«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиМінея святкова. Частина I

Місяць листопад, 1-й день. Святих чудотворців безсрібників Косми і Даміана Асійських

На вечірні

На Господи, взиваю… стихири святих на 6. Глас 6.

Всю надію на Бога покладаючи, святі безсрібники придбали собі скарби духовні; вони задарма одержали і задарма подають хворим зцілення. Золота чи срібла, за Євангелієм, вони не збирали; людям же і тваринам добро робили і, бувши у всьому Христові слухняними, сміливо моляться Йому за душі наші.

Речі тлінні зневаживши, як ангели тілесні, з’явилися на землі Косма і Даміан, свята пара друзів однодумних і єдинодушних. Вони всім недужим, що потребують допомоги, подають задарма зцілення. Тому достойно вшануймо їх у день пам’яті їх, вони бо моляться Христу за душі наші.

Ви вмістили в собі Святу Тройцю, двойця приснопам’ятна, Космо і Даміане богомудрі, і, як потоки, виточуєте із джерела живоносного воду зцілень; ваші ж мощі доторканням пристрасті лікують, і самі тільки імена недуги від людей відганяють, для всіх ви є спасительним пристановищем у Христі, і сміливо молитеся за душі наші.

Всі муки страждань відкинувши і всякі підступи лукавого змія подолавши у Христі, ви, святі безсрібники Космо і Даміане світлосяйні, явилися, як світила, завжди освітлюючи вселенну Божими знаменнями, темряву і недуги відганяючи благодаттю, будучи спасителями для всіх, хто з вірою святкує славну пам’ять вашу, премудрі.

Слава… глас 6.

Безкінечною є благодать святих, яку вони від Христа прийняли; тому і мощі їхні силою Божою безперестанно являють чудеса, й імена їхні, з вірою закликані, незцілимі хвороби зціляють. Їхніми молитвами, Господи, і нас від душевних і тілесних пристрастей визволи як Чоловіколюбець.

І нині…

Богородичний: Богородице, Ти єси лоза істинна… або христобогородичний.

Агниця нескверна і непорочна Владичиця, коли побачила на хресному древі Свого Агнця, як Мати викликала і, дивуючись, взивала: Сину найсолодший, що це за видіння нове і преславне? Як зібрання безблагодатних віддало Тебе на судилище Пилатове, і засуджують на смерть Життя всіх? Але оспівую Твоє невимовне смирення, Слове.

На стиховні Октоїха.

А там, де храм святих або якщо хто хоче співати святим полієлей, тоді на стиховні стихири, і на ранній після кафизми сідальні, і канон Богородиці, і святих канони два, і хвалітні, і славослів’я.

На стиховні стихири, глас 2.

Джерело цілюще колись в Єрусалимі тільки одного на рік зціляло, а храм безсрібників багатьох недужих зціляє, бо не зменшується невичерпне багатство святих; їхніми молитвами, Христе, помилуй нас.

Стих: Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів.

Божественною любов’ю і бажанням вічного діяльно поживши, ви ходили спасительними стежками; тому, душевну чистоту безпорочно зберігши, тлінному тілесному ви протистояли, Духом же Божественним позолочені, ви без золота подасте зцілення недужим; двойця священна, світлосяйний союз, просвічена Божественна пара, безсрібники, відвідуючи нас у скорботах і недугах, ви задарма зціляєте душі наші.

Стих: Святим, що на землі Його, сотворив Господь усі бажання Свої в них.

Великих дарів сподобилися ви, всехвальні, смиренно на землі поживши; і, проходячи всюди, задарма недужих страждання лікували, і стали ангелам співрозмовниками; Космо з Даміаном мудрим, браття прекрасні, і наші пристрасті молитвами вашими вилікуйте.

Слава… глас 6.

Завжди маючи Христа, Який діє у вас, святі безсрібники, чудодієте у світі, немічних лікуєте, бо лікування ваше є джерелом невичерпним: коли з нього черпають, воно більше виточує; коли виливають, стає багатоводним; кожного дня зменшуючись, примножується, всім подає і не зменшується; і ті, що почерпують, насичуються зціленнями, а воно залишається неумаленим. Ким вас назвали? Цілителями чи лікарями душ і тіл? Цілителями пристрастей незцілимих, що зціляють задарма всіх, хто приймає дарування від Спаса Христа, Який подає нам велику милість.

