«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиТріодь Постова

Неділя М’ясопусна

У суботу на вечірні

Після передпочаткового псалма стихословимо кафизму першу. На Господи, взиваю… ставимо 6 стихир чергового гласу і 4 стихири з Тріоді, глас 6:

Коли захочеш прийти, Судде Найправедніший, щоб суд праведний чинити, сівши на престолі слави Твоєї, — ріка вогненна, страхітлива приведе всіх до судища Твого, де стоятимуть перед Тобою Небесні Сили, і люди судитимуться у страху за свої вчинки, — тоді помилуй нас, Христе, і долі спасенних сподоби як милосердний, щиро благаємо Тебе.

Книги розкриються, видимі будуть діяння людей перед нестерпним судом, — сповниться ж уся земля страшним скреготом і плачем, бачачи всіх грішників у невтішному риданні, на вічні муки праведним судом Твоїм, Щедрий, відпущених. Тому благаємо Тебе, Милосердний, помилуй, єдиний Многомилостивий, нас, що славимо Тебе.

Затрублять труби, спустіють гроби, і воскресне все трепетне людське єство. Доброчинці в радості радіють, сподіваючись прийняти нагороду; грішники ж тремтять, гірко ридаючи, бо будуть на муки послані й від обраних відлучені. Господи слави, змилуйся над нами як благий і сподоби долі тих, що полюбили Тебе.

Плачу і ридаю, коли свідомо відчуваю вогонь вічний, темряву непроглядну і пекло, люту черву, а також скрегіт зубів безперестанний і страждання, що мають бути для тих, які без міри згрішили, і Тебе, Преблагого, норовом лукавим прогнівили, а з них один і перший я, окаянний. Але, Судде, милістю Твоєю спаси мене як благоутробний.

Слава… глас 8:

Коли поставлять престоли і розкриються книги, і Бог на суді сяде, о, який буде жах тоді: спереду стоятимуть ангели в страху, і ріка вогненна втягуватиме! Що вдіємо ми, винні у безлічі гріхів люди? Коли почуємо голос Отця, що кликатиме благословенних у Царство, а грішників відсилатиме на муки, — хто перенесе цей страшний присуд? Але, єдиний Чоловіколюбче Спасе, Царю віків, раніше, ніж кінець настане, до покаяння навернувши, помилуй мене.

І нині…

Богородичний догматик чергового гласу.

На стиховні стихири Октоїха.

Слава… глас 8:

Горе мені, затьмарена душе, як довго ти від зла не відступатимеш? Доки від безнадійности плакатимеш? Чому не задумаєшся над страшним часом смерти? Чому не тремтиш уся від страшного суду Спасового? Що відповідатимеш або від чого відречешся? Діла твої звинувачують тебе, діяння викривають наклепника. Нарешті, о душе, настав час: іди, попередь, і з вірою взивай: згрішив я, Господи, згрішив перед Тобою, але знаю, Чоловіколюбче, милосердя Твоє, не розлучи мене з тими, що стоятимуть праворуч Тебе, ради великої Твоєї милости.

І нині…

Богородичний того ж гласу: Неневісна Діво, що Бога несказанно зачала плоттю, Мати Бога Вишнього, прийми благання рабів Твоїх, Всенепорочна, подаючи всім очищення від гріхів. Нині наші благання приймаючи, молися за спасіння душ наших.

Тропар: Богородице Діво… (тричі).

На ранній

На Бог Господь… тропар воскресний (двічі). Слава: і нині. Богородичний. Після полієлея На ріках Вавилонських,.. потім Ангельський собор,.. ступеневі, прокимен гласу черговий, Євангеліє. Воскресіння Христове бачивши,.. псалом 50, Покаяння відкрий мені двері…

Канон

Воскресний на 4, богородичний на 2 і Тріоді, глас 6.

Пісня 1

Ірмос: Помічник і Покровитель став мені на спасіння. Він Бог мій, і прославлю Його, — Бог отця мого, і звеличу Його: славно бо прославився.

Приспів: Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Жахаюсь, роздумуючи про страшний несказанного пришестя Твого день, в який сядеш судити живих і мертвих: боюся, передбачаючи його, Боже мій всесильний.

Коли прийдеш, Боже, серед десятків тисяч і тисяч ангельських Начал небесних, сподоби і мене, окаянного, зустріти Тебе, Христе, на хмарах.

Іди прийми, душе моя, той день і годину, коли Бог явно зійде, плач і ридай, вияви себе чистою в час випробовування.

Жахає мене і страшить вогонь пекельний невгасимий, черва, що точить, скрегіт зубів. Але полегши, прости і признач мене, Христе, стояти разом з обраними Твоїми.

Жаданий Твій голос, що кликатиме святих Твоїх до радості, нехай почую і я, окаянний, і пізнаю несказанну радість Царства Небесного.

Не ввійди зі мною в суд, несучи мої вчинки, слова досліджуючи і прагнення викриваючи. Але, щедротами Твоїми уневажнюючи мої люті гріхи, спаси мене, Всесильний.

Слава…

Триіпостасна Єдинице, найвища Владичице всіх, звершеноначальна Предвічносте, Сама нас спаси: Отче, Сину, і Душе Святий.

І нині…

Хто народив Сина, не зачатого за отцевим законом, Того ж Сина народжує Отець без Матері. Преславне чудо! Ти бо, Чиста, породила Бога разом і Людину.

Катавасія: Помічник і Покровитель…

Пісня 3

Ірмос: Утверди, Господи, на камені заповідей Твоїх захитане серце моє, бо Ти Єдиний Святий і Господь.

Господь гряде, хто перенесе страх Його: хто стане перед лицем Його? Будь же готовою, о душе, до зустрічі.

Приготуймося, плачмо, примирімося з Богом раніше кінця: страшний бо суд, на ньому ж усі нагими станемо.

Помилуй, Господи, помилуй мене, — взиватиму до Тебе, коли прийдеш з ангелами Твоїми відплатити всім за ділами і вчинками.

Як я витримаю, Господи, нестерпний гнів суду Твого за невиконання Твоїх заповітів. Але помилуй, помилуй мене в час суду.

Навернися, зітхни, окаянна душе, поки ще кінець торжества життя твого не настав, поки ще дверей чертога не зачинив Господь.

Згрішив я, Господи, як ніхто інший з людей, згрішив більше будь-якої людини. Але ще раніше, до суду, будь милостивий до мене, Чоловіколюбче.

Слава…

Тройце нероздільна, несотворенна, Безначальне Єство, в трьох Іпостасях прославлюване, спаси нас, що з вірою поклоняємося владі Твоїй.

І нині…

Через безсіменне зачаття породила єси, Пречиста, Живе Слово, втілене в утробі Твоїй без зміни. Слава, Богомати, Різдву Твоєму.

Катавасія: Утверди, Господи…

Сідальний, глас 6: Роздумую про страшний день і плачу через вчинки мої лукаві. Що відповім Безсмертному Цареві? Як насмілюся, блудний, поглянути на Суддю? Милосердний Отче, Сину Єдинородний, Душе Святий, помилуй мене.

Слава…

В долині плачу, в місці, що призначив Ти, коли сядеш чинити суд праведний, не виявляй, Милостивий, моїх таємниць і не осором мене перед ангелами, але змилосердься наді мною, Боже, і помилуй мене.

І нині…

Богородичний: Надіє світу, милостива Богородице Діво, Твого і єдиного щирого заступництва прошу: змилосердься над беззахисними людьми, ублагай Милостивого Бога визволитися душам нашим від усякої кари, єдина благословенна.

Пісня 4

Ірмос: Почув пророк про пришестя Твоє, Господи, і убоявся, бо Ти хочеш від Діви родитися і людям явитися, і промовив: почув я вість про Тебе і убоявся. Слава силі Твоїй, Господи.

Не спи, душе: настав день, уже при дверях суд, де царі разом і князі, багаті й убогі збираються, і кожна людина прийме заслужене за свої діяння.

Кожен в чині своєму: чернець та ієрарх, старий і юний, раб і володар допитані будуть: вдовиця і діва визначаться, і горе тоді буде всім, хто не мав життя невинного.

Безпристрасний суд Твій, всевидюще Твоє судочинство виявлять хитрощі, навіть красномовців привабливий обман чи вигадки свідків, що правду відкидали; перед Тобою, Боже, таємниці всіх видимі.

Нехай не прийду я в землю плачу і не побачу місця темряви, Христе мій Слове, а також нехай не закують рук і ніг моїх і не відкинуть від чертога Твого мене, окаянного, що осквернив одежу нетління.

Коли відлучиш грішних від праведних, Судде світу, причисли мене до овець Твоїх, Чоловіколюбче, відділивши від козлів, щоб і я почув благословенний голос Твій.

Як настане час випробування і розкриються книги вчинків, що робитимеш, о душе окаянна, що відповідатимеш на суді без плодів правди, які мала б принести до Христа, Творця Твого?

Чую ридання багатія в полум’ї мук, плачу і ридаю, окаянний, вартий такого ж осудження, і молюся: помилуй мене, Спасе світу, в час суду.

Слава…

Сина від Отця і Духа славлю, як від сонця світло і промінь: Одного родженого, тому й народження; Іншого ж, Який сходить, тому і зшестя, безначальну Божественну Тройцю, Якій поклоняється всяке творіння.

І нині…

В дівстві породивши Дитя і непорочність зберігши, Ти, Чиста, стала Матір’ю Бога і Людини, єдиного в двох образах: чудо Твоє, Діво Мати, дивне для всякого слуху і помислу.

Катавасія: Почув пророк…

Пісня 5

Ірмос: Від ночі молюся я, Чоловіколюбче, просвіти, благаю і направ і мене на повеління Твої й навчи мене, Спасе, творити волю Твою.

Трепет несказанний і страх там: прийде бо Господь, і з Ним діла кожної людини. Хто тоді не оплакуватиме себе?

Ріка вогненна жахає мене, морить мене, мучать мене скрегіт зубів, темрява безодні. Як же, або що вчинивши, умилостивлю Бога?

Помилуй, помилуй, Господи, раба Твого і ніколи не віддавай мене жорстоким мучителям, злим духам: там бо у них не можна спокою знайти.

Князь і вождь там разом, багатий і безславний, великий і малий стануть перед судом рівними: горе кожному, хто раніше не приготувався.

Полегши, відпусти, Господи, і прости все, у чому згрішив я перед Тобою, і не покажи мене перед ангелами осудженим на вогонь і безконечний сором.

Помилуй, помилуй, Господи, творіння Твоє, згрішив я, зглянься на мене, бо Сам Ти — єдиний чистий єством, і ніхто інший, крім Тебе, не є поза скверною.

Слава…

Єдину єством Тебе, безначальну незбагненну Тройцю оспівую — державну, царську, вседовершену Єдність, Бога, і Світло, і Життя, і Творця світу.

І нині…

Надприродним різдвом Твоїм, Чиста, явно перевищила Ти закони природи: без сімені бо народила предвічного Бога, від Отця родженого.

Пісня 6

Ірмос: Взивав я всім серцем моїм до Милостивого Бога, і почув Він мене із пекла підземного, і визволив із тління життя моє.

Під час страшного, Христе, пришестя Твого, коли явишся з небес, і поставляться престоли, і книги розкриються, — помилуй, помилуй тоді, Спасе, творіння Твоє.

Там перед Богом, істинним Суддею, ніщо вже не допоможе: ні старання, ні лукавство, ні слава, ні дружба, хіба тільки вага діл твоїх, о душе моя!

Там будуть разом князь і вождь, убогий і багатий, душе; ні батько не матиме сили, ні мати не допоможе, не визволить і брат від осудження.

Роздумуючи про страшне випробування Судді, відтепер вжахнися, душе, приготуйся до відповіді, щоб не була засуджена на вічні кайдани.

Візьми своє, щоб не почув я, Господи, відкинутий від Тебе: йди у вогонь проклятих; а щоб почув бажаний Твій голос до праведних.

Спаси мене, Господи, від пекла, безодні, й безпросвітної темряви підземної, і від вогню невгасимого, й усякої іншої муки вічної.

Слава…

Троїчну єдність Божества оспівую: Отця, і Сина, і Божественного Духа, єдине Начало держави, розділюване на три Особи.

І нині…

Богородичний: Ти єси двері, Чиста, в які один Ісус — Творець Адама і Син Твій — пройшов, ввійшовши і вийшовши, і ключів дівства не порушив.

Катавасія: Взивав я всім серцем…

Кондак, глас 1:

Коли прийдеш, Боже, на землю зі славою, і все затремтить, а ріка вогненна до суду потягне, книги розкриються, і таємниці виявляться, тоді звільни мене від вогню невгасимого і сподоби мене праворуч Тебе стати, Судде Праведний.

Ікос: Роздумуючи про страшне судище Твоє, Преблагий Господи, і про день судний, жахаюся і боюся, докорами совісти моєї викритий: коли сядеш на престолі Твоїм і чинитимеш випробовування, тоді зректися гріхів ніхто не зможе, бо дійсність свідчитиме, а страх стримуватиме. Вельми зашумить тоді вогонь пекельний, а грішники заскрегочуть. Тому помилуй мене перед кінцем і спаси мене, Судде Праведний.

Пісня 7

Ірмос: Згрішили, беззаконствували, неправду чинили перед Тобою: ні виконали, ані творили того, що Ти заповідав єси нам, та не покинь вас назавжди, отців Боже.

Припадімо і плачмо, вірні, ще до суду того, коли небеса зникнуть, зорі впадуть, і вся земля захитається, щоб милостивим був до нас Бог отців наших під кінець світу.

Безпристрасне випробування, страшний там суд, де Суддя Всевидючий є, там не зважатимуть на дари. Тоді пощади мене, Владико, і позбав гніву Твого страшного.

Господь гряде судити. Хто стерпить надзвичайне пришестя Його? Затремти, душе окаянна, затремти і до відходу з цього світу приготуй діла свої, щоб милостивим і милосердним був до тебе благословенний Бог отців наших.

Невгасимий вогонь тривожить мене, найгірший скрегіт черви, пекло душогубне страшить мене, смиренномудрим ніяк не можу стати. Але, Господи, Господи, ще до смерти утверди мене страхом Твоїм.

Припадаю до Тебе і приношу, як сльози, слова мої: згрішив я більше, ніж блудниця, і в беззаконні жив, як ніхто інший на землі. Але змилосердься, Владико, над творінням Твоїм і поклич мене.

Навернися, душе, покайся, відкрий таємниці, скажи Всевідцю Богу: Ти знаєш, єдиний Спасе, мої таємниці, але Сам помилуй мене з милости Твоєї, як співав Давид.

Слава…

Тройцю єдину Єством і єдину у Трьох Лицях, оспівую: Отець, Син і Святий Дух, єдина Сила, Воля і Дія, єдиний Бог Трисвятий, єдине Царство Самодержавне.

І нині…

В чертозі утроби Твоєї народився величний Бог, одягнений, як Цар, у боготкану багряницю таємничого забарвлення пречистою кров’ю Твоєю, Неневісна, і царює на землі.

Катавасія: Згрішили, беззаконствували…

Пісня 8

Ірмос: Його, що Воїнства Небесні славлять, і перед Яким трепечуть херувими і серафими, все, що дише, і твар, оспівуйте, благословляйте і прославляйте по всі віки.

Думаючи про зустріч Твого страшного другого пришестя, трепечу перед покаранням Твоїм, боюся гніву Твого, тому взиваю до Тебе: від цієї години спаси мене назавжди.

Коли Ти, Боже, будеш судити всіх, хто із земнородних страдників стерпить: невгасимий бо тоді вогонь і нестерпна черва назавжди приймуть осуджених.

Коли покличеш разом усіх людей, Христе, судити, — великий страх тоді, велике горе, лише добрі діла тоді допоможуть.

Судде всіх, Боже мій і Господи, нехай почую я тоді голос Твій жаданий, нехай побачу світ Твій великий, нехай погляну на оселі Твої, нехай подивлюся на славу Твою, радіючи повіки.

Правосудний Спасе, помилуй і спаси мене від вогню і кари, які справедливо належить мені прийняти, але полегши мені ще до кінця через добродійство і покаяння.

Коли сядеш, Судде милосердний, і покажеш страшну славу Твою, Христе, о, який страх перед вогненною піччю всім, хто боїться нестерпного судища Твого.

Благословім Отця, і Сина, і Святого Духа, Господа.

Єдиного єством Бога визнаю, ясно оспівую три Іпостасі, різні, але не відмінні, бо Божество єдине в трьох Лицях: Отець, і Син, і Святий Дух.

І нині…

З найсвітлішої утроби Твоєї, Чиста, як жених із палати, вийшов Христос, засяявши великим світлом сущим у темряві: Сонце правди сяйвом просвітило світ.

Хвалимо, благословимо, поклоняємося Господеві, оспівуючи і прославляючи по всі віки.

Катавасія: Його, що Воїнства Небесні славлять…

Пісня 9

Ірмос: Безсіменного зачаття народження несказанне Матері безмужної нетлінний плід: Боже народження оновлює єство. Тому всі роди Тебе, як Богоневісну Матір, православно величаємо.

Господь гряде грішників покарати і праведників спасти: заплачмо і заридаймо, усвідомимо цей день, коли, невідоме і таємне відкривши, Він воздасть людям за ділами.

В страху і трепеті був Мойсей, побачивши Тебе ззаду. Як же встою тоді я, окаянний, побачивши лице Твоє, коли прийдеш з небес? Але пощади мене, Щедрий, ради милостивого Твого піклування.

Даниїл убоявся часу випробувань. А як же я, окаянний, постраждаю від нього в страшний день, Грядущий Господи? Але дай мені ще перед кінцем благовгодно Тобі послужити і сподобитися Царства Твого.

Вогонь готується і черва теж. Утіха, слава, полегшення, світло невечірнє — радість праведних. І хто, блаженний, не захоче уникнути мук перших і наслідувати других?

Нехай не відкине мене від лиця Твого, Господи, лютість гніву Твого, також хай не почую голосу прокляття, що у вогонь відсилає, а нехай і я тоді увійду в радість нетління Твого чертогу зі святими Твоїми.

Уразився розум, тіло вкрилося ранами, страждає дух, слово знемагає, — життя завмирає, кінець при дверях. Тому, окаянна душе моя, що вчиниш, коли прийде Суддя випробувати тебе?

Слава…

Єдинородителю єдиного Єдинородного Сина, Отче, і Єдине єдиного Світла. Світла Сяйво; і Єдиний Єдине Єдиного Бога. Святий Душе, Господа Господь, воістину Сущий; о, Тройце, Єдинице свята! Спаси мене, що Тебе прославляю.

І нині…

Чудо Різдва Твого, Всенепорочна, дивує мій розум. Як безсіменно зачала Ти Небесного? Скажи, як Дівою залишилася Ти, народивши, як Мати? Все це надприродне вірою приймаю, Родженому поклоняюсь, Який все, що хоче, може.

Катавасія: Безсіменного зачаття…

Екзапостиларій Октоїха, також і Тріоді 2:

Розмірковуючи про страшний день суду і про несказанну Твою славу, Господи, весь трепечу і, тремтячи від страху, взиваю: коли прийдеш на землю у славі, Христе Боже, судити всіх, звільни мене від усякої муки і сподоби мене, Владико, праворуч Тебе стати.

Ось настає день Господа Вседержителя. Хто стерпить страх пришестя Його? Це є день гніву, і піч палюча. Тоді Суддя сяде і за заслугами за діла кожному воздається.

Богородичний: Роздумуючи про час випробування і страшного пришестя Чоловіколюбця Владики, весь трепечу і в печалі взиваю до Тебе: Судде мій праведний і єдиний многомилостивий, мене, що каюся, прийми молитвами Богородиці.

На Хваліте… стихири з Октоїха 5. і Тріоді 4, глас 6:

Розмірковую про день той і час, коли маємо всі, нагі й осуджені, перед Безпристрасним Суддею стати; тоді труба затрубить вельми, основи землі захитаються, і мертві воскреснуть із гробів, за віком всі однакові будуть, і заридають, і у вогонь пекельний ввійдуть ті, що ніколи не каялись; а собор праведних увійде в чертог небесний на радість і втіху.

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої (Пс. 9, 1-2).

О, який тоді буде час і день страшний, коли сяде Суддя на престолі страшному! Книги розкриваються і вчинки викриваються, а таємниці темряви явними стають; ангели обступають, всі народи збираються. Прийдіть, почуйте, царі й князі, раби і вільні, грішники і праведники, багаті й убогі, бо гряде Суддя і хоче судити всю вселенну. Хто встоїть перед лицем Його, коли ангели стануть виявляти вчинки, помисли і думки — денні й нічні? О, який буде час тоді! Але, перш ніж настане кінець, з ревністю взивай, душе: Боже, наверни і спаси мене як єдиний милосердний.

Стих: Буду веселитися і хвалитися Тобою, буду співати імені Твоєму, Всевишній (Пс. 9, 3).

Пророк Даниїл, мужем праведним бувши, всемогутність Божу бачивши, так взивав: Суддя сів, і книги розкрилися. Пильнуй, душе моя, чи постиш ти? Не зневажай ближнього твого. Чи стримуєшся від їжі? Брата свого не осуджуй, щоб не бути відісланою у вогонь згоріти як віск, але щоб без перешкоди ввів Тебе Христос у Царство Своє.

Стих: Воскресни, Господи, Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя; і не забудь убогих Твоїх до кінця (Пс. 9, 33).

Заздалегідь очистимо себе, браття, царицею чеснот, бо ось приходить вона, багатство благ подаючи, гордість пристрастей знищує і з Владикою примиряє грішників. Тому з радістю її приймімо, взиваючи до Христа Бога: Ти, що воскрес із мертвих, неосудними збережи нас, що прославляємо Тебе, єдиного Безгрішного.

Слава… знову той самий. І нині…

Преблагословенна єси, Богородице Діво…

Славослів’я велике і відпуст.

На Літургії

Прокимен, глас 3: Великий Господь наш, і велика сила Його, і розуму Його немає числа (Пс. 146. 5).

Стих: Хваліть Господа, бо благо співати Богу нашому: нехай буде Йому насолодою наша похвала (Пс. 146. 1).

Апостол: 1 Кор. 8, 8-13 — 9, 1-2. зач. 140.

Алилуя, глас 8: Прийдіть, у радості заспіваємо Господу, виголосимо славу Спасителю нашому (Пс. 94, 1).

Стих: Станьмо перед лицем Його з хвалою, піснями прославмо Його (Пс. 94, 2).

Євангеліє: Мф, 25, 31-46, зач. 106.

Причасний: Хваліть Господа з небес! Хваліть Його у вишніх (Пс. 148, 1).

Інший: Радуйтеся, праведні, у Господі: праведним подобає похвала (Пс. 32, 1).

В неділю на вечірні

На Господи, взиваю… співаємо, як звичайно, стихири з Октоїха 3 і з Мінеї святого 3. Слава: і нині. Богородичний.

На стиховні стихири з Октоїха не співаємо, а лише з Тріоді, глас 8:

Поласувавши гіркою спокусою, вперше відчули наготу і від Бога були вигнані, але приступімо до покаяння й очистьмо почуття, творячи до них вхід через піст. Надією благодаті серця утвердимо, а не поживами, якими не користувалися праведні, щоб спожити нам у священну і світлоносну ніч Воскресіння Агнця Божого, Який ради нас приніс Себе в жертву, і причастив учеників на Тайній Вечері, і темряву несвідомости знищив світлом Свого Воскресіння.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині до рук господині її, так очі наші — до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас (Пс. 122. 1-2).

І знову: Поласувавши гіркою спокусою…

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Надміру має душа наша ганьби від багатих та зневаги від гордих (Пс. 122, 3-4).

І співаємо мученичі на той же глас:

Мученики Господні, ви всяке місце освячуєте і всяку недугу зціляєте, і нині моліться за визволення душ наших від сітей ворожих, благаємо вас.

Слава: і нині.

Богородичний на той самий глас:

Сили Небесні оспівують Тебе, Благодатна, Мати неневісна, і ми прославляємо незбагненне Різдво Твоє, Богородице, молися за спасіння душ наших.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Сторінки

Важливе

Останні відгуки

Канали RSS

Нагору