«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиТріодь Квітна

У п’ятницю Світлого тижня

На ранній

Канон Пасхи. З ірмосом на 8, і Богородиці на 6.

Пісня 1, глас 1

Ірмос: Воскресіння день…

Очистимо почуття…

Небеса ж нехай достойно…

Нині подай мені, Богородице Діво-Джерело, благодать Слова, щоб я оспівав Тебе, Джерело, що вивергає життя і благодать вірним: Ти бо Іпостасне Слово виточила.

Зціленням надприродним для всіх є храм Твій, Пречиста Діво; бо від смерти явної піднімає вірних, які до Тебе прибігають, і всім незаздрісно виточує насолодження.

Ти воістину єдина проливаєш з неба невичерпну благодать: сліпим даєш дивитися на світло, сповістила з небес Леонові про надприродне нове джерело.

Ти, Пречиста, — людства шанування любов’ю; радуйся, Маріє, радуйся: бо всіх Творець зійшов на Тебе як краплина, показавши Тебе джерелом безсмертя, Богоневісто.

Пісня 3

Ірмос: Прийдіть, пиймо пиття нове…

Нині все наповнилося світлом…

Учора мене поховано з Тобою…

Богородичний: Світлим і святим храмом Владики всіх знаю Тебе, Діво, і Джерелом нетління, що виливає воду — Христа, з якого напуваємося.

Від Твоєї благодаті, Джерело Владики, подала самодержцю, що тяжко страждав, зцілення водою, виточеною дивно зі скелі.

Тече благодать незаздрісно від Тебе, Богородице Діво, виточуючи багатство: каліки скакають, безліч прокажених очищається, і демони відганяються.

Всім вірним даєш зцілення: царям, простим людям, убогим, князям, бідним і багатим, виточуючи із Джерела воду різних зцілень.

Кондак Пасхи: Хоч і зійшов Ти до гробу…

Сідальний, глас 8:

Приснотекуче Джерело і живоносне, що вивергає струмки божественного потоку, єдинодушно прославимо, благаючи благодаті: бо кожного дня виточує зцілення, показуючи як тиху течію ріки. Тому, приступаючи з любов’ю, черпаємо з вірою із джерела невичерпного здоров’я, воістину безсмертного, що орошує серця побожних вірних; устами взиваймо: Ти єси вірних утіха.

Пісня 4

Ірмос: На Божественній сторожі…

Дівствену утробу відкривши…

Як однолітній Агнець…

Богоотець же Давид перед ковчегом…

Богородичний: Воістину більше піску і краплин дощових були безліч діл від Джерела Твого, Богородице, що безперестанно тече по всій землі і швидко зціляє всякого тяжкохворого.

Поливанням води із Твого, Діво Владичице, Джерела на груди, зцілилася тяжкохвора жінка від смертоносної недуги.

Незбагненне і надприродне створене Тобою, Богородице: вода із Твого Джерела стала зціленням від смертоносних недуг, яких природа ніколи не бачила.

Завжди умертвляє мене ворог підступами насолод, Владичице Богородице-Джерело, скоро попередь допомогою, визволивши мене від його сітей, щоб я оспівував Тебе завжди, всехвальна.

Пісня 5

Ірмос: Встаньмо рано на світанні…

Безмірне Твоє милосердя…

Приступімо зі свічками до Христа…

Богородичний: Проповідані воістину чудеса із Твого Джерела, Діво Богородице, дивують людські помисли, бо вони надприродні, і всіх вірних освячують.

Сповіщають про Твою благодать руно і манна, Силоам і камінь, що виточив воду, Соломонів притвор і Йорданські води, і джерело самарянки.

Краплини із Твого Джерела, Богоотроковице Діво, мертвого оживили незбагненно і вище всякого розуміння: бо Твоє, Пречиста, Слово перемагає все людське.

Страждання мої вгамуй, Діво, кровотечі джерело висуши, і люте полум’я гарячки, і чревоточення, перетворивши на здоров’я.

Пісня 6

Ірмос: Зійшов єси, Христе, в глибини підземні…

Цілими зберігши печаті…

Спасе мій, жива і незаколена жертва…

Богородичний: Слова, Слова, як воістину Джерело, оспівуємо Тебе, Чиста, бо Ти невимовно породила глибину Премудрости, яка повісила в повітрі течії, і землю на воді.

Прийшла Ти, як піднесені сходинки, визволивши від біди живописців, що були в домі, о всесвяте Джерело! Спасай людей при падінні від струсу дому.

Утроби, що не народжували раніше, від неплідности явно розкриваєш Ти струмками Твого Джерела: бо, як народила Владику всіх, Ти народження подаєш.