І нині…

Богородичний: Ніхто, з тих, що до Тебе звертаються, не відходить від Тебе посоромленим, Пречиста Богородице Діво; просить благодаті і приймає дарування, коли просить корисного.

Або хрестобогородичний:

Бачачи Тебе розіп’ятим, Христе, Та, що Тебе народила, взивала: що за дивне таїнство бачу, Сину Мій? Як Ти на древі умираєш, розіп’ятий плоттю, Життя Подателю?

Тропар, глас 8: Святі безсрібники і чудотворці, Космо і Даміане, згляньтесь на немочі наші, задарма ви прийняли, задарма подаєте нам.

На ранній

Після 1-і кафизми сідальний Октоїха або святих, глас 4.

На землі боговгодно поживши, світлом великим осяяні, ви подаєте нам радість зцілення, бо ви стали славними лікарями хворих за допомогою Христа, Космо і Даміане, святі безсрібники.

Слава: і нині…

Богородичний: Оспівуємо Тебе, Богоневісто, Мати Христа Бога, славлячи Твоє незбагненне Різдво, яким ми визволилися від омани диявола і всіляких бід, Владичице Богородице, і з вірою взиваємо: помилуй паству Твою, єдина Всехвальна.

Після 2-ї кафизми сідальний, глас 8.

Маючи святі скарби благодатних дарів і чудеса творячи, ви стали богоугодною втіхою немічним, багатство одержавши небесне і відкинувши славу земну; тому пісню приносимо Сотворителю всього, що подав вам благодать зцілення.

Слава: і нині…

Богородичний: Як Та, що народила незмінного Бога, серце моє, мене, завжди зміненого гріхом, утверди, Блага, материнськими Твоїми молитвами, щоб і я взивав до Тебе, Богородице Маріє: помилуй паству Твою, яку Ти придбала, всенепорочна.

Величання: Величаємо вас, чудотворці славні, Космо і Даміане, і шануємо святу пам’ять вашу, наставники заблудлих, зцілителі хворих і співрозмовники ангелів.

Після полієлея сідальний, глас 8.

Зцілень подателі і чудотворці, і чудес світильника, ми світлоносними стали ви духовною благодатно: ви бо полум’я пристрастей прохолоджуєте і вірних нею зігріваєте. Тому, придбавши душевне лікування — святу Церкву вашу, до неї прибігаючи, взиваємо: богоносні безсрібники, моліть Христа Бога, щоб Він дарував прощення гріхів тим, що з любов’ю святкують святу пам’ять вашу.

Слава: і нині…

Богородичний: Як Діву і єдину в жонах, що без мужа породила Бога плоттю, Тебе всі роди людські ублажають, бо в Тебе вселився вогонь Божества, і, як Немовля, годувала Ти молоком Творця і Господа; тому ангельський собор і людський рід достойно славлять пресвяте Різдво Твоє і одностайно взивають до Тебе: моли Христа Бога, щоб Він дарував прощення гріхів тим, хто з вірою поклоняється пресвятому Різдву Твоєму.

Ступеневі, 1-й антифон, глас 4.

Прокимен, глас 4: Святим, що на землі Його, сотворив Господь усі бажання Свої в них.

Стих: Бачу Господа перед собою завжди…

Все, що дише…

Євангеліє від Марка, зачало 23 (6, 7-13).

Після 50-го псалма стихира, глас 2.

Як то добре, і як то гарно, коли брати живуть разом у Дусі Святому, — як говорить Богоотець Давид, — з любов’ю нелицемірною, і вірою несумнівною, і словом істинним, один одного підтримуючи. Прийдіть, нині прославмо Господа, що дав нам святих Своїх безсрібників Косму і Даміана, лікарів хворим, світло темним, прогонителів демонів, бо ними хворі зцілюються, мертві воскресають, прокажені очищаються, — за словом Господнім: бо задарма одержали, задарма і подають хворим зцілення. Їхніми молитвами, Христе Боже, просвіти душі наші.

Обидва канони з Октоїха без мучеників, і святих канон на 6. А де є храм, канон Богородиці з ірмосом на 6, і святих два канони на 8.

Канон, глас 6

Пісня 1

Ірмос: Як по суші, перейшов Ізраїль по безодні стопами, бачачи, як гонитель фараон потопляється; пісню перемоги Богові співаймо, взиваючи.

Осяяні славою божественною, безсрібники богоносні, просвітіть наші душі, розганяючи темряву наших гріхів, щоб ми з вірою шанували вас.

Очистивши себе раніше від загибельних пристрастей, ви, богомудрі, через зцілення хвороб очищаєте наші недуги і болісті душевні полегшуєте.

Від Владики всього ви, святі, одержали дари чудо творіння; зціліть наші многі і незцілимі пристрасті плотські, — благаємо вас.

Безсрібники і лікарі, принесіть Богу молитву, щоб Він визволив нас від спокус і скорбот многих, і тремтіння, і страшних мук.

Богородичний: Поза законами природи, Ти, Пречиста, народила Законодавця Ісуса Спасителя; Його ж моли спасти нас від многих беззаконь наших, Богородице.

Інший канон. Пісня 1

Ірмос: Співаймо, всі люди, Тому, Хто визволив Ізраїля від гіркої неволі фараонової і провів по глибині моря сухими ногами, пісню перемоги, бо Він прославився.

Двойця дивна і свята, благодаттю Живоначальної Тройці освячена, всім вірним, що приходять, завжди подає зцілення.

Тайнонавчені живоносним словом, як світила у світі засяявши, ви, всеблаженні, розганяєте морок пристрастей теплотою віри.

Закону Спасовому підкорюючись, ви, всеславні, любострастя плотське відкинули, душі ж просвітили світлістю чеснот, підвищившись красою у світі, преславні.

Богородичний: Всією людиною оселився у Твоєму, Богомати, лоні, незбагненно зодягнувшись у плоть, Син, що від Отця безлітно засяяв, Пребожественний; Його оспівуємо, бо Він прославився.

Пісня 3

Ірмос: Нема святого, як Ти, Господи, Боже мій, що підніс рід вірних Твоїх, Блаже, і утвердив нас на камені сповідання Твого.

Світ оспівує ваші многі благодіяння і безліч чудес, святі чудотворці і лікарі, з ангелами рівнохвальні.

Вас обох, світлодавців, благаємо, як зірок на церковному небосхилі, Космо і Даміане: просвітіть серця вірних.

Виточуючи завжди краплі зцілень, ви, святі, обмийте душевну скверну всіх і всі пристрасті плотські припиніть.

Ось, звідусіль зібралися люди, щоб оспівати ваші, святі, великі дари, що всередині вашої Церкви; виконайте ж моління всіх.

Богородичний: Пресвята Владичице чиста, Ти, воплотивши словом Пресвяте Слово, визволи нас, що побожно оспівуємо Тебе, Пренепорочна, від безсловесних пристрастей.

Інший.

Ірмос: Утверди мене, Христе, на нерухомому камені заповідей Твоїх, і просвіти мене світлом Лиця Твого, бо нема святого, крім Тебе, Чоловіколюбче.

Оспіваймо всі достойно джерела зцілень, дарів же Божественних струмки, духовного Світла вмістилище.

Як цілителі душевних і тілесних пристрастей і хвороб усіх, хто до вас приходить, і нині щедро як благодійники зціляйте нас.

Плодами чеснот прикрашені, ви відкинули усяку тлінну житейську насолоду, безперестанно дивлячись на Божественну красу.

Богородичний: В образі нашому явився раніше Невидимий, з’єднавшись Божеством з плоттю у Твоїй пресвятій утробі, Богоневісто.

Сідальний, глас 8: Із безодні джерела — Ісуса — ви, святі, благоліпно черпаєте струмки чудес, таємниче відганяєте темні хмари пристрастей і хворим людям подасте зцілення. Тому, одержавши радість здоров’я, здивовані вами, преславні, взиваємо: богоносні безсрібники, благайте Христа Бога, щоб Він дарував прощення гріхів тим, що з любов’ю святкують вашу пам’ять.

Слава: і нині…

Богородичний: Як всенепорочна Невіста Творця, як неневісна Мати Спасителя, як вмістилище Утішителя, поспіши, Всехвальна, визволити мене, що став оселею беззаконня і свідомим місцем забави бісів, від їх злодійства; і зроби мене світлою оселею чеснот, світлоносна і нетлінна, віджени хмари пристрастей і сподоби Небесного Царства і Світла невечірнього молитвами Твоїми.

