«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиВоскресний Октоїх і Загальна Мінея

Неділя, глас шостий

У суботу ввечері на Малій вечірні

На Господи, взиваю… ставимо стихів чотири і співаємо три воскресні стихири восьмикласника, повторюючи першу.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Перемогу маючи над пеклом, на хрест зійшов Ти, Христе, щоб воскресити з Собою тих, що в темряві смертельній перебували; Сам вільний від смерти, помилуй нас, Спасе всемогутній, що життя даєш від Свого світла.

Стих: Бо в Господа милість, і велике у Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Нині Христос, подолавши смерть, воскрес, як казав, і світові радість подав, щоб усі, виголошуючи, співали: Джерело життя, Світло неосяжне, всемогутній Спасе, помилуй нас.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Від Тебе, Господи, всюди сущого, куди ми втечемо? На небі Ти Сам перебуваєш, у пеклі смерть подолав. Хіба на глибину моря? І там Твоя рука, Владико. До Тебе прибігаємо, Тобі припадаючи, молимося: Ти, що з мертвих воскрес, помилуй нас.

Стих: Бо велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

Перемогу маючи над пеклом, на хрест зійшов Ти. Христе, щоб воскресити з Собою тих, що в темряві смертельній перебували; Сам вільний від смерти, помилуй нас, Спасе всемогутній, що життя даєш від Свого світла.

Слава: і нині.

Богородичний (догматик): Достойно є воістину славити Тебе, Богородицю, бо Творець усього в Твою Пречисту утробу ввійшов і тіло прийняв, не змінивши природи, і діло спасіння не в помислі вчинив, а, прийнявши від Тебе розумне одушевлене тіло, іпостасно з’єднався; тому ми побожно розрізняємо дві явлені природи. Моли Його, Пречиста, пресвята, дарувати нам мир і велику милість.

Потім Світло тихе… і прокимен: Господь воцарився, у красу зодягнувся… з його стихами. Після Сподоби, Господи… єктенії не буває, а співаємо першу стихиру на стиховні:

Воскресіння Твоє, Христе Спасе, ангели оспівують на небесах, і нас на землі сподоби чистим серцем Тебе славити.

І інші стихири Пресвятої Богородиці.

Стих: Пом’яну ім’я Твоє у всякому роді і роді.

Клятву, що нею колись клявся передвічний Бог праотцеві Твоєму, в останні часи сповнив Той, Хто вийшов із Твоєї, Пречиста, Божественної утроби; бо воістину від Тебе народився Господь, що рукою тримає світу кінці. Прихили Його, Діво Маріє, милостивим бути до мене в день суду, щоб я, зростаючи в чеснотах, а пристрасті умертвляючи, Царства Його сподобився.

Стих: Слухай, дочко, і споглянь, і прихили вухо твоє.

Ісая чистотою розуму раніше провістив про Тебе, свята Пречиста Діво, яко про Ту, що має Творця творіння породити: Ти бо одна од віку всенепорочною є. Тому молюся Тобі: очисти моє осквернене серце і вчини мене учасником Божественного світла Сина Твого, Діво, щоб стояв я праворуч Нього, коли Він сяде, як написано, світ увесь судити.

Стих: Лицю Твоєму помоляться багаті народи.

Через Різдво Твоє смерть була знищена, Ти бо, Діво, стала оселею Життя безсмертного. Тому благаю Тебе, Діво, підніми мене, що лежу в безодні пекельних пристрастей моїх, направ до оживлення і блаженної відплати і сподоби невмирущої Божественної радости там, де насолода вічна, де світло невечірнє.

Слава: і нині.

Богородичний: Прийдіть, усі люди, радісною піснею прославмо пресвяту Діву і Богородицю, горнило людської істоти, джерело невимовних чудес, бо в Ній сталося надзвичайне: безпочатковий починається, Слово тіло приймає, Бог стає людиною, щоб людину Богом учинити не через зміну природ, а через іпостасне з’єднання. Бо з двох незмінних природ являється Один, що у двох довершених природах нероздільно пізнається, у волі і в діянні, у згоді з однією і другою природою. Він Сам, Христос Бог наш, що воістину дає запоруку діла спасіння, дарує світові очищення, мир і велику милість.

Потім Нині відпускаєш,.. Трисвяте,.. Отче наш,.. тропар воскресний, Слава: і нині, богородичний тропаря, мала єктенія і відпуст.

У суботу ввечері на Великій вечірні

Після початкового псалма перша кафизма Псалтиря. На Господи, взиваю… ставимо стихів 10 і співаємо стихир воскресних 7 і святого дня 3, або 4, або й 6, якщо є свято святого.

Стихири воскресні восьмигласника

Стих: Виведи з темниці душу мою, щоб славити ім’я Твоє.

Перемогу маючи над пеклом, на хрест зійшов Ти, Христе, щоб воскресити з собою тих, що в темряві смертній перебували; Сам вільний від смерти, помилуй нас, Спасе всемогутній, що життя даєш від Свого світла.

Стих: На мене чекають праведники, поки явиш мені милість Твою.

Нині Христос, подолавши смерть, воскрес, як казав, і світові радість подав, щоб усі, виголошуючи, співали: джерело життя, світло неосяжне, всемогутній Спасе, помилуй нас.

Стих: З глибини взиваю до Тебе, Господи, Господи, почуй голос мій.

Від Тебе, Господи, всюди сущого, куди ми втечемо? На небі Ти Сам перебуваєш, у пеклі смерть подолав. Хіба на глибину моря? І там Твоя рука, Владико. До Тебе прибігаємо, Тобі, припадаючи, молимось: Ти, що з мертвих воскрес, помилуй нас.

Стих: Нехай будуть вуха Твої уважні до голосу благання мого.

Твоїм хрестом, Христе, ми хвалимось і Твоє воскресіння оспівуємо й славимо; Ти бо єси Бог наш, крім Тебе іншого не знаємо.

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Завжди благословляючи Господа, славимо воскресіння Його, бо, хрест перестраждавши, Він смертю смерть переміг.

Стих: Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Слава силі Твоїй, Господи; бо Ти знищив того, що мав владу смерти, оновив нас хрестом Твоїм, даруючи нам життя й нетління.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Погребіння Твоє, Господи, зруйнувало і розірвало кайдани пекельні, а воскресіння з мертвих світ просвітило. Господи, слава Тобі.

Слава… (з мінеї, якщо є свято святого), і нині… (богородичний з восьмигласника). А як свята святого нема, то Слава: і нині… і цей богородичний (догматик):

Хто Тебе не ублажить, пресвята Діво? Хто не прославить Твоє пречисте Різдво? Син бо Єдинородний, що одвічно від Отця возсіяв, Той самий від Тебе чистої невимовно тілом народився, за природою бувши Богом, Він заради нас за природою Людиною став; не на дві Особи поділяється, а у двох незлитих природах Він визнається. Його ж моли, чиста й всеблаженна, спастися душам нашим.

Після входу і після Світло тихе… співаємо прокимен дня, на глас 6:

Господь воцарився, у красу зодягнувся.

Стих: Зодягнувся Господь у силу й опоясався.

Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.

Після звичайної єктенії і Сподоби, Господи… та єктенії: Доповнимо вечірню молитву… співаються воскресні стихири на стиховні.

Воскресіння Твоє, Христе Спасе, ангели оспівують на небесах, і нас на землі сподоби чистим серцем Тебе славити.

Стих: Господь воцарився, у красу зодягнувся.

Ворота мідні розбивши і замки пекельні зламавши, як Бог всемогутній, Ти воскресив грішний рід людський. Тому і ми одностайно співаємо: Господи, що з мертвих воскрес, слава Тобі.

Стих: Бо Він утвердив вселенну, і не захитається вона.

Христа, що бажає нас із тління давнього визволити, на хресті розпинають і кладуть до гробу; жінки-мироносиці, що зі сльозами Його шукали, ридаючи, взивали: горе нам, Спасе всіх! Як Ти благозволив у гріб вселитись? Якщо Ти добровільно вселився, то як же вкрали Тебе? Як перенесли Тебе? І в якому місці сховали живоносне Твоє тіло? Але Ти явись, Владико, як обіцяв нам, і нашому риданню слізному кінець поклади. Коли ж вони ридали, ангел взивав до них: перестаньте плакати і скажіть апостолам, що Господь воскрес, даруючи світові очищення і велику милість.

Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.

Добровільно розіп’ятий, Ти, Христе погребінням Твоїм смерть полонив і як Бог на третій день воскрес у славі, даруючи світові життя безкінечне і велику милість.

Слава… святого, якщо є, а як ні, то Слава: і нині і богородичний:

Творець і Визволитель мій Христос Господь, що вийшов із Твоєї, Пречиста, утроби, тіло наше прийняв і від давнього прокляття Адамового визволив. Тому Тобі як Матері Божій, Пречистій Діві, невмовкно ангельське привітання виголошуємо: радуйся, Владичице, заступнице й покрово і спасіння душ наших.

Потім Нині відпускаєш,.. Трисвяте,.. Отче наш,.. тропар воскресний.

Ангельські сили на гробі Твоїм, і ті, що стерегли, омертвіли; і стояла Марія у гробі, шукаючи пречисте тіло Твоє. Полонив Ти пекло, та не спокушений ним; зустрів єси Діву, даруючи життя, воскресиш з мертвих, Господи, слава Тобі.

Слава: і нині.

Богородичний: Благословенною назвавши Матір Свою, прийшов єси з Своєї волі на стражданням; засяявши на хресті, захотів Ти знайти Адама, промовляючи до ангелів: радуйтеся зі Мною, бо знайшлася загублена драхма. Боже наш, Який усе мудро впорядкував, слава Тобі.

У неділю на Ранній

Після Шестипсалмія та єктенії співаємо Бог Господь… і воскресний тропар (двічі) і богородичний (один раз). Потім читаються кафизми.

Після першої кафизми читається сідальний неділі:

Коли гріб був відкритий і плакало пекло, Марія взивала до апостолів, що поховалися: виходьте, виноградарі, проповідуйте слово про воскресіння. Воскрес Господь, подаючи світові велику милість.

Стих: Воскресни, Господи, Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.

Господи, Марія Магдалина стояла перед гробом Твоїм і, думаючи що Ти садівник, плакала й промовляла: де ти сховав вічне Життя? Де ти поклав Того, Хто на херувимському престолі сидить? Сторожа ж Його від страху омертвіла. Або віддайте мені Господа мого, або разом зі мною взивайте: Ти, що був мертвим і мертвих воскресив, слава Тобі.

Слава: і нині.

Богородичний: Провіщає Гедеон зачаття і проповідує Давид Різдво Твоє, Богородице: бо зійшло Слово як дощ на руно в утробу Твою; і зростила Ти безсіменно, земле свята, спасіння для світу, Христа Бога нашого, благодатна.

Після другої кафизми сідальний:

Життя у гробі лежало, і печать на камені була покладена; воїни стерегли Христа, як царя, що спочиває. Але Господь, невидимо перемігши ворогів Своїх, воскрес.

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої.

Іона провіщає гріб Твій, безсмертний Господи, а Симеон говорить про Божественне воскресіння; бо Ти врата пекельні розбив, зійшовши, як мертвий, у гріб, але як Владика Ти, Христе Боже наш, тління не зазнавши, воскрес на спасіння світу, просвітивши у темряві сущих.

Слава: і нині.

Богородичний: Богородице Діво, моли Сина Твого, Христа Бога нашого, що добровільно був на хресті розіп’ятий і з мертвих воскрес, щоб спасти душі наші.

Потім Ангельський собор здивувався,.. мала єктенія та іпакої:

Вільною і животворчою Твоєю смертю, Христе, врата пекельні як Бог розбивши, відкрив нам рай давній і, з мертвих воскресиш, визволив із тління життя наше.

Ступеневі. Антифон 1

На небо зводжу я очі мої до Тебе, Слово: будь щедрий до мене, щоб я жив для Тебе.

Помилуй нас, принижених, і вчини благопотрібними Твоїми сосудами, Слово.

Слава…

У Святому Дусі джерело спасіння всіх: на кого за достойністю Він дихне, того скоро від земного визволяє, зміцнює, вирощує і на висоту підносить.

І нині,.. те саме.

Антифон 2

Коли б не Господь був з нами, ніхто з нас не був би спроможний у боротьбі з ворогом перемогти; ті, що перемагають, звідси підносяться.

Слово! Зуби їхні нехай не схоплять душі моєї, мов пташеня. Горе мені! Як я, гріхолюбний, маю визволитися від ворога?

Слава…

Від Святого Духа обоження, благовоління, розум, мир і благословення: Він бо є рівнодіяльний з Отцем і Словом.

І нині,.. те саме.

Антифон 3

Ті, що уповають на Господа, страшні для ворогів і дивні для всіх, що вгору очі звертають.

Собор праведників Тебе, Спасе, помічником маючи, не простягає рук своїх до беззаконня.

Слава…

Святому Духу влада над усім належить; Йому небесні воїнства поклоняються вкупі з усім, що на землі дише.

І нині,.. те саме.

Прокимен: Господи, піднеси силу Твою і прийди спасти нас.

Стих: Пастирю Ізраїля, поглянь, Ти, що водив Йосифа, наче ягня.

Після Все, що дише… Євангеліє воскресне чергове, а потім:

Воскресіння Христове бачивши, поклонімось святому Господу Ісусу, єдиному безгрішному. Хресту Твоєму поклоняємося, Христе, і святе Воскресіння Твоє оспівуємо і славимо, Ти бо єси Бог наш, крім Тебе іншого не знаємо, ім’я Твоє призиваємо. Прийдіть, усі вірні, поклонімось святому Христовому Воскресінню, бо через Хрест прийшла радість усьому світові. Завжди благословляючи Господа, оспівуємо воскресіння Його, бо, перетерпівши розп’яття, Він смертю смерть переміг.

Потім 50 псалом і Слава.

Молитвами апостолів, Милостивий, очисти безліч провин наших.

І нині.

Молитвами Богородиці, Милостивий, очисти безліч провин наших.

Потім:

Помилуй мене, Боже, з великої милости Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої.

Після цього стихира:

Воскрес Ісус із гробу, як і провістив, дарував нам життя вічне й велику милість.

Потім Спаси, Боже, людей Твоїх,.. виголошення священика: Милістю, щедротами і чоловіколюбством,.. і починаються канони: воскресний на 4, хрестовоскресний на 3, богородичний на 3, святого дня на 4, а як святий святкується, то на 6, хрестовоскресний на 2, богородичний на 2.

Канон воскресний. Пісня 1

Ірмос: Як по суші, перейшов Ізраїль по безодні стопами, бачачи, як гонитель фараон потопляється; пісню перемоги Богові співаймо, взиваючи.

Приспів: Слава, Господи, святому воскресінню Твоєму.

Розпростертими руками на хресті, Отцівським наповнив Ти все благоволінням, благий Ісусе. Тому пісню перемоги Тобі усі співаємо.

Зі страхом до Тебе, як рабиня, смерть за повелінням підійшла до Владики життя, що подає нам безкінечне життя і воскресіння.

Богородичний: Свого прийнявши Творця, від безсіменної Твоєї утроби незбагненно втілюється, чиста, як Сам зволив; творінь воістину явилася єси Владичицею.

Канон хрестовоскресний. Пісня 1, глас той самий.

Ірмос: Того, Хто хвилею морською колись гонителя-мучителя покрив, спасенних діти під землею поховали, а ми, як діви, Господу співаймо: славно бо прославився.

На судилищі Пилата добровільно стоїть перед судом беззаконним, як підсудний, Суддя, і неправедною рукою по лицю вдаряють Бога, перед Яким тремтять земля і Сили Небесні.

Розпростер Ти, Спасе, Божественні руки Твої на пречистім і живоноснім Твоїм хресті і зібрав для пізнання Тебе, Владико Господи, народи, що поклоняються, Господи, славному Твоєму розп’яттю.

Хрестобогородичний: При хресті Твоєму, Спасе, стояла Пречиста, потоки сліз проливала, дивлячись на краплі крови з Твого, Христе, ребра, і прославляючи Твоє безприкладне милосердя.

Канон богородичний. Пісня 1, глас той самий.

Ірмос: Як по суші, перейшов Ізраїль по безодні стопами, бачачи, як гонитель фараон потопляється; пісню перемоги Богові співаймо, взиваючи.

Єва, споживши в саду забороненого плоду, навела прокляття; але Ти, Чиста, загладила його, початок благословення — Христа — породивши.

Ти, Чиста, що породила перлину сяйва Божественного — Христа, розжени світлом сяйва Твого темряву пристрастей моїх і гріхів смуток.

Духовними очима Яків провидів надію народів, Бога, що від Тебе таємно тіло прийняв і визволив нас заступництвом Твоїм.

Коли не стало князів з коліна Іудиного, Син Твій, Чиста, і Бог прийшов як Пастир, що нині воістину воцарився над кінцями землі.

Катавасія: Відкрию уста мої…

Канон воскресний. Пісня 3

Ірмос: Нема святого, як Ти, Господи, Боже мій, що підніс рід вірних Твоїх, Блаже, і утвердив нас на камені сповідання Твого.

Коли Бога розпинали у плоті, творіння, бачачи, тремтіло від страху; але всемогутня рука ради нас Розіп’ятого кріпко тримала його.

Смертю смерть розорена лежить, окаянна, без дихання: бо, не терплячи наближення Божественного життя, умертвляється кріпкий, і дарується усім воскресіння.

Богородичний: Чудо Божественне Різдва Твого, чиста, всякий природи закон перевищує: бо Бога надприродно зачала єси в утробі і, породивши, перебуваєш вічно Дівою.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Тебе, що недержимо всю землю на водах повісив, побачивши, як на лобному місці Ти висиш, творіння мучилося страхом великим, взиваючи: нема святого, крім Тебе, Господи.

У гробі три дні знаходячись, Ти животворчим Твоїм воскресінням воскресив тих, що давно померли, і вони, визволившись від осудження, радісно веселилися, взиваючи: ось прийшов Ти, Визволителю Господи.

Слава воскресінню Твоєму, Спасе наш, Ти бо як всемогутній визволив нас від пекла згубного і смерти; і ми, співаючи, промовляємо: нема святого, крім Тебе, Чоловіколюбче Господи.

Богородичний: Коли Ти, Пресвята, Всенепорочна, побачила Тобою народженого списом проколотого, зранилася Ти серцем і зі страхом говорила: Сину! Чим віддячив Тобі народ пребеззаконний?

Канон богородичний

Ірмос: Нема святого, як Ти, Господи, Боже мій, що підніс рід вірних Твоїх, Блаже, і утвердив нас на камені сповідання Твого.

Милосердний Бог моє тлінне і смертне тіло несказанно з Твоєї, Всечиста Богомати, утроби прийняв і, знищивши тління у ньому, навіки з’єднав із Собою.

Бачачи Бога, що від Тебе, Діво, тіло приймає, сили ангельські страхом жахаються і невмовкними піснями прославляють Тебе як Матір Божу.

Здивувався пророк Даниїл, побачивши Тебе, Богомати, гору духовну, від Якої без помочі рук був одсічений Камінь; Він демонські капища зруйнував силою Своєю.

Не можуть ні людське слово, ані язик достойно прославити Тебе, Діво; бо з Тебе, Пречиста, зволив безмужньо прийняти тіло Життєдавець Христос.

Канон воскресний. Пісня 4

Ірмос: Христос моя сила, Бог і Господь, чесна Церква побожно співає, взиваючи, від помислу чистого Господа прославляючи.

Древо процвіло, Христе, істинного життя: бо хрест встановлено, і напоєно було кров’ю і водою від нетлінного ребра Твого, життя нам проросло.

Марно змій мене з обманом обоження підкладає: бо Христос, Боготворець людської природи, нині без боротьби стежку життя мені відкрив.

Богородичний: Які воістину невимовні і незбагненні таїнства Твого Боговеличного, Богородице, Різдва для тих, що на землі і на небесах, Приснодіво.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Божественне Твоє зрозумівши приниження, прозорливо Авакум із трепетом взивав до Тебе, Христе: на спасіння людей Твоїх, спасти помазаних Твоїх прийшов Ти.

Шануємо чесний хрест Твій, Христе, цвяхи, спис святий з тростиною і вінець терновий, що ними визволилися ми із тління пекельного.

Гріб прийняв Тебе, Спасе, що задля нас добровільно мертвим став, але ніяк не міг утримати Тебе, Слово, Ти бо як Бог воскрес, спасаючи рід наш.

Хрестобогородичний: Богородице Приснодіво, Ти людям Спаса Христа породила; від бід і мук визволи нас, що з вірою під покров Твій Божественний прибігаємо.

Канон богородичний

Ірмос: Христос моя сила, Бог і Господь, чесна Церква побожно співає, взиваючи, від помислу чистого Господа прославляючи.

Спасенні Тобою, Пречиста, прославляємо Тебе, всенепорочну, і, побожно співаючи, взиваємо: благословенна Ти, Приснодіво, що Бога породила.

Всеблаженна Діво, Ти породила Світло незаходиме, що тілом світло подає сущим у темряві життя, і радість пролила для тих, що оспівують Тебе, Приснодіво.

Через Тебе, всесвята, благодать процвіта і закон припинився; Ти бо, чиста Приснодіво, породила Господа, що відпущення нам подає.

Спожиття плоду мене умертвило; але Древо життя, що від Тебе явилося, Пречиста, воскресило і наслідником насолоди райської мене вчинило.

Канон воскресний. Пісня 5

Ірмос: Божественним світлом Твоїм, Блаже, просвіти, молюся, душі тих, що зрання линуть до Тебе, пізнати Тебе, Слово Боже, істинного Бога, що з темряви гріхів взиває.

Відступають переді мною херувими нині, і полум’яна зброя, Владико, одвертається від мене, побачивши Тебе, Слово Боже, істинного Бога, що розбійникові путь учинив до раю.

Вже не боюся повернення в землю, Владико Христе: бо Ти від землі вивів мене із забуття, благоутробности заради великої, до висоти нетління воскресінням Твоїм.

Богородичний: Тих, що Тебе Богородицею від душі сповідують, Владичице світу блага, спаси: бо в Тобі заступництво непохитне маємо, істинну Богородицю.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Богоявлення Твого, Христе, що милостиво для нас сталося, Ісая, побачивши світло невечірнє з ночі, радіючи, взивав: воскреснуть мертві, і встануть сущі у гробах, і всі, на землі народжені, зрадіють.

Родоначальник, в Едемі поживою від дерева оманений, у тління впав, не послухавши Твоєї, преблагий Господи, заповіді; але Ти, Спасе, знову його до первісної краси підніс, послушний Отцеві бувши.

Твоєю, Милосердний, смертю владу смерти знищено, джерело життя нам відкрито і безсмертя даровано. Тому з вірою поклоняємося погребінню Твоєму й воскресінню, що ними Ти як Бог увесь світ просвітив.

Хрестобогородичний: У Твою утробу, Всенепорочна, несказанно вселився Творець усього, Господь, що перебуває на небесах; Він прославив Тебе, вищу від небес і чистішу від чинів безтілесних. Тому нині ми, що на землі, Тебе ублажаємо.

Канон богородичний

Ірмос: Божественним світлом Твоїм, Блаже, просвіти, молюся, душі тих, що зрання линуть до Тебе, пізнати Тебе, Слово Боже, істинного Бога, що з темряви гріхів взиває.

Чистотою засяявши світло, Ти, всехвальна, стала Божественною оселею Владики, Ти бо єдина Матір’ю Бога є і носила Його як немовля на руках Своїх.

Ти, Чиста, що носиш доброту розуму Твоєї прекрасної душі, Невістою Бога стала, дівством запечатана, і світлом чистоти світ просвічуєш.

Нехай ридає зібрання нечестивих, що не визнають Тебе явно за чисту Богоматір; Ти бо стала для нас вратами Божественного світла, що розганяє темряву гріхів.

Канон воскресний. Пісня 6

Ірмос: Житейське море, схвильоване бурею напастей, бачачи і до тихого пристановища Твого прийшовши, благаю: визволи з тління життя моє, Многомилостивий.

Розпинаючись, Владико, прокляття, що на нас, гвіздьми знищив Ти; списом же проколотий у ребро, Адамове рукописання розірвавши, світ визволив Ти.

Адам, оманою спокушений, був зведений до прірви пекельної; але Ти, що єством Бог же і милостивий, зійшов, щоб знайти його, і, на раменах понісши, із Собою воскресив єси.

Богородичний: Пречиста Владичице, що породила людям Керманича Господа, пристрастей моїх непостійне і люте вгамуй хвилювання і тишу подай серцю моєму.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Поглинутий був, але не втриманий в лоні китовому Іона, прообразував Тебе, що постраждав і погребінню був відданий; він, як з чертога, із звіра вийшов і до сторожі промовляв: суєтне і ложне охороняючи, ви саму милість знехтували.

Христовбивцею і пророковбивцею став народ юдейський; бо як колись він не боявся вбивати пророків, таємне проміння істини, так і нині, заздрощами збурений, убив Господа, що Його колись пророки проповідували; але Його смерть для нас життям стала.

Схоплений був Ти, Спасе, але не залишився у гробі, бо хоч Ти і зазнав добровільно смерти, але як Бог безсмертний воскрес, воскресивши з Собою в’язнів, сущих у пеклі; і жінкам подав радість замість недавньої печалі.

Богородичний: Зневаженим і знесиленим показався Твій тілесний образ перед людьми під час страждань, хоч і явився Ти Давидові істотою Божества, добротою квітучою. Пречиста ж говорила: жезлом Твого Царства знищи силу ворогів і встань із гробу, Сину Мій і Боже.

Канон богородичний

Ірмос: Житейське море, схвильоване бурею напастей, бачачи і до тихого пристановища Твого прийшовши, благаю: визволи з тління життя моє, Многомилостивий.

Великий між пророками Мойсей провістив Тебе, Мати Діво, в образі ковчега, і трапези, і світильника, й сосуда, втілення із Тебе Всевишнього образно показуючи.

Умертвляється смерть, що приступила до Плоду Твого, Владичице, знищується тління й осудження Адама, Ти бо породила Життя, Яке визволяє від тління тих, що Тебе прославляють.

Закон силу втратив, і тінь минула, коли вище розуму і незбагненно відкрилася мені благодать народження Бога й Спаса від Тебе, Діво всехвальна.

Кондак: Життєдавець Христос Бог, животворчою рукою з темряви безодні воскресивши всіх померлих, воскресіння подав людському родові, Він бо є Спаситель, воскресіння, життя і Бог усіх.

Ікос: Хрест і погребіння Твоє, Життєдавче, ми, вірні, оспівуємо і поклоняємось, Ти бо, безсмертний, як Бог всемогутній пекло зв’язав і мертвих із Собою воскресив, і врата пекельні зруйнував, і владу смерти знищив як Бог. Тому ми, земнородні, з любов’ю прославляємо Тебе, що воскрес, і владу ворога всезгубця знищив, і воскресив усіх, що увірували в Тебе, і визволив світ від стріл змієвих, і як єдиний сильний визволив нас від омани ворожої. Тому побожно славимо Твоє воскресіння, через яке Ти спас нас як Бог усього.

