«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиТріодь Постова

Страсний тиждень. У неділю на повечір’ї

У неділю на повечір’ї

Повечір’я читаємо мале, на якому співаємо трипіснець преподобного Андрія Критського. Ірмоси по двічі. Тропарі скільки їх є. В кінці ірмос співають обидва кліроси.

Те саме чинимо і в інші дні великого тижня увечері, на повечір’ї.

Пісня 1, глас 8

Ірмос: Йому, що розбив військо силою Своєю і перевів Ізраїля через Червоне море, співаємо як Визволителеві нашому Богу, бо Він прославився.

Йосифові у цнотливості уподібнимося, вірні, зрозуміймо того, хто вшанував людське словесне єство, всіляко охороняючи справжню чесноту в житті.

Не чинячи добра, ми уподібнюємося смоковниці: цього будемо уникати, щоб не засохнути, як тоді вона, що покривалася одним лише листям.

Образ Владики прообразуючи, Йосиф був вкинений до рову, проданий рідними, і все терпів, приснопам’ятний, за образом воістину Христовим.

Долі смоковниці безплідної уникнемо, браття, зрозуміємо образ, щоб не засохнути, як вона тоді, коли повернувся до неї Чоловіколюбець зголоднілим.

Ісус, поспішаючи постраждати за світ з волі Своєї, іде з учениками Своїми до міста Єрусалима на вільні страждання, які прийшов перетерпіти.

Приєднавшись до Господа, Який поспішає за всіх постраждати, будьмо готовими до оплювання, до ганьби і приниження, щоб пречистими Його стражданнями, вірні, разом з Ним прославитись.

Стражданнями пристрасті зціляє Той, Хто постраждав за нас, бо хоче перенести на наше людське єство Свої животворчі страждання, щоб ми спаслися.

Слава…

Трьох безначальних прославляю. Трьох святих оспівую, Трьох співприсносущних у єдиному єстві проповідую: єдиний бо в Отці, Сині і Дусі прославляється Бог.

І нині…

Богородичний:

Жезл Мойсеїв і жезл Ааронів — дивне перетворення, і незбагненне мають провидіння; Твоє ж лоно, Богородице, Різдво оновлює нове.

Сідальний, глас 4:

Смоковниці осудження нехай не випередить тебе; але добрі плоди серця поспіши з поля душі принести Творцеві твоєму Христу в покаянні.

Пісня 8

Ірмос: Того, Хто на горі святій прославився і в купині вогнем Мойсеєві таїну Приснодіви показав, Господа оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Цнотливістю прикрасивши житіє і мудрістю зберігши віру, шукаймо праведні звичаї, щоб, у мужності уподібнюючись Христу, з Ним розіп’ятися.

Іншу Єву знайшовши — єгиптянку, не був переможений скверним діянням патріарх Йосиф, але став, наче адамант, пристрастю гріховною не був уловлений.

Проходячи життєву путь, Спасе мій, зголоднів Ти з волі Своєї, бажаючи спасти всіх; Ти бо зголоднів через навернення тих, що від Тебе віддалилися.

Праотець, споживши від дерева, і пізнавши себе нагим і осоромленим, взяв листя смоковниці й опоясався, прообразуючи зборище, що оголило Христа.

Готуйся, душе, раніше кончини, пристосовуючи себе до того життя; і з Христом, Який заради тебе поспішає постраждати, щоб тебе прославити, поспіши з Ним разом постраждати, розіп’ятися і померти.

Як не вжахнеться смерть, Спасе мій? Як не убоїться пекло, зустрівшись з Тобою, що з благої волі на страждання поспішаєш, щоб прийти від неправедних і постраждати заради Твоєї праведності.

Лазареве воскресіння побачивши, юдеї, священики і левіти, з заздрости угоду клятвену приготувавши, зрадливо Христа віддали Пилату на смерть.

Агниця Твоя — і раба, і Діва, побачивши Тебе, як Ти прямуєш на страждання Твої, Доброго Пастиря, що душу за нас покладає, утробою материнською за Тобою ридала.

Благословимо Отця, і Сина, і Святого Духа, Господа.

Троїчний: Як Єдиницю за єством оспівую Тебе, як Тройцю в Лицях Тебе шаную, Отче, Сину, і Душе Пресвятий: безначальну державу Царства Твого славлю повіки.

І нині…

Богородичний: Благає Тебе, Христе, Богородиця, благає учеників Твоїх собор: Твій мир даруй світу Твоєму і щедроти Твої багаті подай нам повіки.

Хвалимо, благословляємо…

Ірмос: Того, Хто на горі святій прославився…

Пісня 9

Ірмос: Чужим є матерям дівоцтво, і дивне дівам дітонародження, на Тобі ж, Богородице, і те й інше відбулося; тому Тебе всі племена земні безперестанно величають.

Чужою є нечестивим цнотливість, і дивною є праведникам злочинність; Йосиф же великий уникнув гріха, і цнотливости став образом, і подобою воістину Христовою.

Чужим є для беззаконників благозаконня, і дивною для невірних благорозумність: юдеї це відкинули через беззаконня; тому й самі успадкували, як смоковниця, прокляття.

Зголоднів заради людського спасіння Той, Хто є життям, Христос і Бог мій; тому Він, коли побачив безплідне зборище, яке випередило смоковницю, покриту листям, немов законом, прокляв його.

Неплідність закону Ти прокляв, як листя квітуче формального розуміння закону, плодів же добрих діл не мав через беззаконня; нас же всіх, синів благодаті, Спасе, благослови.

Жезл Мойсеїв обернувся колись на змію, жезл же Ааронів перетворився на зелень і зацвів листям; неплідне ж зборище законопорушників перетворилося на неплідну смоковницю.

Готують юдеї священиків своїх і лаштують руки до боговбивства: ось бо прийде на страждання лагідний і мовчазний Агнець і Пастир наш, Христос Цар Ізраїлів.

Прийміть, юдеї, Царя, ось Він іде на страждання з волі Своєї, щоб постраждати і спасти тих, що безперестанно взивають: благословенний Грядущий, спаси хрестом усіх.

Обернув Владика свята ваші, юдеї, на плач — за пророцтвом: боговбивцями стали ви Того, Хто обернув колись камінь Невідсічений на джерела води й озера, як співає Давид.

Слава…

Чужим є беззаконникам славити Тебе, безначальне Єство, Отця, і Сина, і Святого Духа, нестворене Вседержительство, що весь світ створило повелінням божественної сили Твоєї.

І нині…

Приводимо Молитовницю нашу Богородицю: Її й апостолів Твоїх молитвами, спільниками нас учини благ Твоїх, Владико, і радости Воскресіння Твого сподоби, Спасе.

І знову ірмос той самий: Чужим є матерям дівоцтво…

Далі все інше за звичаєм. І відпуст.

Нехай буде відомо, що в цей великий тиждень прочитуємо весь Псалтир; читаємо на ранній три кафизми, і на часах — 3-му і 6-му — по дві. І читаються в середу.

У Велику суботу читаються Непорочні, на вечірнях же промовляємо звичайне: До Господа коли в скорботі я…

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору