«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиТріодь Постова

У вівторок першого тижня

На ранній

Після 2-ої кафизми сідальний, глас 2.

Преблагословенна благодать всечесного посту: Мойсей ним прославився і Закон, написаний на скрижалях, прийняв. Сильнішими за вогонь виявилися юні отроки; в ньому ж погасимо тілесні похоті, що палають, мов полум’я, до Христа Спаса взиваючи: навернення всім нам даруй і визволи від геєни.

Слава… інший, глас той самий.

Покаяння настав час, стримання покажи плоди, о душе моя! Поглянь на тих, що раніше покаялися, взивай до Христа: згрішив я, спаси мене, як спас Ти, Владико, митаря, що зітхнув від серця, — єдиний Благий і Многомилостивий.

І нині…

Богородичний: Заступництво тепле християн, Сина Твого благай завжди, Богородице, щоб Він визволив нас від усякого злодійства і лютости диявола і дав нам прощення, — в чому ми згрішили, заради великої Своєї милости, Твоїми молитвами, Мати Діво.

Після кафизми сідальний, глас 5.

Господи, провівши два дні спасенного посту, взиваємо до Тебе: зворуш серця наші, рабів Твоїх, і прийми нас, що зі страхом молимося Тобі, подаючи нам благий шлях посту, очищення і велику милість.

Слава…, той самий.

І нині…

Богородичний: Цвіте Божественний, кореню розквітлий, кивоте і свічнику, і стамно всезлата, свята трапезо, хліб Життя носячи як Сина Твого і Бога, ублагай Його, разом зі святим Предтечею, щоб Він змилостивився і спас тих, що славлять Тебе, Богородице.

Канон Мінеї і Тріоді.

Пісня 2

,
глас 2.

І читається друга пісня Псалтиря.

Ірмос: Дивіться, дивіться, Я Той, що спас у морі, і в пустелі наситив ізраїльських людей, і воду з каменя виточив людям, щоб підняти того, хто колись упав у тління, навернути до Себе заради незбагненної милости.

Будь розсудливою, пильнуй, зітхай, просльозися, постом весь час віддаляйся, душе, від гріха, щирим покаянням тікай від вогню, оплакуванням пристрастей одежу печалі роздери і прийми Божественну одежу.

До гори приступімо усі, й особливими діяннями посту вийдімо нагору, залишивши внизу всякі пристрасні наміри; увійшовши в морок Божественного видіння, побачимо єдину Христову любов і благість, обожуючись таємно Божественним сходженням.

Горе мені, що буде зі мною? Що вчиню, якщо живу в гріхах, і Владики не страшуся, безсоромний? Тому раніше суду я осуджений: але, Судде праведний і благий, наверни мене і спаси, хоч і згрішив я перед Тобою більше за всіх людей.

Богородичний: Неорана земле, що породила Творця усіх, Який подає руку і благоволінням Своїм насичує всяке життя силою Божественною: утверди хлібом життєвим серця, ослаблені ситістю лютих наших провин.

Інший, глас 5.

Ірмос: Дивіться, дивіться, Я той, що спас у морі…

Прийдіть, увійдімо у світлицю душі, Господеві молитви приносячи і взиваючи: Отче наш, що єси на небесах, відпусти провини наші і дай нам послаблення як єдиний Милосердний.

Спокій душі нашої у посту маючи, не хвилюймося від втрати насолоди минулих днів, бо засяяло нам благочестя виправлення.

Слава…

Троїчний: Безначальна, нестворена, Триіпостасна Єдинице, царство віків: Тебе — Отця, і Сина, і Святого Духа, славлять зібрання ангелів, і вся природа людська.

Богородичний: Тебе, найчеснотливішу славу роду нашого, славимо, через Тебе ми обожені, Діво, бо Ти народила нам Спаса і Бога Христа, Який визволив нас від прокляття.

Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Хто вогонь погасив? Хто закрив пащі звірів? Піст юнаків визволив із печі, і пророка Даниїла — від пащ левів; його ж полюбімо і ми, браття.

Ірмос: Дивіться, дивіться, Я Бог, Який з волі Своєї став людиною, щоб спасти Адама, котрий упав від спокуси через змія.