Канон воскресний. Пісня 7

Ірмос: Росоносною піч учинив ангел преподобним юнакам, халдеїв же опаляючи, веління Боже мучителя нахилило взивати: благословен єси, Боже отців наших.

Ридаючи під час страждання Твого, сонце у темряву одяглося, і вдень по всій, Владико, землі світло померкло, взиваючи: благословен єси, Боже отців наших.

Одяглося, Христе, сходженням Твоїм пекло у світло, праотець же, радістю сповнившись, торжествував і взивав: благословен єси, Боже отців наших.

Богородичний: Через Тебе, Матір Діво, Світло засяяло у всій вселенній ясне; бо Творця усіх породила єси, Бога. Його ж проси, Всечиста, нам, вірним, послати велику милість.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Несказанне чудо: Того, Хто побожних юнаків з полум’я в печі визволив, кладуть до гробу мертвого, бездиханного, — на спасіння нас, що співаємо: Визволителю Боже, благословен єси.

О дивна подія! Той, Хто визволив Ізраїля з неволі фараонової, віддав Себе добровільно йому на розп’яття і кайдани гріхів розбив; Йому ми з вірою співаємо: Визволителю Боже, благословен єси.

Нечестиві нащадки беззаконних на місці лобному розіп’яли Тебе, Спаса, Який мідні врата і окови пекла зруйнував на спасіння нас, що співаємо: Визволителю Боже, благословен єси.

Богородичний: Ти, чиста Діво, визволення Єви давньої породивши, Адама від прокляття визволяєш; тому з ангелами прославляємо Тебе разом із Сином Твоїм і взиваємо: Визволителю Боже, благословен

Канон богородичний

Ірмос: Росоносною піч учинив ангел преподобним юнакам, халдеїв же опаляючи, веління Боже мучителя нахилило взивати: Благословен єси, Боже отців наших.

Трьох юнаків, що Твоє Різдво прообразували, не опалила піч; Божественне бо полум’я, Тебе не опаливши, вселилося в Тебе і навчило всіх взивати: благословенний Ти, Боже отців наших.

Кінці світу, що їх просвічують Твоє світлоносне проміння і благодать, ублажають Тебе, Пречиста Мати, як Ти й провістила, і оспівують, взиваючи: благословенний Ти, Боже отців наших.

Змій прелютий схопив мене зубами згубними, але Син Твій, Богомати, знищив їх і дав мені силу взивати: благословенний Ти, Боже отців наших.

Ти, Богоблаженна, єдина стала очищенням єства людського, бо Ти, що на руках носила Бога, Який сидить на раменах херувимських, взиваєш: благословенний Ти, Боже отців наших.

Канон воскресний. Пісня 8

Ірмос: З полум’я преподобним росу виточив і жертву праведника водою спалив; бо все твориш, Христе, з волі Своєї; Тебе прославляємо по всі віки.

Юдеїв, колись пророковбивць, нині заздрість учинила боговбивцями, бо Тебе на хрест піднесли, Слово Боже; його ж величаємо по всі віки.

Небесного кола не залишив Ти і, в пекло зійшовши, усього підняв Ти, Христе, чоловіка, що лежав у гноїщі і який прославляє Тебе по всі віки.

Богородичний: Від Світла Світлодавця Слово зачала Ти і, породивши несказанно Його, прославилася Ти: бо Дух Божий у Тебе, Отроковице, вселився. Тому Тебе оспівуємо по всі віки.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Вжахнися від страху, небо, нехай захитаються основи землі; ось бо Той, що в небі живе, з померлими рівняється і в гробі малому дивно погребається. Його ж, юнаки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.

Кожен, хто почув, здивувався, як Всевишній добровільно на землю прийшов, щоб хрестом і погребінням силу пекла знищити і всіх закликати взивати: юнаки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.

Припинилися муки пекла і знищено вже його царство, бо його могутність подолав розіп’ятий на хресті на землі Бог усіх; Його ж, юнаки, благословляйте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.

Яке ж невимовне чоловіколюбство Твоє, Христе, і блага незліченні! Дивлячись на мене, що у в’язниці пекла гинув, Ти перетерпів страждання і визволив мене; тому ми благословляємо Тебе, Владику всіх, і прославляємо по всі віки.

Канон богородичний

Ірмос: З полум’я преподобним росу виточив і жертву праведника водою спалив; бо все твориш, Христе, з волі Своєї; Тебе прославляємо по всі віки.

Тебе, як царицю, немов ризою позолоченою, сяйвом Духа осяявши, Син Твій, Пречиста, праворуч Себе поставив; Його прославляємо по всі віки.

Той, Хто одним велінням світ утвердив, від Твоєї пречистої утроби тіло приймає, бажаючи його з висоти оновити; Його прославляємо по всі віки.

Ти, Пречиста, стала Божественною оселею з’єднання Слова зі мною, людиною, явно просяявши світлом дівства; тому оспівуємо Тебе по всі віки.

Золотосяйний світильник прообразував Тебе, що прийняла несказанно Світло неприступне, Яке Своєю мудрістю все просвічує; тому оспівуємо Тебе, Чиста, повік.

Потім співаємо пісню Богородиці: Величає душа моя Господа… з приспівом Чеснішу від херувимів…

Канон воскресний. Пісня 9

Ірмос: Бога людям неможливо бачити, бо на Нього не сміють чини ангельські дивитись: через Тебе, Всечиста, Слово стало тілом і явилося людям; величаючи Його, з Небесними Силами Тебе ублажаємо.

