Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа
Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Київська область, Богуславський р-н, с. Бородані

Воскресенська церква (васильківська (?) група)
1800 рік

Рік спорудження і архітектурні форми Воскресенської церкви так і спонукають до написання детективної історії. Наприклад, про те, як агенти Павла І після виходу указу 1801 року про заборону будівництва храмів «в малоросійском вкусє» перешкодили бороданським козакам звести Дім Божий висоти до того небаченої… Або як зловісні петербурзькі архітекти тортурами примусили нещасних українських зодчих розібрати вже виведені верхи і зловтішно при цьому реготали…

Одначе детективу не буде: наш сайт хоч і поетичний, але строго документальний. Тому для нас (і, вірогідно, для інших зацікавлених осіб) залишається таємницею, чому Воскресенська церква не набрала висоти. А була ж готова полинути в небо! До могутнього нижнього ярусу так і хочеться приставити як мінімум тризаломні верхи! Друга детективна версія також не витримує критики, оскільки церква однозначно не зазнавала перебудов: про це свідчить прекрасна старовинна різьба карнізів усіх трьох зрубів і верхів храму.

І все ж дві зачіпки для вирішення загадки є. Центральна банька храму має віконця, хоча ізсередини склепіння зашите дошками явно давненько. Принаймні, зображення Новозавітньої Тройці на тих дошках характерно для першої половини ХІХ століття. Друге. Навіщо низеньке і легеньке склепіння бабинця стягують аж вісім ригелів? Є над чим подумати…

…Але не зараз. Сьогодні просто виїжджаємо на високу гору над Россю, звідки відкривається широченний краєвид на серцевину української землі із дивовижним і загадковим, як уся наша історія, храмом. Господи, Ти все відаєш… Тож прости нам надмірну фантазію…

Усі фото

Воскресенська церква, с. Бородані
Вигляд храму від дороги
Судячи з усього, зодчі намагалися стрункістю маківок компенсувати брак висоти храму... І їм це вдалося!
Різьблення карнізів - лаконічне і досконале
Виріз між навою і вівтарем помальовано виноградом не так давно - вже після зникнення іконостасу в радянські часи. Але сюжет і манера походять із ХVІІ століття.
Вікно нави. Рама явно молодша за грати
Склепіння нави із розписом «Новозавітня Трійця»
Ригелі бабинця і фрагмент відповідного вирізу
Склепіння бабинця
«Ізображеніє Страшного Суда» - народна ікона у бабинці. Правіше - шматочок чудового народного розпису-квіточки
За городом усе добре видно...
...І за весняним серпанком також. Долина Росі в Бороданях.