Пісня 8

Ірмос: В купині Мойсеєві…

Віджени сон злих лінощів, душе, і пильнуй Божественні заповіді: наближається бо Жених-свічконосець, поспіши Його зустріти.

Мене, зраненого злими пристрастями, зціли, Слове, великою і безмежною милістю Твоєю, щоб я з вдячністю славив Тебе повіки.

Від пристрастей марних, від заздрощів і ненависти, від усякої злоби стримайся, душе, споживаючи їжу, що її невидимо споживають на небесах.

Богородичний: Богородице Чиста, зціли душі моєї рани, віджени пристрасті серця і спокусливі думки — як єдина Помічниця грішних, і стіна тих, кого руйнують.

Інший Ірмос: Творця творіння…

До стриманості всі душі схилімо і на небеса молитви благоугодні Господу принесімо.

Дух розчулення приймемо і проллємо сльози заради визволення душ, славлячи у піснях Христа повіки.

Благословімо Отця, і Сина, і Святого Духа, Господа.

Троїчний: Тройце єдиносущна і Єдинице нестворена, і всіх Боже, Тебе оспівуємо по всі віки.

Богородичний: Молитву вчини за тих, хто славить Тебе, Пречиста, щоб визволитися нам від усяких спокус і напастей.

Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Поживу багатого відкинувши, прийдімо з Лазарем поститися, щоб і нас зігріло Авраамове лоно.

Хвалимо, благословляємо, поклоняємося Господу.

Ірмос: Творця творіння, Якого жахаються ангели, оспівуйте, люди, і прославляйте по всі віки.

Пісня 9

Ірмос: Від земнородних хто чув…

Хто із земнородних так упав і хто так прогнівив Бога, хто віддався злим намірам і став вмістилищем гріха, як я, окаянний? Але, Боже, Подателю милости, змилосердься наді мною.

Боговидних ангелів сили, благомилостивого Бога ублагайте, щоб Він спас душу, що тоне в безодні життєвих насолод, у бурхливому хвилюванні пристрастей і знемагає від нападів злих духів.

Гряди, душе, піднімаючись на крилах посту до чеснот, стань над злобою, що тягне вниз до загибелі, і насолоджуйся найсвітлішими видіннями, що приводять до споживання чеснот, і вірою досягнеш Боговідання.

Богородичний: Хто принесе достойну похвалу Тобі, Пречиста, що незбагненно породила, славленого Владику і Господа, Якого хвалять усі сили небесні? Його ж благай за людей, що згрішили, Діво неневісна.

Інший Ірмос: Ісає, радій…

В цей благий і радісний час, в день спасіння, принесімо Богу дари чеснот, і відкиньмо, браття, діла темряви, зодягнімося у зброю світла, як закликає Павло.

Прийдіть і, як Господь постом убив ворога, так і ми знищимо постом його стріли і спокуси: іди від мене, сатано, — нехай так говорить кожен, коли він захоче спокусити нас.

Слава…

Троїчний: Тебе славлю як єдиносущну безначальну Тройцю чесну, життєдайну нероздільну Єдиницю — Отця неродженого, Сина родженого, і Духа Святого; спаси нас, що оспівуємо Тебе.

Богородичний: Незбагненне Різдво Твоє, Богомати, бо без мужа зачала Ти і Дівою народила; і Той, Хто народився, є Бог; Його величаючи, Тебе, Діво, ублажаємо.

Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Постом і молитвою піднявшись на гору, ми серцем чистим бачимо Бога, і скрижалі приймаємо в собі, як Мойсей, сяючи славою від лиця Його любови.

Ірмос: Ісає, радій, Діва мала в утробі і породила Сина Еммануїла, Бога і Чоловіка, Схід ім’я Йому; Його величаючи, Діву прославляємо.

Світильний.

На стиховні самогласний дня, глас 3:

Почнемо, люди, непорочний піст, що є спасінням для душ наших, будемо служити Господу зі страхом, єлеєм благочинств голови намастимо і водою чистоти лиця омиємо; не молімося багатослівно, але, як навчилися, так і взиваймо: Отче наш, що єси на небесах, прости нам провини наші як Чоловіколюбець.

Стих 1: Наповни нас вранці милістю Твоєю…

Знову самогласний:

Стих 2: І нехай буде милість Господа Бога нашого на нас…

Також мученичі: Відкинувши страх перед царями й мучителями, Христові воїни відважно і мужньо прославляли Господа всіх, і Бога, і Царя нашого, і моляться нині за душі наші.

Слава: і нині.

Богородичний: Богородице, заступнице за всіх, хто молиться Тобі, Тобою набираємося сміливості і Тобою хвалимося, Ти — вся надія наша, благай Того, Кого Ти народила, за недостойних рабів Твоїх.

На 6-му часі, тропар пророцтва, глас 1:

Ми мандрівники на землі, як і всі батьки наші; коротке життя наше безгрішним збережи, Спасе наш, і помилуй нас як Чоловіколюбець.

Прокимен, глас 4: Вислухай голос моління мого, Царю мій і Боже мій (Пс. 5).

Стих: Господи, почуй слова мої, зглянься на благання моє.

Пророцтва Ісаї читання (Іс. 1, 19-31; 2, 1-3).

Так говорить Господь: якщо захочете і послухаєте Мене, блага землі будете споживати. А якщо зречетесь і будете опиратися, від меча загинете: бо уста Господні сказали це. Як стала блудницею вірна столиця, сповнена правосуддя, в якій справедливість перебувала, а нині — вбивці? Срібло твоє стало нагаром, а вино твоє розбавлене водою. Князі твої — законопорушники і спільники злодіїв; всі вони люблять дарунки, ганяються за винагородами, сиріт не захищають і судові справи вдовиць не розглядають. Тому так говорить Господь, Господь Саваоф, Сильний Ізраїлів: не утихне гнів Мій на супротивників, і суд ворогам Моїм учиню; і простягну руку Мою на тебе, і, як у горнилі, зніму з тебе накип і відділю свинець від тебе, непокірних винищу, і віджену усіх беззаконників від тебе, і всіх гордих упокорю. І знову поставлю суддів тобі, як і раніше, і радників твоїх, як на початку. Тоді будуть називати тебе містом правди, столицею вірною. Сион спасеться правосуддям, і навернені сини його — правдою; Всім же відступникам і грішникам — погибель, і всі, що покинули Господа, будуть знищені. Вони будуть посоромлені за ідолів своїх, яких самі захотіли, й устидяться за сади свої, яких зажадали; і будуть вони, немов дуб, що скинув листя своє, і як сад, у якому немає води. І буде сила їхня, немов стеблина, а діла їхні — іскрою; і будуть горіти беззаконники й грішники разом, і ніхто не погасить Слово, що було у видінні до Ісаї, сина Амосового, про Юдею і про Єрусалим. І буде в останні дні, гора дому Господнього буде поставлена вище за всі гори і піднесеться над пагорбами, і прийдуть до неї усі народи. І піде багато народів, і скажуть: прийдіть, і піднімемося на гору Господню, в дім Бога Якового, і Він покаже нам путь Свою, і будемо ходити Його стезями.

Прокимен, глас 4: Господи, не суди мене в ярості Твоїй, і не карай мене в гніві Твоїм (Пс. 6, 1).

Стих: Помилуй мене, Господи, бо я немічний (Пс. 6, 1).

На вечірні

На Господи, взиваю… стихири, глас 2.

Через гірку поживу ми були вигнані колись із раю, тому, постячись і стримуючись від пристрастей, поспішімо увійти туди, взиваючи до Бога нашого: Ти, що на хресті простягнув руки Свої, оцет пив і жовч скуштував, і болі перетерпів від цвяхів, розіп’яв усі найгіркіші пристрасті душ наших, ради великого милосердя і милости спаси рабів Твоїх.

Через древо добра і зла ми були вигнані колись із раю, але хрестом Твоїм до нього вселилися; згадуючи хрест у молитві до Тебе, Многомилостивий, з вірою Тобі всі молимося: сльози нині нам пошли у час посту, що всяку скверну пристрастей і провин наших очищає, щоб усі ми взивали до Тебе щиро: Господи, слава Тобі.

Інша стихира, глас 2.

Насолоду стримання і мені, Слове, даруй, як Адамові рай колись, щоб споживати від усякої Твоєї заповіді, Боже наш, й утримуватися завжди від плоду, через який Ти вигнав мене з раю, щоб я в радості відчув життєдайні Твої хресні страждання.

І з Мінеї, 3. Слава: і нині. Хрестобогородичний.

Прокимен, глас 6: Господи, Боже мій! Я на Тебе надіюся, спаси мене (Пс. 7).

Стих: Від усіх гонителів моїх визволи мене.

Буття читання (Бут. 1, 14-23).

І сказав Бог: нехай будуть світила на тверді небесній і освітлюють землю, і відділяють день від ночі, і нехай будуть для знамень, і для часів, і для днів, і для років; і нехай вони будуть світильниками на тверді небесній, щоб освітлювати землю. І стало так. І створив Бог два світила великі: світило велике — для управління днем, і світило менше — для управління ніччю, і зорі. І поставив їх Бог на тверді небесній, щоб світити на землю й управляти днем і ніччю, і відділяти світло від темряви: і побачив Бог, що добре воно. І був вечір, і був ранок — день четвертий. І сказав Бог: нехай породять води плазунів, душу живу; і птахи нехай полетять над землею, під твердю небесною. І стало так. І створив Бог риб великих, і всяку душу живих істот — плазунів породили води за родом їх. І всяких птахів пернатих за родом їх. І побачив Бог, що добре воно. І благословив їх Бог, промовивши: плодіться і розмножуйтесь, і наповнюйте води в морях; і птахи нехай розмножуються на землі. І був вечір, і був ранок — день п’ятий.

Прокимен, глас 5: Господи Боже наш, яке ведичне ім’я Твоє по всій землі (Пс. 8, 1).

Стих: Слава Твоя піднеслася вище небес (Пс. 8, 2).

Притч читання (Пр. 1, 20-33).

Премудрість виголошує на вулицях, на площах підвищує голос свій, в головних місцях зібрань проповідується, при входах у міські ворота говорить промову свою. Доки, невігласи, будете любити невігластво? Доки буйні будуть насолоджуватися буйством? Доки нерозумні будуть ненавидіти знання? Наверніться до мого викриття: ось, я виллю дух мій, сповіщу вам слова мої. Я закликала, і ви не послухали; простягала руку мою, і не було уважного; і ви відкинули всі мої поради, й викриття мого не прийняли. Тому і я посміюся з вашої загибелі, радітиму, коли прийде на вас жах, як буря і лихо, як вихор пронесеться над вами, коли прийдуть до вас скорбота й утиски. Тоді будуть кликати мене, і я не почую; зранку будуть шукати мене, і не знайдуть мене. За те, що вони зненавиділи знання і не обрали для себе страху Божого, не прийняли поради моєї, відкинули всі викриття мої; за це і будуть вони споживати плоди шляхів своїх і насичуватися від помислів своїх. Тому що впертість невігласів уб’є їх, і недбалість нерозумних погубить їх, а той, хто слухає мене, буде жити безпечно і спокійно, не маючи страху перед злом.

Далі: Сподоби, Господи…

На стиховні стихири, глас 8:

Піст — не тільки стримання від пересичення, але й віддалення від усяких тілесних пристрастей, щоб, підкоривши всякі нестерпні напади плоті, ми стали достойними причастя Агнця, Який за світ розіп’явся з волі Своєї — Сина Божого, і духовно святкували Спасове воскресіння з мертвих, піднісшись на висоту чеснот, у радості й у насолоді від добрих діл, що радують Чоловіколюбця.

Стих 1: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої.

Знову ту саму стихиру.

Стих 2: Помилуй нас, Господи…

Мученичий: Мученики Твої, Господи, що забули усе земне і не боялися мук задля майбутнього життя, стали його спадкоємцями, тому й з ангелами радіють; їх молитвами даруй людям Твоїм велику милість.

Слава: і нині.

Богородичний: О, преславне чудо! О, таїнство нове! О, страшний початок! Діва промовляла, коли побачила Тебе на хресті, розіп’ятого між двома розбійниками. Тебе безболісно і незбагненно породивши, Вона плакала, промовляючи: горе мені, Сину Мій улюблений, як Тебе лютий і невдячний народ розіп’яв на хресті?

І далі продовження чину, як написано попередньо.

На повечір’ї

Після псалма: Боже, на поміч мені прийди…

Читаємо великий канон, глас 6.

Пісня 1

Ірмос: Помічник і покровитель став мені на спасіння. Це Бог мій, і прославлю Його, Бога Отця мого, і звеличу Його; бо Він славно прославився!

Перевершив я Каїнове вбивство і свідомо став убивцею душевного сумління, оживив плоть і поборював душу злими моїми діяннями.

Не уподібнився я, Ісусе, праведному Авелю й ніколи не приносив Тобі ні дарів приємних, ні діл богоугодних, ні жертви чистої, ані життя непорочного.

Подібно до Каїна, окаянна душе, принесли ми Творцеві нечестиві діяння, і жертву порочну, і все нікчемне життя — разом, тому і засуджені!

Оживотворив Ти, Творче, земний порох і дав мені плоть і кості, й дихання та життя, але, Сотворителю мій, Визволителю мій і Судде, прийми мене, що каюся.

Сповідую Тобі, Спасе, гріхи, що вчинив, душі і тіла мого рани, бо їх заподіяли мені, мов розбійники, внутрішні убивчі помисли.

Хоч і згрішив я, Спасе, але знаю, що Ти — Чоловіколюбець: караєш милостиво, і гаряче милуєш, і бачиш сльози плачу мого, й поспішаєш, як люблячий батько, що кличе блудного.

Слава…

Троїчний: Присносущна Тройце, в Якій поклоняємось єдиному Богу, зніми з мене тягар гріхів моїх і як милосердна подай мені сльози розчулення.

І нині…

Богородичний: Богородице, надіє і заступнице усім, хто Тебе прославляє, зніми з мене важкий тягар гріхів моїх і як Владичиця чиста прийми мене, що каюся.

Пісня 2

Ірмос: Слухай, небо, — і звіщу, і прославлю Христа, Який від Діви воплотився.

У ризи шкіряні вдягнув мене гріх і скинув з мене перший боготканий одяг.

Покрито мене одягом сорому, мов листям смоковниці, щоб виявити мої свавільні пристрасті.

Зодягнувся я у ризу сорому, що ганебно закривавлена течією життя мого пристрасного і сластолюбного.

Віддався я на волю пристрастей і земного тління, тому й донині ворог мені допікає.

Я обрав любов до земних речей і багатства нестриманістю своєю, Спасе, і нині знемагаю під важким тягарем.

Прикрасив я свій тілесний образ розмаїтим одягом нечистих помислів, тому і підлягаю нині осудженню.

Піклуючись ревно про зовнішні прикраси, я знехтував внутрішню скинію, що має подобу Божу.

Поховав я пристрастями красу первісного образу, Спасе, а Ти, як колись драхму, шукай і знайди її.

Згрішив я і, як блудниця, каюся: один я згрішив перед Тобою; як миро, прийми, Спасе, і мої сльози.

Очисти мене, — як митар, благаю; очисти мене, Спасе, ніхто з дітей Адамових так не згрішив, як я згрішив перед Тобою.

Слава…

Троїчний: Тебе, єдиного в трьох Особах, Бога всіх оспівую: Отця, і Сина, і Духа Святого.

І нині…

Богородичний: Пречиста Богородице Діво, єдина всехвальна, молися ревно, щоб спастися нам.

Пісня 3

Ірмос: Утверди, Господи, на непорушному камені заповідей Твоїх зневірене серце моє, бо ти єдиний святий єси і Господь.

В Тобі, Хто смерть подолав, знайшов я джерело життя і взиваю до Тебе від серця мого перед кінцем: згрішив я, Господи, очисти і спаси мене!

Згрішив я, Господи, перед Тобою, згрішив я — очисти мене; нема бо такого серед людей, кого я не перевершив би гріхами.

Наслідував я, Спасе, блудодіяння нечестивих, що жили за праведного Ноя, і тим успадкував їхнє осудження — загибель у потопі.

Наслідуючи Хама, глумителя над батьком, ти не прикрила, душе, сорому ближнього, не відвернувши від нього свій погляд.

Втікай, душе моя, від полум’я гріха, як Лот, утікай від Содома і Гоморри, втікай від вогню усякого нерозсудливого бажання.

Помилуй, благаю Тебе, Господи, помилуй мене, коли прийдеш з ангелами Своїми, щоб воздати всім справедливо за їхні діяння.

Слава…

Троїчний: Тройце проста, несотворенна, безначальне єство, славима у трьох Особах, спаси нас, хто з вірою покладається Твоїй державі.

І нині…

Богородичний: Від Отця безлітного Сина, Ти, Богородице, породила безмужно в літі. О дивне чудо: залишаючись Дівою, грудьми годуєш.

Пісня 4

Ірмос: Почув пророк про Твоє пришестя, Господи, і убоявся, що хочеш Ти від Діви народитися і людям явитися, та й каже: почув я вістку про Тебе і жахнувся — слава силі Твоїй, Господи.

Не спи, душе моя, кріпись, як колись великий із патріархів, і здобудеш діяння з розумом, і будеш бачити умом Бога, і через умоспоглядання проникнеш у неприступний морок і станеш великим володарем.

Дванадцять патріархів породив великий серед патріархів і таємно утвердив для тебе, душе моя, сходинки діяльного сходження: премудро розмістив дітей, як сходинки, а кроки свої — по них сходження.

Наслідуючи, душе, зневаженого Ісава, віддала ти спокусникові первісну красу первородства, втратила батьківське благословення і двічі впала у спокусу — діянням та розумом; тому, окаянна душе, нині покайся.

За пристрасть до жінок назвали Ісава Едомом, він завжди палав нестриманістю й осквернявся похіттю, то й звався Едомом, що значить «розпалення душі гріхолюбивої».

Знаючи про Іова, що сидів на гноїщі й оправдався, ти не наслідувала його мужності, не мала ти, душе, твердої волі в усьому, що знала і чим випробовувалася, але виявилася ти, душе, нетерплячою.

Той, хто сидів раніше на престолі, нині — на гноїщі нагий та в струпах; хто був багатий дітьми і славний, раптом — бездітний і бездомний, замість палацу маючи гноїще і червів — замість бісеру.

Слава…

Троїчний: Нероздільне єством, незлитне в Особах триєдине Божество, богословлю Тебе як єдиноцарствене і співпрестольне. Возношу Тобі пісню величну, що у вишніх триславно співається.

І нині…

Богородичний: І народжуєш, і дівствуєш, і залишаєшся завжди за єством Дівою: бо Народжений оновлює закони природи, утроба ж народжує, ненароджувана. Бог, коли хоче, перемагає закони природи, бо Він творить, як хоче.

Пісня 5

Ірмос: Від ночі до ранку шукаю Тебе і молюся: просвіти, Чоловіколюбче, настав мене Твоїми заповідями і навчи мене, Спасе, творити Твою волю.

Ти чула, душе, про кошик з Мойсеєм, який у древності носили річні води, щоб він, мов у палаті, уникнув гіркої долі від задуму фараона.

Ти чула, окаянна душе, про повитух, які вбивали творіння чистоти — немовлят чоловічої статі; тож нині, як великий Мойсей, споживай премудрість.

Як великий Мойсей убив єгиптянина, ти, окаянна душе, не вбила гріха свого розуму; тож як, скажи, вселишся ти в пустелю пристрастей через покаяння?

Великий Мойсей оселився в пустелі; поспішай і ти, душе, його наслідувати, щоб могла споглядати Богоявлення в купині.

Уяви собі, душе, Мойсеїв жезл, яким він ударив по морю й утворилася суша; цей жезл — прообраз хреста Божественного, яким і ти, душе, можеш звершувати величне.

Аарон приносив Богу вогонь чистий, без омани, але Офні та Фінеес, як і ти, душе, принесли Богу нечисте життя своє, чуже Богові.

Слава…

Троїчний: Тройце, Тебе прославляємо, єдиного Бога: свят, свят, свят — Отець, Син і Дух — просте єство, Єдиниця, Якій вічно поклоняємось.

І нині…

Богородичний: З Тебе, нетлінна і безмужна Мати Діво, зодягнувся в мою природу Господь, Який сотворив віки, і з Собою з’єднав людську природу.

Пісня 6

Ірмос: Взивав я всім серцем моїм до милосердного Бога, і Він почув мене з пекла підземного і спас життя моє від тління.

Хвилі гріхів моїх, Спасе, повернувшись, як у Червоному морі, несподівано покрили мене, як колись єгиптян і колісниці.

Нерозсудливий вибір зробила ти, душе, як колись Ізраїль, ти воліла насолоджуватись пристрастями, замість того, щоб споживати божественну манну.

Ти обрала, душе, криниці хананейських думок замість скелі, з якої джерело премудрости, мов з чаші, виливає потоки богослів’я.

Проміняла ти, душе, небесну їжу на свиняче м’ясо, котли і єгипетський хліб, як колись народ нерозсудливий у пустелі.

Коли раб Твій Мойсей ударив жезлом по каменю, то образно показав Твоє ребро животворче, з якого ми черпаємо напій життя.

Пізнай і досліди, душе, як Ісус Навин, обітовану землю, яка вона, і оселися в ній через життя благочестиве.

Слава…

Троїчний: Тройця Я проста, нероздільна, розділена в Особах, і єством з’єднана Єдиниця, про це свідчить Отець, Син і Божественний Дух.

І нині…

Богородичний: Утроба Твоя породила нам Бога, Який уподібнився нам; Його як Творця всього моли, Богородице, щоб молитвами Твоїми оправдатися нам.

Кондак, глас 6: Душе моя, душе моя, встань, чому ти спиш? Кінець наближається, і маєш засмутитися; підведись же, щоб пощадив тебе Христос Бог, Який всюди є і все наповнює.

Пісня 7

Ірмос: Згрішили ми, чинили беззаконня і несправедливість перед Тобою, не зберегли, не виконали Твоїх заповідей, але до кінця не покидай нас, отців Боже.

Коли везли на колісниці кивот, то Оза торкнувся до нього, бо воли похилилися, і був покараний за це гнівом Божим; і ти, душе, уникай зухвальства і свято шануй Божественне.

Ти чула, душе, про Авесалома, як він постав проти єства, знаєш про його мерзенні вчинки, якими осквернив він ложе Давида-отця, але і ти наслідувала його пристрасні й любострасні прагнення.

Підкорила ти, душе моя, своєму тілу свою нерабську гідність; знайшовши другого ворога — Ахітофела, ти слухалася його поради, але Сам Христос це знищив, щоб ти все ж спаслася.

Дивний Соломон, сповнений благодаті премудрости, учинив колись зло і відступив від Бога; і ти, душе, йому уподібнилася своїм проклятим життям.

Приваблений насолодами пристрастей, Соломон осквернився і відступив від Бога. О горе, ревнитель премудрости став любителем розпусних жінок! І ти, душе, уподібнилася йому скверною сластолюбства.

Ти наслідувала, душе, Ровоама, який не послухав поради батька, а ще — Єровоама, злого раба-відступника; покинь це, душе, і взивай до Бога: згрішила я, помилуй мене!

Слава…

Троїчний: Тройце проста, нероздільна, єдиносущна — і єство єдине світла, і світло: три — святі і одне — святе. А ти, душе, співай, прославляючи Бога — в житті і життях оспівується Бог Тройця.

І нині…

Богородичний: Оспівуємо Тебе, благословляємо Тебе, поклоняємося Тобі, Богомати, бо Ти Єдиного з нероздільної Тройці Христа Бога породила й Сама відкрила нам, сущим на землі, небесне.

Пісня 8

Ірмос: Того, Кого славлять небесні воїнства і перед Ким тремтять херувими і серафими, — все живе, усі творіння оспівуйте, благословляйте і величайте по всі віки.

Наслідуючи Озію, ти, душе, подвійно вражена його проказою, бо думаєш негідне і твориш беззаконня; покинь же те, до чого привернулася і поспішай до покаяння.

Ти чула, душе, про ніневитян, що каялися Богу у веретищі та попелі, але ти їх не наслідувала і виявилася лукавішою за всіх, що згрішили до і після закону.

Ти чула, душе, про Єремію у багнистій ямі, що з плачем взивав до міста Сиона, благаючи зі сльозами; його плачевне життя наслідуй — і спасешся.

Колись Іона утік до Фарсиса, передбачаючи навернення ніневитян, знав бо як пророк милосердя Боже і ревно прагнув здійснення пророцтва.

Ти чула, душе, про Даниїла, який у ямі закрив пащі звірам, дізналася й про юнаків з Азарією, що вірою погасили вогонь у печі розпаленій.

Всі повчальні приклади із Старого Завіту нагадав я тобі, моя душе; наслідуй боголюбиві діяння праведних, гріхів же людей лукавих стережися.

Слава…

Троїчний: Безначальний Отче, Сину співбезначальний, Утішителю благий, Душе правий, Слова Божого Родителю, Отця безначального Слове, Душе живий і всетворчий — Тройце Єдинице, помилуй мене!

І нині…

Богородичний: Мов із пурпуру, Пречиста, виткалася мислена багряниця — тіло Еммануїла — у Твоєму лоні; тому Тебе, Богородицю істинну, величаємо.

Пісня 9

Ірмос: Безсіменного зачаття Різдво незбагненне, безмужної Матері плід нетлінний; Боже Різдво оновлює єство, тому Тебе ми, усі роди, як Богоневісну Матір православно величаємо.

Христа спокушав диявол, кажучи перетворити каміння на хліб, і звів Його на гору, щоб умить показати всі царства світу; ти ж бійся, душе, подібного підступу, будь тверезою, молися безперестанно Богу.

Пустельнолюбна горлиця, глас вопіющого, світильник Христів проповідував покаяння, а Ірод з Іродіадою чинили беззаконня; дивись, душе моя, щоб не заплутатися тобі у сітях беззаконня, але полюби покаяння.

У пустелі оселився Предтеча благодаті, і Юдея вся й Самарія йшли його слухати і сповідувати гріхи свої, ревно приймаючи хрещення, а ти, душе моя, їх не наслідувала.

Чесним є шлюб і непорочним ложе, бо колись благословив їх Христос; на весіллі у Кані Галилейській як людина Він їв і перетворив воду на вино, являючи перше чудо, щоб ти, душе, змінилася.

Христос уздоровив розслабленого, і той узяв своє ложе, підняв з мертвих юнака, сина вдовиці, зцілив слугу сотника і відкрився самарянці, показуючи, як тобі, душе, у дусі служити Богу.

Кровоточиву Господь зцілив лише доторканням до Його ризи, прокажених Він очистив, сліпих і кривих просвітив і виправив, глухих, німих і зігнутих додолу зцілив словом, щоб ти, окаянна душе, могла спастися.

Троїчний: Отця прославмо, Сина превознесімо, Божественному Духу вірою поклонімося, Тройці нероздільній, Єдиниці єством, як Світлу єдиному і троїчному, троїчному Життю і єдиному, що все животворить і все просвічує.

І нині…

Богородичний: Град Твій охорони, Пречиста Богородице, в Тобі він вірою царює, в Тобі утверджується кріпкістю і, перемагаючи, Тобою поборює усі спокуси, полонить ворогів своїх і підкорює їх.

Андрію: Андрію чесний, отче триблаженний, пастирю Критський, не переставай молитися за тих, хто оспівує тебе, щоб позбавитися гніву, скорбот та тління і гріхів безмірних всім нам, хто вшановує пам’ять твою вірно.

Також співають обидва кліроси Ірмос: Безсіменного зачаття…

І все інше чину повечір’я.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Сторінки

Важливе

Останні відгуки

Канали RSS

Нагору