До пристрастей непричетним Ти залишився, Слово Боже, плоттю приєднавшись до страждань; але, звільняючи від страждань людину, для пристрастей став стражданням, Спасе наш; бо Ти єдиний безпристрасний і всесильний.

Тління смерти прийнявши, від тління зберіг Ти тіло Твоє, Твоя ж животворча і Божественна, Владико, душа у пеклі не залишилась; але, як від сну воскресиш, нас із Собою підняв Ти.

Троїчний: Усі ми, люди, чистими вустами славимо Бога Отця і Сина Рівнобезначального, і шануємо невимовну і преславну силу Всесвятого Духа; Ти бо Єдина Всемогутня Нероздільна Тройця.

Канон хрестовоскресний

Ірмос: Не ридай по Мені, Мати, бачачи у гробі Сина, що Його в утробі безсіменно зачала єси: встану бо, і прославлюся, і піднесу зі славою як Бог тих, що з вірою й любов’ю Тебе величають.

Хоч і зійшов Ти, Життєдавче Христе, як мертвий, до гробу, але знищив силу пекла, воскресивши з Собою мертвих, що їх воно поглинуло, і як Бог подав воскресіння всім, що з вірою і любов’ю Тебе величають.

Нехай радіє творіння і, немов лілея, процвітає, Христос, бо як Бог воскрес із мертвих, і ми взиваємо: смерть, де нині твоє жало? Пекло, де твоя перемога? Повалив тебе на землю Той, що підніс нашу силу, як милосердний.

Хрестобогородичний: Ти, Пречиста Владичице, носиш Того, Хто все носить, і тримаєш на руках як немовля Того, Хто визволяє нас з руки злого ворога; і бачиш на древо хресне піднесеним Того, Хто нас із глибини гріха підніс.

Канон богородичний

Ірмос: Бога людям неможливо бачити, бо на Нього не сміють чини ангельські дивитись: через Тебе, Всечиста, Слово стало тілом і явилося людям; величаючи Його, з Небесними Силами Тебе ублажаємо.

Через Тебе, Всечиста, для сущих у темряві засяявши зорею Божества, зійшла нині звізда від Якова — Христос Бог, втілене Слово; Ним просвічуючись, ми разом з небесними воїнствами Тебе ублажаємо.

Зміцнившись силою Твоєю і благодаттю, Тобі пісню від серця приніс; Ти ж, чиста Діво, прийми її, подаючи з нетлінних скарбів Твою, Богоблаженна, благодать многосвітлу.

Ти, Діво, явно показалася Божественною основою, що на ній Слово виткало ризу тілесну, образ мій обоживши; в нього зодягнувшись, спасло всіх, що від чистого серця Тебе величають.

Через Твоє незбагненне й невимовне Різдво, Всечиста Богородице, нині даровано мертвим воскресіння, з Тебе бо, в тіло зодягнувшись, засяяло для всіх Життя і явно знищило страх смерти.

Після катавасії мала єктенія, а потім Свят Господь Бог наш… і екзапостиларій ранній.

Стихири хвалітні воскресні

Стих: Виконати над ними суд написаний. Слава ця буде всім преподобним Його.

Хрест Твій, Господи, для людей Твоїх — життя й воскресіння, і ми, надію на нього покладаючи, славимо Тебе, Бога нашого, що воскрес; помилуй нас.

Стих: Хваліть Бога в святих Його, хваліть Його в утвердженні сили Його.

Погребіння Твоє, Владико, відкрило рай родові людському, і ми, від тління визволившись, славимо Тебе, Бога нашого, що воскрес; помилуй нас.

Стих: Хваліть Його в могутності сили Його, хваліть Його за безмежну велич Його.

З Отцем і Духом прославмо Христа, що воскрес із мертвих, і взиваймо до Нього: Ти єси життя наше і воскресіння; помилуй нас.

Стих: Хваліть Його голосом сурми, хваліть Його на арфі та гуслях.

Ти, Христе, на третій день воскрес із гробу, як було написано, воскресивши нашого праотця з Собою; тому рід людський і прославляє Тебе, і оспівує Твоє воскресіння.

Стих: Хваліть Його хором під тимпани, хваліть Його на струнах і органах.

Господи, велика і страшна таємниця Твого воскресіння! Вийшов Ти з гробу, як жених із чертога, смертю смерть подолавши, щоб Адама визволити; тому на небесах ангели торжествують, а на землі люди прославляють Твоє, Чоловіколюбче, милосердя, що задля нас сталося.

Стих: Хвалить Його на органах милозвучних, хваліть Його на органах і зі співом. Все, що дише, нехай хвалить Господа.

Беззаконні юдеї! Де печаті і срібники, що ви їх воїнам дали? Не вкрали Скарб, але Він як всемогутній воскрес. Ви ж самі осоромилися, відрікшися від Христа, Господа слави, що постраждав, був похований і воскрес із мертвих. Поклонімося Йому.

Стих: Воскресни, Господи Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.

Якщо запечатаний був гріб, і ви поставили сторожу, і наклали печаті, то як же вас, юдеї, обікрали? Коли двері були замкнені, вийшов Цар. Або покажіть Його мертвим, або як Богу поклоніться, з нами співаючи: слава, Господи, хресту Твоєму і воскресінню Твоєму.

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої.

Жінки-мироносиці з плачем прийшли до гробу Твого, що Життя прийняв; і, несучи миро, шукали Твоє пречисте тіло, щоб помазати. І знайшли світлоносного ангела, що сидів на камені і, звернувшись до них, сказав: чому плачете над Тим, Хто з ребра життя світові подав? Чому шукаєте Безсмертного у гробі, як мертвого? Краще йдіть, сповістіть ученикам Його всесвітню радість славного Його воскресіння; через нього і нас, Спасе, просвіти, і даруй очищення й велику милість.

Слава,.. і рання євангельська стихира. І нині,.. і цей богородичний:

Преблагословенна єси, Богородице Діво, бо Той, Хто воплотився від Тебе, пекло полонив, Адама покликав, прокляття знищив, Єву визволив, смерть умертвив, і ми ожили. Тому ми, співаючи, взиваємо: благословенний Христос Бог наш, що так благоволив. Слава Тобі.

Потім велике славослів’я і цей тропар воскресний:

Воскрес із гробу і кайдани розбив пекла; зруйнував осуд смертний, Господи, всіх од сітей ворожих визволивши. Явивши Себе апостолам Твоїм, послав їх на проповідь і ними мир Твій дав світові, єдиний многомилостивий.

Потім єктенії і відпуст.

На Літургії Блаженні…

Пом’яни мене, Боже Спасе мій, коли прийдеш у Царство Твоє, і спаси мене як єдиний Чоловіколюбець.

Стих: Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать.

Адама, деревом обманеного, Ти знову спас древом хреста, як і розбійника, що взивав: пом’яни мене, Господи, у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться.

Зруйнувавши врата пекельні й окови розбивши, Життєдавче Спасе, воскресив усіх мертвих, що взивали: слава воскресінню Твоєму.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Пом’яни мене Ти, що погребінням Твоїм смерть полонив і Твоїм воскресінням усе радістю наповнив як милосердний.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Мироносиці, що прийшли до гробу, почули ангела, який взивав: воскрес Христос, просвітивши все.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах.

Одностайно прославмо всі Христа, що розіп’ятий був на древі хреснім і світ від омани визволив.

Слава…

Троїчний: Прославляємо Отця, і Сина, і Святого Духа, взиваючи: Свята Тройце, спаси душі наші.

І нині…

Богородичний: Діво, що в останній час несказанно зачала і породила Творця Твого, спасай тих, що Тебе величають.

Прокимен: Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє.

Стих: До Тебе, Господи, взиватиму, Боже мій, не відвертайся мовчки від мене.

Алилуя.

Стих: Хто живе під охороною Всевишнього, під покровом Бога небесного оселиться.

Стих: Скажи Господу: заступник мій єси і пристановище моє, Бог мій, і надіюся на Нього.

У неділю на вечірні

На Господи, взиваю… стихири зворушливі.

Стих: Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Дай мені, Спасе, сльози покаяння разом із думкою смиренною, щоб я омив скверну моєї душі, яку я люто осквернив, чинячи повсякчас неправедне, Ти бо маєш на це Ту, що Тебе породила й благає, і хори ангельські, й Твою чоловіколюбність.

Стих: Ради імені Твого я страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

Гряди, душе, і покайся у многих гріхах, що їх у житті вчинила, і молися множеству вишніх воїнств із зітханням та сльозами, щоб дано тобі було час на покаяння, щоб тебе, всестрасна, як смоковницю неплідну, не відіслано було у вогонь пекельний.

Стих: Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Ніякої заповіді Твоєї не сповнив я на землі; і як же до Тебе, Христе мій, що сидиш на престолі, явлюся, щоб відповідь дати й суд прийняти за все, що я вчинив, свідоме й несвідоме. Тому взиваю до Тебе: молитвами слуг Твоїх спаси мене, блудного.

Інші стихири святим небесним безплотним ангелам.

Стих: Бо в Господа милість і велике в Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Ангельські сили, що перед Твоїм, Христе, престолом стоять, моляться за рід людський. Їх же молитвами даруй усім мир, гордість язичників усмири.

Стих: Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Всі чини ангельські, що радієте завжди навколо престолу Царя всіх, охороняйте нас, що з вірою вас призиваємо, і від мук визволяйте.

Слава: і нині.

Богородичний: Ти, Богородице, зачавши в утробі за словом архангела Слово, співбезначальне з Отцем і Духом, явилася вищою за херувимів, і серафимів, і престоли.

Потім Світло тихе… і прокимен:

Прославляйте нині Господа, всі раби Господні.

Стих: Що стоїте в храмі Господньому, у дворах дому Бога нашого.

Потім Сподоби, Господи…і єктенія.

На стиховні стихири зворушливі:

У час страшного пришестя Твого, Христе, нехай не почуємо слів: не знаю вас. Бо на Тебе, Спасе, ми надію покладаємо; хоч і не сповнили ми повелінь Твоїх через недбалість нашу, але благаємо: змилуйся над душами нашими.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині до рук господині її, так очі наші — до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

Не маю ні покаяння, ані сліз; тому благаю Тебе, Христе Боже, перед кончиною наверни мене і дай розчулення, щоб визволитися мені від муки.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від багатих та зневаги від гордих.

Мученики Твої, Господи, не відреклися від Тебе, не відступили від заповідей Твоїх; їхніми молитвами помилуй нас.

Слава: і нині.

Богородичний: По-архангельськи прославмо, вірні, небесну палату й двері воістину запечатані. Радуйся, бо через Тебе прийшов для нас Спаситель усіх Христос, Життєдавець і Бог. Пречиста Владичице, християн надіє, побори рукою Твоєю мучителів, безбожних ворогів наших.

Потім Нині відпускаєш,.. Трисвяте,.. Отче наш,.. тропар святому. Слава: і нині, богородичний на глас тропаря.

Потім єктенія і відпуст.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору