«Наша Парафія»

Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів

 
БібліотекаБогослужбові книжки, церковні піснеспівиЛітургікон, або Служебник

Полунощниця суботня

Священик виходить перед царські двері й, учинивши три поклони, починає.

Священик: Благословенний Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Читець: Амінь. Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі. Царю Небесний. Святий Боже. Пресвятая Тройце. Отче наш (cтop. 6).

Священик: Бо Твоє є Царство…

Читець: Амінь. Господи, помилуй (12 разів). Слава… і нині…

Прийдіть, поклонімось… (тричі).

Священик, вчинивши три поклони, входить до вівтаря.

Псалом 50

Помилуй мене, Боже… (cтop. 34).

Кафизма дев’ята

Псалом 64

Тобі належить хвала, Боже, на Сіоні, до Тебе піднесеться молитва в Єрусалимі. Ти чуєш молитви: до Тебе приходить кожне тіло. Безліч гріхів перемагає нас, але Ти очистиш провини наші. Блаженний той, що його Ти вибрав і прийняв, щоб жив він в оселях Твоїх. Наситимось добром дому Твого, — святого храму Твого. Дивний у правосудді! Почуй нас, Боже, Спасителю наш, надіє всіх країв землі і тих, що на морі далеко! Ти Той, що поставив гори силою Своєю і підперезаний могутністю. Ти втихомирюєш бурхливість моря і шуми хвиль його, спиняєш і заколоти народів. Вжахнуться від ознак Твоїх всі, що живуть на землі. Ранок і вечір красою прославляють Тебе. Ти дбаєш про землю і напуваєш її та примножуєш багатства її. Ріка Божа повна води. Ти вирощуєш хліб із землі, бо так упорядив Ти. Ти напуваєш борозни її та рівняєш груди її, дощами пом’якшуєш її та прикрашуєш її рослинами. Ти благословляєш вінець року благости Твоєї, і поля Твої наповнюються збіжжям. Вкривається травою пустеля, узгір’я зеленіють радістю. Долини наповнюються отарами овець, і лани покриваються пшеницею. Все радіє, все співає.

Псалом 65

Викликніть Господеві, вся земле! Співайте імені Його, віддавайте славу й хвалу Йому. Скажіть Богові «Який величний Ти в ділах Твоїх! По великій силі Твоїй скоряться перед Тобою вороги Твої Вся земля нехай поклониться Тобі і співає Тобі. Нехай співає імені Твоєму, Всевишній!» Ідіть погляньте на діла Божі, які величні діла Його до синів людських! Він море обернув на сушу, ріку перейшли ногами. Там батьки наші веселилися перед Ним. Він могутністю Своєю над світом володіє вічно. Очі Його дивляться на всі народи, щоб не підносились у собі гнобителі. Благословляйте, народи, Бога нашого і всюди проголошуйте хвалу Йому. Він дав життя душі нашій і не попустив, щоб ноги наші захиталися. Ти випробував нас, Боже, Ти перетопив нас, як перетоплюється срібло. Ти попустив був нам потрапити в сітку, поклав тягарі на плечі наші. Ти допустив, щоб чужі сіли на шию нам, ми йшли через вогонь і воду, але Ти вивів нас на волю. Увійду в дім Твій з жертвами всепалення, віддам Тобі обітниці мої, що їх сказали уста мої і висловив язик мій в тісноті моїй. Великі жертви принесу Тобі з пахощами від багатства достатку мого. Прийдіть усі, хто боїться Бога, послухайте мене, і я скажу вам, що вчинив Він для душі моєї. Я взивав до Нього устами моїми і величав Його язиком моїм. І коли б була неправда в серці моїм, то не почув би мене Господь. А то Господь почув мене і прихилився до голосу благання мого. Благословенний Господь, що не відкинув моління мого і не відняв милости Своєї від мене.

Псалом 66

Боже, будь щедрий до нас і благослови нас, осяй нас світлом лиця Твого і помилуй нас. Щоб пізнали ми на землі дорогу Твою, щоб усі народи побачили спасіння Твоє. Нехай прославляють Тебе народи, Боже, нехай прославляють Тебе народи всі. Нехай веселяться і радіють покоління, бо Ти судиш народи праведно і керуєш всіма поколіннями на землі. Нехай прославляють Тебе народи, Боже, нехай прославляють Тебе люди всі. Земля дає плід свій. Благослови нас, Боже, Боже наш. Благослови нас, Боже, і нехай бояться Тебе всі краї землі.

Слава… і нині… Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі). Господи, помилуй (тричі). Слава… і нині…

Псалом 67

Нехай воскресне Бог і розвіються вороги Його; нехай побіжать від лиця Його ненависники Його. Як щезає дим, хай щезнуть, як тане віск від лиця вогню, так нехай згинуть грішники від лиця Божого. А праведники нехай звеселяться, нехай зрадуються перед Богом, нехай втішаються в веселощах. Співайте Богові, співайте імені Його, рівняйте дорогу перед Тим, хто йде, як Переможець. Господь — ім’я Йому, радійте перед лицем Його. Отець сиріт і Суддя вдовиць — Бог, Він у святих оселях Своїх Бог покинутих уводить в дім. Визволяє в’язнів із кайданів і непокірних, що були в гробах. Боже, коли йшов Ти поперед народу Твого, коли проходив Ти через пустелю, земля тряслася, навіть небеса танули від лиця Божого, і Синай від лиця Бога, Бога Ізраїлевого. Рясний дощ проливав Ти, Боже, на насліддя Твоє, і коли знесилювалось воно, Ти підкріпляв його. Народ Твій Ти оселив на землі Твоїй, і по доброті Твоїй Ти все приготував для бідного. Господь дасть слово, провісники вістять з великою силою. Царі й війська втікають, втікають, а ті, що зайняли доми, ділять здобич. Коли ж ви оселилися на ланах своїх, то стали, як голубка, що крила її як срібло, а пір’я сяє золотом. Коли ж розмістив Всевишній царів на цій землі, вона забіліла, як сніг на горі Селмоні. Гора Божа — гора велика, гора кріпка, гора висока. Чого ви заздрите, гори високі, на гору, що на ній Бог благословив жити і буде перебувати на ній вічно? Колісниць Божих тьма і тисячі тисяч. Серед них Господь на Синаї у святині Ти зійшов на висоту, полонив полон, прийняв дари для людей, щоб і непокірні могли жити у Господа. Господь Бог благословенний; благословенний Господь день у день допоможе нам. Бог — Спаситель наш, Бог наш, Бог, щоб спасати. У владі Господа ворота смерти. Бог розтрощить голови ворогів Своїх, волохате тім’я того, що закам’янів у беззаконні. Сказав Господь: «Від Васана поверну тебе, виведу з глибини моря, щоб обмочив ти ногу твою, як пси язик свій, у крові ворога». Ми бачили, як ішов Ти, Боже, як ішов Ти — Цар мій і Бог мій, у святиню. Попереду князі і ті, що співали, за ними ті, що грали на струнах, а кругом дівиці з тимпанами. В церквах благословляйте Бога — Господа, всі покоління Ізраїля. Там Веніямин молодший — князь їх, князі Юди — владики їх, князі Завулонові, князі Нефталимові. Бог твій дав тобі таку силу. Утверди, Боже, те, що Ти створив для нас. Ради храму Твого в Єрусалимі царі принесуть Тобі дари. Утихомир звіра, що в очереті, збіговисько биків серед тихих телят — народів гордих, що хваляться сріблом своїм. Розвій тих, що готують війни. Прийдуть з Єгипту старшини молитися, Ефіопія простягне руку свою до Бога. Царства землі! Хваліть Бога, оспівуйте Господа, що зійшов на Небо небес превічно. Ось Він дає голосові Своєму голос сили. Віддайте славу Богові. На Ізраїлі велич ласки Його, і сила Його в блакиті небес. Дивний Бог у святині Своїй, Бог Ізраїлів. Він дає силу й твердість народові Своєму. Благословенний Бог!

Слава… і нині… Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі). Господи, помилуй (тричі). Слава… і нині…

Псалом 68

Спаси мене, Боже, бо води дійшли до душі моєї. Я загруз у глибокім болоті, і нема на чому стати. Зійшов я у глибінь моря, і хвилі його заливають мене. Я знемігся від благань, і гортань моя висохла. Втомилися очі мої, виглядаючи Бога мого. Бо тих, що ненавидять мене без вини, більше, ніж волосся на голові моїй. Вороги мої, що переслідують мене даремно, зміцніли, і чого я не брав, того вимагають від мене. Боже! Ти знаєш, як тяжко мені, і гріхи мої не втаєні від Тебе. Нехай не осоромляться через мене її, що надіються на Тебе, Господи, Боже сил. Нехай не осоромляться через мене ті, що шукають Тебе, Боже. Бо ради Тебе терплю я зневагу і сором покриває лице моє. Я став чужий братам моїм і сторонній синам матері моєї. Бо ревність до дому Твого з’їдає мене і зневага тих, що Тебе зневажають, впала на мене. Коли я плакав і постом смиряв душу мою, то й те ставлять у докір мені. Замість одежі я обгортав себе веретищем — і тим став посміховиськом для них. Про мене говорять ті, що сидять коло воріт, про мене співають ті, що п’ють вино. А я з молитвою моєю до Тебе, Господи, в час, угодний Тобі, Боже. З великої милости Твоєї почуй мене в істині спасіння Твого. Вирятуй мене з болота, щоб не потонув я, спаси мене від ненависників моїх і від глибокої води. Нехай не затопить мене течія води, хай не ковтне мене глибінь і не закриє за мною безодня пащі своєї. Почуй мене, Господи, бо велика милість Твоя, заради великих щедрот Твоїх зглянься на мене. Не від верни лиця Твого від раба Твого, бо я в журбі, скоро почуй мене. Споглянь на душу мою і спаси її; ради ворогів моїх спаси мене. Ти знаєш приниження моє і зневагу мою і сором мій. Вороги мої всі перед Тобою. Наруга й страждання сокрушили серце моє. Я знеміг. Я ждав, що хтось буде співчувати мені, і не було, ждав, хто б потішив мене, і не знайшлося. І дали на їжу мені жовч і в спрагу мою напоїли мене оцтом. Нехай буде трапеза їх сіткою їм, і щоденний обід їх — пасткою. Нехай потемніють очі їх, щоб не бачили, і спину їх назавжди зігни. Вилий на них гнів Твій, і полум’я його нехай обійме їх. Нехай житло їх стане пусткою і в наметах їх нехай не залишиться нікого живого. Бо кого покарав Ти, над тим вони ще знущаються. І тому, кого поранив Ти, вони ще збільшують муки. Збери докупи всі беззаконня їх, і нехай не ввійдуть вони в правду Твою. Нехай буде викреслено їх із книги живих, і між праведними хай не напишуться. А я бідний і страждаю, поміч Твоя, Боже, нехай визволить мене. Я буду славити в піснях ім’я Бога мого, буду прославляти Його хвалою. І це буде більш приємне Господеві, ніж жертви з волів і телят з ногами й ратицями. Побачать це принижені і звеселяться. І оживуть серця ваші, ви, що шукаєте Господа. Бо почув Господь убогих Своїх і не забув в’язнів Своїх. Нехай хвалять Його небо й земля, море і все, що живе в них. Бо спасе Господь Сіон і збудує міста Юди для людей Своїх, і поселяться там, і будуть нащадками Його. І нащадки рабів Його утвердяться в ньому, і ті, що люблять ім’я Його, будуть жити в йому.

Псалом 69

Боже, на поміч мені прийди… (стop. 35).

Слава… і нині… Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі)

Символ віри

Вірую в Єдиного Бога… (cтop. 36).

Святий Боже… Пресвятая Тройце… Отче наш… (стор. 6).

Священик: Бо Твоє є Царство.

Люди: Амінь.

Тропарі, гл. 2

Несотворенне Єство, Творче всього, відкрий уста наші, щоб ми звіщали хвалу Твою, виголошуючи: Свят, Свят, Свят єси, Боже, Богородицею помилуй нас.

Слава… Небесні сили наслідуючи, ми на землі пісню перемоги приносимо Тобі, Добрий: Свят, Свят, Свят єси, Боже, Богородицею помилуй нас.

І нині… З постелі й від сну підвівши мене, Господи, просвіти мій розум і серце, і відкрий мої уста, щоб прославляти Тебе, Святая Тройце: Свят, Свят, Свят єси, Боже, Богородицею помилуй нас.

Господи, помилуй (40 разів).

Молитва часу

Читець: Ти, що повсякчас і кожну годину… (cтop. 73). Господи, помилуй (тричі). Слава… і нині..

Чеснішу… Іменем Господнім благослови, отче.

Священик: Боже, змилуйся над нами і благослови нас, осяй нас світлом Твоїм і помилуй нас.

Люди: Амінь.

Молитва св. Мардарія

Владико, Боже, Отче Вседержителю, Господи, Сину Єдинородний, Ісусе Христе, і Святий Душе, Єдине Божество, Єдина Сило, помилуй мене грішного і, як Сам знаєш, спаси мене, недостойного раба Твого, бо Ти благословенний на віки вічні. Амінь.

Молитва св. Євстратія

Прославляючи, величаю Тебе, Господи, бо Ти зглянувся на покору мою і не залишив мене в руках ворожих, але врятував від лиха душу мою. І нині, Владико, нехай покриє мене рука Твоя і нехай прийде на мене милість Твоя, бо стривожилася душа моя і тяжко страждає вона, коли виходить із мого нещасного й нужденного тіла, щоб ніколи лукавий напад супротивника не спіткав її і не заподіяв їй у темряві зла, за гріхи, що несвідомо й свідомо прилучилися мені в житті цьому. Будь милостивий до мене, Владико, і нехай не побачить душа моя темного й понурого погляду лукавих демонів, а нехай приймуть її осяйні й світлі ангели Твої. Прослав ім’я Твоє святеє і Твоєю силою приведи мене на Божий суд Твій. Під час суду надо мною нехай не схопить мене рука князя світу цього, щоб втягнути мене, грішного, в безодню пекла, але стань коло мене й будь мені Спасителем і Заступником. Бо тілесні муки нашого життя — радість для рабів Твоїх. Помилуй, Господи, забруднену пристрастями життя цього душу мою і прийми її, очищену покаянням та сповіддю, бо Ти благословен єси на віки вічні. Амінь.

Читець: Прийдіть, поклонімось… (тричі).

Псалом 120

Звів я очі мої… (cтop. 75).

Псалом 133

Нині благословляйте Господа… (cтop. 75).

Слава… і нині…

Читець: Святий Боже… Пресвятая Тройце… Отче наш…

Священик: Бо Твоє є Царство…

Читець: Амінь.

Тропарі

Гл. 2: Пом’яни, Господи, як Благий, рабів Твоїх і все, що в житті нагрішили, прости, бо ніхто не є безгрішний, тільки Ти, що можеш і померлим дати упокоєння.

Гл. 8: Глибиною мудрости чоловіколюбно Ти все будуєш і добро всім подаєш, Єдиний Сотворителю, упокой, Господи, душі спочилих рабів Твоїх, бо вони надію поклали на Тебе, Творця і Промислителя і Бога нашого.

Слава…. Кондак, гл. 8: Зо святими упокой, Христе, душі рабів Твоїх, де немає недуги, ні смутку, ані зітхання, але вічне життя.

І нині… Ублажаємо Тебе всі покоління, Богородице Діво, бо в Тобі невмістимий Христос, Бог наш, уміститися зволив Блаженні й ми, що за помічницю Тебе маємо, бо вдень і вночі молишся за нас, і правління держав Твоїми молитвами зміцнюються. Тому, прославляючи, взиваємо до Тебе радуйся Благодатна, Господь з Тобою.
Господи, помилуй (12 разів).

Молитва

Пом’яни, Господи, спочилих з надією на воскресіння до життя вічного отців і братів наших, що побожно і в вірі життя скінчили, і прости їм усяку провину, вільну і невільну, яку вчинили вони словом, чи ділом, чи думкою. І осели їх у місцях світлих, у місцях квітучих, у місцях спокійних, де немає ніякої недуги, журби й зітхання, де світліє лице Твоє і веселить святих Твоїх одвіку. Дай їм Царство Твоє та участь у невимовних і вічних Твоїх благах і насолоду Твого безконечного і блаженного життя. Бо Ти є життя, і воскресіння, і упокій спочилих рабів Твоїх, Христе Боже, і Тобі славу віддаємо з Предвічним Твоїм Отцем і з Пресвятим, і Милосердним, і Животворчим Твоїм Духом, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Преславна Вседіво, Мати Христа Бога, принеси нашу молитву Синові Твоєму й Богові нашому, щоб Він спас через Тебе душі наші.

Інша молитва св. Йоаникія

Надія моя — Отець, пристановище моє — Син, захист мій — Дух Святий; Тройце Свята, слава Тобі.

Відпуст

Священик: Слава Тобі, Христе Боже, надіє наша, слава Тобі.

Люди: Слава… і нині.. Господи, помилуй (тричі). Благослови.

Священик: Христос, Істинний Бог наш, молитвами пречистої Своєї Матері, святих, славних і всехвальних апостолів, преподобних і богоносних отців наших і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

Люди: Амінь.

Потім у монастирях відправляється чин прощення. Священик, звернувшись до братії, вклоняється і просить прощення:

Священик: Благословіть, отці й брати, і простіть мені грішному, чим згрішив я в цей день і по всі дні життя мого словом, ділом, думкою і всіма почуттями моїми.

Люди: Нехай Бог простить і помилує тебе, чесний отче. Благослови і прости, чесний отче, і нам грішним провини наші добровільні і недобровільні.

Священик: Нехай простить Господь Бог ласкою Своєю гріхи ваші і помилує вас.

Єктенія

Священик: Помолімось за (все)святішого отця нашого (або — блаженнішого владику нашого) … (ім’я, титул глави Помісної Церкви), і (високо)преосвященнішого владику нашого… (ім’я, титул єпархіяльного архиєрея), за все єпископство православне, чесне пресвітерство, Христове дияконство і причет церковний.

Люди: Господи, помилуй (після кожного прохання).

Священик: За правлячу владу нашу.

Священик: За тих, що чинять нам милостиню.

Священик: За тих, що служать у святих храмах Божих.

Священик: За добрий успіх і зміцнення христолюбивого нашого війська.

Священик: За тих, що ненавидять і люблять нас.

Священик: За тих, що милують нас і служать нам.

Священик: За тих, що заповіли нам, недостойним молитися за них.

Священик: За визволення поневолених.

Священик: За тих, що в подорожі перебувають.

Священик: За тих, що в немочах лежать.

Священик: За тих, що в журбі знаходяться і в темницях і на тяжких роботах поневіряються.

Священик: Помолімось і за багатий врожай плодів земних.

Священик: І за всяку душу християнську православну.

Священик: За титарів святих храмів Божих.

Священик: За всіх, що раніш спочили, отців і братів наших.

Священик: За тих, що життя своє за віру православну і Україну положили.

Священик: Помолімось і за всяку душу християнську.

Священик: Промовмо й за себе самих.

Люди: Господи, помилуй (тричі).

Священик: Молитвами святих отців наших, Господи Ісусе Христе, Боже наш, помилуй нас.

Люди: Амінь.


Пошук

Сторінки

Важливе

Останні відгуки

Канали RSS

Нагору