«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиВоскресний Октоїх і Загальна Мінея

Неділя, глас сьомий

У суботу ввечері на Малій вечірні

На Господи, взиваю… ставимо стихів чотири і співаємо три воскресні стихири восьмигласника, повторюючи першу.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Прийдіть, радіймо Господу, що зруйнував владу смерти й просвітив рід людський, з безплотними взиваючи: Творче і Спасе наш, слава Тобі.

Стих: Бо в Господа милість, і велике у Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Ти, Спасе, хрест задля нас і погребіння перетерпів і як Бог смертю смерть умертвив. Тому поклоняємося Твоєму триденному воскресінню, Господи, слава Тобі.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославте Його, всі люди.

Апостоли, воскресіння Творця побачивши, здивувалися, хвалу ангельську співаючи: це — слава Церкви, це — багатство Царства. Господи, що за нас постраждав, слава Тобі.

Стих: Бо велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

Прийдіть, радіймо Господу, що зруйнував владу смерти й просвітив рід людський, з безплотними взиваючи: Творче і Спасе наш, слава Тобі.

Слава: і нині.

Богородичний (догматик): Воістину страшна й невимовна таємниця, що через Тебе, Чиста, сталася; Ти бо породила Причину всього — Слово, що без причини і невимовно Духом Святим втілилося, тіло від Тебе прийняло і незмінним за своєю природою залишилося. Коли обидві природи самобутньо в єдиній іпостасі з’єдналися, постав двоїстий за природами, істинний Бог і істинна людина, Який виявляє повноту однієї і другої природ через діяльні властивості; на хресті Він тілом постраждав, а Божеством — безстрасним залишився; помер як людина, а як Бог на третій день ожив, владу смерти знищивши й людство від тління визволивши. Його, як Визволителя й Спаса роду нашого, моли, Богомати, дарувати нам велику милість і щедроти Свої.

Потім Світло тихе… і прокимен: Господь воцарився, у красу зодягнувся… з його стихами. Після Сподоби, Господи… єктенії не буває, а співаємо першу воскресну стихиру на стиховні.

Воскрес Ти з гробу, Спасе світу, і разом з тілом Твоїм людей воскресив, Господи, слава Тобі.

І інші стихири пресвятої Богородиці.

Стих: Пом’яну ім’я Твоє у всякому роді і роді.

Ти, Діво, паросток від кореня Єссеєвого, явно зростила Того, Хто з корінням плід омани знищив. Через те сміливість маючи, безперестанно моли Його, всехвальна, викоренити пристрасті серця мого, прищепити страх Його і спасти мене.

Стих: Лицю Твоєму помоляться багаті народи.

Врата Божі — Пресвятая! Визволи мене від врат пекельних і покажи мені путь покаяння, щоб знайшов я двері, що до життя приводять. Провіднице заблудлих! Охорони рід людей вірних і спаси душі наші.

Слава: і нині.

Богородичний: Від Тебе, всесвята Діво Богородице, невимовно народився Христос Бог наш, воістину Бог предвічний і чоловік новий; перший Він од віку, а другим ради нас став; бо Він у Собі властивості одного й другого єства зберігає, одне чудесами виявляє, друге стражданням засвідчує. Тому один і той самий  — і вмирає як людина, і встає як Бог. Його моли, чиста безмужня, щоб спастися душам нашим.

Потім Нині відпускаєш,.. Трисвяте,.. Отче наш,.. тропар воскресний, Слава: і нині, богородичний тропаря, мала єктенія і відпуст.

У суботу ввечері на Великій вечірні

Після початкового псалма перша кафизма Псалтиря. На Господи, взиваю… ставимо стихів 10 та співаємо стихир воскресних 7 і святого дня 3, або 4, або й 6, якщо є свято святого.

Стихири воскресні восьмигласника.

Стих: Виведи з темниці душу мою, щоб славити ім’я Твоє.

Прийдіть, радіймо Господу, що зруйнував владу смерти й просвітив рід людський, з безплотними взиваючи: Творче і Спасе наш, слава Тобі.

Стих: На мене чекають праведники, поки явиш мені милість Твою.

Ти, Спасе, хрест задля нас і погребіння перетерпів і як Бог смертю смерть умертвив. Тому поклоняємося Твоєму триденному воскресінню, Господи, слава Тобі.

Стих: З глибини взиваю до Тебе, Господи, Господи, почуй голос мій.

Апостоли, воскресіння Творця побачивши, здивувалися, хвалу ангельську співаючи: це — слава Церкви, це — багатство Царства. Господи, що за нас постраждав, слава Тобі.

Стих: Нехай будуть вуха Твої уважні до голосу благання мого.

Хоч і ув’язнили Тебе Христе, беззаконні мужі, але Ти Бог мій, і не посоромлюся; Тебе били по плечах, і не відрікаюся; Тебе на хресті розіп’яли, та я цим не таюся; хвалюся воскресінням Твоїм, бо смерть Твоя — життя моє. Всемогутній і чоловіколюбний Господи, слава Тобі.

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Сповнивши пророцтво Давидове, Христос одкрив ученикам у Сионі велич Свою, навчив про Себе, хвалимого й повсякчас славленого з Отцем і Святим Духом; як Слово спочатку безплотним був, а потім задля нас тіло прийняв і як людина умертвлений був і воскрес владою Своєю як Чоловіколюбець.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Зійшов Ти, Христе, до пекла, як хотів; переміг Ти смерть як Бог і Владика, і воскрес на третій день, з кайданів пекельних і тління воскресив з собою Адама, що взивав, промовляючи: слава воскресінню Твоєму, єдиний Чоловіколюбець.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

У гробі Тебе, Господи, немов сплячого, поклали, але як сильний кріпкістю Ти воскрес на третій день, воскресивши з Собою Адама від тління смертного — як всемогутній.

Слава… (з мінеї, якщо є свято святого), І нині… (богородичний з восьмигласника). А як свята святого нема, то Слава: і нині, і цей богородичний:

Матір’ю надприродно стала Ти, Богородице, і невимовно і незбагненно Дівою залишилася; і чуда Різдва Твого язик сказати не може, бо зачаття Твоє, чиста, предивним було, Різдво незбагненним; бо де хоче Бог, там перемагається єства закон. Тому всі ми, знаючи Тебе як Матір Божу, щиро благаємо, моли, щоб спастися душам нашим.

Після входу й після Світло тихе… співаємо прокимен дня, на голос 6:

Господь воцарився, у красу зодягнувся.

Стих: Зодягнувся Господь у силу й опоясався.

Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.

Після звичайної єктенії і Сподоби, Господи… та єктенії: Доповнимо вечірню молитву… співаються воскресні стихири на стиховні:

Воскрес Ти з гробу, Спасе світу, і разом з тілом Твоїм людей воскресив, Господи, слава Тобі.

Стих: Господь воцарився, у красу зодягнувся.

Прийдіть, поклонімось Тому, Хто воскрес із мертвих і всіх просвітив, бо Він нас визволив від мук пекельних Своїм триденним воскресінням, дарувавши нам життя і велику милість.

Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Зійшовши до пекла, Ти, Христе, смерть полонив і, на третій день воскресши, з Собою і нас воскресив, що прославляємо Твоє всесильне воскресіння, Господи Чоловіколюбче.

Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.

Дивним явився Ти, Господи, коли лежав у гробі, немов спав; але, на третій день воскресши як всемогутній, Ти воскресив Адама, що взивав: слава воскресінню Твоєму, єдиний Чоловіколюбче.

Слава… святого, якщо є, а як ні, то Слава: і нині, і богородичний:

Усі ми, земнородні, прибігаємо під Твій, Владичице, покров, взиваючи до Тебе: Богородице, надія наша, визволи нас від гріхів незліченних і спаси душі наші.

Потім Нині відпускаєш,.. Трисвяте,.. Отче наш,.. тропар воскресний.

Зруйнував єси хрестом Твоїм смерть, відкрив Ти розбійнику рай, мироносицям плач на радість змінив і апостолам проповідувати повелів єси, що Ти воскрес, Христе Боже, даючи світові велику милість.

Слава: і нині.

Богородичний: Як скарб нашого воскресіння, виведи тих, що надіються на Тебе, благословенна, з рову й безодні гріхів, бо Ти спасла єси винних у гріхах, народивши Спасіння наше; бо Ти перед Різдвом — Діва, і в Різдві — Діва, і після Різдва завжди перебуваєш Дівою.

Потім відпуст.

У неділю на Ранній

Після Шестипсалмія та єктенії співаємо Бог Господь… і воскресний тропар (двічі) і богородичний (один раз). Потім читаються кафизми.

Після першої кафизми читається сідальний неділі:

Життя у гробі лежало, і печать на камені була покладена; воїни стерегли Христа як царя, що спочиває; і ангели прославляли як Бога безсмертного, а жони взивали: воскрес Господь, подаючи світові велику милість.

Стих: Воскресни, Господи, Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.

Ти, Христе Боже, Твоїм погребінням триденним смерть полонив і живоносним Твоїм воскресінням воскресив людину зотлілу, як Чоловіколюбець, слава Тобі.

Слава: і нині.

Богородичний: Христа Бога, що заради нас був розіп’ятий, воскрес і владу смерти знищив, моли безперестанно, Богородице Діво, щоб Він спас душі наші.

Після другої кафизми сідальний:

Коли гріб запечатали, Ти, Христе Боже, як життя із гробу засяяв, і коли двері були замкнені, Ти ученикам явився як воскресіння всіх і через них дух правди в нас оновив з великої Твоєї милости.

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої.

До гробу зі сльозами бігли жони, миро несучи, і хоч воїни стерегли Тебе, Царя всіх, вони між собою говорили: хто відвалить нам камінь? Воскрес Ангел ради великої, смерть подолавши. Всесильний Господи, слава Тобі.

Слава: і нині.

Богородичний: Радуйся, благодатна Богородице Діво, пристановище і заступнице роду людського; бо від Тебе прийняв тіло Визволитель світу, Ти бо єдина — Мати й Діва, завжди благословенна й препрославлена. Моли Христа Бога мир усьому світові дарувати.

Потім Ангельський собор здивувався,.. мала єктенія та іпакої.

Ти, Христе Боже, що прийняв наш образ і тілом хрест перетерпів, спаси мене воскресінням Твоїм, як Чоловіколюбець.

Ступеневі. Антифон 1

Ти, Спасе, полонених Сиону від омани повернув, оживи й мене, з неволі пристрастей визволивши.

Хто під час вітру південного сіє скорботи з постом і сльозами, той у радості збиратиме снопи, що подають життя вічне.

Слава…

У Святому Дусі джерело скарбів Божественних; від Нього мудрість, розуміння, страх; Йому хвала і слава, честь і влада.

І нині,.. те саме.

Антифон 2

Коли не Господь збудує дім душі, даремно ми трудимося; бо без Нього ні діло, ні слово не відбувається.

Святі, Духом натхнені, зберігають передання отецькі про втілення Сина Божого.

Слава…

Від Святого Духа все походить. Він раніше за все Бог, Господь над усім, Світло неприступне, Життя всього.

І нині,.. те саме.

Антифон 3

Ті, що бояться Господа, що путь життя знайшли, нині й завжди славою нетління прославляться.

Дивлячись на своїх синів, що, немов паростки, навколо трапези твоєї, радуйся й веселися, приводячи їх до Пастиреначальника Христа.

Слава…

У Святому Дусі глибина дарів, багатство слави й безодня Провидіння велика; Він бо рівнославимий з Отцем і Сином і співдіючий.

І нині,.. те саме.

Прокимен: Воскресни, Господи Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповім про всі чудеса Твої.

Все, що дише,.. Євангеліє воскресне чергове, а потім:

Воскресіння Христове бачивши, поклонімось святому Господу Ісусу, єдиному безгрішному. Хресту Твоєму поклоняємося, Христе, і святе Воскресіння Твоє оспівуємо і славимо, Ти бо єси Бог наш, крім Тебе іншого не знаємо, ім’я Твоє призиваємо. Прийдіть, усі вірні, поклонімось святому Христовому Воскресінню, бо через Хрест прийшла радість усьому світові. Завжди благословляючи Господа, оспівуємо Воскресіння Його, бо перетерпівши розп’яття, Він смертю смерть переміг.

Потім 50 псалом і Слава…

Молитвами апостолів, Милостивий, очисти безліч провин наших.

І нині…

Молитвами Богородиці, Милостивий, очисти безліч провин наших.

Потім:

Помилуй мене, Боже, з великої милости Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої.

Після цього стихира:

Воскрес Ісус із гробу, як і провістив, подав нам життя вічне й велику милість.

Потім Спаси, Боже, людей Твоїх,.. виголошення священика: Милістю, щедротами і чоловіколюбством,.. і починаються канони: воскресний на 4, хрестовоскресний на 3, богородичний на 3, святого дня на 4, а як святий святкується, то на 6, хрестовоскресний на 2, богородичний на 2.

Канон воскресний. Пісня 1

Ірмос: Велінням Твоїм, Господи, водяне єство, що раніш легко розливалося, твердою землею стало, тому Ізраїль, як по сухому перейшовши, пісню перемоги Тобі співає.

Приспів: Слава, Господи, Святому Воскресінню Твоєму.

Владу смерти древо хресне засудило, коли Тебе, Господи, несправедливо на смерть засудили, тому князь темряви, Тебе не перемігши, справедливо був вигнаний.

Пекло наблизилося до Тебе і, неспроможне зруйнувати зубами тіло Твоє, щелепи собі поламало. Тому Ти, Спасе, страждання смерти знищивши, на третій день воскрес.

Богородичний: Припинилися страждання праматері Єви, Ти бо безмужньо породила, болю не зазнавши; тому, Тебе, Пречиста, явно визнаючи Богородицею, всі прославляємо.

Канон хрестовоскресний. Пісня 1, глас той самий.

Ірмос: Морем покрив фараона з колісницями силою могутньою Переможець сил ворожих; Йому співаймо, бо Він прославився.

Із Свого ребра проколотого два джерела живоносні пролив нам Спаситель на хресті; Йому співаймо, бо Він прославився.

У гробі оселився і на третій день воскрес Христос, подавши смертним надію на безсмертя; Йому співаймо, бо Він прославився.

Богородичний: Ти єдина й після Різдва Дівою залишилася, бо втіленого Творця світу породила; тому всі до Тебе взиваємо: радуйся.

Канон богородичний. Пісня 1, глас той самий.

Ірмос: Велінням Твоїм, Господи, водяне єство, що раніш легко розливалося, твердою землею стало, тому Ізраїль, як по сухому перейшовши, пісню перемоги Тобі співає.

Діво, що безодню милосердя породила, просвіти мою душу світлоносним сяйвом Твоїм, щоб я з любов’ю прославляв безодню Твоїх чудес.

Пребожественне Слово, побачивши нас, гріховною стрілою поранених, як Благодійник змилосердився над нами; тому несказанно з’єднався з тілом від Тебе, Всечиста.

Смерть опанувала тлінне та смертне єство людське, Владичице, але Ти, Життя зачавши, від тління до життя вивела його.

Катавасія: Відкрию уста мої…

Канон воскресний. Пісня 3

Ірмос: Напочатку небеса всесильним Словом Твоїм утвердив, Господи Спасе, і Вседіючим і Божественним Духом усю силу їх; на непорушному камені сповідання Твого утверди мене.

Ти, милосердний Спасе, на хрест зійшовши, страждав за нас з волі Твоєї, і терпів рани, що прощення та спасіння вірним приносять, бо через них всі ми з Отцем Твоїм примирилися, милостивий.

Ти, Христе, від рани очистив мене, пораненого душею укусом змієвим, і світло показав мені, що в темряві та тлінні колись оселився; зійшовши до пекла, Ти хрестом мене з собою воскресив.

Богородичний: Молитвами безмужньої Твоєї Матері подай, Спасе, мир світові і даруй православним християнам перемогу над ворогами чужоземними, і сподоби невимовної Твоєї слави тих, що Тебе прославляють.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Ти, що словом небеса утвердив і основу землі на водах великих повісив, утверди мій розум на волі Твоїй, єдиний Чоловіколюбець.

Ти, що на хресті страждання перетерпів і розбійникові рай одкрив як благодійник і Бог, утверди мій розум на волі Твоїй, єдиний Чоловіколюбець.

Ти, що на третій день із гробу воскрес і життя світові подав як Життєдавець і Бог, утверди мій розум на волі Твоїй, єдиний Чоловіколюбець.

Богородичний: Ти, Діво Мати, Маріє, що безсіменно зачала Бога і Єву від прокляття визволила, моли Бога, що від Тебе прийняв тіло, спасти стадо Твоє.

Канон богородичний

Ірмос: Напочатку небеса всесильним Словом Твоїм утвердив Ти, Господи Спасе, і Вседіючим і Божественним Духом усю силу їх; на непорушному камені сповідання Твого утверди мене.

Змій, що приповз із Едема, бажанням обоження мене привабивши, в землю вкинув мене, але милостивий і за природою милосердний Господь, змилосердившись, обожив мене, у Твоїй, Мати Діво, утробі оселившись і подібним до мене ставши.

Благословен Плід утроби Твоєї, Діво Богородице, радосте всіх, Ти бо, Богоневісто, породила для всього світу радість і веселість, що воістину розганяє печаль гріховну.

Ти, Богородице Діво, породила нам Життя вічне, і Світло, і Мир, що вгамовує ворожнечу давню людей проти Отця й Бога через віру та сповідання благодаті.

Канон воскресний. Пісня 4

Ірмос: Отчого лона не залишив Ти і на землю зійшов, Христе Боже! Почув я про таїнство Провидіння Твого і прославив Тебе, єдиний Чоловіколюбче.

Безвинний Владика, Який від Діви тіло прийняв і плечі свої на рани віддав рабу, що згрішив, зневажається биттям заради очищення гріхів моїх.

Ставши на судилищі беззаконних суддів, як звинувачений, осудження приймає і биття тлінною рукою по лицю терпить Той, Хто як Бог людину сотворив і судить землю справедливо.

Богородичний: Як істинна Мати Божа моли, Всенепорочна, Творця Твого й Сина направити мене до спасенного пристановища славної Його волі.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Провидівши Твоє пришестя, Христе, у часи останні, пророк взивав: почув я про силу Твою, Господи, що прийшов спасти всіх Твоїх помазаників.

Гріха не знаючи, через нього Ти, Господи, став тим, чим не був, коли чуже єство прийняв, щоб світ спасти і, привабивши, вбити мучителя.

Ти, Христе, був на хресті піднесений і гріх праотця Адама знищив, праматір радощами наповнив; Ти бо прийшов спасти всіх помазаників Твоїх.

Богородичний: Від Діви народившись, Ти вмираєш, але заблудлого розумом Адама оживляєш; смерть бо убоялася сили Твоєї, коли Ти прийшов зотлілих усіх спасти.

Канон богородичний

Ірмос: Отчого лона не залишив Ти і на землю зійшов, Христе Боже! Почув я про таїнство Провидіння Твого і прославив Тебе, єдиний Чоловіколюбче.

Ти, всехвальна і всеблага, що раніш творіння явилася перед Богом світлосяйною, просвіти сяйвом ясного світла Твого тих, що Тебе оспівують.

Ти, чиста, породила людям Бога, що від чистої крови Твоєї тіло прийняв і від множества гріхів визволяє тих, хто з любов’ю Тебе, Мати Діво, прославляє й шанує.

Розумна природа, навчена нині невимовної таємниці Твого, всехвальна, Різдва, священнодіє з Тим, Хто від Тебе, всеблаженна, народився.

Канон воскресний. Пісня 5

Ірмос: Ніч несвітла для невірних, Христе, а для вірних світло в насолоді слів Твоїх; тому зранку до Тебе молюся і прославляю Твоє Божество.

За рабів Твоїх продаєшся, Христе, і мужньо терпиш биття по обличчю; Ти подаєш свободу тим, які Тобі співають: зранку до Тебе молюся і прославляю Твоє Божество.

Твоєю Божественною силою, через тіло немічне, Ти, Христе Спасе, сильного подолав і через воскресіння переможцем смерти мене показав.

Богородичний: Ти, Мати Пречиста, породила Бога, що від Тебе, всехвальна, боголіпно тіло прийняв; Ти бо зачала від Духа Святого, ложа шлюбного не пізнавши.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Господи Боже мій, від ночі до Тебе звертаючись, благаю: подай мені відпущення гріхів моїх; і молюся: до світла повелінь Твоїх путі мої направ.

Коли Тебе, до беззаконних зачисленого, на лобнім місці піднесли, світила ховалися, і земля хиталася, і світла завіса храму роздерлася, про відпадіння юдеїв сповіщаючи.

Тебе, що могутністю Твого незбагненного Божества всю силу мучителя знищив і Твоїм воскресінням мертвих воскресив, у піснях прославляємо.

Богородичний: Мати Царя й Бога, всехвальна Богородице, Твоїми молитвами очищення від гріхів пошли тим, що завжди з вірою і любов’ю в піснях Тебе прославляють.

Канон богородичний

Ірмос: Ніч несвітла для невірних, Христе, а для вірних світло в насолоді слів Твоїх; тому зранку до Тебе молюся і прославляю Твоє Божество.

Яків, ліствицю до неба приставлену побачивши, провидів Твій образ, неневісна; бо через Тебе, Всечиста Владичице, Бог разом з людьми жив.

Через Тебе, Діво, вічне визволення нині здобувши, щиро до Тебе взиваємо: радуйся, Богоневісто; і, світлу Твоєму радіючи, всехвальна, в піснях Тебе прославляємо.

Єдину Тебе, Діво Всенепорочна, немов лілею серед тернин знайшовши, осяяну чистотою і світлом дівства, Жених небесний нареченою обрав.

Канон воскресний. Пісня 6

Ірмос: Плаваючи на хвилях житейських, потопаю з кораблем гріхів, і до звіра душогубного викидають мене; як Іона, взиваю до Тебе, Христе: із безодні смертоносної мене виведи.

Згадували про Тебе душі праведників, що були ув’язнені в пеклі, і просили в Тебе спасіння; його ж Ти, Христе, як милосердний, хрестом подав, зійшовши в місця підземні.

Зібрання апостолів втратило надію знову побачити Твій храм одушевлений і нерукотворний, стражданнями зруйнований, але, зверх надії поклонившись Йому, Воскреслого всюди проповідували.

Богородичний: Хто з людей зможе пояснити невимовне й всенепорочне, Діво Богоневісто, Різдво Твоє, що заради нас сталося. Бо Бог — Слово, незбагненно з’єднавшись з Тобою, через Тебе воплотився.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Іона з утроби пекельної взивав: од тління визволи життя моє; ми ж Тебе благаємо: всемогутній Спасе, помилуй нас.

Добровільно на хрест піднесений, Ти, милосердний Спасе, рукописання гріхів на ньому розіп’яв і владу ворожу знищив.

Воскресиш з мертвих владою Твоєю, Ти, Спасе, воскресив з Собою рід людський, даруючи нам життя й нетління, як Чоловіколюбець.

Богородичний: Не переставай, Богородице, молитися Богу нашому, Якого Ти незбагненно породила, щоб визволитися від бід тим, що Тебе, чиста Приснодіво, прославляють.

Канон богородичний

Ірмос: Плаваючи на хвилях житейських, потопаю з кораблем гріхів, і до звіра душогубного викидають мене; як Іона, взиваю до Тебе, Христе: із безодні смертоносної мене виведи.

Прообрази закону й пророчі віщування явно провістили Тебе, Чиста, що мала народити Благодійника всього творіння, Який багатократно й різноманітно благодіяв тим, що Тебе з вірою прославляють.

Первоствореного Адама, через підступ людиновбивці колись позбавленого Божественної райської насолоди, Ти, Неневісна, знову в рай ввела, породивши Того, Хто нас від гріха визволив.

Той, Хто з небуття Божественною волею і творчою силою все створив, з Твоєї, Чиста, утроби вийшов і Своїм Пребожественним сяйвом сущих у темряві смертній просвітив.

Кондак: Влада смерти вже не може тримати людей, бо зійшов Христос, сокрушаючи і знищуючи сили її; пекло вже переможене. Пророки одностайно радуються. Явився Спас сущим у вірі, промовляючи: виходьте, вірні, до воскресіння.

Ікос: Затремтіли від Єдиного з Тройці нині під землею пекло й смерть; земля затряслася, воротарі пекла, побачивши Тебе, жахнулися; все ж творіння разом з пророками співає радісно пісню перемоги Тобі, нашому Визволителеві й Богу, що нині знищив силу смерти. Викликнімо і взиваймо до Адама й до тих, що від Адама: древо знову ввело його; виходьте, вірні, у воскресіння.

Канон воскресний. Пісня 7

Ірмос: Піч, вогнем розпалену, юнаки колись росоносною показали, єдиного Бога оспівуючи і промовляючи: хвальний отців Бог і препрославлений.

Дерево умертвило Адама, що з волі своєї вчинив непослух, а послух Христа оновлює його; заради мене розпинається Син Божий, препрославлений.

Тебе, Христе, що з гробу воскрес, усе творіння прославляє; Ти бо дарував життя тим, що були в пеклі, воскресіння — померлим, і сущим у темряві — світло препрославлене.

Богородичний: Радуйся, дочко тлінного Адама; радуйся, єдина Богоневісто; радуйся, що тління подолала, що Бога породила; Його ж моли, чиста, щоб спастися нам.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: У піч вогненну вкинуті, юнаки побожні вогонь на росу перемінили, пісню співаючи: благословен єси, Господи, Боже отців наших.

Ти древом хресним жало гріха затупив і списом Твого ребра рукописання переступу Адамового знищив; благословен єси, Господи, Боже отців наших.

Ти в ребро був проколотий і землю, осквернену кров’ю жертви ідольської, очистив краплями крови Божественної, благословен єси, Господи, Боже отців наших.

Богородичний: Ти, Богородице, світові замість сонця породила Світло — Христа, що з темряви визволив і Богопізнанням просвіщає усіх, що взивають: благословен єси, Боже отців наших.

Канон богородичний

Ірмос: Піч, вогнем розпалену, юнаки колись росоносною показали, єдиного Бога оспівуючи і промовляючи: хвальний отців Бог і препрославлений.

Тебе, Діво, що маєш ризи позолочені й квітчасті, возлюбив Творець Твій і Господь, хвальний отців Бог і препрославлений.

Очистився колись Ісая, прийнявши вугілля й побачивши в прообразі Сина Твого, Діво, хвального отців Бога й препрославленого.

Колись Божественні пророки, бачивши прообрази Різдва Твого Божественного, радісно співаючи взивали: хвальний отців Бог і препрославлений.

Канон воскресний. Пісня 8

Ірмос: Неопалима купина, з вогнем на Синаї з’єднана, Бога явила Мойсеєві, повільномовному й гугнявому; а ревність до Бога трьох юнаків співцями непереможними у вогні показала; всі творіння, прославляйте Господа і величайте по всі віки.

Пречистий Агнець словесний, за світ у жертву принесений, жертвам закону край поклав і як Бог від гріхів очистив його, що безперестанно взиває: всі творіння, прославляйте Господа і величайте по всі віки.

Прийняте Творцем тіло наше, що перед стражданням не було нетлінним, після страждання й воскресіння стало недоступним тлінню й оновлює смертних, що взивають: усі творіння, прославляйте Господа і величайте по всі віки.

Богородичний: Діво, Твоя чистота і непорочність скверну й мерзенність всього світу очистила, і Ти, Пречиста, стала причиною нашого з Богом примирення; тому всі ми Тебе, Діво, благословляємо і прославляємо по всі віки.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Єдиного безначального Царя слави, Якого благословляють Небесні Сили і перед Яким тремтять чини ангельські, отроки, благословляйте, священики, прославляйте, люди, величайте по всі віки.

Того, Хто добровільно страждання перетерпів, і з волі Своєї був на хресті розіп’ятий, і сили пекельні знищив, отроки, благословляйте, священики, прославляйте, люди, величайте по всі віки.

Того, Хто знищив владу смерти, і в славі з гробу воскрес, і спас рід людський, отроки, благословляйте, священики, прославляйте, люди, величайте по всі віки.

Богородичний: Єдине милосердне й предвічне Слово, що в останній час від Діви народилося і прокляття стародавнє знищило, отроки, благословляйте, священики, прославляйте, люди, величайте по всі віки.

Канон богородичний

Ірмос: Неопалима купина, з вогнем на Синаї з’єднана, Бога явила Мойсеєві, повільномовному й гугнявому; а ревність до Бога трьох юнаків співцями непереможними у вогні показала; всі творіння, прославляйте Господа і величайте по всі віки.

Ти, Богородице, світлом Різдва Твого дивно світ просвітила, на Твоїх бо руках носила істинного Бога, що просвіщає вірних, які безперестанно взивають: усі творіння, прославляйте Господа і величайте по всі віки.

Побожно прославляємо Твою, чиста, утробу, що вмістила Бога, Який несказанно прийняв тіло, дав світло Богопізнання всім вірним, що взивають: усі творіння, прославляйте Господа і величайте по всі віки.

Мати світла, чиста Богородице, промінням світла Твого Ти світлими вчинила тих, що Тебе прославляють; Ти бо явилася оселею Світла, яке просвітлює світлом тих, що завжди взивають: усі творіння, прославляйте Господа і величайте по всі віки.

Потім співаємо пісню Богородиці: Величає душа моя Господа… з приспівом Чеснішу від Херувимів…

Канон воскресний. Пісня 9

Ірмос: Мати неневісна, Діво Богородице, що породила, не зазнавши тління, і Творцеві всього — Слову — тіло дала, вмістилище Невмістимого, оселе незбагненного Творця Твого, Тебе величаємо.

Усі ви, що інакше думаєте і Божеству страждання приписуєте, замовкніть, бо ми величаємо Господа слави — як Одного у двох природах, тілом розіп’ятого, та не розіп’ятого єством Божественним.

Ви, що воскресіння тіл відкинули, йдіть до гробу Христового і переконайтеся, що тіло Життєдавця було умертвлене і знову воскресло для запевнення останнього воскресіння, на яке ми уповаємо.

Троїчний: Вшановуючи Тройцю не Божеств, а іпостасей, і Одиницю не осіб, а Божества, ми розсікаємо тих, що Її розділяють, рівно ж поборюємо тих, що зважуються зливати в одне Тройцю, Яку ми величаємо.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Мати Божа й Діва, що народжує і залишається Дівою, не природи, а милости Божої діло; тому, як єдину, що Божественних чудес сподобилася, Тебе завжди величаємо.

Христос — Світло від Світла, сяйво Отчої слави, що засяяло предвічно, — немов у темряві, засяяв для життя людського і темряву, що була навкруги, розігнав. Його ми, вірні, безперестанно величаємо.

Нехай посоромляться ті, що, бачивши у Христі страждання тіла й силу Божества, визнають односкладову природу; бо один і той самий як людина вмирає, а встає як Творець усього.

Миро мертвим, а живому спів, сльози тим, що вмирають, а Життю всіх пісню принесіть, жони, — промовляв проповідник воскресіння, благовістячи воскресіння Христове.

Богородичний: Не знаю іншого Бога, крім Тебе, що мене з язичників невірних невістою Своєю обрав, взиває до Тебе Церква. Тому даруй, Слово, як милосердний спасіння вірним молитвами Тієї, що Тебе породила.

Канон богородичний. Ірмос той самий.

Приснодіво отроковице, Ти причиною вічних радощів і веселощів для нас стала, породивши Визволителя, Який істиною і Духом Божественним визволяє тих, що Його як Бога шанують.

Праотець Твій Давид, Тебе, Пречиста, прославляючи, називає Тебе ковчегом святости Божественної, що надприродно вмістив Бога, Який у лоні Отця перебуває; Його ж ми, вірні, безперестанно величаємо.

Ти, Діво, воістину стала вищою за всяке творіння, бо тілом породила нам Творця всього; тому, як Мати єдиного Владики над усім, найпершу перемогу носиш.

Після катавасії мала єктенія, а потім Свят Господь Бог наш… і екзапостиларій ранній.

Стихири хвалітні воскресні

Стих: Виконати над ними суд написаний. Слава ця буде всім преподобним Його.

Воскрес Христос із мертвих, кайдани смерти розірвавши. Благовісти, земле, радість велику, оспівуйте, небеса, Божу славу.

Стих: Хваліть Бога в святих Його, хваліть Його в утвердженні сили Його.

Воскресіння Христове бачивши, поклонімось святому Господу Ісусу, єдиному безгрішному.

Стих: Хваліть Його в могутності сили Його, хваліть Його за безмежну велич Його.

Воскресінню Христовому безперестанно поклоняємося, бо Він спас нас од беззаконня нашого, святий Господь Ісус, що явив воскресіння.

Стих: Хваліть Його голосом сурми, хваліть Його на арфі та гуслях.

Чим віддячимо Господу за все, що Він дав нам? Задля нас Бог серед людей жив; заради зотлілого єства Слово стало тілом і оселилося між нами; до невдячних прийшов Благодійник, до полонених — Визволитель, до сущих у темряві — Сонце правди; на хресті страждає Безстрасний; у пеклі — Світло, у смерті — Життя; заради загиблих — Воскресіння. Взивайте до Нього: Боже наш, слава Тобі.

Стих: Хваліть Його хором під тимпани, хваліть Його на струнах і органах.

Твоєю силою могутньою Ти, Господи, врата пекельні зруйнував і владу смерти знищив, і Твоїм Божественним і славним воскресінням, Цар усіх і Бог всемогутній, Ти воскресив мертвих, що од віку в темряві перебували.

Стих: Хваліть Його на органах милозвучних, хваліть Його на органах і зі співом. Все, що дише, нехай хвалить Господа.

Прийдіть, радіймо в Господі і веселімось Його воскресінням, Він бо воскресив мертвих із незламних кайданів пекельних і як Бог дарував світові життя вічне і велику милість.

Стих: Воскресни, Господи Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.

Осяйний ангел сидів на камені гробу, що Життя прийняв, і жонам-мироносицям благовістив, промовляючи: воскрес Господь, як провістив вам; сповістіть Його учеників, що Він буде поперед вас у Галилеї і подає світові життя вічне і велику милість.

Стих: Буду славити Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої.

Чому ви, юдеї беззаконні, камінь наріжний відкинули? Це Той, що Його поклав Бог у Сионі, Який у пустелі виточив воду зі скелі і з ребра Свого нам безсмертя виточує. Це Камінь, від дівственої гори відсічений без хотіння чоловічого, Син Людський, Який іде на хмарах небесних до ветхого днями, як сказав Даниїл, і Царство Його вічне.

Слава,.. і рання євангельська стихира. І нині,.. і цей богородинний:

Преблагословена єси, Богородице, Діво, бо Той, Хто воплотився від Тебе, пекло полонив, Адама покликав, прокляття знищив, Єву визволив, смерть умертвив, і ми ожили. Тому ми, співаючи, взиваємо: благословенний Христос Бог наш, що так благоволив, слава Тобі.

Потім велике славослів’я і цей тропар недільний:

В день спасіння світу співаймо Воскреслому із гробу і Начальнику життя нашого, зруйнував бо Він смертю смерть, перемогу подав нам і велику милість.

Потім єктенії і відпуст.

На Літургії Блаженні…

Прекрасний і на смак добрий був плід, що мене умертвив. Христос — древо життя, від якого споживаючи, не вмираю, а з розбійником взиваю: пом’яни мене, Господи, у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать.

Ти, милосердний, на хрест піднесений, рукописання стародавнього гріха Адамового знищив і спас від омани увесь рід людський; тому прославляємо Тебе, благодійника, Господи.

Стих: Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться.

Ти, милосердний Христе, розіп’яв на хресті гріхи наші і Твоєю смертю смерть умертвив, померлих із мертвих воскресив; тому поклоняємося Твоєму святому воскресінню.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Колись змій отруту у вуха Єви влив, а Христос на древі хресному світові насолоду життя виточив; тому взиваємо: пом’яни мене, Господи, у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Ти, життя всіх, Христе, як смертний, був у гріб покладений, і окови пекла зруйнував, і як всемогутній на третій день у славі воскрес, і всіх просвітив; слава Твоєму воскресінню.

Стих: Радуйтеся і веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах.

Господь триденний із мертвих воскрес, мир Свій ученикам дарував і прославив їх, і послав, сказавши: всіх приведіть до Царства Мого.

Слава…

Отець — світло, Син і Слово — світло, Дух Святий — світло, але триєдине світло, бо один Бог у трьох Лицях, в єдиному ж Єстві й началі, нероздільний, незлитний, предвічний.

І нині…

Богородичний: Ти, Богородице, Сина і Слово Отця породила, як Він Сам знає; тому ми, через Тебе обожені, до Тебе, Діво Мати, взиваємо: радуйся, християн надія.

Прокимен: Господь кріпость людям Своїм дасть; Господь благословить людей Своїх миром.

Стих: Принесіть Господу, сини Божі, принесіть Господу молодих ягнят.

Алилуя.

Стих: Благо є сповідуватися Господу і співати імені Твоєму, Вишній.

Стих: Сповіщати зранку милість Твою, й істину Твою на всяку ніч.

У неділю на вечірні

На Господи, взиваю… стихири зворушливі, глас 7-й.

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Піднеси очі твої, душе моя, і подивися на Провидіння Боже і на милосердя, як Він, небо прихиливши, зійшов на землю, щоб піднести тебе з безодні твоїх пристрастей і на камені віри тебе поставити. О дивне чудо! Слава приниженню Твоєму, Чоловіколюбче.

Стих: Ради імені Твого я страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Подивись на твої діла беззаконні, душе моя, і дивуйся: як тебе земля носить і як вона не розійшлась? Як дикі звірі тебе не з’їдають? Та як і сонце незаходиме не перестає тобі світити? Встань, покайся і взивай до Господа: згрішив я перед Тобою, згрішив, помилуй мене.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

На Тебе надію покладаючи, Всесильний Господи, благаємо Тебе, визволи нас від усякої біди, страждання та нападу ворожого, щоб ми мирно життя наше провадили і, в чистоті поживши, знайшли Тебе, Владику, в день судний милостивим та милосердним.

Інші стихири святим небесним безплотним ангелам.

Стих: Бо в Господа милість і велике в Нього визволення. Він визволить нас від усяких беззаконь наших.

Архангели, що просвітлюєтеся сяйвом Тройці, посвітіть тих, що з вірою вас оспівують.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Покровом крил ваших усіх вірних від духів лукавства охороняйте, темряву знищуйте.

Слава: і нині.

Богородичний: Разом з ангелами всі до Богородиці в піснях взивайте, бо Вона породила Спасителя світові і після Різдва Дівою залишилася, і Різдвом Своїм світ від спокуси визволила; Та, що годує молоком Визволителя душ наших, подає нам поживу, що ніколи не вичерпується.

Потім Світло тихе… і прокимен:

Прославляйте нині Господа, всі раби Господні.

Стих: Що стоїте в храмі Господньому, у дворах дому Бога нашого.

Потім Сподоби, Господи… і єктенія.

На стиховні стихири зворушливі:

Милосердний Боже, як блудний син я прийшов; прийми мене, що до Тебе припадаю, як одного з наймитів Твоїх, і помилуй мене, Чоловіколюбче.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині до рук господині її, так очі наші — до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

Як той, що потрапив у руки розбійників і був поранений, так і я впав у гріхи многі, і душа моя зранена; до кого звернуся, винний я? Тільки до Тебе, милосердного Цілителя душ; вияви на мені, Боже, велику Твою милість.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від багатих та зневаги від гордих.

Слава Тобі, Христе Боже, похвало апостолів і радосте мучеників, що проповідували Тройцю Одноістотну.

Слава: і нині.

Богородичний: Разом з ангелами до Тебе, Богоневісто, взиваємо: радуйся, називаючи Тебе палатою, і вратами, і престолом вогненним, і горою нерозсіченою, і купиною неопалимою.

Потім Нині відпускаєш,.. Трисвяте,.. Отче наш,.. тропар святому. Слава: і нині, богородичний на глас тропаря.

Потім єктенія і відпуст.

1 відгук
to «Неділя, глас сьомий»
  1. Дякую за безмежну працю у донесенні Слова Божого до нас.


Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору