим Тобі відплатило невдячне зібрання єврейське, бажаючи вчинити Мене бездітною без Тебе, улюблений.

Якщо є, самогласний.

Слава,.. глас 6.

Преподобні отці, по всій землі розійшлося віщування ваше; тому на небесах знайшли воздаяння за труди ваші: демонів проганяєте полки, ангельських досягли чинів, житію яких непорочно уподібнювалися; маючи сміливість перед Господом, виблагайте мир душам нашим.

І нині…

Богородичний: Богородице, Діво чиста, молися Господу, щоб Твоїми молитвами Він подав душам нашим прощення гріхів, і мир, і велику милість.

Хрестобогородичний: Побачивши на древі Життя наше розіп’ятим, всенепорочна Богородиця як Мати ридала і взивала: Сину Мій і Боже Мій, спаси тих, хто з любов’ю оспівує Тебе.

Якщо свято з полієлеєм, промовляй богородичний воскресний: Хто Тебе не ублажить…

Вхід. Прокимен дня.

Паремії три

Премудрости Соломона читання (3, 1-9)

Душі праведних в руках Божих, і муки не торкнуться їх.

В очах безумних вони здавалися мертвими, і їхня кончина вважалася загибеллю,

і відхід від нас — знищенням; але вони перебувають у мирі.

Бо хоч вони в людських очах і приймають страждання, але надія їхня повна безсмертя.

Зазнавши невеликого покарання, вони сподобляться великих благодіянь, тому що Бог випробував їх і знайшов їх достойними Його.

Він випробував їх як золото в горнилі і прийняв їх як жертву довершену.

В час воздаяння їм вони засяють, як іскри, що біжать по стеблу.

Вони будуть судити племена і владарювати над народами, а над ними буде царювати Господь повіки.

Ті, що покладають надію на Нього, пізнають істину, і вірні в любові перебуватимуть у Ньому; бо благодать і милість зі святими Його і Провидіння про обраних Його.

Премудрости Соломона читання (5, 15- 6, 3).

Праведники живуть повіки; нагорода їх — у Господі; і піклування про них — у Всевишнього.

Тому вони приймуть царство слави і вінець краси від руки Господа, бо Він захистить їх правицею і охоронить їх раменом.

Він візьме за зброю ревність Свою і озброїть створіння на помсту ворогам;

зодягнеться у справедливість, як у броню, і накладе на Себе шолом — нелицемірний суд; візьме непереможний щит — святість; загострить, як меч, гнів суворий; і весь світ піде з ним на битву проти безумних.

Понесуться влучні стріли блискавок із хмар, як із туго натягнутого лука, полетять у ціль. І, як із каменеметального пристрою, посиплеться град гніву; розлютується на них вода морська, і ріки нещадно затоплять їх;

повстане проти них дух сили і, як вихор, розвіє їх. Так беззаконня спустошить усю землю, і злочинство повалить престоли сильних.

Тож слухайте, царі, і розумійте; навчіться, судді кінців землі.

Прислухайтеся, що володієте безліччю і гордитеся перед народами.

Від Господа дана вам влада, і сила — від Всевишнього.

Премудрости Соломона читання (4, 7 — 5, 7).

Праведник, якщо і помре передчасно, знайде спокій, бо не в довголітті — чесна старість, і не кількістю років виміряється;

мудрість — сивина для людей, і непорочне життя — вік старости.

Як той, що благовгодив Богу, він улюблений, і, як той, що жив серед грішників, преставився, вознісся,

щоб злоба не змінила розуму його або лукавство не спокусило душу його.

Бо вправляння в нечесті затьмарює добре, і жадання похоті розбещує розум нелукавий.

Досягнувши довершености за короткий час, він виконав довгі роки;

душа його стала угодною Господу, тому і прискорив Він — узяти його з середовища нечестя. А люди бачили це і не зрозуміли, навіть і не подумали про те, що благодать і милість зі святими його і Провидіння про обраних Його.

Праведник, помираючи, осудить живих нечестивців, і молодість, що швидко досягла довершености, — довголітню старість неправедного;

бо вони побачать кончину мудрого і не зрозуміють, що Господь так визначив про нього і для чого поставив його в безпеку;

вони побачать і знищать його, але Господь насміється над ними;

і після цього вони стануть ганебним трупом і соромом між померлими навік, бо Він кине їх ниць безмовними і зрушить їх з основ, і вони вкінець запустіють і будуть в скорботі, і пам’ять про них загине;

усвідомлюючи гріхи свої, прийдуть зі страхом, і беззаконня їхні осудять їх в особах їхніх.

Тоді праведник з великою сміливістю стане перед лицем тих, що ганьбили його і зневажали подвиги його;

вони ж, побачивши, збентежаться з великим страхом і здивуються несподіваності спасіння його і, розкаюючись і зітхаючи в тривозі духу, будуть говорити самі в собі:

«Це той самий, якого колись ми ганьбили і він був предметом глузування.

Безумні, ми вважали життя його божевіллям і кончину його безчесною!

Як же він причислений до синів Божих і частка його між святими?

Отже, ми збилися з дороги істини, і світло правди не світило нам, і сонце не сяяло над нами. Ми переситилися ділами беззаконними і загибельними і ходили пустелями непрохідними, а путі Господньої не пізнали».

На стиховні стихири, глас 4

У Христа зодягнувшись, тлінну людину богомудро скинувши, ви, духовною благодаттю завжди просвітлюючись, як зірки блискучі світові засяяли, молячись за визволення від смерти і бід тих, що з вірою завжди шанують чесну пам’ять вашу.

Стих: Чесна перед Господом смерть преподобних Його.

Нині ви поживу духовну приймаєте, і світлом оточуєтеся, і життя вічне успадковуєте; тих, хто до вас звертається, визволяйте від напастей, і різних спокус, і всякого зла; ви богомудро одержали сміливість перед Богом, показуючи любов, воістину христоподібну.

Стих: Блажен муж, що боїться Господа…

Богоносці предивні, Тройці поборники, на світодержця повстали ви мудрістю досвідчених мужів, і подолали його в мужній боротьбі з ним, і переможні вінці одержали; ради цього ми святкуємо Божественну і світлоносну пам’ять вашу, освячуючись благодаттю.

Слава,.. глас 8.

Преподобні отці, ви зненавиділи оману світу й поживу тимчасову, і чернече життя полюбили, і стали співбесідниками ангелів і світильниками світлоносними вселенної, чудесами сяєте як друге сонце; але поминайте всіх нас, що святкуємо пам’ять вашу, бо ми діти ваші і паства словесних ваших повчань; вас на поміч закликаємо, просячи через вас миру і великої милости.

І нині…

Богородичний: Неневісна Діво, що невимовно зачала Бога тілом, Мати Бога всевишнього! Прийми благання рабів Твоїх, Всенепорочна, що подаєш всім гріхів очищення; прийнявши нині благання наші, молися, щоб спастися всім нам.

Якщо не свято, промовляй цей Богородичний:

Я, Діво Пресвята Богородице, до покрова Твого прибігаю, знаючи, що через Тебе знайду спасіння, бо Ти, чиста, можеш допомогти мені.

Хрестобогородичний: Побачивши Тебе розіп’ятим на хресті, Ісусе, що Ти добровільно страждаєш, Діва і Мати Твоя, Владико, взивала: горе Мені, Сину — насолода Моя, як Ти неправедні терпиш рани; Лікарю, що зціляв людську неміч і від тління всіх визволив Твоїм милосердям.

Тропар за уставом, якщо ні, цей тропар, глас 4.

Боже отців наших, Ти завжди до нас милосердний; не віддаляй милости Твоєї від нас, але молитвами їхніми у мирі направ життя наше.

Слава: і нині.

Богородичний або хрестобогородичний.

Рання

На Бог Господь… тропар той самий.

Після 1-ї кафизми сідальний, глас 4.

Світильники пресвітлі Христової істини, ви просвітили світ ученням вашим, отці богомудрі; подолавши єресі злошкідливих хулителів, ви попалили смуток, що від них; тому як Христові угодники всіх просвіщайте.

Слава: і нині.

Богородичний: Діво всенепорочна, що превічного Бога породила, Його благай разом з преподобними подати прощення гріхів і виправлення життя раніш кончини нам, що з вірою і любов’ю достойно оспівуємо Тебе, єдина всехвальна.

Після 2-ї кафизми сідальний, глас 8.

Ви зреклися плоті Христа ради і стали духовними наставниками людей, усі пристрасті силою подолали; тому, підступи бісівські до кінця попаливши, Христу завжди щиро моліться, богоносні отці, щоб Він подав прощення гріхів тим, що з любов’ю шанують пам’ять вашу.

Слава: і нині.

Богородичний: Ось, Тебе всі роди прославляють, як Ти прорікла, Діво; бо Ти була палатою Творця всіх і Божественним храмом, в якому оселився Всевишній і плоть прийняв, щоб спасти нас.

Після Хваліте ім’я Господнє… величання:

Величаємо вас, преподобні отці, і шануємо святу пам’ять вашу, наставники ченців і співбесідники ангелів.

Псалом вибраний: Терплячи, потерпів перед Господом…

Після полієлея сідальний, глас 8.

Коли ви, блаженні, спрямовували свій розум до Бога, тоді залишили всі мудрування, що тягнуть до земного, і, поселившись у пустелі, зацвіли, як лілеї, красою чеснот, терня пристрастей викоренивши, і виростили в ній плоди трудів ваших, тому й зібрали плоди рук ваших — багатство невід’ємне на небесах; отці преподобні, моліть Христа Бога, щоб Він дарував відпущення гріхів тим, хто шанує з вірою святу пам’ять вашу.

Слава: і нині.

Богородичний: За Тебе радується, Благодатна, все творіння…

Ступеневі, 1-й антифон, глас 4.

Прокимен, глас 7: Чесна перед Господом смерть преподобних Його.

Стих: Що віддам Господу за все, що Він воздав мені?

Все, що дише…

Євангеліє від Матфея, зач. 43 (Мф. 11, 27-30).

Після 50-го псалма стихира, глас 6.

Ви, будучи на землі ангелами, а на небесах людьми Божими, стали для світу благою прикрасою і добра благими наставниками, ченців і преподобних похвалою, тому шануємо вас як великих отців; бо, насаджені в домі Господньому, ви зацвіли праведністю і, як кедри в пустелі, примножили паству духовних овець у святості й правді.

Канон, глас 2

Пісня 1

Ірмос: Грядіть, люди, співаймо пісню Христу Богу, що розділив море і наставив людей, звільнивши їх від рабства єгипетського, бо Він прославився.

Засяявши світлом трисонячного Божества, ви, премудрі, стали світильниками і просвіщаєте істинно тих, що шанують вашу світлоносну пам’ять.

Ви віддали всіх себе Творцеві і всі духовні бажання звертали до Нього; через це отримали духовну благодать.

Світлом благодаті засяявши, преподобні, просвітіть тих, що з вірою святкують пам’ять вашу, і від темряви гріховної визволіть молитвами вашими.

Богородичний: Ти, Богомати Пречиста, що Безплотного породила плоттю, омий нас від тілесної і душевної скверни окропленням Божественної Твоєї молитви.

Пісня 3

Ірмос: Утверди нас у Тобі, Господи, Який древом умертвив гріх, і страх Твій всели в серця наші, що Тебе оспівують.

Напоївши душі потоками сліз, ви, преподобні, зробили їх плодоносними, приносячи всякі чесноти, про що свідчать чудеса преславні.

Зцілення приносить Божественний храм ваш, і визволяє людей від хвороб, і надихає серця їхні прославляти труди ваші всечесні.

З ворогом боролися спочатку стриманням, а нині силою одержали над ним перемогу, преподобні; мужньо терплячи, подолали бісів хитання.

Богородичний: З лона Твого, Діво, велике Сонце засяяло, славно просвітивши земних людей, прийняло собор преподобних.

Сідальний, глас 4.

Житейське море стриманням легко перепливши, ви, преподобні і богомудрі отці, пристановища духовного безстрастя досягли.

Слава: і нині.

Богородичний: Дівство і Різдво надприродно і невимовно в Тобі, Богородице, з’єдналися, бо Ти породила Бога втіленого, Спаса душ наших.

Хрестобогородичний: На древі побачивши Сина Свого, Пречиста, серцем як Мати розпаляючись, взивала: горе Мені, як Ти зайшло, Світло Моє вічне.

Пісня 4

Ірмос: Почув я, Господи, про Провидіння Твого таїнство, зрозумів діла Твої і прославив Твоє Божество.

Полюбивши Христове смирення, ви піднеслися безпристрастям і принизили бісівську гординю.

Засяявши, як сонце зі сходу, ви просвічуєте промінням чудес усю піднебесну, преподобні.

Як кадило пахощів, ви, преподобні, приносили всевидцю Богу свої молитви, які Він приймає разом зі святом посників.

Богородичний: Ублажають Тебе, Пречиста, праведних собор і кожна душа вірних, бо Ти незбагненно і невимовно породила Боже Слово.

Пісня 5

Ірмос: Світла Подателю і віків Творче, Господи, у світлі заповідей Твоїх постав нас, бо крім Тебе іншого бога не знаємо.

Єдину любов Христову ви сприймали душею і намагалися бути виконавцями заповідей Божих, тому прийняли благодать творити чудеса многі, преславні.

Незлобливістю і лагідністю ви перемогли всю злобу ворожу і стали милостивими довершено, бо від єдиного Милостивого прийняли благодать істинну і спасительну.

Законом, і молитвою, і постом ви завжди перетерпівали, у безстрастя зодягнувшись, плотський розум смиривши силою Святого Духа.

Богородичний: Співайте Господу пісню нову, співайте ж імені, що засяяло Божественною красою з лона Неневісної і показало Її вірним як тверду надію і похвалу.

Пісня 6

Ірмос: У безодні гріховній потопаючи, благаю незбагненну безодню милосердя Твого: від тління, Боже, мене відведи.

Окропленням великих ваших подвигів, отці, ви перемогли бісів лиця, догоджаючи Господу, що за нас був розіп’ятий, преподобні.

Благими звичаями ви, отці преподобні, придбали від благодійника Бога дар багатий і подаєте його тим, хто його потребує.

Дарами духовними сповнившись, ви, преподобні отці, духів неприязні підкорили — як мудрі і розумні, до Бога постійно звертаючись.

Богородичний: Душевні мої пристрасті зціли, будучи джерелом безстрастя, Ти, що просвітила собори преподобних отців Різдвом Твоїм.

Кондак за уставом, якщо ні, цей кондак, глас 2.

Через хвиль безліч як по сухому перейшовши, слізьми ворогів безтілесних потопили ви, богомудрі й преподобні; і, чудес дар прийнявши, моліть безперестанно за всіх нас.

Ікос: Безліччю чеснот ваших ви, преподобні, наче прекрасний сад наповнили і як у раю зацвіли постом і молитвою, подаючи всім пахощі від многих ваших трудів і подвигів, і потом святості — з цим ви прийшли до безкінечного життя і прийняли вінці перемоги; моліться безперестанно за всіх нас.

Пісня 7

Ірмос: Троє Твоїх отроків відкинули безбожні повеління образу золотому на полі Деіри служити; посеред вогню ж ввергнуті, окроплені росою співали: благословен єси, Боже отців наших.

Зброєю ваших молитов ви перемогли бісів злих, прийнявши з небес благодать зціляти недуги і проганяти злих духів від тих, що взивають: благословен єси, Боже отців наших.

Плоть вашу, отці богомудрі, ви підкорили духові, у всякому стриманні жили в добродіянні, прехвальні; маючи чисту совість і житіє небесне, співали: благословенний Бог отців наших.

Дорогою істинною входячи в божественний спокій, ви, блаженні, ухилилися від напастей бісівських, покриваючись божественною благодаттю, взиваючи: благословенний Бог отців наших.

Богородичний: Щит, який колись охороняв врата едемські, Діво Пречиста, повертається назад, бо посники подолали мучителя ворога, завжди взиваючи: благословенний Бог отців наших.

Пісня 8

Ірмос: Чудом в купині на Синайській горі Мойсею колись було прообразовано — Діву; оспівуйте, благословляйте і прославляйте по всі віки.

Краплями ваших сліз, ви, преславні отці, погасили вогонь гріховний, показавши всім нам ріку чудес, яка потопляє всякі пристрасті тих, що звертаються до вас.

Віру, і надію нерозривну, і любов істинну ви, преподобні отці, мали, і милостиве старання, добре терпіння і повчання духовне, смиренність і довершену незлобивість.

Подвигом добрим ви, премудрі, перемогли всі ворожі дії, в кінці життя прийняли вінці і до всіх преподобних приєдналися, з ними вас шануємо і прославляємо Христа повіки.

Богородичний: Спаси мене, Мати Божа, бо Ти стала початком спасіння світу, визволяючи мене від нападів нечистих пристрастей і всякої скорботи від супротивника, щоб я прославляв Тебе по всі віки.

Пісня 9

Ірмос: Від Бога Бога Слово, Який невимовною мудрістю прийшов оновити Адама, що через споживання плоду в тління гріховне впав, від святої Діви невимовно втіленого нас ради, вірні, єдиномудрено піснями величаймо.

Ось, відкрилося Царство Небесне для вас, отці преподобні, що закінчили добру путь; ви бачите те, що бачать ангели, відплату за труди подає вам Бог — шанування, шануючи вас; тому, отці святі, ублажаємо вас.

Упокореним серцем Богу догодивши, ви упокорили підступи бісівські, і упокорених ними виправили, богоносці; тому ублажаємо вас істинно, поклоняючись раці мощей ваших, богоблаженні.

Вгору до Бога маючи помисли, ви, богоносні отці преподобні, все земне залишили і небесне сприйняли, заради трудів ваших і стримання неослабного; тому шануємо вас.

Богородичний: Змилосердься наді мною, Господи, змилосердься, коли будеш мене судити, і не осуди мене у вогонь, ні гнівом Твоїм не викрий мене: благають Тебе, Христе, Діва, що народила Тебе, і ангельські собори, і преподобних зібрання.

Світильний: Зацвіли ви, отці преподобні, як фініки, за Давидом, і стали храмами Святого Духа, й прославленими по вселенній; безперестанно моліться за нас, що з вірою шануємо святу пам’ять вашу, преподобні.

Богородичний: Тебе піснями невмовкними ублажаємо, Діво, бо Ти породила єдиного з Тройці, Богородице, і носила на руках Божественне Слово, що не перемінилось і не змінилось.

На Хваліте… стихири, глас 4

Урочисто засяяла, як сонце, святочна ваша пам’ять, преподобні, блискучим промінням ваших доброчинних діянь, блаженні, просвітлюючи почуття вірних світлом чудес ваших; святкуючи це, з радістю вас величаємо й істинно ублажаємо всесвяточну пам’ять вашу.

Як другі ангели земні прожили ви, стриманням висушили тіло своє, всеславні, подвигом і пам’яттю про смерть, постійно думаючи, Божественними отцями виросли, і великим сходженням до найвищого бажання; тому дійсно ви наблизилися до самого каменя наріжного — Христа.

Пристрасті тілесні ви вгамовували стриманням і щирим молінням, змія улесливого утопили потоками сліз і догодили Богу більше за інших, досточудні; тому прикрасив вас небесними дарами Ісус Чоловіколюбець і Спас душ наших.

Слава,.. глас 8.

Преподобні отці, навчаючись день і ніч закону Господнього, ви сподобилися бути посадженими з Древом життя, і плодом вашого життя зацвіли вінці; маючи сміливість до Подвигоначальника Бога, і нам виблагайте очищення і велику милість.

І нині…

Богородичний: Владичице, прийми молитву рабів Твоїх і визволи нас від усякої недолі і скорботи.

Хрестобогородичний: Побачивши Тебе розіп’ятим на хресті, Пречиста, серцем розриваючись, зі сльозами взивала: Слово, куди зайшов Ти, улюблений Ісусе, Сину Мій і Господи; не залиш одну, Христе, Мене, що Тебе народила.

Якщо є Слава… на стиховні, промовляй з вечірні.

І нині…

Богородичний або хрестобогородичний.

Літургія

Див. службу преподобному.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору