Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа
Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Михайлівська церква, с. Підгірці
Київська область, Обухівський р-н, с. Підгірці

Церква Чуда св. Архистратига Михаїла в Хонах (васильківська група)
1742 рік, дзвіниця сер. ХІХ ст.

Писати про Михайлівську церкву із Підгірців без брому неможливо. А у нас його якраз і немає. Тож спробуємо без поезії, обмежившися тільки фактами.

Храм зведено на мальовничому пагорбі, прямо над центром давнього-предавнього села, відомого ще від часів Київської Русі. Очевидно, там же довгі віки стояли його дерев’яні попередники. Десь наприкінці ХVІІІ століття у церкві обновили давній іконостас, надавши йому класицистичних рис і замінивши деякі ікони. В середині ХІХ ст. стару дзвіницю (якою вона була, можна побачити на малюнку Де ля Фліза) замінили на споруду в історичному стилі. Переживши всі лихоліття ХХ віку, церква радувала чистотою світлих склепінь, вишуканими блакитними ригелями і поодинокими гармонійними розписами також світлих стін. Церковний ансамбль чудово доповнювали зелений моріжок на обійсті і веселі гайки навколо огорожі.

Минулося… Бо у ХХІ столітті за попущенням Божим було розпочато «оновлення» святині. Сучасним вандалам не бракувало коштів — зробили вони багато.

Тож подаємо по пунктах.

  1. Обійстя залито сірим бетоном.
  2. Всі околишні дерева вирубано під корінь.
  3. Бані позолочено щирим нітридом титану.
  4. Всі внутрішні поверхні храму оббито круглою вагонкою темного відтінку, очевидно, під «русскій сєвєр».
  5. Іконостас перемальовано безжальним нездарою, який, вочевидь, уперше взявся за пензель. Найбільше дісталося апостольському ряду — його сплюндрували в «давньоєгипетському стилі».
  6. Настінні розписи ХІХ ст. і унікальні царські врата середини XVІІІ століття вкрито дешевими карнавальними блискітками і місцями помалювано люмінісцентними фарбами.
  7. Найм’якіше обійшлися із ригелями: їх пофарбовано чимось бордово-бронзовим.

Та годі: хоч як хочеться, але навіть невігласів-вандалів треба не судити, а жаліти. Бо усіх нас судитиме Бог. А Він довготерпить — недарма душа у підгорецькій церкві хоч і плаче, але ревно молиться. І вірить, що прийде час — і Творець почує наші молитви…

Усі фото

Михайлівська церква, с. Підгірці
Церква з північного боку, 2007 рік. Найкращий ракурс, аби не бачити бетонного двору
А ось і покращення наспіло
Царські врата і намісні ікони. Якщо здаля, то схоже на ХVІІІ століття...
Зблизька все набагато молодше. І веселіше
Естетів просять не турбуватися
А ригель все одно красивий
А цю ікону ХVІІІ століття чому не перемалювали?
У наві після культурної революції
Давньоєгипетський декор навколо Пантократора і ефіопські лики апостолів — страшний сон мистецтвознавця. Але ж комусь таке подобається!!!
Грати у лівому вікні теж було б замінити: надто вони українські
Еклектична дзвіниця на своєму місці
«Моління про чашу», розпис ХІХ ст. Фактуру старого брусу можна побачити тільки на таких ділянках. Господи, якщо можна, нехай мине така доля інші дерев'яні церкви!...