БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиТріодь Квітна

У понеділок Святого Духа

На полуношнщі

Після першого Трисвятого промовляємо тропар свята. Після другого Трисвятого читаємо кондак свята. Господи, помилуй (12 разів). І відпуст:

Молитви за упокой не промовляємо.

На ранній

На Бог Господь… тропар свята (тричі).

Після кафизми 1 — сідальний, глас 4:

Післясвяткове і кінцеве свято святкуємо, вірні, радісно; це є П’ятдесятниця — сповнення обітниці; у цей день вогонь Утішителя зійшов на землю у вигляді язиків, і просвітив учеників, і показав їх неботаїнниками. Світло Утішителя прийшло і просвітило світ (двічі).

Після кафизми 2 — сідальний, глас 8:

Духа джерело зійшло на землю, розділяючись духовно на вогняні ріки, зрошуючи і просвічуючи апостолів; і став для них хмарою зрошувальний вогонь, просвічуючи їх і проливаючи дощ на полум’я; через них ми прийняли благодать, вогнем же і водою. Світло Утішителя прийшло і просвітило світ (двічі).

Далі обидва канони свята. Сьомого гласу, з ірмосами на 8, і четвертого гласу з ірмосом на 6. Катавасія: Божественним вкритий мороком… обидва кліроси разом.

Після пісні 3 — сідальний, глас 8:

Всесвятий Дух нині зійшов на апостолів у вогняному вигляді і наповнив страхом зібрання народів; через вогняні язики тих, що говорили, кожен почув свою мову. Тому і чудо стало для невірних виявом пияцтва, а для вірних воістину спасительним пізнанням. Заради цього славимо державу Твою, Христе Боже, просячи дарувати прощення гріхів рабам Твоїм (двічі).

Після пісні 6 — кондак та ікос свята. Чеснішу… не співаємо. Після пісні 9 — екзапостиларій свята (двічі); інший (один раз). На Хваліте… Все, що дише… ставимо стихів 4.

І співаємо стихири самогласні, глас 2:

Через пророків Ти сповістив нам путь спасіння, і через апостолів засяяв нам, Спасе, благодать Святого Духа. Ти єси Бог на початку, Ти і після цього, і навіки Ти єси Бог наш.

В оселях Твоїх оспівую Тебе, Спаса світу, і, схиливши коліна, поклоняюся Твоїй непереможній силі; ввечері, і вранці, і опівдні, і у всякий час благословляю Тебе, Господи.

В оселях Твоїх, Господи, вірні, схиливши коліна душ і тіл, оспівують Тебе, безначального Отця, і співбезначального Сина, і співвічного Святого Духа, що просвічує й освячує душі наші.

Слава: і нині, глас 8.

Колись народи розійшлися через гордість стовпотворіння; нині ж народи стали мудрими заради слави боговидіння. Там Ти осудив гріх нечестивих, тут Христос просвітив рибалок Духом; тоді припинилася злагода на страждання, нині оновилась однодумність на спасіння душ наших.

Славослів’я велике. Тропар свята, єктенії. І відпуст свята: Христос, що у вигляді вогняних язиків… І час дев’ятий.

На Літургії

Зображальні псалми. І з канону свята, пісні 3 і 6, Далі — священик чи диякон: Премудрість, станьмо побожно. Вхідне: Вознесися, Господи, силою Твоєю, оспівуємо і славимо силу Твою. Тропар, глас 8: Благословенний Ти, Христе Боже наш… Слава: і нині… кондак, глас 8: Коли зійшов Всевишній… Трисвяте. Прокимен Апостола, глас 6: Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє. Стих: До Тебе, Господи, взиватиму, Боже мій, не відвертайся мовчки від Мене. Апостол до Ефесян, зачало 229.

Алилуя, глас 2: Помилуй мене, Боже, з великої милости Твоєї.

Стих: Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відніми від мене.

Євангеліє від Матфея, зачало 75.

Причасний: Дух Твій благий наставить мене на землю правди. Алилуя (тричі).

Треба знати, що в тиждень цей святої П’ятдесятниці дозволяється їсти сир, рибу, вино і олію.