Хрестобогородичний: Агниця, побачивши на хресті Агнця і Пастиря і Спасителя, плакала і, гірко ридаючи, взивала: світ радіє, приймаючи через Тебе спасіння, утроба ж Моя горить, дивлячись на Твоє розіп’яття, яке Ти терпиш заради милосердя і милости. Довготерпеливий Господи, милости безодня і невичерпне джерело, змилуйся і подай прощення гріхів тим, хто з вірою оспівує Твої Божественні страждання.

Пісня 4

Ірмос: Христос моя сила, Бог і Господь, чесна Церква побожно співає, взиваючи, від помислу чистого Господа прославляючи.

Вшануймо, вірні, безсрібників мудрих, що, як божественні паростки доброплідної божественної лози, виточують таємне вино.

З’явилися ви, мудрі безсрібники, як зброя, що знищує невидимих ворогів; від їхніх стріл захистіть і нас, охороняючи наше життя.

Той не є людина, хто не придбав вас, як молитовників до Христа, святі безсрібники; моліть його, щоб Він спас нас від вогню вічного.

Хто призиває вас, блаженні, на землі і на морі, той визволяється від усяких бід; визволіть же і нас від усякої недолі.

Богородичний: Оселився Господь у Твоєму святому вмістилищі, Чиста, і став джерелом безлічі зцілень і очищенням пристрастей, Богородице Приснодіво.

Інший.

Ірмос: Зрозумів, Всесильний, Твоє провидіння, і зі страхом прославив Тебе, Спасе.

За словами Божественними явно ідучи, ви, божественні, не придбали ні золота блискучого, ні срібла.

Сяючи божественними чудесами, ви, безсрібники, благодієте всім, подаючи благодать.

Ви стали мудрими цілителями пристрастей, простягаючи цілительні руки.

Богородичний: Нехай посоромляться нині ті, хто не сповідує Тебе Богородицею, Пречиста Владичице.

Пісня 5

Ірмос: Божественним світлом Твоїм, Блаже, просвіти, молюся, душі тих, то зрання линуть до Тебе, пізнати Тебе, Слово Боже, істинного Бога, що з темряви гріхів взиває.

Джерело світла щиро полюбивши, славні безсрібники божественне провіщення придбали, і нас завжди просвічують безліччю чудес.

Будучи мудрими, двойця друзів прекрасних обробили ниву душ чудесами божественними, завжди спалюючи пристрасті, як кукіль, збираючи ж колосся здоров’я стократно.

Укріплені силою Христовою, ви, безсрібники, злобу диявола знищили; від його мук визвольте нас, невсипущі захисники наші.

Укріпіть нас, святі безсрібники, ходити праведними стежками і виконувати волю Божу, визволяючи від пристрастей серця наші й тілесні недуги полегшуючи.

Богородичний: Визволи нас, Владичице блага, від спокус ворога, від гієни мук, від полону, і не посором нас, що в піснях оспівуємо Тебе.

Інший.

Ірмос: Від раннього ранку оспівуємо Тебе, Христе, Отцю співбезначального і Спаса душ наших; мир світові подай, Чоловіколюбче.

Як потоки боготочиві, славні безсрібники, ви виточуєте вірним воду благодіянь, душевні разом і тілесні недуги зцілюючи.

Джерело благодаті вивергаючи, чесні безсрібники, ви подасте здоров’я всім, хто нині з вірою і любов’ю до вас прибігає.

Світлі і премудрі зірки, ви землю перетворили на небо подобою ангельської світлости, і безперестанно осяваєте нас.

Богородичний: Ти стала вищою за всіх, Мати Діво, зачавши Творця, співбезначального Отцю, і народивши світу Спаса і Господа.

Пісня 6

Ірмос: Житейське море, схвильоване бурею напастей, бачачи і до тихого пристановища Твого прийшовши, благаю: визволи з тління життя моє, Многомилостивий.

Перебуваючи в радості на небесах, ви, мученики, поспішіть у ваш чесний храм і наші тілесні недуги й душевні пристрасті зціліть.

Одягнені у божественну красу, святі, одягніть божественними чеснотами й нас, нагих, і безчестя пристрастей нині розкрийте.

Завжди одягнені прикрасами чудес, ви стали захисниками світу; визвольте всіх нас, святі, від зла світу, від нечестивих пристрастей і мук.

Ви, святі безсрібники, умертвивши всі смертоносні плотські пристрасті благодаттю, оживляєте чудесами животворними тих, що страждають, і визволяєте від смерти.

Богородичний: Не опаливши утроби Твоєї вогнем Божества, Ісус народжується із Тебе плоттю; Його ж,

Чиста, моли, щоб Він визволив від вогню і всяких мук тих, що з вірою оспівують Тебе.

Інший.

Ірмос: Пророка спас Ти з кита, Чоловіколюбче, і мене із безодні гріхів визволи, молюся.

Спасительних цілителів, богомудрих благодійників, богоносних Косму і Даміана, щиро вшануймо.

Богоносні Косма і Даміан цнотливість зберегли і, розумом прикрашені, з Христом веселяться.

Єдиномудрено поживши, єдинодушно постячись, ви разом подасте нам зцілення, бо ви дані нам на поміч.

Богородичний: Ти, Пречиста, народила плоттю недоступне Світло, що весь світ просвітлює зорею Божества.

Кондак, глас 2: Прийнявши благодать зцілення, ви подаєте здоров’я недужим, лікарі, чудотворці славні; вашою силою подолайте зухвальство ворогів, зціляючи світ чудесами.

Ікос: Вище всякого розуміння і мудрости слово премудрих лікарів: вони подають усім знання, небесну благодать прийнявши, всім дарують здоров’я. Звідсіля і мені була дарована благодать складати пісні богоносним угодникам Христовим і служителям, що подають безліч зцілень і всіх визволяють від страждань, зцілюючи світ чудесами.

Пісня 7

Ірмос: Росоносною піч учинив ангел преподобним юнакам, халдеїв же опаляючи, веління Боже мучителя нахилило взивати: благословен єси, Боже отців наших.

Чинячи добро, ви прагнули розумом до неба, і були причасниками божественних дарів; як орли крилаті, ви всю землю облітаєте, завжди показуючи чудеса.

Ви, безсрібники, засяяли, як золото блискуче, і божественною благодаттю зцілення збагатили безліч немічних; тому подайте ваші щедроти і нам, охопленим бурею напастей і спокус.

Віддавши Господу ваші душі, ви, безсрібники, одержали від Нього дар проганяти нечистих духів завади; від їхньої лютої злоби спасіть і всіх нас.

Заснувши праведним сном, ви стали молитовниками неусипними за вірних; тому усипіть люті пристрасті наших душ і тіл.

Богородичний: Не переставай благати Чоловіколюбця, Бога нашого, Всенепорочна, щоб нам остаточно одержати відпущення гріхів і отримати на небесах блага, уготовані для тих, хто любить Його.

Інший.

Ірмос: Тебе, Богородице, як духовну піч розуміємо, вірні, бо — як спас трьох юнаків Препрославлений, так світ оновив Той, Хто у лоні Твоєму був, хвальний отців Бог і препрославлений.

Ви, богомудрі, віддали себе повністю Богу і, Богом наповнені, всі заради Бога світ залишили, пішовши стопами слідом за Спасом, славні безсрібники, велич отців Бога шануючи. Ви, лікарі прекрасні, таємниче руками вашими надприродно зціляєте рани немічних, спасительне лікування почерпуючи з божественних скарбниць, оспівуючи Бога преславного.

Вінцем Твого Царства, Владико, і світлою багряницею Ти велично прикрасив тих, хто полюбив незбагненну добро́ту Твоєї, Христе, краси, і вірним показав їх благодійниками всіх.

Богородичний: Схід з неба явився на землі — Ти, Пречиста, показалася величними і всесвітлими дверима, світ осяваючи промінням чистоти, завжди посилаючи вірним проміння чудес.

Пісня 8

Ірмос: З полум’я преподобним росу виточив і жертву праведника водою спалив; бо все твориш, Христе, з волі Своєї; Тебе прославляємо по всі віки.

Будучи переможцями всяких недуг, за допомогою Святого Духа ви, святі безсрібники, вгамовуєте страждання наших душ і болісті тіл полегшуєте.

Бачачи нині істинну Господню красу, доглядайте цей ваш прекрасний богоносний храм і покажіть його джерелом многих чудес.

Із джерела райського витікаючи, як дві ріки, ви напоюєте всю землю струмками зцілень, висушуючи хмари недуг.

Будучи для всіх блаженною надією, ви достойно ублажаєтесь, як виконавці божественних повелінь Бога нашого, блаженні безсрібники.

Ви, будучи безсрібними лікарями незцілимих пристрастей, зціліть наші незцілимі пристрасті, і вгамуйте бурю спокус і розженіть хмару зневіри.

Троїчний: Разом зі святими ангелами оспівуймо в піснях Отця, і Слово, і Духа Святого, єдине у трьох іпостасях Божество, єдине Царство і єдину Владу.

Інший.

Ірмос: В печі юнаки Ізраїлеві, як у горнилі, добротою благочестя чистіше за золото сяючи, промовляли: благословляйте, усі діла Господні, Господа, оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Умертвивши себе для красот світу цього і відсікши недугу сріблолюбства, ви були названі мудрими безсрібниками усіма, що взивають: всі діла Господа оспівуйте і прославляйте повіки.

Ви стали причасниками вічного життя, бо залишили всю красу тлінного життя, однодушно взиваючи: благословляйте всі діла Господа, оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Визволи нас, Владико Христе, від лютих хвороб молитвами безсрібників, і сподоби нас завжди єдинодушно взивати до Тебе: благословляйте всі діла Господа, оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Богородичний: Всі ми, вірні, радіючи і благодаттю укріпившись, будучи визволеними Різдвом Твоїм, чиста Мати Діво, безперестанно взиваємо: благословляйте всі діла Господа, оспівуйте і прославляйте по всі віки.

Пісня 9

Ірмос: Бога людям неможливо бачити, бо на Нього не сміють чини ангельські дивитись: через Тебе, всечиста, Слово стало тілом і явилося людям; величаючи Його, з Небесними Силами Тебе ублажаємо.

Цей ваш храм дивно прикрашається чудесами, як зорями ясними, і вірні, одностайно радіючи, завжди прославляють і святкують побожно святу вашу пам’ять, чесні безсрібники.

Як світло, як два великих сонця, ви, безсрібники, прикрашаєте небо духовне і зорями чудес просвічуєте серця всіх вірних; тому ми взиваємо: розвійте темряву пристрастей наших, молимося.

Оселившись на небі, будьте милосердні і завітайте невидимо до нас, що посеред вашого божественного храму прославляємо піснями Вседержителя і щиро ублажаємо вас, всехвальні.

Земля з небесами веселяться у світле божественне ваше свято, святі безсрібники, нас, що святкуємо його, визвольте із темряви, від хвороб і всякої недолі, й від лютого у пеклі страждання, премудрі.

Богородичний: Маючи величне Різдво, Пречиста, позбав мене, молюся, у страшний день суду страшної відповіді, і сподоби мене стояння разом зі спасенними, що вірно оспівують Тебе, Богообрадувана.

Інший.

Ірмос: Тебе, світлу свічку і Матір Божу, предивну славу і вищу за все творіння, піснями величаємо.

Піснями безперестанно ублажаємо премудру двойцю Світла розуму, яка осяває зорею і подає всім просвітлення.

Міцне душевне здоров’я ви подаєте вірним і лікуєте тілесні хвороби, як спасителі, тому ми завжди вас оспівуємо.

Богосвітлі світила, ви, подаючи світло, безперестанно осяваєте церковне небо промінням світлосяйного розуму.

Богозвана двойця, прославлена Пресвятою Тройцею, подає зцілення всім, хто просить і з любов’ю ублажає.

Богородичний: Тебе, світлу хмару, і святий кивот, і всесвітлі двері праведного Сонця, як Богородицю піснями величаємо.

Світильний: Благодать зцілення ви одержали від Бога всіх, щоб лікувати немічних і зціляти всіх, хто з вірою приходить до вашого божественного храму, святі безсрібники; тому одностайно величаємо вас, достойно святкуючи чесну вашу пам’ять.

Богородичний: Ти, Пречиста, народила Бога — Боже Слово, Яке звершило спасительне премудре провидіння для світу. Заради цього всі достойно оспівуємо Тебе, бо Ти благаєш Його, щоб визволитися нам від недуг і всяких бід.

На Хваліте… стихири на 4, глас 1.

Благодать зцілень від Бога одержавши, ви безсрібно щиро зціляєте пристрасті душ і тіл наших; тому

Христос, подаючи через вас вірним здоров’я, показує вас усьому світу як істинні світила. Його благайте спасти душі наші.

Від небесного провидіння почерпуючи безодню зцілень, ви, безсрібники, подаєте всім вірним зцілення; із скарбниці Духа спасительне лікування пропонуючи, ви надприродно зціляєте пристрасті недужих таємничою дією рук ваших. Тому ви стали чесним храмом Живоначальної Тройці, Яка явно сотворила у вас оселю Свою, Їй же моліться, щоб Вона спасла душі наші.

Глас 2.

Радіє собор святих повіки, бо вони Царство Небесне успадкували; земля, прийнявши їхні мощі, наповнилася духмяними пахощами; будучи рабами Христовими, вони оселилися у житті вічному.

Лікарі немічних, скарби зцілень, спасителі вірних, безсрібники преславні, ви зціляєте тих, хто хворіє і в напастях закликає вас; з Феодотією моліть всеблагого Бога, щоб Він визволив нас від тенет ворожих.

Слава… глас 4.

Маючи джерело зцілень, святі безсрібники, ви подаєте зцілення всім, хто потребує, бо ви великих дарів сподобилися від вічноплинного Джерела — Спаса Христа; говорить бо вам Господь, як єдиноревнителям апостолів: ось, Я дав вам владу над духами нечистими, як апостоли виганяйте і лікуйте всякі недуги і всякі рани. Тому, за Його повеліннями добре живучи, ви задарма прийняли, задарма подасте, лікуючи пристрасті душ і тіл наших.

І нині…

Богородичний: Радуйся, пристановище християн і утвердження; радуйся, ліствице небесна; радуйся, скарбе дівства; радуйся, Богородице, — кивоте словесний Божественної слави; радуйся, похвало всього світу і утвердження, тих, що впали, вставання; радуйся, скиніє всесвітла, свята і прекрасна.

Хрестобогородичний: Побачивши Христа Чоловіколюбця, розіп’ятого і в ребра проколотого списом, Пречиста, плачучи, взивала: що це, Сину Мій? Що Тобі безблагодатні люди вчинили за все, що Ти сотворив їм доброго? І поспішаєш зробити Мене бездітною, Улюблений. Дивуюся, Благоутробний, Твоєму вільному розп’яттю.

Якщо буває велике славослів’я, то на Хваліте… треба приєднати і ці дві стихири, щоб було на 6. Якщо ж великого славослів’я не буває, тоді на стиховні Октоїха.

Стих: Як то добре, як то гарно, коли брати живуть разом.

Глас 6: Світла і просвічена засяяла нині пам’ять безсрібників Христових, світло осяваючи промінням чудес мир по всій землі. Прийдіть же, шанувальники свята, вірно торжествуймо; прийдіть, перед їхніми святими мощами всі зберімося, щоб прийняти від них скоре зцілення багате, бо вони задарма подають дією Святого Духа всім дари зцілень.

Слава… глас 8.

Хто не дивується і хто не прославляє, хто не оспівує з вірою чудеса мудрих і преславних безсрібників? Бо і після своєї чесної кончини вони щедро подають зцілення всім, хто звертається до них з вірою, і їхні святі мощі виточують благодать лікування. О, свята двойця! О, чесні глави! О, мудрість і слава від Бога даної вам благодаті! Тому ми й прославляємо піснями милосердного Благодійника Бога, Який послав їх як цілителів душ і тіл наших.

І нині…

Богородичний: Владичице, прийми молитви рабів Твоїх…

Хрестобогородичний: Не можу терпіти, Сину, бачачи заснулим на древі Тебе, що бадьорість усім подаєш, щоб тим, що у давнину через плід непослуху заснули сном загибельним, дарувати божественну і спасительну бадьорість, — Діва промовляла, плачучи; Її ж ми величаємо.

На літургії

Блаженні Октоїха на 4, і з канону святих, пісня 3.

Прокимен, глас 4: Святим, що на землі Його, сотворив Господь всі бажання Свої в них.

Стих: Я бачив Господа повсякчас переді мною, бо Він праворуч мене, щоб я не похитнувся.

Апостол: Послання до Коринф’ян, зачало 153 (12, 27 — 13,3).

Алилуя, глас 2.

Стих: Як то добре, як то гарно, коли брати живуть разом.

Євангеліє від Матфея, зачало 34, від половини (10, 1, 5-8).

Причасний: Радуйтеся, праведні, в Господі, праведним подобає похвала.


Пошук

Допомога ЗСУ

Сторінки

Останні відгуки

Канали RSS


Українська Церковна Архітектура


Нагору