Ні Слово, ні розум, ані язик не можуть Твоє Різдво прославити, тому замовкає в Тобі і викривається шана філософів, і краса риторів.

Кондак, глас 8: Ти, Джерело Богоблагодатне, подаєш мені невичерпну воду Твоєї благодаті, що вічно тече невимовно. Бо, як Слово породила незбагненно, благаю Тебе, ороси мене благодаттю, щоб я взивав до Тебе: радуйся, вода спасительна.

Ікос: Пречиста Богородице, що породила Слово Отче, раніше віків нетлінно народжене, відкрий мої уста, Чиста, закликаючи мене до Твоєї похвали, щоб я прославляв Тебе, взиваючи до Твого Джерела так: радуйся, джерело радости безперестанне; радуйся, поточе доброти невимовної; радуйся, від різних недуг визволення; радуйся, різних пристрастей потоплення; радуйся, струмінь світловидний, що подає здоров’я вірним; радуйся, вода найблагодатніша недужих різноманітно; радуйся, чаша манни животочивої; радуйся, купіль боговиливанна; радуйся, вода премудрости, що знімає невідання; радуйся, розчулення серця, що споживу божественну проливає; радуйся, пристановище знеможених; радуйся, бо полум’я недужих погашаєш; радуйся, вода спасительна.

Воскресіння Христове бачивши… (тричі) і Воскрес Ісус…

Пісня 7

Ірмос: Той, Хто отроків з вогню визволив…

Жони богомудрі з миром…

Смерти святкуємо умертвіння…

Воістину священна і святкова…

Богородичний: Черпайте, недужі, зцілення: Пречиста бо виточує із Божественного Джерела істинну насолоду, потік насолод воістину вивергає: тому з вірою черпаємо всі потоки незаздрісні.

Дивуються, Владичице, всі вірні, хто слухає про дивні чудеса Твої: бо немічних і глухих Твоя вода показує благоглаголивими, тяжкохворих лікує і подає зцілення.

Ти, Чиста, виводиш із печі скорбот, зрошуючи водами дивного Джерела тих, що приступають до Тебе: від каркінської рани звільнилася людина, прокажені зціляються, і гарячку Ти погасила.

Юнаки і діви, і всі люди, прославмо радісно від душі Владичицю: бо Вона зцілила уражених гноїнням, набряклих і розслаблених, і ушкоджених лукавими.

Пісня 8

Ірмос: Цей урочистий і святий день…

Прийдіте в урочистий день воскресіння…

Поглянь навкруги, Сионе, і подивись…

Отче Вседержителю, і Слово, і Душе…

Богородичний: Божественну і чесну воду виливає Твоє Джерело, Діво: водну бо течію стримує дуже закликанням Божественної благодаті; тому Тебе шануємо, Джерело, навіки.

Всі благорозумно оспівуємо животочну воду: потік бо злодихання припиняє у країнах і вільний дає прохід. О чудеса Твої, Пречиста Богородице! Які уста можуть достойно прославити дивне Твоє Різдво; але і який розум дослідив би джерело чудес, і сказав би слово? Безмірне наше дивування Твоїми чудесами.

Вся смерти сила Тобою несподівано зруйнована, о Царице і Владичице! Бо Ти виточила воду і манну — життя безсмертного Царя Христа навіки.

Пісня 9

Ірмос: Світися, світися…

О Божественне, о любе…

О Пасха велика і найсвятіша…

Богородичний: Всі води перевершує, Богоотроковице Чиста, Джерела Твого вода, що явно дарує визволення від тяжких недуг, і душам всіляке здоров’я, бо надприродно виливається.

Це новий Силоам, визволитель від недуг — Твоє Джерело, Діво; бачимо всі: очі бо сприймають світло, всі ж здоров’я постійне приймаємо для життя.

Хто шукає здоров’я, приходьте до Джерела, Діва-отроковиця живе при воді: радійте і веселіться, безліч вірних, так, як подобає: приходьте до храму й отримаєте те, що просите.

Піднялася джерела Твого вода вище небес, і потоки з безодні землі потекли: не є пожива для душі, пиття вірних, мед із каменя, і роздавання манни.

Радуєш, Діво, царя надприродно, виточуючи із джерела благодать присносущну; йому подаєш силу на ворогів, завжди перемогу, здоров’я і мир, і сповнення прохань.

Екзапостиларій.

Святу: Плоттю заснув…

І Джерелу Ти воістину єси Джерело води живої, Владичице: омиваєш бо тяжкі недуги душ і тіл, тільки Твоїм єдиним доторканням воду спасіння — Христа — виливаючи.

На Хваліте… Все, що дише… ставимо стихів 8 і співаємо стихири воскресні Октоїха 4, глас 6.

Хрест Твій, Господи, для людей Твоїх — життя й воскресіння, і ми, надію на нього покладаючи, славимо Тебе, Бога нашого, що воскрес; помилуй нас.

Погребіння Твоє, Владико, відкрило рай родові людському, і ми, від тління визволившись, славимо Тебе, Бога нашого, що воскрес; помилуй нас.

З Отцем і Духом прославмо Христа, що воскрес із мертвих, і взиваймо до Нього: Ти єси життя наше і воскресіння; помилуй нас.

Ти, Христе, на третій день воскрес із гробу, як було написано, воскресивши нашого праотця з Собою; тому рід людський і прославляє Тебе, і оспівує Твоє воскресіння.

Стихири богородичні, глас 2:

Вода Джерела є спасительною для всіх немічних: приступімо з вірою, і благодать почерпнімо.

Колодязь животочний Джерела безсмертного подає тим, хто прибігає з любов’ю, зцілень воду невичерпну.

Укріпляє душі вода Діви: ті, хто у скверні пристрастей, приступімо до Богоотроковиці, і нас омиє.

Стамна священна і манна незаздрісна із пречистого лона виливає Владику: почерпнімо все на потребу.

І стихири Пасхи звичайні.

Єктенії і відпуст. Час перший.

Часи Пасхи.

На Літургії

Антифони Пасхи.

Прокимен дня, глас 8:

По всій землі розійшлося віщування їх, і в кінці вселенної слова їх.

Стих: Небеса повідають славу Божу, творіння ж рук Його сповіщає твердь.

І Богородичний: Величає душа моя Господа, і зрадів дух мій у Бозі, Спасі Моїм.

Діянь святих апостолів читання. Зачало 7

У ті дні Петро та Іоан о дев’ятій годині йшли разом до храму на молитву. І був там чоловік, кривий від утроби матері своєї, якого приносили й клали щодня перед дверима храму, що називалися Красними, просити милостині в тих, хто входив до храму. Він, побачивши Петра та Іоана, що мали ввійти до храму, просив у них милостині. Петро з Іоаном, пильно вглянувшись у нього, сказали: глянь на нас. І він пильно дивився на них, сподіваючись що-небудь одержати від них. Але Петро сказав: срібла й золота у мене нема; а що маю, те даю тобі: в ім’я Ісуса Христа Назорея встань і ходи. І, взявши його за праву руку, підвів; і одразу зміцніли його ступні н коліна, і, скочивши, він устав і почав ходити, і ввійшов із ними до храму: і ходив та скакав, хвалячи Бога.

І Богородиці: до Филип’ян, зачало 240.

Браття, у вас повинні бути ті самі почування, як і в Христі Ісусі: Він, будучи образом Божим, не вважав за захват бути рівним Богові, але принизив Себе Самого, прийнявши образ раба, зробившись подібним до людей, і з вигляду став як чоловік; упокорив Себе, був слухняним аж до смерти, і смерти хресної. Тому і Бог звеличив Його і дав Йому ім’я вище над усяке ім’я, щоб перед іменем Ісуса схилилося всяке коліно небесних, земних і пекельних і всякий язик сповідував, що Господь Ісус Христос у славу Бога Отця.

Алилуя, глас 1: Сповідують небеса чудеса Твої, Господи.

Стих: Бог прославляється в раді святих.

Стих: Слухай, дочко, і споглянь, і прихили вухо Твоє.

Євангеліє від Іоана. Зачало 7

У ті дні прийшов Ісус до Капернаума, Сам і Мати Його, і брати Його, і ученики Його, і пробули там небагато днів. Наближалася Пасха юдейська, і Ісус прийшов до Єрусалима. І знайшов, що в храмі продавали волів, овець і голубів і сиділи міняльники грошей. І, зробивши бич з вірьовок, вигнав з храму всіх, овець і волів; і розсипав гроші міняльників, а столи їхні поперекидав. І сказав продавцям голубів: візьміть це звідси і не робіть дому Отця Мого домом торгівлі. При цьому ученики Його згадали, що написано: ревність до дому Твого з’їдає Мене. На це юдеї сказали Йому: яке знамення покажеш нам, що маєш владу так чинити? Ісус сказав їм у відповідь: зруйнуйте храм цей, і Я за три дні поставлю його. На це сказали юдеї: сорок шість років будувався храм цей, а Ти за три дні поставиш його? Він же говорив про храм тіла Свого. Коли ж Він воскрес з мертвих, то згадали ученики Його, що Він казав їм це, і повірили Писанню і слову, яке сказав Ісус.

І Богородиці: Євангеліє від Луки, зачало 54.

Одного разу прийшов Ісус до одного села; тут жінка на ім’я Марфа прийняла Його у свій дім. У неї була сестра, що звалася Марією, котра сіла біля ніг Ісуса і слухала слово Його. Марфа ж клопоталася про велике частування і, підійшовши, сказала: Господи, чи Тобі байдуже, що сестра моя покинула мене одну слугувати? Скажи їй, щоб допомогла мені. Ісус же сказав їй у відповідь: Марфо! Марфо! Ти турбуєшся і клопочешся про багато що. А потрібне ж тільки одне; Марія ж благу обрала частку, яка не відніметься від неї. Коли ж Він це говорив, одна жінка з натовпу, піднісши голос, сказала Йому: блаженна утроба, що носила Тебе, і груди, що годували Тебе! А Він сказав: блаженні ті, що слухають слово Боже і викопують його.

Причасний: Тіло Христове…

І Богородиці.

Увечері

Після Христос воскрес… і єктенії на Господи, взиваю… ставимо стихів 6 і співаємо стихири воскресні, глас 8.

Вечірню пісню і словесну службу Тобі, Христе, приносимо, бо Ти зволив помилувати нас воскресінням.

Господи, Господи, не відкинь нас від лиця Твого, але благоволи помилувати нас воскресінням.

Радуйся, Сионе, святий, мати Церков, Божа оселе, бо ти перший дістав відпущення гріхів через воскресіння.

Східні три, глас той самий:

Слово, Яке від Бога Отця раніше віків народилося, в останні ж часи Те Саме від Безневісної воплотилося добровільно, розп’яття смертне перетерпіло і давно омертвлену людину спасло Своїм воскресінням.

Із мертвих Твоє воскресіння прославляємо, Христе, яким Ти визволив Адамів рід із пекельних мук; і як Бог дарував світові життя вічне і велику милість.

Слава Тобі, Христе Спасе, Сину Божий єдинородний, розіп’ятий на хресті, і воскреслий триденно із гробу.

Слава…

Тебе славимо, Господи, Ти бо добровільно заради нас хрест перетерпів, і Тобі поклоняємося, Всесильний Спасе; не відкинь нас від лиця Твого, але почуй і спаси нас воскресінням Твоїм, Чоловіколюбче.

І нині…

Богородичний: Цар Небесний з чоловіколюбства на землі з’явився і з людьми пожив, бо, від чистої Діви тіло прийнявши і з Неї з прийнятим тілом вийшовши, Він є єдиний Син, двоїстий за єством, але не за іпостассю; тому, проповідуючи Його як воістину довершеного Бога і довершеного чоловіка, ми визнаємо Христа Бога нашого. Моли Його, Мати неневісна, щоб були помилувані душі наші.

Вхід. Світло тихе…

Прокимен, глас 8: Дав єси насліддя тим, що бояться Тебе, Господи.

Стих: Від краю землі взиваю до Тебе.

Стих: Знайду захист під покровом крил Твоїх.

Стих: Так я співатиму імені Твоєму навіки.

І знову: Дав єси насліддя тим, що бояться Тебе, Господи.

Далі єктенія: Сподоби, Господи, у вечір цей…

На стиховні, стихири воскресні, глас 8:

На хрест зійшов Ти, Ісусе, що з неба зійшов; прийшов Ти на смерть, Життя безсмертне, для сущих у темряві — Світло істинне, для загиблих — Воскресіння всіх. Світло і Спасе наш, слава Тобі.

Потім стихири Пасхи, з їх приспівами: Христос воскрес… (тричі).

2 відгуки
to «У п’ятницю Світлого тижня»
  1. Олександр сказав:

    Христос Воскрес!
    Описка у Євангеліє від Луки, зачало 54 останнє речення. На сайті «що слухають слово Боже і викопують його» потрібно – «…виконують цого».

    На Ранній, після Пісні 9 у Стихири богородичні, глас 2 у виразі «Стамна священна і манна незаздрісна…» використовується старо-слов’янське слово «стамна», яке не зрозуміле. Чи можливо, щоб над словом «стамна» ставилась зірочка, а нижче надавався переклад на українську мову. Джерела в інтернеті перекладають: стамна – посудина, глек, келих.

    Спаси Господи


  2. Олександр сказав:

    попередній мій коментар видаліть, бо я помилився.

    Христос Воскрес!
    Описка у Євангеліє від Луки, зачало 54 останнє речення. На сайті «що слухають слово Боже і викопують його», а потрібно – «…виконують…».

    На Ранній, після Пісні 9 у Стихири богородичні, глас 2 у виразі «Стамна священна і манна незаздрісна…» використовується старо-слов’янське слово «стамна», яке не зрозуміле. Чи можливо, щоб над словом «стамна» ставилась зірочка, а нижче надавався переклад на українську мову. Джерела в інтернеті перекладають: стамна – посудина, глек, келих.

    Спаси Господи


Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору