Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко
Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Полтавська область, м. Полтава, вул. Зоряна, 2

Вознесенська церква Пушкарівського Вознесенського монастиря (Т)
1762 рік

Пушкарівський монастир, як і більшість монастирів, отримав назву від села, в якому був заснований. Одначе село давно розчинилося в місті, ставши спальним районом Полтави. Стараннями російських самодержців розчинилася й обитель… На сьогодні від неї лишилася лише одна церква, зведена коштом полтавського полковника Івана Черняка. За радянщини храм довго стояв пусткою, зазнаючи ударів часу і стихій, та нарешті у вільній Україні був відновлений — на жаль, не дуже вдало. Євровікна у храмі 1762 року — не просто архітектурна нісенітниця, а естетичний злочин. Та попри таку прикрість класичний тетраконх радує око напрочуд гармонійними пропорціями.

Біля Вознесенського храму похована одна жінка, про яку після Роксолани Л. і Юлії Т. Україна гомоніла й гомонить, либонь, найбільше. Ідеться про дочку генерального судді Василя Кочубея Мотрону, похресницю і останнє кохання гетьмана Мазепи. Про події її юності згадувати не будемо, а просто помолимося біля символічної (справжня давно знищена) могили черниці Пушкарівського монастиря Марії — під таким іменем вона завершила свій земний шлях… Можливо, саме з цієї причини Пушкін назвав її у своїй антиукраїнській поемі «Полтава» не Мотрею, а Марією?

Світ тісний нині, таким він був і 300 років тому. Ну як над могилою Кочубеївни не згадати великого світоча землі української преподобного Паїсія Величковського? Адже він народився в Полтаві майже в одночасся із заснуванням Вознесенського монастиря. Його хрещеним батьком був не хто інший, як рідний брат Мотрі Кочубеївни — Василь Васильович Кочубей. А бабуся, тітка та мати святого були насельницями того ж монастиря…

У кожного своя доля, свій шлях широкий… А у кого й вузький.

Усі фото