Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко
Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Київська область, Баришівський р-н, с. Гостролуччя

Троїцька церква (К, О)
1784 – 1787-ті рр.

Троїцька церква у Гостролуччі — споруда унікальна. Але не так архітектурою (хоча й тут є цікавини), як нетривіальною біографією. Виявляється, селяни закинули свій храм задовго до революцій і репресій — ще у ХІХ столітті! (далі…)

Київська область, Білоцерківський р-н, м. Біла Церква вул. Гагаріна 10

Миколаївська церква (К, Б)
1706 рік (добудована 1852)

Фундатор церкви, вікопомний Мазепа, замислив її великою, хрещатою, п’ятидільною (27 на 19 метрів!). Чин закладин храму звершив митрополит Київський Варлаам Ясинський у присутності самого гетьмана та його родича полковника Костя Мокієвського. (далі…)

Київська область, Васильківський р-н, м. Васильків, вул. Шевченка, 11

Миколаївська церква (ЕК)
1792 рік

Про історію храму добре написано у Вікіпедії:

«Більша частина коштів на будівництво церкви надійшла від протоієрея Іоана Колосовського, який був родом з одного із сіл Васильківщини.(далі…)

Київська область, Васильківський р-н, м. Васильків, вул. Соборна, 61

Собор препп. Антонія і Феодосія Печерських
1756 – 1758 рр.
Архітектор Степан Ковнір

Ковнір — майстер впізнаваний і водночас різноманітний. Тож якщо щось і об’єднує його творіння — Троїцьку церкву у Китаївській пустині, Ковнірівський корпус і дві дзвіниці у КПЛ, Кловський палац у Києві та собор у Василькові — то це оригінальність і сміливість задумів.(далі…)

Київська область, м. Київ, Андріївський узвіз 23

Андріївська церква (СЄ)
1747 – 1753 рр.
Архітектор Бартоломео Растреллі

Про Андріївську церкву не писав тільки ледачий — тому ми торкнемося лише основоположних моментів її життя-буття.(далі…)

Київська область, м. Київ, Братський Богоявленський монастир (нині в Національному художньому музеї)

Фрагменти іконостасу та кивотна ікона Богоявленського собору Братського монастиря
ХVІІ – ХVІІІ стт.

Собор, збудований протягом 1690 — 1693 рр. за проектом Йосипа Старцева (Старченка) коштом вікопомного гетьмана Івана Мазепи, до 1935 року був головною окрасою київського Подолу. Не знищили його краси та величі ані пожежі, ані пізніша іностильна розбудова славетного монастиря. (далі…)

Георгіївський собор Видубецького монастиря, м. Київ
Київська область, м. Київ, вул. Видубицька, 40 (Видубецький монастир)

Георгіївський собор Видубецького монастиря (К)
1696 — 1701 рр.

На нашу думку, Георгіївський собор Видубецького монастиря — один із найпрекрасніших храмів в цілому світі. Тому жодні слова не можуть висловити того душевного трепету, який щоразу сповнює автора цих рядків при зустрічі із святинею. І все ж трохи слів потрібно сказати.(далі…)

Київська область, м. Київ, вул. Видубицька, 40 (Видубецький монастир)

Трапезна Спасо-Преображенська церква Видубецького монастиря (К)
1696 – 1701 рр.

Як і Георгіївський собор, трапезна церква збудована коштом стародубського полковника Михайла Миклашевського. Про це недвозначно свідчить уміщений над головним входом герб ясновельможного пана-фундатора, — лук із перехрещеними стрілами. Філігранна ліпнина фризу і розкішного порталу явно наслідує різьблення дерев’яних козацьких храмів Наддніпрянщини і Гетьманщини.(далі…)

Київська область, м. Київ, вул. Видубицька, 40 (Видубецький монастир)

Дзвіниця Видубецького монастиря (К, ЕК)
1727 – 1733 рр.

Ктитором видубецької дзвіниці став передостанній український гетьман — Данило Апостол. Початково вона була проїзною, триярусною, із церквою пророка Даниїла, небесного патрона фундатора (на другому поверсі). (далі…)

Трапезна церква Воскресіння св. прав. Лазаря (Різдва Христового, св. Федора Стратилата, нині -- св. блгв. князя Ярослава Мудрого) Софійського монастиря (Мала Софія), м. Київ
Київська область, м. Київ, вул. Володимирська, 24

Трапезна церква Воскресіння св. прав. Лазаря (К)
1722 – 1730 рр.
(Різдва Христового, св. Федора Стратилата, нині – св. блгв. князя Ярослава Мудрого) Софійського монастиря (Мала Софія)

Ми вирішили не мудрствувати архітектурно і запропонувати шановним поціновувачам УЦА трохи відредагований текст із сайту Софійського заповідника — він досить змістовний. (далі…)