«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиОктоїх

Глас 3. Субота

У суботу на ранній

Після 1-ї кафизми сідальні мученичі. Глас 3

Благодушне терпіння ваше, страстотерпці всехвальні, перемогло підступи злоначального ворога; заради цього ви сподобилися вічного блаженства; але моліться Господеві спасти паству христолюбивих людей, істинні мученики.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог їзраїлів.

Сяєте вірою, пресвітлі світила святі, недужих лікарі, страстотерпці всехвальні, ви не убоялися ран мучителів, подолали ідольське нечестя, маючи непереможну перемогу — хрест істинний.

Слава, і нині… Богородичний: Тебе, Заступницю нашого спасіння, оспівуємо, Богородице Діво: бо плоттю, прийнятою від Тебе, Син Твій і Бог наш на хресті прийняв смерть і визволив нас від тління, як Чоловіколюбець.

Після 2-ї кафизми сідальні. Глас 3

Озброївшись у Христову всезброю і одягнувшись зброєю віри, ви, мученики Христові, терпеливодушні, знищили стражданнями полки ворогів; бо теплим упованням на життя перетерпіли всі погрози і рани мучителів, тому і вінці прийняли.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Страстотерпці святі, моліть милостивого Бога, щоб Він подав прощення гріхів душам нашим.

Стих: Блаженні ті, кого обрав і прийняв Ти, Господи.

Коли, за словом Твоїм, станемо перед праведним Твоїм судилищем, Господи, не посором нас, що віруємо в Тебе, Спасе наш: бо всі грішимо, але від Тебе не відступаємо; тому благаємо Тебе: упокой в оселях праведних Твоїх, Христе, тих, кого Ти прийняв, бо Ти єдиний безгрішний.

Слава, і нині… Богородичний: Пророки проповідували, апостоли навчили, мученики сповідали, і ми увірували, що Ти єси воістину суща Богородиця; тому і величаємо Різдво Твоє, Пречиста.

Канон святим мученикам,
і святителям, і преподобним, і померлим.
Творіння преподобного Йосифа. Глас 3

Пісня 1

Ірмос: Дивно і славно Ти, Боже, твориш чудеса: безодню моря висушив, і колісниці потопив, і спас людей, які оспівують Тебе, як Царя нашого і Бога.

Всі премудрі страстотерпці одержали славу за муки, бо вони мужньо перетерпіли різноманітні страждання, тому ми прославляємо їх завжди.

Маючи небесне життя, премудрі священнотаїнники, ви стали служителями втіленого Слова і добре упасли стадо Господнє силою божественною.

Розіп’явшись для світу, преподобні, ви відкинули плотські пристрасті, стали сосудами Духа Святого і знищили божественною силою духів омани.

Слава… Тих, що Твоїм повелінням преставилися від землі у благочестивій вірі, упокой, Щедрий, як Благий, і сподоби безкінечного життя і світла невечірнього.

І нині… Богородичний: Як народившу плоттю Бога, Пречиста, безперестанно шануємо Тебе побожною душею, разом з чесними жонами, які постом прославилися і стражданнями знищили ворога.

Другий канон померлим співаємо на ряду,

де немає святого в Мінеї.

Творіння преподобного Феофана

Пісня 1

Ірмос: Розсічене жезлом море в давнині Ізраїль пройшов як по пустелі, і хрестовидна стежка ясно прообразує хрест; заради цього похвалами оспівуємо чудного Бога нашого, бо Він прославився.

Приспів: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Погребінням Твоїм Ти умертвив смерть, і зруйнував пекельні муки, і на небеса вознісся як наш Предтеча, і собор страстотерпців з Собою возніс; нині ж упокой душі спочилих рабів Твоїх, Христе.

Приспів: Упокой, Господи, спочилих рабів Твоїх.

Ти, що укріпив божественних мучеників і ними знищив оману; їхніми молитвами, як Бог, спочилим з вірою в Тебе, Спасе, благозволи дарувати безсмертний і блаженний спадок.

Слава… За рабів пролив Ти, Владико, кров, і як Щедрий був заколотий, борг же за них віддав; заради цього благаємо Тебе, Милосердний, упокой спочилих рабів Твоїх.

І нині… Чисту Богородицю оспіваймо, бо Вона народила Бога, Який Своєю смертю нашу смерть подолав і дарував життя нестаріюче, вічне блаженство.

Пісня 3

Ірмос: Неплідна душе і бездітна, придбай плід благословенний і радіючи взивай: утвердився Тобою, Боже, нема святого, нема праведного, крім Тебе, Господи.

Силою Божою укріплені, славні мученики до кінця знищили злу силу міцного в злобі ворога і прийняли божественні вінці перемоги.

Ти, Владико, явив преподобних, які перемогли ворога, і святим помазанням освятив святителів, Христе; їхніми молитвами освяти і просвіти тих, що оспівують Тебе.

З усіма пророками прославимо хори божественних жон, які засяяли в пості, і за віру постраждали, і злого змія подолали.

Слава… Тих, кого від нас Ти преставив божественною волею, Христе, зі святими упокой і прости їм гріхи, Щедрий, які вони вчинили в житті, молимось, молитвами святих Твоїх.

І нині… Ми, Пречиста, спасенні Твоїм святим Різдвом, з вірою приносимо Тобі з Гавриїлом привітання: радуйся, і молимось: Твоїми молитвами виблагай всім нам прощення гріхів.

Інший.

Ірмос: Ти, що із небуття до буття все привів, Словом сотворив, звершив Духом, Вседержителю Всевишній, в любові Твоїй утверди мене.

Ти створив мене із землі і в землю поверненого, окаянного, оновив світло; душі спочилих упокой молитвами мучеників.

Молитвами страстотерпців, яких били й ув’язнювали, які перетерпіли рани і язви, душі спочилих рабів Твоїх осели в оселях святих, Щедрий.

Слава… Позбав, Чоловіколюбче, рабів Твоїх геєни, вогню і темних осель пекла, які спочили у вірі і надії на Тебе, Владико.

І нині… Богородице Пречиста, Ти як Мати Сотворителя всього творіння, Який зруйнував силу смерті і нетління нам дарував, є найсвятіша.

Пісня 4

Ірмос: У горі, покритій зеленню, Авакум передбачив пречисту Твою утробу, Чиста, тому взивав: від півдня прийде Бог, і Святий від гори, покритої хащею.

Як ягнята були приведені ви, мудрі страстотерпці, і добровільно були заколені як агнці, уподібнившись Агнцю, Який благозволив бути заколеним на древі хреснім за рід людський.

З преподобними вшануймо благославних святителів, які були світильниками для вірних: вони зруйнували єресі і глибоку темряву пристрастей і з вірою перейшли до незаходимого світла.

Красою слів богогласні пророки просвіщають душі вірних, подвигами ж світлими і чудесами осяюють серця богоносні жони.

Слава… Тих, що залишили життя на землі, Слове Божий, покажи їх причасниками небесної слави і даруй їм прощення гріхів, Благий, які вони вчинили на землі свідомо і несвідомо.

І нині… Богородичний: Мучеників славу, святителів і преподобних доброту, і вірних утвердження, пророків проповідь, — оспіваймо всесвяту Матір Господню.

Інший.

Ірмос: Виявив Ти до нас велику любов, Господи, бо Єдинородного Твого Сина за нас віддав на смерть; тому вдячно взиваємо до Тебе; слава силі Твоїй, Господи.

У гробі за нас милостиво оселився, Бладико, гроби спорожнив як Бог і показав мучеників переможцями; в місті послаблення вчини спочилих рабів Твоїх.

Ти, Владико, прийняв страстотерпців великі подвиги, і рани, і відсічення членів тіла, які вони перетерпіли радіючи; і тих, кого Ти прийняв, визволи від мук.

Слава… Ти, що маєш владу над життям і смертю, сподоби безкінечного життя і нетлінної слави тих, кого Ти преставив, і зруйнуй гріховну перегороду.

І нині… Ти, Всенепорочна, воістину явилася Матір’ю і Дівою; зачаття і Різдво істинне Ти єдина з’єднала з дівством, бо народила Бога, Який зруйнував силу смерті.

Пісня 5

Ірмос: Світлом Твоїм невечірнім, Христе Боже, осяй смиренну мою душу і настанови на страх Твій, бо повеління Твої — світло.

Ваші рани, страстотерпці Господні, стали незцілимими ранами для ворогів; нині ж ви зціляєте рани всіх вірних.

Оспіваймо безліч преподобних, і ублажімо святителів Христових, і вшануймо пророків Його, які нині і завжди за нас моляться.

Всеславні жони, ви полюбили Бога, Який воплотився заради нас, душею праведною страждали і посталися; і нині перебуваєте на небесах.

Слава… Осели, Господи, тих, кого Ти взяв від землі, вірних рабів Твоїх, у країні живих, Христе, і сподоби їх, Господи, райської насолоди.

І нині… Із Тебе, Пречиста, воплотився Бог і показав Тебе вищою за ангелів і перевершеною за все творіння, Владичице; тому Тебе оспівуємо.

Інший.

Ірмос: До Тебе зранку молюся, всіх Творцю, що має мир, який перевершує всякий розум, бо повеління Твої — світло; в них же настанови мене.

У Церкві первородних вчини, Благий, тих, кого Ти взяв від нас, і до праведників приєднай, заради мучеників, молитвами страстотерпців.

Заради прощення многих гріхів Ти, Христе, пролив Свою пресвяту кров; і нині молитвами Твоїх мучеників, Спасе, упокой побожно спочилих.

Слава… Направ, Слове, душі спочилих у місце вічної насолоди незбагненної і сподоби божественної світлості святих.

І нині… Тебе, Діву, що незбагненно зачала в утробі безмежне Слово, Яке подає життя мертвим, достойно ублажаємо.

Пісня 6

Ірмос: Глибина пристрастей повстала на мене і буря супротивних вітрів, але, попередивши мене, Спасе, Ти спаси мене і визволи із тління, як Ти спас від звіра пророка.

Нехай вшануються священними піснями світильники чесної Церкви, Агнця і Пастиря святі і всеславні Христові страстотерпці.

Підноситься собор преподобних, який у смиренні підносив Бога, і прославилось множество святителів добрими ділами, які прославляли Святу Тройцю.

Собор святих жон, подібно мужності мужів, уранив беззаконних ворогів довершеним терпінням болістей і явленням божественних чудес.

Слава… Тих, кого Ти взяв від землі у вірі, приєднай до собору святих і вчини на лоні Авраама вірних, Христе, щоб вони завжди прославляли Твою велику милість.

І нині… Богородичний: Мучеників, пророків, і преподобних, і всіх від віку праведників Ти є похвала, Пречиста; тому радісними піснями шануємо Тебе разом з ними, Богородице.

Інший.

Ірмос: Визволи мене із тління, Господи Боже мій, взивав Іона, і я взиваю до Тебе: із глибини многих зол визволи мене, Спасе, направ мене до світла Твого, молюся.

Переміни на радість ридання у вірі померлих, молитвами страстотерпців, опоясавши їх красою і радістю, Христе, і направ і настанови їх до світла.

Упокой, Боже, заради великих щедрот Твоїх, на лоні патріархів спочилих, де сяс світло лиця Твого, Христе, прощаючи їм усі гріхи.

Слава… Покажи дивну милість Твого чоловіколюбства, Христе, на тих, хто відійшов від землі і визволився від тяжкого життя, і наповни їх Твоєю радістю і лагідністю.

І нині… Мертвості, і тління, і смерті позбавилися ми Твоїм Різдвом, Богомати; бо Ти народила нам, Чиста, джерело нетління, і Твоїм світлом Ти просвітила весь світ.

Пісня 7

Ірмос: Три юнаки в печі прообразували Святу Тройцю, покарання вогняне подолали і співаючи взивали: благословенний, Боже отців наших.

Стоячи посеред вогню, ви, преславні страстотерпці Господні, приймали з небес божественну росу і, померши в муках, мертвим зробили багатозлобного ворога.

Божественні святителі, ви як корабель направляли Церкву, зберігаючи її непотоплюваною, уникнувши омани воістину хвиль злих.

Істинні посники умертвили святими подвигами плоть, успадкувавши нестаріюче життя безстрастя, співаючи: благословенний Господи, Боже отців наших.

Слава… Не зроби винними на суді рабів Твоїх, яких Ти преставив у вірі, але упокой, Слове, у світлості святих Твоїх, щоб вони оспівували Твоє благоутробіє.

І нині… Богородичний: Мучеників, і преподобних, і пророків, і святих жон, і всіх святителів, які праведно пожили, Ти, Всенепорочна, воістину слава; з ними ж шануємо Тебе.

Інший.

Ірмос: Як у давнині трьох побожних юнаків, Ти зросив у полум’ї халдейському, і нас просвіти світлим вогнем Божества, що взиваємо: благословенний, Боже отців наших.

Ти, Слове Божий, всьому живому причина і творчеська сила, сподоби душі спочилих рабів Твоїх їжі, обіцяної мученикам; благословенний, Боже отців наших.

Славні мученики, Христе, мужньо зневажили тіла як тлінні; нині ж сміливо моляться Тобі: упокой душі спочилих рабів Твоїх; отців наших Боже, благословенний Ти.

Слава… Ти підписав хресною тростиною прощення гріхів усім вірним; його ж сподоби причаститися тим, кого Ти преставив до Себе, щоб вони оспівували Тебе: отців наших Боже, благословенний Ти.

І нині… Слово Отче, Ти все волею твориш, як Бог, Ти оновив людське єство, поховане пристрастями; благословенний плід утроби Твоєї, Пречиста.

Пісня 8

Ірмос: Ангелами невмовкно у вишніх славимого Бога, небеса небес, земля, і гори, і пагорби, і море, і весь рід людський, піснями Його як Творця і Визволителя благословляйте і прославляйте по всі віки.

Уранені і дуже обтяжені болістями, Господні страстотерпці, ви не відреклися істинного Життя і не поклонилися ідолам і омані лукавого.

Світильники, поставлені на свічнику чесних чеснот, ви просвіщаєте душі, всяку темряву розганяючи, страстотерпці священнодіючі, співжителі небесних сил.

Достохвальні пророки, і преподобних собори, і достославне множество побожних жон, за нас моліться Спасу і Богу.

Слава… Ти, що живими володієш, тих, кого преставив від землі вірних, упокой зі святими у світлі лиця Твого, подаючи їм прощення гріхів, заради великого Твого, Спасе, милосердя.

І нині… Богородичний: Багатооспівана Діва, пророків проповідання, святителів, і страстотерпців, і преподобних доброта, і святих жон радість, нехай достойно оспівується повіки.

Інший.

Ірмос: За служіння живому Богу юнаки у Вавилоні терпіли, зневаживши музичні інструменти, і, стоячи посеред полум’я, боголіпну пісню співали і промовляли: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Будучи скарбом безсмертя, Ти, Живоначальний, провістив мертвим нетління, яке Ти дарував Твоїм, Христе, мученикам, які побожно з вірою Тобі співали: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Мужні страстотерпці, які зневажили муки, укріплені духовною мудрістю і терпінням діл, просять у Христа прощення гріхів спочилим душам, взиваючи: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Слава… Очисти, Благий, спочилих, розірвавши списом проколотих ребер Твоїх рукописання їхні і зруйнувавши перегороду гріхів, і благозволь прийняти їх, щоб вони оспівували Тебе, Спасе: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

І нині… Знаємо Тебе, Діво Чиста, як хмару духовну, яка проливає живу воду прощення тим, хто утруджений спрагою смертною, і подає безсмертя мертвим, які завжди вірою взивають: благословляйте, всі діла Господні, Господа.

Пісня 9

Ірмос: На Синайській горі Мойсей побачив Тебе в купині, що неопально зачала в утробі вогонь Божества; Даниїл же бачив Тебе як нерозсічену гору; Ісая назвав жезлом розквітлим від кореня Давидового.

Як ягнят привели вас до заколотого заради нас Агнця, страстотерпці Христові, і ви наповнили радістю божественні хори ангелів; тому вашими молитвами всіх утвердіть і визволіть усіх від шкідливої омани ворога.

Як світильники, маючи живе Слово, ви просвітили душі і стали причасниками божественної слави, святі святителі Христові; прийнявши Духа Святого як вогонь, ви, преподобні, попалили пристрасті й Ідольське розпалення знищили.

З пророками святими вшануймо множество преподобних, що до закону і в законі засяяли чистим житієм; прославимо ж собори святих жон і взиваймо: Господи, молитвами їх спаси всіх нас.

Слава… Погребіння Твоє, Христе, і воскресіння всім дарує життя; заради цього сміливо взиваємо до Тебе: упокой рабів Твоїх, яких Ти прийняв, з усіма обраними вірними, прости їм усі гріхи, як преблагий Бог.

І нині… Богородичний: Страшне це місце, вигукнув Яків, коли ясно побачив образ Твій, Богородице: мучеників слава і преподобних похвала, ангелів прикраса і всіх пророків, і вірних спасіння.

Інший.

Ірмос: Купиною і вогнем прообразовану на Синаї законодавцю Мойсею і неопалимо зачавшу в утробі вогонь Божества всесвітлий і невгасимий світильник сущу Богородицю, піснями шануючи, величаємо.

Нині як єдиний благий і Чоловіколюбець Бог осели в землі лагідних спочилих рабів Твоїх і подай їм прощення гріхів, Милостивий, щоб ми безперестанно в піснях Тебе величали.

У святих оселях, на лоні Авраама, і до праведників Твоїх, Христе, приєднай спочилих рабів Твоїх там, де сяє світло лиця Твого невимовне і божественне і воістину вічне і присносущне радування.

Слава… Сподоби рабів Твоїх, яких Ти преставив з волі Своєї, Життєдавче, блаженного Твого життя і вічних благ, істинної радості і постійної насолоди, в місці квітучім, на водах упокоєння.

І нині… Як святий ковчег і скинія свідчення законодавця Бога, Ти прийняла Творця Твого, Всенепорочна, Який Своєю смертю знищив слова давньої клятви і закон смерті.

Далі: Достойно є… єктенія, світильний і псалми звичайні.

На хвалітех стихири мученичі. Глас 3

Прийдіть, усі люди, вшануймо пам’ять святих мучеників, які стали видовищем для ангелів і людей, і прийняли від Христа вінці перемоги, і моляться за душі наші.

Воїни Христові відкинули царів і страх мучителів, і зі сміливою благістю мужньо сповідали Христа, Господа Бога всіх і Царя нашого, і моляться за душі наші.

Чини святих ангелів здивувалися стражданням мучеників, які, відкинувши смертну плоть, зневажили муки, і уподібнилися стражданням Спаса Христа, і моляться за душі наші.

Як світила сяєте в світі і після смерті, святі мученики; ви подвигом добрим подвизалися, і, маючи сміливість, Христа моліть помилувати душі наші.

Померлим: Люди, чого даремно суєтимося, — путь наша коротка, наше життя є пара, порох і попіл: швидко з’являється і швидко гине; тому взиваймо до Христа Царя: упокой наших спочилих у Тебе, де оселя усіх радіючих.

Слава, і нині… Богородичний: Без сімені зачала Ти від Духа Святого; прославляючи Тебе, співаємо: радуйся, Пресвята Діво.

На стиховні стихири померлим.
Творіння преподобного Феофана. Глас 3

Славлю хрест Твій чесний, яким дарувалося життя і насолодження їжею тим, хто з вірою і любов’ю оспівує Тебе, єдиний Многомилостивий; тому взиваємо до Тебе, Христе Боже: упокой спочилих наших там, де у Тебе оселя всіх радіючих.

Стих: Блаженні ті, кого обрав Ти і прийняв, Господи. Єдиний Милостивий і благоутробний, маючи незбагненну безодню благості, Ти знаєш людську природу, яку Ти створив; молимо Тебе, Христе Боже, упокой спочилих наших там, де у Тебе оселя всіх радіючих.

Стих: Душі їх у блаженстві перебуватимуть.

Заснув Ти у гробі як людина, і як Бог силою непереможною воскресив тих, що сплять у гробах і невмовкні пісні Тобі приносять; тому молимо Тебе, Христе Боже: упокой наших спочилих там, де у Тебе оселя всіх радіючих.

Слава, і нині… Богородичний: Всі ми знаємо Тебе, Богородице, як духовний світильник, який носить світло Божества, що з’єдналося з земною людською істотою; моли Твого Сина і Бога упокоїти наших спочилих там, де радування всіх, хто веселиться.

Далі: Благо є сповідуватися Господеві… Трисвяте по Отче наш… Тропар, єктенія і відпуст. Потім час 1-й і відпуст.

У суботу блаженні. Глас 3

Ти, Христе, вигнав із раю праотця Адама, який відкинув Твою заповідь, і оселив у ньому розбійника, Щедрий, Який сповідав Тебе на хресті, взиваючи: пом’яни мене, Спасе, у Царстві Твоїм.

Стих: Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне.

Вогняних ран зазнавши, страстотерпці Христові, ви знайшли росу небесну, яка прохолоджувала і укріпляла вас терпіти плоттю гіркі болісті; тому ви завжди полегшуєте усяку болість душ наших.

Стих: Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гнатимуть та зводитимуть на вас усяке лихослів’я і наклепи — Мене ради.

Святителі святі, пророки славні, преподобних безліч і жон божественних собор, що постраждали за віру і знищили оману ворога, небесну славу одержали; їхніми молитвами, Спасе, ущедри рабів Твоїх.

Стих: Радуйтесь і веселіться, бо велика ваша нагорода на небесах.

Там, де сяє Твоє світло, у храмах обраних Твоїх, Боже, де спожива споконвічна, упокой, Ісусе, тих, кого Ти преставив, прощаючи їм, Спасе, гріхи, щоб ми Тебе, Владико, славили.

Слава… Отцю, і Сину, і Духу Божественному поклоняймося, вірні, Тройці нествореній у трьох Особах і в єдиному Божестві, Яка завжди вірно прославляється трисвятим співом безплотних сил.

І нині… Богорадувана Владичице, із Тебе явився Визволитель, просвіщення і освячення, Його ж тепло благай, щоб на майбутньому суді Він визволив нас від усякого осудження, Пречиста, тих, що завжди з вірою оспівують Тебе.

Кінець третього гласу


Глас 3. П’ятниця | Зміст | Глас 4. Субота


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору