БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиЛітургікон, або Служебник

Про Божественну Літургію Ранішосвячених Дарів

Божественна літургія ранішосвячених дарів святого отця нашого Григорія Двоєслова, Папи Римського

Про літургію ранішосвячених дарів та заготовлення Св. Агнця

Літургія Ранішосвячених Дарів відрізняється від літургій св. Василія Великого і св. Іоана Золотоустого тим, що на ній не буває проскомидії, ані освячення Дарів (Євхаристії).

Для кожної літургії Ранішосвячених Дарів священик заготовляє Святого Агнця на проскомидії попередньої літургії в неділю.

Заготовляючи Святого Агнця на проскомидії, священик спочатку заготовляє Св. Агнця для літургії, яку має правити, а тоді для літургій Ранішосвячених Дарів, вирізуючи, виймаючи і проколюючи Святого Агнця з окремих просфор, і проказує над кожним слова:

На спомин Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа (тричі). Як ягня на заколення ведено Його. І як агнець непорочний перед тим, що стриже Його, мовчить, — так і Він не відкриває уст Своїх.
В покорі Його суд над Ним відбувся. Але про рід Його хто оповість?

Бо візьметься від землі життя Його.

Приноситься в жертву Агнець Божий, що бере гріх світу ряди життя світу і спасіння.

Один із воїнів списом проколов Йому ребра, і зараз витекли кров і вода. І той, що бачив, засвідчив, і свідчення його правдиве.

Далі священик чинить все, як звичайно: вливає в святу чашу вино і воду, накриває їх покрівцями, читає молитви і т.д.

На літургії під час Святої Євхаристії, після призивання Святого Духа, священик, коли показує на святий хліб, то каже: «Хліб цей» (в однині, бо Христос — Єдиний, тому не можна казати: «Хліби ці»).

Коли священик творить піднесення Хліба, то при словах «Святеє святим» підносить все разом, а тоді розломлює першого Святого Агнця для літургії, що правиться, кладе частиці, вливає теплоту і т. д., як звичайно. Далі правою рукою бере ложечку, а лівою — Святого Агнця для літургії Ранішосвячених Дарів, і ложечкою, замоченою в Святій Крові, хрестообразно торкається Св. Агнця з хрестообразно надрізаної сторони. Тоді кладе Св. Агнця в дарохоронильницю (кивот). Так само чинить і над кожним Св. Агнцем, що заготовляється для літургії Ранішосвячених Дарів, кладучи його в дарохоронильницю. Далі молиться, причащається і взагалі священнодіє, як звичайно при літургії.

Приготування до літургії Ранішосвячених Дарів

Священик приготовляє себе до відправи літургії Ранішосвячених Дарів тими молитвами, які повинен прочитати за церковним правилом перед кожною літургією, а також виповнити всі інші вимоги.