Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа
Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Троїцька церква, с. Бушеве
Київська область, Рокитнянський р-н, с. Бушеве

Троїцька церква та дзвіниця (васильківська група)
1750 рік
(дзвіниця нині в Переяславському музеї просто неба)

Долина Росі — справжній клондайк традиційних наддніпрянських церков. Колись ми навіть склали прочанський маршрут «Дерев’яними храмами Поросся», та жодного інтересу до нього (за винятком власних парафіян) не відчули. А дарма. Місця тут красивезні, а цікаві церкви трапляються ледь не в кожному селі.

Троїцькій церкві поталанило менше, ніж її власній дзвіниці. Останню ще у 1970-х перемістили до Переяславського музею просто неба, де вона радує око й понині. Споруда чудово доглянута і, очевидно, є єдиною збереженою дзвіницею «галерейного» типу, зафіксованого на малюнках Де ля Фліза в багатьох селах Київщини.

Натомість церква знемагає у пластиковому коконі. Дерев’яну шалівку ми уздріли тільки на фасадах двох пізніших приділів — мабуть, вандали трохи прорахувалися в матеріалах. Що ж, справа наживна. До того ж пластик місцями вже побито градом чи якимись естетами (на жаль, не нами) і скоро все можна буде замінити на ще красивіший «обладунок». Горе переможеним… Втім, якщо добряче примружитися і відійти від храму подалі, метрів на триста, можна уявити, яким усе було до «наукової реставрації».

І все ж не втрачаймо оптимізму. Стукаймо в усі пам’яткоохоронні двері і не забуваймо молити справжнього, а не тимчасового Господаря храму, щоби пластику не стачило і на інтер’єри. І щоб прекрасний іконостас кінця ХVІІІ століття не було спотворено татаро-монголами третього тисячоліття…

Усі фото

Троїцька церква, с. Бушеве
Церква з південного сходу. Вікна у вівтарі також сильно постраждали
Дива нерукотворні і рукотворні. Але деякі рученьки було б і повідшибати
Дзвіниця церкви у Переяславському скансені
Все залежить від кута зору і широти кругозору -- і дерево, і пластик...
Здаля якось не так боляче...
А зовсім здаля і зовсім добре