«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиТріодь Квітна

Неділя шоста після Пасхи. Про сліпого

У суботу ввечері на малій вечірні

На Господи, взиваю… стихири воскресні, глас 5.

Чесним Твоїм хрестом, Христе… Того, Хто дає воскресіння родові людському… Велике чудо! Творець невидимого… (див. за посиланням нище).

Слава: і нині, глас 5:

Проходячи мимо храму, Ісус… (див. за посиланням нище).

І нині…

Богородичний цей, догматик, глас 5: Боголіпну і пречисту Діву шануймо, чеснішу від херувимів; Творець усього, бажаючи втілитися, вселився в Неї невимовно. О дивні речі, і преславні таїнства! Хто не дивувався б, слухаючи про те, як Бог стає людиною, і не відбувається в Ньому переміни; дівства врата в Ній відкрив, і не принизив Її, як говорить пророк: людина це не пройде ніколи, тільки один Господь Бог Ізраїлів, Який має велику милість.

На стиховні воскресна стихира; потім ці стихири подібні, Пресвятої Богородиці, глас 5,

Стих: Пом’яну ім’я Твоє в усякому роді і роді.

Радуйся, пророків печать, Богонатхненних апостолів проповідування: Ти бо породила воістину Сущого Бога, що втілився незбагненно і невимовно. Через Нього ми сприйняли первозданне достоїнство і сподобилися райської насолоди: Тебе — причину такої радости — піснями вшановуємо і, маючи благоприємну молитовницю, Тобою, Всесвята, збагачуємось, успадкуванням вічного життя Сина Твого, Який подає багату і велику милість.

Стих: Слухай, дочко, і споглянь, і прихили вухо Твоє.

Радуйся, духовне небо, в Тобі бо оселився Бог для втілення; стамна Божественної манни, світильник Сонця, гора Божа, вкрита зеленню, чертог, що вмістив Бога, життєподательна трапеза, золотий світильник, світлосяйний рай, купина неопалима, ковчег святині, сходини небесні, хмара одухотворена, жезл від кореня Ієсеєвого, що зацвів: Діво, моли Христа, щоб наші душі одержали велику милість.

Стих: Лицю Твоєму помоляться багаті народи.

Радуйся, Всенепорочна, Ти бо невимовно зачала Сина Божого і Його породила, Він воістину нашу плоть від крови Твоєї прийняв, душу розумну і самовладну мав, повністю ж в Адама зодягнувся, заради милости і благости невимовної; звідсіля у двох природах нам сповіщається, обох дію показує в Собі Христос; Його ж благай подати велику милість тим, хто Тебе оспівує.

Слава… глас 8:

Сонце правди, Христе Боже, Ти осяяв утробу, позбавлену світла, твоїм пречистим доторканням, і наші душевні очі просвіти, і покажи синами дня, щоб ми з вірою взивали до Тебе: велике і невимовне Твоє до нас милосердя, Чоловіколюбче, слава Тобі.

І нині… глас 5:

Всечиста Діво, Ти — храм і двері, палата і престіл Царя, бо через Тебе Визволитель мій, Христос Господь, Сонце правди, тим, що у темряві сплять, явився, бажаючи просвітити тих, кого Своєю рукою створив за образом Своїм. Тому, Всехвальна, маючи сміливість до Нього як Мати, безперестанно благай, щоб спаслися душі наші.

І далі, як звичайно.

На великій вечірні

Ставимо стихів 10, І співаємо воскресні 3, східні (анатолієві) 4, і два самогласні про сліпого, повторюючи один.

Стихири воскресні, глас 5:

Чесним Твоїм хрестом, Христе, осоромив Ти диявола, і Твоїм воскресінням жало гріха притупив, і спас нас від в’язниці смерти; славимо Тебе, Єдинородний.

Того, Хто дає воскресіння родові людському, вели, як ягня, на заколення. Убоялися його князі пекла, і відчинилися врата муки, бо ввійшов Цар слави — Христос, промовляючи до тих, що в оковах: вийдіть; і до тих, що в темряві: відкрийтеся.

Велике чудо! Творець невидимого, що ради чоловіколюбства тілом постраждав, воскрес як безсмертний. Прийдіть, усі народи, поклонімось Йому; бо ми з милосердя Його від омани визволилися, навчилися одного Бога в трьох Особах прославляти.

Інші стихири анатолієві, глас той самий:

Вечірнє поклоніння приносимо Тобі, Світлу невечірньому, Яке наприкінці віків через тіло, немов у дзеркалі, для світу засяяло, і навіть зійшло до пекла, й темряву там знищило, і народам світло воскресіння показало. Світлодавче, Господи, слава Тобі.

Прославмо Начальника нашого спасіння — Христа; бо коли Він із мертвих воскрес. то світ від омани визволився; радіє хор ангельський, тікає омана бісівська, Адам загиблий встає, диявол знищений.

Варту навчали беззаконники: утаїть воскресіння Христове, візьміть срібники й скажіть, що, коли ви спали, вкрали померлого з гробу. Хто бачив, хто чув, щоб украли коли-небудь померлого, та ще й миром помазаного й нагого, бо залишили у гробі погребальні Його покривала? Не обманюйте себе, юдеї, пізнайте слова пророків і зрозумійте, що Він воістину Визволитель світу і всемогутній.

Ти, Господи, Спасе наш, що пекло полонив і смерть переміг, чесним хрестом Твоїм світ просвітив, помилуй нас.

Інші стихири самогласні, про сліпого, глас 2:

Той, хто народився сліпим, сам собі говорив: хіба я народився без очей через гріхи батьків? Хіба я народився для викриття людей за їх невіру? Не наважуюся питати, коли ніч, коли день? Не можуть терпіти мої ноги спотикання об каміння, бо не бачив я ні сонця сяйва, ні Того, Хто за Своїм образом мене створив. Але молюся Тобі, Христе Боже, зглянься наді мною і помилуй мене (двічі).

Проходячи мимо храму, Ісус побачив чоловіка, який був сліпим від народження; змилосердившись, Він поклав суміш на очі його і сказав йому: іди й умийся в Силоамі; і, умившись, він побачив світ, возсилаючи славу Богу. Сусіди ж його запитали його: хто відкрив тобі очі, які ніхто із зрячих зцілити не міг? Він же сказав: чоловік, званий Ісусом, мені сказав: умийся в Силоамі, і прозрієш. Він є воістину Христос Месія, про Якого говорить Мойсей у Законі, Спас душ наших.

Слава… глас 5:

Господи, проходячи дорогою, Ти знайшов чоловіка, сліпого від народження; і здивовані були ученики, запитавши Тебе, вони говорили: Учителю, хто згрішив: чи цей, чи батьки його, що народився сліпим? Ти ж, Спасе мій, сказав їм: ні цей не згрішив, ні батьки його, але щоб явилися діла Божі на ньому. Мені належить чинити діла Того, Хто послав Мене, які ніхто не може чинити. І, сказавши це, Він плюнув на землю, зробив суміш, помазав очі його і сказав: іди, умийся в Силоамській купальні. Той же, умившись, став здоровим, і взивав до Тебе: вірую, Господи, — і поклонився Тобі. Тому й ми взиваємо: помилуй нас.

І нині…

Богородичний: У Червоному морі образ Невісти неневісної колись показаний був. Там — Мойсей, розділитель води, тут же — Гавриїл, служитель чуда; тоді глибину пройшов Ізраїль як по сухому, нині ж Христа породила безсіменно Діва; море після переходу Ізраїля знову непрохідним стало, Пречиста після народження Еммануїла залишилася нетлінною. Сущий і раніше сущий Боже, що явився як чоловік, помилуй нас.

Вхід. Прокимен дня.

На літії стихира храму.

Слава… глас 4:

Сліпий, для якого все життя було ніччю, воззвав до Тебе: Господи, відкрий мені очі, Сину Давидів, Спас наш, щоб я з усіма оспівував славу Твою.

І нині…

Богородичний, глас той самий: Зглянься на рабів Твоїх, Всенепорочна, вгамовуючи тяжкі наші бунтування, від усяких скорбот нас визволяючи: Тебе бо, єдину міцну надію маємо, і Твоє заступництво придбали, щоб не осоромитися нам, Тебе закликаючи. Поспіши на благання тих, що до Тебе з вірою взивають: радуйся, Владичице, всіх поміч, радість і покров, і спасіння душ наших.

На стиховні, стихира воскресна, глас 5:

Тебе, Спаса Христа, що тіло прийняв і з небом не розлучився, у гласах піснеспівів величаємо, бо хрест і смерть за рід наш прийняв Ти як Чоловіколюбець Господь: зруйнувавши врата пекельні, на третій день воскрес єси, спасаючи душі наші.

Далі стихири Пасхи з їх приспівами (див. за посиланням у службі Святої і великої неділі Пасхи 9-ої пісні канону).

Слава… глас 8:

Сонце правди, Христе Боже, Ти осяяв утробу, позбавлену світла, твоїм пречистим доторканням; і наші душевні очі просвіти, і покажи синами дня, щоб ми з вірою взивали до Тебе: велике й невимовне Твоє милосердя до нас, Чоловіколюбче, слава Тобі.

І нині… Воскресіння день… та інше, як написано в минулі неділі.

Потім відпустительний тропар, глас 5:

Співбезначальне Слово Отцеві і Духові, від Діви народжене на спасіння наше, оспіваймо, вірні, і поклонімося, бо Ти благозволив плоттю зійти на хрест, і смерть перетерпіти, і воскресити померлих славним воскресінням Своїм.

Слава: і нині.

Богородичний: Радуйся, двері Господні непрохідні, радуйся, стіно і покрове тих, що прибігають до Тебе, радуйся, тихе пристановище і неневісна, що плоттю породила Творця Твого й Бога. Молитися не переставай за тих, що оспівують і поклоняються Народженому Тобою.

У неділю на полуношниці співаємо канон троїчний з Октоїха на глас.

Далі: Достойно є… та інше, як звичайно, і відпуст.

На ранній

Після кафизми 1 — сідальні воскресні, глас 5:

Хрест Господній хвалимо, гріб Господній піснями оспівуємо і воскресіння Його прославляємо; бо Він як Бог, владу смерти й силу диявола знищивши, мертвих із гробів воскресив і в пеклі сущих світлом осяяв.

Стих: Воскресни, Господи, Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, не забудь убогих Твоїх до кінця.

Господи, Ти, що умертвив смерть, назвався мертвим; Ти, що порожніми вчинив гроби, у гробі був покладений; на землі воїни гріб стерегли. Ти ж під землею мертвих від віку воскресив, всемогутній і незбагненний Господи, слава Тобі.

Слава: і нині.

Богородичний: Радуйся, горо святая, що через Тебе один Бог прийшов! Радуйся, купино одушевлена і неопалима! Радуйся, єдиний для світу мосте до Бога, що мертвих переводиш до вічного життя. Радуйся, чиста Діво, що безмужно породила Спаса душ наших.

Після кафизми 2 — сідальний, глас 5:

Господи, Тебе розіп’яли посеред засуджених беззаконні, і списом прокололи ребро Твоє, о Милостивий! Прийнявши погребіння, Ти зруйнував врата пекла і воскрес на третій день: прийшли жони побачити Тебе і сповістили апостолів про воскресіння. Превознесенний Спасе, Тебе ж оспівують ангели, благословенний Господи, слава Тобі.

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої.

Дивне Твоє, Спасе мій, таїнство стало спасінням світові: бо Ти славно воскрес із гробу, зітлілих воскресивши як Бог — усіх життя, Господи слава Тобі.

Слава: і нині.

Богородичний: Тебе, Неневісна Мати, Богородиця Пречиста, що Євину печаль перетворила на радість, оспівуємо, вірні, і поклоняємося Тобі, бо Ти визволила нас віл древнього прокляття; і нині моли безперестанно. Пречиста і Пресвята, щоб спастися нам.

Читання з Тлумачення Євангелія Іоана Золотоустого, Слово 56, 57, 58. Після Непорочних: Ангельський собор… та інше, як звичайно.

Іпакої, глас 5: Мироносиці засмучені, видінням ангельським здивовані і Божественним воскресінням душею просвітлені, благовістили апостолам: проповідуйте між народами воскресіння Господа, Який чудесами помагає і подає нам велику милість.

Ступеневі. Антифон 1:

У скорботі моїй, як Давид, співаю Тобі, Спасе мій: визволи душу мою від людей лукавих.

Блаженне життя пустельників, бо вони Божественною любов’ю окриляються.

Слава…

Святим Духом існує все, видиме і невидиме, бо Він самодержавний і воістину Один із Тройці.

І нині… те саме.

Антифон 2:

До вишніх піднесися, душе: гряди туди, звідки поміч приходить.

Правиця Твоя, Христе, нехай і до мене доторкнеться і від усякої спокуси охоронить.

Слава…

Богословствуючи, промовмо до Святого Духа: Ти єси Бог, життя, любов, світло, розум: Ти благість, Ти царюєш повік.

І нині… те саме.

Антифон 3:

Коли сказали мені: підемо до дому Господнього, звеселився дух мій, зраділо серце.

У домі Давидовім дивне діється, там вогонь усякий розум соромітний спалює.

Слава…

Святому Духові належить життєдавча сила, Ним, разом з Отцем і Словом, усе живе одушевляється.

І нині… те саме.

Прокимен: Воскресни, Господи. Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, Ти бо царюєш повіки.

Стих: Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої.

Євангеліє від Іоана, зачало 64.

Потім: Воскресіння Христове бачивши, поклонімось святому Господу Ісусу, єдиному безгрішному. Хресту Твоєму поклоняємося, Христе, і святе Воскресіння Твоє оспівуємо і славимо, Ти бо єси Бог наш, крім Тебе, іншого не знаємо, ім’я Твоє призиваємо. Прийдіть, усі вірні, поклонімось святому Христовому Воскресінню, бо через Хрест прийшла радість усьому світові. Завжди благословляючи Господа, оспівуємо Воскресіння Його, бо, перетерпівши розп’яття, Він смертю смерть переміг.

Псалом 50. Канон Пасхи, з ірмосом і богородичними на 8, і сліпого на 6.

Канон, глас 5

Пісня 1

Ірмос: Землю, на якій ніколи не сяяло сонце, безодню, якої ніколи не бачила оголеною широта небесна, Ізраїль пройшов, як по суші, Господи; і вивів Ти на гору святині Твоєї його, що хвалив і співав пісню перемоги.

Ти, Спасе, прийнявши добровільно розп’яття плоттю, подаєш благословення і життя світові, Владико єдиний всеблагословенний і Творець усього. Тому благословляємо, оспівуємо і славимо Тебе, співаючи пісню перемоги.

В рові глибокому поклав Тебе мертвого, Христе, благообразний Йосиф, і привалив до дверей гробу камінь, Довготерпеливий. Але Ти воскрес зі славою. і воскресив із Собою світ, що співає пісню перемоги.

Чому ви приносите миро зі сльозами, — говорить чесним жонам ангел, що явився? Христос воскрес, ідіть і скажіть боговидцям — ученикам, що плачуть і ридають, щоб вони раділи й веселились.

Чуда преславні звершуючи. Визволитель зцілив і сліпого від народження, сумішшю помазав і сказав: іди й умийся в Силоамі, щоб ти пізнав у Мені Бога, Який ходить по землі у плоті, заради милосердя щедрот.

Слава…

Троїчний: Єдину Триіпостасну Істоту шануючи, вірні, прославимо Отця, і Сина, і Духа Святого, Творця і Господа, і Визволителя всіх, єдиного нествореного Бога, з безплотними взиваючи: свят, свят, свят, Царю всіх.

І нині…

Богородичний: В утробу Твою неневісну, Чиста, вселився Господь, заради милосердя, бажаючи спасти зітліле через ворожі підступи. Його благай спасти град Твій від усякого полону і нашестя ворогів.

Катавасія: Спасителю Богу, що провів по морю людей сухими ногами, і фараона з воїнством потопив, Йому єдиному співаємо, бо Він прославився.

Пісня 3

Ірмос: Схвильоване серце моє, Господи, хвилями житейськими утверди і до пристановища тихого приведи як Бог.

Ти утвердив схвильоване серце моє, землю ж усю похитнув. Довготерпеливий, чесним розп’яттям Твоїм, яке перетерпів Ти плоттю.

Благообразний Йосиф поклав Тебе, щедрий, у новім гробі. Ти ж воскрес із мертвих на третій день, новостворивши нас.

Чого, як мертвого, шукаєте Господа? Він воскрес, як сказав. — ангел жонам промовляв, сяючи божественним виглядом.

Ти, Всещедрий, зцілив колись сліпого від народження. який приступив до Тебе, прославляючи провидіння Твоє і чудеса.

Слава…

Троїчний: Богу Отцю безначальному поклоняємось, і Сину, і Божественному Духу, тринествореному єству. триіпостасному, єдиному всіх Богу.

І нині…

Богородичний: З утроби дівочої Ти народила втіленого Бога, Йому ж молися, Всесвята Владичице, щоб змилосердився над нами.

Катавасія: Силою хреста твого, Христе, утверди мої помисли, щоб оспівувати і славити Твоє вознесіння.

Кондак та ікос Пасхи.

Потім сідальний, глас 8:

Проходячи, Владика всіх і Творець знайшов на дорозі сліпого, який сидів, плакав і говорив: не бачив у житті ні сяйва сонця, ні світла місяця, тому взиваю до Тебе: Ти, що народився від Діви і всіх просвічуєш, просвіти мене як благосердий, щоб я, припадаючи до Тебе, Владико Христе, взивав: даруй мені прощення гріхів, заради великої милости до нас, Чоловіколюбче.

Слава: і нині, той самий. І читання.

Пісня 4

Ірмос: Почув, Господи, голос Твій, і убоявся, зрозумів провидіння Твоє, і прославив Тебе, єдиний Чоловіколюбче.

За мене, померлого через дерево, Ти був принесений у жертву, Спасе мій, і, будучи життям, оживив, заради великої милости, тому прославляю Тебе, Слове.

Ученикам, що преславно були зібрані, Ти сказав: ідіть, проповідуйте всюди Моє воскресіння.

Утверджуючи віру у Твоє із гробу воскресіння, Ти багато днів являвся тим, які любили Тебе, Христе, приносячи їм радість.

Повернувши очі сліпому від народження, Ти сказав: іди, умийся і бачитимеш, славлячи Моє Божество.

Слава…

Троїчний: Єдиночесна безначальна Тройця, нероздільна Істотою, розділена Іпостасями, спасай усіх, що вірно зі страхом Тебе прославляють.

І нині…

Богородичний: Різдво Твоє, Чиста, надприродне, прославляємо, Тебе вірно ублажаючи, Пренепорочна, як Матір усіх Бога.

Катавасія: Почув слово про силу хреста, що через нього відкрився нам рай, і взиваю: слава силі Твоїй, Господи.

Пісня 5

Ірмос: Окаянну мою душу, що бореться вночі з пітьмою пристрастей, попередивши, ущедри і засвіти сонце розуму, зірку світлого дня в мені, щоб відділяти ніч від світла.

Піднявся Ти на древо, Милосердний, і підняв з Собою всіх людей, борителя змія Ти умертвив, і оживив творіння рук Твоїх як єдиний Бог усіх.

Поклали Тебе добровільно у гробі, Царю безсмертний, і все царство пекла Ти спустошив, мертвих Твоїм воскресінням воздвиг.

Люди беззаконні убили Тебе, Слове, що великі чудеса творив на землі; але Сам, Господи, будучи єдиним всесильним, як передрік Ти, воскрес із мертвих, Христе.

Ти відкрив очі тому, хто не бачив світла чуттєвого, душевні ж очі просвітив і навчив його славити Тебе, бо пізнав у Тобі Творця, Який заради милосердя став людиною.

Слава…

Троїчний: Тройцю в Єдиниці, і в Тройці одиницю, всі вірні, прославляємо, Отця, і Сина, і Духа Святого, єдиного Бога, воістину Сотворителя всіх.

І нині…

Богородичний: Як народила Ти, Богоблагодатна Діво Мати чиста, не знавши мужа? Як Ти годуєш Того,

Хто годує все творіння? Це знає єдиний всіх Творець і Бог.

Катавасія: Зранку взиваю до Тебе, Господи, спаси нас; Ти бо єси Бог наш, крім Тебе, іншого не знаємо.

Пісня 6

Ірмос: Як пророка від звіра визволив Ти, Господи, так і мене з глибини неприборканих пристрастей визволи, молюся, щоб я полюбив храм Твій святий.

Ти, Владико, розіп’явшись з розбійниками, визволив від лукавих розбійників — душотлінних пристрастей — усіх тих, що оспівують Твоє розп’яття і воскресіння, Чоловіколюбче Господи.

Поклали Тебе бездиханним мертвим у гробі, Христе; у всіх мертвих вдихаєш Ти життя; воскресиш ж, Ти, Господи, спустошив усі гроби, Слове, Божественною Твоєю силою.

Після воскресіння, Христе. говорив Ти друзям: сидіть же в Єрусалимі, поки не зодягнетеся силою з висоти непереможною і відомою допомогою.

Суміш зробивши, Ти помазав очі сліпому від народження і дарував бачити йому, який прославляв Твою невимовну силу; нею ж, Слове, спас Ти світ.

Слава…

Троїчний: Триіпостасна Єдинице, Отче ненароджений, Сину роджений, і Душе, що сходиш; Трисвятий Господи, єдина істота і сила, спасай усіх людей Твоїх.

І нині…

Богородичний: Велич Твою, Чиста, хто прославить? Бога бо плоттю породила Ти надприродно, світ Тобою визволив Він від всякого гріха, Діво всенепорочна.

Катавасія: Обняла мене безодня, китом став для мене гріб, я ж взиваю до Тебе, Чоловіколюбче, і спасе мене рука Твоя, Господи.

Кондак, глас 4:

На душевні очі осліплений, до Тебе, Христе, приходжу. як сліпий від народження, в покаянні взиваючи до Тебе: Ти тих, що в темряві, Світло пресвітле.

Ікос: Струмінь премудрости невимовної і розуму небесного даруй мені, Христе, Ти, світло сущих у темряві і Наставник тих, що в омані, щоб я, окаянний, зміг проповідувати чудеса Твої, яких навчає Божественна книга миру — Євангеліє, тобто про чудо зі сліпим, що був сліпим від народження і який отримав очі чуттєві й душевні, з вірою взиваючи: Ти тих, що в темряві, Світло пресвітле.

Пісня 7

Ірмос: Вогонь погасила юнаків молитва, зрошувальниця піч — проповідниця чудес, не опалила, і не спалила піснеспівців Бога отців наших.

Коли піднесли Тебе на древо, Спасе, погасло сонце. захиталася земля, затремтіло все творіння, і з гробів воскресли мертві.

Коли Ти воскрес із мертвих, Царю, душі, що там спали, воскресли з тобою, славлячи силу Твою, якою смертельні кайдани розірвалися.

Вранці зібрання жінок прийшло миром помазати Тебе; довідавшись же, Господи, що Ти воскрес, раділи разом зі святими учениками; ними ж подай нам очищення від зла.

Сумішшю помазав Ти очі сліпого і повелів йому йти до Силоама, умитися ж і бачити, оспівуючи Тебе, Христе Царю всіх.

Слава…

Троїчний: Отця безначального. Сина ж співбезначального, і Духа Пресвятого оспівуємо: свят, свят, свят єси, Боже, Царю всіх.

І нині…

Богородичний: Після Різдва явилася Ти, Діво, чистою, Бога бо народила, Який оновив єство силою Своєю; Пречиста, Його ж моли, щоб спастися всім нам.

Катавасія: В печі вогняній юнаків-піснеспівців спас благословенний Бог отців наших.

Пісня 8

Ірмос: Ангелів хор, людей собор, Царя і Творця всіх, священики, оспівуйте, благословляйте, левіти, люди, прославляйте по всі віки.

Ангельські чини вжахнулися, побачивши Тебе, Всецарю, розіп’ятим на хресті, і творіння все зі страху затремтіло, оспівуючи Твоє чоловіколюбство.

Пекло, побачивши Тебе долу, застогнало і швидко віддало мертвих від віку, що там утримувалися, Христе, оспівуючи Твоє чоловіколюбство.

Звершивши особливі чудеса, Христе, Ти добровільно був розіп’ятий на хресті, і з мертвими з’єднався Умертвитель пекла, і всіх ув’язнених силою Своєю визволив.

Сліпому, який приступив до Тебе, Христе, Ти повернув очі, повелівши йому йти до Силоамської купальні, умитися і бачити, і проповідувати Тебе, Бога, що явився плоттю на спасіння світу.

Благословимо Отця, і Сина, і Святого Духа, Господа.

Троїчний: Тройця нероздільна, Єдинице незлитна, Боже всього і Творче всіх, спасай від усяких спокус тих, що оспівують і вірно поклоняються державі Твоїй.

І нині…

Богородичний: Діво Пречиста, Богоблагодатна, завжди благай Сина Твого, щоб Він не осоромив мене в день суду, але приєднав мене до обраних овець.

Хвалимо, благословляємо…

Катавасія: Із Отця раніше віків народженого Сина і Бога, і в останні літа втіленого від Діви Матері, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки.

Чеснішу… не співаємо.

Пісня 9

Ірмос: Бо створив Тобі велич Сильний, явивши Тебе чистою Дівою після Різдва, бо народила Ти безмужно Свого Творця; тому Тебе величаємо.

На древі хреснім розіп’ятий був Ти, Христе Боже, і переміг усі ворожі супротивні сили, і першу клятву розірвав Ти, Спасе; тому Тебе достойно величаємо.

Коли побачило Тебе, Слове, пекло долу з душею, зітхнуло і зі страхом віддало всіх мертвих, бо пізнало силу влади Твоєї; тому Тебе достойно величаємо.

Зібрання юдейське, бачачи знамення і страшні чудеса, від заздрости убило Того, Хто пекло полонив Своїм воскресінням, і всіх як всемогутній воскресив з Собою.

Воскрес Ти, Життєдавче, із мертвих, як сказав, і явився святим ученикам після воскресіння, звершивши знамення і сліпим повернувши очі; з ними ж Тебе повіки величаємо.

Слава…

Троїчний: Світло славлю Отця, світло славлю і Сина, світло оспівую і Духа Святого, єдине світло нероздільне у Трьох Особах розуміючи: Бога — Царя всього творіння.

І нині…

Богородичний: Явилася Ти, Діво чиста, просторішою за небеса, бо вмістила плоттю Бога неописаного, і породила Визволителя всіх, хто з вірою несумнівною оспівує Тебе.

Катавасія: Тебе, вищу за розум і слово Матір Божу, що в літо Безлітного невимовно породила, вірні, єдиномудро величаємо.

Екзапостиларій свята: Плоттю заснув…

Слава… сліпого:

Розумові мої очі, Господи, осліплені мороком гріха, Ти, Щедрий, просвіти, вклавши смирення, і омий сльозами покаяння.

І нині…

Проходячи мимо, Спас наш знайшов сліпого без очей, плюнув на землю і зробив суміш, помазав його, і послав умитися в Силоамі. Він же, умившись, прийшов, побачивши світло Твоє, Христе мій.

На Хваліте… ставимо стихів 8 і співаємо стихири воскресні, глас 5.

Господи, хоч і запечатали гріб беззаконники, але Ти вийшов із гробу так, як від Богородиці народився. Твої ангели безплотні не зрозуміли, як Ти тіло прийняв, і воїни, що стерегли Тебе, не бачили, коли воскрес Ти; обидва бо чуда запечатані були для тих, хто випробовує, але відкрилися тим, що з вірою таємниці поклоняються; нам, що піснями славимо, подай радість і велику милість.

Кайдани вічні розбивши й окови розірвавши, Ти, Господи, з гробу воскрес, погребальні Твої покривала залишивши, як свідоцтво істинного Твого триденного погребіння; і випередив учеників у Галилеї Той, Якого стерегли в печері. Велика милість Твоя, незбагненний Спасе, помилуй і спаси нас.

Господи, жінки прийшли до гробу побачити Тебе, Христа, що задля нас постраждав, і, прийшовши, знайшли ангела, що сидів на камені, землетрусом одваленому, і взивав до них, промовляючи: воскрес Господь, скажіть ученикам, що воскрес із мертвих Спаситель душ наших.

Господи, як вийшов Ти з гробу запечатаного, так само й увійшов при дверях замкнених до учеників Твоїх і показав їм рани тілесні, що їх Ти, довготерпеливий Спасе, зазнав. Як Той, що з роду Давида походить, Ти рани перетерпів, а як Син Божий Ти світ визволив. Велика милість Твоя, незбагненний Спасе, помилуй і спаси нас.

Інші стихири анатолієві:

Господи, Царю віків і Творче всього! Ти задля нас тілом розп’яття і погребіння перетерпів, щоб усіх нас із пекла визволити. Ти єси Бог наш, крім Тебе, іншого не знаємо.

Господи, хто повідає про преславні чуда Твої? Або хто сповістить про дивні Твої таємниці? Людиною бо задля нас з волі Твоєї став і явив Ти могутність сили Твоєї; Твоїм бо хрестом Ти розбійникові рай відкрив, і Твоїм погребінням окови пекла розбив, а Твоїм воскресінням усе наповнив: милосердний Господи, слава Тобі.

Жони-мироносиці, що дуже рано прийшли до гробу Твого, шукали Тебе, Безсмертне слово й Бога, щоб помазати миром; і, почувши слова ангела, вони з радістю до апостолів поверталися, щоб сповістити з певністю, що Ти воскрес, Життя всіх, і подаєш світові очищення й велику милість.

Стих: Зглянься на мене, і помилуй мене.

Заради милости милосердя втілившись, Христе Боже, сподобив Ти милосердям невимовним сяяння Божественного того, хто був позбавлений світла від утроби матері, доторкнувшись до його очей сумішшю творчими пальцями Твоїми; Сам і нині, Світлодателю, і наші душевні почуття просвіти, як єдиний незаздрісний Податель.

Слава… глас 8:

Хто опише силу Твою, Христе? Або хто перелічить безліч чудес Твоїх? Подвійним бачили Тебе на землі заради благости; подвійні і зцілення подавав Ти недужим; не тільки тілесні очі відкрив сліпому від утроби матері, але й душевні; тому прославляємо Тебе, Бога, утаємниченого, що подає всім велику милість.

І нині… Преблагословенна єси… Славослів’я велике, і відпуст.

Стихира рання, глас 8:

Недаремно ллються гарячі сльози Марії, бо ось сподобилася вона побачити й ангелів, що навчають, і Тебе Самого, Ісусе. Але, як жінка немічна, вона ще про земне думає, тому не дозволяється їй доторкатися до Тебе, Христе. Однак, як проповідниця, посилається до учеників Твоїх нести їм благовістя, що Ти повертаєшся до Твого Отця: разом з нею сподоби і нас явлення Твого, Владико Господи.

На літургії Блаженні, глас 5:

Розбійник, увірувавши на хресті, що Ти єси Бог, визнав Тебе, Христе, від чистого серця взиваючи: пом’яни мене, Господи, у Царстві Твоїм.

Того, Хто древом хресним виростив життя родові нашому і прокляття, що від дерева, знищив, однодумно величаємо як Спаса й Творця.

Коли Тебе, Христе, між двома засудженими розбійниками розіп’яли, тоді один, що лихословив на Тебе, справедливо був засуджений, а другий, що визнав Тебе, в рай вселився.

Жони побожні, що прийшли на зібрання апостолів, викликнули: Христос воскрес! Поклонімось Йому як Владиці й Творцеві.

І з канону сліпого, пісня 6.

Після входу тропар воскресний. Слава… Кондак: Душевними очима осліплений… І нині… Пасхи: Хоч і до гробу…

Прокимен, глас 8: Помоліться і воздайте Господу Богу нашому.

Стих: Відомий в Юдеї Бог, в Ізраїлі велике ім’я Його.

Апостол у Діяннях, зачало 38.

Алилуя, глас 8: Зглянься на мене, і помилуй мене.

Стих: Стопи мої спрямуй за словом Твоїм.

Євангеліє від Іоана, зачало 34.

Причасний: Тіло Христове прийміть, джерела безсмертного споживіть.

Інший: Хваліть Господа з небес, хваліть Його в вишніх. Алилуя (тричі).

Служба, яка прилучиться святому в неділю цю, співається на повечір’ї.

У неділю ввечері

На Господи, взиваю… ставимо стихів 6: свята 3, і Мінеї 3.

Свята, глас 5:

Будучи світлом всього єства людського і оком тіла світу цього, Творцем очей всього творіння, Ти, Боже і Слове, нині сумішшю із слини і землі Твоїми творчими перстами невимовно повернув очі і пізнання сліпому, про якого знали, що він таким народився; він, що ніколи не бачив сонця, побачив Тебе — Сонце солодке, образ, за яким створив нас, невимовного ради милосердя.

Не маючи очей, але збагачуючись духовно через позбавлення тілесних органів впливу плоті, сліпий від утроби матері, спотикаючись ногами об каміння і думаючи, що він не є творіння, придбав від Тебе це багатство, побачивши світло світу, і Тебе — Творця світла, Бога і Владику, і всесвітнього Промислителя — проповідує.

Устами, і душею, і розумом той, хто раніше був сліпим. отримавши зір очей від Творця через суміш землі і слини, і повне просвічення, — прославляв всесвітнього Промислителя і Будівничого, Який заради милосердя до створіння став людиною, — і проповідував як Бога всесильного; книжники ж, не терплячи слів викривання, із заздрощів осудили і вигнали з синагони Того, Хто повернув сліпому очі, душевні й тілесні.

Слава: і нині, глас 2:

Той, хто народився сліпим, сам собі говорив: хіба я народився без очей через гріхи батьків? Хіба я народився для викриття людей за їх невіру? Не наважуюся питати, коли ніч, коли день? Не можуть терпіти мої ноги спотикання об каміння, бо не бачив я ні сонця сяйва, ні Того, Хто за Своїм образом мене створив. Але молюся Тобі, Христе Боже, зглянься наді мною і помилуй мене (двічі).

На стиховні стихири воскресні, глас 5:

Чесним Твоїм хрестом, Христе, осоромив Ти диявола, і твоїм воскресінням жало гріха притупив, і спас нас від в’язниці смерти. Славимо Тебе, Єдинородний.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої…

Покаянний: Господи, грішити не перестаю, чоловіколюбства, якого сподобляюсь, не розумію; переможи моє затьмарення, єдиний Благий, і помилуй мене.

Стих: Помилуй нас, Господи, помилуй нас…

Мученичий: Прехвальні ученики, ви усім земним знехтували, і на страждання мужньо насмілилися, проти надії на блаженство не згрішили, а стали спадкоємцями Царства Небесного; маючи сміливість перед Чоловіколюбцем Богом, просіть мир світові, і душам нашим велику милість.

Слава: і нині.

Проходячи мимо до храму, Ісус побачив чоловіка, який був сліпим від народження; змилосердившись, Він поклав суміш на очі його і сказав йому: іди й умийся в Силоамі; і, умившись, він побачив світ, возсилаючи славу Богу. Сусіди ж його запитали його: хто відкрив тобі очі, які ніхто із зрячих зцілити не міг? Він же сказав: чоловік, званий Ісусом, мені сказав: умийся в Силоамі, і прозрієш. Він є воістину Христос Месія, про Якого говорить Мойсей у Законі, є Спас душ наших.

Можете використовувати такі теґи: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Будь ласка, не коментуйте з доменів mail.ru, yandex.ua/yandex.ru тощо. Ви не будете отримувати сповіщення про відповіді на відгуки. Не користуйтеся послугами країни-окупанта.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура














Нагору